ONS BLAD Om het Abessinisch imperium H H i r I 1 8 il Het nieuws van heden Duitsche kabinet bijeen s 1 DE MACHTSBEGEERTE VAN ITALIË De Saartroepen UIT DE STAD VAN HET VATICAAN DE BAROMETER II 1 onrust De Fuehrer dankt de ministers N ederland-Amerika Corruptie in Rusland u Krauss van Weenen naar Berlijn De vlootbesprekingen De „Chiaf fino” vergaan? I De spionnage-affaire te Tokio Afghanen overvallen Perzischen grenspost VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 SCHUSCHNIGG TE BOEDAPEST DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De boerenpolitiek in Italië NORTH i JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER STATE ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 g, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55 g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 altijo Goed Een nieuwe haard van VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD in een jaar veer U» IA o o voor Hij Grootgrondbezit wordt verdeeld 13 Amerikanen vertrekken nog niet ON F It X Een spoorbrug bü l Fransche ambassadeur protesteert tegen de scherpe aanvallen der pers Groot aantal belangryke wets ontwerpen aangenomen ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 61 Onderhandelingen over een weder- zydsch hand elsverdrag. Stand o» Vrijdag nar v.m.; 745.1 Varige ztand: 745.7 sn Ie. .ar uw ide dit Je» oe- ln Engeland heeft men op vele plaatsen last van hoog water. Exeter loopt groot gevaar Hailé Selassié I (vroeger Ras Tafari) Keizer van Abessinië Z. H. Paus Pius XI heeft de Christus-orde verleend aan Generaal Agostino Justo, president der Argentijnsche Republiek. Generaal Temperley presideerde de ver gadering van het sub-comité hetwelk tot taak heeft voorstellen te ontwerpen, betreffende de organisatie en de werk wijze van de Internationale troepen macht in het Saargebied Ruim twee dagen heeft bij het lersche dorpje Greystones de 32-jarige Charles O’Leary 17 Meter onder den grond bekneld gezeten in een gedeeltelijk ingestorten put. Koortsachtige pogingen werden in het werk gesteld om den man te redden. Een tweede aardstorting vernietigde alle hoop. Rechts: O’Leary’s vader spreekt door een buis met zijn van uitputting stervenden zoon, die zich zelf een been moest amputeeren Corruptie in Rusland; de Stasi 10 millioen roebel benadeeld. Wegens moeilijkheden is de werkverschaffing te Beverwijk stopgezet. Cyaangasvergiftiging te Alkmaar; moeder en kind overleden. LONDEN, 13 Dec. (Reuter). De Amerikaan sche delegatie, welke heeft deelgenomen aan de voorbereiding der Londensche vlootbespre kingen, heeft haar terugreis uitgesteld. In de omgeving van Norman Davis wordt verklaard, dat dit besluit de strekking heeft, om den geest van verzoening der V. 8. aan te toonen. Reuter verneemt verder, dat de onderhande lingen tot 2o December zuilen worden voort gezet. Op 20 December gaan alle gedelegeerden van Engeland en Amerika, MacDonald incluis. BAZEL, 13 Dec. (Reuter) Het Zwitsersche te legraaf-agentschap verleemt, dat Welngartner in den zomer van het volgend jaar naar Wee nen zal vertrekken, om als artistiek directeur van de Staatsopera aldaar op te treden. Men zou in overweging hebben genomen den vroe- geren dirigent van de Berljjnsche Staatsopera Furtwaengler tot opvolger van Welngartner te benoemen. De spionnage-affaire te Tokio; Fransche am bassadeur protesteert tegen de scherpe aanvat ten der pers. Generaal Brind, de bevelhebber voor 1 intern, politieleder voor het Saargebied, in Frankrijk aangekomen. Prinses Juliana als voorzitster van bet Ronde Kruis geïnstalleerd. Spoorwegarbeider