PROVINCIAAL NIEUWS ■•2a! 1 stel hoge eisen aan Uw bril.. Wekeli jksch beurs overzicht k. J MAANDAG 17 DECEMBER 1934 HENSBROEK DE TUINBOUWSTEUN ENKHU1ZEN Het aandeel van Kennemerland NOORD-SCHARWOUDE HOOGKARSPEL OUDE NIEDORP NIEUWER-AMSTEL ASSENDELFT NIEUWKOOP AKERSLOOT ABCOUDE BLOKKER MIJDRECHT BEEMSTER HOORN HEEMSKERK MEDEMBLIK •o NOORDEN TWISK BOVENKERK T VELD BOVENKARSPEL UITGEEST Wilt U meer weten vu ons nieuw systeem Centrale verwarming en warmwatervoor- - ziening, kosten 2 cent per uur? G. BURGER - Heerhugowaard - TEL 19 JriAVVt EEN SPELLETJE SKAT... r, om overge- le GEMEENTERAAD 1 Personalia De heer Th. Schut Cm., secre- g« -»JU GROOTS HOUT5TR. 137 NAAST LUXOR voor uit den AMSTERDAM. 14 December 1934. Propagandaclub kan van voor- v waarde der c V RK. Vrouwenbond De R.K. Vrouwenbond zal Donderdag 20 December een vergadering Vraagt gerust, dat kost niets teelt hier zeer ongunstig geweest Is. Tenslotte deelde de voorzitter om voor L. T. B.-vergadering Vrijdag 21 December aanstaande, houdt de afdeellng van den R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond een leden vergadering in het R.K. Vereenlglngsgebouw, des avonds half acht. Koken op gas Donderdag 20 December, des avonds 7 uur. wordt in het R.K. Vereenigings- gebouw een demonstratie gehouden van koken Geen vergunning Door de politiewerden 250 K.O. aardappelen in beslag genomen, die zonder geleldebiljet werden vervoerd. op gas, uitgaande van de Gemeentelijke Licht- bedrljven te Bëverwük. een been. Het ventje werd overgebracht naar het ziekenhuis te Leiden. Den chauffeur treft geen schuld. Aangehouden Te Utrecht is heden een de zer dagen uit het St. Paulushuis te Heiloo ont- Hü is op vluchte verpleegde aangehouden, transport naar Alkmaar gesteld. 1 t 1 I t 1 I 5 s a K. Vereenigingsleven. 17 Dec. 7 uur: alle groepen Jonge Wacht. - 7 uur lederïvergade- resp. f 2800. ontvangen. Voor armen Zondag werden door de --der en geest afleiding. In dien tijd is noodig een sterke godsdienstige training, veel bidden. Laat het ook lucht geven aan zijn opgewektheid, tracht mee te doen en let op, dat het in alles toch ook maat houde. Spr. eindigde met een lofdicht op het ideale gezinsleven, voorhoudend, dat aller weg door God is geprojecteerd naar den hemel. Een hartelijk applaus en een warm dank woord van den voorzitter waren het loon voor den spreker. Een jubileum 23 December zal de heer KI. Wormsbecker den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van de gem. Uchtbedrijven. Oi re de 1 7 i vai he< da we dei 1 z k d a R z b 1 I t le C. teo Pr ge zei we ve kn dii ha 1 de sla I (M Vn na: hei Gr vro 1 1 1 1 1 1 t 1 2 V d d v a r hi VI vi H v< mede dat dtepepitten en zanden in werkverschaffing kan Uitslag stemming Bü de gehouden stem ming voor den polder is herkozen als lid van het dag. bestuur de heerr P. Pot en als hoofd ingeland de heer P. Admiraal. I Ex-dlvidend (Ingezonden door de Spaarne-Bank N-V, Amsterdam) Konjjnendiefstal In den nacht van 27 op 28 November j.l. werden op verschillende plaat sen alhier meerdere konijnen ontvreemd. Op vermoeden van deze konljnendiefstallen meer te weten is door de politie te Haarlem een arbeider, zekere B„ aangehouden. Hij is naar het Huis van Bewaring te Alkmaar bracht. Burgerlijke stand Geboren: Johannes Hen- drtkus Gerardus Maria, z. v. J. H. Keuter en E. W. C. Bervoets; Cornells, z. van C. Hotten tot en J Zee; Tineke, dochter van A. Sakker en T. Beunder; Johanna Maria, dochter van T. Ten- sen en M. Zieltjes. Ondertrouwd: Dirk Feller en Antje Molenaar; Pieter Havik en Petronella Spel. Overleden: Abraham Knol. 79 jaar. weduw naar van M. de Groot; Antonie Gravendijk, 75 jaar, echtgenoot van J. Hoekstra; Louisa Wei- dema, 64 Jaar. K. J. C. Groepsbijeenkomsten in de week van 1822 December: Maandag 7 uur André de Thaye; 8 uur St Mlchaël. Dinsdag 7 uur St. Wllllbrord. Donderdag 7.30 Don Bosco. Slotkoersen 4% Nederland 1934 4% Ned. Indie 1934 A 3J4 pct. Engeland 5% Yongl. m. verklaring A. K U Ned. Ford Philips Unilever Ned. Scheepv. Unie Konlnkl Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H V. A Deli Mr). Senembah Beth. Steel U. 8. Steel Anaconda Intern. Nickel RM Prolongatie „Ons Belang" Deze vereeniging vergaderde Vrüdag. De voorzitter opent en leest een schrijven voor van een tiental leden waarin de thans geldende regeling moeilijk aanvaardbaar wordt geacht; Men wil bjj den Minister protesteeren. De voorzitter verwacht hiervan geen heil. Over de zaak wordt twee uur gediscussieerd met als resultaat dat het bestuur in overleg zal gaan met den Inspecteur der werkverschaffing, om de regeling gewijzigd te krijgen, waardoor op eigen land zal mogen worden gebaggerd Op het verzoek van een protest aan den Minister wordt afwijzend beschikt. 