Rijksmiddelen November H de regeering Beleediging van Vreemdelingen de film I I Sovjet-voorstellen in Bereidt Uw jus met HONIG’s BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent in J Het radioproces DE BIG VAN 'T REGIMENT a, N.S.B.-PROPAGANDIST STAAT TERECHT WOENSDAG 19 DECEMBER 1934 KERKELIJK LEVEN Mgr. Th. W. Pichot JI DREIGEND CONFLICT Inbrekersbende gepakt fl Sociale Zaken actief Nederland - Japan Wielrijder door auro gegrepen jj. OVERVAL TE OOSTERHOUT »T, Vliegveld te Beverwijk of Alkmaar? Schiphol, uitgebreid tot 160 H.A., wordt grootste luchthaven van Europa Ontslag ongeschikte onderwijzers Een maand gevangenis geëischt Voornaamste eisch van het B. U- M. A. afgewezen Gaat zich in het Bisschoppelijk Museum vestigen •4» Requisitoir Krasse uitlating op een N. S. B.- vergadering te Alkmaar Vergeleken bij verleden jaar een „overschot” H 4 w» J 1 Repliek Geen instemming van de Neder landsche Regeering Het pleidooi Negen verdachten uit Rotterdam en Den Haag „over- d thans laat ver Ligt de oorzaak van het conflict niet bü de filmindustrie zelf? By de Berghuyzer Papierfabrieken te Hattem Het lot der conferentie op 19 Dec- beslist? Op de Algemeene Begraafplaats te Alkmaar zijn Maandagmiddag de twee slacht offers vanjiet gasvergiftigingsgeval ter aarde besteld. de na zaken kracht ire iet it- ol- eft eid tiet als De makelaar J. J. uit Tilburg, die was aan gehouden in verband met den roofoverval te Oosterbout.l» voorloopig op vrije voeten ge steld. Het nemen van de hierboven bedoelde maatr^ regelen alsmede het hierbovenbedoelde overleg, zijn essentleele elementen van de organisaties van den vrede, waartoe krachtens het Volken- bondsverdrag zelf, de organen van den Bond zijn geroepen, die meer dan de ontwapenings conferentie geëigend zijn om deze taak te ver vullen. de de nis ?en vel m- ing lit ter in- be- ér- iet. ae- ran eer lan ries md ing ro- een dat or- lit— ig- can te jen ur. tsi W. D. 34, a- vü ns ier •Iz. >’n e- Ier sr- in ch en id. te- of iet en en at. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f 0.75 per flacon. Mr. G. v. d. Feen de Lille, substituut officier van justitie, wees er op, dat dit de eerste keer is, dat de Alkmaarsche rechtbank een zaak binnen korten tijd worden uitgebreid tot 160 H.A., waardoor het de grootste vlieghaven van Euro pa zal worden. getuigen werden gehoord de inspecteur politie Stienstra en de rechercheur Voor de Alkmaarsche Rechtbank stond gister terecht de bekende NBB.-propagandist ds. G. van D„ Wien ten laste was gelegd, dat hij te Alkmaar op 26 September jl. In een door den kring Alkmaar van de NS B. uitgeschreven openbare vergadering gehouden in het „Gulden Vlies” mondeling en opzettelijk in beleedlgen- den vorm zich heeft uitgelaten over de Neder - landsche regeering. De Officier van Justitie acht het ten laste gelegde bewezen en overtreding van art. 137a aanwezig. Waar het voor de hand ligt, dat een geld boete toch uit de kas van de partij betaald zou worden en dus met een geldboete het doel van de straf voorbij gestreefd wordt. In den nacht van 23 op 23 November j.l. werd ingebroken In perceel Schenkweg 196 te Den Haag in welk perceel is gevestigd een grossier- derij in kousen, sokken en soortgelijke artikelen. Een party goederen ter waarde van ruim f 2500 kon hierbij door de inbrekers worden buitge maakt. Kort na deze inbraak gelukte het aan de Rot- terdamsche recherche een klein gedeelte der ontvreemde goederen in beslag te nemen, waar bij de 32-jarige J. D. te Rotterdam, die in het bezit van deze goederen was geweest, kon wor den aangehouden. Hierop stelden de Rotterdamsche en de Haag- sche recherche In onderlinge samenwerking een onderzoek