Fi KERSTTIJD IN DUITSCHLAND Het vertrek van het Kerstpost-vliegtuig naar West-Indië. Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper” voor 75. gezinnen Eg KOPEREN, ZIL VEREN EN GOUDEN ZONDAG I I fc. 1 ATHLET1EK WIELRENNE, BILJARTER EUROPEESCH KAMPIOEN- Plaats ooor 15 a 20.000 SCHAP GROOT BILJART VOETBAL toeschouwers Mooie, oude gebruiken BETALINGSVERKEER MET ARBEID IN SLAGERIJEN DUITSCHLAND Wegenfond» Dr. D. J. van Prooye over den K.N.V.B. Revanche wereldkampioenschap* pen op Monthlery? Van 10 tot 13 Jan. a.s. te Gravenhage In vrijwel alle Duitsche muziek- steden worden belangrijke uitvoeringen gegeven Ledental in de laatste vyf jaren met 70 procent toegenomen VAN KEMPEN NOG STEEDS ZESDAGEN KON ING EEN NIEUW SPORTPALEIS TE BERLIJN RUNDVEELEVERING Nurmi naar Rusland Met 26 overwinningen aan den kop ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 !iü S k LM I I iiiiiiiiiiimuuuiiuuiiniuiuuuiiuii 0 Prtaa«ngr«cht te Amsterdam gedeeltelijk voor het rij- ee voetgangersverkeer opengesteld een ruim afzetgebied De Wilde en de burgemeester van Veere, de heer Huinlnck ta de op De wedstrijden om het Europeesch kampioen schap groot biljart cadre ancre rullen door de 's-Gravenhaagsche Biljartclub worden georga niseerd op 10, 11. 12 en 13 Januari 1935 in een der zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage. De Egyptenaar Edmond Soussa heeft reeds toegezegd aan de wedstrijden te zullen deelne men. zijn terwgkear alt Rome werd Berenger Gere de Lyon te Parlj» onmiddellijk door de jouree- listen bestormd VV Het nieuwe twee-persoons-toestel voor de Nationale Luchtvaartschool, waaraan in de vlieatuiaenfabriek van Koolhoven de laatste hand wordt gelegd De bekende Finsche athleet Nurmi zal in 1935 een tournee door Rusland maken en er de Rus sische athleten gerulmen tijd trainen. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd, dat de Ne- derlandschê Bank vorderingen, vallende onder of voortvloeiende, uit regelingen, betreffende het betalingsverkeer tusschen Nederland en Dultsch- land. disconteert of in beleening neemt, of te gen overdracht bij wjjze van zekerheidstelling van dergelijke vorderingen daarop voorschot verleent. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat In de week van 31 December tot en met 5 Januari op de onderstaande plaatsen ge legenheid zal worden gegeven runderen in gevraagde soorten aan te bieden rationeel voor Ik acht dat systeem nog steeds te prefereeren boven het bestaande, waarbij het uitsluitend gaat om de werkelijk gemaakte onkosten. Het Fransche sportdagblad l'Auto is voor nemens op de bekende racebaan van Monthlery een z.g. revanche van het wereldkampioenschap wielrennen uit te schrijven. Het is de be doeling. dat alle deelnemers aan de wereldkam pioenschappen ook aan deze revanche zullen deelnemen. Amsterdam. Maandag 31 December. 9—11 uur op de Veemarkt. Behagen, Donderdag 3 Januari, 5—10 uur de Veemarkt. Hoorn, Zaterdag 5 Januari, 9—11 uur bf) het abattoir. Prijzen en voorwaarden als vorige week. In de Zaterdag JJ. gehouden bestuursverga dering vkn den K. N. V. B. heeft de bondsvoor zitter, dr. D. J. van Prooye, naar we In de „Sportkroniek” lezen, met betrekking tot te 45-jarig bestaan eenlge Interessante mededee- llngen gedaan, waaraan wij o. m. het volgende ontleenen In de eerste plaats valt bij een zoodanige be schouwing van den algemeenen toestand van den K. N. V. B. de zeer belangrijke groei sedert 1929 op. Er valt in de laatste vijf jaar een voortuitgang te constateeren, die wel