ONS BLAD j t Es Kersttoespraak van den H. Vader KERSTMIS IN DE POLITIEK Algemeene staking Soldaatje-spelen der S.A. ten- einde, Rijksweer wapendrager der natie 219 dooden, 663 gewonden! ONTY IN BORNEO „Oom” Goering als Kerstmannetje in België? TIJDENS AUDIËNTIE VAN De Kerstrede van Het nieuws van heden HET H. COLLEGE Koning George KERSTMIS IN MEXICO De regeering laat werken EEN INTERVIEW MET GEN VON BLOMBERG DE BAROMETER De spanning in Rusland I 4 Vrede, vjedej vrede Z. H. Paus Pius XI Koning George van Engeland DE WAPENHANDEL ENQUETE Roosevelt voor voortzetting Japan en de vrede.... Rubberfabriek vernield Algemeene dienstplicht 7* f is <A EEN KERSTBOODSCHAP VAN ROOSEVELT Dit zyn de verliezen der Oosten rijkse he gezagvoerende macht in 1934 Het priesterkleed uit Turkije verbannen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Vijfhonderd behoeftige Berlijn- sche kinderen te gast by den M inister-President De deelen van het Britsche wereld- ryk wisselen Kerstgroeten door de radio JOH. LAUWERS PAYGLOP3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Zinowjef en Kamenef worden ver- *moedelijk niet geëxecuteerd, doch verbannen „God bless you all” ,JEr zyn stroomingen, die een staatkundig heidendom willen doen zege vieren** Socialistische dreigementen aanleiding der verlaging van M ynwer kerspensioenen DONDERDAG 27 DECEMBER 1934 Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55 ap. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Het leger niet slechts een aanvals- instrument, doch ook een school voor karakter vorming VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Vereenlgdo tweehonderdtal een half naar seint ons Pnt. dr. ir. Söhngen te Wapeningen overleden. o o het de om MO Ar— generaal ta Rede van Ir. Albania over de sociaal Aemocratle in desen ttfd. Een Kerst-radio-rede van Koning George van Engeland. woord, dat de Goddelijke daarop zou kunnen geven. WASHINGTON, 26 Dec. (Reuter). De Japan- sche gezant Salto heeft de officieele mededee- Ung van het opzeggen van het Vloot-verdrig van Washington door Japan uitgesteld tot na de Kerstdagen, opdat de leden van bet Amerl- kaanache departement van Bultenlandsche Za ken In vrede het Kerstfeest kunnen vieren. Het nieuwste portret van koning Peter II van Joego-Slavië naar ons land, en evenmin kan men dergelijke geïmporteerde vliegtuigen bü het oorlogspoten tieel rekenen. Geheime distilleerderij ontdekt te Weerselo. Bejaarde dame door stoomtram doodgereden bü Bellen. Onze Brusselsche correspondent d.d. 24 dezer: TOKIO, 26 Dec. (Reuter.) De 67ste zit ting van het Japansche parlement, werd heden door den Keizer geopend. In de troonrede sprak de Keizer zijn bevrediging uit over het feit, dat de betrekkingen tot de andere mogendheden een meer en meer vriendschappelijke verhou ding nnnnemen MEXICO-CITY, 26 Dec. Utt San Salvador wordt gemeld, dat tijdens een kerstultdeellng een paniek Is uitgebroken; 20 personen zijn bij het gedrang mln of meer ernstig gewond. Allereerst haar langen Ten slotte wenschte Ik den minister geluk met zijn genezing. De minister antwoordde: Ik dank u zeer. Zooals u ziet, ben Ik weer geheel her steld. Toen echter tijdens mijn ziekte onze Leider mij tweemaal bezocht, werd natuurlijk gezegd door die beereq. die steeds een zesde zintuig schijnen te hebben, dat ik reeds dood was. Velen zeiden, dat mijn dood kort voor de deur stond, hetgeen reeds daardoor waa be wezen, dat Hitler mij een soort afscheidsbezoek had gebracht. Vete anderen wisten precies, dat Ik binnenkort zou aftreden en dat de bezoeken van den rtjkskanseller ten doel hadden met mij de modaliteiten