Vrijgestelden uit de lagere bestuurscolleges I Het ontzettend auto-ongeluk te Munsterscheveld €en outoaöerlanbscl) Gebruik THERMOGENE Smokkelaffaire ontdekt DE REDDINGSPOGINGEN WIJZIGING KIESWET r dj (Oliebollen Recept Onderzoek duurt voort Relaas van ooggetuige LIJKEN OPGEHAALD Ontroerende oogenblikken Protestdemonstratie DE MAAS WAST met auto’s JEUGDIGE BOEFJES Redding onmogelyk G rond wetachennia I Strijdig met Grondwet? I I Een honderdtal vrachtwagen» nam er aan deel Bezwaren geopperd in de Tweede Kamer tegen de voorgeatelde maatregelen AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Gemeenten lange ’t Julianakanaal tegen den Rykawaterataat Motie tegen den burgemeeeter aangenomen CONFLICT IN DEN RAAD VAN PAPENDRECHT ACTIE VOOR SCHADE* VERGOEDING d ‘fll Volgen» een der beide overleven den zou niet met abnormale •netheid gereden zyn Twee handelaren in verdoovende middelen te Driebergen op heeterdaad betrapt Vrijgeatelden Het is een oud-vaderlandsch gebruik voor Oudejaarsavond oliebollen, beignets of sneeuwballen te bakken. Doe hetdit jaar met Saladine, de fijnste Slaolie die U nemen kunt, volgens onderstaand recept en Oudejaarsavond wordt Smulavond. VRUDAG 28 DECEMBER 1934 Als gij lijdt aan SPIT of SfEKEN in de zij De waarborgtom Uitvoerige beschouwingen werden gewijd aan Een ooggetuige vertelt ‘a fl .c '*i verbinding OOUDZEQEL 85 CENT PER FLESCH ZILVERZEOEL 65 CENT PER FLESCH betraden. l'1 werd vele B«j olie apothekers en drogisten. 2 i i i SAIADINE DE WATTEN, DIE WARMTE OPWEKT Doezen 35 en 55 ct. bedek dan de pijnlij ke plaats met een vel hebben dens! Het Te Zwartemeer hebben wij Donderdagmiddag een onderhoud gehad met een der belde over levenden van het vreeselijk ongeluk te Munster- scheveld, den 21-jarigen Jan van Bijlen. Volgens van Bijlen was niet met abnor male snelheid gereden, doch had wel bij het nemen van de bocht de vaart wat meer tngehouden moeten zijn. De auto dreigde In aanraking te komen met de rechtsche brugleuning. Om dat te vermijden, heeft de bestuurder waarschijnlijk t stuur te scherp omgegooid, met het gevolg, dat de wagen tegen de llnker-brugleunlng terecht kwam en daaronder doorgleed. Een der leden vond in de tot dusver weer gegeven beschouwingen aanleiding de bijzon dere aandacht van de Regeering te vragen voor dg omstandigheid, dat bij aanvaarding van het voor moet een korte bocht worden gemaakt deze Is het gezelschap noodlottig geworden. Deze vertelde, hoe het gezelschap jongelui reeds eenlge dagen van tevoren de afspraak had gemaakt, de zanguitvoering In de Gere- Van het verdere herinner Ik mij niet vert anders, dan dat men ons over een ladder van den auto gehaald heeft en dat mijn meisje be wusteloos het café Kuipers werd binnengedra gen. Daar hebben een paar verpleegsters zich verder met haar bemoeid, terwijl men mij bij de kachel zette om wat op verhaal te komen.” Tiet -Is mij nog niet goed mogelijk” zoo ein digde van Bijlen zijn mededeellngen. „te be grijpen wat Jn die enkele oogenblikken is ge beurd. Maar ontzettend was het wel!” De wonde, die van Bijlen heeft opgeloopen. is bij onderzoek gebleken niet van emstlgen aard te zijn. Bij de sluis In het Bosscherveld te Maastricht Is Donderdag het lijk opgehaald van N. O. uit Monton (B.). die nabij Valpant enkele weken geleden moet zijn verdronken. Het rijwiel van den verongelukte werd door de politie In Val pant naast het water gevonden. De politie heeft te Brunssum aangehouden twee knapen van 10 en 12 jaren. die op hee- terdaad waren betrapt bij het ledigen van een offerblok in de kerk der paters Carmelleten te Merkelbeek. Het rijwiel, dat ze bij zich hadden, was door hen gestolen te Brunssum. Uit het nadere onderzoek bleek dat de 12-jarige v. d. W. ook een rijwiel had ontvreemd te Rumpen. Behalve