I 1 ir I I I Nationaal Crisiscomité en A.J.C. Sombere indruk C. A. J. ELSENBURG t ROBINSON-FABRIEKEN WAAROM SUBSIDIE IS VERLEEND K III 1 MAANDAG 17 DECEMBER 1934 t Mariniers naar het Saargebied Welke officieren ingedeeld zyn Welkom bezoek Loondruk bij de Spoor wegen V oerwaarden Incident tijdens concert Materieel Schoolcompagnie Steenstapel ingestort Geen subsidie voor stakers Uit de asch herrezen Brandgevaar bezworen Leening van Dordrecht Het fabricage-procet Rationalisatie LANDBOUW-CRISISFONDS Verbinding tusschen Arnhem-Nijmegen Naar politieke richting niet gevraagd Protest demonstratie der minderheid De laatste mede-oprichter van het Amsterdamsche Gezelschap van den Stillen Omgang overleden Aanleg als groote noodzakelijk heid beschouwd Groote belangstelling langs den weg en op het kerkhof In de standariseering schuilt de kracht van dit bedryf c c 4 Begrafenis van Joop de Wolff COMMISSIE VOOR DE STATISTIEK GOEDKOOPE KERST EN NIEUWJAARSGESPREKKEN Conversie der 4x/2 pCt. leeningen 1914, 1926 I en 1928 Communistisch optreden af gekeurd Ook voor Egypte, Brazilië, Pa lestina, Siam, Syrië en Venezuela Het derde kwartaal van dit jaar bleef de algemeene toestand een reflex vertoonen van de ongunst der tijden Moeilijke tijd voor fabrieken De burgemeester van Albury komt naar Holland Dwars geworden Als nationaal comité op sociaal gebied sluit het Crisis-comité geenerlei groep van Nederlanders uit Amnestie voor de muiters” r Vier kinderen tusschen drie en zes jaar ernstig gewond or r 4 t 1 f= de 6 Het fabricage-proces hebben wij onder lei- l 3 minuten op tot persoon K I t s lende steenen gedeeltelijk bedolven kwamen ernstige verwondingen. tl n N 4. strjjd met algemeen geldende beginselen op maatschappelijk of redelijk gebied, of schul dig staan aan verstoring van de bestaande rechtsorde of aantasting van het wettig ge- sag. In de voorwaarten, waaronder dezer zijds werkloozenkampwerk wordt gesteund, is dit met nadruk vooropgesteld. Naar wij vernemen zal binnenkort door de Incasso Bank NV. en de Nederlandsch-Indlsche Handelsbank, N.V. de uitgifte plaats vinden eener 4 pCt. leening Gemeente Dordrecht, groot f4 mlllioen, ter conversie der 4% pCt. leenin- gen 1914, 1926 I en 1928, ten laste van genoem de gemeente. d. 91 De voorwiarden, door het Comité gesteld, luiden: A. in de kampen worden uitsluitend Jeugdige crisiswerkloozen ondergebracht: B. zjj dienen gehouden te worden in den vorm van leer- of werkkampen of van een combina tie dezer typen en de in de werkloozenkampen uit te voeren werkobjecten mogen uitsluitend bet jeugdwerk ten goede komen; O. ondersteuning vanwege het Nationaal Cri siscomité kan slechts plaatsvinden, indien de kampen onder deskundige leiding staan, en or de en tucht gewaarborgd zijn en al datgene ver meden wordt hetgeen Beoogt verstoring van dé bestaande rechtsorde of aantasting van het wettig gezag. De herbouwde fabriek Is zoo ingericht, dat voor een herhaling van den brand niet zoo n groot gevaar bestaat, aangezien de fabrieks- lokalen voorzien zijn van een Sprinkler-instal- latle met niet minder den 580 sprinkler, die in geval van brand automatisch in werking tre den. vertrekken en vandaar met de overige Neder landsche troepen naar de plaats van bestem ming worden gedirigeerd. bereikt, aldus spr. Over loonsverlaging valt niet met ons te praten. in 14! Ten onrechte is In dit verband nog genoemd het dikwijls ergerlijk optreden van communis tische jongelieden tegenover officieren van het Nederlandsche leger op da stations. Een Inge steld onderzoek heeft In geenen deele doen blij ken, dat de A.J.C. voor deze laakbare hande lingen eenig verwijt treft, terwijl het Nationaal