ONS BLAD vreemde aarde 'toevertrouwd Uiver-slachtoffers aan 3 Het nieuws van heden Adatci overleden Ji Eckener’s plannen DE BAROMETER Garantiepact voor Oostenrijk? „Alles voor het leger” De epidemie op Ceylon Tekort aan verband* materiaal Plant al* geneesmiddel Perzië wordt Iran In de Berlijnache ziekenhuizen Mutaties in Kabinet- Lerroux De troepen aan de Saar Azana vry A f A Zeer geziene persoon lijkheid Goede betrekkingen met de bevolking Pita Romero blijft ambassadeur bij den H. Stoel DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER ZATERDAG 29 DECEMBER Weenen zou ziek verzaten tegen een deelneming der Kleine Entente Japansch diplomaat en rechte, geleerde van internationale vermaard heid Viruly’s bevindingen te Rutbahf een noodweer zooals men in vier jaren niet had gekend In Juli a.s. een lucht schepen-dienst op de V. S. Ook een dienst op Batavia? Gebroken en vermorzeld ligt in de verlatenheid van de Syrische woestijn de trieste ravage van de machtige Douglas- machine, na Melbourne de meest besproken machine, thans een vleugellamme, ziellooze Uiver Onder de wuivende palmen aan den rand der woestijn, niet ver van den snel vlietenden Tigris-stroom, zijn de stoffelijke overblijfselen der Uiver-bemanning en passagiers aan den schoot der aarde toevertrouwd. De aankomst van den stoet. ADVERTENTIEPRIJZEN. Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroeper» zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 altijd goed VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NORTH STATE F k 0? „Vertrouwen in lucht vaart ongeschokt” 9 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 1 VERWACHTING: o 4 n.’ i TEHERAN, 28 Dec. De regeering heeft een verordening uitgevaardigd, waardoor met in gang van 21 Maart 1935 het Perzische Nieuw jaar, de naam Perzië definitief vervangen zal worden door dien van Iran. Schouder aan schouder staan de Katholieke en Protestantsche geestelijken aan den rand van het gemeenschappelijk graf, waarin de zeven kisten worden neergelaten. Een groot aantal autoriteiten bewijst den slachtoffers de laatste eer Een aantal wetsontwerpen door de Eerste Ka mer aanvaard. COLOMBO, 28 Dec. (Reuter) De malaria- epidemie, welke momenteel Ceylon teistert, heeft geleid tot het ontdekken van een geneesmiddel, n.l. de Walhabarala Yam, een plant welke veel in het wild groeit op t eiland. Deze plant wordt gekookt gegeten. Stand op Zaterdag nar Tja.; 75U Vorige stand: 759 4 oj ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 72 MADRID,, 28 Dec. (Reuter). Na de vervan ging van den minister van Onderwijs heeft Lerroux thans nog andere wijzigingen in zijn kabinet aangebracht. De mlnister-zonder-porte- feullle Martinez de Velasco is benoemd tot mi nister van Buitenlandsche Zaken. Pita Romero blijft ambassadeur bij den H. Stoel. Minister Rocha, die ook de portefeuille van Buitenlandsche Zaken beheerde, is thans alleen nog minister van Marine. BOEKAREST, 28 Dec. (Reuter) Op een te Cluj gehouden ministersconferentie gaf Tata- rescoe een uiteenzetting van het defensie-pro- gram. Ingevolge dit program zal, terstond nadat het parlement weer bijeengekomen zal zijn, het voorstel worden Ingediend, om de jaarljksche uitgaven voor de nationale verdediging te ver- hoogen met 2 milliard lel. Tatarescoe verdedigde dit program door te verklaren, dat Roemenië, ofschoon het met kracht de zaak van-den vrede voorstaat, waak zaam moet blijven. „Alles voor het leger, deze dwingende leus zal al onze zorgen overheer- schen," aldus Tatarescoe. LONDEN, 28 Dec. De Londensche avondbla den houden zich uitvoerig bezig met de r.ieuwe Duitsche plannen op het gebied van de lucht vaart. •De „Evening Standard” publiceert een tele fonisch onderhoud, dat de redactie van het blad heeft gehad met den te Friedrichshafen ver- toevenden dr. Eckener. Volgens dit onderhoud zou dr. Eckener van plan zijn een veertiendaag- schen, misschien ook twaalfdaagschen luchtsche- pendlenst tusschen Europa