Rijksmiddelen in November H Onderwijs in de Tweede Kamer Vreemdelingen de film I Sov j et-voorstellen in DE BIG VAN ’T REGIMENT CONCENTRATIE BIJ HET HOOGER ONDERWIJS Bereidt Uw Jus met HONIG’s BOUILLONBLOKJES -6 voor 10 cent Vergeleken bij verleden jaar een „overschot” 99J agersf ontein” KERKELIJK LEVEN Mgr. Th. W. Pichot I Nederland - Japan Concentratie Wielrijder door auto gegrepen Het Lorentz-lyceum DREIGEND CONFLICT Inbrekersbende gepakt Proeftocht van het motorschip Sociale Zaken actief Professoren met eigen praktijk Ontslag ongeschikte onderwijzers DE LOONSVERLAGING BIJ VAN GELDER Gaat zich in het Bisschoppelijk Museum vestigen Ligt de oorzaak, van het conflict niet by de filmindustrie zelf? tl WOENSDAG 19 DECEMBER 1934 Negen verdachten uit Rotterdam en Den Haag Hf lil' R. K. en Moderne arbeiders aan vaardt het directie-voorstel Geen instemming van de Neder landsche Regeering ■I l! om DEN HAAG, 18 December 1934. tl thans heer ji. ver y Het lot der conferentie op 19 Dec- beslist? By de Berghuyzer Papierfabrieken te Hat tem Om 10 minuten over 2 was ditmaal de lange vergaderdag ten einde. Colleges aan verschillende unlverslteiten te gelijk aan één hoogleeraar op te dragen ad vies van Mr. Wendelaar is volgens Minister Marchant in de practük onmogelijk. De hoog leeraar moet in duurzaam en vaderlijk contact met zijn studenten staan. ten ton) zaken kracht e Meerdere concentratie bewerkstelligen bij het hooger handelsonderwijs vindt ook de Minister aanlokkelijk. Doch hij betwijfelt, of het moge lijk zjjn zal, daarmede zoover te gaan, dat gelijk de Chrlstelljk-Hlstorische afgevaardigde TILANUS bepleitte de Rotterdamsche Han- delshoogeschool, die nog altijd een tijdelijk on derdak heeft, gecombineerd met verwante on- derdeelen van het Hooger Onderwijs van Delft en Lelden zou kunnen worden gevestigd in de nog steeds te Delft leegstaande en nooit ge bruikte gebouwen der Technische Hoogeschool. 1 Januari as. aanvaard, dan de tweede verlaging worden. In den namiddag keerde de .Jagersfontein", die voor zijn eerste reis reeds is volgeboekt, te IJmulden terug. eft eid tiet als ré et Ier er in leb en nd. to ot tiet len |en - at. er» la» wU sm ter >1*. o*n ie» U* to» ml M W. D. 34. de de ito en Rel n- ng It- ter n- >e~ sr- ie- et. le an eer tan ie* nd ng ro- *en lat □r- dt- ig- an te ren ur. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten d f 0.75 per flacon. M sb 1 .‘-t Het nemen van de hierboven bedoelde maat-, regelen alsmede het hlerbovenbedoelde overleg zijn essentleele elementen van de organisaties van den vrede, waartoe krachtens het Volken- bondsverdrag zelf, de organen van den Bond zijn geroepen, die meer dan de ontwapenings conferentie geëigend zijn om deze taak te ver vullen. tlculiere practljk, zoo was 's Ministers bescheid, dan krijg ik geen hoogleeraren. De Minister denkt blijkbaar en terecht anders dan de genoemde soclaal-democraat over het Inkomen, dat een hooggeleerde medicus zich uit zijn bij zondere begaafdheden verzekeren mag. F" Deze uitspraak is wel een consequent gevolg van die, welke verleden jaar door aanneming van de motie-Bakker Nort gedaan werd. Maar van den anderen kant kan men minister Mar chant niet geheel ongeljjk geven als hij de stel ling opzet, dat deze motie-Bakirer Nort geheel anders geredigeerd zou geweest zijn. Indien men zich toen maar een oogenbilk de mogelijkheid gedacht had, dat de nagestreefde overeenstem ming er voor het einde van dit jaar niet zou zijn. Thans echter zijn de kansen op overeen stemming weer eenigermate gestegen. Over de motie-Van Dijken .Tilanus wordt morgenmid dag gestemd. Voorts zjjn bü deze afdeeling nog ter