I Vrijgestelden uit de lagere bestuurscolleges i I I Het ontzettend auto-ongeluk te Munsterscheveld €en outoaöerl anb^clj Gebruik THERMOGENE Smokkelaffaire ontdekt II I il DE REDDINGSPOGINGEN D WIJZIGING KIESWET er (Oliebollen Recept I VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 Onderzoek duurt voort Relaas van ooggetuige Nog een auto te water Ontroerende oogenblikken r R Dominee-N.S.B.-er veroordeeld Een ooggetuige vertelt Redding onmogelijk Is G rond wetachennia N Strijdig met Grondwet? ’s en ri Protestdemonstratie met auto’s Zich beleedigend uitgelaten over het openbaar gezag Bezwaren geopperd in de Tweede Kamer tegen de voorgeatelde maatregelen AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Twee handelaren in verdoovende middelen te Driebergen op heeterdaad betrapt N D) r.v. t Een honderdtal vrachtwagena nam er aan deel md De waarborgaom - Volgena een der beide overleven den zou niet met abnormale anelheid gereden zyn Hef is een oud-vaderlandsch gebruik voor Oudejaarsavond oliebollen, beignetsof sneeuwballen te bakken. Doe hetdit jaar met Saladine, de fijnste Slaolie die U nemen kunt, volgens onderstaand recept en Oudejaarsavond wordt Smulavond. Vrijgeatelden Als gij lijdt aan SPIT of StEKEN in de zij sukade. OOUDZEOEL 85 CENT PER FLESCH ZILVERZEOEL 65 CENT PER FLESCH betraden. 918 Bij alle apothekers en drogisten. 2 ntie 581 07» een saluh\t 1 k DE WATTEN, DIE WARMTE OPWEKT Doozen 35 en 55 ct. Volgens van Bijlen was niet met abnor male snelheid gereden, doch had wel by het nemen van de bocht de vaart wat meer ingehouden moeten zijn. De auto dreigde in aanraking te komen met de rechtsche brugleuning. Om dat te vermijden, heeft de bestuurder waarschijnlijk t stuur te scherp omgegooid, met het gevolg, dat de wagen tegen de linker-brugleuning terecht kwam en daaronder doorgleed. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over bet wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de Kieswet, de provinciale wet en de gemeentewet is het volgende ontleend: bedek dan de pijnlij ke plaats met een vel Een der leden vond in de tot dusver weer gegeven beschouwingen aanleiding de bijzon dere aandacht van de Regeering te vragen voor de omstandigheid, dat bij aanvaarding van het hebben dens! Het Deze vertelde, hoe het gezelschap jongelui reeds eenlge dagen van tevoren de afspraak had gemaakt, de zanguitvoering in de Gere- „Wat er op dat oogenblik precies gebeurd is, zou ik niet kunnen vertellen,” aldus verklaarde de heer van Bijlen. „Ik weet alleen, dat wij luid gegild heben en dat ik, toen de auto in het water lag, met mijn vuist het portierraam stuk sloeg, waarbij mijn rechterhand danig werd ge wond. Ik kon echter door de gemaakte opening mü op de autokap werken en heb daarna met veel moeite mijn meisje, Antje Buter, nog kun nen redden. de wijze, waarop de Regeering zich voorstelt het door haar beoogde doel te bereiken. Donderdagmiddag om half vier zjjn in Den Haag ongeveer zeventig vrachtauto’s gearriveerd, waarvan het grootste deel uit de Noordelijke provinciën afkomstig was. hebben gestaan met smokkelaars in Zuid-Limburg. Het onderzoek, waaraan ook de Nederland sche Centrale te Rotterdam deelneemt, voor zoover het op het buitenland betrekking heeft, wordt met kracht voortgezet. O i u» 5LS 1748 In N 43 31 32 55 51 17 S3 16 15 74 37 14 91 Minister Kalff maakte er bezwaar tegen deputatie van zes personen te ontvangen, maar stemde er in toe twee hunner te hooren. Daarop zjjn Ir. van der Laan uit Delfzijl en de heer Van der Meent uit Utrecht by den Minister toegelaten. Te Zwartemeer hebben wjj Donderdagmiddag een onderhoud gehad met een der belde over levenden van het vreeseltjk ongeluk te Munster- scheveld, den 21-Jarigen Jan van Bijlen. De door ds. Van D gebezigde kwalificaties waren onteerend