I i Ai' L Valsche munters Veere’s raadhuis hersteld Dertien dooden bij auto-ongeluk Abessinië-Italië I. LANDMETERSCURSUS I l De intern, wapen handel a L Zeven gewonden 3 NEDERLANDSCHE films Met vreemde figuranten KERK1NBRAAK TE VENRAY Verdachten aangehouden A.N.W.B.-rnonument in de hoofdstad I den ONDERSCHEIDINGEN VAN HET SMOKKELFRONT Auto met margarine aangehouden VAN HET HOF ,i| Spanje en het Vaticaan r De onthulling I SLUITING 5a-CONTRACTEN I Gift van Z.H. den Paus Aan de uitgewezen Hongaren De Saartroepen AUTO VAN DEN DIJK LANDBOUW-CRISISFONDS Masaa-uitvoer van vee? Apothekersaaaistentaexamen De benzineprijs Machiniaten-examen ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 Oud-burgemeester onderscheiden De benoeming van mr. Reymer „Blonde Maja” op vrije voeten Schuschnigg confereert met Goemboes Gelegenheid tot meeluiateren ten huize van abonné’a Scott en Black terug in Engeland Sneltrein in volle vaart grijpt naby Verden een autobus, die door de spoorboomen rijdt Ernstige toestanden in Djokjakarta ARMENZORG IN HET GEDRANG Senaationeel verhaal van een Duitacher A RADIOTELEFOONVERKEER MET NED.-INDIË Hoogwater in Midden- Italië HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHLAND DE LIMBURGSCHE MIJNEN IN GEVAAR? INKRIMPING RAAD VAN INDIË Nog een vliegongeluk in België Overplaatsing van Wageningen naar Delft Zij had niets uitstaande met den moord te Marseille Door werkgevers in de meubel industrie COLLECTIEF CONTRACT OPGEZEGD Ds. Lingbeek wil er meer van weten Na het 50-jarig jabilé van T oeristenbond Aandacht van den Volkenbond door Abessinië gevestigd op het grensconflict Mededeelingen over de enquête De restauratie-commissie heeft eer van haar werk Restaurant DORRIUS j trokken. l IX N V sluitend op het buitenland Kemp --1 Verscheidene leden spraken de hoop uit, dat bü het onbezet laten van zetels zooveel moge lijk zal worden zorg gedragen, dat de beide plaatsen, welke door niet-Nederlandsche leden werden ingenomen, nimmer onvervuld zullen blijven. De Engelsche troepen, die naar het Saargebied worden gezonden, zijn uitgerust met gasmaskers LONDEN. 15 Dec. (V.D.) De beide piloten Scott en Black, die de Melbourne-race hebben gewonnen, zijn gisteren met groot enthousiasme in Engeland ontvangen, toen zij voet aan land zetten. ZU werden ook verwelkomd door verte genwoordigers van de Royal Aero Club en van de De Havllland, de bouwers van hun vliegtuig. DJOKJAKARTA, 14 Dêc. (Aneta.) Bü „Ar menzorg” te Djokjakarta dreigt een ernstige toestand te zullen ontstaan. Men stelt in het schema voor 1935 voor om wegens gebrek aan middelen aan Europeesche armlastigen ƒ3.— per maand uit te keeren en aan gezinnen 5. per maand. Hierbü merkt „De Locomotief" op dat weliswaar wordt betoogd dat de steun trekkers voor 100 pet. non-valeurs zün. doch genoemde büdrage valt onder de bekende kwali ficatie „teveel om van te sterven, te weinig om van te leven.” Bü deze steunregeling is een 80-tal Europeanen betrokken. de contract niet opgezegd. Naar wü vernemen ia de prüs van de „Shefl steld op 1.25 per 10 pompen en 135 per U Te Amsterdam is hedenmiddag een mo- mentale zonnewijzer onthuld, welke het hul deblijk is van het Nederlandsohe Volk aan den A. N. W. B. bü zün 50-jarig bestaan. Het monument staat aan het eind van de Noorder-Amstellaan, ..in de schaduw” van het groote gebeeldhouwde paard van Hildo Krop. DEN HAAG Geslaagd voor diploma A de heeren C. J. J. Geluk, te Amsterdam en te Dordrecht. 