te Westwoud door een trein gegrepen en zwaar gewond. Doodelijk auto-ongeluk te Weert. De Rijnstrandbadaffaire; ook het Arnhemsche Hof heeft den heer IJ. vrijgesproken. Vergadering van de Vereeeniging voor Waarde vast Geld te Tilburg; de eerste afdeeling aldaar opgericht. TEHERAN, 13 Dec. Het offlcieele Perzische Telegraaf Agentschap meldt, dat gewapende Afghanen eenige Perzische grensdorpen hebben aangevallen en uitgeplunderd. Zjj ontvoerden 2000 dorpsbewoners. De aangerichte materieele schade bedraagt 5 millioen Realen (ongeveer ƒ400.000). m kt an De Ver. Staten hebben met Nederland onder handelingen aangeknoopt om te komen tot een wederzijdsch handelsverdrag. De Oostenrijkscbe bondskanselier Schuschnigg Boedapest aangekomen. Twaalf jaar geëischt tegen een slager uit Berg- schenhoek, die zijn huiseigenaar heeft dood geschoten. sn- io- eel E re g ion h I an en. al- x>- an iet an LOg en ar, igs igs len en les dj- Ln- ?e- tar me dn. ar- >en let sn- kt; en. et; eel de de ird en M. en 7J d- n- «- de idt de re en de op mt ïn. Ier iet x>r en de re- Te ’s-Gravenhage is opgericht de Ned. Bond van Beleggers ent, in het buitenland. Generaal Brind in Frankryk aangekomen PARIJS, 13 Dec. De bevelhebber van het in ternationale politieleger voor het Saargebied, generaal Brind. is hedenmiddag te Calais aan gekomen. Hjj werd begeleid door 5 hooge offi cieren. Generaal Brind is onmiddellijk naar Pa rijs doorgereisd. In den loop van den middag ia in Calais een tweede Engelsch stoomschip bin- nengeloopen, aan boord waarvan zich 1800 ton uitrustlngsmateriaal voor de Engelsche Saar troepen bevond. In bijzondere gevallen kan de doodstraf wor den uitgesproken. Volgens deze voorschriften kan een Duitscher ook worden vervolgd, wan neer hj] de daad in het buitenland heeft ge pleegd. Tot President der Pauselijke Commissie voor den authentleken uitleg van het Wetboek van Kerkelijk Recht is benoemd Z. Em. Kard Luigi Sincere, secretaris der Oostersche Congregatie. in de V Amerika. Men verwacht, dat Nederland de toezegging van gresnaankoop zal gebruiken als motief, om tariefsverlaging te verkrijgen op sommige in de V. S. in te voeren Nederlandsche producten. Welngartner volgt Krauss op als dirigent van de Weensche Staatsopera. Waterstaatsbegrooting door de Tweede Kamer z. h. st. goedgekeurd. TOKIO, 13 Dec. De Fransche ambassa deur heeft bij het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken een protest ingediend te gen de vijandige houding van de Japansche bladen, die in verband met de spionnage-affaire waarbij de plaatsvervangende Fransche marine- attaché betrokken zou zijn, zeer scherpe aan vallen hebben gericht op de Fransche diplomatie en de leden der ambassade. De Japansche minister van buitenlandsche «zaken heeft daarop den Franschen ambassa deur medegedeeld, dat de Japansche regeering niet in staat was Invloed uit te oefenen op de houding der Japansche bladen. De staat in een jaar tyd 10 millioen roebel benadeeld IJS, 13 Dec. (Reuter.) In Fransche rcheepvaartkringen maakt men zich zeer on gerust over het lot van het stoomschip Chlaf- ïino, dat sinds Maandag over tijd is. Aan boord van het schip bevindt zich een bemanning van 21 koppen.Men vreest, dat het schip tijdens de zware stormen, die de eerste dagen dezer week, van de zuidkust van Frankrijk heenchten, ver gaan ia landgoederen groote. Het Hedenmorgen zijn te Saarbriicken ze^Engel- sche officieren aangekomen onder leiding van overste Campbell. Zij zullen de technische voor bereidingen leiden voor de aankomst van de Engelsche troepencontingenten en