ONS BLAD z V r Geestelijke worsteling Duitschland i Hotelbrand in in Michigan CONTACT TUSSCHEN CLERUS EN VOLK Het nieuws van heden Rede van Goering DE BAROMETER I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS HET ACCOORD VAN CENèVE Millioenen Katholieken in gevaar i Goede vangst in Polen t Von Schirach Amerikaansche in vrijheid Handel in oorlogstuig Martelaren in Engeland Het bewind in Catalonië Het testament van Ernst Afschaffing van het statuut Storm voor Amerika’» kust fi A Weer negen executies in Rusland Engeland en Ierland onderhandelen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN GRAAF BETHLEN LICHT GEWOND JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Geheimzinnigheid omtrent deze kwestie De razzia te Berlijn iwuMiiii iiiuiJtMwswy Verkoop aan Japan door Washing ton aangemoedigd WOENSDAG 12 DECEMBER 1934 Het Weeiï i Verzoeken aan Rome tot canoni- seering van Thomas Morus en John Fisher ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op peg. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 'IWMtXUW De premier over de bestrijding van het communisme in Duitschland Nobelprijs voor Piran dello Aantal dooden zou oploopen tot 50; verschrikkelijke paniekscènes 4 N00RD-H0LL ANDSCH DAGBLAD <1 VreeuelQk* hotelbrand la den staat Michigan. de Tweede Kamer over Wstar- wan- o =3 ■V MO o 4 Stand op Woensdag 1 Mr njn.: 748.4 Dinsdag: 7BLg Verdere beta Zaken tn de Minister-president Goering heeft Clemens Krauss als opvolger van Furdwaengler be noemd tot eerste dirigent der. Staatsopera- munlsme het beslissende uur geslagen en de Rüksdagbrand moest het .Janaal" zün voor een bloedigen opstand tn geheel Duitschland. dat zü zouden dar begroeting ran Heeia IS Kamer MOSKOU. 12 Dec. (Reuter.) Taas meldt, dat het gerechtshof te Minsk de aanklacht tegen 12 Witgardisten. die van terreur werden be schuldigd. heeft behandeld en negen van hen ter dood heeft veroordeeld. Het vonnis la reeds voltrokken. Japan dreigt met besetting van Neard-CMa*. Groote opwinding in CWneeaebe isgimtage kringen. Zitting van den Volkenbondsraad Donderdag* middag gestoten. Eerstvolgende raadgsttMiig op 11 Januari ax Twee Joego-Slaven ie Tooien gearresteerd. In Janaarl zal in verschillende piaataen her dacht werden, dat Beslan veer 40 Jaar veer het eerst de planken betrad. Z H. Exe. Mgr. J. D. J. Aeagenent heeft een bezoek gebracht aan het K. K. Centraal Bn- reaa veer Onderwijs en Opvoeding te Den Haag. Gesticht te het ..Algemeen Nederlhndsrh Pers bureau", dat rijn zetel Ie Amsterdam heeft. Debatten staat. De bekende vetamaagMder en eeaspentat Ar. nold Spoel in Den Haag overleden. last inzake den braad ba nooit Jeugd, BOEDAPEST. 11 Dec. (Reuter.) Oraal Bethlen is met sQn auto geslipt, en door glas scherven licht gewond. MADRID, 12 Dec. (Reuter.) Gisteren heeft de Cortes een begin gemaakt met de behande ling van het regeerlngsontwerp over het over gangsregime in Catalonlé. Met 133 tegen 32 werd een monarchistisch voorstel verworpen dat het statuut eenvoudig wilde opheffen. De stemming hield eveneens de kwestie van ver trouwen in voor Lerroux. die deze had gesteld voor een voorstel, om aan de centrale regee- rlng het recht voor te behouden vertegen woordigers in CatalonMi te benoemen en den datum van het herstel van het Cataiaansche gezag te bepalen. Bij de tramstaking in Los Angeles keerden de stakers eenige voertuigen op straat om en versperden het verkeer Men vreest, dat in totaal niet minder