overeen te komen Zooals u echter ziet, ben Ik weer als gewoon aan net werk. ANKARA, 24 Dec. Ook van Fransche en Ita- llaansche zijde te thans bij de Turksche regee ring geprotesteerd tegen de nieuwe bepalingen Inzake het verbod tot bet In het openbaar dra gen van priesterkleedlng door geestelijken van alle gezindten. Het Turksche kabinet heeft deze protesten In zijn laatste bijeenkomst besproken, doch het wordt zeer onwaarschijnlijk geacht dat verder gaande concessies dan reeds In de nieuwe wet zijn opgenomen, zullen worden ge daan. d n le MEXICO-CITY, 26 Dec. (Reuter.) Maandag avond verscheen geheel onverwacht een beschik king van den Mexicaanschen Minister van Land bouw. dat de eerste Kerstdag als werkdag moest worden beschouwd. Kort daarop verscheen een gelijkluidende be schikking der overige ministers, niettegenstaan de In de Arbeidswet 25 December als feestdag wordt genoemd. Bij de Kamer Is een wetsontwerp Ingediend tot onteigening van alle kunstschatten, die zich tn de kerken bevinden. Stand op Donderdag nar vjn.; 756.1 Vorige stand 7.76. ZIE LAATSTE OMROEPER WASHINGTON. 26 Nov. (Reuter.) Roosevelt heeft den voorzitter van de enquête-commissie inzage den Internationalen wapenhandel, sena tor Nye, van zijn volledige medewerking, ver zekerd. Roosevelt beeft de opening van een crediet voor de voortzetting der commissiewerk zaamheden goedgekeurd. Er la een som van Het Is een voortplanting van de Verlos sing zelf over de gansche wereld, en, dat juist In een tijd, waarin zich in deze we reld de stroomingen voordoen, welke tegen de Verlossing en tegen het Christendom zijn en een moreel maatschappelijk en staatkundig heldendom willen doen zege vieren. Het zijn verschrikkelijke dingen, die ons doen beven bij de gedachte aan het ant- Gerechtigheld De algemeene verwachting Is echter, dat zij niet ter dood gebracht, doch verbannen zullen worden. Er is nog niets bekend omtrent het eventueele verbanningsoord, men neemt echter aan, dat zij niet in concentratiekampen zullen worden ondergebracht, daar dit te gevaarHjz zou zijn. Voorts verluidt, dat alle andere in ver band met het complot gearresteerden, waar onder zich ook een voormalig volkscommissaris van den landbouw en een voormalig secretaris generaal van de jonge communisten bevinden, ter dood zullen worden veroordeeld. Veroorlooft u mij, u uiteen te zetten, boe ik tot deze vraag kwam, antwoordde ik. Er gaat Wanneer Ik mij dan ook l algemeenen dienstplicht, wil zeggen tegen de prestaties van' het leger, gelijk dit tot dusverre bestond. Integendeel. Wanneer Duitschland ook slechts aan veroveringen of zelfs aan oorlog zou denken, verl vakman openlijk, dat een leger, di beroepssoldaten met langjarigen deze doeleinden beter la dan een 1 dienende dienstplichtigen. Op technisch gebied gaat de on dit machlnetüdperk zoo snel dat een kleiner aantal mannen, die echter gedurende vete jaren kunnen worden opgeleid, beter is dan oen groote massa van slechts kort opgeleiden. Onze Dult- sebe opvatting over bet leger la echter geheel Daarna gewaagde de Heilige Vader van het herstel van het Huis van Loreto en smeekte de hulp der Moedermaagd af over onze zoo ge kwelde wereld, waarin de voortdurende nood der economische crisis en ook het vage gerucht van oorlog of althans van bewapening rond waart, dat soms waarlijk ontstellend is. Wi) staan aan den vooravond van den dag. waarop eens het lied der Engelen klonk „Vrede op aarde aan de menschen van goeden wil." Dat woord is ons geloof en ons gebed geworden; in de tegenwoordige wereld echter hoort men een ander woord herhalen: „Zoo gij den vrede wilt, bereidt