Mailschip„Orania”aangevaren De Oosténrijksche staat en de arbeiders I I 1 De Angriff contra Japan en het vloot verdrag „Frankf. Zeit.” ZELFONDERMIJNING VAN HET MARXISME ALLE OPVARENDEN II GERED Interview met Von Neurath DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 27 Dec. officieel© De Ie» van het verleden opzegging Aan wie de schuld? Gehoorzamen en mond houden J Eenige gewonden Fraaie meteoor waar- Hoe het gebeurde DEVIEZENSMOKKELAARS genomen Korte berichten KIND VERBRAND Het schip vrij snel gezonken Bereid na de Kerstvacantie een uitgebreid ontwapenings voorstel te doen Politiemacht op Sachalin versterkt Sir Simon geeft de hoop niet op DOOR ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN HET HANDELSOVERLEG MET DUITSCHLAND MUZIEKONDERWIJS AAN KINDEREN U Opvarenden keeren per trein terug LOONSVERLAGING BIJ DE W. S M. De hooge zee belette het schip de moeilijke haven van Leixout binnen te loopen Zyn meening over Saarkwestie en Oostpact Niemand heeft recht van critiek op nazi-organen (Van onzen Weenschen correspondent). Bij de directie van den Koninklijken I over De Orante’ van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, die tengevolge van van van stond ROME. 20 Dec. (Reuter.) In een onderhoud met een der vertegenwoordigers van de Messa- gero verklaarde minister von Neurath het niet waarschijnlijk te achten, dat het te Versailles vastgestelde verkiezingsstelsel voor het Saarge- oled onaangename verrassingen voor Duitschland kon opleveren. Ten hoogste zou een ot andere gemeente voor den status quo opteeren. De Londensche brandweer hield dezer dagen een wedstrijd, waarbij een bal met waterstralen naar het doel moest worden gedreven. Tot groot vermaak der toeeschouwers werden talrijke malen de spelers een speelbal der krachtige stralen werden bevangen moesten in allerijl het schip verlaten, vrijwel zonder eenige bagage. zy wer den, door van allen kant toesnellende scheep jes opgenomen. Van het schip, dat vrij snel zonk waren spoe dig niet meer dan de pijpen te zien. De minister van Defensie verklaarde, dat voor België ..het enkele feit, dat het een sterk leger bezat, voor den vrede werkt", doordat het den lust dergenen, die zijn gebied zouden willen schenden, doet vergaan. Het Engelsche ministerie van Oorlog bericht, dat bet derde regiment Royal Ouards het vol- [Reeds gedeeltelijk geplaatst in ons vorig nummer) Het blad van Excellentie Goebbels, de „An- griff’ bevatte Dinsdagavond IJ. een hoofdar tikel tegen de Joden, wat natuurlijk niets bij zonders is, maar in het bijzonder ook tegen de „Frankfurter Zeitung”, aan wJk blad tot dus verre een zekere mate van vrijheid op het ge bied van bedfcheiden critiek was gelaten, wel uit overweging, dat dit orgaan in het buiten land als het voornaamste Duitsche blad wordt beschouwd. TOKIO, W Dw. (Reater.) De Japanacba regeering publiceert een communiqué Inzake de opzegging van bet vlootverdrag. Er wordt daarin verklaard, dat de opzeg ging op n December sal geschieden. Japm» maa^t daarbij gebruik van zijn recht MB het verdrag op te zeggen. Een hevige stormwind, welke zand medevoer- de. heeft Dinsdagmorgen vroeg in N. W Vic toria Australiëgroote schade aangericht Hulzen zijn beschadigd, daken afgerukt en fabrieksachoorsteenen weggeslagen verlaging in den winter zou worden ingevoerd, is overeengekomen, dat vanaf 1 Januari as. tot 1 April een toeslag van 2% pet. op het loon wordt gegeven. Mocht op 1 April blijken, dat de resultaten van het bedrijf over 1934 zoodanig zijn, dat geen