dan twin, tig personen den dood in de vlammen hebben gevonden. Onder de dooden en vermisten be vinden zich ook eenige afgevaardigden van het parlement van den staat Michigan. Men meldt aan de ,Jf. R O.”: Even over dé grens, op de Walchumer heide, la men begonnen een nieuw concentratiekamp te bouwen. Dit is het ta kamp tanga den zuld-oost- hoek der provincie Groningen. Ik wil niet nogmaals, aldus Goering, den on- gehoorden tester bestraden, welke naar aanlet. ding van deze gebeurtenissen tegen de natlo- naal-soctallstlsche regeering en mij persoonlijk ia rondgestrooid. Daartoe bestaat geen aanlei ding. omdat het hoogste Duitsche gerechtshof de gebeurtenisjesverband houdende met den brand in den Rijksdag, nauwkeurig heeft on derzocht en zijn beslissing heeft genomen. Doch laat mij hier een ding zeggen: De even gemeene als plompe vervalschlng van het sg. testament van den vroegeren groepsleider Ernst stelt alles, wat tot nu toe heeft plaats gevonden, in de schaduw. Dergelijke vuiligheid wil ik niet behandelen. We waren vast besloten, nadat wij de macht hadden overgenomen, het communisme zóó te treffen, dat het zich door onzen slag in Duitsch land nooit weer zou kunnen herstellen. Dat was sedert jaren een dér belangrijkste programma, punten. In het midden, v.l.n.r.: Eden (Engeland), Laval (Frankrijk) en baron Aloisi Italië die het HongaarschJoego-Slavisch accoord bewerkten. tfiterst links zit Titoelescoe (Roemenie) en uiterst rechts Roetsjdi Bey (Turkije) WASHINGTON, 12 Dec (Reuter In de Se naatscommissie. welke een ondersoek Instelt naar de particuliere wapenindustrie, werd gis teren het buitengewone feit onthuld, dat de Amerikaansche wapenfabrieken van Dupont de Nemours met het departement van Oorlog te Washington overeengekomen waren, de reser ve-voorraden munitie van het leger en 160.000 patronen te verkoop aan Japan. In een brief uit het jaar 1932. welke uit het copieboek van Dupont afkomstig is. werd ge zegd. dat het Departement van marine van oordeel was. dat een Amerikaanse)) huis niet alleen bevoegd was materiaal en uitrusting aan Japan te verknopen, maar dat het ook wen- schelijk was. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 59 I Aan het hoofd van de bende stond een zekere Sternberg, alsmede een mevrouw Fischer. De wijdvertakte organisatie had helpers en mede plichtigen in alle groote Poolache steden. De meisjes, waarvan de bende zich meester maakte, werden naar Zuid-Amerikaanache havensteden gevoerd. De leider van de bende kon even voor het vertrek van een nieuw transport blanke slavinnen geanaateerd worden EvenaatMAiAMde de politie erts, een groot aantal tuaechenperao- nen en helpen achter slot en grendel te bren gen. STOCKHOLM. 13 Dec (VB). In tegenwoor digheid van den honing en leden van de koninklijks familie te aan Pirandello de Nobel prijs voer literatuur overhandigd. De buftenlandeche pen heeft Pirandello een banket aangeboden. HOLYHEAD. 12 Dec (V D.) De Lord Mayor van Dublin heeft in een toespraak tot de han delaren verklaard, dat vriendschappelijke on derhandelaren tusachen den lerachen Vrijstaat en Engeland worden gevoerd. Het ia te ver wachten dat binnenkort nadere mededeelliigen zullen kunnen worden gedaan. Volgens een verklaring van de politie wordt nog ongeveer de helft van de 200 ho telgasten vermist. Van de geborgen lijken konden tot dusver acht geïdentificeerd worden. Het onderzoek wordt zeer bemoeilijkt tengevolge van het feit dat het vreemdelingenboek van het ho tel verbrand is. WARSCHAU. 