in het bijzon der voor de kwartieren zorg dragen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de internationale troe pen in garnizoen komen te liggen in Saarlouis, Neunkirchen en Homburg. Er zijn nog geen uit voerige maatregelen genomen voor de onder brenging der troepen. De heden aangekomen officieren werden aan het station afgehaald door den chef der Saarlandsche politie, den Engèlschman Hemsley. Zij zijn onmiddellijk vertrokken voor een rondrit door het Saarge bied. De 1300 man van het Italiaansche leger, die als polltietroepen naar het Saargebied zullen gaan, bestaan uit een gedeelte van een regiment grenadiers, n.l. de regimentsstaf en twee batail- lons, en een bataillon carabinieri. Commandant is generaal Prasca. die indertijd als overste reeds deel uitmaakte van de Italiaansche troe pen, die tijdens de volksstemming in Oppei- Silezië aanwezig waren. over welke sympathiek Het Amerikaansche departement van bui tenlandsche zaken heeft met Nederland commercieele onderhandelingen aange knoopt om te komen tot een wederzijdsch handelsverdrag. Sinds Maandag over tijd December. (Reuter). De Ita- Kamer tot in doel landarbeiders aan den grond te binden en van hen landbouwers te maken, die het vrije bezit hebben van hun boerderij en landerijen. De eigenaren, die zelf hun landgoederen verdeelen, zullen een derde van hun uitgaven vergoed krijgen. Andere landgoederen zullen onteigend worden met schadeloosstelling van de eigena ren. r ROME. liaansche WEENEN, 13 Dec. (V.D.) Officieel wordt goedgekeurd medegedeeld: „Het bestuur der Bondstheaters heeft het verzoek van den directeur der staats- opera, Clemens Krauss, om zijn contract direct te verbreken ingewilligd en directeur Clemens Krauss per 15 December van zijn functie ont heven.” Regeerlngsraad Dr. Erwin Kerber is belast met de voorloopige leiding - van de Weensche staatsopera. y n het Noorden van Afrika ligt het onaf- I hankelijke rijk van den „Koning der Ko- •6- ningen”, Abessinië, welk land ongeveer het gebied omvat van het oude Ethiopië. De geografische ligging van dit zwarte rijk is onder politiek opzicht delicaat. Naar de ver schillende windrichtingen wordt het omgrensd door het Italiaansche Eritrea, door de Fran sche, Engelsche en Italiaansche brokstukken van en Invloedsferen in Somaliland en door den Engelsch-Egyptischen Soedan. Uit deze lig ging kan iedereen direct de conclusie maken, dat het Christelijke Imperium van den „Koning der Konlngen”, groot gemaakt door den ouden, roemruchtigen Negus Menelik, thans bestuurd door Hailé Selassié I, vroeger geheeten Tafari Makonnen, gemakkelijk het middelpunt kan worden van een conflict, waarvan de terugslag op het internationale gebied ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Aan den Italiaanschen kant van Abessinië zitten op het oogenbllk de patro nen wat los in de geweren. Het eene' en on verdeelde Italië van Crispi wilde op het laatst van de vorige eeuw koloniale mogendheid wor den. Het drong door in de gloeiende streken van Eritrea en Somaliland. Het einddoel was het protectoraat over Abessinië. Het werd een vergissing, die Italië zou heugen. De Italiaan sche formaties werden in Maart 1896 in het woeste Abesslnische bergland door Menelik af. geslacht. De slag van Adoea bevestigde de on afhankelijkheid van het rijk van den „Negus Negustl.” De Italiaansche groot-koloniale droom was uitgedroomd. De wonde schrijnt nog altijd, ook in het Italië van Mussolini, dat steeds nog gebonden is aan het verdrag, dat het in 1896 met Abessinië gedwongen was te sluiten. Thans zjjn er weer schoten