ONSBLAD r I Het nieuws van heden de weer Hotelbrand in a Michigan den Volkenbondsraad Zitting van Dinsdagmiddag gesloten In Sovjet-Rusland woedt bolsjewistische terreur Japan, de onrust stoker Mariniers naar de Saar 4 DE EXECUTIE-PELETONS KENNEN GEEN RUST DE OORLOGSSCHULDEN AAN AMERIKA 11 JANUARI WEER BIJEEN DE BAROMETER VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS Masaa-deportaties Besluit nze v< regee Witboek gepubliceerd De 3300 man naar het Saargebied A/oisi TL pi 1 kVAUXWUUlllllU/, In de slotzitting werden nog eeni- ge besluiten genomen inzake de intern, troepenmacht Groote opwinding in China Joego-Slaven te Toulon gearresteerd Arthur Henderson blijft optimist Hy waarschuwt tegen al te groot gevoel van teleurstelling DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN RAAF BETHLEN LICHT GEWOND Oud-Rijksdaglid te Zü rich gearresteerd WOENSDAG 12 DECEMBER 1934 Vermoedelijk 20 dooden JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 'i Engelsche regeering ziet geen aan- leiding om over de kwestie met de V. S. te onderhandelen Het dreigt Noord-China te bezet ten wanneer het dit voor den vrede in Oost-Azië noodig acht Krantenknipsels over den konings moord in hun koffers gevonden Omstreeks Kerstmis zullen onge veer 250 Nederlandsche ma riniers vertrekken „Victoria Maru” Samenzweringen in Leningrad en Minsk, opstand in Karelia, botsing tusschen de G.P.Oe. en het leger BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Voor buiten Alkmaarf 2.85 N V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 i 5 Duitsche autoriteiten vragen uitlevering Telegram van t- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD J, w o o zich te nemen. commissie van MO 3; Stand op Woensdag 9 war Ija: 7«4J Dinsdag752.» men aangenomen, waarmede de buitengewone raadszitting geëindigd was. De houten tunnel bij de Staatsmijn „Maurits" te Lutterade, waar men bezig is met den bouw van een droog gebouw voor de cokesfabricage Da Volkenbondsraad heeft daarmede als zijn meenlng doen kennen, dat het noodmkeiyk is den raad in zitting bijeen te hebben tijdens het Saarplebtociet, teneinde aoo noodle snelle iij 1^71 tg kunjMn nemen dat de datum waarop de instructie tegen hem gesloten moet worden, verschoven is, kan er op wijzen dat hij tijdens zijn „verhoor” tot een zoodanlgen toestand is vervallen, dat hij eenigen tjjd noodlg heeft om te herstellen. Voor aanvaarding van de resolutie verzekerde Masslgll, namens Frankrijk, dat dit land den troepen vrij vervoer door Frankrijk zou toe- itman. De gedelegeerden van Nederland en Zwe den, die aan de raadstafel hadden plaats ge nomen, verklaarden dat zij gaarne gevolg had den gegeven aan den oproep van den raad Daarop werd de resolutie met algemeens stem- BOED1 Bethlen scherven GENtVE, 11 Dee. De Voikenbondaraad heeft hedenmiddag z|jn slotzitting gebonden. Na oenige besluiten betreffende de inter nationale troepen veer het Saargebied stel de Benesj veer tot algemeens verraartng de eerstvolgende zitting van den raad met het oog op de op 13 Januari te hoeden volksstemming ia het Saargebied niet, soo- als eerst bepaald was ep tl Januari, maar reeds op 11 Janaari te doen plaats vinden. Het voorstel werd met algemeens stemmen den geleden tot haar overtuiging brachten, nog steeds met gelijke kracht gelden. Zij is derhalve van opvatting, dat het nutteloos zou zijn en onverstandig, thans onderhandel knoopen. De Engelsche regeering oogen geopend houden voor iedere effectieve gelegenheid voor het nemen van stappen in die richting. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 59 Japan dreigt met bezetting van Noord-China. Groote opwinding in Chineesche regeerings- k ringen. Vreeselijke hotelbrand in den staat Michigan. Vermoedelijk 20 dooden. Zitting van den Volkenbondsraad Donderdag middag gesloten. Eerstvolgende raadszitting op 11 Januari ad. Twee Jeego-Slaven te Toulon gearresteerd. Omstreeks Kerstmis zullen een 25S-UI Neder landsche mariniers naar het Saargebied ver trekken. Volgens een verklaring van de politie wordt nog ongeveer de helft van de 200 ho telgasten vermist. Van de geborgen lijken konden tot dusver aeht geïdentificeerd worden. Het onderzoek wordt zeer bemoeilijkt tengevolge van het feit dat het vreemdellngenboek van het ho tel verbrand Is. Men weet niets omtrent Klroffs moordenaar WassUjef Ntcolajeff. In geen enkel communiqué wordt zijn neem genoemd en ook van zijn be kentenis zijn geen inzonderheden openbaar geworden. Geruchten willen dat bij reeds dood geschoten is. Het lijkt echter waarjphyniyk dat hij voor de rechtbank verschijnen ssL Bot fett ;en aan te J echter de Wat in den moord op Kiroff te Moskou den grootsten indruk maakte, was niet zoo zeer de moord zelf, als wel het feit dat zoo iets moge lijk bleek. Het Smolny-palels toch wordt zeer scherp bewaakt, er dringt practisch niemand in door die er niets te maken heeft en laat men er iemand toe, dan wordt hjj eerst gefouilleerd. Alles wees er dus op dat de moordenaar zeer waarschijnlijk niet heelemaal op eigen houtje handelde en dat er in elk geval verschillende, ja. vrjj vele menschen geweest waren die hem zijn gang hadden laten gaan. Een samenzwe ring dus in wat de hechtste sterkte van het bolsjewisme leek, de G.P.Oe! Een onderzoek toonde aan dat Ntcolajeff Ud was der communistische partij. Als lid van het arbeiders- en boeren-inspectoraat te Leningrad, had hU ook deel uitgemaakt van G.P.Oe. Toen dit inspectoraat door Kiroff werd opgeheven, verliet hij automatisch ook de gelederen der ge heime politieke politie, echter zonder het con tact te verliezen met zijn vroegere collega's. Een langdurige actie tegen Kiroff en vooral tegen 8talin. den groeten man van het sy steem”. leidde ten slotte tot de samenzwering en den moord. “staUn is direct van Moskou naar Leningrad vertrokken, naar het schijnt echter niet op de eerste plaats omdat Kiroff zijn persoonlijke vriend was, maar omdat hij zich persoonlijk op de hoogte wilde stellen van den toestand en ■elf een eventueele zulverlngs-actle leiden. De O P.Oe van Leningrad leek besmet en hij droeg dus aan de G-P.Oe. van Moskou het onderzoek op- Wat er toen precies gebeurde, staat nog niet heelemaal vast. De G.P.Oe. van Mos kou is echter onverrichterzake teruggegaan en op Stalins verzoek zond Voroschlloff een afdeellng van het roode leger. De sol daten hebben de G.P.Oe. van Leningrad met geweld tot onderwerping moeten bren gen en zouden tijdens een bloedige botsing zelfs tien man verloren hebben. Omtrent het lot van twee honderd gearresteerde opstandelingen As officieel niets bekend, doch zeer twijfeiachtlg kan men dat moei lijk noemen. De gamlzoens van Kronstadt en Leningrad z#n versterkt. Moskou heeft iets van een legerkamp. Soldaten met kanonnen en mitrailleuses maken het Krem lin tot een onneembare veste. Dag en nacht vergaderen hier de leden der regeering en van het uitvoerend comité bijna onafge broken. De maatregelen welke de bolsjewistische regeering in de huidige troebelen genomen heeft, zijn in alle opzichten afdoende. De tirannen van het Kremlin hebben den toe stand geheel in handen en er bedreigt hun geen enkel ggsaar. De terreur heeft naar uitwerking. Heel