102 101 66% 30'j 33 Vs 230 218 72% 28 132 170% 89% 149% 125 125% 19 V 23% 7% 14% 7 32% 1 47% 59 42 1 oC'. Ontvreemd Een stormlantaarn, die van wege het Hoogheemraadschap Nrd.-Hollandsch Noorderkwartier bU den opengebroken weg aan de Twlskerbrug was geplaatst, ,ls een dezer nachten ontvreemd. Oranjecomité Het onlangs opgerichte Oranje-Comlté vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester Mlddelhcff Door be middeling van de Federatie van Oranje-ver- eenlgingen boven het IJ was dc Oranjefilm af gedraaid in Hoogkarspel. Blokker en Hoorn. De opkomst was van dien aard, dat de Fe deratie voor een tekort staat. Plicht was het van de comité s in deze drie plaatsen te trach ten het tekort te dekken. De vergadering wist geen ander middel dan aan B. en W. te ver zoeken een verloting te houden van 2000 lo ten a 10 cent per lot. Voor aantrekkelijke hoofd prijzen zal gezorgd worden. Het comité werd aangevuld met den heer K. Peereboom als vertegenwoordiger van den Hout en de heeren W. Wagemaker en P. Brou wer Lzn. als vertegenwoordigers van den Wij zend. der leden wordt er de aandacht op gevestigd dat het neutrale weekblaadje „De Waterlander” gratis huis aan huis wordt verspreid en dat van ten bate der armen van- de parochie extra kerstgave. Jubileum - 17 Januari 1935 zal het „Witte Kruis” haar 30-jarig bestaan herdenken. E.VJS. II—S.E.W. HL 5—2 In een wed- strud, die aigewisseid werd door goeae en siecn- ce momenten, is het E.V.E. geiust een stevige uverwiiuung te oeliaien. Ais scueiusrecmer baas oegmnen o.aast, verscnynt E.VK. met drie in valids. hl.VJS. trapt al en direct volgen eenige zeer sneue en gevaarlijke aanvallen, doen de 8. E.W.-achterhoeue houdt stand. Als de strüd eenige nunuten oud is, zet Smit goed voor. Er ontstaat een schermutseling voor het S.E.W.- doel, waaraan Jb. Stavenuiter een einde maakt door te doelpunten. 8.E.W. komt verwoed op zetten, doch de E.VE.-achterhoede weet van geen wuken. Dan weer een gevaarlijke uitval van E.V.E. Van der Werf krijgt den bal goed toegespeeld en zonder weifelen doelpunt hjj on berispelijk. Rust 20. Na de rust een zeer mooie aanval van E.V.E.. M. Bakker snelt op het doel af en zijn hard schot, bedoeld als voorzet, verdwijnt in t doel (30). Dit is 8. te erg. Een sterk offensief volgt. Bü een corner op het E.V.E -doel, genomen door den rechtsback, verdwijnt de bal in den uiter sten hoek (31). Steeds wordt de 8.-veste ron der vuur genomen; wanneer Smit den bal toe gespeeld krijgt, lost hü 'n schot op groeten af stand. De 8.E.W.-keeper is te klein en de bal springt van de lat in het doel (41). Eenigszins ontmoedigd gaat 8.E.W. verder en als M. Bakker den bal goed voorzet, mist de heele achterhoede van 8.E.W. en Jb. Verver geeft met een kalm schot den verrasten doel man het nakijken (51). 8.E.W. is een gesla gen elftal maar wanneer er weer een snelle aanval van S E W. komt, is het de midvoor die onhoudbaar scoort (52). S.V.W. I—EVE I, 4—1. In Amerika voltrekt zich een lichte reactie op de willige stemming van de laatste weken Op het Damrak werden deze fondsen in aan vulling met New York een tot twee punten la ger genoteerd. Op de afdeellngen waar gewoonlljk Cultures worden verhandeld, kwam vrijwel de geheele week niemand opdagen. Vermelding verdient, Ongeluk Het 7-jarig zoontje van J. W. kwam spelende onder een auto terecht en brak j een opwekkend geluid uit de suikerindustrie, waar de heer Posthumus zoo juist terugkeerde van een studleries In Britsch-Indlë. Deze mede werker aan het proefstation te Pasoeroean be oordeelde de exportmogelijkheden naar Brltsch- Indië niet ongunstig. De suikerindustrie in dit land heeft nog niet veel te beteekenen. terwijl de productie geschiedt op zeer primitieve wijze. Voor de verschillende producenten van palm olie kan- het van belang zijn, dat Amerika met Nederland een nieuw handelsverdrag wil slui ten op basis van reciprociteit. Onze regeering zal een poging doen de hooge Invoerrechten op dit artikel In Amerika te verlagen. De beleggingsmarkt was uitgesproken vast, zoowel voor Nederlandsche als Indische staats fondsen. Duitsche waarden konden zich hand haven op het hoogere niveau. Van Invloed op deze koersen is o.m. de grootere vraag naar Sperr-marken. welke blijkbaar sterk gestegen is door de Duitsch-Engelsche verrekeningsover- cenkomst. R.K. Kiesvereenlging As. Maandag 17 December, des avonds half acht, vergadert het bestuur der RK. Kiesvereenlging in het Gezel lenhuls. 