verlies werd geleden, dan zal deze toeslag ge handhaafd blijven. •n Inhoud Irulschen. welke dit vooral niet gezegd mag De chef der politiemacht op het Japansche deel van het eiland Sachalin verklaart, dat het ministerie van 'oorlog toestemming he?ft ver leend. met het oog op de onzekerheid, die op het oogenbllk in het Verre Oosten hrerscht, de politiemacht op het eiland met 500 man te versterken. De regeering zal de geheele mannelijke bevol king in den leeftijd van 16 tot 42 jaar ultnoo- dlgen, zich in haar vrijen tijd voor den krijgs dienst laten oplelden. De Belgische Kamer heeft het regeeringsont- werp tot vaststelling van het legercontingent voor 1935 aangenomen. Terstond na de aanvaring liet de kapitein van de „Oranla" om een ontploffing te voor komen alle ketels leeg maken. Aan boord bleef men de grootste koelbloedig heid bewaren. Het aanvarende schip mat 5910 ton tegen de „Oranla" 10.000 ton. Volgens de meening van deskundigen zou de verantwoordelijkheid van het gebeurde berusten bjj den kapitein van het Portugeesche schip, die zonder loods voer en geen acht geslagen bad op de teekenen, die aanduldden, dat de „Oranla" voor anker lag. Ware het ongeluk niet in de nabijheid de haven geschied, dan zou de redding de opvarenden bjj de zware see die er bijna onoverkomelijke moeilijkheden hebben opgeleverd. Japan verlangt, overeenkomstig het in het verdrag bepaalde, dat een nieuwe vlootconfe- rentie. en wel uiterlijk eind 1935, gehouden zal worden. De Japansche gedelegeerden te Londen zul len naar Tokio terugkeeren om aan een groote mlnisterieele bespreking Inzake de toekomstige vlootpolltlek deel te nemen. De personeelsorganisaties hebben met de di rectie der Westl. Stoomtramweg Mij overeen stemming verkregen omtrent een loonsverlaging, die werd voorgesteld. Overeengekomen is. dat een loonsverlaging van 5 pet. plaats heeft Ech ter in verband met het ongunstige feit, dat' deze Volgens bij de directie van de Koninklijke Hollandschen Lloyd te Amsterdam ontvanger telegram is het stoomschip „Oranla” van deze maatschappij, dat op weg was van Lissabon naar Lelxoes (Portugal), door het Portugeesche stoomschip „Loanda" midscheeps aangevaren De „Oranla" heeft de haven van Lelxoes nog kunnen bereiken, doch is in deze haven gezon ken. Alle opvarenden, zoowel bemanning als pas sagiers, konden worden gered. Kapitein var sa. „Oranla" was de heer Maars. De „Oranla" van den Konlnkl. Hollandschen Lloyd is 9763 bruto ton groot en is in 1921 ge bouwd. Het was een der grootste passagiers vrachtschepen van den Konlnkl. Hollandscher Lloyd. Verder werden vijf passagiers en vier leden van de bemanning licht gewond. Het was begrijpelijk, dat de Qua! d’Orsay slechts bevrediging zou vinden in een terugkeer van de Baar naar Duitschland, waardoor aan veel hoofdbreken een eind zou komen. Von Neurath zetde vast overtuigd te zyn van den oprechten goeden wil van Flandtn en Laval, maar in democratisch-parlementalre landen wist men nooit zeker, of het heele land achter de regeering stond. Zoo was het mogelijk, dat eenige machtige financieele of industrieele groe pen ook thans nog er tot het laatste MgenbHk op een anti-Duitache oplossing der Saarquestie aanstuurden. Omtrent het Oostpact zeide Von Neurath, dat men hier nog slechts te doen had met vermoe dens en dat nog niet het geringste resultaat was bereikt. In zijn ultgebreidsten vorm ware het pact met zijn directe en indirecte verplichtingen een raadselachtige en buitengewoon gecompli ceerde aangelegenheid. Eén ding was zeker: Als men onder Oostpact de verplichting voor Duitschland wilde verstaan om in geval van een conflict tusschen twee of meer landen der talrijke vermoedelijke deelnemers gewapend In te grijpen, en den geheelen terrttortaal-politleken toestand van Oost-Europa voor de eeu vlgheid te garandeeren. dan zou Duitschland daaraan nimmer kunnen meedoen. Hjj meende, dat men voor den Europeeschen vrede beter en concreter dingen kon doen. Het pact van vier was een andere zaak. Ik zeg „was", aldus spr., omdat het oorspronkelijk denkbeeld van Mussolini ge leidelijk is gewijzigd, zonder dat het er doeltref fender door werd. Integendeel, het denkbeeld van uw grooten staatsman was voortreffelijk, alles wat aan hegemonie, aan onderdrukking her innerde, was weggelaten. Een van de passagiers liep een l op en werd in ernstigen toestand in het" huis van Porto opgenomen. Puike*, een democratisch lid van het Amerl- kaansche Huis van Afgevaardigden, heeft, naar gemeld wordt, vier brieven ontvangen, waarin hij en president Roosevelt met den dood wor den bedreigd. De aangelegenheid wordt door de federale autoriteiten onderzocht. Aan de grens bjj Kerkrade werden zeven per sonen. drie vrouwen en vier mannen uit Heer len gearreste-ra. wegens deviezensmokkelartj. Ze waren in het bezit van 500 mark, die In be slag genomen werden De smokkelaarsbenae werd reeds langen tijd van devleaensmokkel verdacht. Vast staat, dat ze minstens 5000 mark de grens naar Heerlen heeft gebracht. Te Llth (N.-Br.) trok een andor half jarig- kind zich een ketel kokend water over het lichaam. In de grensgemeente Kohlscheld bij Kerkrade stiet de gehuwde arbeider v. Meer, die bezig was een electrische geleiding te herstellen, met hel hoofd tegen de leiding v. M. viel van een Meter hooge ladder. Behalve vreeaeiyke brandwonden kreeg het slachtoffer een aebe- Reuter seint ons nader uit Lissabon, dat tijdens de aanvaring van de „Oranla” door de „Loanda" verscheidene opvarenden van de „Oranla” in het water vielen, doch zy werden onmlddelltfk opgepikt. Naar verluidt sullen de besprekingen met Duitschland over een nieuw handelsverdrag nog deze week ten einde loopen. e Een nieuw vlootverdrag moet lelden tot da ontwapening ter zee en daardoor den vrede verzekeren. Om dit doel te bereiken is Japan tot offers bereid. Zouden de andere mogendheden een accoord van de hand wijzen, dan zal Japan z|jn eigen weg gaan en geen concessies doen. In een ander lang communiqué van de .«gee ring wordt verklaard dat Japan niet bang ia voor een bewapeningswedloop. De minister van marine, admiraal Oesoemi, wees erop, dat de voor de Japansche vloot ult- getrokketf middelen voldoende waren, om ten opzichte van Amerika het evenwicht te bewaren. De versterking van de dulkbooten en. zoo nno- dig, ook van de groote kruisers, zal gelijken tred houden met de uitbreiding dezer eenhe den In Amerika. De minister van bultenlandsche zaken. Hl- rota, verklaarde, dat Japan bereid is. na de Keratvacantle een uitgebreid ontwapenings voorstel te doen. paard ging, veroorloven. Eerst met het enger worden der levensrulmte begon de kritiek op de democratie op te duiken. De diepgaande economische crisis bereidde voor den autorital- ren staat den weg. De democratie der laatste halve eeuw was een massademocratle geworden en in deze massademocratle domineerden de massapartyen van boeren en werklieden. Toen deze arbeidende massa’s in stad en land door de om zich heen grijpende crisis als economische factor begonnen heet te loopen, werden ze al gauw als