ONS BLAD Debat over Joego-Slavische aanklacht voortgezèt I J t DE INTERN, TROEPENMACHT i Het nieuws van heden van Het memorandum Hongarije NEDERLAND OFFICIEEL UITGENOODIGD DE BAROMETER LA VAL PRIJST HOUDING VAN JOEGO-SLAVJÊ Na den moord op Kirow 1 Negen Litwinof licht accoord met Frankrijk toe I Geen driezijdig verdrag Subcommissie zal maat regelen bestudeeren Revisionisme, geen ter rorisme zegt Aloisi Strenge vorst te New-York Kardinaal Gasparri arm gestorven En de boom wordt hoe langer hoe dikker Chineesche bandieten plunderen een schip Het doel it den vrede te waarborgen „Hongarije heeft den plicht een nieuw onderzoek in te ttellen” Sovjett doen geen mededeelingen omtrent den dader Uitwijzingen der Hongaren uit Joego-Slavië ttopgezet DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN 'H' JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER •1 „Politieke manoeuvre der Kleine Entente” Twintig pattagiert en groot deel der lading meegenomen Curieuse vrijspraak te Parijs ADVERTENTIEPRIJZEN. Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 a en twintig mentchen om het leven gekomen Troepen zullen tot taak hebben de orde in het Saargebied te hand haven vóór, gedurende en na het plebitciet p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Een vermoedelijke „werkgever?* van Bonny it gearretteerd Een herhaling der verklaringen, die Eckhardt Vrijdag te Genève af legde Eden aan het woord MAANDAG 1O DECEMBER 1934 r A ér NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD e Strenge vorst te New-York. «I Te Boedapest zijn de eerste groepen uit Joe go-Slavië uitgewezen Hongaren aangekomen o o 4 De nieuwe zitting van den raad, waarin men voorloo- 4 -i I Stand op Maandag 9 uur vjn.: HU Vorige stand: 7M BELGRADO, 10 Dec. (Reuter) De Joego-Slavische minister van binnen- landscbe zaken heeft bevolen, onmid dellijk het uitwijzen van Hongaren te staken. Zelfs zij, van wie de verblijfs vergunningen afloopen, mogen niet uit het land worden gezet. Koning Peter van Joego-Slavié gravend met zijn broertje in de tuinen van het paleis. Daar de aanslag dus niet in Hongarije Is voorbereid en evenmin aldaar is gepleegd, heeft Hongarije niet de minste verantwoording voor deze misdaad. Nadere bijzonderheden over den roofoverval te Oosteind. plg niet te willen ingaan op de détails van het geval, maar in plaats daarvan belichtte hij het probleem van het terrorisme in principe. Het terrorisme heeft in zijn land vroeger een groote rol gespeeld. Verschillende revolutionnaire par tijen hebben de Individueele terreur als politiek strijdmiddel aangeprezen. Andere kringen daar entegen waaruit hjj en de Sovjetregeering zijn voortgekomen, hebben deze terreur steeds als doelloos en schadelijk afgewezen. De Sovjet-regeering staat met verontwaardi ging en weerzin tegenover het terrorisme, zoo- als dat zich in den tijd na den oorlog heeft ver breid. Litwinof zeide tenslotte, dat hij niet zoover wilde gaan om te beweren, dat het terrorisme op zichzelf een bedreiging van den vrede is. De jury- fabrieks- maanden straat de meening van den beklaagde, door het Belgi sche gerecht te licht was gestraft voor het vermoorden van zijn dochter. De schoonzoon was zeven jaar geleden in België tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch na vijf jaar begenadigd. De reeds geschiede uitw*yzingen worden voor het meerendeel toegeschreven aan te veel Ijver bij het toepassen van de wet op de vreemde lingen door plaatselijke autoriteiten. In diplbmatieke kringen wordt verklaard, dat groote mogendheden, o.a. de vertegenwoordig gurs van Engeland te Genève, de Joego-Ste- vische