sprake gekomen de overbelasting van sommige leera ren met e$n te groot aantal lesuren, waarvoor men. mede om aan werklooze leerkrachten werk te bezorgen. bezig is een oplossing te zoe ken, zonder dat het te veel geld gaat kosten; overlading van het leerplan bij het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs, waarmede ook de minister zich allerminst ingenomen toonde, en de vergoeding door buitengemeenten op te brengen voor streekscholen, welke tot vreugde os. van dr. Moller, in bewerking is. In het belang van de leerlingen, zoo oordeel den met Dr. Moller de vrDzlnnig-democraten Mevrouw BAKKER-NORT en KETELAAR, de liberaal WENDELAAR en de sociaal-democrate Mevrouw DE VRIES BRUINS, moest dit leer jaar in ieder geval nog normaal doorloopen. De heer TILANUS, die volgens Minister Marchant eigenlijk de geestelijke vader Is van dit eindeloos streven naar een steeds onbereik baar gebleken oplossing, omdat hij tijdens Ml. nister Terpstrajs bewind in 1931 aandrong op bevordering vareen compromis van Rijkswege, en ook de anti-revolutlonnatr V. DIJKEN ver zetten zich en wilden dat de post zou worden te ruggenomen en een streep onder deze historie gezet. De heeren Van Dijken en Tilanus hebben ten slotte hun standpunt in een motie belichaamd, waarin zij de Kamer willen doen uitspreken, dat voortzetting van het subsidie aan het Lo- rentzlyceum na 1 Januari 1935 achterwege moet blijven zoolang er geen overeenstemming is tusschen de twee partijen. Dinsdagmiddag ongeveer half 2 had op den Rljksstraatweg te Bennebroek een doodelijk ongeval plaats. De heer P. de Wit, een bekend Inwoner van Bennebroek, kwam per rijwiel uit een zijlaan. Op den Rljksstraatweg wilde hjj oversteken en gaf daartoe een teeken. Juist op dat moment kwam een luxe-auto uit de rich ting Haarlem, die door krachtig remmen pro beerde een aanrijding te voorkomen, doch daarin niet slaagde, waardoor de heer De Wit werd gegrepen en eenige tientallen meters werd medegesleurd. Toen de wagen eindelijk tot stilstand kwam, was de aangeredene zeer ver minkt. De ongelukkige was vermoedelljk op slag gedood. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. De politie legde beslag op auto en rijwiel. De justitie uit Haarlem was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. De kapitein van de .Jagersfontein” krijgt een souvenir van den heer D. Goedkoop, directeur van de Ned. Scheepsbouw Mij., bij den offticeelen proeftocht, welke Dinsdag op de Noordzee plaats had. De afdeeling ..Hooger Onderwijs” bracht enkel kleine en vreedzame puntjes. Ds. LING- BEEK opende den avond met de klacht, dat bü de benoeming van professoren in de theologie de confessioneelen worden ten achtergeMeld bü de ethische^. Het laat mü „volmaakt onver schillig”, of iemand ethisch is dan wel confes- sioneel, antwoordde Minister MARCHANT. En hü zette den Hervormd-Gereformeerden mono maan op vermakelüke wijze In het zonnetje. De sociaal-democrate Mevrouw DE VRIE8- BRUIN8 en de vrljzlnnlg-democraat KETE LAAR kregen op hun critlek. dat te Groningen in de vacature-Scheltema op den leerstoel der kindergeneeskunde eventueel een buitengewoon hoogleeraar zal benoemd worden, ten antwoord, dat uit wetenschappelüke kringen dat voorne men geen noemenswaardige tegenkanting ont moet. omdat het vak, welks sociale züde gelei delijk meer op den voorgrond Is gekomen dan de medische zijdé, geen volledigen hoogleeraar meer noodzakeUjk maakt. Wat tenslotte betreft het nemen van maatregelen ter voorkoming van een ge wapend conflict en het overleg tusschen de staten ingeval internationale verdragen zou den worden geschonden, waarmede de Sov- jet-deiegatie de