in,' hetgeen leidde tot de arrestatie van den 31-jarigen J. H. te Rotterdam, en diens 38-jarlge echtgenoote, in wier woning aan den Hofdijk te Rotterdam, zooals inmiddels was ge- bleken, de geheele partij gestolen goed aanwezig was geweest. De goederen waren per auto naar deze wo ning vervoerd en bestemd voor den 43-Jarigen W. S„ die in dit perceel een kamer had gehuurd, doch die na de inbeslagneming der goederen was gevlucht. Eenige dagen later kon deze man te Den Haag worden gearresteerd. Uit het verhoor van W. S. bleek, dat hij zijn bemiddeling had verleend bij den verkoop van het gestolen goed door een Haagschen inbreker, den 23-Jarigen kok. D. M. J. O., aan den te Rot terdam wonenden 45-jarlgen koopman J. M. L., waarop de arrestatie van deze beide personen volgde. geweest. ,.Het Volk” zette zich schrap en klaag de reeds over de meer dan vier honderd men- schen, die op straat zouden staan, wanneer de werkzaamheden niet verder zouden gaan. Het blad suggereerde verder, ot liever verklaarde uitdrukkelijk, dat Sociale Zaken beïnvloed was door een drietal menschen, die bij de filmindus trie betrokken zijn en die tot eigen heil alle goede bultenlandsche krachten willen weren. Deze klacht gaat wat ver. Wanneer het in derdaad waar zou zijn, dat vierhonderd men schen hun werkverloren zien gaan door dezen eenen maatregel van Sociale Zaken, dan vragen wij ons af, waar de diepere oorzaak van dit verschijnsel ligt. Tot dusver heeft de Neder landsche filmindustrie veel meer onbekwame dan bekwame krachten uit het buitenland toe gelaten en de verontwaardiging hierover bij de eigen Nederlandsche filmers is minstens zoo gemotiveerd als die van een blad, dat gaarne duizenden vreemdelingen beschermt, die de Nederlanders werkgelegenheid ontnemen, en daïf -uen hij nog de smakeloosheid de eer van het geheel voor zichzelf op te eischen. Deze smakeloosheid was dubbel verwerpelijk: omdat ten eerste de eisch niet juist was en ten tweede de eer schit terde door afwezigheid. Maar we dwalen af. In het onderhavige ge val zou men kunnen betreuren, dat de filmt: .De Big van het regiment” niet werd afge maakt. hoewel we dit alleen gemotiveerd zou den achten, wanneer de film Inderdaad een verantwoord stuk werk wordt, hetgeen uiteraard nog zal moeten blijken. Het blijft dus de vraag, of men goed gedaan heeft mejuffrouw Kuyt op stel en sprong te dwingen haar werk te staken. Maar ook blijft de vraag, of Sociale Zaken be doeld heeft in te grijpen In den gang van za ken bjj deze eene film dan wel van een per manente werkzaamheid van genoemde Juffrouw bjj de Monopole-film. In het laatste geval m»'t men het kunnen rechtvaardigen, dat er ééns een moment komt, waarop de maatregel, die in de lucht hing, genomen zou worden, zelfs al geschiedde dit midden onder bepaalde werk zaamheden. Het lijkt ons dan ook niet uitgeslo ten, dat de werkvergunning thans weer gegeven is tot het oogenblik gekomen zal zijn, dat er geen dringend bezwaar meer tegen een ophef fing van de vergunning kan aangevoerd wor- - Zoo worden alle partijen ontzien en krijgt de noodzakelijke maatregel toch haar beslag. Verwijten aan het adres van Sociale Zaken lijken ons volstrekt ongemotiveerd. Wanneer men kwade trouw fil veronderstellen, wanneer men wil suggereeren, dat de referendaris in kwestie zich door anderen, die belanghebbenden zijn, laat lelden, dan kan men deze hartstocht betrekkelijk gemakkelijk botvieren. Maar even gemakkelljk Hikt het ons te veronderstellen, dat het den directies der filmondememingen, als mede den bestuurders van den Bioscoopbond wat waard is om buitenlanders boven Neder landers te prefereeren om andere motieven dar. de bekwaamheid alleen. Het