voor de Regeering. De recht bank neemt echter aan, dat verd. zich heeft laten meesleepen door zijn verontwaardiging en acht geen termen aanwezig, verd. reeds thans een gevangenisstraf op te leggen. Bjj de bepaling van de geldboete is rekening gehouden met den ernst van het feit. ,Jk zelf ben toen direct in mijn auto gestapt en zoo vlug mogelyk naar dokter Belksma ge reden en heb hem toen met den auto naar de brug gebracht. Toen ben ik de Konlnkiyke Ma rechaussee gaan waarschuwen, die direct den gemeenteveldwachter Zoer van het gebeurde in kennis stelde. Per auto gingen wy zoo gauw mogelyk naar de brug terug.” „Hoe was de toestand, toen daar terug keerde?” ,J4yn kameraden hadden den heer Van By- len en zyn verloofde intusschen by den heer Kuipers in het café gebracht. Verder hadden zy ladders, palen, touw en ander reddlngsma- teriaal aangebracht, doch tot zoover hadden zy nog niemand uit den wagen kunnen halen." De heer Visser, die nog zeer ontdaan was van hetgeen hy had beleefd, gaf vervolgens nog eens uitvoerig een relaas van het bergen van de slachtoffers. Hy had zelf geholpen de lyken op ladders naar de schuur van den heer Kui pers te dragen. begonnen te gillen. Het schynt dat de bestuur der trachtte te remmen, waarby de auto slipte, de voet van den bestuurder zeer waarschynlljz van het rempedaal op het gaspedaal vloog, want plotseling schoot de wagen met kracht tegen de loshangende rechterleunlng van de brug en vloog over den kop in het kanaal. Wij hoorden nog een slag en toen was alles stil.' „Wat deed toen?” „wy holden zoo vlug wy konden naar de plek aan den oever van het kanaal, waar de auto moest zyn neergekomen. Van het voer tuig zagen wy toen alleen nog maar de kap De rest zat onder water. Het duurde even en toen zagen wy een der Inzittenden uit den wa gen klimmen en daarna op de kap gaan staan, terwyi hy een meisje mee trok.” De slachtoffers zyn de 28-jarige Lucas Buter. de 24-jarige Harm Buter en zyn verloofde, de 20-jarige Dientje Meyer, de 22-jarige Oeessien Buter, de 16-Jarlge Marglen Buter, de 20-jarige Hlltje Voslamer uit Groningen en Geert Oos- terveld, een jongeman uit Borger. Dientje Meyer was te Emmer Ertscheldenveen woonachtig. Zy stelden de vraag, of het. nu op zeer ern stige gronden de grondwettigheid van dit voor stel betwist wordt, geen aanbeveling verdient het terug te nemen, wyi vooral in dezen tyd zelfs de schyn van grondwetschennls angst vallig behoort te worden vermeden. Andere leden verklaarden in dit verband, vooral daarom ook tegen het voorstel der Re geering bezwaar te hebben, wyi dat naar hun meenlng door het stellen van een te hooge grens zyn doel voorby streeft. Op deze wyze toch zullen ook vry krachtige politieke groepen uit het Parlement worden geweerd. Veie leden, waaronder er zich ook bevonden, die tegen het voorstel der Regeering zoowel aan de Grondwet ontleende als andere bezwaren hadden te berde gebracht, vestigen de aandacht op de mogelykheid van een andere oplossing, in dien zin, dat het land in enkele, byv. drie, vier of vyf, zoo mogelyk even groote kiesdis tricten wordt Ingedeeld. Van andere zyde verklaarde men zich ook met een Indeeling van het land in kiesdistricten niet te kunnen vereenigen. Het stellen van den eisch, dat by de indie ning van een lyst een waarborgsom wordt ge stort, welke verbeurd is, indien op die lyst niet een bepaald aantal stemmen wordt bëhaaid, vond bedenking by sommige van de leden, die in het algemeen tegen het nemen van maatre gelen ter bestrydlng van kleine partyen ge kant waren. Vele andere leden daarentegen achtten de gedachte, dat een rem moet worden aangelegd aan het indienen van lysten, welke geen kans hebben het voor een zetel benoodlgde aantal stemmen te verzamelen, zeer gezond. Verschillende leden wezen er op, dat de eisch. waaraan