en de V. 8. in te voeren, welke in Juli as. zou worden geopend en mogelijk ook Engeland als tusschenstatlon zou benutten. Het voor de vluchten naar de V. 8. bestemde luchtschip is op het oogenbllk in aan bouw. Na een ongesteldheid van eenige maanden is in de Boerhaave-kllniek te Amsterdam overleden de heer M. Adatci, een internationaal rechtsge leerde van groote vermaardheid, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie en rechter in dat Hof. SAARBRUCKEN, 28 Dec. (Reuter.) In een onderhoud met Engelsche journalisten verklaar de generaal Brlndde betrekkingen tusschen de soldaten van de internationale troepenmacht onderling en met de bevolking van het Saat- gebied worden steeds vriendschappelijker en ik heb vertrouwen, dat deze verhouding zoo zaï voortduren, gedragen heeft, dat de conferentie tot overeen stemming kon komen. Sinds Juni 1924 was de heer Adatci lid van het Permanente Hof van Arbitrage. In 1930 werd de heer Adatci gekozen tot rechter In bet Per manente Hof van Internationale Justitie en in 1931 tot president van dit hooge rechtscollege, welke functie hij drie jaar lang bekleedde. De heer Adatci was een beminnelijk mensch. die zich gedurende zijn verblijf in Den Haag vele vrienden heeft gemaakt. Hij was in de di plomatieke en regeeringskringen een zeer ge ziene persoonlijkheid. Zijn verschelden zal groote ontroering wekken, niet alleen in ons land, maar ook in andere landen, waar men gelegen heid had zijn uitnemende gaven te leeren ken nen. MADRID, 28 Dec. (Reuter). Het Hoogge rechtshof heeft de invrijheidstelling gelast van oud-minister-president Azana. Hij is onschul dig verklaard aan den opstand in Catalonlë. LONDEN, 28 Dec. (Reuter) Wij hebben mel ding gemaakt van een bericht van de „Daily Telegraph”, volgens hetwelk in verschillende Europeesche hoofdsteden onderhandelingen zijn begonnen, om te komen tot een pact-van-zes ter versterking van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Aan dit pact zouden Italië, Frankrijk Dultschland, Joego-Slavië, Hongarije en Tsje- cho-Slowakije moeten deelnemen. Uit Rome wordt nu echter gemeld, dat de in het algemeen goed ingelichte vertegenwoordiger van de „Lavoro Fasclsta” te Weenen uit de beste bron zegt te hebben vernomen dat Oos tenrijk niet geneigd is, een pact voor zijn on afhankelijkheid te accepteeren, waaraan be halve de vier groote mogendheden Engeland Frankrijk. Dultschland en Italië, ook de Kleine ^ntente zou deelnemen. Motieven van nationale waardigheid zouden Oostenrijk beletten, een onafhanke'ijksgarantie te aanvaarden van staten, welke vroeger onder Oostenrijks souvëreiniteit stonden. De Roemeensche regeering wil de jaarltjkzche defensie-uitgaven met 2 milliard lei verhoogen. De Japansche rechtsgeleerde Ariatei o* jarigen leeftijd in de Boerhaave-kllniek te A»- ■terdam overleden. I Met den heer Adatci is een geleerde en diplo maat heengegaan, welke niet - alleen in de rechtsgeleerde wereld een groot aanzien genoot, doch welke ook op tal van belangrijke posten zijn land onschatbare diensten heeft bewezen en bij verschillende internationale conferenties een vooraanstaande positie heeft Ingenomen. De heer Adatci heeft den leeftijd van 64 jaar bereikt. Zijn kwaal noodzaakte hem zich dik wijls buitenslands te begeven om een kuur te ondergaan. Ook dezen zomer was hij in Spa ge weest? doch tijdens zijn verblijf aldaar verergerde zijn toestand zoodanig, dat de behandelende geneesheer het noodzakelijk achtte den heer Adatci naar Amsterdam te doen overbrengen. HIJ. stelde zich onder behandeling van prof, de Snapper en werd in de Boerhaave-kllniek op genomen. Aanvankelijk kwam er in zijn toe stand weinig verandering. In de laatste dagen trad er echter een verergering in. waarvoor geen medische hulp meer kon baten. Adatci studeerde aan de Hoogeschool te Tokio in de rechtsgeleerdheid. Na zijn promotie trad hjj in dienst bjj het Ministerie van Buitenland sche Zaken. In 1893 werd hij benoemd tot at taché