Herziening van de Ziektewet 4 Ernest Michél gehoorzaamt STAAT TERECHT OPSCHORTING DWANG TOT VACCINATIE LEIDER „ZWART FRONT” Onbillijke critiek Vereeniging voor Mulo Algemeene vergadering te Utrecht Rede voorzitter Herstel Bouw van een tweede Indische loonbelasting DOODELIJKE AANRIJDING GEEN VREES VOOR KOUDE Het weer in Europa en Rik Boersema Critiek op de Tweede Kamer Geen spreekuur Overstroomingen in Portugal Dominion-status voor de Philippi jnen Voorstel van Amerikaansche Senaatscommissie De Zwitsersche pers het Derde Rijk BRANDSTICHTING TE BEEMSTER 4 De „KoninginAstrid” weer te Brussel Jaar-afscheid en in Amerika „Statendam” Groote belangen staan voor ons land op het spel In hooger beroep twee maanden geëischt wegens beleediging van minister Colijn van de gegeven ergernis Overbodig betoog Wijzigingen I. V. C. B .-programma Ook van katholieke zijde verzet ^tegen de loonbelasting in Indië ZATERDAG 29 DECEMBER 1934 EERSTE KAMER ,^/fen wenscht zekerheid, terwijl mogelijkheid wordt geboden” Een adres om bemiddelling aan H. M. de Koningin gezonden De conferentie te Batavia I Den Haag, 28 December 1934. ning Uit Amerika zijn berichten gekomen Nadruk verboden) Adressanten verzoeken ten slotte Z. Exc. drin gend, alles in het werk te stellen, om dit werk, bestemd voor een nationale reederlj, te laten uityoeren door de Nederlandsche industrie. Zijn dus aan den bouw groote Nederlandsche belangen verbonden, zoowel in verband met de reeds eerder naar Voren gebrachte argumen ten tot behoud van de passaglerslljn over den Oceaan, de ïndustrieele verhoudingen en de tinancieele aangelegenheid voor de Regeering. ook voor de arbeiders staan groote belangen op het spel. De dempraliseerende invloed, die er van een langdurige werkloosheid uitgaat. de de Spreker verklaarde dat het best mogelijk zou kunnen zijn dat in de afgeioopen maanden door de delegatie en allereerst door hemzelf fouten zijn begaan,"maar voorshands schijnt bet hem toe dat niets is verloren, maar dat daarentegen op verschillende punten een belangrijke toena dering is bereikt. i Spreker verbloemt in geen enkel opzicht het feit, dat de conferentie groote moeilijkheden bracht, zelfs onaangenaamheden en tevens, dat het eerste stadium der onderhandellijgen niet tot een tractaats-aanvulling heeft kunnen leiden. Niettemin onderschrijft de heer Meyer Ranneft) van harte het standpunt door Dr. Nagaoka in genomen. gen in staat dagelijksche weerkaarten te ont werpen. waarop kan worden nagegaan of zulke Amerikaansche stormdepressies ons zullen be reiken en de weervoorspelling is daardoor in een nieuwe phase getreden. Fitz Roy was een pionier, die eenvoudig het lot heeft gedeeld van de meeste pioniers, die de waarheid te vroeg hebben gezien, namelijk in een tijd, dat de om standigheden niet rijp waren om hun denkbeel den te verwezenlijken. Wat nu de koude-invasie in Amerika betreft, deze Is een gevolg van den inval van een Noord- westeiyken, uit het hooge Noorden komenden luchtstroom in verband met en aan de z.g. ach- taand >m in nog wel wat anders te behandelen gehad dan dit ontwerp! En dat de president van den Se naat, Inconsequent na zijn maanwoord aan Mr Pock en blijkbaar verlokt door de in hem op komende woordspeling, op dit slakje zout meen de te moeten leggen, maakte geen prettigen in druk. Heeft hjj er bij de senatoren den laatsten tijd een aardig tempo in, voorzitter Ruys de Beerenbrouck aan den overkant kan met meer recht nog zeggen: „ik óók!'' 