gelost. De wereld luistert. Vooral Frankrijk luistert. Abessinië klaagt Italië aan, zjjn grenzen te hebben geschonden. Italië beschuldigt Abessinië het verdrag van 1896 te hebben geschonden, door aan Japan verschillende economische concessies te hebben gedaan, voornamelijk voor reusashtlge aanplan ting van katoen. Wederzijds heerscht er span ning. Van Italiaansche zijde schijnt een in tensieve militaire activiteit te worden ontwik, keld. Nieuwe troepeh en afdeelingen gevechts vliegtuigen worden gemoblliseeerd. Të Parijs is de bekende archaeoloog en ont dekkingsreiziger graaf Byron de Proro aange komen, die terugkeerde van een expeditie in Abessinië en mededeelingen deed omtrent de verschillende botsingen tusschen Abesslniërs en Italiaansche troepen. Hij verwachtte, dat tegen het voorjaar 250.000 man aan Italiaansche troe pen, Kleurlingen inbegrepen, in Italiaansch Eritrea nabij het gebied der onlusten gereed zouden staan en zouden wachten op bevelen om Abessinië binnen te trekken, wanneer de inci denten zich zouden herhalen. De plaats gehad hebbende Incidenten trekken daarom vooral in Frankrijk zoo sterk de aandacht, omdat het Abesslnische probleem, dit wil zeggen de Ita liaansche belangensfeer en het dóórtrekken van die sfeer tot de zee toe behoort tot de kwesties der Fransche toenadering tot Mussolini, tegen- toenadering Parijs derhalve zóó is gezind (aldus een schampere opmerking in Hitler» „Vólk. Beobacht wijl deze slechts voor een klein gedeelte ten koste zal komen van Fransche rekening, maar in hoofdzaak met concessies op andermans reke ning zal worden betaald. Op koloniaal gebied namelijk. et orgaan van den Quai d’Orsay, de Temps” houdt zich in een tioofdartikei bezig met de bloedige incidenten aan de Itallaansch-Abesslnische grenzen. Men weet nog niet, wat er precies is gebeurd. De lezingen, door beide landen gegeven, wijken sterk van elkander af. Maar er Is nog een derde lezing, welke af komstig is van den Engelsche* gezant te Ad dis-Abeba en van den Britschen ambassadeur te Rome Het bericht dezer diplomaten is ge richt aan de regeering te Londen. Zonder zich verder uit te laten over het Incident, beves tigt het uitdrukkelijk de „zware” botsingen, die roorgekomen zijn in een nog niet afgegrensde zóne tusschen het Italiaansche en Abesslnl- sche gebied, welke zóne reeds lang een object van twist vormt tusschen belde landen. Vol gens de Engelsche bladen zouden na deze eer ste botsingen Britsche en Abesslnische grens beambten. die bezig waren de grenzen nauw keurig af te palen, bij een Abesslnische oase Italiaansche strijdkrachten hebben aangetrof fen, wier commandant den Engelschen zou heb ben beduid, dat zij daar niets hadden te zoeken en zich hadden te verwijderen. De Abesslniërs, die in gezelschap der Engelschen waren, zou den tegen dit optreden krachtig hebben gepro testeerd. Voorts wordt uit Engelsche bron be kend. dat de regeering te Addis-Abeba zich reeds herhaalde malen heeft beklaagd over het schenden van Abessinisch gebied door Itali aansche troepen, welke uit Somaliland opruk ken. Deze strijdkrachten zouden reeds 120 K.M Ver In Abessinië zijn binnengedrongen. Itali aansche vliegers zouden voortdurend zonder toestemming over Abessinisch gebied vliegen. MOSKOU, 13 Dec. De arrestaties van amb tenaren van de staatsbank en de textieltrust zijn thans beëindigd. In totaal zullen 61 per sonen zich te verantwooroen hebben; zij wor den er van beschuldigd den staat in den loop van een jaar voor tien millioen roebel te heb ben benadeeld. Op de beklaagdenbank zullen ook talrijke communisten moeten plaats nemen, die verantwoordelijke functies hebben bekleed. Tegen 15 personen zal waarschijnlijk de dood straf worden geëischt. wegens vergrijpen tegen staatseigendom. heeft het verkaveling kleine daarvan BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaars f 2. Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem met Kerstvacantie. Is er dan nog geen schot In de besprekingen gekomen, dan vertrekken de Amerikanen den 29sten December definitief naar hun vaderland. De voorbereiding van de vlootconferentie, die het volgend jaar zal moeten plaats hebben, zal dan geschieden langs diplomatleken weg. De Engelschen en de Amerikanen schijnen over eengekomen te zijn alleen dan de voorbereiden de besprekingen te hezvatten als zich nieuwe gezichtspunten vc or doen. Aan Amerikaansche zijde geeft men te verstaan dat het belang van dit alles is. dat het Engelsch-Amerikaansche tront is versterkt. Men weet. In geval van mis lukking van deze besprekingen, nu ook precies wat Japan wil. BERLIJN, 13 Dec. (D. N. B.) In de heden gehouden kablnetszltting, de laatste van dit jaar. zijn een aantal wetten aangenomen vac polltieken, economischen, rechterlijken en cul- tureelen aard. In de eerste plaats werd een wet goedgekeurd tegen .geniepige aanvallen” op staat en partij en ter bescherming van de partij-uniform. Deze wet bepaalt o. a.: Wie opzettelijk een onware of verdraaide be wering van feitelljken aard opstelt of verspreidt, welke het welzijn van het Rijk of het aanzien der Rijksregeering of dat der N.S.D.A.P. of haar gelederen ernstige schade zou kunnen berok kenen. wordt, tenzij overeenkomstig andere voorschriften zwaardere straffen kunnen wor den opgelegd, veroordeeld tot ten hoogste twee jaren gevangenisstraf, doch ten minste drie maanden gevangenisstraf. Wie de daad pleegt met de bedoeling een op roer, pf angst of schrik onder de bevolking te verwekken of het Duitsche Rijk op bulten- landsch politiek gebied moeilijkheden te be reiden, wordt gestraft met ten minste drie jaren tuchthuis. Wie zich uitgeeft voor lid der N S.D.A.P. ot haar geledingen, zonder hel te zijn, wordt ver oordeeld tot ten hoogste een jaar gevangenis straf en/of een geldboete. Het kabinet nam verder een wet aan Inzake het op zich nemen van garanties voor de uit breiding van het grondstoffenbedrijf, een wet. Inhoudende een wijziging van de orde van ad vocaten en een wet tot instandhouding van orde en discipline bij den vrijwilligen arbelds- ’•dierfst. In de motlveering van deze laatste wet wordt gezegd: De vrijwillige arbeidsdienst, waartoe bijna een ■kwart millioen jonge mannen permanent be- hooren, eischt van zijn leden onvóofwaardelijke gehoorzaamheid jegens de leiders en van de leiders streng rechtvaardig optreden jegens de leden, en van allen, die deel uitmaken van den arbeidsdienst onberispelijke levenswijze, trouwe kameraadschap en actieve inschakeling in de volksgemeenschap. Het toetreden tot de ar beidsdienst is vrijwillig. Wie zich echter een maal verplicht een bepaalden tijd volk en staat met de spade te dienen, moet zich volledig aan passen aan de orde van den vrijwilligen ar beidsdienst en mag ook niet den dienst onbe voegd vroegtijdig verlaten. Behalve de bovengenoemde wetsontwerpen nam de Rijksregeering nog een wet aan Inzake de bescherming van den détatlhandel, en een wet, Inhoudende eenige maatregelen op het gebied van kapitaalverkeer. De crediteur van een gevaloriseerde hypo theek of persoonlijke vordering kan de betaling steeds slechts elschen. wanneer hij schriftelijk het crediet heeft opgezegd. De opzeggingster mijn bedraagt minstens drie maanden. Het ver bod geconverteerde vorderingen op te zeggen wordt voor den duur van een jaar verlengd, zoodanig, dat de crediteur niet voor 31 Decem ber 1935 zijn crediet kan opzeggen. Aan het slot der kablnetszltting dankte de Führer en Rijkskanseller Adolf Hitler de leden van het Rijkskabinet voor hun arbeid, verricht aan den opbouw van den nation.