de zeventig auto’s, die gezamenlijk aan het Haagsche Bosch arriveerden, zijn er nog ongeveer dertig auto's aangekomen, zoodat In totaal ongeveer een honderdtal auto's aan de demonstratie deelnam. Minister Kalff maakte er bezwaar tegen een deputatie van zes personen te ontvangen, maar stemde er in toe twee hunner te hooren. Daarop zijn Ir. van der Laan uit Delfzijl en de heer Van der Meent uit Utrecht bij den Minister toegelaten. Naar wij vernemen Is de Rijksveldwacht te Doorn, in samenwerking met de verkeerslnspec- tle der Rijksveldwacht te Utrecht op het spoor gekomen van een smokkelaffaire in verdooven- de middelen. Donderdagmiddag om half vier zijn in Den Haag ongeveer zeventig vrachtauto's gearriveerd, waarvan het grootste deel uit de Noordelijke provinciën afkomstig was. i Intusschen bestond er ook voor de hier In de laatste plaats aan het woord zijnde leden aan leiding tegenover het hier besproken voorstel een groote reserve in acht te nemen. Deze leden achtten het niet een vaststaand feit, dat een regeling als de onderhavige met de Orondwet In strjjd is. o 1 ,8 M Aan het Voorioopig Verslag der Tweede Ka mer over bet wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de Kieswet, de provinciale wet en de gemeentewet is het volgende ontleend: madedee •r kennis Verder deelde hij mede, dat de weg ter plaat se niet verlicht is. Aan den anderen kant van de brug staat een lantaarn, doch aan den kant, van welken de belde auto’s kwamen, niet. Bij het reddingswerk heeft de heer Visser, evenals andere automobilisten, die later passeerden zijn wagen met brandende kopllchten op den wal geplaatst om het werk op het water te ver gemakkelijken. Zij stelden de vraag, of het. nu op zeer ern stige gronden de grondwettigheid van dit voor stel betwist wordt, geen aanbeveling verdient het terug te nemen, wijl vooral In dezen tijd zelfs de schijn van grondwetschennte angst vallig behoort te worden vermeden. Andere leden verklaarden in dit verband, vooral daarom ook tegen het voorstel der Re geering bezwaar te hebben, wijl dat naar him meenlng door het stellen van een te hooge grens zijn doel voorbij streeft. Op deze wijze toch zullen ook vrij krachtige politieke groepen uit het Parlement worden geweerd. Vele leden, waaronder er zich ook bevonden, die tegen het voorstel der Regeering zoowel aan de Orondwet ontleende als andere bezwaren hadden te berde gebracht, vestigen de aandacht op de mogelijkheid van een andere oplossing, in dien sin, dat het land In enkele, büv. drie, vier of vijf, zoo mogelijk even groote kiesdis tricten wordt Ingedeeld. Van andere zijde verklaarde men zich ook met een indeellng van bet land in kiesdistricten niet te kunnen vereenlgen. Onder Elsloo is Donderdag uit de Maas het lijk opgehaald van een man, waarschijnlijk iemand uit de Bogaardenstraat te Maastricht, die sedert een drietal weken vermist werd. i «1 In het ontwerp vervatte voorstel of van eenlge andere regeling van gelijke strekking de ver tegenwoordigers van vijf gezagsgetrouwe groepen uit het Parlement zullen verdwijnen, terwijl de communisten niet alleen zullen blij ven, maar zelfs onder bepaalde omstandigheden ook nog met de stemmen van een deel der ge zagsgetrouwe elementen zullen kunnen worden versterkt. schuur gemaakt. Op zijn verzoek zal het stof felijk overschot van zijn kind naar Groningen worden overgebracht. De slachtoffers zijn de 28-jarige Lucas Buter, de 24-jarige Harm Buter en zijn verloofde, de 20-jarige Dientje Meyer, de 22-jarlge Geesslen Buter, de 16-jarlge Margien Buter, de 20-jarlge Hlltje Voslamer uit Groningen en Geert Oos- terveld, een jongeman uit Borger. Dientje Meyer was te Emmer Erfscheidenveen woonachtig. de wijze, waarop de Regeering zich voorstelt het door haar beoogde doel te