7 Dec. 14 Dec. 102% 101 b7\, 30% 31% 239% 220 74% 26 135% 172% 87% 115% 123 123% 18?^ 227/, 6% 14% 7 31 1-47% 59 36 1 sCt. taris-pennlngmeester en lid van het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente, heeft ontslag uit deze functie gevraagd. m.h. Wijdingen Naar we vernemen zal onze vroegere dorpsgenoot, de eerw. frater Clemens Zonneveld, op 21 Dec. as. de H. Wijding van het subdiaconaat en op 22 Dec. d a.v. de H. Wij ding van het diaconaat ontvangen in de kapel van het Carmelle tenklooster te Merkelbeek (L.). ring Kiesvereenlging. 18 Dec.: 7 uur dammen D. o. O. 19 Dec.: 7 uur 8t. Joseph-GezeUen. Groote propaganda-avond; 7 uur Nijverheidsclub Jonge Wacht. 7 uur Graal, rijdansen. 7 nur Elftallen-commlssie K G B. 20 Dec.: 7.30 uur Schaakclub. 21 Dec. 730 uur bestuur Burgerwacht. 22 Dec. 7 uur Debatingclub dr. Schaepman. Ontwikkelingsavond De RK. Volksbond heeft goed succes met zijn winterontwikkelings- program. Als algemeen onekrwerp is gekozen „Het sterke gezin is de beste waarborg voor den socialen vrede”, onderverdeeld in vijf onder werpen. waarvan Vrijdagavond het derde on derwerp behandeld werd. Dit onderwerp droeg tot titel .De opvo.ding en het gezin”, waar van als inleider optrad de heer J. J. C. Bök- Ilng, hoofdonderwijzer uit Alphen aan den Rijn. De zaal van het parochiehuis was weder ge heel vol niet alleen met leden, doch ook vele dames en personen uit den burgerstand. Spr. behandelde allereerst het moeilijke kind, hef, kind, dat van den goeden weg afdwaalt. Een ouder moet daaromtrent nimmer den moed verliezen. Vervolgens het van nature brave kind. Bjj de opvoeding mo;t aan deze twee steun punten worden vastgehouden; dat men het kind liefde tot God en liefde tot den naaste aankweekt. Van jongsaf moet het leeren zijn plicht te doen, verwennen is het gevaarlijkste wat men doen kan. Opvoeding is een kwestie van tact, met den knoet kweekt men geen ge hoorzaamheid aan; een voornaam ding is be langstelling te toonen voor het kind. Na de pauze besprak de heer Bokllng de schoolgaande kinderen. Dit is een tijd, dat de kinderen een nieuw gezichtsveld krijgen; er ontstaat een kloof tusschen de intimiteit van het gezin en de openbaarheid van de school. Deze moet overbrugd worden door samenwer king. Va njongsaf moet een kind aan het huis gewend worden, daarom gezelligheid verschaf fen. Tegenover uithuizige kinderen is men voor 75 pet. de zeggingskracht kwijt. Spr. besprak vervolgens het oudere kind in de periode van overgang. Dan toont het een overdreven zorg voor het uiterlijk en merkt men ook een geestelijke onevenwichtigheid. Dan moet men niet den domper gebruiken. We moe ten leiding geven, de teugels in handen hou den en bezigheid verschaffen. Geef lichaam groepen te organl- verschillende Propagandaclub Naar wij vernemen zal Dinsdag a.s., des avonds 7 uur, ten lokale van J. P. Pepping aan de Weel, een propaganda- fllmavond worden gehouden, waar als leider zal optreden de zeereerw. pater Huijsen van Nieuwe Niedorp. De vorige week eindigden wij ons beursover zicht met het vermelden van de ingrijpende -(.organisatieplannen der Nederlandsche Han del Mij., welk feit sindsdien in het middelpunt der financieele belangstelling is blijven staan. Dit geeft ons aanleiding om het onderwerp deze week als eerste punt op de agenda te plaatsen. De Nederlandsche Handel Mij. neemt onder de financieele instellingen een bijzondere en tweeslachtige plaats in. Oorspronkelijk cultuur- en handelslichaam is zij historisch gegroeid en ontwikkeld tot algemeens bankinstelling 'Door deee constructie is de positie van aandeelhou ders en crediteuren veel riskanter als die bü andere groote banken. Hier staat echter tegen over, dat er voor crediteuren nooit reden tot ongerustheid bestaat, gezien het algemeen be lang, dat bü deze instelling gemoeid is. waar door de Staat practised steeds de positie der crediteuren moet beschermen. Nu begrüPt men ook, hoe het mogelük ts, -dat de Handel-Maat- schappü opemük met haar