Urenlang hulpeloos op zee R.K. Buitengewoon lager onderwijs Tepas over ramp RADIO-PROGRAMMA AVONTUREN VAN JONGE VISSCHERS BONDSVERGADERING TE UTRECHT IN ALLE VLEESCHWAREN HET FUNSTEI IS DE FIJNSTE/ VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 Over tests Dr. F. v. d. Meer Promotie mag na cum laude R.K. Mulo-vereeniging Berooving kaslooper De dadert gevangen? Het ledenaantal SMOKKEL-INCIDENT Sint Lidwinahuis te Leiden GEVOLG VAN VERZET NEDERLAND—JAPAN Gelukkige redding BRAND IN WASSCHERIJ EXTRA TREINEN Poging voor overleg mislukt ERNSTIGE AUTOBOTSING Jongetje gedood; twee gewonden Stuurloos omlaag gestort Eerste internaat in Nederland voor R. K. zwakzinnige Voogdij kinderen Zeker heeft men te doen met blikseminslag Arbeidsvoorwaarden bü L. Smit Co. Te Utrecht werd de 21ste alge- meene vergadering gehouden een gearres- dreigt SANEERING BAKKERS BEDRIJF cncvet- Op Oudejaarsavond tusschen Rotterdam en Den Haag Juist toen zy de Scheveningsche haven wilden binnenzeilen, brak de mast en dreef het scheepje terug Duikers pogen de positie van het schip te bepalen Verschrikkelijke nacht DE BERGING VAN DE „ORAN1A” Bevolking bemoeit zich met aan houding van een smokkelaar Wegens verduistering veroordeeld Tets tot onderzoek voor zwakzinnigen Ambtenaar schiet op teerde, die met een mes KERSTMIS OP DE H. LAND STICHTING Zaterdag, 29 Dec. 1934 »:Door eendrachtig samenwerken der verschillende groepen valt veel te bereiken** Eerlijkheid 1. i ons niet smen 34 per- 1200 Sluiting. WEENEN, 507 M. WIJ e toegezegd eenlge □ontwikkeling. der leerkrachten VERWIJZEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Gistermiddag keerde piloot Tepas met de ..Oehoe’’ terug van de plaats waar het ongeluk met de „Uiver" is gebeurd. Tepas bracht rap port uit aan directeur Plesman. die bereid was ons enkele mededeellngen hieruit te doen. De heer Plessman verklaarde nog, dat er met de lijken gebeuren zal wat de familie wenacht. Echter zal men rekening moeten houden met het feit, dat de staatswetten van Irak voor schrijven. dat. Indien lijken begraven zijn, deze binnen een Jaar niet meer mogen worden op gegraven. Aan het eind der besprekingen wees de heer Plesman er nogmaals op, dat het ongeval met de „Uiver” absoluut exceptioneel is. •ral in een oog* bestaan - 6.30 ..Reise durch K.C ‘O 1V. Max Schönherr 10.05 idem 10.50 Ors- mof oonmuziek MILAAN, 369 M. 4.80 Dansmuziek 8.05 Gevarieerd 12.05 Het B B. T. H. Morrison weder- talrljke ooraan ie ver- ferelken. iet adres éteur, Dr. jaar weer Morgen - 10.30 11.00 Donderdag hield de Bond ter bevordering van het R. K. Buitengewoon Lager Onderwijs in Hotel „Noord-Brabant” te Utrecht een leden vergadering. Wü hadden gistermorgen een onderhoud met den jeugdigen kapitein van het viertal Sche veningsche visschers, die eergisteren in een jol op zee afdreven. Maar O. Verbaan dia de leiding had verze kerde ons, dat het een verschrikkelijke nacht geworden was, die zj) op de vrij ruwe zee en onder groote koude hadden meegemaakt. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 27 dezer: Duikers van de berglngsschepen zijn bü da „Orania" naar den bodem van de zee gegaan, teneinde de juiste ligging van het schip te be palen in verband met de pogingen het schip te lichten. Een hevfge storm belette hun evenwel dit werk te voltooien; zoodra de storm is gaan lig gen zal het werk worden voortgezet. Het was nog volslagen donker toen zü de lich ten van een schip zagen, dat hjj qp ongeveer 15 Meter afstand voorbijvoer, een Belgische vracht boot, die hun geschreeuw echter niet schijnt ge hoord te hebben. Pas den volgenden morgen. Tweeden Kerst dag om half twaalf, werd hun sloep opgemerkt doör de „Calypso” die bijdraaide en ben op nam. Aan boord van dit stoomschip vonden zü een zeer gul «nthaal en vernamen zü dat per radio bericht van hun vermissing was opge vangen. Bü het overstappen was Job Bal nog te water geraakt en doornat opgevischt. Allen werden zü aan boord van schoon goed voorzien en met