ONS BLAD I s L> Polen en Frankrijk Rede van Goering De hotelbrand in Amerika Oudstrijdersactie Het nieuws van heden van de baan? De Saarpolitie DE BAROMETER Feest in den Dom te Keulen Vloer ingestort te Liverpool Nieuwe partij in Japan? f i i i Modus vivendi met De Fransch-Italiaansche Duitschland toenadering HET ACCOORD VAN GENèVE Groot aantal kinderen gewond Handel in oorlogstuig Het muziek-conflict van Het testament van Ernst Met 1 Er zijn vele kwesties, die de at mosfeer tussehen beide,, landen bederven Uitwijzing der Hon garen stopgezet De premier over de bestrijding het communisme in Duitschland Meer dan 30.000 Kolpingzonen beloven trouw Frankrijk koopt vijftig bommenwerpers Aantal dood en zou oploopen tot 50; verschrikkelijke paniekscènes DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN - a te JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER )- it Krauss zal voorloopig niet meer in de Weensche Staats opera dirigeeren Kwestie van de vergoeding voor de deelnemende contingenten geregeld Hess voorloopig niet meer naar de Fransche hoofdstad Leider der Seyoekai-partij en voorzitter van den Land dag af getreden A ’7 DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 60 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c, p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 een actie-radius van 1000 K.M. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NOORD-BOLLANDSCH DAGBLAD el - 5 f zullen 15 iY Li 10 0 bil hotelbrand la Naar verluidt beeft de Raad van de Bank voor o o o Bij het jubileumfeest van de Untversiteit van Sofia droegen de studenten koning Boris op hun schouders door de straten der stad In het midden, v.l.n.r.: Eden (Engeland), Laval (Frankrijk) en baron Aloisi (Italië) die het HangaarschJoego-Slavisch accoord bewerkten. Uiterst links zit Titoelescoe (Roemenië) en uiterst rechts Roetsjdl Bey (Turkije) By deze bespreking te geregeld de vergoeding enz. voor de aan de troepenmacht deelnemende contingenten. PARIJS. 12 Dec. De voorzitter van de com missie voor buitenlandsche zaken van den se naat, Henry Bérenger, heeft voor zijn vertrek uit Rome aan «n aantal vertegenwoordigers der Fransche bladen een uiteenzetting gegeven van de indrukken, die hij gekregen had bij zijn onderhoud met Mussolini. Bérenger stelde In het licht, dat de ontmoe ting met den Duce hem er van had overtuigd dat ook de Italiaansche regeering doordrongen is van de noodzakelijkheid van een Fransch- Italiaansche toenadering. Mussolini heeft met prijzenswaardige open heeft alleen De leider der Seyoekal-party in Japan en de president van den Landdag afgetreden. Roosevelt neemt maatregelen tegen OW-era in toekomstige oorlogen. 3t g. 0. a r- Stand op Donderdag 9 aar vjn.: 74C9 Vorige stand: 74L4 e.- Sitf thé Waterstaatsbegrooting door de Tweede Kamer afgehandeld. ie >0 n 0. El Verslag der Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp in zake financieele regeling tussehen Rijk en gemeenten. Z. H. Exe. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft een bezoek gebracht aan bet R. K. Centraal Bn- reaia voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag. Gesticht is het ^Algou—I Nedertandich Perm bgrean”, dat Zijn zetel te Amsterdam heeft. Radzlwill verklaart, flat de Poolsch.FranSche betrekkingen gedrukt gaan onder economische kwesties van ondergeschikten aard, door klach ten van Fransche zakenlieden, door moeilijkhe den bij economische onderhandelingen en door de belangrijke kwestie van uitwijzing van PooL sche arbeiders uit Frankrijk. Deze dingen be derven de atmosfeer tussehen belde 1 hoewel Polen prijs stelt op de Fransche vriend schap en het Poolsch-Fransche bondgenoot, schap als basis voor de Poolsche politiek be schouwt. Polen wenscht waarlijk niet bij inter- ftatiohale kwesties betrokken te worden, die de Poolsche belangen niet raken, zooals de Donau- kwestie of het Balkan.vraagstuk. En anderzijds kan Polen niet toelaten dat Oost-kwesties, zoo als de Baltlsche, de Russische of de Duitsche kwestie zonder deelneming van Polen geregeld worden. Polen kan niet toelaten, dat een pact onderteekend wordt, tot welks onderteekenlng het pas na het tot standkomen van het ont werp wordt uitgenoodigd. Van dit standpunt uit heeft Polen zjjn voorbehoud tegen het Oost- pact gemaakt. WEENEN, 12 Dec. (Reuter) Clemens Kraus zal voorloopig niet meer in de Weensche Staats- opera dirigeeren De directie van de Staatsopera heeft dit besluit genomen naar aanleiding van de demonstraties, welke gisteren in de Opera plaats hadden naar aanleiding van het feit, dat Kraus benoemd te tot dirigent van oe Ber- lijnsche Staatsopera. PARIJS. 