het volk leeft in ver schrikking voor het spook der deportatie. Volkenbonds- het bevel sou Saartroepen Als medeplichtig aan den moord op Kiroff zijn vier en zeventig menschen doodgeschoten. Onder hen was een vrouw en een zekere Con stant Rosenberg, een familielid van den natlo- naal-soclaUstlacben cultuur-acrohaat Alfred Rosenberg. Vermoedelijk zijn ook de vrouw, de •5-jarige moeder en de drie jonge kinderen van WassUjef Ntcolajeff gevallen onder de revol verschoten der politieke politie. Hun namen komen op de officieele doodenlyat echter niet voor. Alle familieleden der vier en zeventig ge- executeerden, ten getale van ruim tweehonderd, zijn onmiddellijk gearresteerd en zonder vorm van proces naar Siberië verbannen. LONDEN. 11 Dec. Hedenavond is een wit boek gepubliceerd, waarin zijn opgenotnen de nota van de Amerikaansche regeering aan de Britsche regeering. welke de bedragen vermeldt die Engeland verschuldigd is onder de voor zieningen van de overeenkomst van 1923 en de moratorium-overeenkomst van 4 Juni 1932. be nevens de Britsche antwoordnota. De Ameri- kaansche nota geeft de verzekering, dat de regeering der V. 8. volkomen bereid is langs dlplomatleken weg alle voorstellen te bespre ken. die de Britsche regeering naar voren zou willen brengen met betrekking tot de betaling dezer schulden. Het op 10 December gedateerde antwoord van Engeland verwijst naar het feit, dat de Engelsche regeering in Juni jJ. de om standigheden had uiteengezet, die de Engelsche regeering gedwongen had de betalingen op te schorten en dat de recente gebeurtenissen had den aangetoond, dat de besprekingen over een ultelndeiyke regeling te dien tijde nutteloos waren. De Engelsche regeering heeft wederom nauwkeurig den stand van zaken bestudeerd doch betreurt, dat zjj tot de conclusie is geko men, dat de overwegingen, die haar zes maan- In het besluit dat de raad aannam Inzake de internationale troepen voor het Saargebied wordt dank uitgesproken aan de regeerlngen van Engeland. Italië, Nederland en Zwe den voor hun deelneming aan de samenstelling dezer troepen. Den betrokken leden van den Volkenbond wordt verzocht alle vergemakke- HJklngen voor het vervoer der troepen en hun veraorgtng te verleenen. De internationale troe pen zullen ter beschikking worden gesteld van de Saarregeering. die de volledige verantwoor delijkheid behoudt voor het in stand houden van de orde. De regeeringscommhsie wordt verzocht den internationalen troepen alle faciliteiten betref fende onderkomen etc. te verschaffen. De trans portkosten zullen voor zoover zij niet gedekt worden door de afzonderlijke staten uit bet voor de verkiezing bestemde fonds worden betaald. De Saarregeering Is aansprakelijk voor alle ver liezen en schade, die de Internationale troepen zouden kunnen lyden De regeeringscommlssie heeft het recht de noodlge wetgevende maat regelen te nemen om de Internationale troepen en hun leden te bevrijden van iedere verant woordelijkheid voor een handeling, die gedaan mocht worden in uitvoering van gegeven op drachten. 'EST. 11 Dec. (Reuter.) Graaf met zijn auto geslipt, en door glas- cht gewond. 