Crisiscomité de verzekering gewerd, dat de lei ding dergelijke gedragingen onvoorwaardelijk zou afkeuren. Opgemerkt zij tenslotte, aldus het Crisis comité, dat het bedrag, hetwelk In het geheel uit de middelen van het N C O. aan de werk loozenkampen der AJ.O. ten goede is gekomen, nog geen half procent uitmaakt van de uit gaven, door het Centrale Comité en de Plaatse lijke Comité’s gezamenlijk uit ingekomen giften tot leniging van den crisisnood gedaan. Wel groot is daarom de verantwoordelijkheid van hen, die op grond van hun bezwaren tegen de aan dit onderdeel der gelden gegeven bestem ming, aansporen tot het onthouden van steun aan het National! Crisiscomité, waardoor voor meer dan 9914 pet. zouden getroffen wqrden de crisisslachtoffers, die op andere wijze worden gesteund. Zaterdagnacht te 2 uur is, kort na zijn echtge- noote, de heer C. A. J. Elsenburg in huize .Amstelrust" te Ouderkerk overleden. Met den heer C. A. j. Elsenburg gaat de laat ste der vier oprichters van het Gezelschap van den Stillen Omgang heen, die de groote bewe ging van thans hebben gestuwd. Het Nationaal Crisiscomité steunt slechts het opnemen van jeugdige crislswerkloozen In kam pen door verschillende vereenlgingen, welke zich dit werk aantrekken, in dier vo^ge, dat per verpleegden werklooze een deel der kosten vergoed wordt. - In het graafschap Cornwallis in ingeland heeft de melkboer wegens het hoogwater de grootste moeite om zijn klanten te bereiken ïntusschen was ons ook ten aanzien van deze eerste ultkeerlng van /4000 voldoende waar borg gegeven, dat het geheele bedrag uitsluitend voor kampen van Jeugdige crlslswerkloozen zou Worden besteed. De kosten van de verbreeding en verbetering van den bestaanden weg zouden veel hooger zijn dan die van een specialen autoweg door het polderland, waarom de laatste oplossing is ge kozen. Wanneer men zich voorts beroept op publi caties van de A.J.C., volgens welke destijds „zonder eenlge beperkende voorwaarde" haar verzoek om een subsidie van 4000 door het N.C.C. werd ingewilligd, zij er op gewezen, dat deze eerste bijdrage werd gegeven in het begin van 1932, toen bet N.C.C. nog stond aan den aanvang van zijn arbeid; de regeling betreffende het kampwerk had toen nog niet definitief haar beslag gekregen en de ter zake op te leg gen voorwaarden waren nog niet vastgesteld in de voor 1933 tot stand gekomen en sindsdien ongewijzigd en zonder uitzondering van toe passing gebleven formuleering. Volkomen onjuist is daarom de bewering, dat kampen, bezet door jonge staken en staaksten met steun van het N.C.C. zouden zijn gehouden. Voor stakerskampen is van wege het N.C.C. geen cent subsidie ver leend. Het moge vreemd klinken, doch wij zijn dwars geworden: die onwil is langzamerhand gegroeid op den bodem van verzet. Het is de aftakeling van ons gezin die ons prikkelt tot verzet tegen verdere afbraak. Spr. gaf ter illustratie enkele voorbeelden van het tekort in de gezinnen van de ambtenaren. Nog werd het woord gevoerd door den heer C. Cramer, voorzitter van den Centralen Bond, waarna een motie aangenomen werd, waarin als overtuiging uitgesproken wordt, dat de verla ging, als zijnde hoogst onredelijk en onbillijk met kracht moet worden afgewezen, en waarin met klem en overtuiging geèlscht wordt een herziening van de spoorwegloonen op de basis van het Rijksbezoldlglngsbesluit 1934. van de standariseering af te stappen, want het aantal leestvormen bedraagt nog slechts vier, ofschoon Ïntusschen ook de fabricatie van hee- ren-schoenen is ter hand genomen. Ook de arbeider is in dit bedrijf °P de stan dariseering Ingesteld, waardoor o.a. de pro ductie kon worden bereikt van acht paar per man en