bij de Japansche Legatie in Rome. Ver volgens was hij als zaakgelastigde werkzaam in Parijs. Daarna diende hij zijn land’Als gezant in Mexico en vervolgens in dezelfde waardig heid in België en Frankrijk. Zijn uitmuntende hoedanigheden op interna- tionaal-rechtelijk gebied hadden steeds zeer de aandacht getrokken. Hjj werd door zijn regee- rlng dan ook aangewezen om deel uit te maken van verschillende commissies. O.m. was hjj lid van de redactie-commissie voor het Vredesver drag. dat een einde maakte aan den RusAsch- Japanschen oorlog. Bij de eerste vergadering van den Volkenbond was hij eerste plaatsvervangend gedelegeerde van Japan en vervolgens op alle andere Volken- bqndsvergaderlngen gevolmachtigd gedelegeerde van Japan. Bijzondere aandacht trok zijn werkzaamheid tijdens' de eerste Haagsche Herstelconferentle (1929-1930). toen hU grooten tact en bekwaam heid aan den dag legde en zeer veel er toe bjj- Verder verklaarde dr. Eckener, dat hij nog besprekingen voerde met de Neder, an ri se h e regeering. Hij durfde te voorspellen, dat het luchtschepen-verkeer zich ook zal uitstrek ken tot Batavia. 28 Dec. (Aneta). Viruly verklaarde in een persgesprek omtrent zijn bevindingen te Rutbah het volgende: De Uiver is neergestort op een vlakke plek in het midden van een puddlngvormlgen, on geveer duizend meter hoogen heuvel. Van bovenaf gezien lijkt deze plek ruimte genoeg te bieden voor de mogelijkheid van een noodlanding, doqh alle omstandigheden wijzen er op, dat van een noodlanding geen sprake kan zijn geweest. De deelneming in Bagdad was algemeen, blij kende om uit het feit, dat de Arabier, die de Nederlandsche vlag leverde, weigerde eenige ver goeding in ontvangst te nemen. Met groote piëteit is het graf van de zeven Nederlanders aan den rand van de woestijn ver zorgd. In de omgeving van de woestijn is de weers omstandigheid constant. In booger beroep twee maanden gevangenisstraf geëisebt tegen den leider van het „Zwart Front” wegens beleediging van Minister Coljjn. Ontploffing b(j brand in een fabriek te Waal wijk; verscheidene arbeiders gewond. Overzicht der partij-organisatorische werk zaamheden der R. K. Staatsparty in 1934. Dr. Meyer Ranneft geeft zjjn meening over het verloop der handelsbesprekingen met Japan. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake wijziging artt. 38. Sfi en 97 der Lager Onderwijswet 1920 (ontslag hnwende onder wijzeres). Ook Viruly neemt aan, dat blikseminslag de oorzaak is geweest. Hij ontkende, dat dit het eerste geval van bet inslaan van bliksem in een vliegtuig is. Reeds eerder is een toestel van de Imperial Airways door dezelfde oorzaak in het Kanaal gestort. Het vertrouwen in de luchtvaart zal door het ongeluk geenszins worden verminderd. „Ik zelf bracht nog acht passagiers mede!” zelde Viruly. Op het oogenbllk dat de Uiver neer stortte had men een combinatie van regen, onweer en sterke winden, en wel in zoodanige mate, dat de hier gesta- tionneerde vliegers verklaarden, dat in vier jaar tijds zulk een weer niet is vóórgekomen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS* Per kwartaal voor Alkmaarf 2.— Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem HllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIrE «o BERLIJN, 28 Dec. (Reuter.) Tengevolge van het deviezentekort hebben de Berljjnsche zie kenhuizen gebrek aan verbandmateriaal. In sommige ziekenhuizen gebruikt men reeds Er- satz-verbandmiddelen, doch deze voldoen zeer slecht in de praktijk. Ook goud voor tandheel kundige doeleinden begint thans schaarsch te worden. Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiHiiiiiiig 1 VERWACHTING: Meest niatige Zuide- g Hjke tot Zuid-Westelijken wind, betrok- ken tot zwaar of half bewolkt, waar- H schjjnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering 9 Zon op 8.12 - onder 3A2 - Licht op 4.22 Maan op v.m. 0.23 onder v.m. 11.14 29 December L. K. 'i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17