is alles maar eer. kwestie van: hoe deze meeningen gesuggereerd worden en uit welken hoek zjj komen. Daarom herhalen wij de oude leuze: Nederlandsche films gemaakt worden door Ne derlandsche filmers. Dit geschiedde tot dusver niet. Laat bultenlandsche superieure krachten aanvullen, wat de Nederlanders niet kunnen. Dit geschiedde evenmin (behalve misschien bij Meinert). En wanneer er duistere krachten zijn in de filmwereld, die dezen gang van zaken wenschen voort te zetten, laat dan de regearinc Ingrijpen met aUe kracht. Dit is een eenvoudige eisch van rechtvaardigheid, die in deze tijden dubbel geldt. Dinsdag heeft de Amsterdamsche rechtbank vonnis gewezen inzake het geschil tusschen het Bureau voor Muziekauteursrechten (B.U. M.A.) en de vier radio-omroepver- eenigingen. De rechtbank overwoog ojn. dat het recht, dat de auteurswet aan den vervaardiger van eenig kunstwerk toekent, is een absoluut recht om de reproductie c.q. openbaarmaking van het werk te verbieden en hem niet alleen aan spraak geeft op een billijke vergoeding, wanneer het werk misschien tegen zijn wil wordt uitgevoerd. Anderzijds achtte de rechtbank de vordering van B.U.M.A. om de uitvoering van ,jop haar repertoire voorkomende werken" te verbieden, niet voor toewijzing vatbaar, omdat niet precies bekend is, welke werken dat repertoire omvat en welke niet. Wanneer de rechtbank deze vor dering zou toewijzen, zouden daar steeds nieuwe geschillen uit voortvloeien. Ten derde wees de rechtbank in haar over wegingen nog op de sociale strekking van het aan B.UM.A verleende monopolie, dat dan het bureau de verplichting oplegt, zich bü onder- handellngen tegemoetkomend te betoonen. BATAVIA, 16 Dec. (Aneta) Dr. Iden- burg, de secretaris van de Nederlandsche dele gatie, heeft plaats besproken op de „Indra- poera", welke 26 December vertrekt, doch zijn vertrek blijft onzeker, zoolang de conferentie nog niet definitief uiteen is gegaan. Van Japansche zijde wordt gemeld: De belde voorzitters van de delegaties bespraken giste ren import- en exportkwestles het aandeel van diverse importeurs en de scheepvaart; men heeft besloten belde Regeeringen in te lichten ter verkrijging van een slotinstructie in ver band waarmede thans geen verdere berichten worden verstrekt. Zoo mogelijk zullen beide voorzitters op 19 December opnieuw bijeenkomen, op welke bij eenkomst dan de beslissing, over al of niet voortzetting der conferentie, zal volgen. Aneta verneemt, dat de datum van 19 De cember te optimistisch moet worden geacht. Als medeplichtigen aan de inbraak konden voorts nog worden gearresteerd drie andere Ha genaars n.l de 32-jarlge koopman J. P., dé 21- jarige acrobaat J. A. V., en de 42-jarige koop man K. B. De verschillende verdachten zijn achtereen volgens ter beschikking van de justitie gesteld en wel vijf verdachten terzake van heling te Rotterdam en de vier andere terzake van Inbraak te 's-Gravenhage. krachten aan- het werk worden gezet en 'dat alleen die buitenlanders ter hulp worden ge roepen, die werkelijk superieur zijn en die wü giet kunnen missen. Men had reeds kunnen en moeten voorkomen, dkt een man als Oswald hier een film kwam maken. Zijn reputatie was geen voldoende motief om hem naar ons land te halen. HU maakte een heele boel films, maar een superieure film was er niet b’j. En toen zfjn en Benno’s „Bleeke Bet” klaar was, beging Jacovitol leverrraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kina. Naar wü vernemen, zal de Hoogeerw Heer Mgr. Th. W. Pichot, de door Z. H Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd is tot zijn twee de vicarls-generaal, voorloopig nog in het Bis schoppelijk Paleis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem blüven wonen. Over eenige weken zal hU zich echter in de Jansstraat 79 vestigen, het perceel, dat gedeel telijk tot Bisschoppelijk Museum is ingericht. Wat tenslotte betreft het nemen van maatregelen ter voorkoming van een ge wapend conflict en het overleg tusschen de staten ingeval internationale verdragen zou den worden geschonden, waarmede de Sov jet-delegatie de ontwapeningsconferentie zou willen belasten, is de Nederlandsche regeering van oordeel, dat het de voorkeur verdient hiertoe geen opdracht aan de oen-1 ferentie te geven. - Dinsdagmiddag ongeveer half 2 had op den RUksstraatweg te Bennebroek een doodeljjk ongeval plaats. De heer P. de Wit, een bekend inwoner van Bennebroek, kwam per rijwiel uit een zUlaan. Op den RUksstraatweg wilde hU oversteken en gaf daartoe een teeken. Juist op dat moment kwam een luxe-auto uit de rich ting Haarlem, die door krachtig remmen pro beerde een -aanrijding te voorkomen, doch daarin plet sAagde. waardoor de heer De Wit werd gegrepen en eenige tientallen meters werd medegesleurd. Toen de wagen eindelijk tot stilstand kwam, was de aangeredene zeer ver minkt. De ongelukkige was vermoedelük op slag gedood. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. De politie legde beslag op auto en rUwlel. De justitie uit Haarlem was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen 1 De Officier herinnert er in zün repliek aan, dat verdachte zelf toegeeft met zün «borden op de regeering te hebben gedoeld en kan niet de meening van den verdediger onderschrUven, dat de inspecteur onder suggestie zou gehan deld hebben. Spr. handhaaft zUn standpunt, dat hier van formeele beleediging sprake is. De zedelUke waarde van de regeering is aangetast. Ook spreekt de Officier ten stelligste tegen, dat wat verdachte verkondigde een gangbare mee ning zou zUn. Daar niemand spreker kan garandeeren. dat verd. zelf de boete zal betalen, persisteert spre ker bU zUn eisch. Pleiter, Mr. van Leeuwen, heeft bü het lezen van de Kamerverslagen de overtuiging gekre gen van bedoelde gangbare meening. Zelfs Kamerleden schijnen die meening te deelen. Pleiter verzekert nogmaals, dat verdachte zelf de boete zal betalen. Uitspraak volgt in een buitengewone zitting van 27 December te elf uur vjn. De Nederlandsche regeering heeft deser dagen aan den secretaris-generaal van den Volkenbond in antwoord op het tot de regeering gerichte verzoek mede gedeeld, dat het voorstel der delegatie van de Sovjet Unie tot permanent ver klaring van de ontwapeningsconferen tie met wijziging van haar naam in vredesconferentie, en uitbreiding van haar taak, bij de Nederlandsche regee ring geen instemming vindt. acht en wee roept (en dit veel te vroeg doet) nu een tüdelüke stopzetting van een fllmonder- neming gedreigd heeft. Het is mogelijk, dat mejuffrouw Kuyt, om wie het hier gaat, een ervaren fllmcutter is, maai het lUkt ons uitgesloten, dat zü de eenige is, die dit werk hier zou kunnen verrichten. En al ware dit het geval, dan nog kan men Sociale Zaken niet kwalijk nemen, wanneer dit depar tement er elndelük toe overgaat zün vertrouwen op te zeggen na een reeks var. films, die de in dustrie ons bracht en die nergens een sprankje hoop gaven op een lumineuzer toekomst. Wü voor ons hadden op een sppediger en sneller ingrijpen gehoopt, en hebben deze hoop niet onoer stoelen *of banken gestoken. Het wordt Immers meer dan tijd, dat onze Nederlandsche De verdediger, mr. N. van Leeuwen, verschil de met den Officier van meeninghet gaat hier niet om de kwalificatie van personen, doch van handelingen. Dus is er geen sprake van formeele beleediging en zal ontslag van rechts vervolging moeten