ONS BLAD Onrust in de Sovjet-Unie groeit I L Catalonië heden Het I wordt herzien Bestuurder voor „Mein Kampf” KUNSTZIJ-SCHAND AAL IN JAPAN Koudegolf in de nieuws van Ver. Staten VOORTGEZET De koningsmoord DE BAROMETER LA VAL VOLGENDE WEEK NAAR ROME? Fraude met poot- aardappelen I i VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 Minister Villalobos toch afgetreden Saarbrücken moet in goud betalen De mariniers in het Saargebied De eerste Hitler-toren Groote rede van den Führer verwacht COMMUNISTEN GEVONNIST 13 dooden, 35 gewonden Het plebisciet nadert Aanklacht tegen Nikola- jef gepubliceerd Rond de mijnwerkers* pensioenen Mijn werker st rein ver ongelukt De Kleine Entente en de Habsburgers? De liberale monarchist Valladares tot gouverneur-generacd benoemd Groot aantal zakken, z.g. uit Nederland afkomstig, in beslag genomen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Spoorwegongelukken in Mexico JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Engeland zou een succesvol einde der besprekingen met Italië gaarne zien In Manitoba 46 gradeh onder nul Een 17-tal hooge functionarissen is schuldig bevonden aan corruptie Heeft Kirof''s moordenaar met een buitenlandsche mogendheid onderhandeld? Geen sprake meer van een alge- meene staking in België Paul-Boncour heeft een langdurig onderhoud met den rechter van instructie VEREEN1CDE KATHOLIEKE PERS Voor buiten Alkmaarf 2.85 Scherp oordeel over Frankrijk kan na het Saarplebisciet worden ingetrokken »mx\\\vluuiii IHI/W/////ZJZZZ b K Stalin NORTh ADVERTENTIEPRIJZEN» Per lossen regel 20 g, ingez.med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroeper» zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 1 STATE altijd goed NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 9 Italiaansche tanks doen h un intocht in Saarbrücken voor Frankrijk heeft gericht, ral terng- verdoovende middelen te en ▼er- bekend Ive een ge reden dens deze onderhandelingen geen sprake meer geweest. Er blijkt trouwens dat de meeste poli tieke voormannen van de sociallsttscne party oeducht zijn voor de gevolgen van een alge- meene staking In de huidige omstandigheden en dat de partijkassen niet eens by machte zyn een uitgebreide staking te financieren. tegen nemen. Het kunstztjde-schandaal in Japan. Zeventien hooge functionarissen schuldig bevonden. Deze order houdt in. dat by de militairen in het Saargebied wat betreft hun strafbaarheid en strafmaat veel strengere criteria worden aan gelegd dan in gewone tijden. PARIJS, 27 Dec. Naar „Paris Soir" uit Rome meldt, verwacht men, dat de Franschc minister van buitenlandsche zaken Laval den derden of vijfden Januari in Rome zal arri- veeren. Laval zou van meening zijn, dat een onmiddellijke gedachtenwisseling met Mussolini te prefereeren is boven een behandeling van de nog omstreden problemen tusschen de verschil lende kanselarijen. Bovendien zou een bezoek in de eerste week van Januari reeds daarom gewenscht zijn, daar nadien de besprekingen te Genève en de stem ming in het Saargebied de volledige aandacht van Laval zullen opelschen. Voorts zou aan 1 be zoek Wan Laval aan Londen, wanneer dit vrucht dragend wil zijn, logisch de reis naar Rome moeten voorafgaan. De Franach-Engelscbe fe- Ook bij de Hembrug is een auto te water gere den; de inzittenden wisten zich te redden. Protest-demonstratie met vraéhtanto's in Den Haag. MOSKOU, 27 Dec. (Reuter) De aan klacht tegen den moordenaar van Kirof, Ni kolajef, met dertien van zijn eedgenooten, is thans gepubliceerd. 