regeering hebben medegedeeld, dat het uitwijzen van Hongaren, zelfs indien dit volgens de wet is, de zaak van Joego-Slavië voor den Volkenbond zou schaden. Noodlanding van een militair vliegtuig te Hoorn; het toestel werd zwaar beschadigd; de beman ning blêef ongedeerd. Prinses Juliana zal 13 December als voorzitster van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis geïnstalleerd worden. Op 67-jarigen leeftijd te te Bussum overleden de gepensionneerd generaal-majoor der artil lerie L Hanau. Mededeelingen over de uitvoering en toepassing ingevolge de Landbouw-Crisiswet 1933. Belangrijke gift van H. M. de Koningin aan het Nationaal Crisiscomité. Chineesche bandieten plunderen een schip. Debat over Joego-Slavische aanklacht in den Volkenbondsraad voortgezet. Memorandum van Hongarije naar aanleiding van de Joego-Slavische aanklacht gepubliceerd. De „Li ver” zal reeds 19 December naar Batavia vertrekken. Voedingwater is door bodem en djjk van bet Jullanakanaal gedrongen en heeft de omgeving van Obbicht onder water geset. J1 Wanneer de Joego-Slavische nota aan Hon garije verwijt dat eenige individuen, die bij den moordaanslag te Marseille betrokken zijn geweest, uit Janka Poesjta afkomstig waren, dan vergeet zij, dat juist op verlangen van Joego-Slavië dit kamp is opgeruimd en de emigranten uit Hongarije zijn uitgewezen. Het memorandum eindigt met de verklaring, dat de beschuldigingen der Kleine Entente ongegrond zijn en dat haar actie een blaam op de ger van Hongarije werpt en een poli tieke manoeuvre beteekent. GENÈVE, 8 Dec. (Reuter.) De Hongaar- sche gedelegeerde Von Eckhardt heeft de protesten van zijn regeering tegen de Joe go-Slavische aanklacht in een memoran dum samengevat, hetwelk Zaterdagavond aan de leden van den Volkenbondsraad en de pen is overhandigd. Het memorandum herhaalt eenigszins uitvoeriger de verklaringen, die Eckhardt reeds aan de pen en Vrijdag in den Vol kenbondsraad heeft afgelegd. over i een in bet Daar ook reeds Frankrijk heeft toegestemd, zijn daarmede de voorwaarden voor het zenden van een internationale troepenmacht naar bet Saargebied vervuld. De Fransche minister liet daarna dóórsche meren, dat hy van meening was, dat de Hon- gaarsche regeering op zjjn minst nalatig Is geweest. Maar Frankrijk aldus Laval wil niet met hartstocht een oordeel uitspreken. Het wenscht, dat er plaats is voor een rechtvaar dige procedure, maar zoo, dat een verzoening mogelljk wordt door wederzydschen goeden wil. Dit debat mag niet verloopen in een discussie over het verleden. Hier moet een nieuwe Internationale regeling worden geschapen. Op het internationale veld moet men een doelmatige bestrijding van po litieke misdadigers mogelijk maken. De Fran sche regeering zal later nog concrete voorstel len doen. Het staat eveneens onomstootelyk vast, dat de misdaad niet in Hongarije is voorbereid. Daarentegen moet men goed in het oog houden, dat de voorbereiding van de attentaat in han den lag van een terroristisch geheim verbond in Joego-Slavië. De Uitvoering van de daad is bulten Hongarije, naar aanleiding van een bul ten Hongarije genomen besluit van de Intern, organisatie van .Kroatische vluchtelingen, ge schied. De raad verzoekt verder de Saarcommisie een subcommissie te vormen, waarin de belangheb bende landen en de president der Saarregee- ring vertegenwoordigd zullen zijn. Deze subcom missie zal tot taak hebben zoo spoedig moge- lyk studie te maken van de maatregelen, die in verband staan met de vorming van een inter nationale troepenmacht, en desbetreffende voor stellen te doen. Zwitserland zal niet officieel