ƒ7») KING Najaarsvergadering van het R.K. Werkliedén ver bond I HOLLYWOOD naar van Motordetachement de Saar De defensie land I De kabinetscrisis te Belgrado I ons A. C. DE BRUUN HOUDT DE OPENINGSREDE Nieuw protest van Abessynië I roepen Naar solidariteit ii De werkloozen Studiedagen Katholiek Gemeentehapaoord Crisis, of normale toestand Smokkelauto beschoten Solidariteit Taak van het leger Locomotief ontspoord Engelsche troepen aangekomen De luchtmacht De marine Kerstvrede I pepermunt] Minister Deckers bij het vertrek uit Haarlem Moeder van doodslag vrijgesproken Zijn uitzonderlijke positie De heer J. E. Boddens Hosang benoemd kN EN De besprekingen worden voort gezet te Berlijn NIEUWE BURGEMEESTER VAN NAARDEN Handelsverdrag met DuitsChland Ook in hooger beroep Jeftitsj wil een concentratie- regeering in het leven Gedeputeerde van Zeeland Luit.-generaal Seyffardt spreekt voor de Amsterdamsche Burgerwacht Duurzaam herstel van ons econo misch leven uitsluitend moge- Hjk door ordening Een doode, een zwaar gewonde F*. Op een goederentrein geloopen -- Huisvesting Ned. contingent HOEDEN - PETTEN EISCHT DIT MERK! t het WJj rijn ons zeer wel bewust, dat het niet vertrekken. moeten wij leeg ek ge- ur Lalt. Gen. Seyffardt in Ook Prof. Cobbenhagen constateerde In zijn Bh Zoo ooit, dan hebben de katholieke hoofd- on handarbeiders thans behoefte aan een sterke, welbewust geleide katholieke arbeidersbeweging. Minister Deckers heeft gisteren het detachement van de Schoolcompagnie van den motordienst te Haarlem, dat aange wezen is voor het Saargebied op het voorterrein van de Ripperdakaeerne geïnspecteerd en toegesproken De onderhandelingen met Dultschland over het sluiten van een handelsverdrag, die, gelijk bekend, te Den Haag werden gevoerd, zullen thans, zooals is overeengekomen, in Berlijn wor den voortgezet. Het aal anders worden, het zal, bedriegen de teekenen niet en gezien de ervaring van het verleden, ook beter worden, beter dan het In de 19e eeuw geweest is. beter, ver standiger, meer geordend, stabieler. nemers-overeenkomsten, ook reeds op uit zijn? Na eenige besprekingen werd het voorstel, om voor den R. K Bond van P. T. T.-personeel de de loonen van het overheidspersoneel wanneer het rapport- daar niet het Het Gerechtshof te Den Bosch heeft bevestigd het vonnis yan de rechtbank te Breda, waarbij is vrijgesproken vrouw E. B. uit Roosendaal, aan wie ten laste was gelegd, dat zij op 11 Ja nuari JJ. haar dochtertje van veertien maan den tweemaal met een pook op het hoofd heeft geslagen, waardoor het kind een schedelbreuk kreeg en op 14 Januari is overleden. nJ. in het N. van Gelderlam SAARBRÜCKEN 19 Dec. (Reuter). De politieke partijen in het Saargebied hebben het voorstel van de plebisclet-commlssle van den Volken bond. om van 34 tot Tl December een polltleken wapenstilstand in acht te nemen, aangenomen In den afgeloopen nacht trachtte een auto, beladen met smokkelwaar, op den Brusselschen weg te Maastricht, de douane te passeeren Toen aan het gegeven stopteeken geen gevolg werd ge geven, openden de beambten bet vuur op den auto. De 2O-jarige W. uit Slttard werd hierbij door een kogel gedood; zijn 24-jarige kameraad H. uit Hoensbroek werd met zware verwondin gen opgenomen in het ziekenhuis te Maastricht. Bij K. B. is met 1 Januari benoemd tot bur gemeester der gemeente Naarden de heer J. E. Boddens Hosang. met gelijktijdige toekenning van eervol onslag als burgemeester der ge meente Woubrugge. voor pen is vanmorgen in een extra-treln op Fran- schen bodem aangekomen. Zonder onderbreking werd de reis naar Saarbrücken voortgeset. Voor hun vertrek waren de soldaten in de ka zerne door Mussolini geïnspecteerd en toege sproken. De Duce spoorde hen aan. zich waar dig te betoonen aan de traditie van het Ita- llaansche leger, zoowel in als buiten den dienst tijd. Die verwekker, het individualisme, geleid hebbende tot bandeloosheid in de voort brenging, moet daarom met energie bestre