bereiken. „Wat er op dat oogenblik precies gebeurd is. zou Ik niet kunnen vertellen,” aldus verklaarde 0e heer van Bijlen. „Ik weet aUeen, dat wjj luid gegild heben en dat Ik, toen de auto in het water lag, met mijn vuist het portierraam stuk sloeg, waarbij mijn rechterhand danig werd ge wond. Ik kon echter door de gemaakte opening mij op de autokap werken en heb daarna met veel moeite mijn meisje, Antje Buter, nog kun nen redden. Men Is er Zaterdag J.I., na een omzichtige voorbereiding, In geslaagd twee der bedrijvers van den mlsdadlgen sluikhandel bij het afslui ten van een transactie met een derden persoon, op heeterdaad te betrappen en aan te houden, waarbij de smokkelwaar is in beslag genomen. De aanhouding geschiedde op den Rljks- straatweg onder de gemeente Driebergen, in tegenwoordigheid van een rechercheur van de Nederlandsche Centrale inzake de Bestrijding van den Handel in Verdoovende Middelen te Rotterdam, welke eveneens aan het opsporings werk deelneemt. Toen de man, die als verkoo- per van de verdoovende middelen optrad, die op de flets was, het goed wüde overhandigen aan een tweeden persoon, wiens taak het was op zijn beurt het pakket af te leveren aan den kooper, iemand uit Den Haag, die met een auto naar Driebergen was gekomen werden Later zijn zij weer op regelen niet veel anders zien dan een toegeven aan het verlangen van de groote politieke par tijen om ten koste van de kleine partijen haar macht en die harer leiders te vergrooten. Verscheidene andere leden achtten met de Regeering het treffen van maatregelen als hier bedoeld noodzakelijk. Bij verscheidene leden bestond in het al gemeen bedenking tegen het nemen van wette- HJke maatregelen tegen bestrijding van kleine partijen. Deze leden vestigden er de aandacht op, dat welhaast alle partijen klein zijn begon nen. Verscheidene daarvan hebben zich tot par tijen van een zekere, sommige zelfs van groo- ten omvang uitgezet. Omgekeerd zijn in den loop der jaren ook groote partijen ten gevolge van splitsing of doordat haar aanhang vermin derde. tot kleine, afmetingen teruggebracht of zelfs geheel verdwenen. Niemand aldus de hier aan het woord zijnde leden zal kun nen volhouden, dat in het algemeen genomen de stem, welke die partijen of partijtjes, elk voor zich hebben doen hooren, niet het hare heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van het staatkundig leven In ons land en tot de vorming van de politieke constellatie, welke wij thans kennen.Worden de kleine partijen in haar voort bestaan en ontwikkeling belemmerd, dan aal de voortgang van de boven geschetste wissel werking worden tegengehouden en een verstar ring van de thans groote partijen plaats hebben welke aan het politieke leven niet ten goede kan komen. Eenlge leden konden in de hier bedoelde maat- Op den Benoordenhoutscheweg bij de Joseph Israëlsiaan was een politiepost opgesteld, die ze naar de Boorlaan en de Boschlaan dirigeerde. Hier werden zij geparkeerd op aanwijzing van de verkeerspolitie. Bij de Boschlaan had zich een vrij talrijk publiek verzameld. Intusschen vormde het aantal aangekomen auto's nog niet 1 pCt. van het aantal dat aangekondlgd was. De auto’s droegen biljetten waarop was gedrukt oa.: ..Strijdt tegen benzine- en verhoogde we genbelasting. Sluit U aan.” Tweeden Kerstdag huurde de 24-jarige Harm Buter bij den garagehouder E. van Hoving te Emmer Compascuum een auto voor een tocht naar Musselkanaal. Hij kreeg een 4-deurs Essex, een 4, hoogstens 5 persoons wagen. Niet minder dan negen personen namen in het voertuig plaats en begaven zich daarmede naar Mussel kanaal, waar op den avond van den Tweeden Kerstdag In de Gereformeerde Kerk een uitvoe ring van de Christelijke Zangvereettiglng plaats had. Omstreeks middernacht keerde