12 December zal de chef van het Zwitser- sche departement van Oorlog, bondsraad Rudolf Minger, vermoedeijk tot Bondspre sident van Zwitserland worden gekozen. Als vertegenwoordiger van Nederland in het sub-comlté, hetwelk binnen zoo kort mogelijken tijd maatregelen zal moeten bestudeeren be treffende de organisatie en werkwijze van de internationale troepenmacht en dienaangaande voorstellen zal moeten doen, is aangewezen ge. neraal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant der vierde Divisie. Hem zal vergezellen kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen. BU de besprekingen van het sub-comlté zal het tijdstip van het vertrek van het contingent naar het Saargebied, omstreeks Kerstmis, nader worden vastgesteld. De bereidverklaring van Nederland zal ter kennis van den Volkenbond worden gebracht in de Raadszitting, welke heden zal plaats hebben, door onzen permanenten vertegenwoor diger bij den Volkenbond, den heer mr. C. Ridder van Rappard. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Dagblad uitgegeven door de Nader seint Reuter, dat het aantal dooden reeds tot 11 gestegen is. Daar nog verscheidene personen vermist worden, zoekt men nog koortsachtig onder de rockende puinhoopen. Men vreest, dat in totaal niet minder dan twin, tig personen den dood in de vlammen hebben gevonden. Onder de dooden en vermisten be vinden zich ook eenlge afgevaardigden van het parlement van den staat Michigan. Deze Japansche verklaring trekt hier de grootste aandacht. De ongerustheid met be trekking tot de toekomstige Japansche plannen die den laatsten tijd reeds minder sterk ge worden was, is daardoor opnieuw opgeleefd. ZURICH. 11 Dec. (Reuter) yje staatspolitie alhier heeft gisteren den vroegeren Dultschen Communistlschen rijksdagafgevaardigde Heinz Neumann, oud-lid van het centraal comité van de Communistische Party Dultschland gearres teerd. Neumann hield zich reeds gerulmen tijd onder den naam Bller, met een valschen pas te ZUrich op HU wordt door de Dultsche auto riteiten van moord beschuldigd er is een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitge vaardigd. Omtrent zijn uitlevering zal nog een beslis sing worden genomen. Deze verklaring van Saito bemoeilijkt boven dien de laatste pogingen van de regeering van Nanking op de vijfde plenaire vergadering van de centrale executieve der Kwmnlntang, die Maandag geopend is, om een overeenstemming te krijgen van geheel China betreffende een tegenover Japan meer verzoeningsgezinde poli tiek. In regoeringskrtngen verklaart men. dat het feit, dat Salto juist op dit oogenblljt zyn verklaringen heeft afgelegd, een weloverwogen I De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken. Laval, was reeds voor de zitting weer naar Parijs vertrokken. Uit kringen van het Volkenbondssecretartaat verluidt, dat de secretaris-generaal van den Volkenbond Rosenberg, tot dusverre Sovjet- Russlsch gezantschapsraad en zaakgelastigde te Parijs, beeft voorgesteld als dbdersecretaris- generaal. De beslissing over dit voorst^ zal ge nomen worden door den Volkenbondsraad in Januari. manoeuvre vormt, teneinde ook een in bulten- landsch politiek opzicht effectieve overeenstem ming van het geheele Chineesche rijk te ver hinderen. De eerste consequentie zal zijn, dat Noord- China zijn tegenstand tegen de .plannen der Centrale regeering inzake het verplaatsen van de hoofdstad der provincie Hoe-Pei van Tientsin naar Paotingfoe zal versterken. Verder kan verwacht worden, dat tegenstand zal ontstaan tegen het zelfstandig maken van Peking en Tientsin en tegen de reorganisatie van de ge demilitariseerde zone van Loeatoeng en de uit breiding van deze zóne door vrijwillig verleggen van de Chineesche ganlzoenen van den Nankau- pas naar Tientsin. De uitwerking van Saito's verklaring op de houding van Zuld-Chlna is nog niet te over zien. DE ONDERHANDELINGEN NEDERLAND— JAPAN KUNNEN IN EERSTE STADIUM ALS GEËINDIGD WORDEN BESCHOUWD. HER VATTING IS ECHTER TE VERWACHTEN. Engeland en de ooriogsschulden aan Amerika; Witboek gepwbUceerd; Engeland acht het nwt- teloos over de schuldenkwesties met de V. S. te onderhandelen. PARUS. 