ONS BLAD Snip” vliegt boven Afrika het Saargebied Incident it Morgan en de wereldoorlog Jl L m Het nieuws van heden i OP WEG NAAR PORTO- PRAYA BRITSCH INSPECTEUR AFGERANSELD MERKWAARDIG RAPPORT AAN WILSON Levensmiddelen- DE BAROMETER verspilling Nieuwe aanslag in het Sovjetrijk ■Wf- MAANDAG 17 DECEMBER 1934 I tot uur Safety first i I Boven Afrika Wee den arrestanten Telegram van minister Deckers Prachtige ontvangst in Indië Incident aan de Oosten- rijksche grens J. P. Morgan Kruit-stank Hartelijke begroeting te Casablanca De Senaatsenquête te Washington Bloedige strijd in de provincie Moekden Exposé van president Knox Geweldige brand bij New-York Brand op tentoonstel lingsterrein te Brussel Korporaal Zamora vrijgesproken Afghanen plunderen 25 dorpen in Perzië Chineesche vryscharen voeren hardnekkige guerilla DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Gloeiende was stroomt door de straten De Morganbank als financieel agent voor Engeland en Frankrijk ADVERTENTIEPRIJZEN» Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Radiografisch volgen wy het vliegtuig van uur tn onderwijsinrichting te Londen worden de scholieren op wel zeer moderne wijze geoefend in een duidelijke uitspraak. De stembuigingen worden via een dictafoon op het witte doek vastgelegd Hy zou met zijn auto eenige men schen hebben aangereden en schoten op de woedende omstaanders hebben - gelost V KXWwWwUmiHh 11 lï NOORD-HOLLA NDSCH DAGBLAD contra-avond j o o op 6 be de Molén bettekenen: i Volgens de „New York Evening Telegram" I. t Vragen van da. Lüigbeek over de benoeming van mr. Reymer tot burgemeester van Roermond. Stand op Maandag M uur vJW. 7.465 Vorige stand: 7.4M De plaatsvervangende leider van het Dultsche Front, Nietmann. heeft Zondagmiddag bü het Nederlandsche lid der Plebiscietcommissle De Jongh geprotesteerd tegen het optreden van den polltle-offlcler. Tegelijkertijd eischte Nietmann maatregelen ter voorkoming van dergelijke in cidenten. Uiteenzetting van het Nationaal Crlsis-comité over de subsldieverleening aan de AJ.C. Overwinningen van Sunderland en Arsenal in de eerste Fngelsche League. MADRID, 15 Dec. (Reuter). De regeerings- commlssaris heeft de beschuldiging van insu bordinatie die tegen korporaal Zamora, den zoon van den president der Republiek, was in gediend en door dén krijgsraad te Jaca werd be handeld, ingetrokken wegens de geringe betee- kenis van het vergrijp. De krijgsraad heeft dus geen vonnis behoeven uit te spreken. Nederlandsche radio-indastrie heeft opdracht gekregen voor den bouw van een omroepzender te Rio de Janeiro. De gouden standaard; pre- i »J. Dinsdag in de hoofdstad. De rol van de Morganbank in verband met den wereldoorlog. De Senaatsenquête te Washington. De burgemeeser van Albury is voornemens, een> bezoek aan Nederland te brengen. Kerkgewelf in de R. K. Kerk te St. Michiels gestel gedeeltelijk Ingestort; organist zwaar ge wond. e Sigarenmagazijn te Haarlem uitgebrand. De be woner gearresteerd. Felle brand te Zaandam Er was niet gezorgd voor voldoende personeel om de levensmiddelen te verdeelen, zoodat een deel der voorraden is bedorven. De stad New York heeft thans ongeveer 4.200.000 kg. aard- De „Snip" vervoert op haar reis naar West-Indië 206 kg. post, in totaal 26.521 poststukken. LONDEN. 