den, in het vertrouwen, dat hij, overwonnen sijndf, plaats zal hebben gemaakt voor een betere orde, de ordening van ons program, de ordening, waarvoor gelukkig in breeder kring belangstelling komt. Voor de jonge „Studievereenigitlg van Offi cieren van de Burgerwacht” Reeft Lult. Gen. b. d. H. A. Seyffardt gisteravond een voor dracht gehouden oyer „Oorlogsgevaar voor Ne derland”. Zóó ernstig Is Intusschen de toestand gewor den, dat de nieuwe voorzitter van de Katholieke Werkgeversvereenlging, Ir. Guljé, in zijn eerste dezer dagen gehouden publieke speech wilde getuigen: „De loonen zijn in vele gevallen reeds tot zoon diepte gezakt, dat wij. werkgevers, het in vele gevallen niet met ons geweten overeen kunnen brengen nóg grootere offers te vragen.” Wy zijn den heer Guljé dankbaar voor dat moedige, van solidariteit getuigende werkge- verswoord. dat beschamend is voor koud- heidensche Igontheorieën van liberale economis ten en van degenen, die deze theorieën in prac- tijk brengen. Met alle waardeering voor hetgeen eertijds werd bereikt, mag toch geconstateerd worden, dat na 1925 de katholieke arbeidersbeweging zich heeft verbreed en verdiept en dat de resultaten van haar arbeid daaraan evenredig zijn geweest. Te Zaandam is gisterenmorgen op het sta- tlonsemplacement een zware locomotief op een stilstaanden goederentrein gereden. De locomo tief van den goederentrein werd daarbij in de flank gereden, waardoor deze ontspoorde. De technische dienst slaagde er in met een paar uren alles weer in orde te brengen. De schade is niet belangrijk. De treinenloop beeft door het ongeval geen vertraging ondervonden. n zfjn Ver- onder- ilet te i indi- 1 m u- n zeer et be- ischlen er. die I ts uchten rerking ien. ie wel s pun- leg- ppelijk rdmaal enlijke i weet ;api ta rn sla- m dat i groot nd. en Ipt de kracht y die- e op derland Daar de Belgische omstandigheden, contrlbublg te bepalen op tien cent per lid en per jaar goedgekeurd. Het is moeilijk, het verleden heeft het ge leerd. in economisch opzicht voorspellingen te doen, vooral betreffende ons land, dat econo misch in zoo hooge mate afhankelijk is van andere landen. Er zijn menschen die meenen, dat men niet meer van een crisis mag spreken, wijl de toestand van het oogenblik als normaal zou moeten worden aangemerkt. Hoewel er geen reden is tot overdreven optimisme, meenen wij toch aan de juistheid van die opvatting te mo gen twijfelen. De toestand van het internatio naal economisch verkeer is thans abnormaal, abnormaal tengevolge van den politiek-econo- mischen oorlog, welke thans verbitterd wordt gevoerd. Toch zijn de loonsverlagingen nog niet van de lucht. Heeft ons nog niet dezer dagen het alarmeerende bericht bereikt, dat de loonen van de arbeiders in de sigarenindustrie opnieuw zullen worden verlaagd met 10 tot 40 procent, verlaagd, om de baten daarvan in den concur rentiestrijd te kunnen aanwenden? Dat het geweten spreke; dat de werkgevers, liu in de sigarenindustrie, zich het woord van den heer Guljé herinneren; wij zijn zoo goed els aan het einde I Zijn wjj namens honderdduizenden werkloo zen erkentelijk hen die ons hielpen om. zij het stukje voor stukje, zjj het met dreigement en anderszins, van de Regeering. die het allermeest verantwoordelijk is, eenige concessies af te per sen. die voor een aantal gezinnen van belang zijn, voldaan kunnen wij tot ons leedwezen niet zijn. De twee millioen gulden, voor ééns toege zegd en slechts een deel van de gezinnen hel pende. zijn, gegeven den omvang en de diepte van den nood, inderdaad slechts een druppel op een gloeiende plaat. Als practlsche arbelderslelders thans, gegeven de feiteljjke verder trachten voor de werklooze arbeiders en de hunnen, met alle gepaste middelen het best mogelijke te bereiken. wat het voor de werkloozen heeft gedaan. Is het echter ook geen tijd dat het verbond iets doet voor het verbindend verklaren van onder waar de werkgevers van het Nederlandsche leger ligt volgens