9 ONS BLAD Incident het Saargebied „Snip” bereikt Porto-Praya Het nieuws van beden ZEER SNELLE VLUCHT TE ST. MICHIELSGESTEL Frankrijk en Italië in BRITSCH INSPECTEUR AFGERANSELD DE BAROMETER Complot ontdekt in Bulgarije Gewelf van R.K. Kerk ingestort O 3 te MAANDAG 17 DECEMBER 1934 VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 63 ito Safety first Vijfhonderd arrestaties Ontzettende paniek Een gat boven het koor de De koloniale kwestie ld Organist en zanger door neerval lend puin zwaar gewond Oorlogsinvaliden slaags met de politie Weer een gangster gearresteerd Hartelijke begroeting te Casablanca Exposé van president Knox DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN VON PAPEN WEER RIJKS- COMMISSARIS? f2 f 2.85 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Het Weer Onderhandelingen vlotten niet zoo erg di algemeen ver ondersteld wordt Communisten waren van plan alle officieren en onderofficieren te vermoorden ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55 c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Hy zou met zyn auto eenige men schen hebben aangereden en schoten op de woedende omstaanders hebben gelost Lid van de bende van Dillinger Radiografisch volgen wy het vliegtuig van uur NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD reed- ïeant Britsch poiltle- tot uur contra-avsiMl Felle brand te Zaandam. op Inbraak te Gouda. was. O i (Vervolg elder» in dit nummer) De oorzaak onbekend beteekenen: be- en- l«r lijk xc zyn iet jd. - In het archief der* samenzweerders, dat in beslag kon worden genomen, werd een volledig omwentellngsplan gevonden, waaruit zou bui ken, dat de couMuuuisten een gewapefiden op stand In Bulgarije voorbereiden. lard zijn met leze irde van iot- een rln- ief- zel de weg,” :eloo- De president der regeeringscommlssle voor het Saarbegied, Knox, deelt, het volgende offi cieel mede: De plaatsvervangende leider van het Duitsche Front, Nietmann. heeft Zondagmiddag by het Nederlandsche lid der Plebiscietcommlssle De Jongh geprotesteerd tegen het optreden van den politie-offlcier. Tegelijkertijd elschte Nietmann maatregelen ter voorkoming van dergelUke in cidenten. gerukt. De omstanders wierpen zich vervol gens op den Engelschman, dien zjj over meesterden. Kerkgewelf in de R. K. Kerk te St. Michiels gestel gedeeltelijk ingestort; organist zwaar ge wond. LONDEN. 17 Dec. (Reuter) De correspon dent van de ..Daily Mali” te Weenen bericht, dat vannacht te Weenen het gerucht ging, dat Von Papen de Duitsche legatie zou verlaten, om weer Rijks-commissar is voor het Saargebied te worden. Sigarenmagazijn te Haarlem uitgebrand. De be woner gearresteerd. Stand op Maandag 1 aar run.: 7674 Vorige stand: 7684 f naar 1 af. ult- tew- luto. >rdig sl hij erke- Nederlandsche radio-industrie heeft opdracht gekregen voor den bouw van een omroepzender te Rio de Janeiro. Nieuwe aanslag op communistisch voorman In Sovjet-Rusland. De „Snip” hedenmiddag na snelle vlucht Porto-Praya geland. De burgemeeser van Albury is voornemens, een bezoek aan Nederland te brengen. Uiteenzetting van het Nationaal Crlste-comité over de subsidieverleening aan de AJ.C. Overwinningen van Sunderland en Arsenal in de eerste Engelsche League. ordt win den nid- uur een dag 8AARBRUCKEN, 18 Dec. In den nacht van Zaterdag op Zondag tegen drie uur is een auto, waarin drie personen zaten, oj defi hoek Hohenzollern- en Ooebenstrasse Ingereden op eenlge personen, die zich op het trottoir bevonden. Vier personen wer den gewond. Tot de gewonden behoorde een jonge vrouw. Tal van bewoners schoten toe en beletten den chauffeur, een Engelschen po- lltle-officler In burger, zich voor de aan komst der Inmiddels gewaarschuwde politie te verwijderen. De menigte drong daarbij zoodanig op, dat de officier zich bedreigd voelende, zijn pistool trok en een paar scho ten loste. Toen hy hét derde schot wilde lossen, werd hem het pistool uit de handen »y st, de uit iw- I 3Od i te I de )gen van ruit, aoe- laar lar- kan aar- i is. rvan (de ?rst- de. rte is- te lat IS- het st- die :en te- vloe- ieiyk band e in. de- ge- trek. lich- eant, :hen, eant. ben- oelde ;eant hem rbre- m. eden, it ik was raad ie te gaat lelijk i oor beeld lezen r hy eed- alles agen :eerd Je öJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim^ SOFIA, 16 Dec. Te Chaskove (Zuld- Bulgar|je) heeft de politie een samenzwe ring ontdekt, welke een omvang had, zoo- als men in vele jaren in Bulgarije niet heeft geconstateerd. In de beide laatste dagen zijn meer dan 500 personen gearresteerd, tot wie ook 175 soldaten van het plaalseljjk garnizoen zou den beboeren. Te Rijssel zijn Zondag ongeveer 100 werk- loozen het raadhuis binnengedrongen De poli tie stond eerst machteloos, daar de werkloozen weigerden het gebouw te verlaten alvorens genoegdoening te hebben ontvangen. Pas na langdurige besprekingen en de be lofte van den burgemeester bjj den gemeente raad voorstellen te zullen Indienen, verlieten de betoogers rustig bet gebouw. Een kwartier later tracht Van der Molen op nieuw met Tanger in contact te komen, doch ook nu komt er nog geen antwoord. For Oran Aeradio is beter op zijn post en geeft aan onze vliegers het gevraagde weerbe richt, waarvoor de „Snip” heel dankbaar Is. Te 8.40 geeft de „Snip” berichten door naar Schiphol en met genoegen vernemen wij, dat het boven de Mlddellandsche Zee mooi weer is, zij het ook met veel wind. Hondong laat mede- deelen, dat hy verwacht te 13 uur GMT te Ca sablanca te zijn en verder hooren wij nog. dat de zon schijnt en de stemming aan boord van de „Snip” uitstekend is. Tien minuten over negen werkt van der Mo len eindelijk met Tanger en daarna met Ma- laga-El Rompedlzo Aeradio. De „Snip” vliegt dan op 50 Meter hoogte boven zee. Tegen half tien werkt van der Molen met het vliegtuig F-AJVB van de Air Prance, dat of op de Hjn Marseille of op den Zuld-Amerikadienrt vliegt. Van der Molen vertelt zijn collega aan boord van het Fransche toestel, dat hij op 60 M. hoogte boven de Mlddellandsche Zee tus schen Almeria en de Afrikaansche kust zit. PARIJS, 17 Dec. (Reuter) De Parysche editie van de „Daily Mail’ deelt mede, dat la den auto van den Britschen polltle-officier, die het incident te Saarbruecken veroorzaakte. Lord Aylesford en een jonge Duitsche Kaethe Braun zaten. PARIJS, 17 Dec. Fransche oorlogsinvaliden hebben Zondagmiddag een straatbetoogfng ge houden. Ten slotte werden kransen gelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat en by bet standbeeld van Clemenceau. By den Arc de Trlomphe Is het tot Inciden ten met de politie gekomen. By het standbeeld van Clemenceau werd een toespraak gehouden, waarin verklaard werd, dat de door de regeerlng voorgestelde verbeterin gen der uitkeeringen niet voldoende zyn. „In den nacht op 16 December 1934 probeerde een polltle-officier met zyn auto in de Goeben- strasse te draaien. HIJ reed daarby, toen hy met den wagen op het trottoir terecht kwam een daar staande persoon aan Dit was aanleiding tot een oploop. De menigte nam tegen de inzittenden van den auto er waren behalve de polltle-officier nog twee per sonen In den wagen gezeten door nog niet definitief opgehelderde oorzaak een dreigende houding aan. in het byzonder tegen den politie officier. Het kwam tot een handgemeen waar- by eenlge schoten werden gelost, waarbij een persoon een schampschot aan den buik opliep De polltle-officier werd door houwen en sla gen eveneens gewond en moest naar het zieken huis worden overgebracht. De politie zal na onderzoek haar bevindin gen overleggen aan de bevoegde rechtsinstantie De politie heeft voor de behandeling van dit met tra des De zoon van den Dues, Bruno Mussolini, die een enthousiast voetbalspeler is, tijdens een school-wedstrijd te Rome BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem geval de byzondere instructie gekregen, alle gestrengheid by het onderzoek op te den en tekortkomingen zonder aanzien persoons zonder pardon te vervolgen. Totdat de aangelegenheid definitief zal opgehelderd, is de polltle-officier geschorst. Te Bremen is de „Scharnhorst" te water gelaten. Het schip zal de route Genua— Sjanghai in 23 dagen afleggen. De kerk In 8t. Michielsgestel is pas drie jaar oud en in geen enkel opzicht was van een