'met ingang van heden motorbenzine vastge- Liter aan de benzlne- Liter in bussen. den Hoek ANTWERPEN. 14 Dec. (VD). Een tweefc vliegongeluk heeft zich heden voorgedaan bü de gemeente Andeghem in West-Vlaanderen. Vier militaire vliegtuigen vlogen boven de ge meenten Wonterghem en Andeghem, toen plot seling. door nog Onbekende oorzaak een der toe stellen naar beneden stortte en te pletter sloeg. De kapitein-piloot slaagde er in zich uit het toestel te bevrüden en met behulp van zün val scherm veilig neer te komen. Korten tüd later was een tweede militair vliegtuig gedwongen een noodlanding te maken, waarbü het over den kop sloeg. De inzittenden Hepen slechcts lichte ver wondingen op. De beide toestellen zün volkomen vernield. Houdt de Minister, aldus vrager, met de door de Regeering in de vergadering der Tweede Ka mer van 9 November jJ. uitgesproken erken ning, dat op het gebied van voorkoming van cumulatie nog wel iets kan worden gedaan, bü alle benoemingen wel voldoende rekening en heeft Zün Excellentie dit met name gedaan bü de onlangs plaats gehad hebbende benoeming van den burgemeester van Roermond? Het Tweede Kamerlid Lingbeek heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ge vraagd, of deze niet van meening is. dat in zen tüd van werkloosheid en van daarmede gepaard gaande klachten over cumulatie van pensioenen, enz., bü benoemingen van Regee- ringswege nieuwe gevallen van cumulatie van Inkomsten uit Overheidskassen, in afwachting van het daaromtrent toegezegde wetsontwerp, moeten worden vermeden. Naar wü vernemen, zal de Landmeterscursus, verbonden aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, met ingang van 1 September 1935, worden verplaatst naar Delft en ondergebracht aan de Technsche Hoogeschool aldaar. Voor de Landbouwhoogeschool en voor Wage ningen beteekent dit een ernstig verlies. Voorts werd gevraagd of er aanvraag is ge daan voor den export van een groot aantal stuks vee. Mocht dit inderdaad het geval zün dan zou men het op prüs stellen te vernemen, welk standpunt de regeering ten aanzien van dezen export inneemt en zoo zü aan de af slachting de voorkeur blüft geven, op welke motieven dit inzicht dan gegrond is. Spreker besloot: „Zoo geve God.-dat in het Raadhuis, hersteld in zün oude schoonheid, de vroedschap de wüsheid moge vinden om niet alleen in tüden van voorspoed, maar ook in uren van nood de gemeente, die aan haar zorg is toevertrouwd, te leiden met krachtige hand.” Nadat nog verschillende redevoeringen waren gehouden, werden ververschingen aangeboden en werd het stadhuis bezichtigd. ROME. 14 Dec. Tengevolge van de aanhou dende regens zijn in de provincie Toscane tal rijke rivieren bulten hun oevers getreden. Duizenden H.A. bouwland zün overstroomd en talrüke woonhuizen werden onder water gezet. W. B. voor de ontwikkeling van t verkeer roemde zoodat de bewoners met bootjes moesten worden gered. Ook de Tiber bü Rome heeft een water stand bereikt zoo hoog als sedert 1896 niet meer is voorgekomen In de stad zelf is het water in de rivier reeds tot aan de brugbogen gestegen. Het slechte weer blüft voortduren, zoodat de rivieren nog steeds stügen. VATTCAAN-8TAD, 14 Dec. (Reuter). Z.H. de Paus heeft een belangrijk bedrag doen toekomen aan de Hongaarsche gezinnen, die uit Joego slavië zün uitgewezen. KOPENHAGEN, 14 Dec. (Reuter) De onder den naam van „blonde Maja” bekende Deen- sche danseres Maja Christensen, waarvan men vermoedde, dat zü kort voor den moordaanslag te Marseille in gezelschap met de samenzweer ders zou zün