spr. in het vermogen, het evenwicht van twee te genover elkaar staande strijdmachten te ver storen. en de schaal in het voordeel van een der partijen te doen doorslaan. Nadat de voorzitter, overste Komdorffer een woord ter inleiding had gesprokej), nam gene raal Seyffardt het woord. Op de vraag, of Ne derland gevaar loopt, in een oorlog te worden betrokken, meende spr. onmiddellijk een beves tigend antwoord te mogen geven, Nederland omvat Europa, de Oost- Archipel ingeval in acht- De Prov. Staten van Zeeland hebben tot lid van Ged. Staten gekozen den heer A. D. F. d. Wart tO, H.) met 21 van da 40 «temmen. Het lijdt niet den minsten twijfel: hoe benau wend de toestand voor de werkende en werk looze arbeiders ook moge zijn zonder een in vloedrijke arbeidersbeweging was de toestand nóg erger. Zoo bezien heeft onze katholieke ar beidersbeweging een mooie taak: zij moet de arbeiders in dezen tijd allereerst zooveel moge- Hjk beschermen tegen de nooden van dezen tijd. Dat heeft meer dan materieele beteekenis. Drijft de nood velen tot vertwijfeling. een gerechtvaardigd vertrouwen op onze katholieke arbeidersbeweging, steunend mede op de hel pende liefde onzer plaatselijke organen, zal ook In geestelijke behoeften voorzien. Daarmede be oefent onze arbeidersbeweging op uitnemende wilze de katholieke actie. De nood van dezen tijd prest ertoe, dat. aller eerst plaatselijk, kameraadschap en solidariteit zooveel mogelijk blijvend worden beoefend; de zelfde nood klaagt zijn verwekker altijd luider aan. i 1 In behandeling kwam vervolgens een voorste; van het bestuur, dat dit door de verbondsver- gadering gemachtigd zou worden om met de stichting „Katholiek Gemeenschapsoord” plan- ROTTERDAM, 19 Dec. Te ‘dezer stede heeft men de bagage van de voor de Saar bestemde Nederlandsche mariniers ingeladen en naar het Maasstation vervoerd. Op het spoor wegemplacement zijn een paar spoorwagons met deze bagage gevuld. Donderdagochtend vertrekt deze trein onder commando van een officier van den motordienst en begeleid door twee ser geant-chauffeurs. een korporaal-chauffeur en 13 chauffeurs naar de Saar. BELGRADO 19 Dec. Na de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet te hebben aanvaard, begaf Jeftitsj zich hedenmiddag terstond naar bet mi nisterie van buitenlandsche zaken, waar hij onderhandelde met den voormaligen Sloveenschen partijleider Korosjetz en den vroegeren radicalen minister Mile- titsj. Ofschoon de taak van onze vloot In de eerste plaats in Indlë ligt, kunnen onze oudere dulk- booten zeer goed de kust verdedigen tegen lan dingspogingen. De zeegaten, die het meest ge vaar loepen, kunnen door mijnen versperd wor den en om mijnenvegers te weren, kunnen on ze oude schepen zeer goed dienen, ook al kun nen ze niet meer in een zeeslag optreden. De vesting Holland is in de laatste tientallen jaren geheel van beteekenis veranderd. Zy kan thans dienen als opname-stelllng bij een te rugtocht van het leger Zijn we eenmaal achter de waterlinie teruggedrongen, dan komen we er niet meer uit. tenzij wy geholpen worden Maar een geval waarin dat niet het geval zou zijn, kan generaal Seyffardt zich niet denken. Spr. wees er op, dat het gevaar dat ons van uit de lucht bedreigt, ook geheel afhankelijk is van de sterkte van ons leger op den groiyl. Als een vijand geen kans ziet. In ons land door te dringen, zal hij ook geen reden vinden om on ze steden te bombardeeren. In geval van een Aanval van bommenwerpers zullen onze jachtes- kaders die niet kunnen beletten, maar wél den vijand tijdens en na zijn bombardement zooda nig kunnen' havenen, dat hij niet meer terug komt. Na nog enkele beschouwingen gewijd te heb ben aan de verkennende taak van de lucht macht besprak de generaal nog even de positie van Het is nu tien Jaar geleden, dat het Ver bond werd gesticht, dat de eenheid in onze Nederlandsche Katholieke Arbeidersbewe ging tot stand kwam. Wij zijn van meenlng, dat elke objectieve beoordeeling