groote stroppen voor dén dag kan komen en een werkelük dras tisch reorganisatievoorstel kan doen, zonder dat de crediteuren een „run” op de bank on dernemen. De reorganisatie wordt voorgesteld met het doel het bedrijf weer op een rendabele basis te brengen. In de eerste plaats is het dus i.oodzakelük de diverse activa aan een he r waar - deering te onderwerpen, zoodat de werkelüke bedrüfswaarde in cüfers tot uiting komt. Dat de Ned. Handel Mü- momenteel durft over te gaan tot een herwaardeering van haar activa liewüst, dat zü aanneemt, dat de economische en financieele verhoudingen een relatief even wichtspunt hebben bereikt, althans dat zü in deze verhoudingen geen verdere inzinkingen verwacht. Mocht deze overtuiging meer alge meen worden, dan zal de Ned Handel Mü- het eerste schaap zün geweest van een groote kud de, welke nog over de reorganisatle-dam moet komen. Na het tüdstlp is de omvang der reor- Schietwedstrjjd. De uitslag van den na- jaarswedstrüd 1934, gehouden door de leden van de Burgerwacht, is als volgt: Klasse S.S.: K. Zegwaard, 189 punten, prüs; A. Verburg, 186 pnten, 2e prüs; A. de Groot, 185 punten. 3e prüs. Klasse A: J. A. Vermeulen, 196 punten, prüs; J. Tesselaar, 196 punten, 2e prüs, na loting; F. de Jong, 195 punten, 3e prüs. Klasse B: C. Keizer Czn., 190 punten, le prüs; J. P. Paulides Jr.. 187 punten, 2e prijs <12 r.); G. Lodder, 187 punten, 3e prüs <8 r.); H Kolk, 184 punten. 4e prüs; J. N. van Kasteren 182 punten. 5e prüs; G. Veldkamp. 178 pun ten. 6e prüs. Klasse C: W. J. Kea, 190 punten, le prüs (13 r.); J. de Leeuw. 190 punten. 2e prüs 12 r.) J. J. Struik. 188 punten, 3e prüs; R. van Eg- mond, 184 punten, 4e prüs (10 r.); C. de Ko- ming, 184 punten. 5e prüs (8 r.); G. Meekel, 184 punten, 6e prüs <7 r.)P J. Kolk, 183 pun ten, 7e prüs (8 r.)J. van Gerwen, 183 punten 8e prüs <6 r.); A. Klaassen, 182 punten, 9e prüs; H. Oosterbeek. 180 punten, 10e prüs. Burgerlüke Stand Geboren: Maria Anna, d. van P.j. Baltus en P. van der Eng Alida, d. van P. C. Alfrink en H. Oortwün Petro nella Geertrulda. d. van B. Melland en A. Brantjes. Ondertrouwd: P. C. Bouhof en L. K. Grooten. Been gebroken Zaterdagmorgen circa half negen kwam mej. v. d. H., onderwüzeree aan de Openbare School alhier, terwül zü °P de flete naar school reed, op den hoek van de Wllhel- mlnastraat in botsing met een bakfiets van den heer 8. Mej. v. d. Hoeve kwam te vallen en brak haar been. Met een auto van R. werd zü eerst naar huls vervoerd, waar de heer Beeker, arts, haar de eerste geneeskundige hulp ver leende en vervolgens naar het Ziekenhuis te Beverwük voor verdere verpleging. van hen, die in de steunregeling of werkver schaffing zün opgenomen en kolentoeslag ont vangen, en voorts aan hoofden van gezinnen de kostwinners, wier inkomsten minder dan 20per week bedragen. De bonnen worden ten kantore van maatschapjrelük hulpbetoon afgegeven uitsluitend op Maandag, des morgens van 9 tot 10.30 uur en op Dinsdag, des middags van 2 tot 4 uur; dat tuinders in deze gemeente, die in aan merking wenschen te komen voor eventueelen steun in het z.g.n. diepspltten, daarvan vóór 19 December aangifte kunnen doen ter gemeen- te-secretarle, des voormlddags tusschen negen en half één. onder opgave van ligging en groot te der perceelen. Prooatdtjersluis De Proostdüerslute in den Winkel gelegen, welker verdwünlng onlangs door t betrokken polderbestuur bekend gemaakt werd, zal niet verdwünen. Het voormelde be stuur is gezwicht voor de requesten van roei- en vischvereenlglngen, watertoeristen e.d Het pol derbestuur zal de groote reparatie tx.t. ter hand Memen. Veiling de Tulnboaw. Thans Is er lederen Maandag, Woensdag, Vrüdag en Zaterdag middags 1030 uur veiling van trektulpen. Met Ingang van Woensdag 19 December wordt de maat van bloemkool gesteld op 13 cM. Gemeentelijke bekendmakingen B. en W. maken bekend, dat de verstrekking van boter en vieeschbonnen plaats heeft aan het bureau voor maatschappelük hulpbetoon op lederen Dinsdag, des namiddags van 24; in het tüdvak van 11 tot en met 25 Decem ber wordt op bon no. 42 margarine verki'ügbaar gesteld bü G. J. Vermeulen. Johan Messchaert- straat 38 en A. Entius, Vüzelstraat 25: in het tüdvak van 10 tot en met 22 December wordt rundvleesch in blik vertcrügbaar gesteld Crisis-Comité De commissie van steun A (groep tuinders) maakt bekend dat zü gedu rende enkele weken met de uitreiking van