STUKKEN BETER IN KWALITEIT! 25-jarig bestaan der St. Josephkerk Alkmaar, 27 Dec. Agenda BEURS VAN AMSTERDAM Wisselkoersen DONDERDAG 27 STADSNIEUWS 1910 1 JANUARI 1935 Wild-W ett-manieren Plechtig feesttriduum Valsche rüksdaalder* in zijn zak Inschrijvingen Handelsregister Een ongelukkige wandeling G. S. AMOUREUS Fiets gestolen De man, wien het tegenliep Met de motor in het water De voorbeurs TOONEEL Drie jeugdige dieven „De Rozenkrans” een BURGERLIJKE STAND 4 jaar ruzie! VOOR DEN POLITIERECHTER Beurs-thermometer VOOR HET KIND De dwaze maagd KERKCONCERT Getuige wat overleden Een roeiboot gestolen *n Ruwe tnaak Die liden het zeegt uit Antoon Coolen’s „De vier Jaargetijden” Een wildeman met verleden KAARTSYSTEMEN VAN PUTTEN OORTMEIJER e t Het wat niet „voor den bakker” Landbouwhuishoud- onderwjjs Rubber Tabak Amertk. waarden De heeren F. H. Savenye (kotter), J. N. Al (organitt-directeur), Huibertt (collectant) en C. Snel (koorzan ger), vieren tevent hun zilveren jubileum Strafzitting van Maandag 24 Dec. DONDERDAG 27 DECEMBER 1934 Ver. van U. a Leather Peudawa Nederl. Staataleen. ....Prijshoudend Gemeenteleen. ^.„..prijshoudend Youngleening „..„..luier Philip» GEMBER 1934 FILM GEM. RADIOBEDRUF Vrijdag 28 December APOTHEKERSNACHTDIENST om 102% CHIEF WHIP 10 4 1 x c Bij de politie werd aangifte gedaan van een diefstal van een damesrüwiel uit de Grensstraat op Maandag. Een ondersoek wordt Ingesteld. gens waren naar Rotterdam gegaan om te trach ten als verstekeling met een boot uit te kun nen varen. Door de ouders zijn de Jongens la ter van het bureau van politie afgehaald. 49 133M 171 45 134 171 101% 91% 80 101% 101»/, 31* 132% 15 85 4% Victoria-Theater: „Carnaval en Liefde”. Alle dagen 730 uur. 142* 123 29 123% 145% 72% 64 Vs 11% 6.10 22»/. 3*4 21*4 7.30 59.42% 9.76 34.70 47.87M 32.60 37.70 36.70 1.47% 12.65 6.17H 20.20 142»/, 124 29 124 28 60 261/, 72% 42 30% 32 220 245 6% 18% 10»/, 22% 3% 14% 11% Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid De Zondag, en nachtdienst zal in de week van 25 tot en met 29 December worden waar genomen door de apotheek van den heer H. J. F. Wanna, Rltsevoort 5. 145% 73 63 11% 6.10 22* 3% 28% 133% 15*4 84 V, 4% 6% 18 10% 22% 3% 14% 11% 102%* 31 61 26% 87*4 115 66% 58% 6774 104 V, 45% 1% 88 115% 66% 59 68 104% 44 1% k r t d li v k 1 1 1 1 1 1 1 64 1% 7 5% 9% 1% 17% 65 i-ï 5% 9* 1% 17*4 aan God voor Zijn weldaden. Daar is alle reden voor. tijd uit de stad naar hen toe en zet zich be rustend en vol hoop op de toekomst met de haren rond de piatte-buiskachel in den herd. Dat het nu ook met de „durskes” in orde komt, maakt het end nog slechts meer „happy". Voor de derde maal in dit seizoen reeds wordt as. Zondag in het „Gulden Vlies” opgevoerd het tooneelstuk ..De Rozenkrans”, naar het be kende boek van Florence Barclay bewerkt. Dit alleen reeds is een bewijs van het groote succes dat Pierre Mols en Enny de Leeuwe met dit stuk nog immer oogsten. Twee maal ach- ultverkochte zaal en dat in Alk- 72*4 42 V, 31% 31% 219 247* Gisterenmiddag te omstreeks half zeven reed een motorrijder op den hoek Zjjdam-Voordam te water. Volgens zijn verklaring was hij ter plaatse niet bekend, terwijl de mist hem boven dien parten speelde. Door omstanders werd hij door middel van handreiking op het droge ge bracht, waarna hij in de bakkerij van den heer Netten aan het Luttik Oudorp gedeeltelijk van droge kleedlng werd voorzien. H V A het bekende in 101% 91% 80 101% 101% 32% Geboren: levenloos aangegeven kind van Jo- hannus Lansen en Hendrika Op den Kelder: Leentje, dochter van Hendrik Koom en Anna Groot. Getrouwd: Pieter de Hoijer en Trijntje Smit; Cornelis Janssen en Elisabertha Wiedenhoff. Overleden: H. Johanna Elisabeth Schuijt, geh. met Simon Bakker 72 jaar. Door een onbekende werd Maandag alhier 'n valsche rjjksdaalder als betaalmiddel aangebo den. Het signalement van dien onbekenden man luidt als volgt: ongeveer 24 Jaar oud. onverzorgd uiterlijk, middelmatig groot, stevig gebouwd. Hij droeg een pet met een wapentje ervoor (z.g. chauffeurspet) en was in het bezit van 'n rij wiel. Men zjj hiervoor op zijn hoede. Ook te Heiloo heeft zich een dergelijk geval voorge daan. Op 19 September verscheen voor mr. Lede- boer’s aanschijn de 18-Jarige bakkerspicolo Cor nelis Spr. te Uitgeest, welk joggie zich bij de bediening van cliënten niet volkomen cor rect had gedragen met betrekking tot de be stemming der geïnde broodopbrengst, die hU per abuis in zijn eigen portemonnaie had ge stoken. Besloten werd alstoen deze jeugdige roggemeelbloem nog niet dadelijk naar dé gevangenis te doen verhuizen, maar eerst den heer Wiggers op het oorlogspad te zenden. De heer Wiggers bracht een rapport uit dat zeer pessimistisch luidde. De eenige oplossing werd alzoo gezocht in een gecombineerde straf en werd de Jeugdige ex-deegkneeder veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen en 2 maanden gev. voorwaardelljk met 3 proefjaren. Het staat zeker wel vast dat de Westwoud- sche vrygezellln Aafje Sch. geen aange name buurvrouw is, als we althans mej. B. de V. echtgenoote van mijnheer Plet Z. mo gen gelooven. Wanneer zij beweert reeds 4 jaren op voet van oorlog met deze dame te staan. zy is dan ook al eens ’n keer door den Politierechter veroordeeld wegens beleediging van mej. Z., doch dat voor haar blijk baar geen beletsel haar buurvrouw op 2 Sep tember opnieuw te smaden. Mej. Aafje alsnu opnieuw tot verdachte gepromoveerd, was niet aanwezig en werd met inachtneming der for maliteiten veroordeeld tot 15 boete of 10 da gen. Nieuwe zaken: Noord-Scharwoude: Garage „Centraal” (elg. J. A. Mol), Handelskade. Den Helder: „Garage Kapperstraat", Kapper - straat 6. Wijzigingen: Alkmaar: Coöp. Inkoopver. „Voorzorg”, N. G. Piersonstraat 13. Bestuurswijziging. Ant. Scheillnger. Achterstraat B 48, winkel in levensmiddelen. Overgegaan aan: A. H. M. Aulbers. Firma P. en P. Zuidam. Luttik Oudorp 31. beurtdienst Alkmaar- Rotterdam. Ontbinding vennootschap. Voortzetting door een der ven- nooten onder den ouden firmanaam. Opheffing. Alkmaar: firma Jan de Wit Dzn. (eig. G. Igesz). graan- en meelhandel. Fnldsen C 93. Men schrijft ons: Aan ons tentje in den hall van het postkan toor gaat, de Zon- en Feestdagen uitgesloten, de verkoop van onze klnderzegels gestaag door. Maar de Zondagen zijn niet nutteloos voor ons Wérk! Integendeel. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar verkoopen we voor dien mooien feestdag, waarop we elkander en onze goede vrienden bij de wisseling van ’t jaar onze goede wenschen doen toekomen, de noodige zegels van 1J4 cent. Wees niet bang voor neen-verkoop; kom rustig aan ons tentje, we zullen u In alle vorraden voorzien! Maar naast de zégels wijzen we op de prach tige Nieuwjaarskaarten, dit dit Jaar door *t comité worden verkocht. Is er wel één Jaar ge weest, waarvoor men elkander Inniger: „Een re gen van goede wenschen" gunt en wachten velen niet „Tot het geldschlp komt". Komt eens kijken naar het mapje prentbriefkaarten, door J. Bulder zoo geestig geteekend. En rustig en voornaam is de gekleurde prentbriefkaart, die Edzard Konlng (de bekende medewerker aan „Verkade's albums” teekende voor den eersten dag van het Jaar. De heeren Corn. Jonker en E. Prins, die zoo vaak al samenwerkten, zullen morgenochtend zegels in kaarten verkoopen. Hoeveel kinderen zijn en waren (I) niet onder hun leiding