'Vrijdagmiddag vond in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de 31ste algemeene vergadering plaats van de Vereeniging voor Mulo. De voorzitter, de heer Lobstein sprak een rede uit, waaraan wjj het volgende ontleenen: te werken, waaronder ongetwijfeld de bouw y,an een dergeljjk schip kan worden gerekend, overgelaten zou worden aan het buitenland, dan moet men wel bedenken, welk een uitwer king dit moet hebben op ,de arbeiders, die, lang werkloos zijnde, het Nederlandsche werk aan buitenlandsche ondernemingen zien opgedra gen. Wederom wenkt het eind eens jaars. 1935 dient zich ras aan. Zulks stort overvloedig sprake uit aangaande het voorbijsnellen van de dagen. Der tijden God, Die de jaren voor Zich henen strooit, gelijk de landman het koren, en in Wiens oogen duizend jaren zijn als de dag van gisteren, als eene nachtwake, schenke Ministers. Kamerleden, Griffiers en wijders allen, die hier werkzaam zijn, een gezegenden uitgang van het oude jaar, en bekwame ons voor de taak, welke in het nieuwe wacht. BRUSSEL, 28 ©ec. (Reuter.) Het vliegtuig .Koningin Astrid'’, dat een record-vlucht van Brussel naar Leopoldsvllle heeft gemaakt, is hedenmiddag te 12.14 uur op het vliegveld Evere (Brussel) geland. voerrecht op Indische bevolkingsrubber in machtigingen met diver- Wij ontvingen een schrijven dd. 22 December 1934 van den heer Ernest Michel te Malden, waarin deze zijn spijt uitdrukt over de „daad van onverbeterde en onveranderde heruitgave' van zijn boek „Neo-Communlsten.” Verder deelt de heer Michel daarin mede, het bovenvermelde boek uit den handel te hebben teruggenomen; hij „verbindt zich aan dit boek, en aan de an dere publicaties, welke tot den tuchtmaatregel (van 31 Augustus 1933. St. Jansklokken 2 Sep tember 1933 No. 557) aanleiding hebben gege ven, in de toekomst geen verdere verspreiding te zullen geven: hij verklaart in alle oprechtheid alles te verwerpen, wat de kerkelijke veroordee- ling en het kerkelijk interdict heeft gewettigd.” zijn en organisaties om op een behoorlijke Gelet op de bovenstaande verklaring, die met goedvinden van den heer Michel door Ons tot herstel van de gegeven ergernis wordt gepubli ceerd. hebben Wij op zijn uitdrukkelijk verzoek het aan den heer Michel gegeven verbod, „omj waar ook tot de H.H. Sacramenten te naderen" met ingang van 23 December 1934 opgeheven. ’s-Hertogenbosch, 24 Dec. 1934. t A. F. DIEPEN. Bisschop van 's-Hertogenbosch zonder een van deze van een uit- i ver- Onze landgenoot, de chansonnier Rik Boer- sMna. zal in de maanden Januari en Februari in de verschillende internationale wintersport plaatsen van Tirol, Salzkammergut en Beieren voordrachtavonden geven. niet gelden voor de in-functle-zljnde onder wijzers; wel zullen ook de U.L.O.-onderwijzers niet rechtstreeks door dezen maatregel getrof fen worden, maar toch zal een neerdrukking van ons geheele corps er het gevolg van moe ten zjjn. En voor het U.L.O. zou het gevolg zijn, dat er een nijpend gebrek zou ontstaan aan bezitters van hoofdacte met bijacten. En een nieuwe salaris-regellng? Indien deze alleen ten doel mocht hebben een overzichtelljke regeling in het leven te roepen, kunnen wij er vrede mee hebben. Maar tegen een verlaging van het algemeene salarispeil moeten wij ons ten sterk ste verzetten. Naast de dlrect-flnancieele positie is een be langrijke kwestie, die onze aandacht vraagt: de benoeming tot hoofd eener U.L.O.