den oorlog." Zou er echter bij mogelijkheid iemand zijn, die niet den vrede, maar den oorlog wil. dan is het onze plicht een ander gebed tot God te richten en te zeggen: „Verstrooi diegenen, die den krijg zoeken”. Tenslotte richtte de Paus zich tot Zijn ge- hoor en herhaalde verschillende malen als een gebed „Vrede, vrede, vrede....” De Heilige Vader onderhield zich daarna nog een wüle persoonlijk met de kardinalen. ar Ik u als bestaat uit (lenst- voor 8» van kort niet tot de beste der wereld behooren. De Franschen hebben zelf een aantal „monster- exemplaren” van verschillende Amertkaansche typen gekocht. Waarom? Omdat zij deze typen wilden probeeren. ten einde te kunnen vast stellen of eventueel onderhandellngen zouden kunnen worden aangeknoopt met de construc teurs van een fabncatiellcentle. Wil smokkelen met in het geheim Amertkaansche vliegtuigen mtspreek vóór den ‘1 Ik geenszins tets an het leger, gelijk Op m(jn verdere vraag, of de regeering spoe dig voornemens was den algemeenen dienstplicht van voor den oorlog weer In te voeren, ant woordde de minister, nadat hjj zijn antwoord nauwkeurig had overwogen: a»n woord over onze rijksweer met diensttijd. U zult mij niet voor on bescheiden houden, wanneer ik beweer, dat wij werkelijk trotsch kunnen zijn op het verdedl- gingsinstrument. dat zich ontwikkeld heeft uit ons kleine beroepsleger. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 24 December: WUPPERTAL. 26 Dec. (D. N B.) Maandag avond heeft In de rubberfabriek Vorwerk en Zoon brand gewoed waarbij de geheele fabriek met alle voorraden een prooi der vlammen werd. De schade wordt geraamd op 1J4 i 3 mlllioen Mark. WEENEN, 24 Dec. Naar officieel wordt me degedeeld, bedragen volgens de thans afgeslo ten onderzoekingen de verliezen van de uitvoe rende macht In 1934: Vrijwillig Schutzcorps 104 dooden. -222 gew.; Bondsleger 52 dooden, 207 gew.; Politie 37 dooden, 196 gew.; Gendarmen 24 dooden, 38 gew.; Douane 2 dooden. In totaal bedragen de verliezen bij de bloedi ge botsingen in den loop van dit jaar aan den kant der regeering dus 219 dooden en 663 ge wonden. anders. Wij zien daarin niet slechts een Instru ment van den aanval, maar een hooge school ter vorming van het karakter. Al datgene, waarnaar het nationaal-socialisme streeft, geest van eenheid, van gehoorzaamheid, van discipline, van samenwerking, van kameraad schap dat artes is en was steeds een wezenlijk bestanddeel van de Dultsche weermacht. Wü wenschen, dat Iedere Dultscher, die voor den dienst geschikt Is, deze school voor de ontwik keling van het karakter doorloopt. BERLIJN, 24 Dec. (D.N.B.) Vijf honderd be hoeftige kinderen ontvingen dezer dagen een ultnoodiging van dezen Inhoud: .Minister-President Hermann Goering heeft met het Kerstmannetje gesproken, opdat hij ook jou bij het Kerstfeest niet vergeten zaL HU verwacht je Maandag 24 December 1934, om half twee 's middags bü het Kerstfeest in de concertzaal ..Clou". Mauerstrasse 82. Berlijn. Hier veroorloofde ik mü een andere vraag: „Hoe staat het met de 8.A. en de SB.? In het buitenland heerscht de opvat ting. dat deze tot het „potentiel de gulrre" moeten worden gerekend. Sedert de gebeurtenissen van 30 Juni heeft alle soldaatjespelen In de SA. een einde genomen, antwoordde de minister. Het Is de vaste wil en het ultdrukkelUk bevel van den Leider, dat de rijksweer, en die alleen, de wapendrager van de natie zal zUn. De nieuwe chef van den staf der SA., Lutze, is hierin in volledige overeenstemming met deze opvatting. LONDEN. 