15 Dec. (Reuter). Volgens berich ten uit New York zijn ernstige misstanden ontdekt bü de verdeellng van levensmiddelen voor het noodlijdende deel der bevolking. De Instanties, die tot taak hebben behoeftlgen voor honger en koude te vrijwaren, hebben de stad New York gewoonweg met levensmiddelen over laden. Tusschen het filiaal van het federale bureau te New York en het gemeentelijk bureau voor maatschappelijken steun der stad New York bestonden voortdurend meeningsverschillen om trent competentle-kwestles. Tengevolge hiervan werden veel te veel levensmiddelen gezonden. Te 13 06 uur Amsterd. tijd zendt de .Snip” het laatste radio-bericht voor allen: „Wij gaan nu landen te Casablanca en stijgen te midder nacht op." Het sluitingsteeken volgt, van der haalt zijn antenne op en Hondong en van Bai- kom zetten den K. L. M.-vogel op Afrikaansch grondgebied veilig neer. Steeds meer nadert de „Snip" zijn bestem ming voor dezen dag. Te 12.08 uur deelt Van der Molen aan Tan- ger en Casablanca mede, dat de „Snip^ zich appelen In voorraad, hetgeen vojdoende is, om alle inwoners verscheidene weken van aard appelen te voorzien. Ongeveer 700.000 kg. is hier van reeds bedorven, en de rest zal vermoede- Hjk evenmin goed gehouden kunnen worden. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 15 Dec.: Hedenmorgen om half 13 Is brand uitgebro ken op de terreinen van de tentoonstelling to Brussel In een noodgebouw voor de aldeeling Oud-Brussel. De brandweer was spoedig ter plaatse, evenals de leiders van de tentoonstel- llngswerken. Het vuur kon in betrekkeljjk kor ten tijd worden gebluscht, zoodat het gebouw slechts aan den buitenkant eenigszlns werd be schadigd. Verder liggen nog 5.500.000 kg. vleesch en 2600.000 kg. vleeschconserven in de pakhuizen. Of een deel van deze voorraden aan de armen der stad ten goede komen zal. is op het oogen- blfk nog twijfelachtig, daar tengevolge van het ontbreken van deskundige en energieke leiding, niet voldoende personeel voor de verdeellng er van beschikbaar is. WEENEN, 15 Dec. (Reuter). Gisteravond betrapte een wachtpatrouille bij Erl aan de Oostenrjjksch-Beiersche grens drie verdachte personen. Toen men hen wilde arrestee ren, losten de verdachten eenige revolverschoten, waardoor twee wachtposten werden gedood. Met behulp van de Beiersche grensautoriteiten tracht men de revolverhelden op te sporen. 8AARBRUCKEN. 16 Dec. In den nacht van Zaterdag op Zondag tegen drie uur is een auto, waarin drie personen zaten, oj den hoêk Hohenzollern- en Goebenstrasse ingereden op eenige personen, die zich op het trottoir bevonden. Vier personen wer den gewond. Tot de gewonden behoorde een jonge vrouw. Tal van bewoners schoten toe en beletten den chauffeur, een Engelschen po- litle-offlcier In burger, zich voor de aan komst der inmiddels gewaarschuwde politie te verwijderen. De menigte drong daarbij zoodanig op. dat de officier, zich bedreigd voelende, zijn pistool trok en een paar scho ten loste. Toen hjj het derde schot wilde lossen, werd hem het pistool uit de handen gerukt. De omstanders wierpen zich vervol gens op den Engelschman, dien zij over meesterden. V NEW-YORK, 15 Dec. (Reuter). In een wasfabriek te Elmsford bü New-York is van morgen brand uitgebroken. Het vuur greep snel om zich heen en de brandende was vloeide uit de opslagplaatsen de straat op. De gloeiende stroom zocht zich een weg door alle straten In de omgeving van de fabriek en stak bet eene huls na het andere in brand. De inwonery vluchtten vol angst voor de brandende massa en konden zich slechts met groote moeite In veiligheid brengen. Tal van amateurs in Nederland hebben ook Zondagochtend getracht in verbinding