tfmflnYLL De winkels open Gouden standaard tandpoi/ta Dobbel ma tin lelt Iter.man! Bouw omroep zender RADIOPROGRAMMA Europa verwacht daden JCüStvan,Vtiïstbpping? MAANDAG 17 DECEMBER 1934 ONZE EXPORT GEDAALD Roofoverval te Ooateind VROUW IN BRAND GERAAKT Het ergste wordt gevreesd Kwestie over melk- levering FELLE BRAND TE ZAANDAM Kindermoord in de VJS. opgehelderd Na zes jaar De Dure smokkelpartij WETHOUDERSSALARISSEN Zware straffen opgelegd in België Haag schappij Statutenwijziging aanvaard ZEEVISSCHERIJ IN OCTOBER de aan JONGEN DOODGEREDEN DE „TRIBUNE”-DRUKKERIJ Bloemententoonstelling te Heemstede Toestand van L8 October moet hersteld worden LANDBOUWORGANISATIES BIJEEN Ook twee andere verdachten gearresteerd Ook vergunningen voor Indische producten Belangrijke buitenlandsche order poor de Nederlandsche Radio-industrie De 'clearing met Duitschland HET UITVOERRECHT OP TABAK Veroorzaakt door defecte petroleumlamp Tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld Oudejaar Zweedsche minister Sandler be pleit samenwerking met Duitschland Nederl. Handelmaat- Sunderland handhaaft zich den kop Arsenal behaalt groote overwinning Tweede League Treurige toestand van Japansche cultuur Vermindering in,. D< voorgésteld Een pro- en contra-avond in de hoofdstad Het handelsverkeer met België en Luxemburg Regelingen voor Kerstmis-periode en Oudejaar Dinsdag 18 Dec. 1934 „Gandhi der grens provincies,, Arbeids- en rusttijden Ernstig auto-ongeluk te Hoensbroek Allerlei zaken in bespreking Kon. Nederl. nu 421 M, ROME, boven ar- zal worden gevraagd. WIJ hebben ;scl hun pensioen betalen, te laten vervallen. met 295 door het Nederlandsche Df Dl ANDSCM PRODUCT October J.I.. niet hersteld is wordt steun uitgesloten. ^en oen Dit zal de eerste omroepzender van beteeke- nls zjjn in Brazilië. Tot heden was er in dit land een zeer groot aantal kleine zendstations met een gering vermogen, zoodat de omroep hier nog weinig ideaal was. Dank zij een regeerings- maatregel zal hierin een aanmerkelijke verbete ring komen. De Braziliaansche regeering heeft n.l. bepaald, dat iedere omroepzender een mlnl- mumvermegen moet hebben van 5 KW, terwijl er ook nog andere technische eischen gesteld worden. Het gevolg is, dat de kleine omroep- zenders zullen verdwijnen en vervangen worden door slechts enkele groote stations. 4 40 Omroeporkest O Maas? 5 50 Kleln-Omroepor- 8 05 Idem 9 40 Muziek van Mo- 10.20 Vrooltfke gr.pl. 389 M. 4 30 Populair con- ..Frasqulta’" operette van Van Januari tot 1 October JJ., dus In de eer ste negen maanden van het jaar, is de uitvoer van Nederland naar BelgiëLuxemburg In vo lume verminderd met 11 pCt. In waarde is echter het procent vermindering kleiner. Nederland exporteerde voor 8 mlllioen gulden minder naar België en Luxemburg. De Belgische export naar Nederland is even eens verminderd, vooral wat betreft de produc ten der metaalindustrie, de glas- en spiegelpro- ducten, de weefstoffen en de machines. BlakcpoolSouthampton BradfordManchester United BrentfordBarnsley BuryNotts County FulhamPort Vale Hull City—Bradford City Newcastle United—Oldham Athletic Norwich City—Burnley Nottingham ForestSheffield United Plymouth ArgyleSwansea Town Westham United—Bolton Wanderers Noor w17lce,s ln het algemeen gelden, gewone liais SHAG LICHTE PIJPTABAK Kookt Dobbolmann's Tabak an gëéa andaral eert Léhar. PARIJN (RADIO) lalr concert o. 1. v. sons 8—0 3— 3 4— 1 3— 0 4— 1 4—2 BRI'.MSEL, 484 M. O. 1. B ATA VIA, 15 Dec. (Aneta) Het departement van Economische Zaken seinde aan alle han- delsvereenigingen in Nederlandsch-Indlë: KALCXDBORG. 1281 M 2 20 Arnold Nielsen’s ensemble 3.20 Kerstconcert 7 20 Kerstprogramma. BRISSEL. 