moet worden voldaan, wil men recht hebben op het terugontvangen van de gestor te gelden, wel zeer hoog is gesteld. De opvatting der Regeering. dat het gewenscht zou zyn door het lidmaatschap der Tweede Ka mer, het optreden als volksvertegenwoordiger van door kleine partyen gecandldeerden ónmo gelijk te maken, werd door verscheidene leden met klem bestreden. Een voordeel van de aanwezigheid van een aantal eenlingen in de Tweede Kamer noem den sommige leden het, dat deze op bepaalde oogenblikken bij het uiten van hun gevoelen onafhankeiyker kunnen zyn dan de leden der Kamer, die rekening meten houden met het oordeel van niet geheel geiyk denkende geest verwanten, hetgeen aan de gedachtenwisseling een zekere frlscnheid kan geven. Verscheidene leden stelden hiertegenover, dat de aanwezigheid in de Tweede Kamer van de vertegenwoordigers van 'n niet onbelangryk aantal kleine partyen wel degeiyk de zegenryke werking van het parlementaire stelsel belem mert. Uitvoerige beschouwingen werden gewüd mo Intusschen bestond er ook voor de hier in de laatste plaats aan het woord zynde leden aan leiding tegenover het hier besproken voorstel een groote reserve in acht te nemen. Deze leden achtten het niet een vaststaand feit, dat een regeling als de onderhavige met de Grondwet in stryd is. regelen niet veel anders zien dan een toegeven aan het verlangen van de groote politieke par tyen om ten koste van de kleine partyen haar macht en die harer leiders te vergrooten. Verscheidene andere leden achtten met de Regeering het treffen van maatregelen als hier bedoeld noodzakeiyk. In het holst van den nacht, by het licht van de lantaarns van de vele auto's, die op deze wyze het reddingswerk vergemakkeiykten, kon men slechts zeven lyken wegdragen.... Voor loopig werden zy neergelegd in de schuur van den caféhouder Kuipers in afwachting van de nadere beslissingen der autoriteiten. in het ontwerp vervatte voorstel of van eenlge andere regeling van gelyke strekking de ver tegenwoordigers van vyf gezagsgetrouwe groepen uit het Parlement zullen verdwynen, terwyi de communisten niet alleen zullen biy- ven, maar zelfs onder bepaalde omstandigheden ook nog mét de stemmen van een deel der ge zagsgetrouwe elementen zullen kunnen worden versterkt. By verscheidene leden bestond in het al gemeen bedenking tegen het nemen van wette- lyke maatregelen tegen bestrijding van kleine partyen. Deze leden vestigden er de aandacht op, dat welhaast alle partyen klein zyn begon nen. Verscheidene daarvan hebben zich tot par tijen van een zekere, sommige zelfs van groe ten omvang uitgezet. Omgekeerd zyn in den loop der jaren ook groote partyen ten gevolge van splitsing of doordat haar aanhang vermin derde. tot kleine afmetingen teruggebracht of zelfs geheel verdwenen. Niemand aldus de hier aan het woord zynde leden zal kun nen volhouden, dat in het algemeen genomen de stem, welke die partyen of partytjes, elk voor zich hebben doen hooren. niet het hare heeft bygedragen tot de ontwikkeling van het staatkundig leven in ons land en tot de vorming van de politieke constellatie, welke wy thans kennen.Worden de kleine partyen in haar voort bestaan en ontwikkeling belemmerd, dan zal de voortgang van de boven geschetste wissel werking worden tegengehouden en een verstar ring van de thans groote part yen plaats hebben, welke aan het politieke leven niet ten goede kan komen. Eeniae leden konden in de bier bedoelde xnaat- Andere leden stelden op den voorgrond, dat op zich zelf het voorstel van de Regeering veel aantrekkeiyks heeft. Bovenal heeft het dit voordeel, dat het recht op het doel afgaat. De rechtbank, thans uitspraak qoende, ver oordeelde ds. Van D. tot 10 boete of 25 dagen hechtenis. De rechtbank oordeelde het ten laste gelegde bewezen. „Met groote snelheid, minstens 