ONS BLAD Wrak' Van de een Stoffelijk overschot naar Cairo s I s 'I i 1 I 5 l „Uiver” trieste ravage ONTY IN BORNEO op weg I Het nieuws van heden De „Uiver”-ramp bevestigd Kabinet-Jeftitsj gevormd „Snip”-vreugde gedempt DE BAROMETER 11 VERMINKTE LIJKEN IN DE CABINE Ministercrisis in Spanje ié VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 22 DECEMBER 1934 DE DIRECTIE Heden naar Curasao GRIEKSCHE TORPEDOJAGERS Citroen niet failliet Overal medeleven verklaard het Medeleven allerwege en Karl Barth ontslagen „Leeuwerik" te Rome k" la te Rome aangekomen. Alle feestelijkheden te Paramaribo af gelaat DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Het NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD zal op de beide Kerst- dagen niet verschijnen.. JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER v. Deelneming in Frankryk Het jongste portret van H. M. Koningin Wilhelmina en H. K. H. Prinses Juliapa Ver in het rond lagen brieven poststukken, door den wind uit gescheurde mailzak- ken verspreid Geen personen opgenomen, die een voorname rol speelden in de vroegere partyen Verkiezingen in het voorjaar? NORTH Prof. dr. E M. Walch, wiens loopbaan met den ondergang vaji de „Uiver” een zoo ontijdig einde vond --«J Bagdad Villalobos na hevige aanvallen van katholieke zijde af getreden ADVERTENTIEPRIJZEN t Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde "prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 n zware slag heeft de K.L.M. getroffen aldus de heer Plesman Te Amman is men de meening toegedaan, dat het ongeluk te wijten is aan het inslaan van den bliksem en waarschijnlijk niet aan ongelukkig neerkomen van het toestel. De bodem gesteldheid ter plaatse, waar het wrak is gevonden, kan niet anders dan goed -en geschikt^voor landen worden genoemd. Over den kop geslagen verbrand Belgische condoleance Beslissing der hand elsrecht bank Post naar Het WeeriimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiin^ In den laten namiddag van Vrijdag is aan de laatste on zekerheid omtrent het lof der „Uiver”-bemanning een eind gekomen. Te 3.50 ontving de K.L.M. een telegram van den heer Peters, haar vertegenwoordiger te Bagdad, dat hij te H-45 PI. Tijd te Rutbah was aangekomen en zich vandaar naar de plaats van de ramp had begeven. Hij bevestigde, dat passagiers en bemanning zijn omgekomen. Het stoffelijk overschot is door een dokter van de Royal Air Force naar het fort Rutbah overgebracht. Een Reuter-telegram uit Amman (Transjordanië) meldde verder, dat de stoffelijke overblijfselen door een vliegtuig van de Royal Air Force van het fort Rutbah naar Caïro zijn vervoerd. rk\w w m u ina 777 t- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 68 I t. as. iw. >er Bit er. er iw 8. en (Foto Ziegler) ST. O O en Is als en buitenlandsche Zaken: <4 secretaris van zoo en van den SJbenik onze van ver- van nog De „Loei I Toen weg Vóór 1 Januari zal een nieuw handels verdrag met Duitschlandgereed komen. Prof. Karl Barth ontslagen, daar hij voorbe houd wenscbte te maken bij den eed op Hitler. Verzoenende rede van Starhemberg; hjj wil het verleden vergeten. Stoffelijke overblijfselen Ulver-slachtoffer» naar Cairo. Nadat de Tweede Kamer de begroeting van financiën afgehdndeld had. is zjj tot 12 Febru ari op reces gegaan. Regeeringscommissarissen voor allerlei bedrij ven benoemd. Een aantal Indische ontwerpen door de Tweede Kamer afgehandeld. Ernstige autobotsing te Halfweg; twee zwaar gewonden. Stand op Zaterdag 10 uur vjn.: 757 Vorige stand: 755.» de tr- Het bestuur der Amsterdamse Club heeft voor tien dagen de geschreven wegens den treurigenMmdergang van de „Ulver" en van haar bemanning. i Luchtvaart lubrouw ult- Overlgens verluidt, dat de nieuwe regeering slechts een overgangsregeerlng zal zijn. Er be staan plannen om de kieswet te wijzigen en in het voorjaar nieuwe verkiezingen uit te schrij ven. Feestelijkheden te Paramaribo afgelast. „Snip” vertrekt hedenmorgen naar Curasao. Mededeelingen over de vergunning aan de N.V. „Monopole Film” tot het tijdelijk te werk stel len van vreemde hulpkrachten. In hooger beroep is de dader van den doodslag te Princenhage tot vijftien Jaar gevangenisstraf veroordeeld. 