worden ultge- noodigd. NEW YORK, 8 Dec. (Reuter). Wegens de plotseling Ingevallen strenge vorst zijn te New- York negen en twintig menschen om het leven gekomen. ROME (K.WF.) BIJ het overlijden van Kardinaal Gasparri is gebleken, dat deze in vloedrijke figuur arm is gestorven. Reeds tij dens zijn leven had de kardinaal alles wat hy bezgt aan instellingen van liefdadigheid ver maakt en ook aan de missie. Ook verschillende kostbaarheden, zelfs zijn kelk dien hü van de diplomaten ontving bjj gelegenheid van zijn jubileum, had de Kardinaal reeds weggegeven. Reeds vóór den oorlog had Kardinaal Gas parri in zijn geboortedorp Usslta op zijn kosten kerk, pastorie en kerkhof geheel laten restau- reeren. De eereteekenen. die de kardinaal van vorsten en diverse regeeringen als onderschei ding ontvangen had, zijn afgestaan a: n de ge- nader.kapel vgan Loreto en de kerk van zijn ge boorteplaats. De commissie is van meening, dat het thans de zaak van den raad is, de noodlge beslissin gen te treffen om uitvoering te geven aan de plannen tot zending van een troepenmacht. Op de basis van dit rapport heeft de Volken bondsraad een motie aangenomen, die hem door den voorzitter was voorgelegd. In deze motie wordt eerst nog eens gewezen op de verklaring van verschillende mogendhe den in de zitting van 5 Dec. De raad verzoekt dan, daar de vocrwaarden daarvoor aanwezig zijn, den regeeringen van Engeland, Italië, Nederland en Zweden deel te nemen aan de samenstelling van een Inter nationale troepenmacht, die onder de autori teit van de regeerlngscommlssie tot taak zal hebben de orde in het Saargebied te handhaven voor, gedurende en na de volksstemming. Dezen regeeringen wordt verder verzocht te willen mededeelen of zij bereid zijn aan deze uitnood!- ging gehoor te geven. RIGA. 8 Dec. (Reuter). Omtrent de eigen lijke beweegredenen, waarom Kirow vermoord werd, tast men nog steeds in het duister. Men heeft slechts den leeftijd, den naam en den vroegeren werkkring van den dader Nlkolajef bekend gemaakt. Hy behoorde, naar men alge meen veronderstelt, tot de communistische par ty en stond in nauwe betrekking tot Kirow, wiens vroegere secretaris hy was geweest. Nlcolajef moet zonder gefouilleerd te zyn het streng bewaakte Smolni-instituut en de privé- vertrekken van Kirow zyn binnengekomen, an ders is het niet te verklaren, hoe het onder houd tusschen belde mannen zonder getuigen heeft kunnen plaats hebben. Kirow schijnt, toen hy zich omkeerde door een revolverschot in den hals gedood te zyn. Een poging van den dader om zelfmoord te plegen mislukte. Hy was echter niet in staat een ver klaring af te leggen. Tegenover al deze mede deelingen heeft men van Sovjet-Russische zyde officieel geen stelling genomen. Men weet daarom niet of de attentaat-Wen persoonlijke wraakneming is of dat party-oneenigheden een rol spelen. Het ts moeiiyk te zeggen of er in hoever de te Leningrad en Moskou doodgeschoten wlt- gardisten iets met den moord uitstaande heb ben. Deze massa-executie schynt schrik onder het volk te brengen en bewyst, dat de invloed der G.P.Oe met haar oude methoden, weer sterker is geworden. olkenbondaraad behandelt de kwestie inzake het zenden van intern, troepenmacht naar hot Saargebied. Nederland officieel ultgenoodigd. Litwinof licht accoord met Frankrijk toe. Monument ter nagedachtenis van gevallen Gre nadiers en Jagers door Prinses Juliana ont huld. r Roofoverval te Oosterhout. Het komtTot de conclusie, dat onweerlegbaar is bewezen, dat de moordaanslag te Marseille niet in Hongarije is georganiseerd, dat de moordenaar Georgief nooit in Hongarye ver blijf