26 Dec. Het Britsche Rük was Dinsdagmiddag ter gelegenheid van het Kerst feest, door middel van de radio vereend. Het program begon met de uitzending van klokge lui uit Bethlehem, gevolgd door klokgelui uit Wilmington In Engeland. Vervolgens werden na .elkaar kerstgroeten uitgezonden uit Australië, Nieuw Zeeland, Canada, Britsch-Indlë. Zuid- Afrika, Zuid-Rhodesia, den lerschen Vrijstaat en Engeland. Hoe staat het echter met de SA, de SS en den arbeidsdienst? vroeg Ik. Moeten deze geen scholen vormen voor de vorming van bet karakter? Dat zün zü zonder twijfel, antwoordde de minister levendig. Deze drie organisaties van de natlonaal-soclallstiache beweging zullen na tuurlijk het voornaamste reservoir vormen, waaruit de weermacht kan worden aangevuld. Elk dezer organisaties heeft haar speciale func tie, die bulten die der wapendragers ligt. ZU zullen ons werk in zooverre vergemakkelijken, dat hare leden reeds gewoon zUn aan gehoor zaamheid. discipline, orde en kameraadschap. Soldaten echter zün zü eerst dan. wanneer zU in het leger zün opgeleid. De dienst In de weermacht des volks zal alle onderscheiden ult- wlsschen, welke thans tusschen deze organisa ties bestaan. WASHINGTON, 25 Dec. (V. D.) President Roosevelt heeft Maandag een Kerstboodschap tot het Amertkaansche volk gerich’, waarin hü verklaarde, dat de weg naar een gelukkiger en betere toekomst ligt In moed en eenheid. Uit zün paleis te Sandringham richtte ver volgens Koning George, mede namens Koningin Mary, een Kerstboodschap tot de mlllioenen bewoners van het Britsche Rijk. Koning George riep allen op. zich te voelen als lid van de ééne groote familie, het Britsche RUk. ..De wereld Is nog rusteloos en vol moeilijkheden, doch de wolken worden minder. Ik ben er van over tuigd, dat wU. werkende als leden van één fa milie. te zamen de moeilijkheden zullen over winnen.” De Koning richtte zich vervolgens in het bijzonder tot de volken van de Britsche Domi nions de Engelsche koloniën en Britsch-Indlë. aan de bevolking van welk laatste land hij de verzekering gaf van zijn bijzondere zorg. Na allen, die tot het Britsche RUk behooren, dank te hebben gezegd voor de blUken van trouw, ondervonden bü het huweUjk van den Hertog van Kent en gedurende zün büna vüf en twintigjarige regeering, besloot Koning George met allen een „happy Christmas” te wenschen en tot slot een „God bles yoü all”. Het program werd besloten met het zingen van „God save the King”, gelUktUdlg in ver schillende deelen van het Britsche Rük. I De christelüke münwerkers blüken de socia listen op dezen weg niet te zullen volgen en zün van plan liever met de regeering te onder handelen om wüziglng van haar volmachtbe- slult te verkrijgen. Er wordt echter gevreesd, dat zü de genomen maatregelen wettigt door de noodzaak, waarin zü zich bevindt om het tekort in de nationale kas voor münwerkerspensioenen te verhelpen. Dit tekort bedraagt 31 mlllioen francs. Talefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door do HV. Drukkerij Do Spaarnestad - Haarlem Licht in het Koetjepof-mysterle? Een arresta tie op Madeira. Fransche en Italiaansche protesten tegen het Turksch verbod van het priesterkleed. De Paus spoorde allen aan tot gebed voor Zoovele verdwaalden en verblinden en voor hen, die van het licht van het Christendom be roofd zün. Daarop herdacht de Heilige Vader het Eucha ristisch Congres te Buenos Aires, dat waarlük een zalig visioen van vrede geweest Is. Het is troostrijk te bedenken, dat althans In die dagen, onze Heer Jezus Christus. Goede God eh Ko ning. een eer gekregen heeft, die Hem niet onwaardig was. De handelsbespreklngen met Staten beginnen 4 Februari. Treinramp In Canada. Reeds vijftien dooden geborgen. Volgens