politieke factor onbruikbaar. Van dit gezichtspunt uit, is de fout oer so ciaaldemocratische politiek bepaald grotesk te noemen. Had de sociaal-democratie van Oosten rijk zich niet vrijwillig afzijdig van de staats macht gehouden, dan had zjj zeker niet alléén het groote gelag van het democratische verlies moeten betalen, en had z|j waarschijnlijk actief kunnen deelnemen aan het de democratie af lossende autoritaire régime. De oude democratie is niet overwonnen door de nieuwe politieke ideologieën der menschen, doch door de verandering der economische rea liteit. Dat de arbeidersbeweging aan deze ver anderingen geen deel had overeenkomstig haar politieke macht van gisteren, daaraan draagt de valsche ideologie harer vroegere politieke leiders schuld. Slaagt de autoritaire staat er in. zich te consolldeeren, slaagt hjj erin, de arbeidende bevolking economisch op de been te houden, dan zal ook de tyd van grootere politieke vrij heid wel terugkeeren. Dat het autoritaire régime in Oostenrijk zich parallel ontwikkelde met dat van Duitschland, dat maakte den Oosten rjjkschen werkman zenuwachtig H|j vreesde die ontwikkeling, en die vrees drong hem in een wilde opposltie- stelling. liberale periode, de bezittenden die de macht Toen echter deze parallel-ontwikkeling met - - Duitschland overging tot verwjjderfng van en strijd tegen het nationaal-socialistlsche Duitsch land, ontstond en groeide hier, niet alleen in christelljk-soclale maar ook in bepaald socialis tische arbeiderskringen, een minder on verzoen- lijke houding tegenover het autoritaire régime. Evenals bij de christelijk-socialen was bU de sociaal-democraten de begeestering voor eer! „Artbchlusz” sinds den triomf van het nationaal- socialisme in Duitschland tot beneden het vries punt gedaald. Gesteld voor de keuze: autoritair régime i la Dollfuss zonder Anschluss, of autoritair régime A la nationaal-socialisme mét Anschluss, kiest de Oostenrij ksche sociaal-democratische arbeider zonder twijfel het eerste en niet het laatste. Zulk een keuze blijft echter voor de Oosten- rijksche sociaal-democraten de keuze van het geringere kwaad. De huidige Oostenryksche regeering heeft met deze gezindheid der socia listen wel ipts gewonnen, maar niet veel. Ofschoon van huls uit internationaal georiën teerd. zou de Oostenr|jksche sociaal-democra tische arbeider er wel voor te vinden z|jn, voor een van het nationaal-socialistlsche Duitschland onafhankelijk Oostenrijk op te komen en daar voor desnoods offers te brengen, maar.... de uitschakeling van den klassenstrijd door den opbouw der beroepsstanden zit hem dwars. Hol landschen Lloyd waren te half elf vanmorgen nog geen nadere berichten m aansluiting op de reeds gepubliceerde betreffende het zinken van het mailschip „Oranla” in de haven van Leixous Ingekomen. De gezagvoerder en de andere opvarenden van het schip zullen zoo spoedig mogelijk per trein naar Amsterdam terugkeeren. In het bedoelde artikel zegt de „Angriff”, dat het Reichsgesetzblatt en het Verordnungs- blatt van de partij geen opmerkzamer lezers heeft dan de Joden, die dit materiaal van A tot Z behe.rschen Zoodra een Nazi van de oude school een stap doet in den geest van de zege vierende beweging, vallen zij met een net van bepalingen op hem aan. Zoo stelt zich de Frank furter Z itung aan als ware zy officier van justitie van de N.SDA.P. ...Zij vraagt: Hoe is hetgeen de krlngleider doet, te vereenlgen met de verordening jran het rUksminlsterie van blnnenlandsche zakAi? Hoe kan de N. 8 Bond van