culmi neert in een toeneming van 70 pct. van het leden-aantal. Telde de bond ultimo Mei 1929 36.542 leden, dat getal is thans aangegroeid tot 62.500. Een vermeerdering dus van 26.000 leden. Ook het cijfer van de toegelaten vereenlglngen loont een belangrijke vermeerdering. In 1929 waren 379 vereenlglngen tot den K. N V. B. toe gelaten. nu bedraagt haar aantal 530. Bestonden er In 1929 65 competltle-afdee- llngen, nu bestaan er 92. Het aantal erkende bonden alleen is onveranderd gebleven. Sedert de Invoering van de bepaling, dat de declara ties van scheidsrechters voor de helft komen ten laste van den Bond, is die uitgave natuur lijk sterk vermeerderd, n J. met circa 20.000 per jaar. De Inkomsten uit opgelegde boeten zijn aanmerkelijk gedaald. nJ. van 7300 op 4000. Het cijfer der totale ontvangsten van de vereenlglngen, uit de door haar gespeelde wed strijden, toont een vermeerdering van 23 pet. aan. In 1932/33 werd door de clubs ontvangen ƒ1.284.000 en in 1933/34 1254.000. In deze cijfers zijn de opbrengsten uit Interland-wed- strijden niet begrepen. Volgens de meentng van dr. van Prooye wijzen die cijfers niet op een vermindering van het wedstrijd-bezoek en de geringe daling der ontvangsten moet worden be schouwd het gevolg te zijn van een verlaging der entréeprjjzen bij verschillende vereenlgln gen in verband met de tijdsomstandigheden. Het moeUfjkste vraagstuk voor de toekomst blijft voor mij, aldus de bondsvoorzitter, het vraagstuk van het amateurisme. Het plan het welk het Bondsbestuur in de voorlaatste ver gadering ter sprake heeft gebracht en waardoor het mogelijk werd gemaakt den spelers een klein vastgesteld bedrag uit te keeren. waaruit zij hun onkosten voor een wedstrijd konden bestrijden, komt mU nog steeds bet meest In de Memorie van Antwoord éten de Tweede Kamer over de voorgestelde wijziging der be- grooting Wegenfonds 1933 zegt de minister, dat uit het beschikbaar blijven van bet bedrag van ƒ5200.000 op den gewonen dienst niet mag worden afgeleid, dat een evenredig gedeelte van het werk minder zou zijn uitgevoerd dan volgens de begroeting zou geschieden, vermits het overschot voor een bedrag van rond ƒ1.600.000 Is ontstaan als een gevolg van hoo- gege opbrengst van rijwiel- en motorrijtuigen belasting en voorts voor een groot deel te danken is aan daling van uitvoeringskosten der werken. Reeds lang vóór het eigenlijke Kerstfeest beerscht overal tn Dultschland, bij groot en klein, jong en oud, een blijde kerststemming. En het is alsof deze sfeer van gewijde blijheid zich niet alleen aan de menschen meedeelt, maar ook aan de steden, straten en hulsen. Opgewekter stroomt het verkeer, feestelijker klinkt het avondgelul der kerkkloken. verleide lijker lokken de uitstallingen der winkels. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangifte-kaarten. welke verkrijgbaar zijn bij de dlstrlctssecretarissen der Gewestelljke Land- moeten vóór Zater- December 1934 zijn ingezonden bjj de Gew. Landbouw-Crtete-Organteatie, waaronder de betrokken veehouders ressorteeren. Berlijn krijgt een nieuw sportpaleis De Duit sche „Sportführer" beeft den eesten steen gelegd van de Deutschlandhalle. die een parmanente wielerbaan zal bevatten van 210 Meter lengte en 7 Meter breedte, waarop een snelheid door de stayers kan worden bereikt van 90 tot 100 K M per uur. Ongeveer vijftien tot twintigduizend toeschouwers zullen de wedstrijden kunnen vol gen. Men hoopt de Deutschlandhalle te kunnen inwijden op 1 December 1935. Hier en daar prijken