40 KM. vertelde ons de heer Visser naderde ac auto, die later bestuurd bleek te zyn door zyn dorpsgenoot Harm Buter. De snelheid was hier tn verband met de te nemen bocht veel te groot. Ik stond op ongeveer tien meter afstand van de brug en zag plotseling den auto tegen de linkerbrugleunlng botsen. De inzittenden Naar wy vernemen is de Ryksveldwacht te Doorn, in samenwerking met de verkeersinspec- tle der Ryksveldwacht te Utrecht op het spoor gekomen van een smokkelaffaire in verdooven de middelen. Van het verdere herinner ik my niet vees anders, dan dat men ons over een ladder van den auto gehaald heeft en dat myn meisje be wusteloos het café Kuipers werd binnengedra gen. Daar hebben een paar verpleegsters zich verder met haar bemoeid, terwyi men my by de kachel zette om wat op verhaal te komen.” „Het is my nog niet goed mogelyk zoo ein digde van Byien zyn mededeellpgen, „te be grijpen wat in die enkele oogenblikken is ge beurd. Maar ontzettend was het wel!” De wonde, die van Bylen heeft opgeloopen Is by onderzoek gebleken niet van ernstlgeh aard te zyn. Verder deelde hy mede, dat de weg ter plaat se niet verlicht is. Aan den anderen kant van de brug staat een lantaarn, doch aan den kant, van welken de belde auto's kwamen, niet. By het reddingswerk heeft de heer Visser, evenals andere automobilisten, die later passeerden, zyn wagen met brandende kopllchten op den Wal geplaatst om het werk op het water te ver- gemakkeiyken. pond bloem, 35 gram gist, 1 ei, 2'h d.L.melk, (t'Ji ons sukade, krenten, rozijnen), eetlepel suiker, theelepel zout. 25 oliebollen. De gist met een weinig warme melk aanmaken. Daarna het deeg met de rest van de melk en 9? pond bloem mengen Het gistdeegje erdoor werken en dan eerst het zout en ei doorkloppen Laten rijzen op een warme plaats en doorslaan, tevens sukade, krenten en rozijnen toevoegen In 25 stukjes deelen, opbollen en op een met meel bestrooide plank leggen Nogmaals flink laten rijzen en in middelmatig heete Saladine bakken, ongeveer 8 minuten. Daarna wentelen in suiker, vermengd met kaneel. kooper, iemand uit Den Haag, die met een auto naar Driebergen was gekomen werden Later zyn zy weer op Ook het voorstel tot uitsluiting van z.g.n. vrij gestelden van het lidmaatschap van de lagere pubhekrechteiyke colleges ontmoette by vele leden bedenking. Deze leden wezen er op, dat dit voorstel een terugkomen beoogt op een niet zoo heel lang geleden door de Tweede Kamer met 48 tegen 30 stemmen genomen beslissing Het gaat zelfs nog verder dan het destijds niet aanvaarde voorstel, dat zich bepaalde tot be zoldigde bestuurders, terwyi alle bestuurders in de uitsluiting worden begrepen. Daarby komt nog, dat tegenwoordig vele vakbonden van par ticuliere werknemers arbeldscontractanten, in dienst van publieke lichamen onder hun leden tellen, in verband waarmee ook de bestuurders van die vakbonden door de voorgestelde uit sluiting zouden worden getroffen. Naar de meenlng der hier aan het woord zynde leden, draagt de op dit stuk voorgestelde regeling een hatelyk uitzonderingskarakter Immers, naast die door die regeling getroffenen zyn er zoovele anderen, die meermalen als lid van een publiek college voor beslissingen komen te staan, waarby het algemeen belang met de particuliere belangen, welke zy hebben of ver tegenwoordigen, niet in overeenstemming is. Men denke byv. aan commissarissen van be paalde maatschappijen. aan grondspeculanten bouwondernemers, vergunninghouders. Gaarne zouden deze leden zien, dat de regeering een uiteenzetting zou geven, waaruit kan blyken welken omvang het door hair onderstelde kwaad heeft. Eenlge der hier aan het woord zynde leden meenden dat ook tegen dit onderdeel van het ontwerp grondwetteiyke bezwaren bestaan. Vele andere leden achtten het voorstel, al is de redactie