ONS BLAD In eigen huis doodgereden Wel en wee van ’t Fransche Katholicisme I s I 1 r i A I Het nieuws van heden Rome-reis I Laval’s H DE SOCIALE TAAK DER JEUGD DE BAROMETER Frankrijk en het Derde Rijk Zeppelin-haven te Frankfurt r. Koerner in vrijheid M. de Chambrun A- ft De Chambrun polst Mussolini 250.000 ton kalksteen in zee gestort „Mein Kampf” wordt herzien 87-jarige gedood, twee gewonden De petroleumwet in Mandsjoekwo Zal koning Carol zich met Helena verzoenen? Katholieke actie beteekent óók, verloren terreinen te heroveren Locomotief derailleert, dringt woning binnen en grypt kaartende menschen Nieuw type gevechts vliegtuig Koning Peter niet terug naar Engeland? Spoorwegongeluk bij Columbus VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 71 VROUWELIJKE POLITIE TE PARIJS DE TIMES ANDERHALVE EEUW OUD JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Religieus werk der „Jeunesses” J I Tegen woeker jegens ambtenaren Het Weer, s DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN „Laat het Hitler-regiem maar voortduren,” zegt de Figaro ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS Tusschen Dover en Deal; honder den meeuwen gedood ÉrtNORTh SF STATEJ I 8. ll.M k en (Bijzondere correspondentie) in verdoovende middelen te acht d. mogen on- als lid der zoldiging. R e Kroonprins Michael neemt ge schenken voor zyn moeder mee Het ligt veel gunstiger dan Friedrichshafen BERLIJN. 27 Dec. (Reuter) Bijna alle Fran sche bladen, welke heden in Berlijn arriveerden, zijn door de politieke politie In beslag genomen. Verder wordt uit Berlijn officieel g-meld, dat een in het buitenland verspreid gerucht over een aanslag op Hitler uit de lucht gegrepen is. Na den brand in den Stadsschouwburg te Arnhem. Zoo ziet de vestibule er uit. De opgang naar de zaal en baignoires 8Uad ap Vrijdag 1 Uk.: 7Mj> Vurige stand: 7M.4 k n. 1 1935 Luchtvaart Onze Brusselsche correspondent seinde ons d.d. 27 dezer: NEW YORK, 27 Dec. (V. D.) In de nabijheid van Columbus In Ohio is een personentrein ten gevolge van een verkeerden wlsselstand tegen een goederentrein opgereden. Drie treinambte- naren werden gedood, twaalf passagiers ge wond. De politie heeft een onderzoek ingesteld om uit te maken of hier sabotage in het spel is, aangezien vermoedens geult zjjn omtrent opzettelijk verkeerd stellen der wissels. Naar een pact van zes ter vei Bekering van Oostenrijks onafhankelijk heid Frankfort, nieuwe vileghaven voor de Zeppelin. De Fransche gezant te Bsair, de confereert i-- T n TM WEENEN, 27 Dec. (Reuter) Generaal Koer ner. de commandant van de socialistische Schutzbund. die na de Februarl-revolutle waa gearresteerd, is heden weer vrijgelaten, nadat hjj onder eede had verklaard, zich niet meer met politiek te zullen inlaten. Het proces wegens hoogverraad, dat tegen hem wordt gevoerd, zal zijn gewonen loop volgen. LONDEN, 28 Dec. (Reuter). Naar de „Times” uit Tokio meldt, hebben de handelsdeskundigen van het Brltsche gezantschap aldaar en de Amerlkaansche gezantschapsraad opnieuw stap pen gedaan bij het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken wegens de aan de buiten landsche maatschappijen ten gevolge van den nieuwe petroleumwet in Mandsjoekwo berokken, de schade. ^iiiiiiiiiiimmiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiimi VW?