on- deugdeiyke constructie gebleken. De instorting van het gewelf kwam dan ook geheel onver wachts en verbaast een ieder. Bouwmeester is de bekende kerkenbouwer H. W. Valk uit Den Bosch. Deze heeft in een onderhoud de mogelijk heid van een constructiefout ten stelligste ont kend. Wat dan wel de oorzaak kan zyn, is tot op heden onbekend. Later te het beslag beperkt tot de koorrulmte. De Officier van Justitie liet de Ryksarbelds- inspectle te Maastricht, waaronder het dorp ressorteert, waarschuwen. Nader bericht men ens over de ramp: Het was voor den aanvang van de hoogmis terwyi de geloovigen nog bezig waren het kerk gebouw binnen te komen, dat de instorting plaats had. Vermoedeiyk hebben de eerste toonen van het orgel, die het „Asperges me” Inzetten, het gewelf In trilling gebracht, waardoor een deel der steenen losraakte en op het zangkoor stortte. Het geraas van het neervallend puin veroor zaakte een paniek onder de kerkgangers, daar iedereen dacht, dat het geheele gewelf naar be neden zou komen. Het stof, dat zich door de geheele kerk verspreidde, versterkte dien indruk nog en de menschen vlogen naar de verschillende uitgangen. Zy klommen over banken en wierpen stoelen om teneinde snel bulten te komen. Wel licht zou deze paniek nog voor meerdere personen noodlottig zyn geworden, als niet een politieman in de kerk aanwezig was geweest, die terstond Ingreep om de menschen tot bedaren te brengen. Ook de stemmen van ongedeerd gebleven koor- Te 9.55 uur A. T. deelt de „Snip" mede, dat het eiland Alboran wordt gepasseerd. Alboran ligt ongeveer vyftlg myi ten Zuiden van Al meria juist op de helft tusschen de Spaansche en Marokkaansche kust. Hieruit blijkt, dat de „8nlp” met een grootere snelheid vliegt dan op den eersten dag: naar onze berekening met een gemiddelde van on geveer 150 K M. per uur. Te 11.13 roept hy Casablanca en nadat onze marconist aan boord van den K.L.M.-vogel eenlge gevraagde inlichtingen heeft ontvangen, deelt hy mede, dat de Afrikaansche kust in zicht te. Een paar minuten later deelt hy aan Casablanca mede, dat men aldaar de „Snip” tegen 1 uur GMT kan verwachten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIII|||||||||£ VERWACHTING: Zwakke tot matigen. Zuid-Westelijke tot Zuidelijken of Zuid- Oostel ijken wind, nevelig tot zwaar be wolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, iets kouder. Hoogste stand: 765.0 te Vardö. Laagste stand: 742-5 te Stornoway. Zon op 8.07, onder 3.45. Licht op 4.15. Maan op n.m. 1.06, onder vjn. 439. 20 December volle Maan. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Schuschnigg (links) bracht met den minister van Buitenlandsche Zaken Berger-Waldenegg (rechts) een bezoek aan den Hongaarschen minister-president Goemboes (midden) Het conflict tuaschea Italië en Abesstoië; Italië weigert arbitrage en zet in een mededee- ling aan het Volkenbonds-secretariaat haar standpunt uiteen. Onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië vlotten niet. Hoe groot de beteekente van een goede radio verbinding met de vliegtuigen te, bleek reeds op het eerste gedeelte van de „Snip” naar West- Indlë. Een zeer groot gedeelte van den afstand AmsterdamMarseille hebben Hondong en van Balkom „blind gevlogen”, in den donkeren winternacht, strydende tegen ongunstige weers omstandigheden. Van der Moleh heeft voortdu rend het contact met de landstations in stand gehouden en daarby is het opgevallen.dat ter wijl sommige dichter by het vliegtuig gelegen stations geen of moeilijk verbinding met de „Snip” konden krygen. Schiphol permanent de verbinding heeft gehandhaafd en nu en dan zeer belangryke aanwyzingen heeft kunnen ge ven. Ook op den tocht van Alicante naar Casa blanca was Schiphol Zendag permanent in ver binding met de „Snip”, die zich steeds verder van het nest verwyderde. De „achtervolging per radio” werd een groot succes. wy weten, dat van der Molen thans op de korte golf werkt26.8 M. en wellicht op de 36 M. Om 7 uur Q.M T. staan de ontvangers by en wy wachten Het te 7.55 uur Zondagochtend als van der Molen door het geven van een lange streep zyn zender afstemt en dan komt de eerste CQ aan allenf: „Hr QAD Alicante QAB Casablanca. Tweehonderd meer boven zee. sterke wind, veel remous. 