op het koor. Allen komen morgen minstens één zegeltje bij hen koopen; dan heeft „het misdeelde kind” óók een goeden dag! En de leden van vereenlglngen en groote koren? Ook zij zullen misschien hun leiders eens dAAr aan het werk zien? Vrijdagmorgen van 91311 Door de Rotterdamsche politie zijn gisteren twee Alkmaarsche jongens van den vijftien- en zestienjarigen leeftijd, die aldaar waren aange houden, naar Alkmaar overgebracht. De jon- Bij de politie is Maandag aangifte gedaan van de vermissing van een roeibootje, dat In de Noordervaart aan den wal gemeerd lag. Vermoed wordt, dat het bootje met behulp van ’n hand wagen is ontvreemd. De politie stelt een onder zoek In. Onder voorzitterschap van den heer G. Nobel werd Maandag te Alkmaar in 't Gulden Vlies de ledenvergadering van de Ver. v. Landbouw- huishoudonderwjjs gehouden. Medegedeeld werd, dat voor den nieuwen cur sus te Alkmaar 39 leerlingen zich hadden aan gemeld; omdat voor een parallelklas 40 leer lingen noodig zijn, zal de cursus met 25 leer lingen begonnen worden. Ook In Purmenend en Behagen wordt de nieuwe cursus met 25 leer lingen begonnen. Voor twee korte kookcursus- sens op Texel hebben 32 leerlingen zich aange meld. Cursussen te Wlerlngermeer, Medemblik en Hoorn zijn in voorbereiding, evenals landbouw- hutshoudcursussen aan arbeidersvrouwen. De rekening sloot met een batig saldo van ƒ438.15 op. een bedrag aan ontv. en ultg. van 36.022.32. Voor cursussen was uitgegeven 35.271.06 In plaats van de dames D. Meiboomvan der Sluis en A. Schermerhorn, niet herkies baar. werden hl het bestuur gekozen de dames Lakeman uit de Schermer en M. Kuiper uit OMtwoud. Besloten werd over te gaan tot vorming van afdeelingen van Oud-Leerliïigen, als onder deel van de Ver. voor Landbouwhuishoudonder- wljs; de leden-oud-leerlingen betalen de helft van de contributie. Na rondvraag volgde sluiting. De visscher Theodoras Corn. B. te Wer- vershoof, die thans te Haarlem in de koe- pelllk twee maanden gev. opknapt wegens een gepleegd ernstig verzet, was heden uit zijn comfortabel pension aangevoerd op grond van het feit, dat hij op 7 Augustus zijn collega Klaas Boon had afgedroogd, omdat hij latten van hem zou hebben „gejat”. Elsch ƒ20 boete of 20 dagen; uitspraak tegen Theo die 'n heele waschlijst veroordeelingen op zijn roemrijken naam heeft staan, 10 dagen gevangenisstraf. Gelijk verwacht werd onderging de stemming vanochtend weder bijna geen verandering en bleef de handel tot een minimum beperkt. Van Wallstreet ging Maandag j.l. en den tweeden Kerstdag, waarop de markt ouder gewoonte voor den handel werd opengesteld, geen invloed uit. De vooruitzichten worden in de Vereen. Staten wel iets gunstiger beschouwd, maar mo menteel blijft Wallstreet blijkbaar nog onder den invloed verkeeren van de drastische maat regelen die van de zijde der regeering tegen de particuliere nuts-mjjen gericht zijn. Zoo os. verneemt men thans dat de stad New-York, onder pressie der regeering het plan zal door voeren tot het bouwen van gemeentelijke open bare nutsbedrijven en zijn nigenleurs met het uitwerken van een dergelijk plan belast, het geen een zware slag beteekent voor de particu- Here gas- en electrlclteltsbedrljven. In verband hiermede waren de desbetreffende waarden open de New-Yorksche beurs gisteren zeer flauw»™ Overigens toonden de slotkoersen slechts wei nig verschil, tn verband waarmede hier van ochtend Amerlkaansche Staal- en koperwaar- den zich om en nabij het slot van Maandag J.l. bewogen. Steejs 22'4—32% Bethl. Steel 18 18Mi van Anaconda pl.m. 8% Locale waarden golden voor Phlllpalampen 219 A 220 (onve.). Koninklijke olie e.a. verkeerden in hetzelfde geval. Het fonds