Onderwijzers zoo iets bepalen. Indien de rljksminister van onderwijs twee maanden geleden (zis Reichsgesetzblatt van 4 October bladzijde 348> toch reeds een beslissing In deze zaak heeft genomen? Dit b. duldt: de Frankfurter Zeitung maakt zich tot kroonjurist van den staat tegen de par tij Zij verzuimt natuurlijk niet, dat te doen met den moreelen oogopslag van een fatsoenlijk man, die in 's hemelsnaam den volkomen vrede wil bewaren, de N.SD A.P wil behoeden voor onbedachtzaamheden. antl-semitlsme van de daad. Dat is jawel, wjj spreken nog onze oude onverkleurde taal een voorbarige onbe schaamdheid. Zoo ver zijn wij nog niet! Zoo staat ’t nog niet met de pers in het derde rijk, dat zy zich kan veroorloven om de betrekking van nat. soc. ministers tot de NBHAJ*. te bepalen De betrekking tusschen staat, partij en bedrijfsleven is een zaak van het nat. socia lisme en z|jn leider. Zy wordt niet door de buitenstaanders bepaald, geen buitenstaander mag zich permitteeren haar tot de orde te roe pen.” De Angriff zegt dan, dat de middenstand vertrouwen heeft in den» leider en dat daarom de middenstand ook niet de warenhuizen op den dag van de revolutie heeft bestormd, want h|j nam aan, dat de leider het een na het ander in orde zou brengen. De schriftgeleerden van het zg. oeconomlsch geweten hebben daar entegen getracht de 25 punten van het pro gram naar hun denkbeelden uit te heggen. Zoo doen z|j nu met de verordening welke slechts hulpmiddelen z|jn van de orde van den dag. Geen terroristische groep en geen partij -over blijfsel hebben een aanval op de NB.D.A.P. ge waagd maar het z.g. economisch geweten zou de partij «el willen voorstellen als een hoop van politieke querulanten, die niet weten, wat z|j willen. Bij dit artikel van Goebbel s blad schrijft de Berl. corresp. van de ,Jt. R. Ct.” volgend com- m.ntaac: Het valt niet te ontkennen, dat de Frankfurter Zeitung, ofschoon aan dit blad ook volkomen overtuigde nat socialisten medewerken, op de wyze. zooais de Angriff ongeveer aangeeft, een critiek tusschen de regels door pleegt uit te oefenen. Juist voor een derg. lijke critiek is ’t nat socialisme vanouds zeer gevoelig geweest. Ook vroeger al wilden de onderscheidene leiders er ge-.n woord van hebben, dat zij elkaar te genspraken en zelfs zy wilden dat van buiten staanders niet hooren, die later met oneenig- heid de partij verlieten. Ook nu nog plegen van onderscheidene gezaghebbende zijdn uit latingen te verschijnen, welke naar d regelrecht tegen elkaar schijnen in te maar van worden, omdat het hier juist een van de moei lijke vraagstukken der ontwikkeling betreft: hoe het tempo der revolutie practlsch te vertragen: hoe de richtsnoeren naar den eisch des tijd* te veranderen en toch de geestdrift van den aan- hang niet te laten verslappen? Hoe dit zij. de aanval, zoowel van de Angriff als van andere bladen tegen de Frankfurter Zeitung, wijst er misschien op, dat dit blad den langsten tyd in de gelegenheid is geweest dezen vorm van cri tiek uit te oefenen. tv t »t geldt voor het begrip „vaderland”, wat VA, geldt voor het begrip „staat", dat geldt niet voor het begrip „grondwet". De grondwetten der staten hangen goeddeels af van de economische verhoudingen. De oude democratie der negentiende eeuw met haar oeverlooze ontwikkelingsmogelijkheid voor poli tieke partijen, haren strijd om het parlement, was alleen mogelijk in een toestand van over lijk produceerende en rendeerende economie. Over de haven van Leixous in Portugal, waar het van Zuid-Amerika