322 M. 130 Omroeporkest o. 1. v. Fr André 6.50 Concert 8 20 Orkest 9.20 Omroeporkest o. 1. v. Fr An dré. Samenwerking tusschen de staten onder rede lijke vormen is thans, aldus de minister een noodzakelijkheid. Of Dultschlapd een natlonaal- sociallstische regeering heeft of niet, het is toch wenschelijk dat het aan het werk van den Vol kenbond deelneemt. Dat geldt ook voor Sovjet- Rusland. Thans rijst een gevaar, dat al bet andere overheerscht. Een oplossing is nauwe lijks mogelijk zonder dat het probleem ..Duitsch land als actief medewerker in den Volkenbond” opgelost wordt. De rechtsgelijkheid is de voor waarde voor een gunstig resultaat. De dag zal komen waarop Duitschland zeggen aal: De prlncipteele rechtsgelijkheid is ons door mogend heden sedert 1932 toegezegd, de practlsche toe passing hebben wij ons thans op alle gebieden verschaft. Op welk niveau dient men thans de bewape ningen te beperken? Wanneer Duitschland zijn plaats te Oenève weer Inneemt en zijn huldigen militairen status openbaar maakt. Kunnen de verantwoordelijke staatslieden dan nalaten, te spreken over de dingen, die in Europa onrust verwekken? Europa verwacht een definitieve daad. De Dultsch-Fransche toenadering, zonder welke Europa niet tot rust kan komen, is dich ter in ons bereik gekomen. Het Dultsch-Pran- sche accoord in de Saarkwestie is het beste Kerstgeschenk voor de volkeren van Europa. verhoor werd af genomen. Zjj hebben nog niet bekend. Hun uitlevering ArsenalLeicester City BirminghamHuddersfield Town Blackburn RoversDerby County Leeds UnitedPreston Northend LiverpoolTottenham Hotspurs Manchester CityChelsea MiddlesbroughAston Villa PortsmouthSunderland Sheffield WednesdayEverton Stoke City—Wolverhampton Wanderers Westbromwlch AlbionGrimsby Town NEW YORK. 15 Dec. Zes jaar geleden was de 10-jarige Grace Budd verdwenen. Kort ge leden vond men in het bosch nabij Wa.<trhes- ter een compleet melsjes-skelet. Er werd een streng onderzoek Ingesteld, dat er toe heeft mogen leiden den moordenaar, den 65-jurigen huisschilder Albert Fish, te arresteeren De man heeft bekend den moord te hebben gepleegd. 1—2 8—1 3-Q 1— 0 2— 3 2—1 8—2 PARIJS (POSTE PARISIEN). 313 M. 8.35 Omroeporkest 9 20 Operette, Tolt c’ est mol. nel. 4B4 M. 12.20 Orkestconcert Balletmuziek 5.20 Omroeporkest Fr André 8.20 Omroeporkest o. Fr. André 9.35 Orkestconcert. NEW-DELHI. 15 Dec. De stichter van de In dische roodhemdenbeweging, Abdoel Ghaffar Khan, die ook wel de Gandhi der grenspro vincies" wordt genoemd, is tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De veroordeeling is geschied wegens een in Bombay gehouden toe spraak. waarin hij uiterst scherpe aanvallen op de Britsch-Indische regeering richtte. HIJ ver klaarde ojn. dat de regeering de politie niet voor de bescherming der bevolking onderhoudt, maar alleen om het volk lastig te vallen en valsche aanklachten in te dienen. Verder heeft hij beweerd, dat in de grensprovincies Indische militairen geweigerd hebben te schieten op een ongewapende volksmenigte, die geen kwaad in den zin had. Daarop zou door Engelsche troe pen het vuur zijn geopend, waarbij 200 tot 250 personen in enkele minuten zouden zijn gedood. Voor de Zaterdag gehouden buitengewone al- gem. vergadering van aandeelhouders van de Ned. Handelmaatschappij onderl elding van den president, mr. D. Crena de Jongh. bestond in verband met het jongste bericht aan aandeel houders inzake de ingrijpende statutenwijziging welk voordeel in dese vergadering aan de orde was. uiteraard veel belangstelling. Bij de ope ning der vergadering deelde voorzitter mede dat aanwezig waren 104 aandeelhouders, ver tegenwoordigende tesamen 51203 aandeelen. rechtgevende op het uitbrengen van 298 stem men. Het is een verheugend feit, dat de opdracht voor den eersten groeten omroepzender in Bra zilië aan de Nederlandsche radio-industrie is toegewezen en haar prestaties op dit gebied dus ook in het buitenland gewaardeerd worden. In Februari zal de volledige zendinstallatie. die op een golflengte van 270 M. zal werken, naar Bra zilië worden verscheept. Zondagavond is in de Gabriël Metsustraat te Den Haag de vier en twintigjarige huisvrouw J. v. W.. geboren L„ toen zij bezig was met het bijvullen van een theelichtje, in brand gevlogen. Aan he hevigste angst en pijn ten prooi, liep de vrouw de gang op. gevolgd door haar man. die poogde de vlammen te doven. Hierbij zijn belden van de trap gevallen, hetgeen echter geen ernstige gevolgen had. Op haar hulpge schrei kwamen buren en voorbijgangers toe ge- loopen. die haar de brandende kleeren van het lijf rukten. Zwaar gewond is de vrouw vervolgens door de G. G. en G. D. naar het ziekenhuis aan de Zuldwal vervoerd. Men vreest voor haar leven. <3111 reizen der motorloggers (174.334) kantjes Of 23.620.325 Kg. Kg.) pekel- en steurt f 1543.807— (t 1342 versche haring ter (f 26.298.