12 Dec. (Reuter) De correspon dent te Berlijn van het „Journal'' meldt, dat de Duitsche minister Goebbels, terugkomend op recente verklaringen, gisteren mededeelde: Hess zal deze Week zeer zeker niet naar Parijs terug- keeren en waarschijnlijk ook de volgende week niet. De Schrijven van minister De Wilde over hef ver- leenen van vergunning door dageflksehe besturen der gemeenten inzake het honden van loterijen. AVO.XW uvvsii zvaau v au viv uczizih vwx Internationale betalingen te Bazel het voorstel - goedgekeurd van den Volkenbondsraad om na landed de volksstemming in bet Saargebied tijdens de SAARBRüCKEN. 12 Dec. (Reuter). De plebis- cletcommissle heeft aan de pers een communiqué overhandigd waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat de stemming strikt geheim te. De stembriefjes zullen in dubbele envelopnen ‘worden gedaan en er zal In afgesloten hokjes In de vroege morgenuren zal begonnen wor den met het doorzoeken van de nog smeulende overblijfselen. Men neemt aan, dat zich nog verscheidene lijken onder het ijs in de Grand River zullen bevinden, waarin verschillende hotelgasten in hun doodsangst gesprongen zijn. Volgens de mededeelingen van overlevenden hebben zich verschrikkelijke paniek-scénes in het brandende hotel afgespeeld. Vrouwen met brandende haren en kleedlng renden door de gangen en talloozen hotelgasten werden hun pogingen zich te redden onder den voet geloopen. Twintig minuten lang klonken ver schrikkelijke jammerkreten tot het hotel met donderend geraas Ineen stortte. denkt dat de door Von actie -'rr WARSCHAU. 12 Dec. De te Krakau ver schijnende .Xurjer Illustrowanny” publiceert een onderhoud met den voorzitter van de Sejm commissie voor buitenlandsche zaken, Prins Radzlwill, die tevens vice-president te van de parlementaire organisatie van Pilsoedski. LANSING (Michigan), 12 Dec. (Reuter) Veertien slachtoffers van den hotelbrand te Lansing zijn thans geïdentificeerd. Zes hunner waren lid van het parlement van Michigan Er moeten nog ongeveer dertig slachtoffers uit de puinhoopen worden uitgegraven. Nader seint Reuter, dat het ongeluk in de St Clemensschool te Liverpool niet zoo ernstig te als aanvankelijk vermoed werd. In de zaal bevonden zich voor het meerendeel kinderen. De meesten hiervan zijn slechts licht gewond en konden na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar huls terugkeeren. Slechts enkelen hebben ernstige verwondingen opgeloopen. LIVERPOOL. 12 Dec. (Reuter) Heden avond te de vloer van de eerste verdieping van een school, waarin een concert en een tentoon stelling werden gehouden, ingestort. Meer dan vierhonderd menschen' vielen een twaalftal meters naar beneden. Bijna driehonderd hiervan moesten naar een ziekenhuis worden overge bracht. Vrachtauto’s moesten gerequlreerd worden om alle gewonden te vervoeren. Luid weeklagende moeders, die hun kinderen zoch ten. trachtten het politie-cordon te doorbreken Te 10 uur waren brandweerlieden en politie agenten bezig met bijlen de zware balken stuk te hakken om de onderliggende menschen te bevrijden. GENEVE. 12 Dec. Hedenochtend heeft Gene raal-Majoor J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst te Genève deelgenomen aan een verga dering van het sub-comité, hetwelk tot taak heeft, voorstellen te ontwerpen betreffende de organisatie en de werkwijze van de interna tionale troepenmacht In het Saargebied Deze vergadering werd gepresideerd door Ge neraal T- nerley. Voorts ws:...i aanwezig de heer Knox, voorzitter der regeeringscommissle voor het Saargebied, en vertegenwoordigers van Italië en Zweden. Ik wil niet nogmaals, aldus Goering, den on- gehoorden laster bestrijden, welke naar aanlel. ding van deze gebeurtenissen tegen de natlo- naal-soclalistlsche regeering en mij persoonlijk te rondgestrooid. Daartoe beStaat geen aanlei ding. omdat