soep, chocolade en sigaretten weer wat op streek geholpen. De moeder van de Verbaans vertelde ons, dat allen van den vroegen avond af thuis in doo- delijke ongerustheid hadden verke-rd op den eersten Kerstdag. Door de firma Fierat'élt Schevenlngen. waar enkele der jongens werkzaam zün. werden di rect na het bekend worden van het uitblüven der sloep alle maatregelen voor hun opsporing genomen. Men waarschuwde de autoriteiten, de radio en de K. L. M. in één woord moeder Verbaan, die reeds een broer op zee verloor, was opge togen in haar dank voor de firma Pleret en haar hulp. De geheele buurt van dit uiterste randje van nieuw Bchevenlngen had trouwens in spanning verkeerd over het viertal en er heerschte een ware feeststemming, toen het bericht der red ding de ouders bereikte. De Japansche katoen-splnnersfederatle heeft besloten het ultvoer-verbod van ongebleekte katoen naar Ned.-Indié op te heffen, in ant woord op de concessies, welke Ned.-Indlë heeft gedaan, seint Reuter uit Tokio. Naar de waarnemingen van Tepas heeft men zeker te doen met een geva. van blik seminslag. Op rag en zitvlak der inzitten den vertoonden zich schroeiwonden, terwijl een der opvarenden .vaarschUnljjk een schrijfmachine op »ün knieën had, waar door ook op zün knieën schroeiwonden «ijn ontstaan. Men kan met zekerheid vaststel len, dat de opvarenden llchar-elük geleden hadden. Volgens de mededeellngen van het Pomp station H. 3. woedde, toen het ongeluk gebeur de. een hevig onweer. Uit de wolken kwam een soort vuurballon vallen, zooals wel eens bü bliksemverschünselen van uitzonderlüken aara voorkomt. Sinds jaren is bet vraagstuk van blikseminslag In studie Bü wetenschappelijke verhandelingen neemt men aan. dat metalen vliegtuigen in onweer zekere voordeelen heb ben. Voor de Internationale vliegttechnlsche wetenschap ligt hier een taak van groot belang, om dit geval te analyseerer Uit verschillende metalen onderdeelen van de „Uiver*” hebben deskundigen kunnen vaststel len, dat er plaatselük een zeer groote verhitting was. De benzinebrand, die waarschünlük na het ongeluk is ontstaan, blijkt slechts van zeer be. perkten aard te zün geweest. Tenslotte zei de heer Plesman. dat de wijze waarop hulp verleend was door de autoriteiten van Irak en de Royal Air Force, buitenge woon was. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN Uit alles blijkt, dat er geen kwes tie is geweest van landingspogingen. Alle inzittenden zijn waarschijnlijk tegelijkertijd getroffen waardooAtet vliegtuig stuurloos naar beneden stortte. In de namlddagvergadering sprak de heer J. N s e n, assistent van het Psychologisch labo ratorium van de R. K. Unlversiteit te Nümegen, over „Tests tot onderzoek voor zwakzinnigen”. Thans kon de voorzitter ook vele belangstel lenden begroeten, onder wie Dr. Koenden,. dén inspecteur van het Krankzinnigenwezen. Dr van Voorthuyzen, inspecteur van het buitenge woon lager onderwijs en vertegenwoordigers van «uster-organlsatles. De heer Njjssen begon zijn voordracht met er op te wüzen, hoe bet niet altijd gemakkelük is om op het eerste gezicht te zeggen of een kind normaal of abnormaal is. Verschillende tests zün Ingesteld om na te gaan, hoe ver het met de ontwikkeling van het kind gesteld is. Er zijn geen speciale tests voor zwakzinnigen. Verschillende tests zün noodig als Hulpmidde len om van een geheele groep kinderen de ver schillende rangen te bepalen. Door nauwkeurig onderzoek heeft men kun nen vaststellen, wat een kind op een bepaalden leeftüd moet kennen en kunnen en wat men ervan verwachten kan. De tests zün ook noodig om de minder be- gaafden uit de normalen te zoeken. pe hoedanigheid van een kind wordt uitge drukt In een cüfer, wat aanleiding heeft gegeven tot veel critlek en veel misverstand. Wel is dikwüls onoordeelkundig met deze tests omge- sprongen. maar vaak was de critlek ook te fel Het intelllgentie-quotient kan en mag niet meer zijn dan een aanduiding. Toch is het intelllgentie-quotient van waar den even