naar Amsterdam op weg zijnde mailschip „Oranla” van den Kon. Holl. Lloyd na de aanvaring met een Portugeesch schip is blnnengeloopen, deelde de Inspecteur voor de Scheepvaart te Amsterdam, de heer C. A. O. v. d. Boom, tot wien wij ons om enkele inlichtingen gewend hebben, mede, dat dit een zeer kleine haven is met twee steenen pieren, die in de zee zijn uitgebouwd. Een schip dat deze haven binnenloopt, moet in verband met het tij volle kracht varen, doch reeds weer volle kracht achteruitslaan, als het nog maar gedeeltelijk binnen de haven is, wil het niet vast loopen. Ofschoon uit de eerste berichten in geen ge val een vaste conclusie valt te trekken, blijft de mogelijkheid bestaan, dat de „Oranla” niet verloren is en drijvende gemaakt zal kunnen worden. De ..Oranla” en de „Flandria" z|jn twee ge lijke schepen, die in hetzelfde vaarplan dienst doen. Mocht eerstgenoemd schip verloren zijn dan zouden daardoor aan dat vaarplan groote moeilijkheden in den weg worden gelegd. LONDEN. 20 Dec. (Reuter.) Sir John Simon heeft gisteravond voor de radio gesproken over het afbreken der voorbereidende vlootbesprekin- gen en oa. gezegd: .Jk kan. sprekend in naam der Britsche re geering. uitdrukking geven aan de vaste hoop dat de pogingen welke w|j allen hebben gedaan om ons een weg te banen ertoe zullen leiden dat nieuwe besprekingen laten w|j zeggen over twee of drie maanden zullen beginnen." Simon onderstreepte de noodzakelijkheid van het nader komen tot een accoord ter beperking van de bewapening ter zee waaraan ook Frank rijk en Italië meedoen. „Nl?ts is belangrtfkcr voor den wereldvrede dan dat de vlootmogend- heden met bijzondere belangen in het V-rre Oosten voortgaan met zich te verstaan over vlootbeperking en dat zij samenwerken voor 'n collectief systeem dat gericht is op het onder houden van vriendschappelijke betrekkingen tusschen alle naties in die streken. Het Brit sche Rijk heeft een verantwoordelijkheid welke wij moeten handhaven. Wij kunnen niet wijken op het punt van principes die essentieel en nood zakelijk zijn voor onze veiligheid. y—v ok de werkman dient redenen te hebben f I om z|jn vaderland te beminnen. Het be- grip „vaderland" is gebaseerd op een ge meenschappelijke historie en cultuur, op een saamheorigheid en verbondenheid, zoowel geeste lijk als materieel, op gelijkheid van aard en ze den. Het vaderland is bet land der vaderen, die sinds eeuwen geslacht na geslack^op denzelf- den grond in een gesloten gaygfechap een historische taak hebben verx^HEgf een eigen, zelfstandig leven hebben geleid.*T>at het begrip vaderland bij velen, vooral bij den modernen ar beider een groot deel van zijn diepere beteeke- nis en bindkracht verloren heeft, is voor een deel te wijten aan de industrieele ontwikkeling van de 19e eeuw. Deze ontwikkeling heeft ten gevolge gehad, dat tallooze landloozen van bet land naar de stad, de industrie-centra trokken, waar zij tot proleatriërs werden, tot ontwortel den, welke meer dan ooit alleen op zich zelf aangewezen waren. Voor deze bezitloozen ver vaagde het begrip vaderland, dat alleen nog practlsche waarde scheen te hebben voor de be zit.enden. Het werd zelfs vaak tot een hun af keer inboezemend begrip, omdat, vooral in de Van de R-'K Vereeniglng van Toonkunste naars ontvingen wy een uitvoerig schrijven, waarin gewezen wordt op een gevaar, dat een belangrijk onderdeel van de opvoeding, het muxlekonderricht. dreigt te ondermijnen. In deze tijden van malaise is men allerwegen ge neigd, om voor de jeugd .jnuziekleeraren" te kiezen, die .jnoordprljzen" vragen, en dat kun nen doen, omdat zij feiteltjk niets dan beun hazen zijn. Een der gelijke verkeerde handelwijze schijnt zelfs op vele pensionaten te worden toe gepast. Om aan dezen wantoestand een einde te ma ken. heeft de secretaresse van de voor enkele jaren opgerichte R. K. Vereeniglng van Toon kunstenaars (waarvan alleen vakmuslci lid kunnen zijn) zich bereid verklaard, aan hen, die adressen wenschen van werkelijke muziek- leeraren, inlichtingen verschaffen. Men wordt verzocht, zich te wenden tot mevr. A. van EjjndthovenBollen, secretaresse van de R. K. Vereeniglng van Toonkunstenaars. Willem Barentastraat 8, Utrecht. Een Reuter-telegram meldt omtrent de aan varing, tengevolge waarvan de „Oranla" zonk het volgende. Na omstreeks zes uur voor de haven van Leixous te hebben gekruist wegens de hooge zee. wierp de „Oranla” 200 Meter van den haveningang het anker uit. In Leixous moesten 68 passagiers aan wal; toen zjj bezig waren zich te ontschepen dook de Portugeesche vracht boot .Luanda” op. die vanwege den sterken golfslag op volle ksacht voer. De opvarenden van de „Oranla" zagen de boot op ben aankomen en moesten wel voelen dat een aanvaring onvermijdelijk was. Terstond daarop voer de .Luanda” met den voorsteven recht op bet middenschip van de „Oranla" in, hetgeen een groote scheur veroor zaakte, waardoor het water met geweldige kracht naar binnen stroomde. De passagiers, die welhaast door een paniek In handen hadden, dit begrip herhaaldelijk mis bruikten als een idealistisch getinte dekvlag voor de bedenkelijke lading hunner privé-be- langen. Wie niets var. het vaderland bezit, kan niets aan het vaderland verliezen, maar zal ook moeilijk van vaderlandsliefde doordrongen kun nen worden. Wanneer het proletariaat geen of weinig vaderlandsliefde gevoelt, komt dit voor een deel voort uit het misbruik, dat liberalisti sche machthebbers uitsluitend ten eigen bate en ten nadeele van de maatschappelijk zwakken van dit begrip hebben gemaakt. Het liberalisme der negentiende-eeuwsche wereld woekert on danks „Rerum Novarum” en „Quadragesimo Anno" nog voort in het sociale leven. En hoe zeer ook het Marxisme met zijn anti-nationale tendenz en zijn volslagen materialistische le vensopvatting veroordeeld dient te worden, als reactie op een in wezen minstens even materia listisch. maar huichelachtig idealistisch libera lisme is het verklaarbaar. Zoolang er verschil van politieke meening en zelfs van levensbe schouwing is, moet er een samenbindende in stantie zijn en de staat kan daartoe dienst doen. De staat, die door menschen geleid wordt, wekt echter oppositie van menschen. Hqt is een levensbelang voor den staat de legale oppositie in zich zelf in te bouwen, evenals het een le vensbelang voor den staat is de illegale opposi tie te onderdrukken en te verhinderen. Leiding en legale oppositie vormen den staat, welke eigenlijk niets anders is dan een „System des Ausgleiches", v. aarin het mogelijk moet zjjn. dat de legale oppositie van heden zonder revo- lutionnaire breuk in de rechtscontinuïtelt de leiding van morgen worden kan. Zoolang de mogelijkheid van een rechtabreuk bestaat, zoo lang moet er een rechtsordening z|jn. welke de rrchtsbreuk verbiedt en tracht te voorkomen De staat, die aan het begrip „vaderland" zijn historische beteekenis ontleent, moet de inwen dige tegenstellingen zooveel mogelijk overbrug gen en het reeht handhaven overeenkomstig de van God gestelde wetten. Ook de arbeider moet den staat