het hoogste Duitsche gerechtshof de gebeurtenissen, verband houdende met den brand In den Rijksdag, nauwkeurig heeft on derzocht en zijn beslissing heeft genomen. Doch laat mij hier een ding zeggen: De even £gmeene als plompe vervalsching van het z.g. testament van den vroegeren groepsleider Ernst stelt alles, wat tot nu toe heeft plaats gevonden. In de schaduw. Dergeljjke vuiligheid wil ik niet behandelen. We waren vast besloten, nadat wij de macht hadden overgenomen, het communisme zóó te treffen, dat het zich door onzen slag in Duitsch land nooit weer zou kupnen herstellen. Dat was sedert Jaren een der belangrijkste programma, punten. correspondent Ribbentrop geopende actie niet zal worden voortgezet voor het Baarplebisciet. Den omme keer van Duitsche zijde verklaart de correspon dent aldus, dat Hitler zich heeft aangesloten bij de opvattingen in de Wilhelmstrasse, waar i>ul- tenlandsche reizen van niet-beroepsdiplomater worden af gekeurd. Uitwijzing der Hongaren stopgezet. Stand der werkloosheid op 24 November. De Algemeene KonstzUde-Unie beperkt haar productie; ontslag van arbeiden niet te ver mijden. overgangsperiode het financieele bestuur Van het Saargebied In handen te nemen, op voor waarde. dat de politieke rust in het Saargebied gehandhaafd blijft. De heer Knox heeft in het bijzonder den na druk gelegd op het preventieve karakter der troepenmacht, welk bedoeld te om aan de bevol king van het Saargebied de gewenschte gerust stelling te geven. De internationale troepenmacht zal op 22 Dec as. in het Saargebied aanwezig moeten zijn. De duur van het verblijf te nog onbekend. Aanhangers van de Indische Congrespartij voor het raadhuis van Delhi bij de verkiezingen van het nieuwe Parlement. De Congrespartij nam na langen tijd weer aan deze verkiezingen deel Het „Berl. Tageblatt” meldt, dat Zondag IJ. in den Dom te Keulen, In aanwezigheid van den Aartsbisschop, Z. E. Kard. Dr. Karl Schul te, meer dan 30.000 St. Jozefsgezellen, zonen van Vader Kolplng, met hun vanen en banieren bijeen waren, om opnieuw trouw te beloven aan de H. Kerk en hgt Christelijk gezin’. De Rljks- praeses Mgr. HUrt predikte over „De missie van het Christelijk gezin In dezen tijd”. Na de godsdienstoefening hadden zich voor den dom duizenden en duizenden menschen verzameld, die het belijdenlslled: „Wlr slnd lm wahren Chrlstentum” zongen en den Kardinaal door ongekend stormachtige ovaties huldigde. Generaal-majoor Blind, de bevelhebber van de Internationale Saartroepen. zal morgen, be geleid door de leden van zijn staf, naar Saar- briieken vertrekken. Een deel der officieren Is heden te Calais aangekomen, ten einde de voorbereidingen te treffen voor het transport van het troepencontingent, dat. naar verwacht wordt, begin volgende week naar het Saargebied zal vertrekken. Behalve de Britsche ti<oepeneenheden, die reeds vermeld zijn, zal naar het Saargebied ge zonden worden een eskadron lanciers met acht pantserwagens, welke na Kerstmis zullen ver trekken. De eenheden zullen voor actieven dienst wor den uitgerust. munisme het besliSsende uur geslagen en de Rjjksd^gbrand moest het „fanaal" zjjn voor een bloedigen opstand In geheel Duitschland. Besloten Is verder, om de regeling betreffende de legering en de distributie der troepen op as. Vrijdag ruèder vast te stellen te Saarbrücken In een samenkomst van den heer Knox met de be- velhebbers ter plaatse en de vertegenwoordigers der regeeringen, die troepen beschikbaar hebben gesteld. De kapitein der Mariniers Roelofsen zal op treden als verbindingsofficier bij den staf van den bevelhebber der Internationale troepen macht. Generaal Brink. Van Nederlandsche zijde zal een detachement Mariniers, bestaande uit twee compagnieën, WASHINGTON, 12 Dec. (Reuter.) Het Witte Huis heeft Woensdag een wet aangekondiga, die het weer ontstaan van OW.