goed als het cüfer voor rekenen op het rapport. Het Intelllgentie-quotient is het slot van de resultaten van verschillende tests, maar het houdt nog geen ultelndelük oordeel in. Bü verschillende systemen van tests wordt het Intelllgentle-quotlent vervangen door een lünproflel. Het is geen doen een kind voor imbeciel of achterlük te beschouwen, wanneer het intel llgentie-quotient laag of de curve van het ont- wlkkellngspróflel ongunstig is, maar men moet ook de prestaties apart beschouwen. Het is noodig om het zwakzinnige kind nader te leeren kennen en een beeld van zün per soonlijkheid te krügen. 8pr. besprak de tests van Blnet-Slmon, waar mee echter geen speciale heele vaardigheid be paald kan worden. Ze zün echter zeer nuttig voor het begin van een onderzoek. Zeer vele tests staan ons ten Op den Bosscherweg nabil Smeermaas wer den op Kerstavond twee Rijksambtenaren. die aldaar dienst deden lastig gevallen door twee Maastrichtenaren, die In beschonken toestand van Bmeermaes kwamen. De ambtenaren zagen zich verplicht die personen te arresteeren. daar zij zoodanig werden lastig gevallen, dat zü hun. dienst niet meer konden verrichten. Direct be gonnen de gearresteerden zich tegen die amb tenaren te verzetten. Zekere 8. trok daarbij rijn mes en wilde daarmede den ambtenaar G. te lüf. Deze trok zün revolver en loste een waar schuwingsschot. hetgeen 8. echter niet kal meerde G schoot daarop 8 door zün been. De gewonde werd per auto van den G. G. D. naar Calvarlënberg te Maastricht overgebracht, al waar hü ter verpleging werd opgenomen. BAT A VI ATT Dee. (Aneta). Da Raad van Ju stitie te Batavia veroordeelde den vroegeren secretaris van de Rechtehoogeachool. J. W. 8. M. tot negen maanden gevangenisstraf wegens verduistering. Men schrijft ons van werknemermljde Geruimen tüd bestaat een diepgaand verschil van opvatting tusschen de directie van L. Smit dt Oo.’s Internationale Sleepdienst en haar per- abneel over de wijze, waarop de loon- en ar beidsvoorwaarden bü deze reederü worden be- pa aid Onder het personeel heerecht dan ook groote ontevredenheid en op verzoek heeft de Contact commissie van Organisaties van Werknemers ter Koopvaardij thans getrpcht door middel van overleg tot een oplossing te komen. De directie van L. Smit Oo. li hierin niet getreden; meent rechtszekerheid tav. de arbeidsvoorwaarden door middel van overeen komsten met de organisaties te kunnen onthou- den. Ben beschikking, dis door bet personeel en de organisaties niet kan worden aanvaard. Onlangs Is melding gemaakt van het nieuwe saneeringsplan van het bakkersbedrijf, waarbij behalve de werkgevers-organlsaties in het be drijf ook betrokken zün de maalindustrie en de Bakkerbond deelt mede, dat de instanties bü de verdere besprekingen deskundige leiding noodig oordeelden. In onderling overleg werd prof. Kaag, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Tilburg, ultgenoodlgd die leiding op zich te nemen. De eerste besprekingen onder zün voor zitterschap zullen gehouden worden op 4 en 1 Januari as. Zü waren op Eersten Kerstdag ’s morgens om acht uur met een jol, een open sloep die niet grootér is dan 3« bü 2 Meter, uitgevaren, eigenlijk maar voor plezier om een zoodje vlsch te vangen. Alles was goed gegaan en tegen donker wil den zij de haven weer binnenzeilen, toen de kleine mast brak en het vaartuig, dat daarbü beschadigd werd, hulpeloos terugdreef. Zü probeerden de aandacht van de kustwacht te trekken, doep werden niet opgemerkt. Met de rdMspanen deden zü toen nog een poging om de haven te bereiken, maar de stroom was hun te sterk en kort daarna had. den zü in de toenemende duisternis de kust uit het oog verloren. Dat zü hevig geschrokken waren en in den grootsten angst verkeerden, sprak vanzelf. De achttien-Jarige D. Verbaan en zün zes tien-jarige broer Cornells hadden al eerder tochten op zee gemaakt en ook de achttien, jarige Job Bal en «ün aeatien-Jarige broer Dirk waren geen vreemden op het zilte nat. Even na middernacht