-* niet willen, dat hun geheele omgeving zich te gen hen keert!” Dit is een weinig rooskleurig Fransche katholieke leven, dat zulk een groote plaats Inneemt. Doch de tholleken zelf zijn zich daarvan bewust den. zij hebben den toestand onder WEENEN, 27 Dec. (V. D.) De politie heeft het verdere verschijnen van het orgaan der legl- limlstlsche Volkspartij ..Staatswehr” verboden. Dit verbod wordt gemotiveerd met de felle schrijfwijze tegen vreemde staten en staats hoofden Het blad werd uitgegeven door den legitimistenleider Overste Wolff en verscheen reeds 15 Jaar. De jeugd, die hier actief aan het werk is gegaan om zichzelf en anderen te redden, weet ook, dat de oorzaak der oogenbllkkelijke el lende dieper zit, en dat men verder moet gaan. Want, zooals het in „Quadragesimo Anno” staat, „in de handen van een maatschappelijke min derheid zijn enorme rijkdommen verzameld, ter wijl de massa der proletariërs verarmt en niets bezit dan den harden arbeid barer handen,” en het Is noodzakelijk, de economische orde te reorganise eren. De Jeunesse, voornamelijk de arbeiders- studentenjeugd, gaat hierin samen met de Fransche christelijke vakvereenlgingen, die op het congres van Mei 1934 belangrijke en con crete eischen geformuleerd hebben. De katho lieke jeugd propageert deze eischen, op de pau se lijke Encycliek gebaseerd, en stelt ze tegen over de thesen der socialisten en communisten, die slechts in een revolutie hun heil willen zien. En het is wel Iets om even bij te blijven na denken, dat op een groote arbeidersbijeenkomst. die een maand geleden plaats had te Parijs, een bijeenkomst waaraan ook de arbeidgevers deelnamen, Adolphe Hodée, vertegenwoor diger der socialistische vakvereenlgingen en als tamelijk antlpaapsch bekend, zich in een uit gebreide documenteerlng op „Quadragesimo Anno” en de katholieke eischen beriep. Men mag dit, bij de materialistische mentaliteit en de radicaliteit der Fransche socialistische vak- vereenigingen in de pr act ijk zijn zij meer communistisch als een nieuw en opzienba rend feit beschoouwen. Is dit de eerste vrucht der jeugdactlf: dat de katholieken gehoord worden? PARUS, 28 Dec. Een groot aantal Fransche bladen houdt zich momenteel bezig met den blnnenlandschen toestand van Dultschland. Het rechtsche orgaan .Figaro” schrijft: Ver ondersteld dat we door onze moreele en mate- rieeie sterkte iedere onnadenkende poging we ten te ontmoedigen, hebben we er het groot ste belang bij. dat het Hitler-regiem voort duurt, want de buitenlandsche politiek van Frankrijk Is hierdoor oneindig gemakkelijker. De Fransche academlcien Mauriac geeft aan Le Journl zijn Indrukken weer over de aan staande reis van Laval naar Rome: „Ik ben er zeker van, dat de politiek van het Vaticaan in de zelfde richting gaat als de Fransche, niet omdat de Kerk Frankrijk voor trekt, maar omdat de Fransche zaak recht vaardig is. De onafhankelijkheid van Oosten rijk, aldus Mauriac, is op het Katholicisme ge baseerd. Wat bet Saarplebisciet betreft kan Frankrijk eveneens tevreden zijn over de han delwijze van het Vaticaan. daar het wenacht, dat de katholieken geheel vrij hun stem uit brengen.” De nieuwe uitgave zou in het Fransch vertaald worden Protest-demonstraUe met vrachtauto's in Dm Haag. Smokkelaffaire in Driebergen ontdedt. Te Loon op Zand (N.