volgen. PI. wees op het verschil van inhoud tusschen het verslag van den journalist, die deze verga dering bezocht en het proces-verbaal van in specteur Stienstra. Dit is in alle opzichten een keurig politie man, doch pl. heeft den indruk, dat deze zich hier te veel door suggestie heeft laten leiden. De Journalist is van meening, dat de geïncri mineerde woorden sloegen op de landbouwcri- sisorganisatlê, terwUl het proces-verbaal spreekt van een beleediging der regeering. Voorts acht pleiter opzet niet bewezen. Verdachte heeft een gangbare gedachte naar voren gebracht en zal moeten worden vrüge- sproken, omdat er geen bewüs van opzet is. Een geldboete zou verdachte zelf wel betalen. Verdachte is geen oplichter of misdadiger en behoort niet in de gevangenis. Nogmaals verzoekt pleiter ontslag van rechts vervolging. omdat geen opzet bewezen is en niet van formeele beleediging kan gesproken wor den. In het Staatsblad is afgekondigd een Ko- ninklUk Besluft, waarbü in het Ambtenaren reglement voor RUksleerscholen en Rüks lagere scholen het volgende nieuwe artikel wordt opgenomen: Een geneeskundig onderzoek kan mede worden ingesteld ten aanzien van een ambtenaar, die nfet wegens ziekte buiten dienst is. maar van wien nochtans op goede gronden wórdt veronder steld, dat zün lichamelijke of geestelüke toe stand een beletsel vormt om zün dienst naar behooren te verrichten. Blükt bü het onder zoek, dat zoodanige dlenstverr chttng is uitge sloten, dan heeft de betrokkene, indien hü op grond van den uitslag van het geneeskundig onderzoek buiten dienst wordt gesteld, aan spraak op uitbetaling van bezoldiging volgens art. 19 tot aan den dag van Ingang van het ontslag. Eenzelfde nieuw artikel is opgenomen in het Ambtenarenreglement voor Rükskweekscholen en Rijksnormaallessen. (3 millioen) onder de raming, al is het ver schil met vorig jaar slechts V/j ton. Het groote verschil met de totaal raming komt op rekening van de nieuwe belasting van de doode hand. Deze was geschat op 3 millioen, doch waar deze wet eerst op 9 October jj. is uitgegeven, waren op ulti mo November nog slechts weinig aanslagen vastgesteld (36.000). Eenige conclusie over de opbrengst van dit middel valt uiteraard nog niet te trekken. Tot slot vermelden wü nog de inkomsten ten bate van het gemeentefonds. Het zil ver bedrag aan kohieren dienst 19341935 bedroeg 47.033.000, de tüdelüke opcenten 18.130.000. Voor den dienst 19331934 zün deze bedragen resp. 59.253.000 en 22.704.000. Intusschen heeft de directie toegezegd een lid van den staf van de K. L. M. naar Bever- wük te zullen zenden, teneinde zich op de hoogte te stellen van de situatie aldaar en in de omgeving. Voorts ligt het in de bedoeling om daar ter plaatse door een bekenden piloot lezingen te doen houden, waarvoor vanuit BeverwUk reeds het verlangen te kennen was gegeven. een woordje over het groote vraagteeken van dit belastingjaar, de om zetbelasting. Vorige maand hebben wü ge memoreerd minister Oud’s voorspelling, dat dit middel door allerlei oorzaken in - het eerste jaar 25 millioen bü de raming zou achterblüven. Einde October waren deze geschatte 25 millioen reeds met ruim 5 ton overschreden, en we waren toen bang dat des ministers profetie nog te optimistisch zou blüken. Het ziet er echter naar uit, dat onze schatkistbeheerder niet zoo heel ver heeft misgetast. Tenminste de November-op- brengst bleef slechts een goede ton onder de maandraming van 6.791.000. Men diene hierbü echter in het oog te houden, dat in November wel flinke bedragen van de kwartaalaanslagen zullen binnen geko men zün, op welk voordeeltje in December niet meer te rekenen valt. ziet spr. zich genoodzaakt gevangenisstraf