wellicht voor verbetering vatbaar. Juist. Indien zy, die in dienst van eenig publiek lichaam staan, van het lidmaatschap van het besturende college van dat lichaam worden uitgesloten mede wegens het belang, dat zy by bepaalde door dat college te nemen beslissingen hebben, behoort deze overweging in sterk ver hoogde mate te gelden voor hen, wier roeping het is voor de belangen der aldus uitgestotenen te waken. Behalve de zeventig auto's, die gezameniyk aan het Haagsche Bosch arriveerden, zyn er nog ongeveer dertig auto's aangekomen, zoodat in totaal ongeveer een honderdtal auto’s aan de demonstratie deelnam. formeerde Kerk te Stadskanaal op Tweeden Kerstdag te gaan bywonen. Daarvoor waren reeds tevoren entrée-bewyzen gekocht en ajas een groote auto gehuurd. Deze bleek echter, toen het gezelschap zou vertrekken, niet be schikbaar te zyn en omdat de kaarten reeds ggkocht waren, werd besloten den tocht met 'émi kleinen wagen te ondernemen. Woensdagavond te 12 uur zou men Stads kanaal verlaten, doch een defect aan den auto gaf geruimen tyd oponthoud, zoodat pas tegen kwart over één de terugreis kon worden aan vaard. Voor In den auto nam plaats de bestuurder Harm Buter en naast dezen zyn broer Lucas Buter. op wiens knieën Harm's verloofde. Dien tje Me ver, plaats nam. De andere zes personen zaten achterin den wagen. De terugreis verliep zonder stoornis, totdat men vlak by de woning van het gezin Buter de klapbrug overmoest. Het vreeselyk ongeluk, dat Donderdag nacht te Munsterscheveld is gebeurd, heeft te Emmer Compascuum (gemeente Emmen), waar de meeste slachtoffers woon achtig waren, groote ontsteltenis en diepe ontroering veroorzaakt. Volgens verklaringen van het eenlge lid van het gezelschap, dat zich onmlddeliyk wist te redden, den heer J. van Byien uit Zwartemeer (gem. Emmen), heeft de bestuurder van den auto de bocht met te veel snelheid genomen en is het waarschyniyk, dat hy, toen hy in de bocht was, in plaats van te remmen, by vergis sing nog meer gas gegeven heeft. Tweeden Kerstdag is aan het Pontveer by de Hembrug een luxe auto met drie inzit tenden van den steiger in het Noordzee - kanaal gereden. Alleen aan de tegenwoordig heid van geest der drie inzittende jonge mannen is het te danken, dat zy van een wissen door zyn gered. Op den Benoordenhoutscheweg by de Joseph Israëlslaan was een politiepost opgesteld, die ze naar de Boorlaan en de Boachlaan dirigeerde. Hier werden zy geparkeerd op aanwyzing van de verkeerspolitie. By de Bosch laan had zich een vry talrijk publiek verzameld. Intusschen vormde het aantal aangekomen auto's nog niet 1 pCt van het aantal dat aangekondigd was. De auto's droegen biljetten waarop was gedrukt os .Strijdt tegen benzine- en verhoogde we genbelasting. Sluit U aan.” Docr onbekendheid met de plaatselyke situa tie zyn zy, hoewel op enkele honderden meters afstand van den steiger een stop-bord Isge plaatst, den steiger opgereden juist aan die zyde, waar de stoompont niet lag. De bestuurder, de heer H. v. d. Voet, afkom stig uit Katwyk aan Zee. bemerkte op het al lerlaatste oogenblik, dat hy aan den verkeer den kant was. Hoewel hy uit alle macht remde mocht het hem niet gelukken den -vagen tydlg tot stilstand te brengen. Ten aanschouwe van het nontpersoneel en talrijke omstanders viel de wagen In het zes me ter diepe kanaal. Direct werden aan den wal reddingspogingen in het werk gesteld. De asslstent-pontwachter, L. v. d. Offenbeek dook, zonder zich te beden ken, In het kanaal, terwyi anderen met red dingsboeien en lynen klaar stonden, om de dren kelingen op het droge te halen. Gelukkig bleken de inzittenden hun tegen woordigheid van geest te hebben behouden et< werkten uit alle macht om zich het leven te redden. Na verschillende vergeefsene pogingen slaagden zy er elndeiyk In, het