met de „Snip" te komen. Van der Molen vraagt echter voortdurend weerberichten en heeft geen tijd voor zijn landgenooten. „Safety first” geldt als altijd bij de K. L. M. ook op de vlucht van de „Snip". Groote voorraden levensmiddelen, voor de New-Yorfcsche armen bestemd, zouden tenge volge van bureaucratie liggen ie bederven. Nieuwe aanslag op communistisch voorman in Sovjet-Rusland. „Ik ben er zeker van, dat de druk van de naderende crisis het prestatie-ver- mogen van de Morgan-bank als finan cieel agent voor de Britsche en Fran- sche regeeringen te boven gaat. Het is niet onwaarschijnlijk, dat een oorlogsverklaring aan Duitschland de eenige uitweg Is, om onze tegenwoor dige leidende positie in den handel te behouden en een paniek te vermijden. De president der regeerlngscommissle voor het Saarbegied, Knox, deelt het volgende offi cieel mede: „In den nacht op 16 December 1934 probeerde een polltle-officler met zijn auto in de Goeben- strasse te draaien. HIJ reed daarbij, toen hij met den wagen op het trottoir terecht kwam een daar staande persoon aan Dit was aanleiding tot een oploop. De menigte nam tegen de inzittenden van den auto er waren behalve de polltie-officler nog twee per sonen in dèn wagen gezeten door nog niet definitief opgehelderde oorzaak een dreigende houding asm, In het bijzonder tegen den politie officier Het kwam tot een handgemeen, waar bij eenige schoten werden gelost, waarbij een persoon een schampschot aan den buik opliep De politie-offIder werd door houwen en sla gen eveneens gewond en moest naar het zieken huis worden overgebracht. De politie zal na onderzoek haar bevindin gen overleggen aan de bevoegde rechtsinstantie. De politie heeft voor de behandeling van dit geval de bijzondere instructie gekregen, met alle gestrengheid bij het onderzoek op te tre den en tekortkomingen zonder aanzien des persoons zonder pardon te vervolgen. Totdat de aangelegenheid definitief zal zijn opgehelderd, is de politie-officier geschorst. Incident aan de Oostenrijksch-Beiersehe grena; twee leden van een wachtpatrouille doedje schoten. Voor het vertrek van de „Snip" naar West- Indië verzond de minister van Defensie het vol gende telegram aan de bemanning van het vliegtuig: „Minister van Defensie wenscht U een geluk kige reis en verzoekt U bü ontmoeting van H. Ms. K XVIII zjjn beste groeten over te bren gen aan opvarenden.” ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 63 WASHINGTON, 14 December (Reuter) De zitting der Senaatscommissie, welke een onder zoek insteft naar de particuliere wapenfabn- cage, werd gisteren gekenmerkt door *n heftig dispuut tusschen de commissieleden en Dupont de Nemours over de oorlogswinst, die deze fir ma heeft gemaakt. Een der commissieleden wees er op. dat de winst vaR Dupont op de kruitfabriek in Ten nessee bijna 40 000 procent, of juister gezegd 39 231 procent bedroeg van het kapitaal van 5000 dollar dat deze firma er in had belegd. Dit was mogelljk geworden doordat de regeerlng alle onkosten droeg en aan Dupont de Nemours een bepaald bedrag betaalde voor elke hoeveel heid krult, die werd afgeleverd. Pierre Dupont verklaarde daarentegen, dat de winst minder dan een kwart procent van de globale uitgaven had bedragen. Tijdens het verdere getuigenverhoor werd be weerd dat Baker, die in 1917 Minister van Oor log was. het oorspronkelijke contract voor ae fabriek ongeldig had verklaard. Volgens dit con tract zou Dupont in één jaar een winst van 43.5 mlllioen dollar