bewoog zich op 133*4 H.VA. op 145 A 146. Unilever 7254, Aku pl.m. 31, ter wijl Amsterdam Rubber zwakker lag op M k 87. De Youngleening was Iets luier van toon op 32 pet. De te Haarlem gedetineerde Joh. de B. had In den kermlsnacht van 3 September een minder aangename ontmoeting met den sla ger K. te Alkmaar en diende laatstgenoemden heer een klnkan toe, die hem wel niet direct buiten gevecht stelde, doch hem toch ook niet aangenaam streelde. De heer de B. zal voor- loopig zijn pension „de Parapluie” nietvaar- wel behoeven te zeggen, omdat hjj werd ver- DONDERDAG, 27 Dec. Vorige Slotkoersen. Heden 7.30*4 59.42 9.75* 34.65 47.89 32.65 37.70 36.75 1.4774 12.65 6,18% 20.20 Vorige Slotkoersen. Heden 10% 4% Vorige Slotkoersen. Heden De 42-Jarige groentenhandelaar Bern. Sch. te Bergen vond op 30 September motieven den heer Piet M. op de Alkmaarsche Veiling een pak rammel toe te dienen en stond nu deswege terecht. De mishandelde was niet als getuige verechenen en had daarvoor een gel dige verontschuldiging, aangezien hij Inmid dels overleden was. De driftige Bernard werd veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen Hjj Is nog zoo mal In hooger beroep te willen gaan! Continental OU Shell Union OU Bobber A’dam Rubber Bandar DeU Batavia Rubber Serbadjadl SUau V. L O. O. Allied Intercontln. Rubber Bcheriy veert Java Oh. Japan Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unto Suiker H. V. A. Jav. Cultuur N. L B. U. Vorstenlanden Actions idem Tabak DeU Batavia Oude DeU Oostkust Senembab Spoorwegen Union Pacific Wabash Erto Kanaae City South South. Rallw Chic. MUw MaxweU L. Or. Nominaal Lijn 1: Hilversum. Ljjn 2: Hulzen. Hjn 3 7.50—8.50 Keulen, 9.00—9.20 Deutsch- landsender, 920—12.20 Keulen, 12.20—1420 Pa rijs Radio, 1420—14.50 Lond. Reg., 14.60—1520 Kalundborg.. 1520—1620 Keulen, 16.20—1735 Lond. Reg., 1735—1935 Brussel Fr., 19.35—20.20 Leipzig, 2020—23 20 Parijs Radio, 23.20—24.00 Weenen. Lijn 4: 8.05—830 Parijs Radio, 1035—18 50 Droitwich. 18 50—2020 Lond. Reg„ 20.20—22.30 Luxemburg. 223024.00 Lond. Reg. Tegelijk met het vijf en twintigjarig bestaan der St. Josephkerk vieren hun zilveren Jubllé de heeren F. H Savende als koster. J. N. Al als organlst-directeur. J. Hulberts als collec tant en C. Snel als koorzanger. Moge het hun gegeven zijn nog vele Jaren hun diensten te geven voor de 8t. Joseph-parochie. Ad multos annos. misschien ook het beset niet goed’ gehandeld te hebben hebben den boer heelemaal kapot gemaakt. Het goed wordt, ondershands aan een onbekende verkocht. Deze blijkt echter de goede fee uit het sprookje te zijn, dwz dat deze „fee” een flink uit de kluiten gewassen Brabantsche landjonker Is. Een Jonker met landelijke neigingen, die op zijn eigen wijze de waarde van het boerenleven uitstekend aanvoelt. Hij weet het ingeschapen instinct van „Blut und Boden” dat bij Jan slechts tijdelijk gesluimerd had, weer ten leven te wekken. Jan keert naar familie en boerderij terug en zal met z’n vader trachten de on gunst van crisis en slechte seizoenen te boven teSta°Anne Marie, z’n vrouw, komt na eenlgen wde^d’toi' l maand gevangenisstraf. Het Nieuwe Schouwtoooneel heeft langza merhand groote routine gekregen in het op voeren van Coolen’s Brabantsche stukken. Doch niet enkel die routine maakte deze uit voering tot een die „model” genoemd mag worden. Dit kwam eerst en vooral door het ware kunstenaarschap van de vertolkeis der hoofdrollen: Ko v. Dijk, Lau Ezerman, Rlenk Brouwer. Frits Bouwmeester en de dames Lena Kley. Jetty v. Dijk—Riecker, Dogl Ruganl en Mies Versteeg. Ons bestek laat niet toe ze afzonderlijk te be spreken. Genoeg zy het te constateeren, dat zij zich allen diep hadden ingeleefd in de huri» uiteraard vreemde Brabantsche boeren menta liteit. Het waren niet alleen naar het uiterlijk van kleedlng en spraak echte Peellanders. maar ook het zieleleven van den Brabantschen ,boer hard en stug als zijn grond, maar van een diep geloof en innig Godsvertrouwen werd met gloed en overtuiging voor het voetlicht ge bracht. Nogmaals, het was een prachtige avond en we hopen enkel maar, dat deze voorstelling voor de velen, wien deze Kerstavond niet goed con venieerde. nog eens herhaald zal worden. Waarbij dan vele C.O.