heeft gehouden en ook nooit relaties met Hongarye gehad heeft. rykste bescht Rarye zyn gei Hy zou er de voorkeur aan gegeven hebben, niets te zeggen over het politieke doel, dat met deze terreurdaden gepaard is gegaan. Maar daar de gedelegeerde van Hongarye zelf van het revisionisme heeft gesproken, wil hy zeer duidelyk een woord herhalen, dat hy voor de Fransche Kamer heeft uitgesproken: „Wie een grenssteen verplaatsen wil, verstoort den vrede van Europa!” PARIJS, 8 Dec. (Reuter) De arrestatie van den inspecteur van politie Bonny heeft alweer nieuwe gevolgen gehad. Zooals men weet is een der klachten welke te gen Bonny zyn ingedlcnd, afkomstig van een zekere Mlle. Cotillon wie door een bende „chanteurs” wier medeplichtige Bonny vermoe- deiyk was, een bedrag van ongeveer drie mil- lioen is afgeperst. Lid dezer bende was een ze kere Dubois, voorzitter van den raad van be heer eener financieringsmaatschappy. Een on derzoek naar het doen en laten van Dubois bracht aan het licht dat, wat er ook waar is van de beschuldigingen van juffrouw Cotillon, hy in elk geval een valsche balans heeft Inge diend. Hy is naar het buis van bewaring over- gebrachk ACHT EN TWINTIGSTEJAARCANG No. 57 Hy legde er den nadruk op, dat deze misdaad op Franschen bodem is gepleegd en dat op Franschen bodem een vreemde hand tegeiy- kertyd een bevriend monarch en een groot die naar der Fransche republiek heeft geveld Frankryk is geiyktydig met Joego-Slavië ge troffen. Toen men den ridderiyken koning, die zyn land tot eenheid heeft gebracht, heeft ge troffen, heeft men ook den vrede willen tref fen. Maar het werk dezer staatslieden blyft bestaan en het hangt slechts van den Volken bondsraad af of de vrede toch niet in gevaar kan komen. Joego-Slavië heeft zyn ongeluk met buitengewone zelfbeheerschlng en waar digheid gedragen. Het heeft door zyn rust een bewijs van zyn sterkte en eenheid geleverd. PARIJS. 8 Dec. (Reuter). rechtbank alhier heeft gisteren een eigenaar vrygesproken, die eenige geleden te Parys zyn schoonzoon op i heeft doodgeschoten, omdat deze, naar NEW YORK, 10 Dec. (Reuter) De verkla ring, welke Eckhardt te Genève heeft afgelegd, als zou de moord op Koning Alexander in Amerika zyn besloten, wordt tegengesproken door een nota van de Joego-Slavische legatie. Hierin wordt o.a. medegedeeld, dat in Juni een Joego-Slaviër met een Hongaarsch paspoort de Vereenlgde Staten is binnengekomen met het doel, de Kroaten in de Vereenlgde Staten te organlseeren. GENèVE, 8 Dec. De Volken bondsraad heeft heden de behande ling van het conflict tusschen Joego Slavië en Hongarye voortgezet. Allereerst kreeg de Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Laval, het woord voor het afleggen van een belangrijke verklaring. Hij begon met de woorden: „Bjj dit moeilijke conflict staat Frankrijk aan de zijde van Joego Slavië." GENèVE. 8 Dec. De Volken bondsraad heeft vanmiddag in ge heime zitting beraadslaagd over de kwestie van het zenden van ternationale troepenmacht naar Saargebied. Besloten werd de Commissie van Drie op te dragen, in samenwerking met de te Genève vertoevende mi litaire deskundigen en den presi dent der regeeringscommissie Knox de détails vast te stellen. De grootte van het contingent, dat gezonden,, zal worden, staat nog nog niet defi nitief vast. Men verwacht, dat zoo wel Nederland als Zweden een toe stemmend antwoord op het verzoek tot deelneming zullen geven. BERLIJN, 8 Dec. (Reuter). De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding van de berichten in de Fransche bladen verklaard, dat een driezydig verdrag tusschen Frankryk. Duitschland en