het gezelschap naar Emmer Compascuum terug. Harm Buter zat aan het stuur en reed met vrij groote snel heid langs den Roswlnkelerweg in de richting van zijn woonplaats. Te Munsterscheveld moest men een brug over het kanaal passeeren. Hier- en - begonnen te gillen. Het schijnt dat de bestuur der trachtte te remmen, .waarbij de auto slipte, de voet van den bestuurder zeer waarschijnlijk van het rempedaal op het gaspedaal vloog, want plotseling schoot de wagen met kracht tegen de loshangende rechterleunlng van de brug en vloog over den kop In het kanaal. Wij hoorden nog een slag en toen was alles stil.' „Wat deed U toen?” „Wij holden zoo vlug wij konden naar de plek aan den oever van het kanaal, waar de auto moest zijn neergekomen. Van het vóer- tuig zagen wij toen alleen nog maar de kap De rest zat onder water. Het duurde even en toen zagen wij een der inzittenden uit den wa gen klimmen en daarna op de kap gaan staan, terwijl hij een meisje mee trok.” Ook het voorstel tot uitsluiting van z.g.n. vrij gestelden van het lidmaatschap van de lagere publiekrechtelijke colleges ontmoette bij vetaj „>r leden bedenking. Deze leden wezen er op. dat, bel dit voorstel een terugkomen beoogt op een nief bul zoo heel lang geleden door de Tweede Kamen met 48 tegen 30 stemmen genomen beslissing Het gaat zelfs nog verder dan het destijds niet aanvaarde voorstel, dat rich bepaalde tot be zoldigde bestuurders, terwijl alle bestuurders in de uitsluiting worden begrepen. Daarbij komt nog, dat tegenwoordig vele vakbonden van par ticuliere werknemers arbeldscontractanten. in dienst van publieke lichamen onder hun leden tellen, In verband waarmee rotot de bestuurders van die vakbonden door de voorgestelde uit sluiting zouden worden getroffen. Naar de meening der hier aan het woord zijnde leden, draagt de op dit stuk voorgestelde regeling een hatelijk uitzonderingskarakter Immers, naast die door die regeling getroffenen zijn er zoovele anderen, die meermalen als lid van een publiek college voor beslissingen komen te staan, waarbij het algemeen belang met de particuliere belangen, welke zij hebben of ver tegenwoordigen. niet in overeenstemming is. Men denke bijv, aan commissarissen van be paalde maatschappijen, aan grondspeculanten, bouwondernemers, vergunninghouders. Gaarne zouden deze leden zien, dat de regeering een uiteenzetting zou geven, waaruit kan blijken welken omvang het door haar onderstelde kwaad heeft. Eenlge der hier aan het woord zijnde leden meenden dat ook tegen dit onderdeel van het ontwerp grondwettelijke bezwaren bestaan. Vele andere leden achtten het voorstel, al is de redactie wellicht voor verbetering vatbaar juist. Indien zij, die ln dienst van eenlg publiek lichaam staan, van het lidmaatschap van het besturende college van dat lichaam worden uitgesloten mede wegens het belang, dat zij bij bepaalde door dat college te nemen beslissingen hebben, behoort deze overweging in sterk ver hoogde mate te gelden voor hen, wier roeping het te voor de belangen der aldus uitgestotenen te waken. 7» pond bloem, 35 gram gist, 1 el, 2'11 d.L.metk, </7» ons sukade, krenten, rozijnen), l eetlrprt suiker, theelepel zout. 25 oliebollen. De gist met een weinig warme melk aanmaken. Daarna het deeg met de rest van de melk en 'h pond bloem mengen Het gistdeegje erdoor werken en dan eerst het zout en ei doorkloppen Laten rijzen op een warme plaats en doorslaan, tevens sukade, krenten en rozijnen toevoegen. !n 25 stukjes deelen, opbollen en op een met meel bestrooide plank leggen Nogmaals flink laten rijzen en in middelmatig heete Saladine bakken, ongeveer 8 minuten. Daarna wentelen in suiker, vermengd met kaneel. „Ik zelf ben toen direct ln mijn auto gestapt en zoo vlug mogelijk naar dokter Belksma ge reden en heb