11 Dec. De politie heeft heden te Toulon de Joego-Slavische onderdanen Mlrko Clock en Stoeloenowitsj gearresteerd toen zij op het punt stonden naar Parijs te vertrekken In hun koffers vond men tal van krantenknip sels over den moordaanslag te Marseille. Kon na hun arrestatie geraakte de cantine, waarin de beide Joego-Slaven tot dusverre gewoond hadden en die beheerd werd door een landsman, in brand. De politie vermoedt, dat het vuur met opzet is aangestoken teneinde bestaande documenten te vernietigen. Tijdens hun verhoor ontkenden de gearresteerden, dat zij op eenigerlel wijze zouden betrokken geweest zijn by den aanslag, zy verklaarden niet tot een terroristengroep te behooren. De Joego-Slaven werden echter in arrest gehouden. LAN8ING. (Michigan) 11 Dec. (Reuter). Door onbekende oorzaak is Dinsdagnacht in een hotel hier ter stede een 9r*nd uitgebroken, die zich met razende snelheid ultbreidde en hét geheele gebouw dat midden in het zaken kwartier gelegen was, in de aech legde. Het aantal dooden wordt geschat op minstens zes. Eenigen hunner konden nog niet worden geïdentificeerd. Ongeveer 30 personen werden met min of meer ernstige brandwonden naar het zieken huis overgebracht. Het aantal lichtgewonden is zeer groot. Tijdens den brand speelden zich vreeseiyke panlekscenes af. Ondanks de heer- schende felle koude sprongen eenlge gasten van het hotel in de langs het hotel stroomende Grand Rivier. Men is er niet in geslaagd nen te bergen, zoodat zy jammerlijk verdronken. Van de samenzwering te Minsk is niet meer bekend geworden dan dat er twee en negentig personen gearresteerd zijn en oogenblikkeiyk gefusilleerd. Het ziet er niet naar uit dat er tusschen de gebeurtenissen in Zuid en Noord en West Rusland eenig direct verband bestaat. Vrijwel even schaarsch zijn de berichten om trent den opstand aan de Finsche grens, in de provincie Karelia. De bolsjewistische regeering onderhoudt daar een onmetelyk ballingsoord zooals Rusland er ook in de donkerste tijden van het czarisme geen heeft gkkend Meer dan honderd-vyftlg-duizend onwillige boeren en politiek verdachten werken daar aan een kanaal hetwelk de Finsche Golf met de Witte Zee verbinden zal. Deze ongelukkigen leven in ba rakken. die met hooge draadversperringen zyn afgezet. In troepen begeven zij zich dagelijks naar hun werk, bewaakt door soldaten met de bajonet op het geweer, zy leggen wegen aan. rooien bosschen. graven aan hun kanaal, en per dag krfjgen ze daar wat soep en vier hon derd gram zwart brood voor. Ondanks de bewaking weet er wel eens een te ontsnappen en de Finsche grens te over schrijden. Het is voomameiyk op die manier dat de verschrikkelyke verhalen in de wereld komen over de manier waarop Rusland zijn politieke gevangenen behandelt. De beroering welke er thans heerscht. is niets nieuws. Aan houdend komen er gevallen voor van opstan digheid. welke op de bloedigste wyze worden onderdrukt. Naar wij vernemen, is de Nederlandsche re geering voornemens binnenkort aan de Staten- Generaal een overzicht te doen toekomen van hare medewerking aan de Volkenbondswerk- zaamheid in het Saargebied in verband met de volksstemming. PEKING, I I Dec. (Reuter). De Japansche ambassadeur te Washing ton, Saito, heeft aan een vertegen woordiger van de ..Evening Bul letin" te Philadelphia een interview toegestaan, waarin hij verklaarde, dat Japan bereid was het beatuur van Noord-China op wanneer het dit ter handhaving van den vrede in Oost-Azië noodzakelyk achtte. Deze