-leden et waren gis ter ook al talrijke aanwezig van de gelegen heid gebruik mogen maken, om hun bezit aan cultuurgoederen te vergrooten door het bijwonen van een zoo uitstekende voorstelling als deze. Op den eersten Kerstdag werd een concert ge geven in de Gereformeerde Kerk aan de Oude- gracht door de Chr. Oem. Zangvereeniging 0rAsaf", directeur Com Dorland. Vcor dezen avond bestond er een zeer bevre digende belangstelling. Dr. C. v. Meijenfeldt opende met korte toe’ spraak en gebed. Door het koor werden eerst enkele liederen b. cappeUa gezongen. De indruk van den zang was goed, het koor mag zich ook verheugen in het bezit van goed stemmateriaal, een weinig meer vitaliteit in den koorzang zou wel ge- wenscht zijn. Wat de solisten betreft, zij aller eerst genoemd de tenor Kees Smulders uit A’dam; deze zanger beschikt over een beschaafd en voornaam stemgeluid en liet ons van zijn zingen veel genieten. Na enkele Kerstliederen voor tenor en het koor werd uitgevoerd het bekende Welnachts- Oratorium van H. F. Müller voor koor, orkest en fiolisten- Het koor slaagde er in ook van dit werk een goede uitvoering te geven. Naast de solopartij van den tenor werden de kleine partijtjes respec tievelijk voor sopraan en bas gezongen door mevr. Corri EngelmanBollen (Hellooj en den heer G. B. Vastbinder, Alkmaar. Belden hebben op verdienstelijke wijze de hun toebedeelde taak volbracht. De heer J. O. van Engelen zorgde voor een muzikale piano-begeleiding. Op lofwaardige wijze werd ook de begeleiding vgn het oratorium door het orkest gespeeld. Met een dankwoord van Da. v. Meijenfeldt aanballen, die medege werkt hebben dezen avond te doen slagen werd dit Kerkconcert besloten. De groentenhandelaar Adrianus T, die vroe ger op de Laat te Alkmaar een groentenhal exploiteerde en wien het in zaken voortdu rend begon tegen te loopen. zoodat hü zelfs nog moest terecht staan, omdat hij een op af betaling gekochte schilmachine had verkocht voordat hij dit instrument zijn onbetwist eigen dom mocht heeten, werd toen In verband met zijn ongunstige omstandigheden voorwaardelijk veroordeeld. Maar vriend T. had nog meer automatische machines In gebrluk, dus ook een snelweger, die hij op dezelfde manier onge rechtigd had verkocht, toen zijn zaak op de flesch was geraakt. Derhalve stond Arie op nieuw terecht ter zake verduistering, gevolg van het verderfelijk huurkoopsysteem, dat niet genoeg bestreden kan worden. Gevorderd werd nog eens een voorw. straf van 1 maand met 2 jaar proeftijd. Verdediger mr. G. A. de Lange vond het reusachtig en refereerde zich. Vonnis conform elsch. Staataleeningen 4 Nederl. 