ontwapeningsconferentie Ml willen belasten, is de Nederlandsche regeering van oordeel, dat het de voorkeur verdient hiertoe geen opdracht aan de con ferentie te geven. In den nacht van 22 op 23 November JJ. werd ingebroken in perceel Schenkweg 196 te Den Haag in welk perceel is gevestigd een grossier- derjj in kousen, sokken en soortgelijke artikelen. Een partü goederen ter waarde van ruim f 2500 kon hierbü door de inbrekers worden buitge maakt. Kort na deze inbraak gelukte het aan de Rot terdamsche recherche een klein gedeelte der ontvreemde goederen in beslag te nemen, waar- bü de 32-jarige J. D. te Rotterdam, die in het bezit van deze goederen was geweest, kon wor den aangehouden. Hierop stelden de Rotterdamsche en de Haag- sche recherche in onderlinge samenwerking een onderzoek ln.,hetgeen leidde'1 tot de arrestatie van, den 31-jarigen J. H. te Rotterdam, en diens Daarom herhalen wü de oude leuze: laat Nederlandsche films gemaakt worden door Ne derlandsche filmen. Dit geschiedde tot dusver niet. Laat bultenlandsche superieure krachten aanvullen, wat de Nederlanders niet kunnen. Dit geschiedde evenmin (behalve misschien bij Meinert). En wanneer er duistere krachten zün in de filmwereld, die deken gang van zaken wenschen voort te zetten, laat dan de regeerlnt ingrüpen met alle kracht. Dit is een eenvoudige eisch van rechtvaardigheid, die in deze tijden dubbel geldt. Bü de afdeeling „Middelbaar en Voorberei dend Hooger Onderwüs” heeft de kwestie van de subsidieering van het Lorentzlyceum zich natuurlük weder op den voorgrond gedrongen. Er bestaat niets anders meer, zuchtte de katho lieke afgevaardigde Dr. MOLLERjdle In overwe ging gaf dit bijzonder lyceum alsnog gedurende den loopenden cursus dus tot September 1935 het subsidie te garandeeren en inmid dels nieuwe pogingen te doen, om de beide Elndhovensche partijen tot elkaar te brengen. Over het algemeen bestond er in de Kamer trouwens wel bereidheid, om alsnog de moge- Hjkheld van een compromis ook van Rükszfjde open te houden. BATAVIA, 18 Dec. (Aneta) Dr. Iden- burg, de secretaris van de Nederlandsche dele gatie, heeft plaats besproken op de „Indra- poera”, welke 26 December vertrekt, doch zün vertrek blüft onzeker, zoolang de conferentie nog niet definitief uiteen is gegaan. Van Japansche züde wordt gemeld: De belde voorzitters van de delegaties bespraken giste ren import- en eXportkwesties het aandeel van diverse Importeurs en de scheepvaart; men heeft besloten beide Regeeringen in te lichten ter verkrijging van een slotlnstructle in ver band waarmede thans geen verdere berichten worden verstrekt. Zoo mogelük zullen beide voorzitters op 19 December opnieuw bijeenkomen, op welke bij eenkomst dan de beslissing, over al of niet voortzetting der conferentie, zal volgen. Aneta verneemt, dat de datum van 19 De cember te optimistisch moet worden geacht. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kina. (3 millloen) onder de raming, al is het ver schil met vorig jaar slechts l>/2 ton. Het groote verschil met de totaal raming komt op rekening van de nieuwe belasting van de doode hand. Deze was geschat op 3 millloen, doch waar deze wet eerst op 9 October JJ. is uitgegeven, waren op ulti mo November nog slechts weinig aanslagen vastgesteld (36.000). Eenige conclusie over de opbrengst van dit middel valt uiteraard nog niet te trekken. Tot slot vermelden wij nog de inkomsten ten bate van het gemeentefonds. Het zui ver bedrag aan kohieren dienst 19341935 bedroeg 47.033.000, de lijdelijke opcenten 18.130.000. Voor den dienst 1933193-4 zijn deze bedragen resp. 59.253.000 en 22.704.000. N yverheidsonderwys In de nachtelüke uren beeft