tot de er kenning zal lelden, dat die stichting een zegeh geweest is voor de katholieke arbei ders, voor de Kerk zoowel als voor onze maatschappij. Gisteren is vanuit de Ripperda-kazerne aan de Kleverlaan te Haarlem het detache ment van de Schoolcompagnie van den Motor dienst. aangewezen voor het Saargebied, naar zijn nieuwe bestemming vertrokken. A. C. DE BRUYN genheid genoegzame reserves te vormen. Met de ineenstorting van een groot deel van ons economisch leven is de nood van onze hoofd- en handarbeiders ontstaan, die te ernstiger wordt naarmate de crisis aanhoudt, te ernstiger naar mate uitzicht op herstel uitblijft. Op de najaarsverbondsvergadering van het R.K. Werkliedenverbond welke Woeltsdaymorgen om tien «ur in het jaarbeursgebouw te Utrecht werd gehouden, hield de voorzitter, de heer A. C. DE BRUUN een openingsrede, waaraan wjj het volgende ontleenen: Wat betreft gelooft „spr.. Schouten that)* uitgefiracht zou moeten worden dit dan Inderdaad op verschillende punten an ders zou zijn. Wat de heer tluljé heeft gezegd, geldt natuur lijk ook voor een bewindsman als den Minister van Binnenlandsche Zaken. Intusschen gaat deze zaak vooral den Bond van Overheidspersoneel aan. Met de actie voor de verblndend-verklaring van ondernemers overeenkomsten is het ver bond bezig geweest en het aanhangige wetsont werp is mede hiervan een gevolg. Na een beschouwing over de verschillende in stellingen als het sanatorium te BUthoven, de bankinstellingen, de verzekeringen, wier tot standkoming n vooruitgang door de stichting van het Verbond In zeer sterke mate bevorderd en zeker vergemakkelijkt zijn, gaat spr. voort: Naar verluidt is aan Jeftitsj de vrije hand gelaten bij de vorming van het nieuwe Kabinet. Jeftitsj is voornemens een zoogenaamde con— centratieregeering te vormen en streeft ernaar, zijn onderhandelingen uit ye strekken, zoowel tot de parlementaire als tot de buiten-parlemen- talre oppositie. Het in de regeering opnemen van krachten, die buiten het parlement staan, is voor Jeftitsj des te gewoner, waar hij zelf lid is noch van de SJkoeptsjlna noch van den Senaat. Hij kwam indertijd als vertrouwensman van Koning Alexander in de regeering en schijnt deze positie ook Jegens den regent te hebben behouden. Bovendien is Jeftitsj verwant met den minister van oorlog, generaal Zlfkowltej. Zijn kansen bij de vorming van een nieuw ka binet worden gunstig beoordeeld. Jeftitsj zou een overgangsregeerlng willen vor men, om aldus een beslissende evolutie in de toekomst voor te bereiden. GENèVE, 19 Dec. (V. D.) De Abessynische regeering heeft opnieuw een telegram doen toekomen aan het Volkenbondssecretariaat, waarin gezegd wordt, dat de Italiaansche voor stelling inzake d^ gebeurtenissen bij Oealoeal reeds wederlegd is door de documenten der in ternationale commissie. Daar de Italiaansche regeering niet bereid is, het conflict aan arbi trage te onderwerpen, zoo moet aldus het telegram vastgesteld worden: 1 dat een aanval van Italiaanse!» zijde eerst in Oealoeal en drie dagen later in het binnen laad van Ogaden heeft plaats gehad. 2 dat Oealoeal Abessynlsch staatsgebled is, dat door de Italiaansche troepen wederrechte lijk bezet was. Dit aldus de Abessynische regeering zijn de beide belangrijke punten, waaromtrent een beslissing moet worden verkregen. Overgenomen werd een voorstel van „St. Paulus” om geregeld twee studiedagen te orga- niseeren, echter met die restrictie, dat men zich niet verplicht om deze ieder Jaar te hou den. Twee studiedagen, die gewijd worden aan het monetaire vraagstuk, zullen zoo spoedig moge lijk gehouden worden. Vervolgens werd het rapport der verbonds- bladcommissle besproken. De middagvergadering, waarin mr. L. J. A. TRIP, president van de Nederlandsche Bank, een Inleiding hield over de monetaire politiek in Nederland, was besloten. Tevens werd in deze bijeenkomst de begroe ting vastgesteld. op de economische studiedagen uitgesproken ge wichtige Inleiding, dat