kleeding bezig zal zün. Zü die meenen hiervoor in aanmerking te komen, kunnen zich schriftelük wenden tot het Dames-comité Mevr. Ijzerman, Mej. M. de Wit en Mej. T. Tromp. Dit vóór aanstaanden Woensdag. aanzien onafhankelükheid van het buitenland. Het Nederlandsche bedrüf van de Aku, dat ingesteld is op een grooten ex port, heeft wel büzonder te lüden onder den druk der rondom opgetrokken tariefmuren Er heeft een verschuiving plaats van de bedrüvig- held der Nederlandsche fabrieken naar de Duitsche, hetgeen helaas gaat ten koste van de werkgelegenheid in Nederland. Aandeelen Kon. Petrol boekten een winstje van 3 punten, zondef dat men van een geanl- n.eerden handel kon spreken. In Amerika zün de benzlneprüzen niet onaardig verhoogd en wordt de verhouding tusschen de groote con cerns en de onafhankelüke steeds beminne lijker. Men maakt zich erg druk over de kwes tie. of Henry Deterding nu wel of niet in Ber- .ijn is geweest De beste oplossing is. dat men verzoekt om Inzage in zün paspoort hetgeen echter nog geen 100 pCt zekerheid geeft, ge zien den momenteel floreerenden handel in niet- authentieke passen. Er gaan geruchten over een ci edlet van 55 mlllioen aan Dultschland. waarvan 40 pCt. in den vorm vui benzlneleve- ringen zou worden verleend, welke geruchten echter door bevoegde instanties ten stelligste worden tegengesproken. Graalmeisjes bloempjes verkocht ten bate armen, wat ruim ƒ46 opbracht. Deze week yordt langs de huizen een collecte gehouden 1 voor een ganisatle een punt van besjweklng. Over de af stempeling van het aandelenkapitaal met 75 procent loopen de meenlngen sterk uiteen. Er zijn van die opgewekte naturen, die vermoeden dat het geheele kapitaal wel kon Worden afge schreven. terwül anderen een amputatie van 75 pCt. te drastisch noemen. Wü gelooven dat een voorzichtige politiek is gevolgd, dat ruime afschrüvingen hebben plaats gehad en dat r.ien voor diverse risico’s nog flinke bedragen heeft gereserveerd. Zoo staat het geheele com plex van suikerbelangen voor 1.op de ba lans, terwül de grootste pessimist toch zal moe ten toegeven, dat een kern van waarde onge- twüfeld gehandhaafd zal blüven. Natuurlijk zullen de veranderde omtandigheden In de sui kerindustrie belangrijke en dure herzieningen noodig maken, waarvoor echter /12S mlllioen is gereserveerd. De vorderingen op Dultschland worden gewaardeerd op 35 pCt. Na de reorga nisatie zou er een wanverhouding gaan ont staan tusschen eigen en vreemde middelen. Het randeelenkapltaal vormt voor crediteuren nu eenmaal een veilig stootblok, waar de eerste en ernstigste schokken door kunnen worden opge vangen. Deze overweging heeft geleld tot het uitbreiden van het aandeelenkapltaal met 15 mlllioen. Op de ajs. aandeelhoudersvergadering zullen nog verschillende onduidelijkheden op- gehelderd moeten worden en zal er menig woordje van critiek gemompeld worden. Men Iz o.m. bang, dat de bultenlandsqhe Invloed te sterk wordt, dat directie en commissarissen als tantiémisten de groote vruchtgebruikers der reorganisatie worden etc. etc. Het zou sterk zün af te keuren als houders van certificaten r.let op de vergadering zullen worden toegela ten, nu zü voor omwisseling geen tüd meer hebben. Toch zullen aandeelhouders wel inzien, dat ook hun belang gediend is met een aan- passen van de financieele constructie van het bedrijf aan de nieuwe omstandigheden, met een erkenning van de reéele waarde der activa, waardoor wlnstmogelükheden in de toekomst zachte pleisters zullen zün op de door de af stempeling gemaakte wonde. Aandeelen Ned. Handel Mü. reageerden met een daling van 5 punten, op de publlceering der reorganisatievoorstellen. Er is een leven dige handel in dit fonds en het aanbod wordt momenteel goed opgenomen. De waarde der De Ambachtschool In de vacature Scher mer is tot voorzitter van de vereeniging ,,De Ambachtschool” benoemd de heer Ir. v. d. Burg. In de bestuursvacature zal later worden voorzien. Propagandacinb St. Joannes de Dooper De propagandaclub vergaderde Zaterdag, na een periode van rust de werkzaamheden de RK. Staatspartü te bespreken. De leesbibliotheek is met een honderdtal nieuwe boeken verrükt, zoodat de liefhebbers van lezen bü de propagandaclub weer een keur van goede lectuur kunnen bekomen. Door een „Het is het beste, Emiel, dat ik nóg een spel kaarten haal-dan kan ik lederen keer, dat jij nadenkt, wat je zult uitspelen, met