portier open te trappen en uit den wagen te klimmen, waarna zy door het pontpersoneel door handreiking konden worden gered. Later op den avond is de auto door een kraanwagen op het droge gebracht. Aangrypend was het oogenblik. dat de heer A. Buter en zyn echtgenoote, die by dit onge val twee zoons en twee dochters hebben ver loren, terwijl een derde naar het ziekenhuis te Groningen is .vervoerd, de schuur Na korten tyd verlieten zy verslagen het doo- denhuls. Ook de vader van Hlltje Voslamer uit Gro ningen, die met zyn dochter by de familie Bu ter logeerde, heeft den moeiiyken gang naar de schuur gemaakt. Op zyn verzoek zal het stof- feiyk overschot van zyn kind naar Groningen worden overgebracht. is gebleken, dat eenlge inwoners van Driebergen by de affaire betrokken zyn. Het vermoeden bestaat, dat de aangehoudenen in verbinding Eerst nadat de lyken waren geborgen, werd het vreeseiyke bericht van het omkomen van vier van hun kinderen aan den timmerman Andries Buter en zyn echtgenoote te Emmer Compascuum medegedeeld. Ontzettend was de Indruk van deze mededee ling, hoe voorzichtig ook te hunner kennis gebracht, voor de zwaar geslagen ouders. Met behulp van een zuurstofapparaat waren in het café van den heer Kuipers door Dr. Belksma by mej. Antje Buter de levensgees ten weer opgeweekt. Haar toestand was echter van dien aard, dat zy per ziekenauto naar het Academisch ziekenhuis te Groningen moest Worden overgebracht. Later in den ochtend werd de auto, eveneens met een lier, op den wal getrokken. Hoewel het voertuig vrij ernstig was beschadigd inge slagen ruiten, opeengesneden kap, beschadigde lampen en treeplanken was het overigens geheel intact en kon de eigenaar, de heer E. van Hoving het, gesleept achter een anderen wagen, zelf sturend naar zyn garage rijden. Van den heer Van Hoving vernamen wy nog. dat hy voor dezen auto niet tegen schade was verzekerd. Het was hem niet bekend, dat niet minder der dan negen personen den tocht met den wa gen naar Musselkanaal zouden maken. Reeds vroeg in den ochtend arriveerde te Emmer Compascuum de substituut-offlcler van Justitie uit Assen, mr. Servatius, die na ken nisneming van het proces verbaal van het on geval, zoowel de lyken als den auto vrij gaf. Nog gisterenochtend hadden wy een onder houd met den heer A. Kuipers, die naby de brug over het kanaal, waar hedennnacht het ongeval heeft plaats gehad, een café heeft. De hrug heet in den volksmond ook de „Kuipers- klgj»”. De heer J. A. Dubbelman, wlen jj. Zaterdag In de Dorpstraat te Lage-Zwaluwe by een oneenigheld op het voetbalterrein door den 17- jarigen N. v. d. Z. met een mes een tweetal steken werd toegebracht. Is tengevolge van die verwondingen overleden. De verdachte die ter beschikking is gesteld van den burgemeester, zal naar Breda worden overgebracht. Het lyk ts door politie in beslag genomen. Donderdagmorgen deed de Alkmaarsche recht bank In een buitengewone zittng uitspraak in de zaak tegen den NB B.-propagandist, ds. O. van D., die 18 dezer terecht stond wegens overtre ding van art 137 a W. v. 8tr. waarby strafbaar wordt gesteld bet zich in beleedigenden vorm - uitlaten over het openbaar gezag. z. Ds. van D. had in een op 28 Sept. In t Gulden Vlies te Alkmaar gehouden openbare NBB.- vergadering naar aanleiding van een vraag uit het publiek over het weren van NS.B -ers uit de Landbouw-Crisis-Organisatie te Alkmaar, geantwoord: „Ik zeg en ik riskeer misschien een veroordeellng, dat gy. Nederlandsche Regee ring. door het verbod der NBB. het recht hebt vertrapt en de grondwet hebt verkracht I Gy, Nederlandscne Regeering, pleegt landverraad door uw beste burgers, en dat zijn de NBB.