duurzaam herstel van ons economisch leven uitsluitend mogelijk Is door ordening. Dóór moet het heen; dan kunnen wij, hoe hoog de nood ook gestegen is ik herhaal wederom woorden van Minister Steenberghe „met een gerust en moedig hart de moeilijk heden tegemoet gaan.” Beter dan elkaar te bevechten, beter dan zich aan twee zijden te wapenen om, zoodra het beter mocht worden, elkaar te bespringen, is het elkaar tijdig, dus thans, te vinden op een plan, waardoor, het verleden bet verleden la tende, de toekomst met eenig vertrouwen tege moet kan worden getreden. Loonsverlaging alleen, dat is nu wel duidelijk gebleken, redt ons econo misch leven niet; in lage pryzen|. lage winsten ligt, zonder meer, de oplossing niet, noch nationaal, noch internationaal zal het prijsmechanis me ook Minister Steenberghe ge tuigde zulks ons helpen. 0 Het^bestuur dezer stichting wendde zich ook tot het verbondsbestuur om aan het tot stand komen van een centrum van katholieke cultuur mede te werken, ook door zich er financieel bij te interesseeren. Het verbondsbestuur was van oordeel, dat een dergelijke inrichting ook in het belang van de katholiek^ arbeidersbeweging (üenschelyk zou zijn, doch had er bezwaar tegen op de tot dus ver bekende gegevens bepaalde voorstellen aan de vergadering te doen. Het vroeg daarom machtiging, in combinatie met de stichting „Katholiek Gemeenschaps oord” zich ter zake meer te orlënteeren: a. door in het katholiek gemeenschapsleven te peilen de behoefte die er aan een inrichting als de bedoelde is; b. daardoor redelijke zekerheid te verkrijgen omtrent de exploitatie-voorultzlchten. c. door zich meerdere zekerheid te verschaf fen omtrent de kosten, aan het tot stand bren gen van de bedoelde inrichting verbonden. Daarbij zou het tevens onder het oog willen zien de mogelijkheid, om het eventueel tot stand brengen der inrichting te verbinden aan de jeugd werkloozenzorg. Voor, de uitvoering van de te verleenen machtiging zal een zeker bedrag noodig zijn maximaal 1000. Na eenige discussie werd de machtiging ver leend. Van de motie van den Bosschen Bond ver klaarde de voorzitter dat er voor den Bosschen Bond niet de minste reden voor ongerustheid is. Opmerkingen, als gemaakt zijn, dat de Ka tholieke arbeidersbeweging aan politiek doet, behoeft men niet altijd ernstig te nemen, om dat de bronnen waaruit deze komen niet steeds onbevooroordeeld zijn. Spr. heeft voldoende ver trouwen in het objectief oordeel van de gees telijke adviseurs, dat zij wanneer een organi satie zou afdwalen, deze weer op den goeden weg zullen brengen, De motie heeft de volle instemming van het dageiyksch bestuur van het Verbond. Wat den wensch van den heer Spit betreft, dat de adressen van het verbond uitgaande, de instemming van alle katholieke politici mochten hebben, merkt spr. op, dat het toch mogelijk kan zijn, dat men een ander standpunt Inneemt. Het belang, het cultureel, het sociaal- en economisch belang van de arbeiders zit thans wel In bisoudere mate in de knel. Waren vroegere crises niet zoo hevig, vooral niet zoo langdurig, thana U de toestand uitermate slecht, zóó, dat van een noodtoe stand moet worden gesproken. Hebben de werkenden het veelal slecht, met de werkloozen is het schier hopeloos.. De door de Regeering toegepaste Juli-verlaging heeft de ellende aanmerkelijk vergroot. Het Verbond en zijn aangesloten bonden heb ben waarlijk niet stil gezeten om het lot van de werkloozen zooveel mogelijk te verzachten. Wjj hebben ons niet bepaald tot het pleiten voor een draaglijke steunregeling voor onze zoo- jzeer gedupeerde werkloozen. Vooraf ging een Wel doordacht plan, gericht op werkbehoud en werk verruiming. Maar dat alles mag eb niet toe lelden den nood van het groote aantal werk loozen en hunne gezinnen het zijn onze broeders en zusters ook maar in het minst te veronachtzamen. Alleen hij, die den nood van onze mannen, vrouwen en kinderen slechts uit de verte kent, die niets of