per dag, wat belangrijk hooger Is dan in eenig ander soortgelijk bedrijf. Ook al omdat de arbeider op het speciale Robinsonwerk is ingesteld, is dit bedrijf in staat een loon te betalen, dat 20 pet. hoqger is dan de loonen In de Brabantsche schoenindustrie, terwijl toch de loonfactor in den kostprijs van den „Robinson"-schoen zeer laag is. SEMARANG, 15 Dec. (Aneta). Naar „De Locomotief” verneemt, is de heer Waugh, burgemeester van Albury, voornemens een bezoek aan Nederland te brengen. Naar verluidt, zal hij daar door H. M. de Konin gin worden ontvangen. Van 21 December tot en met 5 Januari aa. kunnen In het radiotelefoonverkeer met Egypte, Brazilië, Siam en Venezuela, dat door tusschen- komst van het kantoor te Berlijn wordt afge wikkeld, Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken wor den gevoerd tegen half tarief. De gespreksduur is bepaald zonder verlenging. Voor gesprekken van persoon tot persoon welke buiten de schuld van den telefoondienst niet tot stand komen, zijn de volle voorberel- dlngskosten verschuldigd. Veeleer valt als den toestand typeerend naar voren te brengen het feit, dat zoo vele fabrieken zleh slechts met moeite op een onbevredigend peil konden handhaven, ver scheidene andere daartoe niet in staat ble ken, terwijl de indruk dan nog niet in ge ringe mate wordt versomberd door de om standigheid, dat het werk zoo dikwerf be rustte op orders, welke slechts vielen te verkrijgen tegen weinig of niet rendeeren- de, meermalen zelfs verliesgevende prijzen. Op 21 Juni vernielde een hevige brand de be kende Robinson schoenfabriek te Nijmegen. Het was een groote slag voor dit bedrijf: voor eenlge maanden lag het bekende artikel „die goeie Robinson voor vader en zoon" uit de markt. Merkwaardig snel Is de fabriek weer ver rezen. Toen de brandweer het fabrieksterrein nog niet had verlaten, was de directie reeds bezig maatregelen te treffen voor den weder opbouw. Tijdverlies Is niet in den stijl der Ro- binsonfabriek. m Toen de Nederlandsche pers Donderdag op ultnoodiging der directie het bedrijf kwam be zichtigen, vond zij de fabriek weer In volle werking. De productie-capaciteit van vóór den brand was weer bereikt, nJ. 1800 paar schoenen per dag. De machines waren reeds in werking gesteld, toen de metselaars nog bezig waren aan het gebouw. De fabrieksruimte is thans bijna dubbel zoo groot geworden. Wanneer men van den Groes- beekschen weg af de Roblnsonfabriek nadert, vermoedt men bij het gezicht van den eenvou- dlgen, lagen gevel niet, welk een uitgebreid be drijf daarachter ligt verborgen. Een rondwande ling langs de machines neemt den eersten in druk weg. Men beseft dan, dat dit ultra-moder- ne bedrijf, met zijn ver doorgevoerd Taylor- systeem, een merkwaardigheid is in den lande. Eenlge weken geleden getuigde een Ameri- kaansch Industrieel van deze fabriek, in heel Europa geen bedrijf gezien te hebben, waar de ratlonallseering zoo logisch en zoozeer tot in de finesses was doorgevoerd. Voor het vervoer van de Nederlandsche troe pen naar het Saargebied zal worden gebruik gemaakt van het materieel van de schoolcom pagnie van den Haarlemschen motor dienst. Dit corps zal daartoe hebben te leveren een auto- sectie onder commando wan eersten luitenant L. W. Haberkom, aan wlen zullen worden toe gevoegd vier bereden onderofficieren. De sectie zal bestaan uit een zestien vrachtauto’s, een herstellingsauto, twee keuken-aanhangwagens en drie personenauto’s: Als chauffeurs zullen worden aangewezen die zich bereid hébben ver klaard, bij het detachement te worden Inge deeld. Het zal 19 December naar Rotterdam Het Nationaal Crisiscomité houdt zich echter verre van het steunen van