geweest en die daarop door de politie van Milaan gearresteerd werd, is thans op vrije voeten gesteld. Haar invrüheid stelling geschiedde, nadat de Fransche politie de beschul diging tegen haar had ingetrokken. ROME. 14 Dec. 4 Reu ter). De onderhandelln- gen over een modus vivendl tusschen Spanje er. het Vaticaan staan thans op het punt her vat te worden. De Spaansche ambassadeur Pito Romero is hedenmorgen te Rome gearriveerd. De onderhandellngen stuitten aanvankelük op ernstige moeilijkheden. Na de revolutionnaire beweging en de onder drukking hiervan is de invloed der katholieken echter aanzienlük toegenomen. Dit is een der redenen, waarom de onderhan- delingen thans In een betere atmosfeer hervat worden. Woensdagavond kwam een Duitscher. die iet wat te diep in het glaasje gekeken had. een bezoek brengen aan het politiebureau te Kerkrede, en deed daar een ontstellend, maar lichtelük verward verhaal over twee Russen, die het snoode plan zouden koesteren om een aanslag te plegen op een der Limburgsche mü- nen. Voor alle veiligheid heeft de politie toen, vol gens de „Limb. Koerier”, een onderzoek Inge steld en de noodige voorzorgsmaatregelen ge nomen. Intusschen heeft men van een in de lucht vliegende mün nog niets vernomen, en men koestert, ondanks de goedbedoelde „inlichtin gen", het vertrouwen, dat het bericht een ca nard is. Heden la tusschen Langwedel de nabüheid van autobns-ongeluk ge beurd, waarbü 13 personen om het leven zün gekomen. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana hebben Vrijdagmiddag in het Huis ten Bosch in ontvangst genomen de betuigingen van rouwbeklag van de gezanten en zaakgelastigden der vreemde mogendheden en van hun echt- genooten. De minister van buitenlandsche zaken was hierbü tegenwoordig. De ontwerper, ir. A. Boeken, is uitgegaan van de gedachte, dat de zon een belangrijke rol ver vult bü het toerisme. Op een grondplaat van natuursteen is een bol van bronzen stangen geplaatst en om de as van dezen bol is een plaat aangebracht, die den zonnetüd aangeeft. Op den aequatorring staat in bronzen letters de opdracht „Het Nederland- sche Volk aan den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland. 18831933." Om het monument heen is een bestrating van flagstones gemaakt. Met het plantsoen als ach tergrond maakt dit A. N W. B.-gedenkteeken, dat geheel afwükt van hetgeen Amsterdam aan monumenten bezit een goed effect te midden van de moderne bebouwing in dit nieuwe, ruime stadsgedeelte. De onthulling van het monument, die aanvan kelijk bepaald was op Zaterdag 22 September, daags na de herdenking van het 50-jarig jubi leum van den Bondsvoorzitter den heer Edo J. Bergsma, moest uitgesteld worden, omdat wegens vertraagde aflevering van de metalen onderdee- len. het gedenkteeken niet op den aanvankelük vastgestelden tüd gereed kon zijn. Van den lan- geren tüd die daardoor beschikbaar was heeft de architect partü getrokken, door op de grond plaat van natuursteen, waarop de zonnewüzer geplaatst is en waarop een kaart van Nederland is ingehakt, welke het verband tusschen den A. N. W. B. en het Nederlandsche volk uitbeeldt, de gebeeldhouwde figuren uit te werken tot een op de verschillende vormen van toerisme toe passelijke voorstelling. De „Monopoolfilm” uit Rotterdam, die in de filmstudio der Cinetone aan de Dulvendrecht- sche Kade te Amsterdam de Nederlandsche film „De Big van het Regiment” laat vervaardigen, heeft Vrijdagmiddag de filmproductie stop gezet. Het personeel is aangezegd, niet