- ers, uit uw dienst te weren.” Verdachte, die toegaf deze woorden aan het adres van de Regeering gebruikt te hebben, doch niet als een beleedlging bedoeld te heb ben, hoorde tegen zich 'n gevangenisstraf van 1 maand geëischt. De officier, mr. G. B. d. Peen de Lille had zich by dezen eisch laten leiden door de ge- lachte, dat een geldboete toch niet door ver dachte, maar uit de kas van de NB B. betaald zou worden. De verdediger, mr. Ir. N. van Leeuwen, kring- leider van de NBB. te Alkmaar, liet in zyn pleidooi uitkomen, dat verdachte wel zelf die boete zou betalen Hy concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, omdat z.l. opzet niet be wezen kon worden, dus art. 137 a niet van toe passing kon worden verklaard. belden gearresteerd, vrije voeten gesteld. De smokkelwaar bleek te bestaan uit een halve KG. opium, waarvan de handelswaarde ongeveer vyf gulden bedraagt en een hoeveel heid waardeloos salicielzuur. welke den koo per als cocaïne was aangeboden. De smok kelaars schynen voor dit alles een prijs te bedongen van eenlge duizenden gul- Tweeden Kerstdag huurde de 24-jarige Harm Buter by den garagehouder E. van Hoving te Emmer Compascuum een auto voor een tocht naar Musselkanaal. Hy kreeg een 4-deurs Essex, een 4, hoogstens 5 persoons wagen. Niet minder dan negen personen namen in het voertuig plaats en begaven zich daarmede naar Mussel kanaal, waar op den avond van den Tweeden Kerstdag in de Gereformeerde Kerk een uitvoe ring van de Christeiyke Zangvereeniging plaats had. Omstreeks middernacht keerde het gezelschap naar Emmer Compascuuih terug. Harm Buter zat aan het stuur en reed met vry groote snel heid langs den Roswlnkelerweg in de richting van zyn woonplaats. Te Munsterscheveld moest men een brug over het kanaal passeeren. Hier voor moet een korte bocht worden gemaakt en deze is het gezelschap noodlottig geworden. De heer A. Visser kwam met zes kameraden, de heeren R. Wilmink. J. Bakker, Joh. Bent- lage. Joh. Aarling. H. Zomer en H. Mestema- ker, per auto uit Stadskanaal, waar zy op tweeden Kerstdag een kerstfeest hadden by- gewoond. De heer Visser had den terugweg naar Munsterscheveld genomen over Roswin kel, terwyi de auto, die later verongelukte, Via Ter Apel reed. De heer Visser arriveerde even voordat het ongeval gebeurde by de brug. Hier stopte hy om eenlge leden van zyn ge zelschap te laten uitstappen. Vele leden achtten het In het ontwerp ver vatte voorstel, het verkrygen van driemaal den kiesdeeler als voorwaarde te stellen voor het verwerven van een zetel, in stryd met artikel 82 der Grondwet. De wetgever is niet bevoegd, hetgeen met wiskunstige nauwkeurigheid even redig te verdeelen is. opzetteiyk en met voor bedachten rade niet evenredig te verdeelen Hoewel er dus spoedig hulp genoeg ter plaatse wfcs. mocht deze voor de zeven per sonen, die zich nog in het voertuig bevon den, geen redding brengen. Met een lier en een takel van den tim merman Bragt werd de auto opzy getrok ken en met een yzeren vlet begaf men zich naar het ondergedompelde voertuig. Toen men na ruim anderhalf uur zoover gevor derd was, dat men door het opensnijden van de kap en het inslaan van de ruiten van den auto de zich daarin bevindende personen kon bergen, waren by allen de levensgeesten geweken. Men is er Zaterdag JJ-, na een omzichtige voorbereiding, in geslaagd twee der bedrijvers van den mlsdadlgen sluikhandel by het afslui ten van een transactie met een derden persoon, op heeterdaad te betrappen en aan te houden, waarby de smokkelwaar is in beslag genomen. De aanhouding geschiedde op den Ryks- straatweg onder de gemeente Driebergen, fc» tegenwoordigheid van een rechercheur van de Nederlandsche Centrale Inzake de Bestrijding van den Handel In Verdoovende Middelen te Rotterdam, welke eveneens aan het opsporings werk deelneemt. Toen de man, die als verkoo- per van de verdoovende middelen optrad, die op de flets was»^et goed wilde overhandigen aan een