Guus een partijtje zesenzestigen! (Fliegende Blatter, München). De Bonze Bovengenoemde vereeniging riep Vrüdag haar leden büeen. Door den heer Mol uit Amsterdam werd een inleiding gehouden over bedrüfsordening, welke met aandacht werd gevolgd. Hierna werden de plannen besproken om de eerstvolgende ver gadering een feestelük karakter te geven. Om dat de financieele bezwaren nogal groot zün, werd besloten dit uit te stellen tot December 1938. Jaarverslag St. Elisabethvereeniglng. Het bestuur der 8t. Elisabethvereenlging was dezer dagen in jaarvergadering büeen. In het afgeloopen jaar is büna 300 uitge geven voor zieken en kraamvrouwen en wel aan eieren ƒ31.65, melk ƒ39.88, vleesch ƒ23.81 kleeren 77.13, brandstoffen 18.50 hulp In de huishouding 46.70, kosten aan verloskundige ƒ40 plus nog Kerstgaven en eenige andere uit gaven. Ook de „stille” armen hadden de büzondere zorg der vereeniging. Da collecte dit Jaar gehouden bracht de som op van 192.62. De vereeniging kon helaas niet alle aanvra gen voldoen. Ze doet wat ze kan. vooral wat betreft de hulp van een R. K. verloskundige. Huisbezoek wordt trouw door de dames ver richt. Het bestuur bestaat uit de volgende da mes: A. BotmanKaag, pres.; A. Meyknecht Bisping, vice-pres.; J. Spruyt, secretaresse; A T. FluitmanSteyn, penningmeesteresseH. M Zeegers, magazünhoudster, in de plaats geko men van mevr. BuysmanSpruyt. bü Z. Davidson. Pieterseliesteeg 11. J. G. Keet, Ged. Turfhaven 44, C. Eilander, groote Ooet 65. J. Dlnkla, Gr. Noord 73, P. Eeken. Vlsch- markt 1, R. Groot, Gouw 32, A. Ott 'kleine Noord 8, J. N. Kaldenbaoh. Koepoortspiein 1 en N. L. Otte, Gerriteland 33; dat cokes tegen gereduceerden prüs wordt beschikbaar gesteld aan ondersteunden van maatschappelük hulpbetoon, met uitzondering houden in het Geaellenhuis. Voor de leden za! optreden Dr. J. B. v. Amerongen, die een spe ciaal kerstprogramma zal declameeren. onlangs een verslag in dit blad voorkwam de 8.DA.P., waarbü een spreker optrad. Door het bestuur zullen de katholieken het gevaar dat in dit blaadje schuilt, gewaar schuwd worden en verzocht om dit blaadje niet meer aan te nemen. Mocht dit niet helpen, dan sullen andere maatregelen genomen worden Vrüdagavond vergaderde de gemeenteraad waarbü tegenwoordig waren alle leden. De inwerklng-treding der keurloonen wordt bepaald op 1 Januari. De voorzitter deelt mede, dat door burge meester en wethouders het verzoek van de café-houders terdege is overwogen. Door hen werd in genoemd verzoek ook nog gevraagd om vrüstelling van de zoogenaamde radlo-be- lasting en voorts nog zooveel mogelük van plaatselüke belastingen, die hun bedrüf zwaar belasten. Burgemeester en wethouders hebben echter besloten, dat het verzoek van oe caféhouders niet verder kan worden Ingewil ligd. De raad besloot overeenkomstig het voor stel van burgemeester en wethouders. Met Nieuwe Niedorp zal een regeling worden getroffen om de kinderen die uit deze gemeente daar school gaan, in die gemeente te doen in enten. Kinderen uit die gemeente, die hier school gaan, zullen hier worden Ingeënt. Voorstellen van burgemeester en wethouders inzake voteeren van gelden voor inenting wer den hierna zonder hoofdelüke stemming aange nomen. Voorstel van B. en W. tot voorloopige vast- steling der gemeente-rekening 1933 en van die van het Burgerlük Armbestuur over dat jaar. De raadscommissie die deze rekeningen heeft nagezien, adviseert tot onveranderde goedkeu ring. Het nadeelig slot voor den gewonen dienst bedraagt 19514.47. Het batig slot van den kapitaaldienst 33.75. idem van het arm bestuur 921,81’4. Zonder hoofdelüke stem ming werd de rekening over 1933 voorloopig vastgesteld door den raad. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der begrooting voor 1935, waarbü behoort die van het Burgerlük Armbestuur. De voorzitter stelde voor de begfcooting niet post voor post, maar hoofdstuksgewüzc te be handelen. Hierna werd overgegaan tot de be handeling. De hoofdstukken 1 tot en met 7 werden zonder hoofdelüke stemming goedge keurd. De raad vereenlgde zich met het voorstel van de commissie tot verhooglng van den port ver voer kinderen. Ten aanzien van hoofdstuk 9. I 1 werd Jp- gemerkt blükens het rapport van de commissie van onderzoek, dat de post voor verpleging van armlastige krankzinnigen te laag was. Daar om werd de post verhoogd tot 3200. De inkomstpost betreffende huur van de dok