11 Dec. (Reuter). Het is de politie alhier gelukt een groote, goed georgani seerde bende van vrouwenhandelaars op het spoor te komen en de hoofdpersonen te arrestee- ren. NEW YORK, 12. Dec. (Reuter) Het aantal slachtoffers, dat de hotelbrand te Lansing heeft geéischt, staat nog steeds niet vaat. Er warden nog onge veer M hotelgasten vermist. Men vreest, dat het aantal dooden tot on geveer M zal stijgen. LANSING. (Michigan) 11 Dec. (Reuter). Door onbekende oorzaak Is Dinsdagnacht in een hotel hier ter stede een brand uitgebroken, die zich met razende snelheid ultbreldde en het geheele gebouw dat midden In het zaken kwartier gelegen was. in de asch legde. Ongeveer 30 personen werden met min of meer ernstige brandwonden naar het zieken huis overgebracht. Het aantal lichtgewonden is zeer groot. Tijdens den brand speelden zich vreeseUJke panlekscenes af. Ondanks de heer- schende felle koude sprongen eenige gasten van het hotel in de langs het hotel stroomende Grand Rivier. Men is er niet in geslaagd nen te bergen, zoodat zü jammerlijk verdronken. VATICAAN8CHE STAD. 12 Dec (Reuter) Z. H. de Paus heeft den laatsten tijd veel brie- van den Engetache katholieken ontvangen, waarin gevraagd wordt. Thomas Morus en Kar dinaal John Fisher heilig te verklaren. In deze brieven wordt erop gewezen, dat het volgeno Jaar vier eeuwen sedert hun martelaarschap zijn verstreken en dat men daarom hoopt, dat zij In 1935 gecanoniseerd zullen worden. De brieven zijn afkomstig uit alle klassen der bevolking en In vele ervan wordt verklaard, dat de bemiddeling der beidt martelaren den schrij ver tot zegen heeft gestrekt. In enkele brieven wordt erop geweren, dat Thomas Morus en John Fisher toegewijde steun pilaren waren van de suprematie van den Paus en het Sacrament van het Huwelijk, twee prin cipes. waaraan in het bijzonder ten huldigen dage moet worden vastgehouden. BERLIJN. 12 Dec. (VB.). De Amerikaansche toeriste Lflllan Steele uit Hollywood, die maanden geleden onder verdenking van spionnage tijdena een reis in Duitschland gearresteerd werd en tn voorarrest werd gehouden Bonder dat haar zaak nader onderzocht werd is ‘hans eindelijk als resultaat van de bemoeiingen der Ameri- kaanache diplomatieke vertegenwoordigers te Berlijn In vrijheid gesteld. Onder poütle- escorte werd zü naar Hamburg overgebracht, waar zü aan boord werd gebracht van een heden uit Hamburg vertrekkend mailschip naar New York. I BERLIJN. 12 Dec. Het aantal personen dat hier Zaterdagavond bjj de razzia tegen on natuurlijke ontucht werd gevangen genomen blijkt tusschen 600 en 700 te hebben bedragen, daarvan zün 400 weer op vrije voeten gesteld, tegen de 300 bevinden zich nog in arrest; hun gevallen zijn nog in onderzoek. Voor zoover oe gearresteerden van vreemde nationaliteit zijn, meldt de Berl. correspondent der Jf. R. C". werden zü losgelaten op voorwaarde. Duitschland onmlddellljk en voorgoed verlaten. Men zegt, dat de arrestaties zijn verricht door 8.8.