1934 8 Cert. 2* Celt. 4* IndM 1931 1934 6* Young! (M. K-vsrkL) Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MJJ. IndastrieCn Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkell Pat. Nieuwe PhlUpe Ned. Ford Indostr. Boltenland Anaconda e Bethlehem Steel Kennecott U. a Steel Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Boeten Mijnbouw Alg- Exploratie Redjang Lebong Petroleum Kon. Olie Perlak Unilever ......prijshoudend A*u zwak Koninklijke «wak e eprijshoudend „..vaster vast ....prijshoudend Al werd er tot heden toe nog niets In de Pers over gepubliceerd, zoo zal het toch velen reeds bekend zijn, dat de St. Josephkerk in den volksmond Singelkerk binnenkort haar vijf en twintigjarig bestaan gaat vieren. Velen onder de oudere Alkmaarders zullen zich by het lezen van dit bericht de vraag stellen: bestaat de St. Josephkerk nu al weer 25 jaar? Waar blijft de tijd? Zij kunnen het zich nog zoo levendig herinneren, dat aan den Kenne- mersingel de kerk gebouwd werd: van huizen B was nog weinig of niets te bekennen, de koeien B graasden vredig op de omliggende wellanden. B In het Gedenkboek van de Dominicanen in Nederland, dat in 1912 verscheen, schrijft de bekende historicus Pater G. A. Meyer, O P. I over de St. Josephkerk het volgende: „De uit- breiding der stad naar het westen bracht het I Kerkbestuur der St. Dominicus-parochie op t I denkbeeld om een succursaal of bijkerk te B stichten voor de Katholieken. die buiten de veste zich een woonplaats gingen kiezen. Spoe- dlger dan menigeen wellicht verwacntte. I werd dit denkbeeld werkelijkheid, toen het ste- I delijk bestuur daar buiten een geheel net van I lanen en straten ontwierp. De pastoor met I zijn raadgevers begreep thans te moeten han- I delen, wilde hij niet later door versnippering I van bouwterein en door speculatie tot hooge I kosten worden gedreven. Daarmede gaven zij I 7 blijk van doorzicht en beleid. I .Den 26en Maart 1909 werd in het bijzijn I van een groot aantal parochianen en belang- I stellenden en vele deputaties de eerste steen I gelegd door den Zeereerwaarden Pater F. Heys, I pastoor der parochie, geassisteerd door de pa ters A.”©rie, P. Hubers en M. de Bruijn. I „Zelden werd een bouwwerk zoo flink aan- I gepakt, zoo krachtig voortgezet en zoo voor- I spoedig voltooid. Voor de wandelaars, die langs I de fraaie singelbochten de afwisselende tin- I ten van het herfstloover bewonderden, was het I een verrassing, zoo dikwijls hun schreden langs I de in aanbouw zijnde kerk voerden. Met den I dag rees het gebouw uit den grond. In April I 1910 moest het werk worden opgeleverd, en nog I vóór het Jaar 1909 ten einde liep, was het werk ter inwijding gereed. I .Den 31en December werd de kerk ingewijd; I den eersten Januari droeg pastoor Hejjs de I eerste H. Mis op, terwyl Pater Bertrandus Baetsen tot rector werd aangesteld.” I En dan laat de schrijver tot slot deze woor- I den volgen, die als een soort voorspelling I klonken: „Het fraaie bede"hui.s, gelegen op een I der schoonste plekjes van den Kennemersingel, zal eenmaal, wanneer de Nassaulaan tot een I lommerrijke dreef zal zijn gegroeid, een nieuwe bekoorlijkheid voegen aan het zoo schil derachtige Alkmaar.” Tot November 1922 bleef de St. Josephkerk bijkerk van de St. Dominicusparochie. de groote uitbreiding der stad maakte htt wenschelljk de St. Josephkerk tot een zelfstandige parochie te verheffen, hetgeen In genoemde maand ge schiedde. Rector Baetsen werd tot eersten pastoor benoemd. Zooals bekend mag worden verondersteld bleef Pastoor Baetsen tot Juli van dit Jaar het herdersambt over de 8t. Joseph- L^yiTXlile uitoefenen. Zoo bestaat bestaat de St. Josephkerk op 1 Januari dus vijf en twintig jaar. Is er reden om dit feit feestelijk te herdenken? Och, onze tijd Is niet rooskleurig, dat weten we allen, en de toekomst is ook niet helder. Is het dus wel gemotiveerd om feest te gaan vieren? Zeker, daar is alle reden voor. Niet voor een feestviering buiten de kerk, maar een plechtige kerkelijke feestviering Is alleszins gewettigd. Óf Is er geen reden te over, om bij dit feit eens stil te staan om dankbaar te gedenken den stroom van genaden en zegeningen, welke de goede God in deze kwart