onvoldoende weet van de geestelijke en materieele ellende van de betrokkenen, die niet begrijpt dat het betreft een natuurlijk, doordringend geroep om hulp, kan van oordeel zijn, dat het ’t allerbeste is te zwijgen, en. zoo men het noemt, „geen onrust” te verwekken. Om 9 uur stond het geheele detachement op het voortérrein der kazerne opgesteld bij het materiaal dat mee zal trekken: 2 personen auto's, 8 vrachtauto's, 2 keukenaanhangwagens en 2 motorfietsen. Even later arriveerde de Minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers. Nadat de Minister het detachement had geïnspecteerd, richtte hij tot de manschappen een laatste afscheidswoord. Z. Excellentie sprak ongeveer als volgt: Commandant en manschappen van Saardetachement. -Zooals u weet, heeft de Ne derlandsche Regeering op uitnoodlging van den Volkenbond besloten om. evenals enkele andere landen, troepen naar het Saargebied te zen den. om in verband met de omstandigheden die daar heerschen, de algemeene rust te ver zekeren. Gij staat nu gereed om te vertrekken. Ik weet, dat wat gij gaat ondernemen, de alge- heele instemming heeft van het overgroote deel onzer landgenooten. De taak van de Nederlandsche weermacht in geval van oorlog hangt volgens spr. geheel af van de groepeering der partijen. Spr. wilde al leen het geval beschouwen dat zich in 1914 voordeed, dat zoowel Frankrijk ais Duttschlgnd hun legers geconcentreerd hebben, maar het on zeker is, of onze neutraliteit geschonden zal worden en wie van de belde partijen het zal doen. In dat geval kan ons leger, aldus Gene raal Seyffardt. slechts een positie innemen, van waar uit het in alle richtingen kan optreden. ëO. van Brabant en het Zuiden id?*Het leggen van een krijgsmacht b.v. in Zuid-Limburg lijkt spr. ten eenenmale onmogelijk, omdat daardoor dat leger zelf gevaar zou loopen. Vanuit het centrum van het land moet het alle deelen des Rijks beschermen, en in de eerste plaats door zijn preventieve wer king. SAARBRÜCKEN, 19 Dec. Het eerste Engel- sche troepentransport, ter sterkte van 200 man met 20 pantserwagens en vrachtauto's, is van middag in drie extra-treinen in het Saargebied aangekomen. Deze troepen bestaan uit 1 officier en 40 man van het Essex-reglment. 1 officier en 40 man van het East-Lancashlre-h-egiment en 130 manschappen van een auto-afdeellng. De troepen werden verwelkomd door eenige reeds In het Saargebied verblijvende Engelsche officieren. Er was verder een leger van foto grafen en journalisten aanwezig. Een sterke politle-afdeeling zorgde voor de afzetting der straten. De troepen werden onmiddellijk op vrachtauto’s overgebracht naar de plaatsen van bestemming: Heynlts by Neunkirchen en Bre- bach bij Saarbrücken. IJS. 19 Dec. Het eerste gedeelte van de >t Saargebied bestemde Italiaansche troe- Wij schrijven geen „open brieven”, doch wij zouden toch In het openbaar willen vragen, of met name het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers en „Centraal Over leg”, beide organisaties van groot-fabrikan- ten, hun grooten Invloed en verantwoorde- Hjkhefti overwegende, den tijd niet gekomen achten het men sta ons toe het te zeg- gij liberale roer om te gooien het individualisme te vervangen door het soli- darisme. de vrijheid, welke ellende bracht, te vervangen door verstandige gebonden heid. positief sociaal-economlschen arbeid te leveren in plaats van negatieve actie te voeren. Onze katholieke arbeidersbe weging zal daartoe, in het belang van land en volk, gaarne haar volle medewer king verleenen. Nadat aanvankelijk voor de legering van het Nederlandsch contingent eenige kleinere plaat sen in het Costelljk gedeelte van het Saarge bied waren gedacht, is In nader overleg tus- schen den Britschen opperbevelhebber en ge neraal-majoor baron Van Voorst tot Voorst vastgesteld, dat de staf van het Nederlandsch detachement, plus één compagnie, zal worden gelegerd te Saarbrücken in een groote leeg staande fabriek, welke voor dat doel zal wor den ingericht, terwijl de andere compagnie in Sarikt Ingbert. een plaats van ongeveer 33.000 Inwoners, opgeveer 10 K.M. ten N.