hem toen met den auto naar ae brug gebracht. Toen ben ik de Koninklijke Ma rechaussee gaan waarschuwen, die direct den gemeenteveldwachter Zoer van het gebeurde ln kennis stelde. Per auto gingen wij zoo gauw mogelijk naar de brug terug.” „Hoe was de toestand, toen U daar terug keerde?” A<ljn kameraden hadden den heer Van Bij len en zijn verloofde intusschen bij den heer Kuipers ln het café gebracht Verder hadden zij ladders,-palen, touw en ander reddingsma- teriaal aangebracht, doch tot zoover hadden zU nog niemand uit den wagen kunnen halen." De heer Visser, die nog zeer ontdaan was van hetgeen hij had beleefd, gaf vervolgens nog eens uitvoerig een relaas van het bergen van de slachtoffers. Hij had zelf geholpen de lijken op ladders naar de schuur van den heer Kui pers te dragen. Het stellen van den elsch. dat bij de Indie ning van een HJst een waarborgsom wordt ge stort. welke verbeurd te, indien op die lijst niet een bepaald aantal stemmen wordt behaaid vond bedenking bij sommige van de leden, die ln het algemeen tegen het nemen van maatre gelen ter bestrijding van klelng partijen ge kant waren. Vele andere leden daarentegen achtten de gedachte, dat een rem moet worden aangelegd aan het Indienen van lijsten, welke geen kans hebben het voor een zetel benoodlgde aantal stemmen te verzamelen, zeer gezond. Verschillende leden wezen er op, dat de elsch, waaraan moet worden voldaan, wil men recht hebben op het terugontvangen van de gestor te gelden, wel zeer hoog te gesteld. De opvatting der Regeering, dat het gewenscht zou zijn door het lidmaatschap der Tweede Ka mer, het optreden als volksvertegenwoordiger van door kleine partijen gecandldeerden ónmo gelijk te maken, werd door verscheidene leden met klem bestreden. Een voordeel van de aanwezigheid van een aantal eenlingen ln de Tweede Kamer noem den sommige leden het, dat deze op bepaalde oogenblikken bij het uiten van hun gevoelen onafhankelijker kunnen zijn dan de leden der Kamer, die rekening meten houden met het oordeel van niet geheel geijjk denkende geest verwanten, hetgeen aan de gedachtenwtesellng een zekere frlscnheld kan geven. Verscheidene leden stelden hiertegenover, dat de aanwezigheid in de Tweede Kamer van de vertegenwoordigers van 'n niet onbelangrijk aantal kleine partijen wel degelijk de zegenrijke werking van het parlementaire stelsel belem mert. Volgens verklaringen van het eenlge lid van het gezelschap, dat zich onmlddeUijk wist te redden, den heer J. van Bijlen uit Zwartemeer (gem. Emmen), heeft de bestuurder van den auto de bocht met te veel snelheid genomen en is het waarschijnlijk, dat hij, toen hij ln de bocht was, ln plaats van te remmen, bij vergis sing nog meer gas gegeven heeft. Uit Blttard wordt ons gemeld, dat uit de ge meenten langs het Julianakanaal: Stein. Berg Urmond. Born, Obbicht e. a. een comité van actie benoemd te, om leidend op te treden bij de actie om schadevergoeding bij den Rjjkswa- schlllende gemeenten nog met onverminderde hevigheid uit den kanaaldijk. Ongelukken kwa men nog niet voor, evenmin ate zeer ernstige schade aan gebouwen. „Met groote snelheid, minstens 40 K.M. vertelde ons de heer Visser naderde ae auto, die later bestuurd bleek te zijn door zijn dorpsgenoot Harm Buter. De snelheid was hier ln verband met de te nemen bocht veel te groot. Ik stond op ongeveer tien meter afstand van de brug en zag plotseling den auto tegen de linkerbrugleunlng botsen. De Inzittenden Het onderzoek, waaraan ook de Nederland sche Centrale te Rotterdam deelneemt, voor zoover het op bet buitenland betrekking heeft, wordt met kracht voortgezet. Het vreeselijk ongeluk, dat Donderdag nacht te Munsterscheveld Is gebeurd, heeft te Emmer Compascuum (gemeente Emmen), waar de meeste slachtoffers woon achtig