terswoning moest in verband met het voorstel van de commissie met 120 worden verlaagd. De heer Kolkman, die deel heeft uitgemaakt van de commissie is tegen deze verlaging. Overeenkomstig het voorstel van de commis sie wordt de ronlnghuur voor den dokter ver laagd met 120. Hierna werd de oegrootlng in haar geheel vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat de begrooting van den kapitaaldienst zal worden opgemaakt als de rekeningen betreffende de dienstjaren 1931 en 1932 vastgesteld zün terug ontvangen. Spreker merkte op, dat dan ook nog de kapi taaldienst 1934 moet worden vastgesteld. Tenslotte werd door de raad de begrooting van het burgerlük armbestuur 1935 vastgesteld. Deze begrooting vermeldt een subsidie van de gemeente groot 4000. K. J. C. In een vergadering van de KJ.C zün plannen beraamd voor de vrüe aangename ontspanningsavonden seeren. Het bestuur is geslaagd onderafoeellngen op te richten. Zü, die de Jongens bü hun bezigheden ter züde willen staan, zün van harte welkom. Ijsbond Holl. Noorderkwartier Onder lei ding van den heer D. Naastepad vergaderde het district Hoogkarspel van bovengenoemden bond. De hardrljderswedstrüden van den bond zul len dit jaar te Warmenhulzen worden gehouden, die voor schoonrüden (dames) te Uitgeest en voor heeren te Wieringerwaard. De bondsdag zal te Zwanenburg tusschen Amsterdam en Halfweg worden gehouden. De hoofdschotel was de verzekering tegen verdrinking en ongevallen op het üs. Deze ver zekering is ingewrilligd tegen een jaarpremie van 15 cent per lid. Bü verdrinken wordt f KMO uitgekeerd en bü ongeval gedurende 301achter eenvolgende dagen f 3.per dag. Het verdrin ken of ongeval moet plaats gehad hebben op goedgekeurde banen van een der afdeellngen Alleen uitkeering zal gedaan worden aan rü- ders op de schaats, niet aan voetgangers op het Üs. De vergadering vereenlgde zich met net denkbeeld van verzekering. Voorzitter bracht de splitsing ter sprake var, sommige uitgestrekte districten, die weinig ac tiviteit betoonen. Algemeen verklaarde de ver gadering zich tegen splitsing. Op voorstel van het bestuur werd besloten den as. winter een serie-wedstrüd op de korte baan te houden onder de afdeellngen van het district. Met een krachtige opwekking om als één man achter het bestuur van den bond te staan, werd de geanimeerde vergadering ge sloten. Kerkbericht Maandag geen congregatie. Dinsdag 7 uur lof. Woensdag, Vrüdag en Zaterdag Quatertem perdagen, geboden vasten- en onthoudings- dagen. Woensdag te 8.15 Congregatie voor de jongens. Donderdag 7 uur Lof. Vrüdag te 7 uur Kruisweg; 8.15 Mannencon- gregatie. Zaterdag te 1130 biechthooren voor de kin deren; 4 uur voor de overigen; te 7 uur rozen hoedje. Zondag 22 Dec. zal onder alle H. H. Missen de groote jaarlüksche collecte gehouden war den voor de R.K. parochiale armen. De pre dikaties zullen gehouden worden door een der eerw. paters Capucünen. De H. H. Missen te kwart voor zeven, acht uur, half 10 en te kwart voor elf de Hoogmis. beien, sla en boonen, leend. Dientengevolge zal de veiling .Kennemer land” slecht ongeveer f 9000— aan steun ont vangen Waarschünlük volgt nog een tweede uitkeering tot dit bedrag, doch dan nog zal in totaal on geveer f 38.000.minder aan steun zün ont vangen dan verleden jaar, toen in totaal 1 56.000.werd toegekend. Voor .Kennemerland” zün de voornaamste producten, welke onder de regeling vallen, dop erwten en spinazie. Volgens de regeling zal voor deze producten en f 3700.aan steun worden Ledenvergadering L.T.B. De voorzitter, de heer C. de Wit, opende de vergadering met den Katholieken Groet, waarna hü den Zeereerw. Heer Pastoor Brouwer» en de leden hartelük welkom heette. Wat de verhuurtüd voor de werknemers be- tavft, wü het bestuur den tüd van Februari tot Februari handhaven. Na eenige opmerkingen van een paar leden werd dit aangenomen. Ten aanzien van het loon zal een afwachtende hou ding worden aangenomen, totdat de steun sal worden uitgekeerd. Door het lange uitblüven Van den steun lüden verschillende tuinders ge brek. Er werd op aangedrongen, bü de Regee- ring te trachten den steun niet per baal tnaar per roe te doen ultkeeren, daar de aardappel- (ventueele claim is theoretisch ongeveer 18, doch de praktijk zal deee schattingen nog moe ten bewijzen. De koersen der binnenlandsche industrieelen fluctueerden nauwelüks. terwül gebrek aan animeerende berichten de