3 Hei document omvat 900 bladzijden, ge bonden In drie banden. i De aangeklaagden worden beschuldigd van overtreding vap de artikelen B en 11 van pa ragraaf 58 van het Russische wetboek van strafrecht, handelend over contra-revolutie en politiekin moord. SAARLOUIS, 27 Dec. (Reuter.) Het Hoog gerechtshof bevestigde heden het vonnis van de rechtbank, waarbij de hoofdstad van net Saargebied, Saarbrücken, veroordeeld werd, de rente van de twee gemeentelijke leeningen en de aflossingen in goud te betalen. Dit proces tegen de stad Saarbrücken werd gevoerd door een Nederlandschen houder van stukken ten laste der genoemde stad. MEXICO, 27 Dec. (V. D.) Tusschen Mess en Naranjo is een naar Laredo gaande goederen trein ontspoord. De locomotief en 11 wagens vielen om. De machinist werd gedood, een sto ker en nog een trelnarbeider werden zwaar gewond. Als oorzaak van het ongeluk vermoedt men den slechten toestand van den spoorweg. Verder wordt uit de Spaansche hoofdstad geseind, dat tot gouverneur-generaal van Catalonië benoemd is Portel» Valladares, een zeer bekend lid van de balie. Valladares behoort tot de liberale monarchisten van Garcia Prieto, die aan het bewind was ten tijde van den staatsgreep van Primo de Rivera in 1923. Na den val van de monarchie werd hij als onafhankelijk politicus in de Cortes gekozen. Sindsdien kwam hjj steeds nader tot de radicalen, de partij van Lcrroux. Bij Cardenas In den staat San Luis Potosi is een locaaltrein ontspoord. Acht wagens sprongen uit de rails. Een trelnarbeider werd gedood. Naar uit Barranca de Tlaxoanca in den staat Tlaxoala wordt gemeld, hebben onbekenden al daar groote steenen op de rails geworpen. Ge lukkig ontdekte de machinist van een nade renden trein tijdig, dat de rails versperd wa ren. Anders zou de trein in een diep ravijn zijn gestort. MARSEILLE, 27 Dec. (Reuter) Paul-Boncour, die de belangen zal behartigen van de Konin gin van Joego-Slavië ih het proces inzake den Koningsmoord van Marseille, arrivee'de heden middag te Marseille, waar hij gedurende drie uur een onderhoud voerde met den rechter van instructie, die met het terroristenproces is be last. Dit besluit zou aldus „La Presse” mo gelijkerwijs Mussolini ertoe kunnen brengen, het Fransche standpunt in de Balkankwestie te aanvaarden, waardoor overeenstemming mo gelijk wordt. „La Presse” meent, dat Laval zijn reis naar Rome bespoedigt, omdat Engeland een succesvolle beëindiging der Pransch-Italiaan sche besprekingen gaarne zou zien. Ter herinnering aan de DuitschBulgaarsche wapenbroederschap werd te Pleona (Bulgarije) met groote plechtigheid een oorlogmuseum geopend. Hierboven ziet men den feeststoet, welke zich na de godsdienst-oefening in de kathedraal naar het museum begeeft. Achter den geestelijke koning Boris Laval reeds de volgende week naar Rome veer besprekingen met Mussolini? SAARBRÜCKEN, 27 Dec. De Saargrenzen zijn heden gesloten en tot na het plebisciet zul len nu nog slechts vreemdelingen in het Saar gebied worden toegelaten met paspoorten, die van een speciaal visum zijn vporzlen. Als veülgheidsmaatregel is voorts bepaald, dat vanaf beden alle café’s en dergelijke eta blissementen om middernacht zullen moeten sluiten. De 950 neutrale stembureauvoorzltters (350 uit Zwitserland, 350 uit Nederland en 250 uit Luxemburg) zullen op 10 Januari te Saar brücken aankomen, om aldaar beëedigd te wor- Nadere bijzonderheden over het vreeselljk onge luk te Munsterscheveld. Het geredde meisje overleden. BERLIJN, 27 Dec. (V. D.) De rechtbank te Hamm heeft drie communisten wegens hoog verraad tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld, terwijl een aantal andere communisten veroordeeld werden tot gevangenisstraffen van twee tot vijftien jaar. Voor het front der troepen te Saarbrücken is, aldus de „Telegraaf”, door de twee compag niescommandanten de volgende order afgelezen: De commandant van