in de etalages reeds de eerste kerstboomen. Het zal niet lang meer duren of heele ladingen met dennenboomen. waaraan nog de geur der bosschen hangt, wor den aangevoerd en op de plefnen verrijzen, bijna in één nacht, de fleurige tenten en kramen van de kooplui, die krakelingen en kerstboom- versierselen, speelgoed en andere aardige klefne kerstgeschenken te koop aanbieden. Vooral op de drie beroemde Zondagen vóór het feest, den koperen, zilveren en gouden Zondag, als de winkels open mogen zijn, stroomt door de straten van alle steden zóó n geweldig ver keer, dat het beangstigend zou kunnen zijn, als men niet wist, dat het kerstfeest voor de deur stond! DTt maAkt alle menschen blij, alle chauffeurs rustig, alle politieagenten verdraag zaam en vriéndelijk. Het is hoogst interessant om in deze laatste weken Duitschlands groote en kleine steden te bezoeken, om het gedrang gade te slaan van met pakjes en pakken beladen vaders en moe ders, echtgenooten en verloofden, om de win kels bfnnen te gaan of bij de kramen der kooplui te blijven staan, waaromheen zich dichte drommen van menschen en kinderen scharen. Vooral op dfe plaatsen, waar zich ware kerstmarkten hebben ontwikkeld, is het de moeite waard, eens een kijkje te nemen. Zoo bijv, op de beroemde „Neurenberger Chrlst- kindlesmarkt”, die op 6 December begint en een historisch karakter draagt, of de Berlijnsche Kerstmarkt, die reeds op 1 December begint en evenals Neurenberg tot Kerstavond duurt. De 6e December neemt overigens in de reeks van feestdagen voor Kerstmis een bijzondere plaats in. In bijna alle West-Duitsche steden wordt ook de feestdag van den H. Nlcolaas gevierd Vooral In de kleinere steden en op het platte land zullen op St. Nlcolaas allerlei oeroude Volks gebruiken er toe bijdragen om de verwach ting en feestvreugde te verhoogen. Maar niet alleen de winkelbedrijven, doch I bouw-Crisls-Organlsaties, het leven van iedf ren enkelen mensch staat dag 22 gedurende deze weken vóór het Kerstfeest In bet toeken van het naderende feest. Ook de sen in de Beiersche Alpen, het Zwarte Woud, de Harz. het Thurmger Woua. in het Erz-, Iser- en Reuzengebergte en. begint met Kerst mis de Kerst-sportweek met skicursussen, ski springen. ski-jonng. rodel- en bobslede-toch- ten enz. Vooral zij de aandacht gevestigd op de fees telijke opening van het Olympia-kunstijssta- dion in Garmisch-Partenkircnen. omstreeks half December en de groote spnngwedstrijden. die daar op 25 en 26 December worden gehou den. - Van 37 tot 30 December hebben bovendien internationale ijshockeywedstrijden in het nieu we Olympia-ijsstadion plaats. operagebouwen en de schouwburgen, de ten toonstellingen en kunstnijverheid worden er als het ware op nieuw door bezield. Vooral in December kan men daar dan ook van veel moois genieten. Een bijzondere vermelding verdienen de muziekuitvoeringen. Iedere Dult- scher. die het zich eenigszins kan veroorloven, moet voor het feest tenminste één keer een Kerst-Oratorlum. een Kerstconcert hebben ge hoord. Want helderder en Intenser dan In den glans van de versierde Kerst-etalages weer spiegelt de ster van Bethlehem, het „Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen", zich in de muziek der Duitsche meesters. Zoo kan men in Berlijn om maar eens een voorbeeld te noemen op 18 en 19 December een der prachtige opvoeringen van de „Slngakademie" meemaken, die onder leiding van Prof. Georg. Schumann het Kerst-Oratonum van Johann Sebastian Bach ten gehoore brengt. Dergelijke muziekuitvoeringen