is gisteren brand uitge broken in de Modelwasscherü van de firma J. H. van der Straaten aan den Graaf Florisweg té Gouda. De brand ontstond in een der beneden lokalen. waar bet waschgoed vlajr vatte. Dit waschgoed lag in de nabijheid van den gas meter. waarvan de leiding doorsmolt tengevol ge waarvan een gasvlam ontstond. Ijs wenk stonden alle benedenlckallteltJjh. di ultk antoor. sorteerlokaal en waschlokaai in lichterlaaie. De brandweer was onmlddellük ter plaatse en wist den brand tot de benedenloka len te beperken, die echter geheel uitbrandden De bovenverdieping bekwam geen schade. Ook de tegen de fabriek aangebouwde woning van den heer van der Straaten bleef onaangetast Al'es behalve het aanwezige waschgoed. was rerzekerd De oorzaak van den brand Is onbe kend Op den vigiliedag voor Kerstmis vertoont telken jare de Heillge-Land Stichting te Nijme gen een bijzonder aspect. De verlaten Oostersche gebouwen worden dan tüdelük bevolkt met Oostersch gekleede perso nen, die aan de rondtrekkende bezoekers een juist beeld geven van het leven in het Heilig Land ten tüde van Christus* geboorte. Ook dit Jaar heeft deze tot traditie geworden viering wederom plaats gehad. Vele pelgrims maakten den rondgang over de H. Land Stichting en vormden zich aldüs een beeld van de heilige gebeurtenissen. WARSCHAU. 1345 M. 5.35 VloolrSCltal door W, Kocharuki 6.40 Concert 7.30 Populair concert o 1 v. St. Nawrot 8.30 Beethovenconcert door het omroeporkest c. 1 v. Ozlmlnskt 10 55 Jack Payne en zijn orkest (gr.pl.) 11.30 Dansmuziek. BEROMUN8TER, 540 M. 3.30 Nelly Buckhard zingt aria’s 5.30 Gramofoon muziek 7.30 Gramofoonplaten 9.00 Dansmuziek en cabaretprogramma (gr.pl.). In de aula van het Pauselük Archeologisch Instituut heeft de promotie plaats gehad van den weleerw heer dr. F. v. d. Meer, die een dissertatie heeft geschreven over „Les theofa- nies de l’Apocalypse dans l’art chrétlenne”. De promotie werd bügewoond door verschil lende studenten van het Nederlandsen college en den rector. Mgr Eras. „Dit machtige werk”, zoo schrijft de „Osser- vatore”. „waarmee de promovendus de goed keuring met summa cum laude heeft verwor ven. werd schitterend verdedigd, waarna aan den candldaat de toelating met de noot magna cum laude werd verleend." Een grenskommies uit Budel, die Woensdag in de omgeving van Gastel bü Eindhoven pa trouilleerde. hield een smokkelaar aan, terwijl zijn collega’s op zoek gingen naar den te ver wachten smokkeltroep. Toen de laatsten on- verrichterzake terugkeerden, bleek de kom mies, die den „voorlooper” had aangehouden, eenlgszins In moeilijkheden te zün geraakt. Een troep opgeschoten jongens uit Gastel poogde den aangehouden smokkelaar te ont zetten. Er vloog zelfs een steen door de lucht; maar een paar waarschuwingsschoten waren voldoende om ruimte te maken. Het eenlg ge volg waren twee processen-verbaal tegen de belhamels, wegens belemmering van ambtena ren bü de uitoefening van hun functie. De aangehouden smokkelaar v*rd losgelaten, bü gebrek aan bewijs. HUIZEN, 1875 M. 8.00 KRO Mol concert 10 00 Gramofoonmuziek - Muzlekultzendlng voor fabrieken Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin 13.00 Politieberichten 13.15 Gramofoon muziek 1.00 Kruisgesprek tusschen de heeren Mr Bplt, voorzitter van den Volks raad te Batavia en A. W. Groote. ontwer per van de stenografie Groote. ter gelegen heid van den 75sten verjaardag van den heer Groote 1.30 Gramofoonmuziek 3 00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door Louis Schwirtz 3.30 Gramofoonmuz. -- 3 00 Klnderuurtje door Mevr. Sophie Nu- wenhulsvan der Rijst en mevr. Corrlo Marreev d Ven 4.00 Verzorging zen der 4.10 De Kro-boys o. 1. v. Plet Lus- tenhouwer 4.50 Gramofoonmuziek 5 10 De Kro-Hbys o. 1. v. Plet Lusten- houwer 5.30 Esperantonleuwa o. 1. V. P. Hellker 5.45 De Kro-boys o. 1. v. Plet Lustenhouwer 8.30 Journalistiek In den Parijschen trein heeft een rijksrecher- cheur tusschen den Haag en Amsterdam twee vreemdelingen aangehouden, die