zóó zien en kunnen zien. ME8ERICE. (Polen) 19 Dec. (V. D.) Gister avond is hier een groote meteoor gezien, die van het Westen naar het Oosten zich voort bewoog en in het zenith met een lulden knal uiteensprong Seconden lang was de streek in een hel licht gehuld. BU het uiteenspatten aanschouwde men een sterrenregen, die op een vuurwerk geleek. Het verschUnsel werd ook in de naburige plaatsen waargenomen. -w—it geldt heel in 't bijzonder voor den Oosten- J rjjkschen arbeider, die na de catastrophe van 1918 den Oostenrykschen staat me de heeft opgericht. Immers de boeren en ar beiders, vertegenwoordigd door de chrtstelUk- soclale en sociaal-democratische party, vorm den be langrijker elementen dan het burgeriyke. dat zich deels afzydig hield, deels alleen als bindstof dienst deed. De arbeiders en de boeren beschouwden den Oostenrykschen staat na 1918 dan ook als „hun” staat. Wat na 1918 in Oos tenrijk gebeurde, was eigenlyk niets anders dan een ietwat schokkende voortzetting van de ont wikkeling. welke sinds het ontstaan van de mo derne sociale politiek en de democratlseering der constitutioneels monarchieën was Ingezet Bij deze ontwikkeling van den modernen staat heeft de werkman een belangrijke actieve rol gespeeld. Het tragische in de arbeidersbeweging van alle landen Is, dat deze zich wel practisch wist aan te passen aan de veranderde omstan digheden en aan de nieuwe vormen, maar theo retisch op een star en onwezlenlyk, negatief standpunt bleef staan. - Niettegenstaande de parlementaire werk- zaamreid der arbefdersvertegënwoordlgers bleef het doctrinaire Marxisme defi staat ver loochenen. Hieruit valt de voor de laatste twin tig jaren typische vervreemding tusschen den staat en de sociaal-democratische party te verklaren, een vervreemding, welke tot een ver rassende ineenstorting van de verrassend ge wonnen machtspositie der sociaal-democratie heeft geleid en moest leiden. Vrijwillig trok de sociaal-democratie zich terug van de verant woordelijkheid en gaf daardoor de gelegenheid tot mede-beslissen prys. zy besefte niet dat de ze prijsgave geiyk stond met het afstand doen van de contróle over het machtsapparaat van den staat. Uit eigen vrije beweging, zonder onder dwang te staan, louter en alleen uit ge brek aan staatkundig inzicht, heeft zy zich zelf ondergraven. Geen historisch feit in de ontwikkeling van het nieuwe Oostenrijk staat zoo vast als dit. De sociaal-democratische leiders hebben te genover hun eigen beweging een zware cchuld op zich geladen, toen tengevolge van hun hou ding op 7 Maart 1933 het parlement in Oosten rijk werd uitgeschakeld en zy een hopelooztn strijd tegen de regeering begonnen, toen het voor hen definitief te laat was om nog te kun nen overwinnen. Toen zy schuldbewust zagen, hoe dom zy hadden gehandeld, grepen zy naar de wapenen om langs illegalen weg te beproe ven. wat zy langs legalen weg hadden verzuimd. Allen, die in den nieuwen Oostenrykschen staat willen opkomen voor medezeggenschap van den arbeider, die uit de oude arbeidersbeweging nieuwe kracht willen putten voor den opbouw van den Oostenrykschen staat, die yveren wil len voor de cultureele opheffing, sociale bevrij- dlng en politieke geiykgerechtlgdheid van den arbeider, dienen uit de dwaling der sociaal democraten een heilzame les te trekken. Z.y moeten leeren inzien, dat er geen sprake meer kan zyn van een renaissance der sociaal-demo cratie. maar wel van een continuïteit der arbei dersbeweging.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 19