het Nederlandsche con tingent der Saartroepen maakt bekend Ingevolge art. 71 van het wetboek van militair strafrecht, dat eën Nederlandsch contingent door het mili taire gezag is aangewezen ter voldoening aan een vordering van het bevoegd gezag in geval van oproerige bewegingen. Van het moment van bekendmaking af tot na afloop Van de aan het contingent opgelegde taak wordt voor de toe passing van de strafwet op de krijgstucht tijd van oorlog aanwezig geacht. Personen tegen over wie het geweld der wapenen wordt of kan worden aangewend, worden gelijkgesteld met den vijand. TOKIO, 27 Dec. (V. D.) De censuur op be richten omtrent het financieele schandaal, waarbij een groot aantal senatoren betrokken was en dat den val van het kablnet-Salto ten gevolge heeft gehad, is thans opgeheven. Naar de bladen nu melden, ging het hier om een overdracht van aandeelen van de Im perial Rayon Company ten bedrage van onge veer 20 millioen yen, waarbij frauduleuze han delingen gepleegd zijn. Er zijn zeventien voor malige hooge regeringsfunctionarissen en an dere functionarissen schuldig bevonden aan omkooperlj, misbruik van vertrouwen en mein eed. De namen worden genoemd van baron Nakajima, vroeger minister van handel, Tsjoezo Mitsoetsjl, vroeger minister Van spoorwegwezen, Hidjo Koeroda. vroeger minister van financiën, Sjlgeroe Sjlmada, voormalig president van de bank van Formosa, en Mataikl Takagi, voor malig president van de Imperial Rayon Company. MÜNCHEN, 27 Dec. (Reuter.) Te Offenbach is zoojuist de eerste „Hitler-toren” in Dultsch- land gereed gekomen, tot den bouw waarvan Hitler in September 1933 zijn toestemming gaf. Van de 537 „Bismarck-torens”, die aan den grooten staatsman van het Tweede Rijk her inneren, werd er niet een gedurende Bismarck's leven gebouwd, daar zulks niet in overeenstem ming met diens wil was. De Hltlertoren is 41 meter hoog en weegt 500 ton. De bouw ervan heeft een jaar en vijf tien dagen geduurd. Volgens de bladen, is de toren uitsluitend door het publiek opgebracht. De Bond ter bevordering van het R-K. Buiten gewoon onderwijs vergaderde ie Utrecht. R-K. Mulo-vereenlging hield een vergadering te Utrecht De Spaansche voetballer Zamora is door den president der republiek, Zamora, met een gouden medaille begiftigd Uit de instructie is gebleken, dat vroegere aanhangers van Ztnofjef een terroristische groep hebben gevormd. Centrum Leningrad geheeten Een leidende rol speelde hier Katalynof en Ni kolajef. Katalynof is vroeger party-secretaris van de Jong-Communisten in het district Wy- borg en Leningrad geweest. HU is een overtuigd tegenstander van de politiek van Stalin en heeft grooten invloed op Nikolajef, met Wlen hjj se dert 1924 samenwerkt. MADRID. 27 Dec. (Reuter) In weerwil van de Interventie van minister-president Ler roux heeft de minister van Onderwijs, Villalobos, besloten zijn ontslag te handha ven. Men weet, dat Villalobos zijn ontslag indiende na een heftigen aanval van Gil Robles, die opkwam voor het bijzonder onderwijs. CHICAGO. 27 Dec. (V. D.) De middenstaten van Amerika zijn weer verrast door een vrij plotseling invallende koude, die zich vermoe delijk naar de Oostkust zal ultbrelden. De tem peraturen daalden In het Noorden plotseling tot 46 f”'den onder nul, het eerst in Manitoba, doch in den loop van gisterennacht voorbij de St. Lawrens naar Michigan, Indiana en Ohio. Te Chicago, Minneapolis, Milwaukee en andere steden, daalde de temperatuur tot 20 graden onder nul. Groote hoeveelheden levensmiddelen op weg naar de markt bevroren en ten gevolge van het bevriezen van stoompijpen hadden ver schillende treinen vertraging. NEW-YORK. 27 Dec. (V. D.) De ontzettende koudegolf, die tijdens de Kerstdagen in