10. 7. ra tal. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Par kwartaal voor Alkmaar(2. Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. brukkerij De Spaarnestad - Haarlem len Ier, be en- n. dst je- uw m- en, lar ju ke. ZIE LAATSTE OMROEPER Het Kabinet-Jeftitsj gevormd zonder leiders der vroegere partijen. Verkiezingen^ln het zicht? Generaal Denaln, Fransch Minister van Luchtvaart, heeft de Nederlandsche regeering zijn deelneming betuigd met het droevig on geval, de „üiver” overkomen. Van vele zijden heeft de K. L. M. nog blijken van deelneming ontvangen. Alle buitenlandsche luchtvaart maatschappijen zonden telegrammen. Zeer hartelijk seinde de directie van de. Im perial Airways: ..Bestuui* en Directie K. L. M. Wij betuigen u ons Innig medeleven met het tragisch ongeval, de Ulver overkomen en spre ken onze deelneming uit met de nabestaanden van hen, die hun leven verloren”. Ook de bemanning van de „Snip” zond een telegram. Voor hen ook Is het zeer verdrietig op deze wijze hun collega's en kameraden te verliezen. Van den vertegenwoordiger der K. L. M te Paramaribo, den heer L. M. Bouman, is eveneens een telegram van deelneming ont vangen. BERLIJN, 21 Dec. (V.D.) Karl Barth, hoog- leeraar in de Evangelische theologie aan de unlversitett te Bonn, tegen wlen de rjjksml- nlster voor wetenschap en onderwijs een disci plinair proces had ingesteld, omdat Barth den eed op rljkskanselier Hitler slechts onder voor- oehoud wilde afleggen. Is thans by uitspraak van de dlenstkamer der regeering te Keulen ontslagen uit zijn ambt met toekenning van de helft van het wettelijk pensioen voor den tijd van een jaar. Naar verluidt is Oesoenowitsj. die het be stuur van de nationale partij heeft bijeengeroe pen. voornemens feilen strijd te voeren tegen heL kabinet-Jeftitsj. Ook de vroegere radicale partjj zou dat voornemen hebben. De overige oude partijen zouden zich tegen over de nieuwe regeering gereserveerd gedra gen, daar haar eischen niet zijn Ingewilligd. men :rde ca- let vree- 3TATEF in de scholen niet met de noodlge energie is tegengegaan en de overbrenging der voormalige cultuur-polltiek in een nationaal vaarwater ver hinderd heeft. De woordenstrijd had tengevolge, dat de mi nister zijn ontslag aanbood. Het verzet tegen den minister zou mede ver oorzaakt worden, doordat hij de sluiting van een Concordaat tot op zekere hoogte in den weg zou staan. MADRID, 22 Dec. (Reuter). In de Cortes kwam het Vrijdag tot heftige disputen tusschen den lib. dem. minister van onderwijs Villalo bos en afgevaardigden van de Katholieke Volks- actie (Ceda). Gil Robles verweet den minister, dat hij destijds de marxistische stroomingen De wet tot bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van onder wijzend personeel treedt 1 Januari u. in wer king. Na een moeite- en gevaarvollen tocht met de rups-auto's door de woestijn, oerelkte de bergingsbrigade met haar droeven last en de zooveel mogelijk geredde mail Vrijdag laat Rutbah. De heer Shaw Is nog hedennacht van daar naar Bagdad vertrokken, waar hU heden morgen vroeg met de post van de „Ulver” werd verwacht. Auto op den onbewaakten overweg Nijverdal Raalte door trein gegrepen; bestuurder zwaar gewond. S ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIIIIHIHIIIIIIIIIflIllHIIIHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIlR Bij de emissie van f 15 millioen aandeelen der Ned. Handels Mjj. is door aandeelhouders voor M pet. gebruik gemaakt van het recht van voorkeur. Persgesprek met Goering. Hjj wenscht een hechte vriendschap met Engeland. „Duitscb- land bezit slechts enkele militaire proefvlleg- tuigen.” r Hij koos daartoe een terrein, dat in het onzekere licht der bliksem stralen, die onophoudelijk door het luchtruim schoten, geschikt voor kwam, maar in werkelijkheid na den zwaren regenval niet veel meer was dan een moeras. Vermoed wordt, dat bij het lan den een der vleugeleinden den grond heeft geraakt, waarop de ma chine over den kop is geslagen, doormidden gebroken, de benzine in brand geraakt en het vuur de verwoesting heeft voltooid. Op de minlsterljjst komen geen namen voor van personen, die een voorname rol speelden in de vroegere partijen. PARIJS, 21 Dec. (V. D.) Het handelsgerecht heeft heden de Fransche auto-fabriek Donnet, welker kapitaal 35 millioen bedroeg, failliet verklaard. De Grieksche regeering heeft by Vickers Armstrong, twee torpedojagers besteld voor in totaal 300.000 pond sterling. I wrak naar de auto's doen brengen. Eenige uren is men verder bezig geweest om de post, waarmee het zand als bezaaid was en door den wind steeds verder verspreid werd, zooveel mogelyk te verzamelen. Van Rutbah uit zijn de stoffelijke resten met een vliegtuig naar Cairo vervoerd. (Reuter) BELGRADO. 21 Dec. (Reuter) Jeftitsj verliet vanmiddag om 2 uur zijn werkkamer en zeide tot de wachtende journalisten, dat hli gereed was. De beëedlging van het nieuwe kabinet zal nog vanavond plaats hebben. Het nieuwe kabinet telt 14 leden volgt samengesteld: Minister-president Jeftitsj. Oorlog: Zivkowitsj. Financiën: Radosawljewitsj, generaal van de beurs te Belgrado. Onderwijls: Tsjltttsj. afgevaardigde Handel: Wrbanitsj, bankdirecteur en presi dent van de kamer van koophandel te Agram Sociale politiek: Jewremowitsj. afgevaardig de en eigenaar van het blad ..Stampa”. Justitie: Kojltsj. Binnenlandsche Zaken: Popowitsj, banus van Serajewo. Landbouw: Jankowitsj, president Servischen bond van coöperaties. Verkeerswezen: Woejitsj, afgevaardigde. Gebouwen: Kosjoelj, afgevaardigde. Lichamelijke opvoeding: Auer, afgevaardigde. Ministers zonder portefeuille: SJbenik en Kassanbegowitsj. Handels- en scheepvaartverdrag Nederland Spanje is sinds 16 December in werking ge steld. De Belgische gezant te 's-Gravenhage heeft op verzoek van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken aan de Nederlandsche regeering de deelneming betuigd van koning Leopold en de Belgische regeering. PARIJS, 21 Dec. (Reuter). De Parjjsche han- delsrechtbank heeft het voorstel tot failliet verklaring tegen de Citroën-fabrieken afgewe zen en besloten tot gerechtelljke liquldeering van de onderneming. De fabrieken blijven van 23 December tot 3 Januari aa. gesloten. In dezen tijd zal dé in ventaris worden opgenomen. De betalingenaan de leveranciers geschieden in het vervolg onder garantie van de aanwezige activa. De auto-ver- koop wordt onder de gewone voorwaarden voortgezet, ofschoon een prijsverhooging voor zekere modellen niet uitgesloten is. De vakvereeniglngen hebben de regeering verzocht, het personeel tijdens de 10 uitvallen de dagen werkloozenuitkeering tê^geven. In de Kamer eischten de socialisten inter ventie van den staat, hetgeen door Flandin met beslistheid werd afgewezen. Maatschappij. Hij was meegebracht naar Mildenhall en hij had zich daar zóó onderscheiden, dat wij hem ▼oor dozen Uiver-tocht aangewezen hadden. Van Zadelhoff. de eenige ongeluk met