Polen niet overwogen, en dat hierover zelfs niet is gesproken. zich bezig hield met het zenden van een troe penmacht naar het Saargebied, begon tegen half vier. De voorzitter deed mededeellng van een rapport van de commissie van Drie, waarin deze den raad bekend maakt, dat zy zich in op dracht van den raad in verbinding heeft gesteld met de Duitsche regeering en van haar een toe stemmend antwoord heeft gekregen. GENEVE, 8 Dec. (Reuter.) In antwoord op een vraag van het Tass-agentschap heeft Litwinof verklaard, dat de onderteekenaars van het accoord van 5 December uitsluitend het doel nastreven om den vrede te beschermen, zy erkennen, dat het op dit oogenblik onmogelyk is waarborgen te scheppen, die doeltreffender zyn dan die, welke vervat zyn in het oosteiyke pact, hetgeen In het byzonder wordt aangeduld door de verplichting, die de regeeringen op zich nemen om zich, niet te leenen voor onder bet Hongaarsche revisionisme, dan kan de Raad er slechts kennis van nemen, dat het Hongaar sche revisionisme van vreedzaam karakter is. Revisionisme is geen terrorisme. Italië heeft als eerste land de these opgesteld, dat de ver dragen moeten worden aangepast by de ver anderende tydsomstandigheden, en wel langs legalen weg. Het is derhalve niet toelaatbaar, dit streven te verwisselen met terrorisme. De initiatieven tot internationale maatregelen te gen het terrorisme zal de fascistische regee ring met opmerkzaamheid onderzoeken, zy is er echter van overtuigd, dat daarvoor een at mosfeer van vertrouwen en normale Interna tionale betrekkingen noodig is. zy Is bereid, daaraan met yver mede te werken. De Russische volkscommissaris van buiten landsche zaken Litwinof verklaarde, voorloo- BUKtAUAnur 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem SJANGHAI, 8 Dec, (Reuter). Op het kust vaartuig „Tsinhaimen”. dat een dienst onder houdt tusschen Ningpo en Foentsjau, wisten twintig zeeroovers, vermomd als passagier, hel- meiyk aan boord te komen. Kort na het ver trek van het schip overmanden zy den kapitein en de wacht, doodden een der matrozen en ver wondden twee opvarenden zwaar. Daarna plun derden zy dertien uur lang de passagiers en de lading. Vervolgens stuurden zy het schip naar gereed liggende jonken, waarin zy weg voeren met twintig passagiers en matrozen en het grootste deel van de lading, zy behooren tot de beruchte Taltsjgu-bende. De fabriekseigenaar Lissoir, die te Parijs wegens moord terecht stond en nochtans werd vrijgesproken. BOEDAPEST, 10 Dec. (Reuter) Officieel wordt hier nogmaals ten stelligste ontkend, dat Joego-Slaviërs uit Hongarye zijn uitgewezen. De „Pester Lloyd” wyst intusschen met ongerustheid op het snelle stygen in waar de van fondsen en geld op de beurs van Boe dapest. De fondsen zyn wel met 30 pCt. opge- loopen; het blad waarschuwt het publiek tegen de practyken van speculanten. handelingen, welke het sluiten van een of an der accoord ten doel hebben, onder het voor wendsel dit pact te vervangen en er de doel einden van zou kunnen benadeelen of ver zwakken. Het Fransch-Russlsche accoord. vervolgde Litwinof, sluit natuuriyk niet de mogeiykheid van andere accoorden uit. Indien het pact niet tot stand komt; dergeiyke overeenkomsten zul len echter tegen niemand gericht zyn, behalve tegen een staat, die tot den aanval overgaat. De tekst van het accoord zal waarschyniyk spoedig geheel door beide regeeringen gepubli ceerd worden. Ten slotte verklaarde Laval nog eens met nadruk, dat de betreffende regeeringen niets ongedaan mogen laten om de schuldigen op te sporen en ook hun helpers ter verantwoording te roepen. In het