hü meende te herkennen als mannen, die zich vroeger aan zakkenrollen zouden hebben schuldig gemaakt, Hü heeft de vreemdelingen gearresteerd en doen overbrengen naar het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Zü zullen daar o.m. ge confronteerd worden met den kaslooper. wien Maandag op een tram een portefeuille met 2800.werd ontrold. In elk geval staat het reeds vast, dat het vreemdelingen zonder mid delen van bestaan zün. De voorzitter, de heer G. A. E. Christ, üdè hout, gaf een kort overzicht van het bondslevi gedurende het laatste half jaar. Op 29 Juni bereikte de bond zün tien-jj leeftüd. Spr. wees er voorts op. hoe vcp dezen tüd centralisatie noodig is en er Ui dezen bond plaats is voor ieder, die het misdeelde kind wil dienen. Al is de bond nog Jong, toch staat hü door het eendrachtig samenwerken van schillende groepen en valt er veel te U Een woord van dank bracht spr. aan ▼an Minister Marchant en den ins van Voorthuyzen. dat de subsidie dj tot het volle bedrag ia gehandha Aan de loopende vakcursussen, sonen deel, onder wie 3 priei Prof, van Ginneken heefl colleges te zullen geven in q Over de flnancieele poslti kon spr. niet zoo n gunstig geluid doen hooren, daar er telkens aan de gemeentelijke marge ge tornd wordt. Toch mogen we. aldus spr., nog niet ontevre den zün, als we bedenken, dat wü nog arbeid hebben. Het is echter in strüd met de L.O.-wet. dat hoofdonderwijzers, thans in dienst, worden bui tengesloten voor betrekking van hoofd eener school. 1. V. Esperantonleuwa o. De Kro-boys o. 6.20 weekoverzicht door Paul de Waart 5.45 Kro-boys o. 1. Piet Lustenhouwer 6.25 Gramofoonmuziek t— richten 7.15 "New Deal in Amerika' M. Staay Delft vertr. 1.40; en in andere Den Haag HS.M vertr. 1.55; Delft Schiedam aank. 2.11; Rotterdam D P. aank. 2.1S. Terugreisgedeelten van eendaagsche retour- kaarten genomen op 11 December sljn geldig in deze treinen. KEULEN. 458 M. 13.30 Gramofoonmu- ziek 3.20 Vroolljk programma 6.20 Solistenconcert 9.55 Dansmuziek. Het aantal leden, dat thans 167 bedraagt, is nog stügende. Het kon echter nog grooter zün, als alle religieuze leerkrachten zich maar als lid opgaven. Godsdienstleeraren en psycmaters sjjn er te weinig onder de leden. Vervolgens besprak spr. de verhouding van het Paedologisch Instituut tot den bond, daarbü opmerkend wel den Indruk te hebben, dat men daar nu een contact met bet buitengewoon on derwijs wenschelljk acht. De onder-voorzitter, Broeder Theodose wenschte hierna den voorzitter op hartelijke wijze geluk met zün koperen jubileum als hoofd der school te Udenhout. Besloten werd voor de uitzending van kinde ren van het buitengewoon onderwüs naar ge- sondheidskolonlën f 5 per kind beschikbaar te stellen, tot een maxlmum-bedrag van 400. Tot bestuursleden werden gekozen frater Adulphus, Boxtel, mej. Kabel, Amsterdam, en dc heer Potters, Breda. De veehandelaar Kusters uit Eysden is met zün vrachtauto, waarin zün 12-jarig jongetje Gerard te slapen lag, op het gevaarlijke snij punt der drukke verkeerswegen Eysden—Am by en ValkenburgMaastricht In botsing gekomen met een uit laatstgenoemde plaats komenden auto. De botsing was zoo hevig, dat het knaapje uit den vrachtauto werd geslingerd en meter» verder met geheel verbrijreld hoofdje levenloos van den weg werd opgenomen. Ook de vee handelaar Kusters werd gewond Ook de be stuurder van den luxe-auto, de heer v. d. H, uft Valkenburg, was er slecht asn toe. 5.15 Gramofoonmuziek programma. ROME. 431 M. 4.30 Lichte muziek 7 30 Gramofoonmuziek 8.05 Uitzending Uit een theater of studieconcert. DROITWICH, 1500 M. C.-Northern-orkeat o. 1. 2.20 Het B B C. Midland-orkeet o. 1. v. Leslie Heward 5.20 Het B.B.C -dansorkest o. 1. v. Henry Hall 7.50 Gevarieerd nro- gramma 11.20 Ambrose en zijn orkest. PARIJS (PORTE PARÏSIEN), 313 M. 7.15 Gramofoonmuziek 7.50 idem 8.10 Ged. uit ..Fanny" (Pagnol) 9.20 Het omroepdansorkest o. 1. v. Alaln Romans 10 50 Populaire gramofoonmuziek. PARIJS (RADIO). 