de Kamer os. nog de afdeeling Nüverheidsonderwüs afgedaan. Daarbü heeft een tiental Kamerleden allerlei wenschen geuit en bespiegelingen gehouden. De Katholieke afgevaardigde, mej. MEYER besprak het dienstbodenvraagstuk en bepleitte op dit gebied streven naar autarkie, door verbetering van het vakonderwüs. Haar .fractiegenoot, ba ron VAN VOORST TOT VOORST, klaagde over achterstelling van het Landbouwnuishoud- onderwüs bü het Nüverheldsonderwüs voor meisjes in de steden. Minister MARCHANT heeft natuurlük op al die desiderata ten antwoord gegeven, dat nu eenmaal flnantleele beperking geboden ta. maar dat hü binnen die perken ematig poogt er het beste van te maken. De Nederlandsche regeering heeft dezer dagen aan den secretaris-generaal van den Volkenbond in antwoord op het tot de regeering gerichte verzoek mede gedeeld, dat het voorstel der delegatie van de Sovjet Unie tot permanent ver klaring van de ontwapeningsconferen tie met wijziging van haar naam in vredesconferentie, en uitbreiding van haar taak, bij de Nederlandsche regee ring geen instemming vindt. Naar wü vernemen, zal de Hoogeerw. Heer Mgr. Th. W. Pichot, de door Z. H. Exc. den Blsschop vanéïaarlem benoemd is tot zün twee de vlcaris-generaal, voorloopig nog in het Bis- schoppelük Paleis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem blüven wonen. Over eenige weken zal hü zich echter in de Jansstraat 79 vestigen, het perceel, dat gedeel telijk tot Bisschoppelük Museum is ingericht. hü nog de smakelooeheld de eer van het geheel voor zichzelf op te eischen. Deae smakeloosheid was dubbel verwerpeUjk: omdat ten eerste de eiach niet juist was en ten tweede de eer schit terde door afwezigheid. Maar we dwalen af. In het onderhavige ge val zou men kunnen betreuren, dat de film .De Big van het regiment" niet werd afge maakt. hoewel we dit alleen gemotiveerd zou den achten, wanneer de film inderdaad een verantwoord stuk werk wordt, hetgeen uiteraard nog zal moeten Müken. Het blüft dus de vraag, of men goed gedaan heeft mejuffrouw Kuyt op stel en sprong te dwingen haar werk te staken. Maar ook blüft de vraag, of Sociale Zaken be doeld heeft in te grüpen in den gang van za ken bü deze eene film dan wel van een per manente werkzaamheid van genoemde juffrouw bü de Monopole-film. In het laatste geval moet men het kunnen rechtvaardigen, dat er ééns een moment komt, waarop de maatregel, die in de lucht hing, genomen zou worden, zelfs al geschiedde dit midden onder bepaalde werk zaamheden. Het lükt ons dan ook niet uitgeslo ten, dat de werkvergunning thans weer gegeven is tbt het oogenbilk gekomen zal zün, dat er geen dringend bezwaar meer tegen een ophef fing van de vergunning kan aangevoerd wor den. Zoo worden alle partijen ontzien en krügt de noodzakelüke maatregel toch haar beslag. Verwüten aan het adres van Sociale Zaken lüken ons volstrekt ongemotiveerd. Wanneer men kwade trouw fll veronderstellen, wanneer men wil suggereeren, dat de referendaris in kwestie zich door anderen, die belanghebbenden zün. laat leiden, dan kan men deze hartstocht betrekkelük gemakkelük botvieren. Maar even gemakkelük lükt het ons te veronderstellen, dat het den directies der fllmondememlngen, als mede den bestuurders van den Bioscoopbond wat waard is om buitenlanders boven Neder landers te prefereeren om anderg motieven dar. de bekwaamheid alleen. Het is alles maar een kwestie van; hoe deze meenlngen gesuggereerd worden en uit welken hoek zü komen. Daarom herhalen wü de oude leuze: In het Staatsblad is afgekondlgd een Ko- nlnkljjk Besluft, waarbü in het Ambtenaren reglement voor Rüksleerscholen en Rüks lagere scholen het volgende nieuwe