de Ver- eenigde Staten heeft geheerscht, blijkt niet minder dan 23 dooden te hebben geëlscht. De scheepvaart op den Stillen Oceaan was vol komen stilgelegd. De materleele schade, die door de krachtige stormen is aangericht, is aan zienlijk. PERPIGNAN, 27 Dec. (Reuter.) Eenigen tijd geleden heeft men te Marseille een omvangrijke fraude met pootaardappelen ontdekt; die zoo genaamd uit Nederland afkomstig waren. Thans is men te Perpignan een soortgelijke af faire op het spoor gekomen. Naar aanleiding van een klacht van de bon den der handelaars in pootgoed heeft de be trokken inspecteur beslag gelegd op een groot aantal zakken met pootaardappelen. Zoowel de certificaten van oorsprong als de étiquetten bleken op listige wijze vervalscht te zijn. De Nederlandsche regeering steunt de klacht der handelaarsbonden. De terroristen zijn voornamelijk studenten tusschen 30 en 35 jaar en treden op als verte genwoordlgers van de jeugd; reeds sedert 1933 loopen zjj rond met terreurplannen, zelfs Is 'n aanslag op Stalin voorbereid. Tijdens de instruc tie is ook nog gebleken, dat Nikola jet met mede weten van Katalynof, eenige malen een bezoek heeft gebracht aan den consul van een buiten landsche mogendheid te Leningrad De naam van den consul wordt in de aanklacht met 16 punten en de naam van zjjn land met 12 pun- te aangeduid. Nikolajef was een overtuigd aanhanger van de interventie van een buitenlandsche mogend heid en heeft dit met den consul besproken; verder verzocht hjj om geld, dat hij beloofde te rug te geven, zoodra dit mogeiyk was; de consul heeft hem hierop 5000 roebel gegeven, waarvan hy 4500 afdroeg aan Katalynof. Uit getuigenverklaringen bleek, dat Nikolajef hetzelfde doel nastreefde als de Wit-Russische emigranten In het buitenland. HU heeft den moord zoo willen plegen, dat het een op zich zelf staand geval scheen, teneinde de organi satie te dekken; eerst wilde hjj Kirof op diens Werkkamer vermoorden. Niettegenstaande hij werkloos was, woonde Nikolajef in een woning met drie kamers en kon hij in den zomer naar buiten met zijn familie De leiders van de organisatie hebbaA t Md te zijn van Centrum-Leningrad. bAal' zekere Schtzkl. Zij zullen terecht staan voor het militair gerechtsho'. Officieel wordt medegedeeld, dat de Sovjet- regeering een zuivering heeft doorgevoerd in het partU-comitë van Dnjepropetrowski in de Oe kraïne. Een aantal beambten werden ontslagen. Verder bleek, dat een aantal professoren van de unlversitelt besmet waren met Trotsklaan- •che en Oekrainsch-autonomistlsche Ideeën. zy werden eveneens uit hun ambt ontzet. Men verwacht, dat over enkele dagen het volkscommissariaat van Blnnenlandsche zaken een nieuwe 'Ijst zal publlceeren van personen, die gearresteerd zijn in verband met den aan slag te Leningrad. Het op Dinsdag te Chabarowsk bijeengekomen congres van Sovjets van het verre Oosten neeft een begroetlngstelegram gezonden aan Stalin, waarin er om. de nadruk op wordt gelegd, dat de bescherming van de grenzen In het Verre Oosten berust In de handen van Blucher en diens Roode leger. Wanneer de vijand zou probeeren Sovjet Rus sische steden te bezetten, dan zou hij zijn on dergang vinden aan de grenzen der Sovjet-Unie. MONTGOMERY (West-Virginia), 27 Dec. (V. D.) Door de ontploffing van den ketel van de locomotief van een arbeiderstreln z(Jn 13 mijnwerkers gedood en ongeveer 35 gewond. De trein was op weg naar een kolenmijn, om de ar beiders naar hun werk te brengen. dachtenwissellngen zouden dan meer het aspect krijgen van een voor den vrede In Europa beslissende bespreking tusschen de drie groote mogendheden. Al deze overwegingen ten gunste van een bespoediging van de reis naar Rome zouden van Invloed geweest