-O. van Saarbrücken gelegen, in eenT groote staande villa zal worden ondergAracht. slechts i Rijk in maar ook Indische Maar ook van een oorlog West-Europa te de oud-chef van den Generalen Staf de positie van Ne- gevaarlijk. Fransch- oostgrens door vestingen ver sterkt is, heeft een Dultschland in het vooronderstelde geval van een oorlog alle belang om een aanval over Ne derlandsch gebied op de flank van die vesting- llnie te richten. Bovendien kan de agrarische Industrieele en maritieme uitrusting van ons land aantrekkelijk zijn voor een der oorlogvoe rende partijen. En ten slotte kan „een partij er belang in zien, ons gebied te bezetten alleen om te voorkomen, dat de andere party het doet. De mate waarin Nederland dit gevaar loopt, hangt af van de mate waarin het land in staat is, zich tegen dat gevaar te verzetten. De kracht nen voor te bereiden voor een katholiek ge meenschapsoord. Hoewel Gij en wy allen den last van Uwe en onze verantwoordeiykheid zwaar voelen druk ken, zullen wy, élk op zyn wijze, in sterk gods vertrouwen, met inachtneming van het alge meen belang, allereerst de zaak van de arbeiders naar beste weten biyven dienen. wy rekenen daarby op de medewerking van velen. Na de door ons vermelde openingsrede deed de voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, dat te Utrecht in het Jaarbeursgebouw ver gaderde, de heer A. C. de Bruin, enkele mede- deellngen. Spr. begon met er op te wyzen, dat het verbondsbestuur volop in het werk zit met de voorbereidingen voor de propagandamaand In Januari en drong aan op groote activiteit in alle plaatsen. Enkele propagandaboekjes zyn ter perse, terwyi voorts een manifest wordt sa mengesteld en een propagandaplaat. alsmede eenige motto’s in bewerking zyn. Een afgevaardigde van den Bosschen Dioce- sanen Werkliedenbond vroeg naar de meenlng van het verbondsbestuur over een motie Inzake de versterking van de weermacht, die op de centrale raadsvergadering van dezen bond is aangenomen. De heer Spit (RK. Bond van Overheids personeel .JBt. Paulus”) bracht het verbonds- bestuur lof voor de wyze waarop het heeft ge adresseerd Inzake de loonsverlagingen wyst spr. er op dat de Minister van Binnenlandsche Za ken de loonen baseert op een wyze, die door den voorzitter van de R.K. Werkgeversvereeni- glng is afgekeurd Wat de motie van den Bos schen Bond betreft, meent spr. dat men zich daar op een sterk anti-militalrlstlsch stand punt heeft gesteld. De heer Fransen (R.K. Textlelarbeideer- bond) is het bestuur eveneens erkenteiyk voor enkel de arbeider slecht gaat, dat ook andere groepen der bevol king onze warme belangstelling ver dienen, doch de ar beiders (er is in Pausetyke docu menten niet voor niets van prole tariërs gesproken) hadden meer zeer weinig te verliezen. De arbeider en zyn vrouw, die hun huis tot een woning maakten, voor klee- dlng en dekking en matige voeding zorgden, waren nimmer in de gele- De opdracht die gy te vervullen hebt, be schouwt ge terecht als een buitengewone on derscheiding. Gy moet echter tevens ervan overtuigd zyn, dat die onderscheiding byzon- dere verplichtingen met zich brengt. Nederland heeft in den vreemde een goeden naam Dat is een groote schat, dien men even wel gemakkeiyk kan verliezen. Houdt dien naam hoog. Toont u goede soldaten en onder werpt u aan de krijgstucht, die gezien de bijzondere omstandigheden streng zal moe ten zyn. Ge zult wellicht dingen moeten na laten. dft anders geoorloofd zouden zyn. Ik hoop, dat ge met biymoedigheld die offers zult kunnen brengen. 5-i Nadat de minister de manschappen een goede reis had toegewenscht, en zich nog enkele oogenblikken had onderhouden met den com mandant van het detachement, luitenant Ha ber kom. zette de lange file auto’s zich in be weging, op weg naar Rotterdam.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5