eenlgeriel actie van welke zijde ook op politiek gebied, doch het meent als Nationaal Comité op sociaal gebied zjjn werkzaamheid te moeten uitstrekken tot allen, die door de crisis wor den getroffen en geenerlei groep van Ne derlanders welke met het Comité wil sa- menwerken, daarvan uit te mogen sluiten; tenzij zoodanige groep mocht behandelen in Na de zeer druk bezochte protest-vergade ring der drie samenwerkende organisaties voor spoorwegpersoneel, nJ. St. Raphaël, de Ned. Vereeniglng en den Prot. Chr. Bond, vertegen woordigende drie vierde deel van het personeel. Dinsdag J.l. in de Residentie gehouden, werd Zaterdagmiddag te Utrecht in Tivoli een der gelijke bijeenkomst gehouden door de kleinere bonden, nJ. den Bans en den Centr. Bond. die. gelijk men weet, van geen overleg en samen werking wilden weten en liever de 5 pCt. loons verlaging van boven zagen opgelegd. De benedenzaal van Tivoli was geheel ge vuld, toen de heer R. Verdam, voorzitter van den Bans, het openingswoord sprak en in het kort de voorgeschiedenis van de met Ingang van 1 Januari as. Ingaande 5 pCt. loonkorting belichtte. De eerste inleider, de heer J. N. Peters uit Nijmegen, 2e voorzitter van den Bans, zeide, speciaal het woord te voeren voor de ambtena ren. Beide hier vertegenwoordigde categorieën, zoowel ambtenaren als beambten, worden ge troffen .door deze loonsverlaging. Werden vorige handhaving van orde en tucht in de kampen der AJ.C. te wenschen sou overlaten, valt aan bovengenoemden passus niet te ontleenen. Vanzelfsprekend was men niet weinig ver baasd. Toen echter de betrokkenen zich direct daarop demonstratief uit de zaal verwijderden, vervolgde Flipse rustig het concert. Vijf per sonen hebben de concertzaal ongezien kunnen verlaten, de zesde kon worden aangehouden, doch daar men hier niet met obstructie, noch met verstoring van de orde te doen had. heeft men ook dezen man zijns weegs laten gaan. De Minister van Waterstaat heeft In principe besloten tot den aanleg van een specialen autoweg, welke de in aanbouw zijnde bruggen te Arnhem en Nijmegen rechtstreeks zal ver binden. Het groote voordeel zal zijn, dat daarbij de spoorwegkruisingen, waarvan de tegenwoor dige weg er drie bevat, kunnen worden ver meden en dat de verbinding tusschen Noord en Zuid zeer sterk zal worden bevorderd. De weg zal speciaal bestemd zijn voor auto’s. Het plaatselijk vekeer en de paardentractie kunnen dan vaft den ouden weg gebruik maken. De weg is op zoodanige breedte geprojectceerd. dat later daarnaast nog rijwielpaden kunnen worden aangelegd. Volgens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bleef blijkens de resul taten van het onderzoek over het derde kwar taal, de algemeene toestand van ons bedrijfs leven een reflex vertoonen van de buitengewo ne ongunst der tijden, waarbij de moeilijkhe den, voortspruitende uit de structureele wijzi gingen, welke het verloop van den gang van zaken in de wereldhulshouding in de laatste jaren bracht, sterk op den voorgrond treden. Bij de groote verscheidenheid van onze in dustrieels branches en zelfs ondernemingsge wijze verschillen mogen er al tegenover de vele gevallen van statlonnalre of nog toegenomen slapte ook wel andere van mln of meer ople ving zijn voorgekomen (waaronder hier en daar zelfs fabrieken met een niet onbelangrijk groo- tere bedrijvigheid dan verleden Jaar de aan dacht trekken), toch blijkt, bij voorziening van het geheel, dat er zeker geen aanleiding is om het derde kwartaal als een periode van ver lichting te karakteriseeren. Zaterdagmiddag is te Amsterdam de dezer dagen in ’t Wilhelmlnagasthuis overleden wiel renner Joop de Wolff onder groote belangstel ling ten