maken, zonder een cent uit te geven. Bü het nieuwe contract kreeg Dupont slechts een winst van twee mlllioen dollar. sterling beliepen, welke som was uitgegeven voor den aankoop van in Amerika vervaardigd oorlogsmateriaal. Te 9.55 uur A. T. deelt de „Snip" mede, dat het eiland Alboran wordt gepasseerd. Alboran ligt ongeveer vüftlg mül ten Zuiden van Al meria juist op de helft tusschen de Spaansche en Marokkaansche kust. Hleruit'blükt, dat de „Snip" met een grootere snelheid vliegt dan op den eersten dag: naar onze berekening met een gemiddelde van on geveer 150 KM. per uur. Te 10.52 uur A. T. en daarna zes minuten later seint Van der Molen nog steeds: Geen positie en is het vliegtuig dus nog boven zee. Te 11.13 roept hü Casablanca en nadat onze marconist aan boord van den K.L.M.-vogel eenige gevraagde Inlichtingen heeft ontvangen, deelt hü mede, dat de Afrikaansche kust in zicht is. Een paar minuten later deelt hü aan Casablanca mede, dat men aldaar de „Snip” tegen 1 uur GMT kan vervrachten. 20 KM. ten Zuid Westen van Larache. gele gen aan de Afrikaansche kust ten Zuiden van Tanger bevindt. Van der Moten werkt eenigen tfjd op de 36 M, maar spoedig stoort op deze golf het Zweedsche stoomschip „Grlpsholm”. aan boord waarvan zich volgens de Amerikaansche richten Greta Garbo zou bevinden.... BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem A.N.W.B.-monnment te Amsterdam, huldeblijk van het Nederlandsche volk aan den bond, ont huld. aldus meldt Reuter nader, bedoelde de toen malige Amerikaansche gezant Gay in rijn tele gram aan president Wilson met „naderende crisis", het onvermogen van Engeland om te voldoen aan zün verplichtingen Jegens de Mor ganbank, welke meer dan St mlllioen pond Voor de aankomst van de .Snip" bestond op het vliegveld te Casablanca groote belangstel ling. Er had een ontvangst plaats, georganiseerd door den Nederlandschen consul-generaal te Tanger, den heer F. Gerth van Wük, waarbü tal van Nederlanders en de plaatslüke autori teiten aanwezig waren. Na de ontvangst is de bemanning zoo spoedig mogelük rust gaan nemen Te 8.40 geeft de „Snip” berichten door naar Schiphol en met genoegen vernemen wij, dat het boven de Middellandsche Zee mooi weer is, zü het ook met veel wind. Hondong laat mede- deelen, dat hü verwacht te 13 uur GMT te Ca sablanca te zün en verder hooren wü nog, dat de zon schünt en de stemming aan boord van de „Snip” uitstekend is. Tien minuten over negen werkt van der Mo len elndelük met Tanger en daarna met Ma- laga-El Rompedizo Aeradio. De „Snip" vliegt dan op 50 Meter hoogte boven zee. Tegen half tien werkt van der Molen met het vliegtuig F-AJVB van de Air France, dat of op de Ujn Marseille of op den Zuid-Amerikadlenst vliegt. Van der Molen vertelt zün collega aan boord van het Fransche toestel, dat hü op 50 M. hoogte boven de Middellandsche Zee tus schen Almeria en de Afrikaansche kust zit. Bü den P.T.T.-dienst, die met de Rjjkszenders te Kootwük de uitzending van het vertrek van de .Snip” naar Oost- en West-Indië verzorgde is bericht Ingekomen, dat de ontvangst overal schitterend was. Curacao seint: Woordelüke ontvangst en ge weldig enthousiasme bü het publiek. Paramaribo bericht: ontvangst vooral van PX)M. enorm. Belangstelling in heel Suriname zeer groot. Namens bevolking wordt Nederland schen P.T.T-dlenst hartelük dank gebracht. Voorts was de ontvangst in Ned. Oost-Indlë zóó gaaf, dat men alles op gramofoonplaten vastleggen kon en ’s avonds nog eens