meer in de studio te komen. Als reden van deze stopzetting wordt ons medegedeeld, dat de filmondememlng van de vreemdelingenpolitie bericht heeft gekregen, dat de werkvergunning van een bultenland- schen medewerker, die naar de meening van .Monopoolfilm” niet door een Nederlander is te vervangen, door de» betreffenden dienst van BOEDAPEST, 14 Dec. Hedenmorgen vond een langdurig vertrouwelük onderhoud plaats tus schen Minister-President Goemboes, den Mi nister van Buitenlandsche Zaken Von Kanya en den Oostenrükschen Bondskanselier Dr. Schuschnigg en den Oostenrükschen Minister van Buitenlandsche Zaken Berger-Waldenegg. Na afloop van deze bespreking werden de Oos- tenrüksche Ministers door den Rüksregent Hortby ontvangen. kunnen geschieden, toch Is vaststelling bü de wet van de begrootlng van het Landbouw- Crisis-Fonds van zeer veel belang, omdat zü de Volksvertegenwoordiging de gelegenheid biedt, zich uit te spreken over het beleid der Regeering op landbouw-crisisgebied, niet alleen in het algemeen, doch ook wat de onderdeelen betreft. Aan het verslag der Tweede Kapier over het ontwerp wüzlglng der artikelen 7 en 11 Indi sche Staatsregeling wordt het volgende ont leend: Hoezeer ook overtuigd van de noodzakelük- heid van bezuiniging op al die Overheidsorga nen. waarvan de Instandhouding in hun tegen- woordlgen omvang niet strikt noodlg is, acht ten verscheidene leden het niet zonder beden king, dat men wil overgaan tot Inkrimping van het aantal leden van den Raad van Indië uit sluitend op grond van bezuinigingsoverwegin- gen. De president van de Regeeringscommissie in het Saargebied heeft aan de Nederlandsche regeering bü schrijven van 13 dezer doen weten, dat tengevolge van de beslissing tot vending van een internationale troepenmacht naar het Saargebied afgezien wordt van de verdere ver sterking der Saarpolitie door individueele re- cruteering van buitenlandsche elementen. De Commissie betuigt aan de regeering haar dank voor de ondervonden medewerking. Oelük men weet, had de Nederlandsche regeering op ver zoek der Regeeringscommissie zich bereid ver klaard hare medewerking te verleenen bü de recruteering van een politiedetachement van ongeveer 30 man. dat in de Saarpolitie zou worden opgenomen. Deze uitzending welke niet verward moet worden met de zending van de mariniers naar het Saargebied gaat der halve niet door. en de eensgezindheid prees waarmede het heele volk dien strijd steunde. Het was vervolgens Amsterdam’s ^fcrgemees- ter. dr. W. de Vlugt, die van het werk van den A. N. W. B. in van groote waardeering getui gende bewoordingen gewaagde en de verzekering gaf, dat het gemeentebestuur van Amsterdam zijn medewerking voor de plaatsing van het monument volgaarne heeft verleend. Na een dankwoord van den heer Bergsma gaf de ontwerper van het monument, Ir. A. Boeken, architect B. N. A„ eenige technische inlichtingen over zün schepping. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar buiten voor de plechtigheid van de onthulling welke zich, mede onder groote belangstelling van het publiek achter de afzetting voltrok. Bü de onthulling waren aanwezig burgemees ter dr. W. de Vlugt, en de leden van het Alge meen Bestuur en verdere ambtsdragers van den A. N. W. B.. die daarbü in het restaurant „Pa viljoen Apollo" de gasten waren van het onder voorzitterschap van dr. M. de Hartogh gyormde schenk.” Dr. de Hartogh, die het monument overdroeg, zeide in zün toespraak, dat het gedenkteeken jong en oud den A. N. W. B. in