-school. Onze vereeniging staat op het gezonde standpunt, dat tot hoofd eener U.L.O -school benoemd moeten worden die leerkrachten, die bij bet ULO. werk zaam zijn. Wij mochten ervaren, dat vele gemeente- autoritelten dit standpunt deelden. Niet alle. Inderdaad. Maar onze bemoeiingen in dezen had den toch dikwijls succes. Daaraan dreigt nu een eind te komen. Tengevolge van de aanneming van het bekende amendement-Suring kunnen de gem. besturen in een vacature voor hoofd voorzien door óf een wachtgelder óf een hoofd, wiens salaris voor rljksvergoedlng in aanmerking komt, te benoemen. Zoodoende is de promotie feitelijk afgesneden. Onze U.L.O.-scholen hebben een groot belang bjj de onderwüzers-opleiding. WU zouden het betreuren, als de ook door ons gewenschte op leiding voor één bevoegdheid tengevolge zou hebben, dat de zoo gevormde onderwijzer in wetenschappelijk opzicht achter zou staan bij den tegenwoordlgen hoofdacte-bezitter. Hierna kwam een aantal voorstellen van de verschillende afdeellngen in behandeling. De vergadering wordt beden voortgezet. Tegen dit ontwerp, dat tenslotte met 22 te gen 16 stemmef is aangenomen, hebben zich behalve de sociaal-democraten en de vrijzinnlg- -democraten prof. Kranenburg én prof van Embden, ook vier katholieken verzet, n.l. de heeren de Bruyn, Andriessen, Visser en Ser- rarens. Deze laatsten en de heer DE BRUYN sprak dit uit hadden er bezwaar tegen, dat btj de op zeer lage inkomens gelegde loonbelasting zelfs geen aftrek voor noodzakelljk levensonder houd wordt toegepast. Zij wenschten. dat er al thans een systeem zou zijn, waaraan men zich in geheel InBië zou hebben te houden en na men geen genoegen met dr. Coljjn’s opnieuw herhaalde toezegging, dat hij met de Indische Regeering in dverleg zal treden ter voorkoming van hardvochtige toepassing dezer nieuwe hef fing. n Dr. Meyer Ranneft zeide: „Het hokt nog hierop, dat men op enkele punten zekerheid wenscht, terwijl slechte mogelijkheid wordt geboden.” Zonder de zaken beter voor te stellen, dan zij in werkelijkheid zijn acht spreker het stel lig denkbaar dat over eenigen tijd een ac- coord bereikt kan worden. Spreker verwees hierop naar voortgezette besprekingen te 's-Gravenhage of te Tokio. Tweede klas Zuid I c. Heel; HW—Belfeldia Tweede klas Zuid II c: Venray; Servatius— DEV. Derde klas Zuid II C; Meerlo: Concordia- Constantia. Voorts zal de wedstrijd LeonidasDHL. die te Rotterdam wordt gespeeld, reeds om 12 uur aanvangen. Het jaar is in de Eerste Kamer gesloten met een kort woord van den president, hetwelk we hieronder laten volgen. Minister Marchant, ware hjj niet juist weggeweest uit de vergader zaal, zou gemeesmuild hebben om de buitenis sige woordvormen, waarin de leider van den tegen zjjn vereenvouding van de schrijfwijze ge- kanten Senaat wederom zijn spreektaal wrong. BARON DE VOS VAN STEENWIJK sprak als volgt: Het langst is gedebatteerd over de wijziging van de inkomstenbelasting en de invoering van een loonbelasting in Indië. Noch de sociaal democraat MR MENDELS noch de liberaal MR. POCK, noch de vrijzinnig-democraat» PROF. KRANENBURG noch DR. COLIJN zelt hebben daarover iets nieuws kunnen te berde brengen. De beswaren tegen het ontwerp zelf heeft Minister Oolijn opnieuw trachten te ver- klelrttn met de argumenten, dat het grootste deel van de verwachte vijf millioen zal komen van contribuabelen. die vroeger niet ta achter halen waren, an dat in de praktijk de werking van de loonbelasting