te requireeren. Waar het echter een oppassend man met een blank strafregister betreft, requireert spr. een ïnaand gevangenisstraf. De Nederlandsche regeering merkt op, dat de doeleinden, welke de Sovjet-delegatie bin nen t arbeidsveld van deze conferentie wenscht te brengen, gedeeltelük reeds zonder eenlgen twüfel tot de bevoegdheid der conferentie be hooren. Wat betreft het voorstel der Sovjet-delegatie om de contröle inzake de uitvoering van ver dragen, welke de ontwapeningsconferentie sou opstellen, aan deze conferentie zelve op te dragen, herinnert de Nederlandsche regeering er aan, dat men zich steeds voor oogen heeft gesteld het in het leven roepen van een per manente ontwapeningscommissie, die deze taak zou vervullen. Mocht de conferentie dé voorkeur er aan geven zelf dit toezicht uit te oefenen, dan zou de conferentie ongetwüfeld reeds de bevoegdheid hebben hiertoe te besluiten. De uitspraak luidde dat de uitvoering van een reeks bepaalde muziekstukken, die volgens de dagvaarding in de eerste helft van het Jaar had plaats gehad, onrechtmatig verklaard werd, zooals B.UM.A. dat had gevraagd, dat evenwel een verbod voor de toekomst tot uit zending van B.UM.A.-muziek niet werd gege ven en dat partüen ieder in zün eigen kosten werden veroordeeld. De Nederlandsche Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders deelt mede, dat er een dreigend conflict hangende is bü de Berghuyzer Papierfabrieken te Hattem. De oorzaak van dit dreigend conflict moet worden gezocht in het feit, dat door de directie nadat reeds onderscheidene malen in velerlei vorm tot loonsverlaging is overgegaan, opnieuw 6 pet. verlaging is ingevoerd. Daarbü heeft het bü de arbeiders groote ont stemming gewekt, dat de directie weigert met de organisaties in overleg te treden. Het personeel is ruim 300 man sterk, waarvan het overgroote deel georganiseerd is in den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. Zaterdagavond j.l. is met het personeel ver gaderd en werd besloten dat, Indien geen over eenstemming wordt bereikt, de organisaties zich het recht voorbehouden, den arbeid per 31 Dec. as. te doen onderbreken. v -w -y-at de Directe belastingen betreft, \A/ zü opgemerkt, dat in de elfde maand op kohier is gebracht een zuiver bedrag van 88.504.000, tegen een raming van f 96.309.000. Vorig jaar November was op denzelfden datum op kohier gebracht 95.781.000. Aan deze nadeelige verschillen is de grondbelasting niet debet. Deze komt een 30 mille boven de raming uit en zelfs een dikke twee ton tx>ven vorig jaar. De inkomstenbelasting (2/3 belastingjaar 19341935 en 1/3 19331934) komt wel is waar een half millioen boven de raming ▼an 54.360.000 uit, doch blüft toch nog ruim 2 millioen beneden vorig jaar. Bü de vermogensbelasting is de situatie Juist omgekeerd. Daar komt ongeveer 2.3 millioen op de raming tekort, terwül de opbrengst van vorig jaar met 3Yi t°n wordt overschreden. Ook de Verdedigingsbelasting bleef betreffende het nieuwe artikel 137 te behande len krügt. Dat zal niet gemakkelük zün. om dat over dit artikel nog geen jurisprudentie be staat. Hier hangt alles nog eenlgszins in de lucht. Dit artikel is niet gemakkelük toe te passen omdat het gaat over de vraag of het een for meele, dan wel een materieele aantastng van het gezag betreft. In de Memorie van Toelich ting wüst de regeering er op, dat onteerende kwalificaties beleedigend zün en onder dit ar tikel vallen. De regeering heeft zulke critiek aan banden willen leggen, en alleen critiek wil len toelaten, die in een behoorlük keurslijf is gestoken. De rechter moet thans uitmaken of hier van beleediging sprake is. Verwacht mocht worden, dat verd. de