-Br.j is een locomotief een woning binnengereden, waarbij vier men- schen werden «verredenéén banner werd ge- dooden één zwaar ge^ysA O I. WEENEN, 28 Dec. (VX>.) Naar uit Boeka rest gemeld wordt, zou in het komende voorjaar een verzoening verwacht kunnen worden tus schen koning Carol van Roemenië en zijn ge scheiden vrouw Prinses Helena. Kroonprins Michael is naar Italië vertrokken om zijn Kerstvacantie door te brengen in de villa van zijn moeder te Florence. Naar van welingelich te zijde wordt verklaard, zou hij geschenken van koning Carol voor Prinses Helena hebben meegenomen en zou het de bedoeling zijn, dat de Koning en de Prinses elkaar voor de eerste maal in het komende voorjaar zouden ontmoe ten bij de inwijding van het nieuwe studenten verblijf aan de Unlveraltelt van Valine de Munte, waarvan prinses Helena's adviseur, oud- mlnister president Nicolas Jorga president is. Koning Carol.' die heeft toegezegd bU de In wijding aanwezig te zullen zijn, zou hebben goedgekeurd, dat Jorga prinses Helena officieel ultnoodigt tot bijwoning van de plechtigheid. te lage prijzen ontvangen. Maar er zijn nog geheel andere kwesties. Wie weet bijvoorbeeld, dat deze boeren op vele dorpen zonder electrl- eiteit, zonder waterleiding en dikwijls zonder behoorlijke wegen leven, in een afgeslotenheid, die nauwelijks meer eenlge cultuur bevat? En wie kent de wontngellende van de groote ste den? In Parijs, waar in de ontruimde .zone” plaats van den vroegeren vestinggordel. het eene nieuwe woonblok naast net andere verrijst, is de huur dezer hygiënische woningen veel te hoog voor het gros der arbeiders. Deze wonen en blijven wonen in hun bedompte over bevolkte kwartieren. Zooeven is nog een sta tistiek uitgekomen, die bewijst, dat honderden families, daaronder kinderrijke, elk slechts een enkele kamer tot woning hebben, ren kamer in die vuile en luidruchtige .hotels meublésZoo zien de woningtoestanden eruit om van de arbeidsvoorwaarden en de loonen maar te zwijgen En hier is werk voor de katholieke jeugd. Zij komt zelf uit deze kringen. Zij weet, waar de grootste ellende woont en tracht te helpen Reeds zijn vacantiehulzen in de provincie ge sticht of volksgaarkeukens opgericht in samen werking met enkele kloosters. De meisJeso' gani- satie heeft eigen tehuisen opgericht, waar al leenstaande meisjes en vrouwen voor zeer wei nig kunnen logeeren. Ze wonen er niet alleen maar vinden er ook een verzekering*- en zie kenkas en vooral een geestelijke leiding In alle voorkomende kwesties. 4 *LTIJO «060 _j Chambrra met Mussolini In verband met het voorgenomen beuuek van Laval aan Rome. Geweldig stak kalkrots tnaoeben Dover en Deal ia zee gestort. Laval reeds de volgende week naar Rome voor besprekingen met Mnseolini? Eed goavernear-generaal buuoemd voer Cata tonic. Minister Villalobos toch afgetreden. Het kunstz(jde-schandaal in Japan. Zeventien hooge functionarissen schuldig bevonden. Verwacht wordt dat HlUer ne het Saarplebisciet een groote rede zal honden, waarin hij dn scherpe passages, welke hij In „Mein Kampf" tegen Frankrijk heeft gericht, zal terug nemen. De Bond ter bevordering van het R.K. Buiten gewoon onderwijs vergaderde te Utrecht. R.K. Muto-vereeniging hield een vergadering te Utrecht. Nadere bijzonderheden over het vreeseitjk onge luk te Munsterscheveld. Het geredde meisje overleden. Op nieuwjaarsdag viert de .Times” haar 150sten verjaardag. Op dien dag er een extra- numi er van 30 pagina z verschijnen met een schets van de geschiedenis van het blad van 1785 af. Tevens verschijnt dien dag het eerste van de drie deelen van de geschiedenis van de „Times" dat getiteld te: ..The Thunderere” in U10 XUBklRg’’» 385 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de HV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem bbé Klein, die het katholieke leven Frankrijk door en door kent, schrijft in ,Xa vie catholique" het volgende: „Van duizend Fransche fabrieks. of bouwar beiders zijn er ten hoogste driekwart gedoopt. licht op het