—). De aam pen bedroeg 22.278 (18.108) kantjes pekel*, steur haring. Oudejaar ditmaal op Maandag valt, de slultlngsbepallngen voor werkdagen. Bloemenwinkels mogen op 30 December tot 10 uur nm. geopend zijn. Winkels, waarin uitsluitend of In hoofdzaak een of meer der volgende waren: brood, ban ket, suikerwerken, chocolade, al dan niet teza men met consumptie-ijs ten verkoop in voor raad zijn (doch uitsluitend voor den verkoop dezer waren, tusschen 9 en 10 uur n.m.) als mede winkels met siytvergunning of volledige vergunning krachtens de Drankwet, mogen op 31 December tot 10 uur nm geopend zjjn. 1848 m. 12 20 Popu- M André 9.05 Chan- 10.50 Dansorkest. De Hooge Raad heeft bij arrest verworpen het beroep van den Raad van Arbeid te Am sterdam tegen het arrest van het gerechtshof aldaar, waarbij vernietigd werd het vonnis der rechtbank tot faillietverklaring van de N V. Atalanta en de Raad van Arbeid niet ontvan kelijk werd verklaard in zijn verzoek tot fail lietverklaring van genoemde N.V. Naar wij vernemen, heeft de Neder landsche radio-industrie wederom een be langrijke opdracht gekregen uit Zuid-Ame rika voor het bouwen van een volledigen omroepzender, thans in Rio de Janeiro. Het betreft hier een 20 KW N.S.F.-Philips zender. De Vereenlging van Nederlandsche Confectle- fabrlkanten belegt Dinsdag 18 dezer te 8 uur, Ir de Industrieele Club te Amsterdam, een open bare vergadering ter behandeling van den gouden standaard. Prof. dr. N. J. Polak te Rotterdam, zal als voorstander van de devaluatie van den gouden standaard optreden. Drs W. Willems te Amsterdam spreekt als voorstander van het behoud van den gouden standaard. Het onderwerp hunner voordracht luidt: „De toekomst van handel en Industrie in verband met het behoud van den gouden standaard". Er wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Nadat van de zijde van venehillende aan deelhouder» op verschillende punten vragen wa ren gesteld en dese door den voorzitter waren beantwoord, werd het bekende voorstel tot wij ziging der statuten alsmede de machtiging aan directie en comtnleeerieefu tot het doen van de diverse boekingen, zooals deze In het be richt aan aandeelhouders zijn omschreven, in ■temming gebracht. Bet voorstel werd aangenomen ■temmen voor en drie tegen. De Haagsche ^dadsleden Hartmann, de Jong, Josephus Jttta Michon, Bmltskamp en Vliegen hebben aan den raad voorgesteld aan Gedep. Staten In overweging te geven de jaarwedden der wethouders te verminderen van 7000 tot 6000 en voorts, wanneer Ged. Staten zich met dit voorstel kunnen vereenlgen. de bijdrage van 3 pCt., welke de wethouders in de kosten van Gebruik dan Laxoer-Akkartjer, de nieu we vinding van Apotheker Dumont. Ge proeft niets. Geen kramp, geen over* matige ontlasting, g44n hèr-constipatie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevatten bovendien bestand- deelen, die heel Uw gestel verbeteren. Per 12 siuki óO oenl SchoortSchip gft WEENEN. 507 M. 8 35 Europeesch concert 10.15 Gram.platen 11.20 Oos tenrij ksche muziek. M 1RSCHAU. 