waren, groote ontsteltenis en diepe ontroering veroorzaakt. Donderdagmiddag hebben we ook een on derhoud gehad met den heer A. Visser uit Munsterscheveld. een der zeer weinigen, die het vreeselijk ongeval te Munsterscheveld heb ben gezien. formeerde Kerk te Stadskanaal op Tweeden Kerstdag te gaan bijwonen. Daarvoor waren reeds tevoren entrée-bewljzen gekocht en was een groote auto gehuurd. Deze bleek echter, toen het gezelschap zou vertrekken, niet be schikbaar te zijn en omdat de kaarten reeds gekocht waren, werd besloten den tocht met een kleinen wagen te ondernemen. Woensdagavond te 12 uur zou men Stads kanaal verlaten, doch een defect aan den auto gaf geruimen tijd oponthoud, zoodat pas tegen kwart over één de terugreis kon worden aan vaard. Voor In den auto nam plaats de bestuurder Harm Buter en naast dezen zijn broer Lucas Buter, op wiens knieën Harm’s verloofde, Dien tje Mever, plaats nam. De andere zes personen zaten achterin den wagen. De terugreis verliep zonder stoornis, totdat men vlak bij de woning van het gezin Buter de klapbrug overmoest. Nadat reeds uit België berichten waren ge komen betreffende was van de rivier de Maas ln haar bovengebied, viel het te verwachten, dat ook hier spoedig een stijging van het rivier peil zou te reglstreeren vallen. Zulks te al spoe dig gebleken het geval te zijn. BIJ Grave werd een dusdanige was waargenomen, dat de rivier buiten haar zomerbeddlng trad en de laagge legen uiterwaarden en de losw allen daar ter stede onder water zette. Pok de kleinere Oost-Brabantsche rivieren zjjn sterk gewassen tengevolge van het water, dat van den bovenloop komt. De heer Kuipers vertelde ons. dat hjj dien nacht tegen half drie werd gewekt. Van het on geval zelf had hjj niets bemerkt. HIJ en zijn vrouw kleedden zich, toen zij gehoord hadden welk vreeselijk ongeval ln de omnlddellijke na bijheid van hun woning was gebeurd, zoo .vlug mogelijk aan en begaven zich naar buiten. Toen zij op het erf voor hun huis kwamen, waren daar reeds de geredde J.'van Bijlen en zijn ver loofde, mej. Antje Buter, die bewusteloos was. Het meisje werd in de voorkamer op een divan gelegd. ,MUn vrouw belastte zich onmlddeUijk met de zorg voor het meisje en daar zij vroger verpleeg ster te geweest ln het Academisch Ziekenhuis te Groningen, wist zlf wat haar te doen stond. In tusschen arriveerde dr. Belksma, die met behulp van een zuurstofapparaat de. levensgeesten weer opwekte”. De heer Kuipers zelf belastte zich met de zorg voor den jongeman, dien hij direct van droge kleeren voorzag. De jongen was betrek- keljjk goed, alleen vreeselijk koud. De heer Kui pers gaf hem cognac en daarna heete koffie te drinken en tegen zes uur ln den ochtend voel de de heer Van Bijlen zich weer zeer goed. Het meisje, dat naar het schijnt veel water heeft binnengekregen, heeft, toen zij bijkwam, wat cognac gedronken. Dr. Belksma achtte haar toestand echter van dien aard, dat over brenging naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen wenschelljk was. Om zes uür gistermorgen is zij vervoerd en daarna te ook de jongeman naar huls gegaan. „Wij waren zeer onder den Indruk van het gebeurde" aldus de heer Kuipers, die daar na een uitvoerig verhaal deed vin de wijze waarop de overige slachtoffers van het onge val uit den auto werden gehaald en in zijn schuur werden neergelegd. De auto werd eerst wat naar den kant ge trokken. De lijken legde men ln de vlet, wel ke bij het reddingswerk werd gebruikt. Daarna werden de lijken een voor een op een ladder naar de schuur gedragen. Behalve de autoriteiten werden alleen fami lieleden van de slachtoffers tot de schuur toe gelaten. De schuur wordt door manschappen van de Koninklijke Marechaussee bewaakt. Andere leden stelden op den voorgrond, dat op