vinden tegelijkertijd plaats In alle Duitsche muzleksteden. Leipzig. Mün chen, Keulen enz. In vele steden wordt ook kerkmuziek gegeven, zoo bijv, tn Leipzig op lederen Vrijdag en Zaterdag de beroemde Mo tetten van het Thomanerkoor in de Thomas- kerk. Tenslotte moeten hier nog de advents vieringen worden vermeld, die In den tijd vóór Kerstmis inkerken en zalen van alle Duit sche steden plaats vinden. Ook deze gaan meestal samen met concerten, doch bovenal met geschenken aan kinderen en armen, waar door deze feesten eveneens bijdragen tot ver- hooging der Kerstvreugde. Overigens zij In dit verband ook vermeld de wlnterhulpactle van het Duitsche volk. Vele Kerstpakketten worden geschonken. Mlllioenen van zulke pakketjes met levensmiddelen en warme kleedlngstukken. maar ook met lekkers, poppen voor de kinde- 'ren en andere Kerstgeschenken worden in de dagen vóór het groote feest verdeeld. Met Kerstmis moet overal een hoopvolle en blijde stemming heerschen! Op alle Duitsche stations, in alle openbare localltelten. staan de laatste dagen voor het feest mooie groote hoornen vol lichtjes, die de donkere dagen voor Kerstmis met hun gezellige schittering oplulsteren. De Jongeren vereenlgen zich tot koren en trekken. Kerstliederen zingend, door de stra ten, „voor allen!” Tegelijkertijd te Kerstmis het begin van de Duitsche wintersport. In alle wintersportplaat- Het aantal zesdaagschen neemt, vooral Amerika, steeds toe. Wanneer men de jongste zesdagen-statlstiek raadpleegt, dan zal men zien, dat Plet van Kempen nog steeds de zesda- gen-koning te. Met 26 overwinningen staat de De minister van Sociale Zaken heeft aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat gedurende het tijdvak van 24 December tot en met 5 Januari in hun onderneming door arbeiders van 16 jaar of ouder, In afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919. arbeid wordt verrcht volgens een door hem vastgestelde regeling; onder voorwaarde, dat: op de dagen, waarop langer dan 8'A uur wordt gewerkt, de arbeid van arbeiders van 16 en 17 jaar niet later eindigt dan te 830 uur des namiddags en in de onderneming, waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, geen arbeid wordt, ver richt op Dinsdag 25 December en op Dinsdag 1 Januari De arbeidstijd op Woensdag 26 December moet In zijn geheel gelegen zijn tusschen 8 uur des voormlddags en 12 uur des middags. De arbeid van jeugdige personen en vrouwen op twee achtereenvolgende dagen moet worden afge wisseld door een rusttijd van tenminste elf uren achtereen. Nederlander aan het hoofd van de ranglijst, op den voet gevolgd door den Amerikaan Peden, met 25 zegepralen. De veteraan Mac Namara is definitief uitgeschakeld voor den koningstitel. De Amerikaan is bijna met meer m staat te rijden en zal binnenkort zeker gepasseerd wor den door dén Franschman Letourneur. die reeds gerulmen tijd in Amerika lauweren oogst. Ziehier den stand op dit oogenbllk: 1. Piet v Kempen 181 punten; 2. Peden 161 punten; 3. Mac Namara 158 punten; 4. Letourneur 108 punten. 5. Denaets 98 punten; 6. Pijnenburg 95 punten; 7. Giorgettl 84 punten; 8. Broccardo 83 punten; 9. Rausch 78 punten etc. Men moet niet vergeten, dat alle zesdaagschen in dezen stand zijn verwerkt, terwijl men toch eigenlijk de Europeesche zesdaagschen niet kan vergelijken met de Amerikaansche, die dikwijls lang zoo zwaar niet zijn. FOTOREPORTAGE Het vertrek van de „Snip” naar West Indië. De post wordt ingeladen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 18