wet, in casu art. 137a, kende. HU heeft beweerd, dat de regeering de Grond wet verkracht, het recht vertrapt en landver raad pleegt; iets ergers kan men van een re- geering niet zeggen. Dit is niet alleen kras en verontwaardigd, doch een critiek dermate beleedigend, dat art. 137a hier van toepassing is. Van een predikant mag niet verwacht wor den, dat hü zich op dergelüke wüze uitlaat. -j~> r is de laatste maanden nog al eens on- H eenigheid geweest tusschen de Neder- landsche filmindustrie en de overheid. Het departement van Sociale Zaken, dat toe te zien heeft op werkzaamheden, voor vreem delingen vemcht. heeft een paar maanden geleden moeilijkheden gemaakt met de onder nemers van „Het meisje met de blauwe Hoed.” De moeilükheden werden opgelost en het resul taat is, dat deze film nog deze week haar pre mière zal beleven. Een paar dagen geleden werden de werk zaamheden aan de film „De big van het regi ment” stopgezet, wederom omdat Sociale Zaken een bü deze onderneming geëngageerde kracht had aangezegd, dat zü naar het vaderland moest verhuizen. De directie van de Monopole- film was hierover verontwaardigd en zette de stil, naar zü voorgaf, omdat bedoelde van zoo groote importantie was. ‘dat zonder haar de film niet kon vervaardigd wor den. Zaterdag j.l. is er dan ook niet gewerkt, maar intusschen hebben vertegenwoordigers van den Bioscoopbond een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van het betreffende de partement en thans werd een overeenkomst be reikt, waardoor h«t mogelük zal zün de kracht in kwestie althans voorloopig te behouden. De werkzaamheden kunnen dus doorgaan, zün zelfs weer begonnen, doch de kans blüft be staan. dat de persoon, om wie liet hier gaat, mettertüd van deelneming aan de werkzaam heden zal worden uitgsloten. Er is over deze kwestie nog al wat te doen Hü had opzettelük op een door iemand uit het publiek tot hem gerichte vraag mondeling en duidelük hoorbaar geantwoord: „Ik zeg en ik riskeer misschien een veroordeellng, dat gü. Ne derlandsche regeering, door het verbod der N.S.B. het recht hebt vertrapt en de Grond wet verkracht. Gü. Nederlandsche regeering, pleegt landsverraad door Uw beste burgers, en dat zün de NB.B.-ers uit Uw dienst te weren.” De rechtbank was als volgt samengesteld: mr. Ledeboer. president, mr. Ubbens en mr. Krabbe, rechters, mr. v. d. Peen de Lille, O.M., terwül verdachte werd verdedigd door Ir. mr. N. van Leeuwen, kringleider van de NBB. te Alk maar. Als van Burg. Verd. geeft toe de woorden gesproken te heb ben en daarmede gedoeld te hebben op de re geering en niet op de landbouwcrisisorganisa tie. Maar geen oogenblik had hü daarmede een beleediging bedoeld. President: „Maar als U zegt, dat de regeering de Grondwet verkracht en landverraad pleegt is dat naar Uw meening geen beleediging?” Verd.: „Het was een zeer krasse uitlating, doch er was geen beleediging mede bedoeld. Wei was het een sterke uiting van oprechte ver ontwaardiging.” Verd. heeft veel voor de NBB. gesproken, doch nooit in beleedigenden vorm aan het adres ven de regeelrng. Op een vraag van den verdediger zegt ver dachte, dat hü ook geen haat of minachting be doeld heeft. Het was alleen een uiting van ver ontwaardiging, die acuut werd. Getuige inspecteur Stienstra verklaarde de in de dagvaarding opgenoemde woorden te hebben gehoord. Het verhoor van den rechercheur v. d. Burg werd overbodig geacht. et algemeene beeld, dat de rüksmid- delen over de laatste maanden van dit jaar vertoonen, is niet ongelijk aan dat van vorig jaar over dezelfde pe riode. Toen wü in December 1933 ons overzicht over den middelenstaat van November schreven, konden wü daarin een toon van gematigd