herult- zenden. Niet lang kunnen wü daaraan denken, want we willen de „Snip” en niet Greta Garbo ach tervolgen. In de Zondagmiddag gehouden derde massa- betooglng van het Dultsche Front, waar de plaatsvervangende leider, Nietmann. het woord heeft gevoerd, heeft deze het nachtelük inci dent ter sprake gebracht. Nietmann zelde o. m.: vannacht is, volgens verklaringen van ooggetuigen, In de Hohen- zollernstrasse een personenauto met een dron ken buitenlander, die vergezeld was van ver scheidene personen, het trottoir ëpgereden en terechtgekomen In een groep menschen. Een vrouw werd gewond. Wü willen wüzen op de methode, welke bü dit ongeluk werd gedemonstreerd en wü moeten daarop wüzen. omdat wü onze eer moeten ver dedigen. Er kan een ongeluk passeeren. wan neer men niet meer heelemaal nuchter Is. Wan neer dan evenwel de betreffende persoon meent de Dultsche volksgenooten als wilde dieren over het hoofd te kunnen schieten, dan is "dat een methode, welke wü nimmer zullen aanvaarden. Wü zeggen niet dat deze man de methode van zün natie heeft gevolgd, want wü weten, dat deze natie een dergelijk optreden niet goed keurt. Wü willen wenschen. dat thans onze verma ningen begrepen zullen worden en wü hopen, dat mén er met het oog op dit voorval voor zal zorgen, door selectie van geschikte lieden dergelüke Incidenten in de toekomst ónmogelijk te maken. Hoe groot Re beteekenls van een goede radio verbinding met de vliegtuigen Is. bleek reeds op het eerste gedeelte van de „fcnip" naar Weet- Indië. Een zeer groot gedeelte van den afstand AmsterdamMarseille hebben Hondong en van Balkom „blind gevlogen", in den donkeren winternacht, strijdende tegen ongunstige weers omstandigheden. Van der Molen heeft voortdu rend het contact met de landstations in stand gehouden en daarbü is het opgevallen, dat ter- wül sommige dichter bü het vliegtuig gelegen stations geen of moeilük verbinding met de ,JBnip” konden krijgen. Schiphol permanent de verbinding heeft gehandhaafd en nu en dan zeer belangrijke aanwijzingen heeft kunnen ge ven. Ook op den tocht van Alicante naar Casa blanca was Schiphol Zhndag permanent in ver binding met de „Snip”, die zich steeds verder van het nest verwüderde. De „achtervolging per radio” werd een groot succes. Wü weten, dat van der Molen thans op de korte golf werkt: 26.8 M. en wellicht op de 36 M Om 7 ui* G MT.-Staan déontvangers bij en wij wachten Het is 7.55 uur Zondagochtend als van der Molen door het geven van een lange streen zün zender afstemt en dan komt de eerste CQ aan allen!: „Hr QAD Alicante QAB Casablanca. Tweehonderd meer boven zee. sterke wind, veel remous. 7.15 gestart Alicante.” De afkortingen QAD en QAB vertrekken van en op weg naar De „Snip” is weer in de lucht en wü zullen het toestel uit ons radio-station in Amsterdam trachten te volgen. De signalen van de „Snip” zün „keihard”: QSA 5 en op den luidsnreker kunnen wü den KX.M.-vogel boven de Middellandsche Zee vol gen. x Te acht uur (Amsterd. tüd) roept de „Snip” Tanger Aeradjo aan met het verzoek een QAM weerbericht te geven. Tanger antwoordt niet, maar wel komt Logrono Aeradio met de vraag of de „Snip” iets heeft. Waarop Van der Molen slechts mededeelt, dat de „Snip” op 100 M. hoogte vliegt. Een kwartier later tracht Van der Molen op nieuw met Tanger in contact te komen, doch ook nu komt er nog geen antwoord. For Oran Aeradio is beter op zün post en geeft aan onze vliegers het gevraagde weerbe richt, waarvoor de ..Snip” heel dankbaar