artikel wordt opgenomen: Een geneeskundig onderzoek kan mede worden Ingesteld ten aanzien van een ambtenaar, die nfet wegens ziekte buiten dienst is. maar van wien nochtans op goede gronden wordt veronder steld, dat zün lichamelüke of geestelüke toe stand een beletsel vormt om zün dienst naar behooren te verrichten. Blykt bü het onder zoek, dat zoodanige dienstveer chttag is uitge sloten, dan heeft de betrokkene. Indien hü op grond van den uitslag van het geneeskundig onderzoek bulten dienst wordt gesteld, aan spraak op uitbetaling van bezoldiging volgens art. 19 tot aan den dag van ingang van bet ontslag. Eenzelfde nieuw artikel Is opgenomen in het Ambtenarenreglement voor Rükskweekscholen en Rijksnormaallessen. De Nederlandsche Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders deelt mede, dat er een dreigend conflict hangende is bü de Berghuyzer Papierfabrieken te Hattem. De oorzaak van dit dreigend conflict moet worden gezocht in het feit, dat door de directie nadat reeds onderscheidene malen in velerlei vorm tot loonsverlaging is overgegaan, opnieuw 6 pet. verlaging is ingevoerd. Daarbü heeft het bü de arbeiders groote ont stemming gewekt, dat de directie weigert met de organisaties in overleg te treden. Het personeel is ruim 300 man sterk, waarvan het overgroote deel georganiseerd is in den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. Zaterdagavond JJ. is met het personeel ver gaderd en werd besloten dat, indien geen over eenstemming wordt bereikt, de organisaties zich het recht voorbehouden, den arbeid per 31 Dec. as. te doen onderbreken. geweest. „Het Volk” zette zich schrap en klaag de reeds over de meer dan vier honderd men- schen, die op straat zouden staan, wanneer de werkzaamheden niet verder zouden gaan. Het blad suggereerde verder, of liever verklaarde uitdrukkelijk, dat Sociale Zaken beïnvloed was door een drietal menschén, die bü de filmindus trie betrokken zün en die tot eigen heil alle goede bultenlandsche krachten willen weren. Deze klacht gaat wat ver. Wanneer het In derdaad’ waar zou zün. dat vierhonderd men schel) hun werkverloren zien gaan door dezen eenen maatregel van Sociale Zaken, dan vragen wü ons af, waar de diepere oorzaak van dit Verschünsel ligt. Tot dusver heeft de Neder landsche filmindustrie veel meer onbekwame dan bekwame krachten uit-het buitenland toe gelaten en de verontwaardiging hierover bü de eigen Nederlandsche filmers is minstens zoo gemotiveerd als die van een blad, dat gaarne duizenden .vreemdelingen beschermt, die de Nederlanders werkgelegenheid ontnemen, en dat acht en wee roept (en dit veel te vroeg doet) nu een tüdelüke stopzetting van een filmonder- nemlng gedreigd heeft. Het Is mogelük. dat mejuffrouw Kuyt.' om wie het hier gaat, een ervaren filmcutter is. maai het lükt ons uitgesloten, dat zü de eenige is, die dit werk hier ’ou kunnen verrichten. En al «’are dit het geval, dan nog kan,men Sociale Zaken niet kwalijk nemen, wanneer dit depar tement er eindelijk toe overgaat zün vertrouwen op te zeggen na een reeks van films, die de in dustrie ons bracht en die nergens een sprankje hoop gaven ojf een lumineuzer toekomst. Wü voor ons hadden op een spoediger en sneller Ingrüpen gehoopt, en hebben deze hoop niet oneer stoelen of banken gestoken. Het wordt Immers meer dan tüd, dat onze Nederlandsche krachten aan het werk worden genet en dat alleen die buitenlanders ter hulp worden ge roepen, die werkelük superieur zün en die wü niet kunnen missen. Men had reeds kunnen en moeten voorkomen, dat een man gis Oswald hier een film kwam maken. Zün reputatie was geen voldoende motief om hem naar ons land te halen. Hü