1345 M. 7 20 Die blauwe Mazur, operette van Léhar 9.35 Concert 9.50 Gram.platen. BEROMl NSTER, 540 M. 5 20 Gramo- foonmuziek 7 20 Weihnachtsoratorium van Bach. VERWIJZEN Hedenmorgen te half zes is te Zaandam een felle brand uitgebroken in het perceel Oostzijde 393 bij de Noorderbrug, toebehoorende aan den heer F. Hultema en bewoond door den heer C. D. Bonte, die daarin een broodbakkerij ge vestigd heeft. Toen B. met zijn werkzaamheden was begon nen, wilde hij een petroleumlamp vullen, die echter niet in orde bleek te zijn, waardoor de olie wegvloeide en de brand ontstond. B. slaagde er nog In met melk de vlammen aanvankelijk te bedwingen, doch kon niet verhinderen, dat het vuur even later de overhand kreeg Het perceel brandde geheel uit. De Inboedel, en den hoeveelheid waren gingen verloren. Behalve de motorspult van de Vrij willige Brandweer, de drijvende motorspult van 't Kalf en de Oostzjjderspuit (commandant van Nek), werd ook door de spuit van Koog aan de Zaan hulp verleend. Zoowel de huiseigenaar als de bewoners wa ren verzekerd; de laatste echter niet hoog. UPSALA, 15 Dec. (D.N.B.). De Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken Sandler heeft gisteravond een rede gehouden over de buitenlandsche politiek en daarbij gewaagd van de zorgen op het gebied van de handelspolitiek, die nog steeds het voornaamste deel vormen van de werkzaamheden op het gebied der buiten landsche politiek. BERLIJN. 357 M. o. 1. kest zart HAMBURG, 332 M 12.20 Gram.pl. 3 20 Gevarieerd programma 7.05 Gram.- platen van Gigli 10 20 Orkestconcert. KEULEN. 450 M. 11.20 Klein-orkest o. 1. v L Eysoldt 1.20 Bespeling van een bioscooporgel 4 40 H. Hermann-pro gramma 6.50 Gramofoonmuziek 9.55 Oude en nieuwe kerstliederen. DROITWICH. 1500 M. 11.40 Orgelcon cert 1.20 Blrmlnrhams Hippodrome-or kest 3 20 Stedelilk orkest van Torquay 4.50 Strijkkwartet 5.35 Populair con cert 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Pia-, norecital 10.35 BBC-orkest 11.35 Dansmuziek. Th verband met het naderen van Kerstmis en Oudejaar wordt onder de aandacht van belang hebbenden gebracht, dat voor het winkelbedrijf dan de volgende regelingen zullen gelden: Van 18 tot en met 24 December mogen alle winkels tot 10 uur njn. geopend zijn, behalve op Zondag 23 December; behoudens hierna te noemen uitzonderingen, moeten op dien datum *lle winkels gesloten zijn. De Kerstdagen vallen ditmaal op Dinsdag en Woensdag, zoodat alle winkels dan geduren de den geheelen dag tot 8 uur nm. ge opend mogen zijn. Zondag 23 December gelden voor bepaalde branches de gewone uitzonderingsbepalingen voor den Zondag. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdien stig halfuurtje door pastoor L H. Perquin 1200 Politieberichten 12.15 Gramo foonmuziek 1.00 De Kro-Boys o. 1. v. Plet Lustenhouwer 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Modecursus' (12e les) door mevr. H. CuppensGeurs 5.10 Het Kro-orkest o 1. v Johan Gerritsen 5 50 Gebruik Melkbrooa 6.05 Het Kro-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 6 40 Cursus Esperanto (10e les) door P. Heilker 7.00 Politie berichten 7.15 Vragen van heden en toe komst Aller aandacht waard 7.35 - 8.00 Vaz Dias 8 05 8.15 Marek Weber en Gramofoonmuziek en zyn orkest 9.30 v. Jchan Gerrlt- 10 35 Gramofoon- 10.45 Het Kro-orkest o. 1. v. Jo- Gerritsen 11.15 Gramofoonmuziek De beplanting vin het 20 H A groote ter rein der „Flora" te Heemstede is vrijwel vol tooid. Met de uiterste zorg zün tijdig aHe ge wassen die vóór den winter geplant moesten worden aan de aarde toevertrouwd en zorgvul dig gedekt om tegen vorst en andere ongun stige invloeden beschermd te zijn. Het bloetnenpalels is eveneens, behoudens de binnen-afwerking, geheel gereed, en de overige gebouwen naderen hun voltooiing, zoodat men ervan verzekerd kan zijn, dat de tentoonstelling op den openingsdag in alle onderdeelen geheel klaar is. Het doet sympathiek aan. dat de geheele Nederlandsche tuinbouw, voor zoover dat deel betreft, wat tegenwoordig officieel als „sier teelt” wordt aangeduid, aan dese grootsche manifeste tie zUn krachtige medewerking ver leent. Niets zou minder juist zijn, dan de Flora te becchouwen als een „MoemboUententoonstel- Hnr" ook al vormen deze het voornaamste on derdeel en *1 zijn ae bij mlUloenen vertegen woordigd. Zeer belangrijk is echter de deel neming van de overige „sierteelt". In afwijking van den normalen arbeidstijd van 9% uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door winkelpersoneel van 18 laar of ouder arbeid verricht worden gedurende 11 uren per dag en 62 uren per week op alle werkda gen in het tijdvak