grave besteld. Reeds lang voor twee uur verzamelde zich voor het huls van oen overledene, in de Hout- rjj kst raat, een dichte menigte van belangstel lenden. Onder groote stilte werd om tien minu ten voor tweeën de baar uit het huis gedragen. Deze was gedekt met de kleuren van „Olympla”, de sportclub, waarvan de overledene lid was Twee volgauto's torsten den bloemenschat. En kele leoen van „Olympla" fungeerden als sllp- pendragers, achter den Hjkauto volgden alle le den van „Olympla”, terwijl de rood-witte vlag werd meegedragen. In de omgeving van het Nassauplein hadden zich honderden belangstellenden opgesteld, ter wijl langs den Haarlemmerweg een haag van belangstellenden stond. Ook op de begraafplaats „Vredenhof waar wij o.m. den koppelgenoot van De Wolff. J. v. d. Heijden, zagen, was de belangstelling uiteraard zeer groot. Aan ’t graf werd gesproken door den heer J. Vlot te, voorz. van „Olympla", den heer E. Lammers, 'n vriend van De Wolft, den heer Geerlings uit Sloterdijk, waar v. d. Heijden woont, den heer Nöggerath, voorzitter van de „Gazelle”, den heer De Boer namens de Leeuwarder Wielerbaan en den heer Houtsma, namens den Bond van wie lerbaan-exploitanten. Voorts werd nog 1 woord gevoerd door den heer Meier namens vrienden en bekenden, den heer- Gerritsen namens ,De Germaan" en den heer Kremer, die woorden van dank brachten aan den sportman, vriend en mensch, die De Wolff is geweest. De heer Smit bracht ten slotte namens de familie dank voor de betoonde belangstelling De betrokken kampen behooren aar^MMalde voorwaarden te voldoen, terwijl door'We Lan delijke Commissie contróle wordt uitgeoefend; doch de algemeene arbeid der organiseerende vereenlgingen wordt noch door het Nationaal Crisiscomité gesteund, noch heeft het Comité daarmede eenlge bemoeienis. Op het Zesde Zaterdagmiddagconcert, dat door het Rotterdamsche Phllharmonlsch Or kest onder leiding van den heer Eduard Pllpse in de Groote Doelenzaal te Rotterdam werd gegeven, heeft zich tijdens de uitvoering van Paul Hindemith’s Concertstuk No. 44 een in cident voorgedaan. Naast de personen, die zich in de zaal bevonden, hadden ook eenlge be zoekers een plaats gevonden op het podium. ■F> Zijn vriend J. J. Lousbergh besprak met hem In 1880 de mogelijkheid om den Stillen Omgang, die door de katholieken nog in eet e werd gehouden, gezamenlijk op een stil uur te doen. In 1881 werd het plan uitgevoerd, in 1882 en "83 nieuwe pogingen ondernomen. O. Apol en H. J. P. de Veer sloten zich aan als vrien den en in 1885 werden enkele katholieken uit- genoodlgd om in den nanacht, ten einde zonder stoornis en molest te kunnen gaan, den Stillen Omgang te doen. De historische weg werd na gezocht, het Bagijnhof werd plaats van vesti ging en in 1887 namen de leiders den naam aan van Gezelschap van den Stillen Omgang, doch hielden aan 1881 als stichtingsdatum. De tien tallen werden honderdtallen, de honderdtallen duizendtallen. De heer 'Elsenburg bleef ten slotte de eenlge stichter nog te Amsterdam. Hij was voorzitter van het Gezelschap, begreep, dat er organisatie moest komen. assumeerde zich jonge krachten en in 1917 werden de bisschop pelijke statuten samengesteld en bekrachtigde Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem het voor zitterschap van den grijzen leider. Hij voelde zijn krachten verminderen en wilde zijn taak aan jongeren overdragen, doch zijn medebe stuurders stelden er een eer in hem als voor zitter tot zjjn dood te behouden en zoo kon htj voor jaren reeds rust gaan nemen in Ouder kerk. terwijl het groote organisatiewerk door de door hem zelf gekozen medewerkers werd gedaan. In 1931 heeft hjj nog de groots^he vie ring