maakte een heele boel films, maar een superieure film was er niet bij. En toen Algemeene bereidwilligheid tot een compromis by het Lorentz-lyceum Dinsdag is op de Noordzee de officieele proef tocht gehouden van het dubbelschroef motor- passagiers- en vrachtschip .Jagersfontein”, het laatste van het viertal schepen, dat in op dracht van de Vereenlgde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappü te s-Gravenhage is gebouwd door de Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappü. Evenals het motorschip „Bloemfontein” zal de „Jagersfontein” gaan varen voor de Hol- land-Afrika Lijn. Te twaalf uur, toen de .Jagersfontein” zich bevond dwars van Noordwük. op 52 graden 18 minuten N. Br. en 4 graden 17 minuten O. L„ heeft de directie van de N. 8. M. het schip overgedragen aan de Ver. Ned. Scheepvaart- Maatschappü. een plechtigheid, die geschiedde door de symbolische handeling van bet strüken der vlag van de werf en het in top hüschen van den vlag der reederü. Tijdens het noenmaal dat daarop is gevolgd, heeft de directeur der N 8. M. de heer D. Goedkoop Dzn. een rede gehouden. Hoelang zal het duren eer weder een nieuw Nederlandsch passagiers- of zelfs een vracht schip ter proeftocht gaat, aldus vroeg spr. Het ziet er naar uit, of er jaren zullen verioopen eer het weer voor zal komen. Het gaat de Hollandsche scheepvaart slecht en de werven In Nederland niet beter. Slech ter dan ooit in de laatste 40 jaar voorkwam. Moet men niet strenger de hand houden aan art. 92 der Hooger Onderwüswet, vroegen de soclaal-democraat ds. VAN DER HEIDE en de liberaal WENDELAAR. Want er zün hoog leeraren in de medicünen, wier particuliere practük hen zóó in beslag neemt, dat ze hun colleges door assistenten laten geven. Pas ik dat artikel streng toe, d.wz. verbied ik de par- 38-jarige echtgenoote. in wier woning aan den Hofdijk te Rotterdam, zooals inmiddels was ge bleken, de geheele partü gestolen goed aanwezig was geweest. De goederen waren per auto naar deze wo ning vervoerd en bestemd voor den 43-jarigen W. S„ die in dit perceel een kamer had gehuurd, doch die na de inbeslagneming der goederen was gevlucht. Eenige dagen later kon deze man te Den Haag worden gearresteerd. Uit het verhoor van W. 8. bleek, dat hü zün bemiddeling had verleend bü den verkoop van het gestolen goed door een Haagschen Inbreker, den 23-jarigen kok. D. M. J. O., aan den te Rot terdam wonenden 45-jarigen koopman J. M. L.. waarop de arrestatie van deze beide personen volgde. Als medeplichtigen aan de inbraak konden voorts nog worden gearresteerd drie andere Ha genaars nJ de 32-jarige koopman J. P„ de 21- jarige acrobaat J. A. V., en de 42-jarige koop man K. B. De verschillende verdachten zün achtereen volgens ter beschikking van de justitie gesteld en wel vüf verdachten terzake van heling te Rotterdam en de vier andere terzake van inbraak te 's-Gravenhage. -j—s r is de laatste maasden nog al eens on- H eenigheid geweest tusschen de Neder- landsche filmindustrie en de overheid. Het departement van Sociale Zaken, dat toe te zien heeft op werkzaamheden, voor vreem delingen verricht, heeft een paar maanden geleden moeilijkheden gemaakt met de onder nemers van „Het meisje met de blauwe Hoed.” De moeilijkheden werden oRgelost en het resul taat Is, dat deze film nog deze week haar pre mière zal beleven. Een paar zaamheden i De Nederlandsche regeering merkt op. dat de doeleinden, welke de Sovjet-delegatie bin nen t arbeidsveld van deze conferentie wensebt te brengen, gedeeltelük reeds zonder eenlgen twüfel tot de bevoegdheid der conferentie be hooren. Wat betreft het voorstel der Sovjet-delegatie de contröle