van 18 tot ep met 24 De cember. Een verplichte nachtrust van minstens B uur moet daarbij in acht genomen worden Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het verbod van arbeiden na 8% uur n.m mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijdstio. waarop de winkels voor het publiek gesloten moeten zijn (dat Is dus niet later dan half elf). Personen beneden den leeftijd van 18 jaar mogen echter geen arbeid verrlehten vóór 8 uur vm. en na 8 uur n.m. Winkelpersoneel boven 18-jarlgen leeftija mag bovendien, in afwijking van de normale arbeidsregeling, in de volgende branches beid verrichten als volgt: In winkels In brood, banket, suikerwerk en chocolade op 24 December gedurende ten hoog ste 14 uren per dag. op 31 December gedurende ten hoogste 13 uren en in de week, waarin 31 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren In bloemenwinkels op 22. 23. 24 en 30 De cember gedurende ten hoogste 14 uren per dag en In de week, waarin 30 December valt, gedu rende ten hoogste 62 uren. In vlschwlnkels op 30 December gedurende ten hoogste 11 uren, op 31 December geduren de ten hoogste 14 uren en In de week, waarin 31 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. In slagerswinkels op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren (dit geldt ook voor winkels In vleeschwaren). In het vorenstaande is uiteraard geen reke ning gehouden met afwijkingen van de wlnkel- sluitingsregellng, welke door den gemeenteraad bij verordening, krachtens art. 9 der Winkel sluitingswet of krachtens de z.g. crisisregeling, zijn of worden vastgesteld. Is zoodanige verordening voor alle of bepaal- dp groepen van winkels tot stand gekomen, dan mag in die winkels op dagen, dat zij na 8 uur ri.m. geopend kijn, gedurende ten hoogste 11 uren per dag arbeid verricht worden. TUdelUke afwijkingen van de arbeidslijst. In verband met vorenstaande ultzonderingsrege- llng. kunnen Ingevolge art. 25 van het wlnkel- werktijdenbesluit «orden aangegeven door ver melding van de voor die dagen geldende rege ling op een geschrift, dat door den patroon of den bevoegden chef wordt onderteekend en naast de arbeidslijst wordt gehangen. Inzen- dig van nieuwe arbeidslijsten voor die enkele dagen is dus overbodig. Afschrift van net zoo juist genoemde geschrift behoeft niet aan de Arbeidsinspectie te worden gezonden. De Afdeeling Vlsscherijen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het volgen de mede omtrent de zeevlsscherU in de maand October 1934, waarbij de tusschen haakjes ge plaatste cijfers betrekking hebben op de maand October 1933. Aan de zeevlsscherU namen 540 (553) Neder landsche vaartuigen deel. Door Nederlandsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloo- pige opgaven hier te lande aangevoerd 33 445.605 Kg. (22902.825 Kg vlsch, met een waarde van f 2480 316— (f 2.215 275.—). In totaal waren 80 (88) stoomtrawlers in be drijf. Te IJmulden brachten de stoomtrawlers in 205 (220) reizen 3 082 046 Kg (2986940 Kg.) Noordzeevisch aan, waarvoor f 498.477. 1464.560.—) werd besomd of gemiddeld per reis dag 1493 Kg. (1406 Kg en f 242— (f 219.—). Bovendien brachten 3 (2) haringstoomtrawlers in 3 (5) reizen 106 215 Kg. (152900 Kg.) visch, In hoofdzaak haring aan. waarvoor f 6471.— (f 14.051.—) werd besomd. Aan de trawlvlsscherU langs $e Nederlandsche Noordzeekust namen 162 (173) motorvaartuigen waaronder ook enkele kotters en 13 (13) half- gedekte en open zeilvaartuigen deel. De motorkustvlsschers maakten 855 (823) rei zen en brachten 248 420 Kg. (257.301 Kg.) Noordzeevisch aan, ter waarde van f 68910. (f 65.954.—) of gemiddeld per reis 291 Kg. (313 Kgen f 80— (f 80.—). Voor zoover bekend vlschten 14 (22) Neder landsche motorvaartuigen met de zeevlschze- gen. In 23 45) reizen brachten deze vaartuigen 24.870. Kg. (39.848 Kg.) Noordzeevisch aan. ter waarde van f 5.540.