van het gouden jubileum in het Concert gebouw mogen meemaken, waar de grijze voor zitter openlijk gehuldigd werd in bijzijn van zijn bisschop Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, die hem al reeds eerder door zijn bezoek had on derscheiden. Eerder had Z. H. de Paus de ver diensten van den overledene erkend met het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice”. Deze eenvoudige mensch. die met zijn be scheiden krachten een zoo grootsche beweging als den huldigen nachteljjken Stillen Omgang der tienduizendep stuwde, was gewoon steeds te wijzen op het provldentleele en bracht alles terug tot Gods wil. Zijn eenvoud vond weer spiegeling in den eenvoud-van den nachteljjken tocht. Wij zjjn er zeker van, dat tienduizenden dezen grijzen voorzitter thans in hun gebed zul len herdenken vol dankbaarheid n eerbied. glnt het leer, dan nog in den vorm van een grooten lap. zjjn omloop. In de snjjderij worden uit het leer de bovendeelen gesneden, deze wor den dan in de stikker!) samengevoegd. Iedere arbeider en arbeidster behandelt een klein détail. De eene schuurt een snede af, een tweede bestrijkt ze met lijm, een derde olakt de stukken op elkaar, een vierde stikt een naad, een vijfde 'n volgenden naad, en zoo voorts. Zoo ook met de zolen, en later, nadat schoen en zool aaneengehecht zijn, met het geheel. Een on noemlijk aantal bewerkingen zjjn noodig. Het laatste deel van zijn weg legt do schoen af via den loopenden band. Alle onnoodlg geloop wordt vermeden. Alle afdeellngen grijpen in elkaar. Geen oogenbllk wordt er tijd verloren. Het tempo van arbeiden is er zeer snel. Ongetwijfeld vormt deze fabriek een merk waardig voorbeeld van geperfectlonneerde ra tionalisatie. en vormt een Interessant studie object voor economisten. Wat betref thet befaamde probleem der ar beidsvreugde. deelde de directie ons mede, dat de geest onder het personeel goed is. Over de geestdoodendheid van den arbeid wordt niet geklaagd. Wel zal, én psychologisch, èn economisch be zien een voortschrijdende rationalisatie der in dustrie tot gevolg moeten hebben den eisch van kortere arbeidstijden. Dinsdag as. wordt de nieuwe fabriek plechtig in gebruik genomen. Een nieuwe periode is dan ingeluid. De di rectie is vol goeden moed, want zij weet, dat de Inrichting van haar bedrijf door de beper king der productiekosten haar de mogelijkheid biedt met een artikel van goede Kwaliteit te concurreeren op de Nederlandsche markt. Bo vendien heeft deze fabriek buitengewoon goed de kunst van doeltreffende reclame begrepen. Het zal dan ook niet lang duren of het terrein, dat een oogenbllk door den brand verloren ging, zal zjjn heroverd. Bij Nota van Wijziging wordt art. 18: Aan koop van crisisproducten alsnog verhoogd me* j 70.000 en art. 16 met f 250.000. Door degenen, die steeds weer de aandacht vestigen op de hierboven behandelde kwestie, wordt blijkbaar over het hoofd gezien, dat de A.J.C., evenals andere vereeniglngen, vrij is om, naast de werkkampen waarvoor subsidie van wege het Nationaal Crisiscomité wordt verleend, en welke aan de genoemde voorwaarden moe ten voldoen, ook andere kampen te organlsee- ren. Uiteraard staat het N.C.C. daar geheel bul ten en heeft met den opzet dezer kampen en de voorwaarden waaronder deelnemers daartoe warden toegelaten, niet de minste bemoeienis. In de najaarsvergadering van de Centrale Commissie voor de Statistiek, welke Zaterdag te Den Haag gehouden werd, herdacht de voor- zlter, prof. mr. P. J. M. Aalberse in warme be woordingen den overleden secretaris der com missie, dr. J. R. B. de Roos, terwijl hjj diens opvolger dr. Philip J. Idenburg welkom toeriep. De Commissie ging