1648 M. 12.20 Po pulair concert o. 1. v. Paul Letombe 8.20 Gevarieerd programma 10.50 Het Pascal* dansorkest. dienste voor het nagaan van bepaalde vaardig heden. Reeds In 1922 heeft Wilhelm Peters erop ge wezen. dat de kwalitatieve waardeering zeer be langrijk is. zoo niet de voornaamste naast de kwantitatieve. In de keuze van test-opgaven moet men zeer nauwkeurig zijn. De contröle op de kinderen bü systematische observatie moet scherper zijn dan bü gewone observatie. Dit observeeren, dat bij testen van groot belang is. elscht veel kunde en goed inzicht. Er is een gepote overeenkomst tusschen dengene. die test en den medicus. Deze overeenkomst wordt den laatsten tüd steeds meer beseft. Er is een objectieve maatstaf bij de test noo dig. maar het moet toch altüd uitdraaien op een oordeel van den onderzoeker en daarin is steeds een subjectief element aanwezig. Na deze voordracht werd over het gespro kene van gedachten gewisseld. Naar wü vernemen, is de proef om in den Oudejaarsnacht extra reisgelegenheid te bieden van Rotterdam, Schiedam, Delft naar Den Haag en omgekeerd den vorlgen keer een succes ge weest. De Nederlandsche Spoorwegen hebben daarom besloten deze reisgelegenheid in den nacht van 31 December op 1 Januari a om beschikbaar te stellen, zoodat de personen, die den oudejaarsavond in een van deze steden doorbrengen, op tnakkelüke wüze weer thuis kunnen komen. -- De dienstregeling luidt: Rotterdam DJ», vertr. coöperaties. Het officieel orgaan van den NeU. 1J0; Schiedam vertr. 134; -- -- - Den Haag HBM. aank. 130; richting: aank. 2.03; Hoeveel en hoe twaar wordt er, ook en vooral in dezen tijd gezondigd tegen de eerlijkheid! Hoe dikwijls wordt de crisis gebruikt of misbruikt als voorwendsel, om zich te verrijken ten koste van anderen! Hoort men niet schier dagelijks van ontduikin gen, vervalschingen, malversaties, bedriegerijen op allerlei gebied en in allerlei vorm? De leugenachtige practijken, waar door men zich aan andermans goed vergrijpt, en meer nadeel aan het juiste begrip van den eigendom toe brengt, dan de hevigste communist zou kunnen doen, stapelen zich op tot een onrustbarende hoogte. Ook in het dageltjksch verkeer in handel en wandel, bij loon- en prijs regeling, bij koop en verkoop. Hoe dikwijls wordt er niet gekocht, zonder dat ook maar de mogelijkheid bestaat het gekochte te kunnen betalen. En hoeveel wordt er niet verkocht tegen een veel te hoogen, een onrechtvaar- digen prijs. Wie er de kans toe krijgt een ander te „nemen", zooals het heet, te „halen”, wat van hem te „halen” is, en dit uit de meest gewone eerlijkheidsoverwegingen niet doet, geldt in veler oogen voor een hals, een stumper, die geen begrip van zaken heeft en het niet ver zal bren- gen in de wereld „Het ver brengen in de wereld,” ziedaar het eenige, wat wordt ge vraagd en... geëerd- „Gladheid” vóór alles! Eerlijkheid komt pas op de tweede, de derde, de vierde plaats. Ofze komt in ’t geheel niet. ,^aken zijn zaken." Jawel; maar de wetten en voor schriften van het Christendom zijn er óók nog. Sportberichten 8.00 Pranache uitzen ding. Balalalka-muzlek door Wladimir Po- gorelow 8.30 Paraberlchten 8.45 Ge varieerd concert door het Radlo-orkeet o. 1. v. Henri Penale. 1. Le dernier Rendez vous. Mouton. 3. Sherry ripe. Scott 3 An- dalouae. De Taeye. 4. Tee (or two. You mans. s. LockenkOpchen. Powell. 8, Sou venir de Jours heureux, marach. Bucholtz. Daarna: Gramofoonmuziek 9.30 Piano recital door Madeleine Valmaléte. 1. Sonate Op. 81, No. 3, Beethoven. 3. Wais. Chopin 3. Toccata. Ravel 9.50 Causerie 10.00 Pransche muziek door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Peneis. 1. Suite brève. Aubert- Branga. 3. En Bretagne, Baton-Mouton. 3. Interlude No. 1 uit „Pelléaa et Méllsande”, Debuaey-Branga. 4. Solra, Fl. Schmitt. 