is. Het Keratvliegtuig naar de West, de „Snip" is om- vijf minuten na middernacht, Amsterdamschen Tüd. uit Caaablanca vertrokken voor de volgende étape naar Porto Praya. Zondagochtend te 7.35 uur Amster damschen tyd was de „Snip", die Zaterdagmiddag tengevolge van de slechte weersomstandigheden op de - eerste étape van de vlucht naar West-Indië te Alicante een tusschen- landing moest maken, daar Casa blanca niet voor het invallen van de duisternis kon worden bereikt, van Alicante vertrokken. Na een voorspoedige vlucht landde het vliegtuig Zondagmiddag te 13.10 uur Amsterd. tijd op het vliegveld te Casablanca. MOSKOU, 15 December (Reuter) Naar officieel wordt gemeld, is in het collectieve boerenbedrüf Krasnl-Loesch in het Odessa-ge- bled. een aanslag op den nieuw gekozen voor zitter van de plaatselüke Sovjet Kara gepleegd. Verschillende onbekenden losten op Kara vanuit een venster een aantal schoten, waar op zü de vlucht namen. Kara werd gewond. Er hebben talrüke arrestaties plaats gehad. De misdaad moet met den dood worden ge straft. TEHERAN, 15 Dec. (Reuter). Een troep Af ghanen, waaronder zich verscheidene notabelen en officieren bevonden, is naar hier beweerd wordt, vla Zoorabad het Perzisch grondgebied binnengedrongen en heeft vüf-en-twintig dor pen verwoest. Drie militairen werden gedood, een hoeveelheid munitie werd in beslag geno men en tweeduizend Perzen als gevangenen weggevoerd. De Perzische bladen richtten in verband met deze zaak scherpe aanvallen op Afghaansche regeerlng. NEW-YORK, 15 Dec. (Reuter) Het New- Yorksche blad „World Telegram" meldt, dat de voorzitter van de Senaatscommissie voor het onderzoek naar de particuliere wapenfabricage, senator Nye, heeft verklaard, dat een onderzoek zal worden Ingesteld naar de rol, die de Morgan bank bü de financiering van den wereldoorlog heeft gespeeld. De commissie legt büzondere belangstelling aan den dag voor een telegram van Walther Hins Gay. die destüds Amerikaansch gezant in Europa was, aan Wilson, waarin o.a. verklaard wordt: MOEKDEN, 14 Dec. (Eigen Bericht) In de provincie Moekden heerscht een toestand van anarchie. De laatste maanden werd een on- meedoogende guerilla-oorlog gevoerd tusschen Chineesche vrijwilligers en Japansche troepen, welke ook thans nog voortduurt. Alleen reeds in de maand Augustus hebben er tusschen Japansche troepen en Chineeche vrijwilligers in Moekden meer dan 800 gevechten plaats gehad. In September Is het betrekkelük rustig gewest, waarna de strijd tn October en November met vernieuwde heftigheid is ont brand. Sedert twee maanden wordt er bloedig ge vochten in de streek Hoein jen. oostelük van Moekden. Er opereeren daar 7000 man van de Chineesche vrüscharen. gecommandeerd door de generaals Tjoe en Tche. Zü hebben een veel perfecter uitgeruste Japansche legerfor- matie tegenover zich, welke over vliegtuigen beschikt. De strijd werd zoo kritiek, dat de Japansche generaal Mltsumo 24 November j.l. in allerijl per vliegtuig naar het gevechtster rein gegaan is Volgens Japansche commu nique’s zün er 944 Chineesche vrijwilligers gesneuveld. De Japanners erkennen daaren tegen. dat aan hun züde in één maand tüds één kolonel gesneuveld is en twee andere ge wond werden, voorts dat er nog drie hoofd officieren gedood werden en 200 soldaten en onderofficieren. De Engelsche generaal Brind (midden), die het bevel voert over de internationale troepenmacht in het Saargebied

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1