ulterlljk toch Ka- gewor- ---de oogen durven zien. En het heeft hun toegeschenen, «lat de Katholieke Actie niet anders kon betee- kenen, dan het pogen om de verloren terreinen met alle middelen terug te veroveren, en om. bijzonder in de vier bovengenoemde maatschap- schappelijke kringen, een intense apostolische werkzaamheid te beginnen. Niet langer meer enkel op religieus gebied de verandering in de geesten zoeken te bewerkstelligen, maar tege lijker tijd den materieelen grondslag, den ar beid, de loonen, de woningtoestanden te bestu- deeren, om met wettelijke middelen de nood- zakelijke economische en sociale hervormingen uit te voeren. Het is nog niet zoo lang geleden, dat ook In Frankrijk de Jeugdorganisaties gesticht wer den. die Pater Cardyn In België in het leven riep: de Katholieke arbeidersjeugd, de land jeugd, de studenten jeugd en de zeemansjeugd En reeds telt men tienduizenden leden. Elk der organisaties bezit een eigen blad met toenemen de oplagen, en deze worden met grooten ijver verspreid. Wanneer men Zondags door de Fau bourg du Temple komt, een communistisch arbeiderskwartier. waar de Humanité en de Po pulaire worden gevent, ziet men er ook steeds de katholieke arbeidersjeugd haar blad propa- geeren. In de Paaschvacantle van dit Jaar trokken 2400 Jongelui uit deze vier jeugdvereenlgingen naar Rome, om den zegen van den H. Vader af te roepen. „Zegt aan uw propagandisten en al uw leden, dat de Paus met hen is en hen zegent” is het woord, dat zij uit Rome mee brachten. In September hield de katholieke arbeiders- jeugd een nationaal congres te Parijs, waar heen drieduizend afgevaardigden uit heel Frankrijk waren opgekomen. De groote ope- nlngsvergadering had in de geweldige hal van het Trocadéro plaats, en 10 000 Parijzenaars woonden die by. Het was een prachtige mani festatie van de kracht dier jonge vereeniging! De organisatie der „Jeunesse Ouvrlére” verreweg de talrijkste vereeniging der vier is In een groot tehuis op Montmartre onderge bracht, terwijl de leiding van alle vier Jeunesse's nog een eigen huis heeft midden In de stad, niet ver van de kerk 8t. Sulploe. Belde zijn ruim en modern ingericht en hebben daar recht op. Hierboven werd reeds gezegd, dat het werk dezer Jeugd niet op zuiver religieus gebied ligt, doch dat de sociale arbeid met den religieuzen hand in hand gaat. En welk uitgestrekt terrein Vindt hjj daar voor zich! Men kent den nood, waarin de Fransche boeren verkeeren, die geen voldoenden afzet voor hun producten vinden, en voor die, welke verkocht worden, nog veel een zeer BERLIJN, 27 Dec. (Reuter) In zekere offi cieuze kringen wordt de mogelijkheid toegege ven. dat in de in bewerking zijnde nieuwe uit gave van Hitler’s ,JAeln Kampf” de voor Frankrijk beleedlgende passages zullen worden geschrapt. Tegen een vertaling dezer herziene uitgave in het Fransch zou Hitler geen bezwaar moer hebben. Tot dusver is Hitler's boek steeds ongewijzigd uitgegeven. Tot op vandaag wordt het boek in dezen ongewijzigden vorm In Dultschland ver kocht als de catechismus van het nationaal- socialisme. Donderdagavond te ruim uur is te Loon op Zand ernstig ongeluk gebeurd. Omstreeks dat tijdstip is een loco motief van een goederentram op den Hoogen Steenweg in botsing ge komen met den aanhangwagen van een tractor. De gevolgen waren verschrikke lijk. De locomotief vloog na de bot sing uit de rails en reed tegen den gevel van het huis, dat bewoond wordt door den landbouwer B. Hoven. De locomotief reed daarop de kamer binnen waar op dat oogenblik de bewoners