zich zelf het voorstel van de Regeering veel aantrekkelijks heeft Bovenal heeft het dit voordeel, dat het recht op het doel afgaat. Het gevolg was, dat de auto aan den linker kant van de brug met de leuning ln aanraking kwam en toen aan den rechterkant onder de aan een ketting loshangende leuning door in het kanaal vloog. De auto moet een slag over den kop hebben gemaakt, doch kwam recht standig ln het kanaal terecht en verdween zoo goed als geheel onder water. Alleen de kap was nog zichtbaar. Genoemde van Bijlen kon zich direct, door het stukslaan van een ruit, uit den auto werken Hl) ging boven op de kap staan en slaagde er in zijn verloofde, mej. Antje Buter uit Emmer Compascuum, die naast hem in den wagen had gezeten, er uit te trekken. Inmiddels was reeds hulp toegeschoten van passeerende auto’s, welker Inzittenden onmid- dellljk de noodige assistentie haalden. Mej. Antje Buter was bewusteloos en binnengedragen ln het ln de nabijheid gelegen café van den heer A. Kuipers. Intusschen waren op de plaats van het onge val, behalve tal van omwonenden, aangekomen de arte 8. E. Belksma uit Emmer Compascum, de gemeenteveldwachter van Emmer Compas cuum H. Zoer, de brigade-commandant, een wachtmeester en twee manschappen van de Ko ninklijke Marechaussee, gestationneerd te Em mer Compascuum. Eerst nadat de lijken waren geborgen, werd het vreeselljke bericht van het omkomen van vier van hun kinderen aan den timmerman Andries Buter en zijn echtgenoote te Emmer Compascuum medegedeeld. Ontzettend was de Indruk van deze i ling, hoe voorzichtig ook te hunner gebracht, voor de zwaar geslagen ouders. Met behulp van een zuurstofapparaat waren In het café van den heer Kuipers door Dr. Belksma bij mej. Antje Buter de levensgees ten weer opgeweekt. Haar toestand was echter van dien aard, dat zij per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen moest worden overgebracht. Later In den ochtend werd de auto, eveneens Biet een lier, op den wal getrokken. Hoewel het voertuig vrij ernstig was beschadigd inge slagen ruiten, opeengesneden kap, beschadigde lampen en treeplanken was het overigens geheel intact en kon de eigenaar, de'heer E. van Hoving het, gesleept achter een anderen Wagen, zelf sturend naar zjjn garage rijden. Van den heer Van Hoving vernamen w« nog, dat hij voor dezen auto niet tegen schade was verzekerd. Het was hem niet bekend, dat niet minder der dan negen personen den tocht met den wa gen naar Musselkanaal zouden maken. Reeds vroeg ln den ochtend arriveerde te Emmer Compascuum de substltuut-offlcler van Justitie uit Assen, mr. Servatlus. die na ken. toeneming van. het proces-verbaal van het on geval. zoowel de lijken als den auto vrij Kaf Nog gisterenochtend hadden wij een onder houd met den heer A. Kuipers, die nabij de brug over het kanaal, waar hedennnacht bet ongeval heeft plaats gehad, een café heeft. De brug heet ln den volksmond ook de „Kulpers- klup”. te gebleken, dat eenlge inwoners van Driebergen bij de affaire betrokken zijn. Het vermoeden bestaat, dat de aangehoudenen in hebben gestaan met smokkelaars ln Zuld-Limburg. Donderdagavond is ln den Papendrechtachen gemeenteraad het betreurenswaardig conflict ter sprake gekomen, dat ontstaan te tusschen den burgemeester en den gemeente-secretarte. De eerste had, zooals we eenigen tijd geleden berichtten, den secretaris, den heer Migchel- brlnk, ervan beticht, valsche handteekenlngen ;eplaatat te hebben, en anonieme brieven met beleedigende uitdrukkingen aan het adres van burgemeester van Rees te hebben gericht. De Fflcler van Justitie te Dordrecht was Intus- „jhen van de onschuld van den heer M. over- tuigd. i In de raadszitting te nu een motie Ingediend, ''waarin de raad zijn verontwaardiging uitsprak over de handelingen van