Inzake de uitvoering van ver dragen, welke de ontwapeningsconferentie zou opstellen, aan deze conferentie zelve op te dragen, herinnert de Nederlandsche regeering er aan, dat men zich steeds voor oogen heeft gesteld het in het leven roepen van een per manente ontwapeningscommissie, die deze taak zou vervullen. Mocht de conferentie de voorkeur er aan geven zelf dit toezicht uit te oefenen, dan zou de confcentle ongetwüfcld reeds de bevoegdheid hebben hiertoe te besluiten. Er is kans dat de Hollandsche vlag op passagiersschepen uit de Noord- en Zuid- Amerikaansche wateren gaat verdwenen en weinig Hollanders maken zich druk over dit feit, dat een nationale ramp zou be- teekenen. De resultaten van moeilijk en veel werk van een halve eeuw zou dan ver nietigd worden, het respect van Nederland gevestigd in die lalden, zou verloren gaan, omdat’ op het oogenbilk geen zichtbare fl- nancieele resultaten met die vaart te be reiken zün. et algemeene beeld, dat de rijksmid delen over de laatste maanden van dit jaar vertoonen, is niet ongeljjk aan dat van vorig jaar over dezelfde pe riode. Toen wü in December 1933 ons overzicht over den middelenstaat van November schreven, konden wü daarin een toon van gematigd optimisme laten doorklinken. Immers in het laatste kwartaal van dat jaar was het nadeelig verschil ten opzichte van de raming, dat gedurende de eerste maanden met angstwekkende sprongen omhoog was geloopen, even snel terugge gaan en door de November-ontvangsten zelfs in een klein voordeelig saldo omgezet. Zóó gunstig is het dit jaar niet geweest; daarvoor was trouwens het degrès over drie kwartaal ad 29 miliioen te groot. Maar toch, in dezen tüd is het al verheugend te kunnen constateeren; dat na October dit bedrag met 8 ton terugliep, terwijl Novem ber dat nog eens met ruim 3 ton voortzet Vergelüken we November 1934 met dezelf de maand van 1933, dan is er een „over schot” van ongeveer 1.8 miliioen. Deze vergelijking is echter niet geheel zuiver. Men behoort er bü in aanmerking te nemen, dat in de afgeloopen maanden twee middelen geld inbrachten, welke vorig jaar nog niet bestonden. Deze beide, n.l. omzetbelasting en couponbelasting brach ten op rond 7 millloen, zoodat per saldo op de andere middelen een tekort is van 5.2 millloen. De schuldigen hiervan aan te wijzen valt niet moellük. Het zün de invoerrech- (2.4 millloen) het gedistilleerd (2'/a de suikeraccüns (2.7 miliioen), de successierechten (büna 8 ton). Daartegen over staan eenige vérhooglngen, o.a. ta baksaccijns (8 ton), zegelrechten (3 ton), registratierechten (1 ton). Behalve dan bü de successierechten, die immers alttjd zeer wisselvallig plegen bin nen te komen, is een verklaring voor de groote verlagingen niet moellük te vinden Allereerst de invoerrechten. Vorig jaar stond de inwerkingtreding van omzet belasting met het compenseerend invoer recht voor de deur. Geen wonder, dat de handel toen geforceerd werd om nog maar zooveel mogelük binnen de landspalen en bü de cliënten te brengen. Daardoor gingen in November (en December) de invoer rechten, welke voor dien tüd niet of nau- welüks de raming konden halen, met een behoorlük sprongetje omhoog. Dit Jaar was een dergelüke stimulans niet aanwezig en vertoont dit middel het beeld der normale, d.wz. verminderde han- dels beweging. Met de totaalsom over 11 maanden 74.595.000) mogen wü niet ontevreden zün. Deze is altüd nog een kleine 6 miliioen méér, dan de minister geraamd had. Dat ook de suikeraccüns zooveel minder opbracht, behoeft geen verwondering te baren. Vorig jaar toch was de belasting op dit volksvoedsel tot een duizelingwekkende hoogte gestegen. Dank zü het