-soclallstischen staat. H|j sprak zijn beste wenschen uit voor de komende feestdagen en het nieuwe jaar en deelde tevens mede, dat hij van de gebruike lijke nieuwjaarsreceptie voor de leden van de Rijksregeering dit jaar zou afzien. Dorpen uitgeplunderd en bewoners ontvoerd wetsvoorstel van groote en middelmatig is de zwervende De Amerikaansche ondernemers, die gaarne een uitbreiding van den handel tusschen Ne derland en de V. 8. zouden zien, brachten de ze onderhandelingen onmlddelUJk In verband met den toestand van den Amerikaanschen graanhandel. Zli merken op, dat Nederland jaarlijks voor vier millioen dollar graan koopt 8., tegen twintig millioen in Zuid- BOEDAPE8T. 13 Dec. De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg en de Oostenrtjk- sche minister van buitenlandsche zaken. Berger- Walde^egg zijn hedenavond, begeleid door tal rijke hooggeplaatste ambtenaren, voor hun eer ste bezoek aan de Hongaarsche regeering alhier aangekomen. Zij zullen tot Zaterdagmiddag In Boedapest bleven. Interpellatie-Sneerliet in de Tweede Kamer naar aanleiding van de troepenzending naar het Saargebied. y y et is natuurlijk zeer moeilijk, meent de 1—4 „Temps”, om uit al die berichten een juisten kijk op den werkelijken toestand te krijgen. Op het oogenbllk staat men tegen over een protest der Abesslnische regeering te Rome en een Italiaansch protest te Addis Abeba. Eén ding is echter duidelijk, namelijk dat Italië In deze streken bijzondere doelein den voor oogen heeft, dat de Abesslnische regee ring daartegen op haar hoede Is en zich be slist kant tegen het voortdringen van Itall- aansche strijdkrachten op haar territorium. Het feit, dat de grenzen tusschen Italiaansch en Abessinisch gebied slecht zijn afgebakend, kan leder oogenbllk nieuwe Incidenten verwek ken. Hel wantrouwen van Abessinië Is sedert 1925 zeer sterk, in welk jaar een accoord werd gesloten tusschen Engeland en Italië, waarbij |iet laatste land de concessie bedong van een spoorweg van Eritrea naar Italiaansch Soma liland, waardoor het zijn Invloedssfeer In Abes sinië kon uitbreiden. Frankrijk was .ongerust over dit accoord. Maar Sir Austen Chamberlain gaf bevredigende verklaringen, waarmede Frankrijk genoegen nam. Ras Tafari. toen nog regent, thans keizer Hailé Selassié I, pro testeerde echter energiek tegen dit Engelsch- Itallaansch accoord bij den Volkenbond, verkreeg inderdaad verzachtingen van het ac coord en in 1928 sloten Italië en Abessinië een verdrag van vriendschap en arbitrage en een economische conventie, welke belde tractaten de middelen zouden verschaffen, om alle moei lijkheden tusschén beide landen langs vreed- zamen weg op te lossen. Het diplomatieke In strument voor een vriendschappelijke regeling is dus voorhanden. Hopen we, dat zoowel te Ro me als te Addis-Abeba de goede wil bestaat, om er gebruik van te maken en daardoor te verhinderen, dat de verschillende incidenten ontaarden tot een werkelijk conflict. Met dit al is er weer een acute haard van onrust ontstaan. Zoekt Mussolini koloniale lauweren en is Balbo, de G. G. van Itallë’s Afrikaansch rijk, bestemd den Duce deze te verschaffen? l

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1