zaten te kaarten. Alle vier personen werden door de locomotief gegrepen. De 87-jarfce vader van den be woner, de heer H. v. d. Hoven, werd levenloos onder de locomotief vandaan gehaald. De 47-jarige zuster van den be woner werd zoo ernstig gewond, dat zij van de H.H. Sacramenten der Stervenden moest worden voorzien. De 19-jarige zoon des huizes be kwam inwendige kneuzingen. Alleen de bewoner zelf, de heer B. v. d. Hoven, kwam er vrijwel zonder letsel af. De politie heeft de zaak in onder zoek. Men heeft, hangende dit derzoek, ter plaatse niets veran derd. De kamer is totaal verwoest en het huis is zeer ernstig bescha digd. PARIJS, 28 Dec. (Reuter) De Fransche gezant te Rome, de Chambrun, heeft gisteren met Mussolini een langdurig onderhoud gehad over de Fransch-Itallaansche betrekkingen in verband met^de as. Rome-rete van Laval. In politieke kringen alhier verklaart men, dat Mussolini den gezant waarschijnlijk de tegenvoorstellen heeft overhandigd, waarvan het zal afhangen, of Laval het tijdstip gunstig acht om zijn reis te aanvaarden. Volgens de ..Matin” betreft het in de eerste plaats de grensregeling in 8omall-land. De Fransche regeering acht de Itallaansche eischen in dit opzicht overdreven. Een netelige kwestie te vérder de samenwerking van Italië met de landen in Z. O. Europa. Italië heeft zich wel bereid verklaard om Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavk te bewegen een protocol te teekenen voor de handhaving van Oostenrijk'* onafhankelijkheid, doch Frankrijk wenacht ook Roemenië hierbij te betrekken, Kleine Entente. Hierin is nog geen overeenstemming bereikt maai in Itaallaapscbe kringen toont men zich opUmteltecb. De Frans.'.z vlieger Rd., ...2 Delmotte, staande links voor het vliegtuig, heeft het snelheidsrecord voor landvliegtuigen op 505.S4S K.M. per uur gebracht. LONDEN, 28 Dec. (Reuter) Nabij St. Mar garet, tusschen Dover en Deal, zijn gistermid dag onder donderend lawaai, dat tot ver in den omtrek te hooren was, 250.000 ton kalksteen en aarde In zee gestort. In den witten kalkwand der kust, die op de plaats van de breuk ongeveer 80 meter uit de golven van het Kanaal omhoog stijgt, ontstond een 45 meter breede en 12 meter diepe opening en de aardmassa's overdekten 't boven de klip pen aangebrachte voetpad van Deal naar St Margaret. Hoewel de instorting nog voor den hoogsten stand van den vloed plaats had. bleven de om laag gestorte aardmassa's gedeeltelijk boven wa ter zichtbaar, dat daardoor een melkwitte kleur kreeg. De klippen strekten zich als een soort voorgebergte 200 meter ver in zee uit. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Wel vonden honderden meeuwen den dood en werden honderden vogelnesten vernield. Nog uren na het ongeval cirkelden dichte zwermen meeuwen onder hevig gekrijsch rondom hun vernielde broedplaatsen en bet grat van bun kameraden. BELGRADO, 28 Dec. (VX>.) Naar van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld, te nog geen definitief besluit genomen of de Jeugdige koning Peter, die door den moord op zijn vader te Mar seille op zoo jeugdigen leeftijd tot den troon geroepen werd, al of niet naar Engeland zal te- rugkeeren ter voltooiing van zijn opvoeding. De koningin-weduwe en ook de prins-regent Paul zijn krachtige voorstanders van P«t«r's terugkeer naar Engeland, doch de rogaering wenscht de zaak nogmaals t« overwegen, aangezien de grondwet de aanwezigheid van den koning in het land eischt en men geen gevaarlijk prece dent wil scheppen. Door den minister van Financiën is een be