Initiatief en den voortdurenden drang der Katholieke Kamerfractie zün per 1 Juli j.l. zü het provisorisch de Ujdelüke opcenten af geschaft, waardoor natuurlük de opbrengst van dit middel belangrijk moest dalen. Hoe gelukkig wü deze accünsverlaging ook vonden, het kan niet ontkend, dat er een groot gat door in de raming is gesla gen. Immers, waar 11/12 der geschatte opbrengst 57 millloen bedraagt, maken de werkeUjke ontvangsten tot en met 30 November ad 48 miliioen een ietwat droe vig figuur. Dan nog een woordje over het groote vraagteeken van dit belastingjaar, de om zetbelasting. Vorige maand hebben wü ge memoreerd minister Oud’s voorspelling, dat dit middel door allerlei oorzaken in het eerste jaar 25 millloen bü de raming zou achterblüven. Einde October waren deze geschatte 25 millloen reeds met ruim 5 ten overschreden, en we waren toen bang dat des ministers profetie nog te optimistisch zou blüken. Het ziet er echter naar uit, dat onze schatkistbeheerder niet zoo heel ver heeft misgetast. Tenminste de November-op- brengrt bleef slechts een goede ton onder de maandraming van 6.791.000. Men diene hierbü echter in "het oog te houden, dat in November wel flinke bedragen van de kwartaalatipslagen zullen binnen geko men zün, op welk voordeeltje in December niet meer te rekenen valt. Na den middag, waarin zü een begin maakte met de behandeling van de zoo zware materie der flnancieele betrekkingen tusschen Rijk en gemeenten, Is de Kamer des avonds met de Onderwüsbegrootlng voortgegaan. ten geleden werden de werk- de film „De big van het regi ment” stopgezet, wederom omdat Sociale Zaken een bü deze onderneming geëngageerde kracht had aangezegd, dat zü naar het vaderland moest verhuizen. De directie vap de Mbnopole- film was hierover verontwaardigd en zette de 'stil, naar zü voorgaf, omdat bedoelde van zoo groote Importantie was, dat zonder haar de film niet kon vervaardigd wor den. Zaterdag JJ. Is er dan ook niet gewerkt, maar Intusschen hebben vertegenwoordigers van den Bioscoopbond een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van het betreffende de partement en thans werd een overeenkomst be reikt, waardoor het mogelük zal zün de kracht In kwestie althans voorloopig te behouden. De werkzaamheden kunnen dus doorgaan, zün zelfs weer begonnen, doch de kans blüft be staan. dat de persoon, om wie het hier gaat, mettertüd van deelneming aan de werkzaam heden zal worden ultgsloten. Er is over deze kwestie nog al wat te doen zün en Benno’s „Bleeke Bet" klaar was. beging y yat de Directe belastingen betreft, wW zü opgemerkt, dat in de elfde maand op kohier is gebracht een zuiver bedrag van 88.504.000, tegen een raming van f 96.309.000. Vorig jaar November was op denzelfden datum op kohier gebracht 95.781.000. Aan deze nadeelige verschillen Is de grondbelasting niet debet. Deze komt een 30 mille boven de raming uit en zerts een dikke twee ton boven vorig jaar. De Inkomstenbelasting (2/3 belastingjaar 1934—1935 en 1/3 1933—1934) komt wel is waar een half millloen boven de raming van 54.360.000 uit, doch blüft toch nog ruim 2 millloen benéden vorig jaar. Bü de vermogensbelasting is de situatie juist omgekeerd. Daar komt ongeveer 2.3 millloen op de raming tekort, terwül de Opbrengst van vorig Jaar met 3|/j ton wordt overschreden. Ook d« Verdedlgingsbelasting bleef De afdeeüngen Vetaen van den R K. en van den Modernen fabrleksarbeldersbond hebben, naar wü vernemen, besloten, het voorstel van de directie der N V. Papierfabriek van *-Van Gelder Zonen tot loonsverlaging met 8 pCt. per Omstreeks Maart zal nwra pCt. toegepast

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15