byzonder heeft de Hongaar sche regeering zelf den plicht, een nieuw on derzoek In te stellen. Wat de Joego-Slavische regeering betreft, zy heeft opnieuw de vrede lievendheid getoond, die den koning bezielde. De Itallaansche gedelegeerde Aloisi verklaar de, dat door de aanklacht van Joego-Slavië een geheele natie in haar eer is aangetast. Van Hongaarsch standpunt bezien moet men by het Joego-Slavische memorandum twee perioden der Hongaarsch-Joego-Slavische betrekkingen onderscheiden, n.L den tyd tot Juli 1934 en dien tot den aanslag te Marseille. Het gaat er om of Hongarye zich aan het in Juli gesloten accoord heeft gehouden of niet. Op den tyd daarvoor terug te grypen schynt rechtens niet toelaatbaar. Hongarye kan er zich echter op beroepen, dat het reeds eerder een vriendschaps- en nonagressiepact met Joego- Slavië heeft voorgesteld en een onderzoek over de omstandigheden heeft aangeboden, waar onder de Joego-Slavische terroristen hadden geageerd. De Raad heeft ongetwyfeld met ontsteltenis vernomen, dat tegen koning Alexander door een terroristische organisatie te Brussel een regel recht doodvonnis was uitgesproken en in de pers was gepubliceerd. Indien in verband met de Joego-Slavische aanklacht is gesproken van De Joego-Slavische regeering heeft, aldus Laval, het beste bewys voor haar vredelievend heid geleverd, zy heeft, in haar vaderlands liefde diep getroffen, haar smart overwonnen, en niet, zooals anderen voor Sflntig Jaar te rug hebben gedaan, zich self genoegdoening verschaft, maar zich tot Genève gewend. Zy Wacht op onze beslissing. Inval ging daarna in op het Joego-Slavische memorandum en sloot zich aan by de belang- -huldigingen, die daarin tegen Hon- De Engelsche gedelegeerde Eden begon als alle andere sprekers met woorden van sym pathie voor het door den aanslag te Marseille zoo zwaar getroffen Joego-Slavtë. In Frankfyk zyn er processen tegen de vermoedeiyke daders en medeplichtigen aan den gang. Daarom moet de Volkenbondsraad met de grootste voorzich tigheid te werk gaan. Het hebben van een helder oordeel over de détailpuntenV die door de Joego-Sj^idsche re geering naar voren zyn gebracht, -schynt op het oogenblik op groote moeiiykheden te stui ten, voor zoover het punten uit het verleden betreft. Dit sluit echter niet uit, dat de Volken bond reeds thans alles voor een bevredigende by legging van dit deel der kwestie zou moeten ondernemen. Eden ging daarna over op de door de Joego- Slavische regeering opgeworpen algemeene kwestie van de bestrydlng van het terrorisme. Doelmatige voorstellen voor de verhindering van het terrorisme zouden volgens hem moel- lyk kunnen worden uitgewerkt zonder een be- studeering der verdragen, speciaal van de uit leveringsverdragen. Eden besprak in dit ver band uitvoerig het asylrecht. De vertegenwoordiger van Polen, Komamlckl. verklaarde, dat het Poolsche volk innig mee leeft met den rouw van het Joego-Slavische volk. Anderzyds heeft ’t ’n duizendjarige erva ring met het Hongaarsche volk, welks eergevoel en nationale waardigheid het acht en welks oude beschaving uit dezelfde bronnen stamt als de Poolsche. By deze situatie kan Polen de kwestie in volkomen zakelykheid onderzoeken. Het verwerpt echter beslist alle terroristische methoden. Derhalve is het ook bereid, deel te nemen aan alle pogingen, die een onderaardsche actie ver hinderen. Hy verzocht den Raad, het uiterste te doen voor een vergeiyk tusschen beide partyen. De Spanjaard Madariaga ontwikkelde slechts algemeene theorieën. Tegen zes uur werd de zitting verdaagd tot Maandagmorgen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1