herinnering zal brengen als het lichaam, welks werk voor het Nederlandsche volk is „een voortdurend rijk ge- schen." Daarna sprak de voorzitter van den Bond, de heer Edo Bergsma. die den strüd van den A. N. WASHINGTON, 14 Dec. D» Senaatscommis sie voor het onderzoek naar den wapenhandel heeft gisteren nieuwe onthullingen gedaan. Gedurende den wereldoorlog hadden 181 per sonen in de Vereenigde Staten jaarinkomens van. een millioendollar of meer. De commissie publiceert een lüst van deze millionaire, zonder nadere aanduiding van de bronnen van inkom sten van deze personen. Tevens publiceert de commissie een lüst van ondernemingen, die winsten maakten tot een omvang van 363 pet. van het geïnvesteerde kapitaal tüdens een en kel jaar gedurende den oorlog. In antwoord op de verwüten, die de com missie president Roosevelt had gedaan naar aanleiding van diens plannen tot bestrijding van oorlogswinsten, verklaarde president Roo sevelt, dat het geenszins zün bedoeling was in te grijpen in de werkzaamheden der commissie. HU had integendeel slechts den wensch met da commissie samen te werken teneinde het wlnstelement aan den oorlog te ontnemen. ‘Hete was een te groot onrecht, dat terwül de mannen in de loopgraven gedurende den oorlog een dollar per dag kregen, de mannen, die in de fabrieken werkten tien dollar per dag verdien den. Naar aanleiding van de mededeelingen om trent de enorme winsten gedurende den oorlog van de koper-, staal- en scheepsbouwonderne- rningen ontkende de firma Dupont, tüdens den oorlog excessieve winsten te hebben gemaakt. Van de winst, die gemaakt werd, had de staat bovendien tachtig procent gekregen door een buitengewoon hoëge winstbelasting. De Volkskrant verneemt,, dat de wegens den rouw van ons Konlnklük Huis uitgestelde be giftiging van koninklüke onderscheidingen op den verjaardag der Koningin op 31 Augustus, nog dit jaar zal plaats hebben, en wel op Oudejaarsdag. SAARBRÜCKEN, 14 Dec. De commandant van de Italiaansche afdeellng der voor het Saargebied bestemde politietroepen, brigade generaal visconte Prasca is met zün adjudant, majoor Mauri in Saarbrücken aangekomen. Prasca heeft zün intrek genomen bü den re- geeringSpresident van het Saargebied. .Voor'het thuis voeren van een radlotelefoon- gelsprek met Ned.-Indië kan een telefoon-abon- né in een der Rüksnetten verzoeken op zün abonné-toestel tüdelük één of meer meeluls- ter-takkingen aan te brengen. De hiervoor ver schuldigde vergoeding met inbegrip van het aanbrengen en weder wegnemen bedraagt 1.voor de eerste meelulster-telefoon en 50 cent voor elke volgende. Naar aanleiding van telefonische verzoeken om inlichtingen betreffende de enquête van het departement van economische zaken naar ach terstallige handelsvorderingen op Duitschland. zü vermeld, dat behalve van diegenen, die tot dusver geen formulieren inzonden, tevens op gave wordt verlangd van eventueele wüzigin- gen en aanvullingen, der in October J. 1. inge zonden formulieren, in het büzonder met be trekking tot overboekingen van Zwlschen- resp. Sonderkonto naar het Verrechnungskonto. Uit betalingen van op Sonderkonto gestorte bedra gen door de Nederlandsche Bank, alsmede nieu we stortingen op de Zwischenkonto en daarme de verband houdende wüzigingen in het bedrag der z. g. zwevende vorderingen (d. w. z. vor deringen, welke niet op een erkend Konto uit staan). overboekingen van Zwitschen- naar Sonderkonto behoeven derhalve niet te worden opgegeven. Verschenen is het verslag der commissie uit