daarna over tot de be handeling van de rapporten harer sub-commls- siën, waarbij ter sprake kwamen het verrich ten van statistische onderzoekingen door of vanwege de departementen buiten voorkennis der commissie: het ontbreken van gegevens be treffende ons land in internationale statisti sche publicaties: de uitbreiding van de statis tiek van voortbrenging en verbruik tot de con servenindustrie; de geheimhouding der Invoer- landen in de handelsstatistiek en de inrichting van een statistiek van de belasting van de doode hand. De bezwaren, welke het Nationaal Crisis comité inzake het verleenen van subsidie ook voor het ontspanningswerk der Arbeiders Jeugdcentrale bereiken, maken naar het Crisis comité mededeelt, het wenscheljjk een uiteen zetting te geven van de overwegingen, welke het Nationaal Crisiscomité ten deze hebben ge leid. Het feit, dat de A.J.C. werkt voor werkloozen meer bepaald uit den kring, wier belangen zij zich in het algemeen aantrekt, kan geen reden zjjn om deze Vereeniglng, wier werkzaamheid een belangrijk deel van het Jueugwerk bestrijkt, van subsidie uit te sluiten, te minder, waar het steunen van jeugdwerk een deel is van dien socialen arbeid, welken het Nationaal Crisis comité ook met medewerking der 8. D. A. P. verricht, welker leden zoowel in het Nationaal Crisiscomité als in de plaatselijke comité’s zjjn vertegenwoordigd. Er blijkt hoofdzakeljjk dit misverstand te be staan. alsof door het Nationaal Crisiscomité bepaalde vereenlgingen met een uitgesproken politiek of godsdienstig karakter in hunnen ai- gemeenen arbeid zouden worden gesteund; dit is echter niet het gevaL Maandagmiddag te half drie zal de afdeeling volkomen uitgerust en toegerust op het Schut tersveld te Rotterdam door den kolonel-com- mandant kolonel Dorren worden geïnspecteerd. Woensdag arriveert aldaar de uit 29 auto’s bestaande autocolonne die dien dag geheel wordt gepakt. Deze zal Donderdagmorgen per goederentrein naar SaarbrUcken vertrekken, eenigen tijd later gevolgd door het treinper soneel. Het vertrek van de afdeeling heeft plaats Zaterdagmorgen te 9.01 uur van het Maassta- tlon; de aankomst te SaarbrUcken is 19.37 uur. De reis wordt over Dultschland gemaakt. Zeer waarschijnlijk zal de minister van De fensie, mr. dr. L. N. Deckers, Donderdagmiddag een bezoek aan de marinierskazerne brengen en de afdeeling inspecteeren. Het ligt in de bedoeling, dat voor de geeste lijke verzorging der mariniers de afdeeling wordt vergezeld door den vlootaalmoezenler pastoor Bangert uit Den Helder en den vloot- predlkant ds. v. d. Gieaen uit Vlisslngen. Het is de bedoeling, dat aan of in de on- mlddelljjke nabijheid van dien weg het vliegveld te Eist, tusschen Arnhem en Nijmegen zal wor den gebouwd. De aanleg van dezen weg is een noodzakelijk heid, omdat de tegenwoordige verbinding tus schen Arnhem en Nijmegen, welke bochtig is en twee spoorwegkruisingen a niveau bevat en bovendien de kom van Eist kruist, reeds nu het verkeer nauwelijks kan opnemen en na opening van de bruggen zeker onvoldoende zou wezen. Ook wordt twijfel geopperd aan de naleving van de onder C. gestelde voorwaarde (waarborg van orde en tucht e. d.) en wel op grond van hetgeen In een verslag van de AJ.C. over 1933 wordt medegedeeld omtrent de toelating van communisten tot kampen. Hierbij zij opgemerkt, dat aan de werklooze deelnemers niet wordt gevraagd, welke politieke richting zij voor staan, zij worden in de kampen toegelaten niet als socialisten, of communisten, enz., maar ais werkloozen. mits zij zich onderwerpen aan de Voorschriften en regelen van de kampleiding. Doen zij dit niet, dan hetzelfde verslag »an de AJjO. zegt het enkele regels