den burgemeester en den Minister van Blnneniandsche Zaken en den Commissaris der Koningin van Zuid-Hol- land dringend verzocht, maatregelen te nemen, die er toe kunnen lelden, dat de rust in de gemeente Papendrecht zal kunnen weerkeeren. Een voorstel van den voorzitter om de quaes- tle in geheime zitting te behandelen, werd met 65 stemmen verworpen. Daarop verdedigde de heer Bezemer de motie, waarbij de heer Kohier zich In scherpe bewoordingen aansloot. De voorzitter verklaarde nogmaals In open bare zitting geen mededeellngen te kunnen doen. Tenslotte werd de motie-Bezemer aangeno men met 74 stemmen. In den loop van den ochtend stonden tal van groepen personen voor de woning van den heer Kuipers het gebeurde te bespreken. De ver slagenheid in de gemeente is algemeen en men heeft groote deelneming met de zwaar ge troffen familie Buter. De heer J? A. Dubbelman, wlen JJ. Zaterdag in de Dorpstraat te Lage-Zwaluwe bij een oneenlgheld op het voetbalterreln door den 17- jarigen N. v. d. Z, met een mes een tweetal steken werd toegebracht, is tengevolge van d‘.e verwondingen overleden. De verdachte die ter beschikking te gesteld van den burgemeester, zal naar Breda worden overgebracht. Het lijk te door politie ln beslag genomen. Vele leden achtten het In het ontwerp ver vatte voorstel, het verkrijgen van driemaal den klesdeeler als voorwaarde te stéllen voor het verwerven van een zetel, In strijd met artikel 82 der Grondwet. De wetgever te niet bevoegd, hetgeen met wiskunstige nauwkeurigheid even redig te verdeelen is. opzettelijk en met voor bedachten rade niet evenredig te verdeelen Aangrijpend was het oogenblik, dat de heer A. Buter en zijn echtgenoote, die bij dit onge val twee zoons en twee dochters hebben ver loren, terwijl een derde naar het ziekenhuis te Groningen te vervoerd, de schuur Na korten tijd verlieten zjj verslagen het doo- denhuls. Ook de vader van Hlltje Voslamer uit Gro ningen, die met zijn dochter bij de familie Bu ter logeerde, heeft den moeilijken gang naar de Hoewel er dus spoedig hulp genoeg ter plaatse »ks, mocht deze voor de zeven per sonen, die zich nog ln het voertuig bevon- den, geen redding brengen. Met een lier en een takel van den tim merman Bragt werd de auto opzij getrok ken en met een ijzeren vlet begaf men zich naar het ondergedompelde voertuig. Toen men na ruim anderhalf uur zoover gevor derd was, dat mén door het opensnijden van de kap en het Inslaan van de ruiten van den auto de zich daarin bevindende personen kon bergen, waren bjj allen de levensgeesten geweken. In het holst van den nacht, bij het licht van de lantaarns van de vele auto’s, die op deze wijze het reddingswerk vergemakkelijkten, kon men slechts zeven lijken wegdragen.... Voor- looplg werden zij neergelegd ln de schuur van den caféhouder Kuipers in afwachting van de nadere beslissingen der autoriteiten. beiden gearresteerd, vrije voeten gesteld. De smokkelwaar bleek te bestaan tot een halve K.G. opium, waarvan de handelswaard» ongeveer vjjf gulden bedraagt en een hoeveel heid waardeloos saliclelzuur, welke den koo per als cocaïne was aangeboden. De smok kelaars schijnen voor dit alles een prijs te bedongen van eenlge duizenden gul- De heer A. Visser kwam met zes kameraden, de heeren R. Wilmink. J. Bakker, Joh. Bent- lage, Joh. Aarllng, H. Zomer en H. Mestema- ker, per auto uit Stadskanaal, waar zij op tweeden Kerstdag een kerstfeest hadden bjj- gewoond. De heer Visser had den terugweg naar Munsterscheveld genomen over Roswin kel, terwijl de auto, die later verongelukte, via Ter Apel reed. De heer Visser arriveerde even voordat het ongeval gebeurde bij de brug. Hier stopte hij om eenlge leden van zijn ge zelschap te laten uitstappen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15