-ers in toekom stige oorlogen onmogelijk zal moeten maken. President Roosevelt heeft de ministers van Buitenlandsche Zaken, Oorlog. Marine. Land bouw en Arbeid, zjjn economische adviseurs Peek en Baruch en den vroegeren directeur van 'de NIRA, generaal Johnson. In een zitting bij eengeroepen, waar hij hun verzocht een desbe treffend wetsontwerp voor te bereiden. Dit ont werp wil Roosevelt spoedig na den aanvang van de congres-zitting begeleid door den specialen boodschap bjj het Congres Indienqn. In het Witte Huls werd er de nadruk op ge legd, dat noch de Invoering van den algemeenan dienstplicht, noch een voorbereiding voor den volgenden oorlog In de bedoeling lag. Integen deel houdt men het tegenwoordige tijdsgewricht voor bijzonder gunstig, aangezien nergens een oorlogsgevaar dreigt. Verder te de regeering van plan haar stand punt inzake levering van oorlogsmateriaal aan vreemde oorlogvoerende staten en andere neu- trallteltskwesties nader te bepalen. Ook de handel In munitie zal aan de scherpste staats controle worden onderworpen. NEW YORK, 12 Dcc. (Reuter) Het aantal slachtoffers, dat de hotelbrand te Lansing heeft geëischt, staat nog steeds niet vast. Er worden nog onge veer 80 hotelgasten vermist. Men vreest, dat het aantal deoden tot on geveer 50 zal stijgen. De Fransch-Duitsche oudstrflders-actie. Hess soa voorloopig niet meer naar Partje gaan. Het aantal dooden bij den Amerika zou 50 edragen. Vorst Radzlwill over de buitenlandsche politiek van Polen. PARIJS. 13 Dec. De „Echo de Paris” maakt melding van een gerucht, dat de Fransche minister voor de Luchtvaart zou hebben be sloten tot aankoop van vijftig Amerlkaansche bombardementsvliegtuigen voor de Fransche luchtmacht en wel Gleen-Martln-vliegtulgen. die een gemiddelde snelheid van 330 kilometer per uur kunnen ontwikkelen en met duizend kilogram bommen aan boord een actle-radlus van duizend kilometer hebben. BOEDAPEST. 12 Dec. Het comité van het Internationale Roode Kruis heeft telegrafisch het Hor.gaarsche Roode Kruis er van In ken nis gesteld, dat volgens zooeven ontvangen be richten van het Joego-Slavlsche Roode Kruis, dat onder leiding staat van prlns-regent Paul, de uitwijzingen uit Joego-Slavlë gestaakt zijn. In den loop van heden zijn nog slechts enke le, ongeveer 10 uit Joego-Slavlë uitgewezen personen alhier aangekomen. Ten behoeve der uitgewezenen worden In het geheele land groote collectes gehouden. In alle schouwburgen en restaurants van Boedapest zal Zaterdag gecollecteerd worden door kun stenaars en bekende figuren der society. Uit alle deelen des lands komen berichten van landeigenaren die bereid zijn een aantal uit gewezenen op te nemen. Desondanks bezorgt het onderbrengen der omstreeks 3000 personen de regeering met het oog op den toch al moeilijken economischer! toestand groote moeilijkheden, zoodat zij zich tot het volk heeft gewend met een dringenden oproep tot ondersteuning en permanent on derbrengen der uitgewezenen. Omtrent de Duitsch.Poolsche betrekkingen Verklaarde vorst Radzlwill, dat zoowel de over eenkomst met Duitschland als het verdrag met Sovjet-Rusland den vrede In Europa bevestigt en het bondgenootschap met Frankrijk niet doorkruist. Polen hééft zijn economische betrek kingen met Duitschland geregeld, waardoor een normale verhouding te ontstaan. Belde landen spreken niet over wat hen scheldt, doch over de gemeenschappelijke menschelijke eenvoudige belangen der samenleving. Politieke concessies heeft Polen tegenover Duitschland niet gedaan. Het verdrag met Duitschland heeft de normale verhoudingen hersteld. De Poolsche politiek heeft getracht een modus vivendi met den na- buurstaat te vinden. Noch de Poolsche, noch de Duitsche publieke opinie te van meening, dat door het Duitsch.Poolsche verdrag alle tegen stellingen, die sedert eeuwen tussehen Polen en Dultschers bestaan, zijn opgelost. Algemeen vreest men. dat door dit besluit van Aklta het ontbindingsproces, dat reeds eenlgen tijd in de partij gistte, versneld zal worden. Enkele dagbladen spreken het vermoe den uit, dat er een stilzwijgende overeenkomst beslaat tussehen Aklta en Tokonamt. den mi nister van Verkeersmiddelen en vroegeren leider van de Seyoekal, betreffende het oprichten van een nieuwe partij, welker leden grootendeels zouden moeten worden gerecruteerd uit de te genwoordige leden van de Seyoekal. Wanneer deze nieuwe partjjbeweging succes mocht neb ben. acht men het waarschijnlijk, dat de regee ring in de zitting van het parlement, dat '21 December a.s. geopend wordt, er toch nog in slagen zal een behoorlijke meerderheid te be halen. nj, door steun van deze nieuwe partu