houding zou zich ook bjj een eventueel protest of een actie van andere mogendheden niet wij zigen. De voorzitter van de commissie van drie voor het Saargebied heeft den regeerlngen van Engeland. Italië. Nederland en Zweden een telegram gezonden, waarin hy mededeelt, dat de raadscommissie kennis heeft genomen van het feit, dat bovengenoemde regeerlngen zullen deelnemen aan de vorming van een Internatio naal contingent troepen voor het Saargebied en wel Engeland met 1S00 man, Italië met 1300 man. Nederland met 260 man en Zweden met 250 man. De commissie heeft besloten de Engelsche regeering te verzoeken den comman dant voor deze troepen te benoemen. De com missie verzoekt voorts de betrokken regeerlngen maatregelen te nemen, opdat de verschillende contingenten zich voor den 22sten December aa. in het Saargebied bevinden. Ingevolge het besluit van den raad dat een Britsch officier voeren over de internationale heeft het departement van oorlog generaal ma joor O. E. 8. Brind in die functie benoemd. Naar wü vernemen heeft de Ne derlandsche regeering definitief be sloten, gevolg te geven aan de uit- noodiging van den Raad van den Volkenbond, om een Nederlandsch contingent te zendan voor interna tionale troepenmacht ter handhaving van de orde in het Saargebied vóór, tijdens en na de volksstemming. Dit contingent zal bestaan uit ma riniers met officieren en kader, ten getale van pl.m. 2S0 man. De bekende volkszanglelder en componist Ar. nold Spoel in Den Haag overleden. Nader onderzoek gelast inzake den brand ia den Cuneratoren te Rhenen. NEW YORK, 11 Dec. (Reuter) Uit een door Radio Marine opgevangen draadloos te legram biykt, dat het Japansche schip „Vic toria Maru”, dat op den Atlantlschen Oceaan in nood was geraakt, thans, bijgestaan door de Nederlandsche tankboot .Amsterdam” op weg is naar het Kanaal OBLO. 11 Dee. (Reuter) Aan een door het Nobelcomité gegeven maaltijd waarschuwde Henderson in een rede tegen een al te groot ge voel van teleurstelling over de resultaten der ontwapeningsconferentie. Het is onze grootsche taak, zelde hij, een nieuwen geestestoestand te scheppen en in die richting zyn reeds vorderingen gemaakt. De conferentie is nog .evend Haar einddoel is het verzekeren van den vrede en veiligheid en het Is van beslissend belang, dat een conventie gealoten wordt op de conferentie, welke de eerste is van asa heele raaks. Een samenzwering te Leningrad, wier leider Wassiljef Nicolajeff den partijsecretaris Kiroff heeft doodge- w schoten. Een tweede samenzwering te Minsk in Wit Rusland. Een op stand onder de meer dan honderd- vijftig-duizend gedeporteerden in de provincie Karelia. Een bloedige bot- siug tusschen de G.P.Oe van Le ningrad en soldaten van het roode leger. Uit de zee van verwarde berichten welke op het oogenblik uit Rusland en Europa doordringen, .valt op te maken dat dit de feiten zijn. De moord op Kiroff is slechts een episode in dezen chaos. Heel het machtsapparaat der roode tirannen van het Kremlin is gemo biliseerd om de ,,orde te herstellen. De bolsjewistische furie woedt weer. Om de paar minuten wordt er een doodvonnis uitgesproken en onmid dellijk voltrokken. De executie- peletons kennen geen rust. Voorzitter der O.8.F. wegens oprwiing veroor deeld. In Januari zal in verschillende plaatsen her dacht worden, dat Buztas voer 4« Jaar voor het eerst de planken betrad. Comité van actie uit den Bond van Noordsee- badplaatsen, om van de Regeering een pas belasting ingevoerd te krijggu. Debatten in de Tweede Kamer ever Water staat.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1