(f 10.377.of gemiddeld per reis 1081 Kg. (886 Kg.) en f 241. (f 231). Voor de drijfnetvizacherU op haring waren 43 (38) stoomloggers en 191 (181) motorloggers in bedrijf. De Nederlandsche haringschepen (waaronder voor October jJ. opgenomen de schepen van de vroegere PooUche maatschappij te Vlaardlngen) brachten in 87 (89) reizen der stoomloggers en 527 <311) reizen der motorloggers 248.635 (16 581.730 ring aan ter waarde van en 3.020985 Kg. waarde van f 90.731.— er van de Poolsche sche en Door zuivelfabrieken is aan de Crislszulvel- centrale de vraag gesteld of het geoorloofd is na 15 December 1934 nog melk te ontvangen van die leveranciers, die op 18 October J. L nog niet aan hen melk afleverden. De Crislszulvelcentrale deelt mede, dat dit niet geoorloofd is. Indien derhalve op 16 De cember 1934 de toestand, zooals deze was op 18 - -men van foonmuzlefc 8.40 Pianorecital door Alexander Zakin. Prelude, Bcriablne Le Pay, du Lotus. Cyril Scott. Prelude. Debus sy. Cake Walk, Debussy 8 55 Persberich ten en koersen 9.00 Belgisch concert door bet Radlo-orkest o 1. v Henrl Peneis Ode san Terpsichore. De Taeye Chanson d' Amour, Caludl. Adoration. Daneau. Pour- eulte amoureuss. Kalkmann 9 20 Sym- phonlsch concert, aangeboden door Cognac Martell, door het Radlo-orkest o. 1. v. Heitri Peneis. Achtste Symphonle. Op. 67, Beetho ven 9 50 Causerie 10.00 Pianorecital door Jacqueline Schweitzer (Schubert. Schumann, Llazt. Chopin. Debussy) 10.30 Zangrecital door Gustave Simon 10.45 Dansmuziek door bet Radio-Jazz-orkest o 1. v. Ferry Jusa. Ongeveer een half jaar geleden heeft de cen trale recherche de vertegenwoordigers van de Nederlandsche Varkenscentrale In Brussel, P., en den koopman en expediteur H. v. d. E. ult Essen aangehouden. Eerstgenoemde werd door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf, terwijl v. d. E. werd vrijgesproken, omdat het feit, waarvoor hij terecht stond, niet in Nederland was ge pleegd. De Belgische justitie heeft daarop een vervolging fngesteld. omdat niet alleen vleesch uit Holland naar België was gesmokkeld, maar ook uit België naar Nederland. In Antwerpen werd P veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en v. d. E. tot drie jaar. Bovendien moeten zij samen een boete betalen van 1.040 000 francs. Vrijdagavond Is hét zoontje van den slager N nabij de Staatsmijn Emma te Hoensbroek door een passeerenden auto van den heer B uit Hoensbroek overreden. Het knaapje bekwam ernstige verwonalngen en is tengevolge daarvan overleden. De polftle stelt een onderzoek In. ROME, 421 M. 5.15 Gramofoonmuziek 805 Poolech concert 9 20 Populair concert. BATAVIA. 15 Dec. (Aneta.) B« den Volks raad is een ontwerp-ordonnantie Ingediend tot tijdelijke opheffing van het uitvoerrecht op Java-tabak In de toelichting wordt uiteengezet, tn welk een toestand van depressie ook de Java-tabaks- cultuur Is geraakt. Over 1932 beliepen de ontvangsten uit X uit voerrecht op Java-tabak bijna 600.000. in 1933 bijna 400.000. Over de eerste negen maanden van het jaar 1934 is 6S mlllioen kilogram minder tabak uitgevoerd dan in de overeen komstige periode van het vorige Jaar. Voor het jaar 1935 kan de verwachting niet hooger ge steld worden dan op een ultvoerquantum van 30 mlllioen kilogram. De Inkomstenderving door opheffing of op schorting van het uitvoerrecht is globaal te schatten op 300.000 X jaars. Hoewel dit een belangrijk offer beteekent, moet deze maat regel toch noodzakelijk geacht worden. De voor gestelde ontheffing loopt van 1 Januari 1935 tot 30 Juni 1935 met de mogelijkheid van ver lenging. verscherping zal plaats hebben van het artikel, waarvoor vergunningen worden gevraagd; ten vierde de waarde van den export naar Europa door aanvrager bezorgd, gedurende elk der Jaren 1932 en 1933, zoowel van alle geëxporteerde artikelen gezamenlijk als van de artikelen, waar, voor vergunningen worden gevraagd, ieder af zonderlijk. Bjj afgifte van vergunningen zal een geringe vergoeding voor de kosten worden ge vraagd volgens het tarief door het Nederland sche Crisis-uitvoerbureau vastgesteld.” Kir. Van Hoogstraten, hoofdambtenaar voor crisiszaken, zal In den loop van de volgende week te Semarang, Soera ba Ja en Batavia be sprekingen houden met de