-mannen uit MUnchen. Ata dit juist te, s>u de razzia in het bijzonder ten doel kunnen hebben gehad om na te gaan In hoeverre ook leden der partytroepen verdachte mlllleux be zochten en daar een einde aan te maken. Dat zou den meteen de geheimzinnigheid kunnen verklaren, welke tot dusver In deze zaak werd -betracht Mogelijk komt een publicatie. neer de resultaten bekend zijn. NEW-YORK. 12 Dec. (Reuter Men ver wacht. dat de hevige koude, die een week heeft geduurd, thans zal afnemen. In New-York zijn zes personen doodgevroren. Tusachen Halifax en Norfolk woeden zware stormen Het scheepvaartverkeer ondervindt groote stagnatie en de mallbooten naar Europa hebben minstens een dag vertraging. DE ONDERHANDELINGEN NEDERLAND— JAPAN KI NNEN IN EER8TE STADIUM ALS GEËINDIGD WORDEN BESCHOUWD. HER VATTING 18 ECHTE* TB VERWACHTEN. BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem sche werkman, employé, bediende, intellectueel, die lid is van een der nationaal-soclalistische formaties en wie Is dit niet, als hij arbeid of een beroep wil hebben komt met dit boek in aanraking. Bjj het schoolonderricht over bevolkingspoli tiek en rasrenkennis behoeft de katholieke onderwijzer den ..Mythos" niet te gebruiken, maar, zoo luidt de verordening, kan er ge bruik van maken. Dit zegt reeds voldoende. In November 1.1. verklaarde Baldur von Schirach nog In naam van de jeugd, dat de weg van Rosenberg onder alle omstandigheden ook „de weg der Jeugd" was. De school als bemiddelares van godsdienstig leven en werken Is door dit alles sterk In het gedrang gekomen. Niet alleen van katholieke, maar ook van prote.stantsche zijde wordt er in adressen aan de regeering met klem op geweren, dat door toedoen der tegenwoordige autoriteiten de religieuze opvoe ding der Jeugd langs verkeerde wegen gaat, dat de verkondiging der boodschap van het Oude en Nieuwe Testament zeer moeilijk, ja ónmogelijk wordt gemaakt en dat de jeugd bijna niet meer te behoeden is voor de vervalschlng der beteekenis van Christus' verlossenden Kruis dood. Uit de katholieke streken van Duitsch land komen schokkende berichten. De zielszor- gers aldaar zijn ten zeerste bezorgd over de mentaliteit der Jeugd, die onder Invloed te ge komen van de officieele Roeenbergsche mythos- leer. De positie der godsdienstleeraren te veelal onhoudbaar geworden. eer verwarrend werkt op de Verhouding tusachen clerus en volk- bet feit, dat bü sommige gelegenheden in de heele pers, noodgedwongen ook In de katholieke pers, uit latingen van hooge kerkelijke autoriteiten wor den verbreid, die van deren absoluut niet af komstig zijn en welke daartoe bestemd zijn, het katholieke denken bü actueele vraagstukken In verkeerde banen te leiden En ook het volgende helpt de verwarring verhoogen. Eenige katho lieken pogen aan katholieke begrippen met op zet een „heldlsch" en „rasstech” kleed te geven of bedienen zich van allerlei naUonaataoclalls- tische gedachtengangen en uitdrukkingsvormen. Zü willen daardoor het natlonaalsocialisme ver zoenen en het katholicisme .redden” en stichten alleen nog maar meer verwarring tus- schetl clerus en volk. Uit dit alles blijkt, aan welke gevaren de gsastelijke toestand der massa’s is blootgesteld. Er is weliswaar een groote kerkelüke opleving bü millioenen te be speuren, maar nog veel meer millioenen blijven daarbuiten, besmet door den invloed van de nationaalsoctaltettache leer. Deze laatste mil- lloenen vormen de hoofdzorg der Kerk in Duitschland Naar de meenlng der hopgste ker kelüke autoriteiten vérkeeren dezen in direct gevaar. Met zwaar hart volgen wij de ontwikkeling der dingen op kerkelük gebied in Duitschland Meer dan ooit lükt het woord van een beken den Duitschen bisschop bewaarheid te worden: ..Als niet alle teekenen bedriegen, zal zich in Duitschland een heete kamp afspelen tusachen Christendom en heldendom”. BERLIJN, 11 December. Minister-president Goering heeft