sluit genomen tot bescherming van het staats- personeel tegen de woekeraars. Op grond van rilt besluit stellen de ambtenaren zich bloot aan tuchtlgingsmaatregelen. selfs aan ontslag, in geval van verpanding van hun loon of van be slaglegging door een schuldenaar op bun bs- PARIJS, 28 Dec. (Reuter). De Parijsche ge meenteraad heeft besloten vrouwelijke politie beambten aan te stellen. Voorloopig zal het echter slechts een proef gelden, en pas wan neer de resultaten bevredigend uitvallen, zal het corps uitgebreid worden. Twee vrouwelljke polltie-beambten zulten eerst zonder salaris een proeftijd van drie maan den doormaken. LONDEN. 28 Dec. (Reuter.) Begin 1935 zal het Engelsche qjlnisterle van Luchtvaart een nieuw type gevechtsvliegtuig invoeren. Op het oogenblik worden vier verschillende typen ge probeerd. De nieuwe machines bereiken een snelheid van ruim 400 K.M. per uur. Twee ervan zijn eendekkers, de beide ande ren tweedekkers. Een der tweedekkers is uitge rust met vier machinegeweren in plaats van de gebruikelijke twee. Illllllllllllllllllllllltllllllllllll VerwachUng: meest matige Znid-Ooate- HJke tot Zuidelijken wind, half tot swaar bewolkt, later «veer toenemende bewol king, aanvankelijk weinig of geen regen, later Weer toenemende kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 7763 te BevaL Laagste barometerstand: 738.3 te MaHn- head. Zon op 8.12 - onder 3.51 - Licht op 4.21 Maan op nam. onder v.nu Laatste kwartier 2.28 v.m. Generaal Gamelin, die gen. Wey- gand vermoedelijk als chef van den oppersten oorlogsraad in Frankrijk zal opvolgen De helft ongeveer heeft de eerste H. Communie gedaan. Maar de godsdienstplichten worden slechts door een zeer klein aantal vervuld. Vijf tig van die duizend wellicht hooren des Zon dags een Mis en ontvangen de H. Sacramenten. Men moet niet gelooven, dat het platteland in dezen veel van de steden verschilt. Men neemt al te gemakkeljjk aan, dat de godsdienst en de goede zeden de provincie nog beheerschen. De treurige waarheid is. dat er op de dorpen bijna geen mannen zijn te vinden, die hun Paschen houden. De matrozen, die grootendeels uit goed katholieke streken komen, hooren op zee nim mer over God of godsdienst spreken, en wan neer zij aan land komen, dan is het meestal, om kroegen en cabarets te bezoeken, geen kerken. -Op gymnasia en technische scholen.” zoo gaat Abbé Klein voort. „waar leeraars en leiders .intellectueelen, gevormd worden, mag de godsdienst niet alleen niet onderwezen wor den. maar hij wordt zelfs streng geweerd. En die leerlingen, welke nog een adem van katho lieke overtuiging bewaard hebben, moeten zich wel wachten, dat te doen blijken, wanneer zij BERLIJN. 28 Dec. (Reuter) Naar de „Loka- lanzelger” verneemt, heeft men na grondig on derzoek besloten, het luchtschipverkeer van Friedrichshafen naar het in aanbouw zijnde Rijn-Maln-vllegveld. in de onm.ddeiltjke nabij heid van Frankfort, te verplaatsen. - Over een Jaar zou het nieuwe vliegveld van de noodige installaties kunnen worden voor zien. De werf te Friedrichshafen blijft bestaan voor den aanbouw van nieuwe zeppelins. De werf verwacht een order van den bouw van drie of vier luchtschepen, alsmede "en order uit Nederland. De streek bij Frankfort is uit het oogpunt van weersgesteldheid beter geachlk'. en iz gun stiger gelegen, want voor de Nederlandsche, Scandinavische, Engelsche en andere reizigers Is het gemakkelijker wanneer de vertrekplaats in Frankfort dan in Friedrichshafen ligt. r~

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 11