zijn op het besluit van Laval. De „Temps" is vrij hoopvol gestemd. Het blad gelooft zelfs, dat de uit de Hongaarser.e revlsie-elschen ontstane moeilijkheden zullen kunnen worden opgelost, aangezien een zekere ontspanning in de betrekkingen tusschen Bel grado en Boedapest geconstateerd kan worden De Kleine Entente bezit overigens In de rede van Laval In den Senaat een waarborg, dat de Fransch-Italiaansche overeenstemming slechts een instrument van samenwerking en vrede is. nooit echter een instrument, om verdeeldheid te brengen in de Kleine Entente of om de tus schen haar en Frankrijk bestaande banden te verbreken. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Donderdagmorgen zijn onderhandelingen ge voerd tusschen den Belgischen eersten minister den minister van Arbeid en Sociale Voor zorg en anderzijds afgevaardigden van de So cialistische mljnwerkerscentrale over de laglng van de mjjnwerkerspensloenen. Van bedreiging met algemeene staking is ty- Onze Brusselsche correspondent seinde ons d.d. 27 dezer: Een gouverneur-generaal benoemd voor Cata lonië. Minister Villalobos toch afgetreden. Waarschynüjk heeft Bonopur, die geen enkele mededeeling wilde doen, zich in groote lijnen laten inlichten omtrent den inhoud van het dossier betreffende den moordaanslag. Men ver moedt. dat Boncour om aanvullende inlichtin gen zal verzoeken, met name wat betreft de geheimzinnige „blonde vrouw”, die m Aix-en- Provlnce gesignaleerd is en met een ander per soon aan de terroristen wapenen heeft ver schaft. Morgen zal Boncour een onderhoud hebben met den ehef der Joego-Slavlsche recherche, Slmonovitsj. Het is mogeiyk dat, naast de benoeming van een nieuwen functionaris voor Onderwys, ook een minister van Marine zal worden aange wezen. De portefeuille van Marine wordt tot dusver n.l. beheerd door den minister van Buitenlandsche Zaken, Rocha. Toenemende onrust in de Sovjet-Unie. Aan klacht tegen den moordenaar van Kirof gepu bliceerd; zuiveringsactie wordt voortgezet. Koudegolf in de Vereenigde Staten. De bekende dominee Van D.. propagandist der N.8.B., is wegens beleediging van het openbaar gezag tot een geldboete veroordeeld. „La Presse" schryft. dat de Raad der Kleine Entente op voorstel van Zuid-Slavië den regeerlngen van Londen en Parys ter kennis heeft gebracht, dat hy eerder een aansluiting van Oostenrijk by Dultschland dan een herstel der Habsburgers zou dulden. Verwacht wordt dat Hitler na hef Saarplebisciet een groote rede zal houden, waarin hij de scherpe passages, welke hy in „Mein Kampf” ■>*(-'> nIr riilr haaft »»»<nk4 mml 4*mwum_ De functie van gouverneur-generaal Catalonië is onlangs, als een voorloopige op lossing van de regeeringscrisls te Barcelona na den opstand aldaar, door de Madrileensche regeering met medewerking van de Cortes in gevoerd. Naar vernomen wordt, zal de Rechtbank voor de Grondwetteiyke Waarborgen begin Februari a.s. een aanvang maken met het proces tegen den voormallgen president van Catalonië, Com- panys. en de leden van de toenmalige generali teit van Catalonië. Smokkelaffaire in Driebergen ontdekt O o PARIJS. 27 Dec. (Reuter) De Beriynsche correspondent van ,.Le Journal” meent te we ten, dat Rykskanseller Hitler voornemens is korten^ tyd na het Saarplebisciet een groote lede te houden, teneinde de diplomatieke be sprekingen in te leiden, welke men van plan Is, in verband met het ontwapenlngsvraagstuk, te openen. De Führer zou hierin de scherpe woor den, welke hy in „Mein Kampf” tegen Frank- ryk heeft gericht, welk boek hy tydens zyn vestingstraf op het fort Landsberg heeft schreven, terugtrekken, daar er geen 1 meer bestaat ze langer te handhaven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1