5. Marche militaire trancalae. Salnt-Saëns 10.30 Pllmpraatje 10 35 Zangrecltal door Dolorès Ooeres. Invitation au Voyage. Du- parc. Le Secret. Fauré. Fleur jetée, idem. Clair de Lune. idem. Promenade A MtUe. Ftiurdraln. Renquveau. A. de Castlllon 10.50 Dansmuziek door Maison Littlewood 10.55 Music-Hall m. m v. het Rad io- Orkest o. 1. v. Henri Pensis. BRU88EL, 484 M. 13.50 Het Sympho nic-orkest 1.80 idem 8.35 Grfcmofoon- muziek 8.30 Het symphonle-orkeet o. 1. v. Oscar Delvlg 9.35 idem 10.30 Dans muziek. BRUSSEL. 322 M. 13.50 Orkeetconeert o. 1. v. Paul Doullez 1.30 idem 6.40 Het omroeporkest o. 1. v. Paul Gaaon 8.30 Orkestooncert o. 1. v. Paul Doullez 1030 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.30 E. Ben- dlx’ ensemble 3.20 Bytnphonie-concert 4 20 Gramofoonmuziek 7 30 Het om roeporkest o 1. v. Emil Reesen 9.35 id. 10.30 Erik Tuxen’s dansorkest. BERLIJN, 357 M. 3 30 Hans Naue'a orkest 6.30 Soilstenconcert 7.36 Vroo- 10k programma m. m. o a. v. Paul Hörbl- ger en Herbert Ernst Groh. HAMBURG, 332 M. 13.30 Gramotoon- muztek 5 30 Concert door het Schulze- Prlscakwsrtet 735 Radlo-varlété 11.30 DansmuzNür. Donderdag hield de vereenlglng voor R. K. Meer Uitgebreid Lager Onderwüs haar een en twintigste algemeene vergadering in het Jaar beursgebouw te Utrecht. De voorzitter, de heer L. Bot, heette de aan wezigen welkom en hield een toespraak, waarin o.m. het volgende werd gezegd: De maatschappelijke toestand is niet beter dan het vorige jaar; ook onder ons zün er veel werkloozen. aldus de voorzitter. Degenen die nog in betrekking zün bemerken telkens met schrik hoe men hun salarissen beknibbelt. Met schrik vernam het bestuur de plannen tot be perking van het aantal scholen. Door de vele wachtgelders komen Jongeren niet aan ’t werk. Wellicht vertrouwen we nog met een te groot optimisme op een betere toekomst. 8pr. herdacht vervolgens het overlüden van enkele collega’s, de verliezen die het Konlnklük Huis leed en den ondergang van de „Uiver”. Spr. spoort de leden aan om in vertrouwen op God en in het besef van de waarde van hun werk het komende jaar in te gaan. Medegedeeld werd, dat de neutrale, christe- lüke en katholieke vereeniglngen voor Mulo zullen trachten voor het Mulo een plaats te krü gen in het Georganiseerd Overleg. Voorts zal getracht worden om met de twee andere orga nisaties tot overeenstemming te komen inzake het vaststellen van uniforme voorwaarden van toelating en afwüzing bü de Mulo-examens. Bü de behandeling van de ingekomen voor stellen en vragen stelde het bestuur voor om tot de diverse schoolbesturen het verzoek te richten de vacanties voor de Mulo-scholen vroe ger te laten beginnen dan de vacanties voor de lagere scholen, met het oog op de Mulo-exa mens. Door den Mulo-kring ..Omhoog” was de vol gende vraag ingediend: kan er voor meisjes ’n afzonderlijk programma voor het Mulo-examen worden opgesteld, waarin bijvoorbeeld als ver plicht vak handwerken wordt opgenomen, waar- bü ook teekenen verplicht gesteld wordt, maar dan in dienst van handwerken? De benoodlgde tijJ hiervoor zou dan gevonden moeten worden door inkrimping der exameneischen voor reke nen. handelskennis en de natuurvakken. Het bestuur achtte een derfreljjke splitsing van het Mulo-examen niet raadzaam, omdat de opleiding voor het Mulo-examen geen vakopleiding is en dus specialisatie niet noodig is. De vergadering kon zich met deze zienswüze vereenlgen. De aftredende voorzitter, de heer L. Bot, werd herkozen. 7.00 Polltiebe- rlka” door Dr J. A. M v Staay 7 35 Gramofoon muziek 8 00 Vaz Dlas 8 05 Kro-or- keet o. 1. v. Marlnua van 't Woud 835 Tusschen twee werelden door Pater J. The- wtaaen 8. J. 9.05 Kro-orkest o. 1. v. Ma- rlnus van 't Woud 9 30 Kerstspel ..En wsar de sterre bleef stille staan” van Felix Timmermans en Eduard Veterman. Op te voeren door de Vereenlgde Haagsche Spe lers o. 1. v. Pierre Balledux 10 00 Het Kro-orkest o. 1. V. Martnua van ’t Woud 14,16 Gramofoonmuziek 13.00 Sluiting. HII.VF.R8t M. 301 M. 8.00 VARA Gra mofoonmuziek 10 15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 13.00 Draaiorgelmuzlek gr.pl. 13.15 De Zonne kloppers o. 1. v. Cor Steljn 1 15 Bram Blez. 