verder maakt de kampleiding .zeer korte metten” met dergalülrs elementen. Een vermoeden, dat de De afdeeling mariniers, die den 22en naar het Saargebied vertrekt, zal, het trein- en auto- personeel meegeteld, 345 man sterk zijn. Kapitein M. R. de Bruyne, die het bevel over den troep voert, bericht de „N.R.C.". krijgt on der zich als compagniecommandanten. de ka piteins W. Schuillng en L. Langeveld. Lulte- nant-adjudant wordt luitenant J. A. J. de Bruyn. Verder worden per compagnie eenlge jongere luitenants, een adjudant en een sergeant-majoor Ingedeeld. Officier van administratie is de of ficier van dien dienst der le klasse J. K. Leyen; officier van gezondheid J. Lacroix. Luitenant ter zee J. C. Broekhuysen. Er gaat een officier van de motorafdeellng uit Haarlem mee en een genle-officler voor den radiodienst. ding der directie kunnen bezichtigen. Ofschoon in snel tempo werd gewandeld, bereikten we toch eerst na een vol uur het einde van de machine-hal. Zoo n simpele schoen maakt heel wat mee. eer hij gepakt en wel in een doosje ligt bij den winkelier. Heel wat denkwerk is belichaamd in zijn fabricage-proces. Een tweehonderdtal ma chines van uiteenloopende soort zjjn noodig om een Robinsonschoen te maken. In de ruime machinehal staan al die machi nes in het gelid. Alles is berekend op efficien cy. Dicht bij het magazijn der grondstoffen be- In het standariseerings-beglnsel schuilt de geheele kracht van deze onderneming. In 1918 begon de heer Frans Verschuur te Nijmegen op zeer bescheiden schaal met het maken van jongensschoenen. In 1924 was zjjn bedrijf een klein fabriekje geworden met een jaarproductie van 30.210 paar. De standarisee ring uitteszlch in het aantal leestvormen, dat toen slechts twee bedroeg. ïntusschen Is de productie In 1933 gestegen tot 450.000 paren. Hetgeen géén aanleiding gaf om De heer C. A. J. Elsenburg Is M Jaar gewor den. Biddag is Maandag 17 December van 2 tot 4 uur, Amsteldijk 218. De begrafenis zal Dinsdag 18 December plaats vnden. De uitvaartdiensten worden ge houden in de St Dominicuskerk, Spuistraat te Amsterdam te 7 30, 8.30 en 10 uur. waarvan de H. Mis van 10 uur zal gezongen worden. De begrafenis heeft alsdan te 12.30 uur op het R. K. kerkhof „Buitenveldert” plaats. N V- SCHOENFABRIEK VOOMMC.KN FRANS VERSCHUUR NIJME.GEN Vrijdagmiddag is op een bouwwerk aan Leliestraat te Utrecht een groote stapel steenen ingestort. Vier kinderen tusschen drie en zes Jaar, die hier speelden, werden onder de val- en be- loonsverlagingen eigenlijk binnenskamers be slist. thans Is de gelegenheid geschonken om uiting te geven wat onder hen leeft. Het is een grief van den Bans geweest, dat indertijd de loonen der ambtenaren niet in die mate zijn verhoogd, als die van de beambten, terwijl bij de nlvelleering hiermede geen reke ning is gehouden. Aan alles is een grens en bjj ons is die grens 1 Van een kleine pauze tusschen het tweede en derde deel van Hindemith's concert maakte een zestal personen gebruik zich van hun plaats te verheffen en' als in spreekkoor de woorden: Amnestie voor de muiters van de „Zeven Provinciën” de zaal in te slingeren. De kinderen hebben, naar gebleken is, on der den steenhoop, welke ongeveer 1.80 hoog was. zand weggedragen, met het gevolg, dat deze ging verzakken. Met vereende krachten werden de kinderen, na de Instorting uit hun hachelijke positie bevrijd. Drie van hen werden met hoofdwonden en inwendige kneuzingen naar het stads en aca demisch ziekenhuis overgebracht. Het vierae kind was niet zoo ernstig gekwetst. Nadat op de Klinieken een hoofdwonde was gehecht, kon het naar huis worden over gebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13