tweeden* persoon, wiens taak het was op zyn beurt het pakket af te leveren aan den De heer Kuipers vertelde ons. dat hy dien nacht tegen half drie werd gewekt. Van het on geval zelf had hy niets bemerkt. Hy en zyn vrouw kleedden zich, toen zy gehoord hadden welk vreeseiyk ongeval in de onmlddeliyke na- byheid van hun woning was gebeurd, zoo vlug mogelyk aan en begaven zich naar buiten. Toen zy op het erf voor hun huis kwamen, waren daar reeds de geredde J. van Byien en zyn ver loofde, mej. Antje Buter, die bewusteloos was. Het meisje werd in de voorkamer op een divan gelegd. .Myn vrouw belastte zich onmlddeliyk met de zorg voor het meisje en daar zy vroger verpleeg ster is geweest in het Academisch Ziekenhuis te Groningen, wist zy wat haar te doen stond. In tusschen arriveerde dr. Belksma, die met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten weer opwekte”. De heer Kuipers zelf belastte zich met de zorg voor den jongeman, dien hy direct van droge kleeren voorzag. De Jongen was betrek- keiyk goed, alleen vreeselyk koud. De heer Kui pers gaf hem cognac en daarna heete koffie te drinken en tegen zes uur in den ochtend voel de de heer Van Byien zich weer zeer goed. Het meisje, dat naar het schynt veel water heeft binnengekregen, heeft, toen zy bykwam, wat cognac gedronken. Dr. Belksma achtte haar toestand echter van dien aard, dat over brenging naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen wenschelyk was. Om zes uur gistermorgen is zy vervoerd en daarna is ook de jongeman naar huis gegaan. „Wy waren zeer onder den Indruk van het gebeurde” aldus de heer Kuipers, die daar na een uitvoerig verhaal deed van de wyze waarop de overige slachtoffers van het onge val uit den auto werden gehaald en in zyn schuur werden neergelegd. De auto werd eerst wat naar den kant ge trokken. De lyken legde men in de vlet, wel ke by het reddingswerk werd gebruikt. Daarna werden de? lyken een voor eert op een ladder naar de schuur gedragen. Behalve de autoriteiten werden alleen fami lieleden van de slachtoffers tot de schuur toe gelaten. De schuur wordt door manschappen van de Konlnkiyke Marechaussee bewaakt. Het gevolg was, dat de auto aan den linker- kantifgn de brug met de leuning in aanraking kwam en toen aan den rechterkant onder de aan een ketting loshangende leuning door in het kanaal vloog De auto moet een slag over den kop hebben gemaakt, doch kwam recht standig in het kanaal terecht en verdween zoo goed als geheel onder water. Alleen de kap was nog zichtbaar. Genoemde van Bylen kon zich direct, door het stukslaan van een ruit, uit den auto werken Hy ging boven op de kap staan en slaagde er In zyn verloofde, mej. Antje Buter uit Emmer 'Compascuum, die naast hem in den wagen had gezeten, er uit te trekken. Inmiddels was reeds hulp toegeschoten van passeerende auto's, welker inzittenden onmid- deliyk de noodige assistentie haalden. Mej. Antje Buter was bewusteloos en werd binnengedragen In het in de nabyheld gelegen café van den heer A. Kuipers. Intusschen waren op de plaats van het onge val, behalve tal van omwonenden, aangekomen de arts 8. E. Belksma uit Emmer Compascum, de gemeenteveldwachter van Emmer Compas cuum H. Zoer, de brigade-commandant, een wachtmeester en twee manschappen van de Ko ninklijke Marechaussee, gestationneerd te Em mer Compascuum, Donderdagmiddag hebben we ook een on derhoud gehad met den heer A. Visser uit Munsterscheveld, een der zeer weinigen, die het vreeselyk ongeval te Munsterscheveld heb ben gezien. In den loop van den ochtend stonden tal, van groepen personen voor de woning van den heer Kuipers het gebeurde te bespreken. De ver slagenheid in de gemeente is algemeen en men heeft groote deelneming met de zwaar ge troffen familie Buter.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5