'hobo en Rutger Scboute. plano I 30 Orvltropta o. 1. v. Jan van der Horat 3 00 Verzorging zender 3.15 Harry Wlg- gelaar viool en Rutger Schoute plano 230 Platen der maand 2 45 Eddy Walla en «ifn ensemble spelen een wenschpro- gramma 330 ..Tosca” opera in 3 bedrij ven van Puccini Solisten, koor en orkest van Scala te Milaan gr pi 5 00 Jo Huv. saxofoon en Rutger Schoute. plano 5.30 De Notekrakers o. 1. v. Daaf Wins 6.30 Eddy Walls en zijn orkest 7.00 Overgang naar den versterkten zender 7.03 Cora de Langev. Rün. alt. zingt met piano begeleiding van Anton Krelage 7.30 Or gelspel door Johan Jong 8 00 Herhaling SOS-berlchten 8 03 Gevraagde gramo foonplaten 8 30 Zaterdagavondfllmpje 8 30 Vara-orkeet o. 1. v. Hugo de Groot 9 30 Orgelconcert door Cor Stelin 9 45 Vaz. Dlas 10.00 X-X ensemble o. 1. v. Cor StelJ.i, m. m. v. Albert de Boov. zang 1030 Magvari Imre en zün zigeunerorkest 10.45 Strijkorkest o. 1. v. Eddy Walls II 15 Kees Pruis en Henrietta, Davids 11.55 Gramofoonmuziek LUXEMBURG, 1304 M. 8 05 Gramo foonmuziek 8.30 Persberichten Daarna Vervolg gramofoonmuziek 13 30 Reli gieuze causerie 12.50 Ballet-muztek door het Radlo-orlcest o 1. v Henri Pensls 1. Anltra's Dans uit ,.Peer-Gynt”. Grieg. Syl via. leo Delibes 105 Gevarieerd con cert door het Radlo-orkeet o. 1. v. Henrl Pensls. 1. Parade der Tinnen soldaatjes. Jes se 1 Ce que révent les Fleurs, wals. Trans- leteur. Polichlnelle. Rachmaninoff. Arago- nèse. Massenet 1.30 Koersen. Vervolg concert. King-Cotton, marsch. Sousa. Sous les Pont de Paris. Scotto 135 Persbe richten Gramofoonmtizlek 1.50 Koersen 1.55 Gevarieerd concert door het Radlo- orkest o. 1 v. Henrl Pensls. Chant du Prln- temps. Mendelssohn. Zlgeunersehnsucht. Kempner. Porcelalne bleue. Ketelbey. Tee- puppenparade, Nolret. Une Solrée chez Liszt, potp.. Urbach 3.30 Koereen 4.08 Koersen 5 20 Uitzending vanuit het Be- nedictüner-klooster Salnt-Maurlce en Salnt-Maur de Clervaux. Gregorlaansche liederen 6 20 Gram.muziek 6.80 Ge varieerd concert- en dansmuziek 7.50 In tegenwoordigheid vah een aantal autori teiten en genoodigden heeft Donderdagmorgen te Leiden de plechtige inzegening plaats gehad van het Sint Lidwinahuis aan den Zoe ter woud- schen Singel, internaat voor R. K. Zwakzinnige voogdü-klnderen. De bouw van het nieuwe huls was zoover ge vorderd, dat het eerste gedeelte met bübehoo- rende kapel thans in gebruik kon worden ge nomen. Deze ingebruikname droeg een sober karak ter, wül de offlcieele opening eerst zal plaats vinden wanneer het geheele gesticht voltooid is, hetgeen hopelük rond den herfst 1935 het geval zal zün. De plechtigheid der inzegening van kapel en huls werd verricht door deken A. H. J. M. Ho- mulle, waarna in de nieuwe kapel door zfjn- eerw. een plechtige H. Mis werd opgedragen met assistentie van den zeereerw. heer Th. M Beukers, pastoor der 8t. Petrusperochie, en den weleerw. heer H. v. d. Ven, rector van het huis. Onder de aanwezigen merkten we o. m. op den zeereerw. heer W. J. J. de Jongh. priester- dlrecteur van de Congregatie der Züsters van het Goddelük Kind, de Algemeene Overste der Congregatie, de eerw. moeder Rosa, uit Am sterdam, de moeder van het Sint Lidwinahuis, de eerw. moeder Adjuta. verder prof. E. A. D. E. Carp, hoogleeraar in de psychiatrie aan de Leldsche Unlversiteit, den heer T. S. Goslinga, wethouder der gemeente met zün echtgenoote. den heer Joh. Baak, inspecteur bü het L. O. in de inspectie Leiden, terwül voorts vertegen woordigd waren de verschillende zusterhuizen uit de stad. Tenslotte noemen we nog de architecten, de heer L. en Ir. Jan A. v. d. Laan en de aan nemers, de heeren Bik en Breedeveld. Het zangkoor van zusters en oudste meisjes vertolkte op voortreffelüke wüze de liturgische gezangen en maakte den H. Dienst tot een schoon geheel. Na de H. Mis bestond er gelegenheid om het gebouw te bezichtigen. Er was niemand, die niet getroffen was door de doelmatige en toch zoo eenvoudige inrichting van het huls.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16