een nog onbevestigd bericht is in Al banië opstand nitgebroken. Do- Kerstdrukte eischt slachtoffers in de V.8. Ce Mexicaanache regeering decreteert Kerstmis tot een werkdag. s, Abeminië klaagt opnieuw bü den Volkenbond tegen Italië. Rome dementeert. Moordtocht op de Phllippünen eischt een 37-tal dooden. MOSKOU, 24 Dec. In verband met de publicatie van het volkscommissariaat van binnenlandsche zaken betreffende de arrestatie van Zinowjef. Kamenef en 13 hunner aanhangers te Moskou komen thans uit alle deelen van het land resoluties van partü vergaderingen binnen, waarin de doodstraf geëlscht wordt voor deze politici. Hedenmiddag te ongeveer een uur heeft de Kerstaudiëntie van het Heilig College in de Consistorie- zaal plaats gehad. Namens de kardinalen bood kardi naal Granito Pignatelli di Belmonte aan den Paus de Kerstwenschen van het Heilig College aan, waarbij spre ker de voornaamste feiten van het jaar herdacht, een jaar, dat vol ge weest is van ’s Pausen werkzaam heid voor het heil der zielen. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 70 ADVERTENTIEPRIJZEN: nauwelüks geen week voorbü zonder dat ons Berlünsch bureau uit ons centraal bureau te .New-York een verzoek om Inlichtingen krügt over den Dultschen bewapeningsstand. Ik heb steeds teruggeseind, dat ik geen spion was; dat ik alleen berichten kon geven over openlük be kende feiten op militair gebied. Mün directeur generaal. Kent Cooper,, schreef mü kort ge leden. dat hü mün standpunt geheel en vol komen goedkeu: de HU en Ik zouden ons na- tuurlük zeer verheugen, wanneer wü gezagheb bende antwoorden kunnen krügen. Mag Ik u eenlge mü geseinde vragen voorlezen? Generaal von Blomberg knikte toestemmend. Ik haalde op goed geluk te voorschün: „Dat be richt over z.g. fabricage van *n nieuw doodelük gifgas in Missburg, Beleren; de bewering van de büzondere commissie van den Amerikaan- schen senaat, dat in het geheim militaire vlieg tuigen van Amerika naar Duitschland worden gesmokkeld; Lammot Duponts lowering, dat Duitschland groote hoeveelheden zeer ontplof bare stoffen vervaardigt In strüd met de bepa lingen van het verdrag van Versailles. Een geamuseerde glimlach speelde lippen van den minister. ,4a. zelde hü. wü lezen dagelüks zoo veel absurde beweringen over onze militaire aange legenheden, dat wü er van hebben afgezien ook maar te pogen den klaarblükelljken onzin, die ten grondslag ligt aan de meeste dezer bewe ringen, te dementeeren. Laten wü büvoorbeeld de bewering nemen, dat wü tn het geheim vliegtuigen uit het buitenland naar Duitschland zouden smokkelen De Franschen weten even goed als wü^dat de Amertkaansche vliegtuigen BERLIJN. 24 Dec. (V. D.) De Berlünsche chef-correspondent van de .Associated Press” P. Lochner, heeft een Interview gehad met den rijksweermlnister. overste-generaal von Blom berg Dit Interview geeft hü als volgt weer: „Rüksweerminister overste-generaal von Blomberg ontving mü In zün gezellig studeer vertrek voor een openhartig onderhoud, dat ongeveer anderhalf uur geduurd beeft. Op mün eerste vraag betreffende den Dult schen bewapenlngsstand verklaarde von Blomberg: Ik ben natuurlijk niet bevoegd tot bet geven van dergelüke inlichtingen. Op deze zuiver po litieke vraag -kan ik u als minister geen ant woord geven. Daartoe Is alleen de rijkskanseller en Leider bevoegd. De Deken van het Heilig College herinnerde San de uitbreiding van het Jubeljaar over de gansche wereld, aan het Eucharistisch congres te Buenos Aires, aan het Internationaal juris tencongres te Rome en aan het herstel van bet H. Huls te Loreto. „Wenschen en gebeden der kardinalen