vanavond het woord gevoerd ter tweede ontvangst van het diplomatieke corps door de afdeeling bultenlandsche politiek van de N8DAP. De büeenkomst vond plaats in Hotel Adlon. Goering sprak over .De overwinning van het communisme in Duitschland." Alfred Rosenberg leidde den spreker in. Goering verklaarde gaarne van de gelegen heid gebruik te maken samen te zijn met de vertegenwoordigers der bultenlandsche regee. rlngen en van de wereldpers. Het ta de taak, aldus Goering, der Duitsche regeering het communisme te bestrijden tn den vorm, zooals het in Duitschland voorkomt. Zü moet zich ook voorbehouden In volledige vrij heid de middelen toe te passen, welke zü Jutat acht en daarbü kan zü geen rekening houden met bultenlandsche adviezen. Vervolgens gaf Goering een overzicht van de historische ont wikkeling van het Marxisme en het Commu nisme. De Duitsche arbeider ta even braaf, fat. «oenlijk, flink en eerlijk als ieder ander tnensch Het volk zal steeds de houding weerspiegelen, welke zijn leiding uitstraalt. Het communisme had nog alechts een enkelen vüand: nationaal-aocialisttoche beweging. Toen brak de 30 Januari 1933 aan. Toen dien dag de nationaal-socialistische be weging de macht overnam, had voor bet oom. Op den grooten collectedag trok minister Goebbels bellend door de straten van Bsrllfn Engeland en de eertogsaebwMen aan A aar riks; Witboek gepubliceerd; Engeland aeta bel tekrts ever de sehaldenkweoUea met de V. B. te en van de meest brandende vraagstukken in het Katholieke Duitschland van heden is de verhouding tusschen clerus en volk. Deze verhouding is daarom in het middel punt der belangstelling gekomen, omdat de vraag is gerezen, of de Kerkelüke leer en alles wat daarmede samenhangt in haar volle zui verheid en totaliteit nog den weg vindt van 1 Kerkelük leerambt naar de geloovlgen. Dezen zomer werd dit probleem actueel, toen de her. der lijke brief. tJ* Fulda aan het graf van St. Bonlfacius door alle Duitsche bisschoppen op gesteld. in geen enkele kerk en van geen en kelen preekstoel mocht worden voorgelezen. In het buitenland werd het bisschoppelijk manifest wel bekend en de „Osserv Rom." zag zijn groote beteekenis daarin, dat het in nieuwen vorm en op zeer stellige wijze stelling nam tegen eenige princlpieele bepalingen van de nieuwe wereld, beschouwing in Duitschland. Een direct ver bod voor Katholieken, lid te zijn der nationaal- soclalistische beweging werd in dat manifest niet gegeven.. Ook de nationaal-soclalistische leer werd niet als zoodanig uitdrukkelijk, maar slechts Indirect als de draagster der moderne stroomingen aangewezen. De eigenlijke beslis sing bleef ata het ware aan lederen geloovlge zelf overgelaten, nadat hij in geweten kennis had genomen van het schrijven züner opper herders. Hierop moet vooral de nadruk worden gelegd. Want tengevolge van het publicatiever bod tot op den dag van vandaag toe kon het katholieke Duitschland geen kennis nemen van het manifest. Vele honderdduizenden weten niet eens. dat hel bataat. Slechts In kleinen kring, die voor het geheel zonder beta ngis. werd de Inhoud bekend Ook de couranten konden het manifest niet publiceeren. an bijzondere Kerkelijke zijde wordt er In de „Reichspost” op geweren, dat zich om dit geval met den herderlüken brief een aantal feiten groepeergn, die men als volgt kan karakteriseerende mondelinge en schrif telijke onderrichting van het katholieke volk is door Bisschoppen en priesters In bepaalde ge