7.15 gestart Alicante.” De afkortingen QAD en QAB vertrekken van en op weg naar. De ,J3nip” te weer in de Jucht en wij zullen het toestel uit ons radio-station In Amsterdam trachten te volgen. De signalen van de „Snip” zyn „keihard": QSA 5 en op den luidspreker kunnen wy den K.L.M.-vogel boven de Mlddellandsche Zee vol gen. Te acht uur (Amsterd. tyd) roept de „Snip” Tanger Aeradio aan met het verzoek een QAM weerbericht te geven. Tanger antwoordt niet, maar wel komt Logrono Aeradio met de vraag of de „Snip” Iets heeft. Waarop Van der Molen slechts mededeelt, dat de „Snip” op 100 M. hoogte vliegt. De Britsche polltle-lnspecteur verklaarde, dat de auto ongeveer 60 c_M het trottoir opreed en een man tejen een vrouw aanwierp, waardoor de vrouw aan den voet werd gewond Hy bood dadeiyk 50 francs schadevergoeding aan. De bezoekers van een nabygelegen café be moeiden zich met het geval en namen een drei gende houding aan, toen de Engetechman met den auto wilde wegryden. De poktle-inspecteur voelde zich bedreigd trok zijn revolver en schoot in den grond Het tweede schot moet afgegaan zijn, toen hem de revolver werd ontrukt. Groote voorraden levensmiddelen, voor de New-Yorkache armen bestemd, zouden tenge volge van bureaucratie liggen te bederven. Alle officieren en onder-officleren moesten worden vermoord. Verdere byzonderheden om trent de revolutlonnaire plannen zyn nog niet medegedeeld. By verrichte huiszoekingen heeft de politie groote hoeveelheden illegale geschriften en wa pens In beslag genomen. De organisator en leider der samenzwering zou Georgl Stoeff zyn. Incident in het Saargebied; inspecteur afgeranseld. Communistisch complot in Bulgarije ontdekt. Incident aan de Oostenrijksch-Beiersche grens; twee leden van een wacbtpatrouille doodge schoten. Tal van amateurs in Nederland hebben ook Zondagochtend getracht in verbinding met de „Snip” te komen. Van der Molen vraagt echter voortdurend weerberichten en heeft geen tyd voor zijn landgenooten. „Safety first” geldt als altijd bij de K. L. M. ook op de vlucht van de „Snip”. By een straatbetooging te Parys De gouden standaard; pro- en as Dinsdag in de hoofdstad. in Michielsgestel heeft de ramp natuuriyk een geweldige consternatie veroorzaakt. Den geheelen dag stonden inwoners voor de kerk het geval te bepraten Maar niemand werd in de kerk toege laten. In de verlaten kerk gaapt thans in het gewelf boven het koor een gat van ongeveer twee meter mlddeliyn. Het gewelf te ongeveer tien meter boven het koor, soodat da lawine mat heel wat kracht op het zangkoor en op den ongelukkigen organist moeten zyn neergekomen. Door het gat ziet fnen de betimmering van het dak der kerk. Het orgel te aanzieniyk beschadigd. Behalve den organist te een der zangers, de heer A. Kapteyns. ernstig gewond. Na in het ziekenhuis te zyn verbonden, kon hy naar zyn woning te 8t Michielsgestel worden vervoerd. Zyn toestand is niet levensgevaariyk. Ook de toestand van den heer Jansen te be vredigend. PARIJS. 17 Dec. (Reuter). De „Echo de Paris” schryft, dat de optimistische houding van de Fransche pers ten aanzien van de Fransch- Itallaansche onderhandelingen, de moeliykheden van deze besprekingen over het hoofd doet zien. Als men eeriyk wil zyn, dan moet men toe geven. dat de onderhandelingen niet verder komen en dat men in het Afrikaansche vraag stuk niet gemakkeiyk een oplossing zal vinden. Ten aanzien van de samenwerking In midden- Europa staat men nog steeds op het dood* punt van drie maanden geleden. Frankryk poogt door te zeilen tusschen de Fascistische regee- rlng en de Kleine Entente, welke meenlngsver- schillen hebben over de garantie van de onaf hankelijkheid van Oostenrijk en den economl- schen opbouw van de Donaulanden. Frankrijk hoopte, dat Mussolini openiyk zou verklaren, dat hy zich vereenigt met de een heid van het Joego-Slavische volk. Het schijnt evenwel, dat Mussolini hier niet veel voor voelt. Het blad vraagt dan, hoe Laval onder deze omstandigheden naar Rome kan gaan, zonder de