eeuw aan de Katho lieken van Alkmaar door de St. Josephkerk heeft geschonken. Daar is alle reden om dank baar te gedenken een kwart eeuw zielzorg. Juist in dezen somberen tijd Is een gelegen heid als deze dubbel welkom om de harten en de gedachten eens omhoog te heffen, om ons niet alleen blind te staren op de economische ontreddering, maar In een harteljjk „Te Deum Laudamus” den Gever van alle goed dank te zeggen voor den stroom van geestelijke wel daden, in de afgeloopen 25 jaar ontvangen. Daarom heeft de tegenwoordige Pastoor der 8t. Josephkerk, Pastoor Th. Hagemans, ge meend het zilveren bestaan der kerk met een plechtig feesttriduum te moeten vieren, op 3, 4, 5 en 6 Januari as. Door den Zeereerwaarden Pater Franclscus Waanders O. P.,? uit het Do minicanenklooster van Zwolle, zal dit Trlduum worden geleld. Wü twijfelen er niet aan, of heel de parochie van St. Joseph zal aan de oefeningen van dit Feesttriduum deelnemen en dit dankfeest medevieren, om dank te brengen tereen een maar! Het laat zich aanzien, dat ook as. Zondag weer zeer velen naar het Gulden Vlies zullen opgaan om daar te genieten van de uitstekende vertolking van een goed en gevoelig stuk. Dinsdagmiddag liep de 29-jarige mej. B. in den Westerhout te wandelen, toen de bij haar behoorende hond tegen haar opsprong, met het gevolg dat zU kwam te vallen, en een gecompli ceerde beenbreuk bekwam. Door dra Degenaar werd de eerse hulp verleend, waarna zij per zie kenauto naar het Centraal Ziekenhuis werd ver voerd. De 20-jarige mej. M Z. had het als dienst bode bij den heer J. M. te Medemblik nu juist niet zoo schitterend afgestoken. Afgescheiden toch van haar persoonlijke verdienste als dame du palais was het gebleken, dat haar vinge ren al te ijverig waren in verkeerde richting en zij ten nadeele van het echtpaar luxe ar tikelen wederrechtelijk zich had toegeëigend. Het ergst was echter dat mevr, ook nog gou den vijfjes uit een kistje miste maar dat feit ontkende zij ten stelligste. Haar reclasseeringskansen daalden bedenke lijk en de officier vorderde tegen haar 1 maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Uitspraak conform elsch. Door de politie werden gisterenavond drie jongens aangehouden,'die zich door middel van inkllmtning aan diefstal van appelen uit de groentenveiling aan den Helderschen weg had den schuldig gemaakt. Het bleek ook nog. dat zij zich reeds aan meerdere diefstallen hadden schuldig gemaakt. De op hen bevondeln appelen zijn in beslag genomen. Zij zijn naar het bureau van politie overgebracht. Proces-verbaal werd tegen hen opgemaakt. Vannacht is in zijn woning te Heiloo, waar hij zich In Augustus gevestigd had, in den ouderdom van 69 jaren overleden de heer G. S. Amoureus, deurwaarder aan de Arrondis sements Rechtbank alhier. De heer Amoureus zou in October 35 jaar deurwaarder geweest zijn, doch moest per 1 September om gezondheidsredenen ontslag nemen. Voorheen was hij klerk eerste klasse aan de Griffie van de Rechtbank alhier. De teraardebestelling zal plaats hebben op de Algemeene Begraafplaats, Zaterdagmiddag om half drie. In voltallige zitting van de burgerlijke Recht bank heeft president mr. Holstein met groote waardeering den heer Amoureus herdacht, als een ijverig nauwgezet en bekwaam deurwaar der. Zijn nagedachtenis zal bij de rechtbank steeds een waardeerende herinnering blijven. Een Heldersche los-werkman Roelof O. had zich voor een feit te verantwoorden dat er zoo oppervlakkig niet erg mooi uit zag. Verdachte toch was meer of minder ten laste gelegdbedreiging met doodslag of zware mis handeling, aangezien hy op 27 October den landbouwer Jan Willem N„ op wiens land hij met een ander persoon aan 1 