zün,” aldus besloot de Deken, „dat God In het ko mende jaar de smarten van Uw Vaderhart moge verwüderen en de vreugden vermenigvuldigen.” In Zün antwoord dankte Züne Heiligheid Voor de edele gevoelens en wenschen, uitgespro ken door den Deken van kardinalen, die slechts bü de blüde feiten van het afgeloopen jaar heeft willen stil staan. De Paus zelde vervol gens, dat het Heilig Jaar ter herdenking van de Verlossing in zün uitbreiding over de gan ache wereld providentieel is geweest. De Paus herinnerde ook aan het Eucharis tisch Congres van Melbourne en verheugde zich over het vrome en steeds toenemende werk der Eucharistische congressen waardoor Christus in Zün Sacrament eerherstel wordt geboden yoor zoovele beleedlglngen. Daarna herdacht de Paus het schoone en be langrijke juristen-congres ter viering van het eeuwfeest der decretallën en van den Codex Justinlanus. De groote rechtsschepplngen. die een Christelüke wet hebben vastgelegd, die door den wil der Voorzienigheid ook het recht van de gansche Christenheld is geworden. Reeds om een uur was de zaal, die baadde In het licht en die men met kransen en kerst- boomen versierd had stampvol. De vüf honderd kinderen vonden met hun familie plaats aan lange gedekte tafels, waar ze getracteerd wer den op koffie en koek. In het midden van de zaal lagen de geschenken klaar, welke beston den uit kleedlng, speelgoed en levensmiddelen. Een politie-muziekkorps speelde Kerstliederen. Goering sprak eenlge woorden van welkom en kondigde de komst aan van het Kerstman netje. En Inderdaad, spoedig daarop deed Sankt Nikolaus zün Intrede, vergezeld van twaalf kleine „Heinzelmilnchen". Er werd oogenblik- kelük een aanvang gemaakt met de ultdeellng der geschenken, waarbü ieder kind zoo veel mogelük kreeg wat het gaarne had en gebrui ken kon. Nog eens werden de kinderen getracteerd. waarna een filmvoorstelling en een ovatie voor „Oom Goering” het féést beëindigden. Deze herdenking was bijzonder opportuun In een tijd, waarin men hoort gewagen niet meer van het Goddelüke recht, maar van het recht van het ras, van het recht der natie, alsof het recht zün grondslagen kon hebben in bijzonderheid van ras of volkeren. Reeds het gezonde .verstand der oude heidenen oordeelde beter! Cicero getuigde, dat niet de wet recht, maar bet recht de wet maakt. Naar aanleiding van het volmachtbeslult, waardoor het ouderdomspension van de müb- werkers wordt verlaagd met 5 tot 10.5 pCt., heerscht gedurende de laatste drie dagen agi tatie onder de münwerkers. De socialistische partü blijkt deze agitatie te «rillen uitbuiten. Heden werd te Brussel een ver gadering gehouden van den algemeenen raad der Socialistische partü in België en een bul- 50.000 dollar'noödlg. tengewoon congres van de Socialistische mün- werkerscentrale. Op belde büeenkomsten werd gedreigd met een algemeene staking, die den 2en of den 15en Januari een aanvang zou ne men. Woensdag aal de toestand aan een nieuw onderzoek worden onderworpen en besluiten worden genomen. Kamenef, Zinowjef en hun aanhangers zullen vermoedelük verbannen worden. Plechtige viering van het zilveren priesterfeest van Mgr. Panis in het .Mlsaiehais te Tilburg. 'r Pater Tarcisina van Valenberg O.Cap. volgt Mgr. P. Bos op als apostolisch vicaris van Borneo. Rüksweerminister Von Blomberg over de Duitsche bewapening; Reichswehr de wapen* drager der natie; pleidooi voor algemeene dienstplicht. De Oostenrijksche gewapende macht had in 1934 niet minder dan 219 dooden en 663 gewon den. 1 1 Lp n ir s, e s k t T n l- d i a L a s A t 1 P n n O 1.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1