Bangkok is om het leven De bergingsbrigade uit Rutbah Wells heeft Vrijdag, zooals reeds bericht, het wrak van de „Uiver" gevonden. De eens zoo roemrijke Nederlandsche vogel lag midden in de uitgestrekte verlatenheid der woestijn en bood een droeven aan blik. Over den kop geslagen en to taal uitgebrand was het toestel nog slechts een trieste ravage, onherstel baar vernield en ontredderd. Uit de postzakken, bij den val gebarsten en gescheurd, hacj de wind honderden brieven naar alle kanten in het woestijnzand spreid. De stoffelijke overblijfselen passagiers en bemanning vond uitgestrekt in de ontredde: bine, bijna allen overdekt m< gelijke brandwonden, maar goed te herkennen. Geholpen door den Manager der Imperia! Airways in Irak, den heer Stuart Shaw heeft de K. L. M.-ver tegenwoordiger, de heer Peters, de lichamen der slachtoffers uit het De heer Plesman, die ons na bekend worden van den vollen om vang van het vreeselijk gebeuren, te woord stond, zeide ons: „Wij zijn vandaag door een zeer zwaren slag getroffen. In ’t bijzonder is het ver schrikkelijk voor de nabestaanden van passagiers en bemanning en wij zijn in verbinding met deze nabe staanden om hen op de hoogte te houden en te overleggen. „Door het verlies van deze be manning zijn wü vier zeer bekwame menschen armer geworden. Voor Beekman waa het typeerende, dat hij nooit een schade-geval heeft ge had. Zijn collega’s achtten hem zeer hoog en wy hadden nooit aan den goeden afloop van een opdracht welke hem gegeven werd, getwij feld. Van Steenbergen vloog al zes jaar bij onze Maatschappij en was een zeer beminnelijk mensch en toe gewijd vlieger. Ook Waalewjjn had een zeer vriendelijk karakter en was een van de oudste en bekwaamste hoofd-werktuigkundigen Verwachting: Zwakke tot matigen wind Bit oodteUjke richtingen. Nevelig tot zwaar bewolkt Weinig of geen neer- slag. Iets tonder. Verdere vooruitzichten: Weinig of geen neerslag. Langzaam dalende tem- peratuor. Zon op 849, onder 3.47. Licht op 4.17. Maan op n.m. 5.19, onder vjn. 9.29. 29 December Laatste Kwartier PARAMARIBO, 21 Dec. (Aneta.) De feest vreugde over de veilige aankomst van de welke gisteren op zoo enthousiaste wijze wnW ingezet, is thans geheel gedempt door het treu rig bericht omtrent de ramp met de „Ulver” 4 Alle verdere feestelijkheden zijn afgelast. Zoowel de bemanning van de „Snip" als de bevolking is diep onder den indruk. Zaterdagmorgen vertrekt de „Snip” naaT Cu racao met de dochter van den Gouverneur als passagiere. 760 V [3- altijd ^GoED aanvaardde men den droeven terug naar Rutbah. waar men na een uiterst moejlljken tocht na het vallen van het duister aankwam. Cen juiste verklaring van het on geval zal niet eerder kunnen worden gegeven voor het wrak aan een deskundig onderzoek is onderworpen. Men acht het waarschijnlijk, dat Beekman, midden in zwaar onweer getracht heeft te landen. overlevende van het de „Ooievaar” in thans wel zeer tragisch gekomen." Voorts wees de K. L. M.-direc- teur er nog op, dat het fout is om in dit stadium een definitieve re constructie van het ongeluk te willen geven. Het is ten zeerste gewenscht het onderzoek af te wachten dat de vakmenschen zullen instellen. Verder moet men afwachten, wat het onderzoek ook van de ge gevens van de radiostations op den grond oplevert. Uit deze gegevens hoopt men af te kunnen leiden wat de oorzaak van de ramp geweest is. Mogelijk hebben ook zwervende No madenstammen in de buurt van Rutbah iets van den ondergang het vliegtuig bemerkt. Het is haast ongelooflijk, zeide de heer Plesman nog, maar het wrak is gevonden op een plek nog geen drie minuten vliegen van het vliegveld Rutbah verwijderd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1