stroopen was, onder het aanleggen vap een geladen jacht geweer moet hebben toegevoegd: op zij, maak dat je weg komt, of anders schiet Ik je voor Je Verdachte ontkende nu dit misdrif, maar N. gaf een omstandig verhaal tep beste. Het schot was afgegaan, doch kwam In den grond terecht. Zijn verklaring werd gesteund door getuige W. Knol, die ook deze WUd-West- seëne als actief deelnemer had bijgewoond. De officier had met dezen kunstschutter. die niet tfct een eerlijke bekentenis was te krijgen en zoo lichtvaardig met een menschenleven omsprong niet veel op en eischte 4 maanden en verbeurdverklaring van het geweer. Mr. Mulder deed zijn uiterste best den Po litierechter te bewegen belangrijk veel water In den nogal zuden wyn van den officier te plen gen en concludeerde alzoo vrijspraak, subsi diair en voorwaardelijke straf. De Politierechter uitspraak doende schaarde zich volkomen aan.de zijde van den officier en veroordeelde verd. tot 2 maanden gevangenis straf en met last tot vernietiging van geweer en ammunitie. We meenen begrepen te hebben, dat ver oordeelde nu nog eens ’n kansje by het Hof zal wagen. Antoon Coolen heeft zich ook In Alkmaar een breede schare vrienden en vereerders ver worven. Dat bleek overduidelijk gisteravond in het Gulden Vlies, dat uitstekend bezet was, toen het Nieuwe Schouwtooneel het laatste tooneelwerk van den Brabantschen katholieken schrijver kwam opvoeren. Van Coolen kenden we tot nu toe nog geen oorspronkelijk tooneelwerk. Zijn „Kinderen van ons Volk” immers was bewerkt naar twee zij ner romans. Zonder te beweren, dat Coolen als dramaturg reeds een zelfde hoogte heeft bereikt dan als romanschrijver, met erkenning van enkele too- neel-technlsche onvolkomenheden, willen we toch verklaren dat deze „Vier Jaargetijden” een aanwinst is voor onze vaderlandsche tooneel- llteratuur. Niet zoozeer om het gegeven van dit stuk, dat is niet bepaald nieuw. De strijd van den boer immers voor z’n voorvaderlijk erfgoed, de onberedeneerde afkeer tegen het binnendringen van steedsche elementen In zijn familie, is reeds eerde? op de planken gebracht. Denken we enkel maar aan „Onder één dak", waar dit drama zich Noord-Hollandsch millleu afspeelt. De waarde van Coolen’s tooneelspel zien we vooral In de uitstekende karakterteekenlng. In de fijne schildering van het Oost-Brabantsche leven. Het erfgoed van boer v. d. Eerden loopt niet al te best meer. Eens de grootste boerderij van den omtrek, is het nu al lang overvleugeld door de bezittingen van de Mculendtjks Oorzaak daarvan Is de crisis, maar die niet alleen Ter wijl MeulendiJk drie zoons in het bedrijf heeft en het dus met eigen Alk kan doen, heeft v. d. Eerden’s Janne. de eenige zoon, het vader lijk goed verlaten voor een betrekking in de stad. De jongeman, th.uls komende van kost school, voelde niets meer voor het altijd ploe terende en strijdende boerenleven. Eenzaam en verbitterd zwoegde nu de vader tegen de on gunst van den tijd In, hardnekkig zich verwe rende tegen de annexatiezucht van MeulendiJk. Als deze een huwelijk voorstelt tusschen z’n zoon Louis en v. d. Eerden’s Hanna, weigert hij kortaf. Geen MeulendiJk op het erfgoed der v. d. Eerdens. Als de eigen zoon en erfgenaam z’n afkomst verloochent, dan liever het goed aan den paal. De ommekeer komt door een diep-traglsch gebeuren. Als Jan met z’n klein Jonkske op de boerderij logeert valt de kleine in een hooi vork en sterft. Dan moet de koppige boer de verafschuwde steedsche schoondochter wel z’n deur ontslui ten en bij het kleine kistje In den „herd" barst de wanhopige moeder in verwijten uit tegen haar schoonvader. Dit ongeluk en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 12