minder afschrikwekkend zijn zal dan men het zich in theorie voorstelt. Prof. Kranenburg, die zjjn verzet vooral grond de op de overweging, dat de Volksraad, welke deze belastingvoorstellen verwierp, veel deskun diger is d^ji de Nederlandsche Sta ten-Gene raal, kreeg ten antwoord, dat de Indische Re-’ geering. die niettemin deze maatregelen onver mijdelijk acht, door haar over heel Indië ver takt bestuursapparaat op haar beurt weer vee) deskundiger is dan de Volksraad. De maatregelen door Nederland genomen, troffen enkele Japansche belangen op vrjj on verwachte wjjze, waaruit een sterke antl-Neder- landsche stemming ontstond, zich uitend in een volkomen onverwachten en bijzonder scherpen weerslag. De conferentie begon daardoor onder moeilijke omstandigheden, niet alleen stonden de delegaties tegenover elkaar en tegenover een publieke meening van beide zijden, doch bo vendien kon, noch aan Nederlandsche zijde, noch aan Japansche zijde, een eenvoudig desideratum worden gesteld. De directeur-generaal der P.T.T. is verhin derd op Vrijdag 18 Januari >s. zijn gewone wekeljjksche spreekuur te houden. De besturen van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenijpingjjp en het Roomsch Ka tholiek Werkliedenverbond in Nederland heb ben zich tot den Minister van Economische Zaken gericht met een schrijven, betreffende, d* „Statendam” voor de Holland-Amerika Lijn. terzijde van een diepe depressie. Nevensti kaartje geeft het stelsel van luchtstrooÉ zoon geval tveer. - Of nu de betreffende depressie al of niet den Oceaan oversteekt, speelt geen rol bij de vraag, of wij een dergeljjke koude-invasie hier te wachten hebben. Want de plotselinge uitbraak 'van zeer koude polaire lucht over de Ver. Staten is een typisch Noord-Amerikaansch verschijn sel. dat zonder verband hiermede ook in West- Europa. docb-veel zwakker en door een andere zg. uitvalspoort voorkomen kan (voornamelijk in de .lente). WU behoeven ons hier dus niet ongerust te maken over de meteorologische gebeurtenissen in Amerika. Dreigt hier een inval van koude lucht, dan zou die uit het Oosten komen maar de algemeene omstandigheden zijn daarvoor nóg niet gunstig en nog steeds vloeit hier warme lucht uit den Oceaan toe (zie het kaartje) die het vochtig-zachte weer in stand houdt. Mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, opende Vrijdag de Waterleiding voor het Land van Heusden en Attena te Almkerk In den afgeioopen zomer is de dubbele wo- aan den Hobrederweg. eigendöm van den heer Zweep aldaar, afgebrand. De woning zoo wel als de Inboedel van een der bewoners was verzekerd bij de onderlinge brandverzekering te Beemster. Een der bewoners was echter niet verzekerd. Reeds dadelijk was er voor de politie aanlei ding te vermoeden dat hier kwaadwilligheid in het spel was. doch men heeft geen aanleiding kunnen vinden om Arrestaties te doen. Thans echter, btj een huiselijke twist van oe familie B„ is gebleken, dat B. de brand had aangesto ken. de politie heeft hem gearresteerd B. moet het feit reeds hebben bekend. De arrestant is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. De minister van Koloniën, de minister var Verkeerswezen, evenals de vleugel-adjudant van den Koning en de Brltsche ambassadeur waren, naast honderden juichende toeschouwers, bij de aankomst aanwezig. De vliegers Waller en Franchomme werden in triomph uit het toe stel gedragen. NEW-YORK, 29 Dec. (Reuter.) De senaats commissie voor de