belang stelling deed verflauwen. Slechts Aku's werden overwegend aangeboden op een in minor ge steld communiqué van de directie, welke een productiebeperking aankondigde. Hierdoor wordt de kostprüs ongunstig beïnvloed, waardoor de concurrentie met Italië, Japan en Engeland nog moellüker wordt. Productiebeperking is r.oodzakelük, omdat Dultschland als afzetge bied vrijwel als verloren kan worden be schouwd. Dultschland streeft ook ten kunstzüde naar volkomen Visschersvereeniging „Ons Belang” In de Vrüdagavond gehouden vergadering van ge noemde vereeniging heeft de heer Brink, be stuurslid van de afdeellng ZoetwatervUscherü der Ned. Heidemaatschappü, een causerie ge houden over het poten en beschermen van visch in het Ijsselmeer. Heeft de Heidemaatschappü zich het meest bezig gehouden met de vlsscherü op de rivie ren en kleine meren, thans heeft ook het Ijs selmeer haar levendige belangstelling. Zü heeft reeds bü de regeering aangedrongen op beper king van al te drukke kuilvlsscherü. eenige Ja- ren geleden zee-forellen uitgezet, geüverd voor conflngenteering van den palinglnvoer om de palingmarkt te herstellen. Proeven worden ge nomen met het overpoten van bot. Wat ontwikkeling van den vischstand be treft, deze zal zich, wat de paling betreft, kun nen handhaven. Dit jaar was de vangst gelük aan 1933. De baars teelt al aardig voort; de snoek minder. Vermoedelük zal de brasem zich ook flink voorttelen. Deze druk bezochte vergadering werd ook bü- gewoond door den heer van der Goot, van de Vlsscherü - Inspectie Propaganda-vergadering Alhier zal een groote propaganda-avond plaats hebben tot vorming van gezonde gedachten omtrent den algemeenen toestand op economisch en politiek gebied op Woensdag 19 December, des avonds half acht in het Vereenlglngsgebouw. Als sprekers zullen optreden de heer J. Bak ker. directeur van het Hanzebureau te Den Haag en de heer B. Machielse, hoofd der R. K. Tuinbouwschool te Grootebroek Na afloop is er gelegenheid om vragen te stellen. Wü hebben in ons blad gegeven ’n opgaaf van den uunbouwsteun. welke de regeering voor de fruit- en warmoezerügewassen verleent. De steun bedraagt een gedeelte van het ver schil tusschen de landelüke opbrengst en den richtprijs voor elk artikel afzonderlük in diver se perioden. Uit deze opgave blükt, dat deze steunregeling voor de tuinbouwstreek Kennemerland buiten gewoon ongunstig is. Voor de voornaamste producten, n.l. aard- -wordt geen steun ver- Op vrüe voeten Een kastelein Helder, die met zün huishoudster was aange houden als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan overtreding van art. 250 bis van het Wetboek van Strafrecht, is wederom op vrüe voeten gesteld. R-K. 8.V.A. In een wedstrijd, waarbü B V A. in het veld niet de mindere was. werd van VDO met 42 verloren. Voor doel liep het ech ter niet mee en eenige fraaie kansen werden on benut gelaten. Ook de doelman van VDO speel de een uitstekenden wedstrijd. De VDO-ers hielden het spel meer open en daaruit ont stonden dan ook de doelpunten. Het tweede werd hun cadeau gegeven, daar de scheidsrech ter een out-bal corner liet nemen, welke fraai werd ingekopt. De overwinning verdienden zü- Na de rust was 8VA gevaarlüker. doch men kon niet op dreef komen met schieten. De wed strijd. die voor de bezetting der bovenste plaats van veel gewicht was. werd in prettige ver- •tandhoi’gespeeld. SVA 2 teelde gelük tegen Vitesse 3, 22. waardoor de tweede plaats is behouden. Het was een forsche partü. welke door 8VA had ge wonnen kunnen worden, daar men sterker was. De midvoor van 8VA 2 moest zich nog onder doktersbehandeling stellen, daar hü zün knie had geforceerd. SVA 3 won met 3—2 van Meervogels 3 te Akersloot en behaalde de tweede overwinning. De junioren A verloren met 3—0 van GVO A en de junioren B wonnen met 8—0 van VVZ D. Burgerlüke Stand. Geboren: Elisabeth, d. van Adrianus Bakker en Wilhelmina Baars; Rün Cornells, 1. van Jan Lem en Renske Bo- beldük; Reina, d. van Gerbrand de Vries en Jantina van Laar; Bruining Nlcolaas Petrus, z. van Albert Giellng en Alida Schilder; Roelof, z. van Sieberen de Graaf en Froukje Fokklnga Overleden: Antje v. d. Wllp 9 m.; Petrus Gerardus van Est 16 d.; Martinus Gerardus van Est 17 dagen; Frans Lodewfjk Johan Cobalt 51 J., geh. met Cornelia Johanna Hooge; Maria Hertong 14 d., overleden te Alkmaar.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 2