de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wüzlglng en verhooglng van de begroeting van inkomsten en uitgaven van het Landbouw- Crisls-Fonds voor 1933. Sommige leden meenden, dat uit de voorge stelde wijzigingen van een zeer groot aantal artikelen wel blükt. dat de cüfere. genoemd In de begroetingen van het Landbouwcrisisfonds slechts een zeer relatieve beteekenis hebben Andere leden waren van meening, dat ook al blükt naderhand dat de raming van de ver schillende poëten niet zeer nauwkeurig heeft LONDEN. 15 Dec. Reuter verneemt uit Ge nève dat de regeering van Abessinië de aan dacht van den Volkenbond heeft gevestigd op de ernstige situatie, welke op het oogenbllk be staat tusschen Italiaansch Somaliland en Abes sinië. In het desbetreffende telegram van den Abes- slnischen minister van Buitenlandsche zaken wordt gesproken over een „Italiaansche agres sie”, welke dezen stap van Abessinië noodzake- lük maakt. Het telegram geeft voorts de Abessinische le zing der jongste gebeurtenissen aan de grens, alsmede een opsomming van de gewisselde di plomatieke documenten. Een autobus met aanhangwagen, waarin een theatergezelschap uit Stade naar Verden trok, reed tengevolge van den mist door de gesloten spoorboomen. Op hetzelfde oogenblik werd de autobus door een sneltrein, die in volle vaart naderde, gegrepen, en volkomen vernield. Van de twintig inzittenden werden dertien op slag gedood, vier werden zwaar gewond, drie be kwamen lichte kwetsuren. De trein kon tot staan worden gebracht. Onder de passagiers van den trein bevond zich ook een arts, die de eerste hulp verleende. Na korten tüd kwam ver dere hulp uit de omliggende plaAtsjes. Uit ge tuigenverklaringen is volkomen duidelijk ge bleken, dat de spoorboomen Inderdaad reeds vüf minuten voor het passeeren van den trein volgens voorschrift gesloten waren. Sommige leden, die reeds herhaaldelük als hun niéening hadden uitgesproken, dat een college als de Raad van Indië in de Indische Staatsinrichting zonder groote schade voor s Lands belang kan worden gemist, meenden, nu de flnancieele toestand van Indië zoozeer tot versobering van het bestuursapparaat noopt, opnieuw de opheffing te moeten be pleiten. De werkgeversorganisaties in de meubelin dustrie hebben het collectief contract met de arbeidersorganisaties opgezegd. Eveneens is dit, volgens „Het Volk”, geschied door een klein aantal patroons, met wie ditzelfde contract in dividueel was afgesloten. Het grootste deel van nlet-georganiseerde werkgevers heeft bet VERDEN a.<L ALLER, 14 Dec. middag tegen 5 uur i en Kirchlinteln in Verden een ernstig AMSTERDAM. Geslaagd maj. J. W. Verweü, Nij megen. Na een sensationeeie achtervolging door Noord-Limburg is men er Vrijdagmiddag in geslaagd onder de gemeente Horst een vracht auto aan te houden, die bü onderzoek ruim 1700 K.G. uit België gesmokkelde margarine bevatte. De bestuurder J. uit Bergen kon ge arresteerd worden en is overgebracht naar de Marechaussee-kazeme te Venlo, waarheen ook de auto en de margarine zün'gebracht, ’n Tweede inzittende wist te ontsnapjjen en kon nog niet gearresteerd worden. De politie stelt een uit gebreid onderzoek in en zoekt naar hem. Van den gereconstrueerden Maasdük, verbindingsweg tusschen Rotterdam en van Holland, is de eerste auto afgekanteld. De weg is ingericht voor snelverkeer, en daar van maakte de bakker Van H. uit De Lier ge bruik. om met een snelheid van pl.m. 60 K M. over dien weg te rüden. Toen een wlelrüdster van een oprit den dijk