Philippijnen zou aan de in- heensche leiders te Manilla voorgesteld hebben een( statuut te accepteeren, dat de Philippijnen tot dominion van de Vereenlgde Staten maakt. Dit zou in verband met den algemeenen toe stand in den Pacific voordeel opleveren, daar de Philippijnen hierdoor de gevaren vermijden van een absolute onafhankelijkheid, welke zjj anders zouden verkrijgen. Naar vernomen wordt zou Quezon, de president van den senaat te Manilla, naar dit voorstel wel ooren hebben. Hjj zou echter tevens een economisch accoord met de Vereenlgde Staten willen hebben. Op dezen laatsten eisch zou de senaatscommissie weer ontwijkend hebben geantwoord, daar dit niet in het belang der Vereenlgde Staten zou zijn. Spreker is optimistischer «gestemd dan eenige maanden geleden. Japan en Nederland wen- schen ernstig voo^ beide partijen een bevredi gende regeling te verkrijgen, waarvoor een basis thans aanwezig schijnt te zijn. BATAVIA, 28 Dec. (Aneta). Naar aanleiding van de vriendschappelijke boodschap, door Dr. Nagaoka bij zijn vertrek uit Soerabaja aan Aneta gezonden, verklaarde nu ook Dr. Meyer Ranneft, voorzitter der Nederlandsche delegatie, zich gaarne bereid zjjn persoonlijke meening over het verloop der conferentie te kennen te geven. In den aanvang van het jaar 1934 waren drie dingen duidelijk. n.l. dat Japan met een geweldig productievermogen Ned.-Indië met goedkoops goederen overstroomdedat Ned.-Indië de jaren lang gevolgde politiek van onvoorwaardelijker vrijhandel noodgedwongen moest laten vallen, om een beschermingspolltiek te volgen; en ten slotte dat er een tractaat bestond tusschen Japan en Ned.-Indië. "t Zjjn droeve tijden die we beleven. Droeve tijden, voor land en volk, niet minder voor ons onderwijs. Groote offers worden van ons volk gevraagd, de belasttngschroef kan niet verder worden aangedraaid. De regeering erkende dit door in de Toelichting op de Begrooting 1934 mee te deelen, dat ons volk geen hoogeren be lastingdruk kan dragen. Waar de belasting opbrengst geringer wordt, moet de compensatie gevonden worden in de vermindering van «uit gaven. En ook het onderwijs moet daarbij een veer laten. Wanneer wij dit erkennen, beteekent dit niet, dat wjj alle genomen of nog te nemen maatregelen, kunnen goedkeuren. Steeds wordt door de autoriteiten beweerd, dat er by de be zuinigingen op onderwijsgebied rekening mee moet worden gehouden, dat de vitale belangen van het onderwijs niet worden geschaad. Wij kunnen deze stelling natuurlijk onderschrijven, maar vragen ons toch af, wat men onder die vitale belangen verstaat. De groote toename van het aantal ULO- leerlingen heeft in verschillende persorganen de aandacht getrokken. Opschriften als: De U.L.O.- school doorgangshuis en bewaarschool schrik ken ons op en moeten vooral duidelijk maken, dat de groei van het U.L.O. een crisis verschijn sel is. Wij ontkennen niet, dat er op de M ULO.- school leerlingen komen, die daar niet op hun plaats zijn. Het vraagstuk is ook onze aandacht waard. Met bewonderenswaardige voortvarendheid en onbluschbare geestdrift heeft de minister de gewijzigde spelling de Vries en te Winkel door gezet. Wij als onderwjjsmenschen zijn hem voor dit optreden, dat wjj in het belang achten van onze schooljeugd, dankbaar en brengen hem gaarne hulde voor 'n maatregel, dien we al jaren voorstaan.. Men heeft den minister het verwijt gemaakt, 'dat hij juist in dezen tijd met zijn groote vraagstukken zich inlaat met zulk klein gedoe. Maar juist de woedende oppositie der tegenstanders bewijst, dat dit verwijt zeker on verdiend is. WIJ wijzen er uitdrukkelijk op, dat ook voor onze U.L.O.