exporteursvereeni- glngen over deze aangelegenheid. paleis organlseeren. Ook het buitenland blijft niet achter Er zijn reeds een aantal inzendingen uit verschillende landen aangemeld en de onderhandellngen met andere landen worden nog voortgezet. Zoo Wijst alles er op. dat op de Flora een ongekende bloemenweelde te genieten zal zjjn die een volledig beeld geeft van de Nederland sche bloemen-, planten- en bollenteelt In haar vollen omvang, terwijl buitenlandsche cultures van bijzonder belang de beteekenis van het ge heel nog zullen verhoogen. Door de politie van Tilburg Is. zooals gemeld, de Tilburgsche makelaar J. J. gearresteerd. Deze werd gevonden In een magazijntje aan de Karrestraat. achter zijn woning aan de Spoorlaan. Zonder verzet kon hij medegenomen worden. Hij is in arrest gesteld. De Tilburgsche politie heeft verder in den af- geloopen nacht met buitengewone medewerking van de Belgische politie te Antwerpen een raz zia gehouden in diverse gelegenheden, slotte is het gelukt tegen half twee in bar aan te houden de gezochte J. F, v. H. en H. B., beiden wonende te Tilburg. Zij werden medegenomen naar het hoofd bureau te Antwerpen waar hun een voorloopig Aller Gramofoonmuziek Gramofoonmuziek - zijn orkest 8.45 9.00 Marek Weber Het Kro-kamerorkest o. 1. sen 10.30 Vaz Dias muziek han 12.00 Sluiting. HILVERSUM. 301.5 M. AVRO 8 00 Tijdsein Avro-klok 8 01 Gramofoonmu- ziek 9.00 Ochtendconcert door het semble Rentmeester 10 00 Tijdsein Avro* klok - 10.01 Morgenwijding 10 15 Mu ziek t?r nabetrachting 10.30 Ensemble Rentmeester 11.00 Koek- en bakpraatje door mevr. R LotgeringHlllebrand. „Voor het laatst dit ..Bladerdeeg’’ 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein Avro- klok 12 01 Lunchmuziek doof het orkest van het Rembrandt-Theatcr te Amsterdam o. 1. v. Daaf Hartogs met tusschenspel van gramofoonmuziek 1.45 Solistenconcert. Egbert Veen, piano en Jean du Bela, ~ang. af gewisseld met gramofoonmuziek 3 00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees 4.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 4.15 Gramofoonmuziek 4.30 Radlo-Kinderkoorzang o 1. v. Jacob Hamel 5.00 Verhalen voor kleinere* kin deren door mevr. Ant. van Dijk 6 00 Het Omroeporkest o. 1. v. Nico Gerharz 7.00 Omroeporkest 7.15 Precisietijdsein 7.15 Voor de kinderen. Kerstliedjes vóór het naar bed gaan 7 30 Engelsche les voor beginners door Fred Fry. 8e les 8 0G Tijdsein Avro-klok 8.01 Nieuwsberich ten van het Persbureau Vaz Dias 8.05 Afscheidsconcert door Barnabas von Céczy en zijn orkest met tusschenspel van gra mofoonmuziek 9.45 The Hawaiian Three 10.00 Het omroeporkest o 1. v. Nico Ger- harz 1100 Nieuwsberichten Vaz Dias 11.1Ö Dansmuziek door het Nederlandsche Orkest Majo Marco 12.00 Tijdsein Avro- klok en sluiting. Het bestuur der Prima Vera had de sympa thieke gedachte, dit jaar van deze reeds zoo sterk te Rotterdam ingeburgerde jaarljjluche manifestatie geheel af te zien, opdat alle krach ten van de Nederlandsche bloem- en planten teelt zouden kunnen worden geconcentreerd op de groote voorjaarskeuring der - - Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, welke in het bloemenpalels der Flora zal wor den gehouden. De beide centra Aalsmeer en Boskoop blij ven niet achter. Zoowel de organisatie op het gebied van de sierteelt te Aalsmeer als de ver- eeniglng van Boskoopsche Culturen, die aldaar het aangewezen lichaam is, waar het tentoon stellingen geldt, hebben reeds lang te voren verklaard, dat in die plaatsen In 1935 geen bloemententoonstellingen zouden worden gehou den, omdat ook de Aalsmeersche en Boskoop sche kweekers er prijs op stellen op de Flora een op den voorgrond tredende plaats in te nemen. Afgezien van de beplanting met boom- kweekertf-producten van het terrein, zullen Aalsmeer en Boskoop elk een eigen tentoonstel ling van hun speciale cultures in het Bloemen- „Ter aanpassing van den export naar Duitsch land aan de betalingscapacltelt van dit land, heeft de Nederlandsche regeering bepaald, dat betaling uit het Nederlandsche clearingfonds aan Nederlandsche