opreed, verleende de autobestuurder evenwel geen voorrang, maar week hü teveel naar rechts uit. Daar kwam hü op den togenovergestelden afrit terecht, scheurde een paal uit den grond, en kantelde toen met den auto naar beneden. Wonderlük genoeg bekwam de bestuurder geen beteekenend letsel, doch de auto werd stevig gehavend. De man kreeg bovendien nog een proces-verbaal. In verband met de kerklnbnaak, dezer dagen to Venray gepleegd, zün door de gemeente politie te Helmond aangehouden en ter beschik king gesteld van de politie te Venray, H. C„ M. S„ G. v. d. B. en diens broer J. v. d. B. en een zekere W., allen uit Helmond. Zü worden van inbraalc, subs, heling verdacht. het Departement van Sociale Zaken is Inge- T Onze Brusselsche correspondent seint ons, d.d. 14 dezer: Voor de correctioneele rechtbank te Antwer pen verschenen 23 personen, waaronder ver schillende Nederlanders uit Venlo, Eindhoven en Rotterdam, schuldig aan het namaken van bankbiljetten van 100 en rijksdaalders. Geble ken is. dat de biljetten werden gedrukt te Bor- gerhout bü Antwerpen. Na een scherp debat tusschen de rechtbank en de advocaten der beklaagden, verklaarde 4e rechtbank zich onbevoegd om in deze zaak van een Nederlandsch-Belgische bende valsche mun ters. vonnis te vellen. Deze geruchtmakende zaak zal dus voor het Asissenhof moeten worJUh behandeld. Gistermiddag is te Veere het gerestaureerde stadhuis door Minister J. A. de Wilde offi cieel heropend en in gebruik gesteld. H. M. de Koningin had zich hierbü doen vertegenwoor digen door haar kamerheer 1. b. d. mr. H. F. Lantsheer. Aan de piechtighekl te Veere ging vooraf de slotvergadering van 'de Restauratie-commissie, welke te Middelburg in de Abdü gehouden werd. Daar gaf de voorzitter der Commissie, de heer Henri Dronkers, oud-burgemeester van Veere, een kort overzicht van de geschiedenis van restauratie. Als herinnering aan dezen dag bood spreker aan minister De Wilde namens de Restauratle- Commissie een afslag in zilver aan van den bouwpennlng, welke destüds ter bevordering van de restauratie is geslagen. De vlce-voorzitter der Restauratie-Commls- sle, de heer 8. 8. Smeding, gaf daarna een overzicht van de wüze, waarop de belangstel ling van het Nederlandsche volk voor de res tauratie van het stadhuis van Veere werd op gewekt en omtrent de resultaten van die ge wekte belangstelling. Spreker dankte het Nederlandsche volk voor zün steun, waarbü ons vorstenhuis voorop ging. Zoowel H. M. de Koningin als Z. K.H. Prins Hendrik, H. M. de Koningin-Moeder als H. K. H. Prinses Juliana schonken belangrijke bedragen voor het herstelfonds, onze ge liefde Koningin-Moeder zelfs drie jaren ach tereen. Te kwart voor drie vertrok het gezelschap tn gereserveerde auto's npar Veere, waar de ope ning plaats had. Bü het stadhuis aangekomen, heeft de Mi nister van Binnenlandsche 'Zaken, mr. J. A. de Wilde, de hoofddeur van het stadhuis geopend, waarna burgemeester en gemeenteraad bin nentraden en de gasten ontvingen. De eerste gast, die verwelkomd werd, was jhr. mr. H. F. Lantsheer, Kamerheer 1. b. d. van H. M. de Ko ningin. Daarna de minister, de commissaris van de Koningin in Zeeland, het Provinciaal Be stuur, de oud-minlster van Onderwüs, mr. J. Terpstra, voorzitter en leden van de Rüks- commlssle voor de monumentenzorg en andere autoriteiten. Allen begaven zich naar boven, naar de Raad zaal. Hier heeft de burgemeester, de heer D. Huinlnk, het gezelschap namens het gemeente bestuur toegesproken. Hü bood aan >lle aanwezigen een boekje aan, geschreven door dr. W. 8. Unger, gemeente archivaris van Middelburg, over Veere’s stad huis. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. de Wilde, verklaarde dat het hem een voor recht was het raadhuis van Veere, hersteld in zün oude glorie, aan de vroedschap van Veere te hergeven. De minister van onderwüs. kuns ten en wetenschappen, die deze plechtigheid zou verrichten, is door parlementairen arbeid tot zün leedwezen verhinderd. In het kort schetste spreker de historie van Veere en den achteruitgang van deze gemeen te, als gevolg waarvan Veere tot twee maal toe heeft gepoogd zün berooiden flnandeelen toe stand te herstellen door verkoop van den be roemden beker, door Maxlmlilaan aan de stad geschonken, welken verkoop de landsregeering de gemeente echter gelukkig heeft kunnen be sparen. Ook het onderhoud van het stadhuis vorderde geldelüke offers, die de verarmde kleine stad niet bü machte was te brengen. Het monument geraakte in verval en restauratie was onvermüdelük. De minister bracht hulde aan den vroegeren burgemeester van Veere den heer H. Dronkers voor het werk dat hü als burgemeester en als voorzitter van de Res- tauratie-Commissie heeft gedaan. In deze hul de betrok hü den architect, den heer van Hees- wük, den opzichter van Beveren, den beeldhou wer Wenkebach en den beeldhouwer v. d Schaft. Aan het Verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen houdende machtiging tot het sluiten van een overeenkomst als bedoeld in art. 5a der Indische Münwet le. met de te 8e- marang gevestigde N.V. Jodiumondememing Watoedakon voor de opsporing en ontginning van jodium enz. in een terrein gelegen in de provincie Oost-Java; 2e met de te Soerabaja Vereënlgde Jodiumfabrieken 'vbor. ëK t^isporing en ontginning van jodium enz. in twee terreinen gelegen in de provin cie Oost-Java en 3e met de te Batavia jeves- tigde N.V. MUnbouw Maatschappü Zuid-Ban- tam voor de opsporing en ontginning van goud, zilver, koop, zink, lood, mangaan, User en zwa vel in terreinen gelegen in de provincie Ban tam (provincie West-Java) wordt het volgende ontleend Sommige leden spraken de hoop uit. dat de regeering in de omstandigheid, dat ernstige ondernemers in de streken, waarop de onder havige overeenkomsten betrekking hebben, ver scheidene soorten van mineralen in exploitabele hoeveelheden aanwezig achten, aanleiding zal vinden om. voor zoover zulks nog niet is ge schied. met behulp van de modernste techni sche hulpmiddelen en wetenschappelijke me thoden een zoo volledig mogelük onderzoek te doen instellen naar de aanwezigheid van mi nerale rükdommen in geheel Indië. Te meer reden achtten zü voor zulk een onderzoek aan wezig. wül de mineralen, waarvan in de hier- bedoelde overeenkomsten sprake is, tot die be- hooren, waarvoor het Rük tot dusver büna uit sluitend op het buitenland was aangewezen. ft** verdrijtt spoedig alle kou in hoofd Uompo en neus, op borst en keel door in- wrijving met Dampo en inademing der dampen. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. W at Mijnhardt maakt is goe d." NZ. Voorburgwal b h. Spui, A dam PLATS DU JOUR EN LA CARTE De regeering heeft gewenscht, aldus de mi nister, dat de dank, aan den vorigen burge meester verschuidlgd, tot uitdrukking zou ko men in een Koninklüke onderscheidng. Het heeft H M. de Koningin behaagd op voor dracht van den minister van Onderwüs, Kuns ten en Wetenschappen, den heer Dronkers te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 23