-scholen de spelling-Mar- chant van het grootste belang is. Dit Jaar -geen salarisverlaging, tenminste zoo lazen we in de Toelichting op de Begrooting. Maar dreigend kwamen de persberichten over de herclassificatie. In woord en geschrift heb ben wfj krachtig stelling genomen tegenover deze plannen der regeering. Algemeen was het verzet, niet alleen uit de bedreigde gemeente, maar ook van hen, wier salaris geen gevaar zou loopen. Aan de actie, door de Onderwjjscen- trale op uitstekende wjjze georganiseerd, heb ben wjj ook krachtdadig deelgenomen. Nogmaals doen wjj een ernstig beroep op de regeering. om deze gecamoufleerde salarisver laging niet door te voeren. Maar terwijl dus de plannen "tót herclasslficatle nog hangende zjjn, komt weer een nieuwe dreiging, om onze finan- cieele positie te verzwakken. We hebben het kunnen lezen: geen belooning voor hoofdacte of voor bijacten. Wel zal dit De Minister hield zich stevig vast aan wat in 1927. toen hjj zelf voor het eerst met dezen maatregel kwam, de overweging geweest was. n.m. T feit, dat de Overheid haar onderdanen niet dwingen mag tot het ondergaan van een bepaalde handeling, zoolang daaraan een groot gevaar optreden van encephalitis verbon den blijkt te zjjn. Daarom kon Minister Slote- maker. zonder in een breeder debat te treden zoowel den soclaal-democraat DR. WIBAUT, die volledigen terugkeer naar den toestand van vóór 1929 bepleit had. bestrijden als den anti- revolutlonnalr JHR. VAN ASCH VAN WIJK, die algeheele afschaffing van den vaccinedwang voorstond. donderdagmiddag omstreeks een uur werd op deh Kranenbürgerweg te 'sGravenhage de 76- jarige J. M. door een vrachtauto aangereden, vermoedehjk tengevolge van eigen onvoorzich tigheid. Hjj kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd, en is in bewusteloozen toestand naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd, waar hjj des avonds is overleden. Er is van verschillende zijden in den Senaat aanmerking gemaakt op de omstandigheden, waaronder men dit ontwerp behandelen moest. Het afdeellngsonderzoek, zoo klaagde Mr MEN DELS, had moeten plaats hebben, terwijl de Handelingen van de beraadslagingen in de Tweede Kamer nog niet verschenen waren en men dus niet eens officieel wist, of het ontwerp aan den anderen kant van het Binnenhof al dan niét was goedgekeurd. De sociaal-democra tische afgevaardigde vergat bjj dit mopje -na tuurlijk. dat de Tweede Hamer krachtens de Grondwet aan de Eerste mededeellng doet van de door haar goedgekeurde wetsontwerpen. Ook Mr. POCK klaagde en zocht de schuld bjj de Tweede Kamer, die het ontwerp te lang had laten liggen, en bjj de Regeering, die niet op spoed bjj haar had aangedrongen. „Het is goede parlementaire usance.” zoo maande voorzitter BARON DE VOS VAN STEENWIJK. ..dat de eene tak der volksvertegenwoordiging zich onthoudt van critiek op de werkwijze in den anderen tak. zelfs al laat de Kamer van honderd de zaak eens in het honderd toopen!" Waarop Mr. Fock ad rem repliceerde, dat die critiek nog een tikje onvriendelijker waal Beider critiek was onbillijk. De Tweede Ka mer heeft in de achter ons liggende maanden daarom in geen uit AineriKa zyn oenenten gekomen over een inval vah hevig* koude. Tegelijkertijd is het weer in West-Europa voor den tijd van