regeerlng van Belgrado weer In Dultsch vaarwater te drijven. Voor de aankomst van de „Snip” bestond op het vliegveld te Casablanca groote belangstel ling. Er had een ontvangst plaats, georganiseerd door den Nederlandschen consul-generaal te Tanger, den bear F. Gert?, van wyk, waarby tal van Nederlanders en de plaatsiyke autori teiten aanwezig waren. Na de ontvangst is de bemanning zoo spoedig mogeiyk rust gaan nemen zangers, die vanaf het koor de menschen tot kalmte aanmaanden, werkten mee om de'paniek te doen bedaren. Terstond na de instorting en nadat de geloo vigen de kerk ontruimd hadden, werd het gebouw op last van den pastoor ontruimd. De burgemeester, de heer Scheltus, heeft on- middeliyk beslag gelegd op het gebouw en den Officier van Justitie te Den Bosch, mr. Dubols, gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse. De politie werd last gegeven niemand tot het gebouw toe te laten. Het Keratvliegtuig naar de West, de „Snip” is om vyf minuten na middernacht, Amsterdamschen Tyd, uit Casablanca vertrokken voor de volgende êtape naar Porto Praya. Zondagochtend te 7.35 uur Amster- damschen tyd was de „Snip”, die Zaterdagmiddag tengevolge van de slechte weersomstandigheden op de eerste êtape van de vlucht naar West-Indië te Alicante een tusschen- landing moest maken, daar Casa blanca niet voor het invallen van de duisternis kon worden bereikt, van Alicante vertrokken. Na een voorspoedige vlucht landde het vliegtuig Zondagmiddag te 13.10 uur Amsterd. tijd op het vliegveld te Casablanca. Te 12.05 uur Amst. Tyd, veel vlugger dan men verwacht had, meldde de „Snip", dat men boven Porto Praja was aangekomen en binnen vijf minuten, dus te 12.10 zou landen. In de Zondagmiddag gehouden derde rnassa- betooglng van het Duitsche Front, waar de plaatsvervangende leider. Nietmann. het woord heeft gevoerd, heeft deze het nachteiyk inci dent ter sprake gebracht. Nietmann zeide o. m.: vannacht te, volgens verklaringen van ooggetuigen, In de Hohen- zollemstrasse een personenauto met een dron ken buitenlander, die vergezeld was van ver scheidene personen, het trottoir opgereden en terechtgekomen In een groep menschen. Een vrouw werd gewond. Wy willen wyzen op de methode, welke by dit ongeluk werd gedemonstreerd en wy moeten daarop wyzen. omdat wy onze eer moeten ver dedigen. Er kan een ongeluk passeeren. wan neer men niet meer heelemaal nuchter te. Wan neer dan evenwel de betreffende persoon meent de Duitsche volksgenooten als wilde dieren over bet hoofd te kunnen schieten, dan te dat een methode, welke wy nimmer zullen aanvaarden wy zeggen niet dat deze man de methode van zyn natie heeft gevolgd, want wy weten dat deze natie een dergeiyk optreden niet goed keurt. wy willen wenschen. dat thans onze verma ningen begrepen zullen worden en wy hopen dat men er met het oog op dit voorval voor zal zorgen, door selectie van geschikte lieden dergeiyke Incidenten In de toekomst onmogeiyk te maken. CHICAGO. 17 Dec. (Reuter). De Bondspolltie is er gisteren In geslaagd een van de weinige nog in leven zynde leden van de bende van Dillinger te arresteeren. De man, Joseph Burns genaamd, Is in zyn woning zonder verzet gearresteerd, hoewel hier vele machinegeweren stonden. By huiszoeking vond men een aantal sleutels, waaruit biykt, dat hy deel heeft genomen aan den bankroof op 31 Augustus in Brooklyn, waar de roovers met 462.000 dollar wisten te ontkomen. Burns is een van de 10 misdadigers, welke in September 19S3 met behulp van Dillinger uit de gevangenis te Michigan ontsnapten. Van de 10 vluchtelingen zyn thans nog twee niet gepakt. Zondagmorgen om tien uur, toen de Hoogmis in de St. Michaelkerk te St. Michielsgestel zou beginnen, is, juist op het oogenblik dat de dienstdoende geestelijke, pater Aal- bera, op het altaar was gekomen, een deel van het gewelf, boven het zangkoor, ingestort. De .organist, de heer Jansen, werd zwaar gewond door het neervallend puin en is in ernstigen toestand, op last van eenige doktoren, naar het St. Joannes de Deo-ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. I 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15