optimisme laten doorklinken. Immers in het laatste kwartaal van dat Jaar was het nadeellg verschil ten opzichte van de raming, dat gedurende de eerste maanden met angstwekkende sprongen omhoog was gelpopen, even snel terugge gaan en door de November-ontvangsten zelfs in een klein voordeelig saldo omgezet. Zóó gunstig is het dit jaar niet geweest; daarvoor was trouwens het degrès over drie kwartaal ad 29 millioen te groot. Maar toch, in dezen üjd is het al verheugend te kunnen constateeren, dat na October dit bedrag met 8 ton terugliep, terwül Novem- ber dat nog eens met ruim 3 ton voortzet Vergelüken we November 1934 met dezelf de maand van 1933, dan is er een ■chot” van ongeveer 1.8 millioen. Deze vergelüking is echter niet geheel zuiver. Men behoort er bü in aanmerking te nemen, dat in de afgeloopen maanden twee middelen geld inbrachten, welke vorig jaar nog niet bestonden. J)eze beide, n.l. omzetbelasting en couponbelasting brach ten op rond 7 millioen, zoodat per saldo op de andere middelen een tekort Is van 5.2 millioen. De schuldigen hiervan aan te wüzen valt niet moeilük. Het zün de invoerrech ten (2.4 millioen) het gedistilleerd (2'/2 ton) de suikeraccüns (2.7 millioen), de successierechten (büna 8 ton). Daartegen over staan eenige verhoogingen, o.a. ta baksaccijns (8 ton), zegelrechten (3 ton), registratierechten (1 ton). Behalve dan bü de successierechten, die immers altüd zeer wisselvallig plegen bin nen te komen, is een verklaring voor de groote verlagingen niet moeilük te vinden Allereerst de invoerrechten. Vorig jaar stond de inwerkingtreding van omzet belasting met het compenseerend invoer recht voor de deur. Geen wonder, dat de handel toen geforceerd werd om nog maar zooveel mogelük binnen de landspalen en bü de cliënten te brengen. Daardoor gingen in November (en December) de invoer rechten, welke voor dien üjd niet of nau welijks de raming konden halen, met een loehoorlük sprongetje omhoog. Dit jaar was een dergelüke stimulans niet aanwezig en vertoont dit middel het beeld der normale, d.w.z. verminderde han- delsbe weging. Met de totaalsom over 11 maanden 74.595.000) mogen wü niet ontevreden zün. Deze Is altüd nog een kleine 6 millioen méér, dan de minister geraamd had. Dat ook de suikeraccüns zooveel minder opbracht, behoeft geen verwondering te baren. Vorig jaar toch was de belastihg op dit volksvoedsel tot een duizelingwekkende hoogte gestegen. Dank zü het Initiatief en den voortdurenden drang der Katholieke Kamerfractie zün per 1 Juli j.l. zü het provisorisch de tüdelüke opcenten af geschaft, waardoor natuurlük de opbrengst van dit middel belangrük moest dalen. Hoe gelukkig wü deze accünsverlaging ook vonden, het kan niet ontkend, dat er een groot gat door in de raming is gesla gen. Immers, waar 11/12 der geschatte opbrengst 57 millioen bedraagt, maken de werkelüke ontvangsten tot en met 30 November ad 48 millioen een ietwat droe vig figuur. Dan nog Naar wü uit goede bron vernemen, hebben eenige bestuursleden van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Beverwük en de Be- verwüksche Harddraverüvereeniglng de vorige week een bezoek gebracht aan de directie van de K. L. M„ teneinde de aandacht te vestigen op de plaats, welke Midden-Kennemerland als belangrük en dicht bevolkt centrum ten op zichte van het luchtvaartverkeer zou kunnen innemen. Daarbü is gebleken, dat Midden- Kennemerland zich alsnog niet leent voor de vestiging van een vliegveld, vooral om de na- büheid van de luchthaven Schiphol. Bovendien bestaan er plannen voor de in richting van een vliegveld te Alkmaar. Schiphol, zoo werd medegedeeld, zal

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5