vallen aan grenzen gebonden. Deze gevallen be treffen gebeurtenissen, waarover men op orde der Duitsche machthebbers niet mag spreken, maar die van Kerkelijke zijde in het Juiste licht moeten worden geplaatst. Tengevolge van deze beperking is het gewoonte geworden deze din gen met bepaalde omschrijvende woorden mondeling en schriftelijk Kerkelijk te behan delen. Men ta gedwongen, wil men „überhaupt" iets zeggen. In preeken en lezingen, in religieuze tijdschriften en. bladen In gelükenlssen te spre. ken. Deze methbde stelt noch den clerus, noch het geloovlge volk tevreden. Want het gevolg van deze methode is, dat alles vrüwel in duister blüft gehuld, dat het geestelijk voordeel maar. zeer ten deele is en dat het"*gewichtigste meestal niet wordt begrepen. Het nationaal- aoclaltame wendt tegen dezen vorm van con tact tusschen clerus en volk niets in, want het heeft dag aan dag, uur aan uur de gelegen heid, om in zijn pers en vergaderingen, in zijn werkkampen, formaties en bonden, in zün .kernen en cellen beslissenden invloed uit te oefenen op het volk. In bepaalde gevallen staat thans aan de critiek meer vrijheid ter beschik king. Bü voorbeeld In de beoordeellng van Ro- senberg's „Mythos des XX. Jahrhunderts". Maar ook deze concessie kan het nationaal, socialisme gemakkelijk doen, want terwijl van Kerkelüke züde dit gevgarlük geschrift van de hand wordt gewezen, werkt de geheele staats- propaganda zóó sterk voor dit boek, dat het een oplage heeft verkregen als nog geen boek na den wereldoorlog In Duitschland. Iedere Dult- De leider der Duitsche jeugd. Baldur von Schirach, heeft een nieuw boek uitgegeven, dat de gronowet moet vormen voor de Duitsche Jeugd, evenals Hitler's Mein Kampf" en Rosen bergs .Mythos" de basis vormen voor de N. 8. beweging. De schrüver. die er zich meermalen op beroemde, dat hü een helden ta en dat bü nog gebeden heeft, leert aan de Dultscha dat zü zich aan de wet der gemeen schap moet onderwerpen en dat het Dultache meisje zich vrüwlllg moet voorbereiden op het moederschap. Nadat Goering nog gesproken had over de instelling van concentratiekampen, gaf hü als zün meenlng te kennen, dat de dag niet ver meer te, waarop het in Duitschland niet meer noodlg zal zün de tegenstanders van het natio naal-socialisme met politiemethoden te be strijden. De nationaal.socialistische regeering heeft evenwel, aldus besloot Goering, niet alleen Duitschland het leven gered: wanneer Duitsch land het communisme in zün ulteriük en inner- lük bestrijdt, verzekert het tegelükertüd het bestaan van de geheele geciviliseerde wereld. Dit feit rechtvaardigt het feit, dat Duitschland voortaan in de samenleving der volken weer de plaats zal innemen, welke het overeenkomstig zün grootte en prestatie, In de wereld toekomt. IIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIWIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ VERWACHTING: Matige tot krach- I ilgen, lijdelijk aftebmende Zald-Ooate- lijke tot Znid-WSaZelUken wind, zwaar S bewolkt met ttjjjBj|tr opklaringen, aan- 2 vankelijk nog kans op regen, weinig ver- S andering in temperatuor. Hoogste stand: 765J te Riga. Laagste stand: 728.8 te Vestmanoer. STORMWAAR8CHUW1NG8DIEN8T ff Geseind van De Bilt, hedenmorgen om 2 8.05 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede”. Zon op 8.02 2- onder 3.45 - Licht op 4.15 S Maan op v.m. 11.43 onder nam. 11.11 13 December E. K.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9