en de Minselto. Men zal zich herinneren, dat de Seyoekal tij dens de laatste buitengewone zitting van het parlement de regeering in groote moeilijkheden bracht door een urgent ontwerp in te dienen met betrekking tot het uittrekken van grootere credieten voor steun aan den landbouw. Men te van meening, dat het uittreden van Aklta en de nieuwe partijbeweging hiermede In direct verband staan. hartigheid en eerlijkheid tot Bérenger gespro ken. Alle nog tussehen beide landen bestaande meeningsverschlllen zijn besproken en men heeft geconstateerd, dat zij allen binnen Zeer korten tijd een verstandige oplossing kunnen krijgen. Zoo spoedig een definitieve regeling over het staatsburgerschap der Italianen in Tunis en de Italiaansch-Fransche samenwer king in Afrika gevonden zal zijn, zullen de grootste moeilijkheden zijn overwonnen en zal de weg open staan voor een verzoenirig. De kwestie der Italiaansche betrekkingen tot de Kleine Entente te geenszins onoplosbaar. Spr was er vast van overtuigd, dat het doel, het welk de Fransche regeering gesteld heeft in zeer korten tijd bereikt zal worden en dat de minister van buitenlandsche zaken, Laval, ter gelegenheid van zijn bezoek aan Rome, dat binnenkort plaats zal vinden, de overeenkomst met Mussolini zal onderteekenen. welke het Italiaansche en Fransche volk verwachten. Nadat Goering nog gesproken had over de Instelling van concentratiekampen, gaf hij als zijn meening te kennen, dat de dag niet ver meer te, waarop het in Duitschland niet meer noodig zal zjjn de tegenstanders van het natio naal-socialisme met polltlemethoden te be strijden. De nationaal-sociallstlsche regeering evenwel, aldus besloot Goering, niet Duitschland het leven gered: wanneer Duitsch land het communisme in zjjn ulteriljk en inner lijk bestrijdt, verzekert het tegelijkertijd het bestaan van de geheele geciviliseerde wereld. Dit feit rechtvaardigt het feit, dat Duitschland voortaan in de samenleving der volken weer de plaats zal Innemen, welke het overeenkomstig zijn grootte en prestatie, In de wereld toekomt. BERLIJN, 11 December. Minister-president Goering heeft vanavond het woord gevoerd ter tweede ontvangst van het diplomatieke corps door de afdeeling buitenlandsche politiek van de NSDAP. De bijeenkomst vond plaats In Hotel Adlon. Goering sprak over „De overwinning van het communisme in Duitschland.” Alfred Rosenberg leidde den spreker in. Goering verklaarde gaarne van de gelegen heid gebruik te maken samen te zjjn met de vertegenwoordigers der buitenlandsche regee ringen en van de wereldpers. Het te de taak, aldus Goering, der Duitsche regeering het communisme te bestrijden in den vorm, zooate het in Duitschland voorkomt. Zij moet zich ook voorbehouden In volledige vrij heid de middelen toe te passen, weflfft. zij juist acht en daarbij kan zij geen rekening\houden met buitenlandsche adviezen. Vervolgais gaf Goering een overzicht van de historische ont wikkeling van het Marxisme en het Commu nisme. De Duitsche arbeider te even braaf fat. soenlijk, flink en eerlijk als teder ander mensch. Het volk zal steeds de houding weerspiegelen, welke zijn leiding uitstraalt. Het communisme had nog slechts een enkelen vijand: nationaal-sociallstlsche beweging. Toen brak de 30 Januari 1933 aan. Toen dien dag de nationaal-sociallstlsche be weging de macht overnam, had voor het com. TOKIO, 12 Dec. De leider der Seyoekal. de grootste politieke partij van Japan, heeft he denmiddag bekend gemaakt, dat hij uit de partij treedt. Tegelijkertijd is Klyosji Aklta af getreden als voorzitter van het huls van afge vaardigden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem onder nader aan te wijzen officieren en staf deelnemen. Voorts geneeskundig- en verple- gingspersoqeel (de laatste voorzien van keu- kenauto's enz., alles te samen ongeveer drie honderd man. De Nederlandsche troepen zullen bewapend zijn met acht lichte mitrailleurs per compagnie en diet geweren. De Engelsche en Italiaansche troepen zullen voorzien zjjn van pantserauto’s (geen tanks). gesiétnd worden. De telling der stemmen zal geschieden door functlonartesap uit vreemde landen, welke niet bij het plebisciet geïnteresseerd zijn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1