crediteuren wegens export naar Duitschland alleen is toegelaten, Indien en voorzoover voor den betrokkene exportver gunning is verleend crislsullvoerbureau. Voor producten uit Nederlandsch-Indlë, be halve tin en tabak, zullen vergunningen worden uitgegeven door het agentschap van het Neder landsche crisisuitvoerbureau in Nederlandsch- Indlë, dat gevestigd Is bij het departement van Economische Zaken. Houders dezer vergunningen, welke kunnen worden overgedragen en splitsbaar zijn, hebben practisch de zekerheid, dat «ij. zoodra door Dultsche debiteuren storting in het Dultsch Clearingfonds is gedaan, uit het Nederlandsch Clearinginstituut zullen worden betaald, be houdens de vertraging in de uitbetaling veroor zaakt door de ongunstige verhouding der clea- ringfondsen, welke vertraging thans ongeveer drie weken bedraagt. Wij verzoeken u exporteurs hieromtrent in te lichten onder mededeellng, dat aanvragen ter verkrijging van de door het agentschap van het Nederlandsche crisisuitvoerbureau af te geven vergunningen voor export naar Duitsch land gedurende de maanden Januari, Februari en Maart 1935 vóór ulterlUk 25 Dec. aA. van gevestigde importeurs kunnen worden Ingewacht. Deze aanvragen moeten vergezeld gaan van opgaven ten eerste van den naam van de be trokken firma, ten twéede van de hoeveelheden, waarvoor vergunningen worden gevraagd, per exportproduct afzonderlijk op te geven. ten derde in welke halfmaandeljjksche periode de De drie centrale landbouworganisaties (t.w de Christelijke Boeren- en Tuindersbond io Nederland, de katholieke Nederlandsche Boe ren- en Tuindersbond en het Koninklijk Ne derlandsch Landbouwcomlté) hebben 12 De cember te ’s Oravenhage een vergadering ge houden. Uitvoerig werd opnieuw van gedachten gewis seld over het vraagstuk van de tertlare wegen. Besluiten werden genomen tot het doen van verdere stappen om in overleg met K N.A.C. en AN.W.B. dit vraagstuk nader tot oplossing te doen komen. In verband met een van den Flakkeeschen Boerenbond ontvangen schrijven werd besloten na te gaan in hoeverre een verbod tot telen van rood uienzaad noodig of wenschelijk Is. Naar aanleiding van de hier en daar verno men ontevredenheid over de prijzen, waarvoor de Ned. Rundveehouderij Centrale het vee over neemt, werd medegedeeld, dat de Minister "van Economische Zaken te kennen had gegeven, dat deze prijzen in geen geval zouden worden ver hoogd. Van de maatregelen, welke getroffen zijn om de griendcultuur te steunen, werd met teleur stelling kennis genomen. Zij werden als géheel onvoldoende beschouwd. Besloten werd pogin gen te doen om hierin verbetering te krijgen. Ingekomen waren verschillende klachten be treffende de traagheid, waarmede dq. zware var kens worden afgenomen. Dit schijnt zijn oor zaak te vinden in het feit, dat Italië den uitvoer er van heeft stop gezet. Besloten werd in deze diligent te blijven. Voorts werden nog besprekingen gewijd aan den druk der waterschapslasten, compensatle- transactles in verband met de clearing, de ge organiseerde t bc.-bestrijding onder het rund vee. de kwestie der fondsengelden van schapen en kalveren, de regeling van den aardappfel- steun, het landbouwhuishoudonderwljs, de agi tatie tegen de hulpverieenlng aan den land- en tuinbouw. LI XEMBI R(i, 1304 M. 8 05 Gramo- foonmuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 12.20 Middagconcert o. 1. v. Henri Pensis. Der Waffenschmied, Lortzing. Kind. Du kannst tanzen, wals, Leo Fall Moment musical. Schubert Scè nes pittoresques, Massenet. Danse de la Bajadère, Rubinstein. Largo. Handel. Spaansche Dans, de FallaChabrler. Potp. „De Zarewltch”, Franz Léhar 1.20 Koer sen 1.25 Gramofoonmuziek 1.35 Pers berichten. Vervolg gramofoonmuziek 1 50 Koersen. Vervolg gramofoonmuziek 2.20 Koersen 4.05 idem 6 50 Concert, dans muziek 7.50 Sportberichten, etc. 8.00 Belgische uitzending. Causerie over Luxem burg als tourlstenland. Daarna grtjmo- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS MILAAN. 8 05

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6