het jaar bijzonder zacht en vochtig. Een dergeljjke tegenstelling moet opvallen, al liggen beide werelddeelen ver van elkaar af. Het verschijnsel zal temeer de aandacht trekken, omdat de mee- 'nlng nogal wijd verbreid -is. dat Amerikaan- sche weerstoestanden na eenigen tijd hier ver wacht kunnen worden. Oude menschen zullen zich waarschijnlijk herinneren, dat vele Jaren geleden vanuit Engelafid voorspellingen van storm in Europa werden gedaan, wanneer in Amerika een zware storm was voorgekomen. Zij waren afkomstig van den Engelscher ad miraal Fitz Roy. die de meening was toege daan, dat stormdepressies. welke in Amerika verschenen, altijd den Oceaan overstaken en dan later in ons werelddeel storm zouden vet ooi zaken. De voorspellingen liepen meestel op misluk king uit. Het heet, dat Fitz Roy zich dit zoo zeer aantrok, dat hl) zich van het leven be roofde. Later is gebleken, dat zijn zienswijze niet geheel en al onjuist was. Men heeft uit weerberichten, menigmaal gevallen kunnen aan- toonen, dat een stormdepressle den Oceaan overstak maar daar dit geen wet van Meden en Perzen is, kan men er-geen storm voorspellingen op gronden. De tegenwoonllge Internationale radlo-weerberichten-dlenst stelt de meteorolo- Behalve de sociaal-democraten hebben zich ook de liberalen Fock en Gelderman en de vrljzinnig-democraat prof. Kranenburg tegen dit met 18 tegen 11 stemmen goedgekeurd ont werp gekeerd. LISSABON. 29 Dec. (Reuter.) Sedert de Kerstdagen wordt Portugal door hevigen regen val geteisterd, waardoor groote overstroomin gen plaatsvinden. De scheepvaart aan de Portugeesche kust en op de rivieren Ijgt bijna volkomen stil. De Dour is bulten haar oevers getreden en vele schepen moesten buiten de haven van Oporto voor anker gaan. Ook de momenteel in aanbouw zijnde kaden De groote behoefte aap aébeid, welke er op de scheepswerven in' de geheele wereld be staat, «dringt natuurlijk de scheepsbouwers, in de diverge landen gevestigd, ertoe, te trachten, den bouy van het bedoelde schip voor zich le veroveren. «Bekend is, dat dit gepaard gaat met aanbiedingen in onderscheidenen vorm, neer- komende op openlijke dan wel verkapte subsi dies. Het behoeft geen betoog, dat ook de Neder- la*hdsche scheepswerven, wellicht nog meer dan elders, behoefte aan arbeid hebben. Het is met de werkgelegenheid in deze industrie hier te lande momenteel hopeloos gesteld. Hét over- .groote deel van de scheepswerven in ons lan(l_ ligt stil, terwijl daar, waar nog gewerkt wordt, het personeel tot op 1/3 of 1/4 is ingekrompen. Eenige duizenden geschoolde en ongeschool de metaalbewerkers zjjn werkloos sinds korten of langeren tijd. tenRjl door het stilliggen dej' wfrven de mogelijkheid, om op de wereldmarkt” te kunnrti concurreeren. steeds geringer wordt. De bouw van een dergeljjk schip zou voor de metaalnijverheid in ons land beteekenen. dat ongeveer 2000 menschen meer dan een vol jaar werk zouden hebben, terwijl zulks ook van zeer groot belang zou zjjn voor de meubelindustrie hier te lande, voor wat betreft de afwerking en de inlichting van zulk een schip. Daarnaast wijzen adressanten op de ziléer- industrle. de textlel-industrle. enz., welke bjj den bouw eveneens belang hebben. s Aangezien in alle industrieën, welke btj dan bouw van zulk een schip betrokken moeten worden, groote werkloosheid heerscht. is eën werk van. een zoadanlgen omvang voor al deze industrieën van zeer groot gewicht. $an belang is dit ook voor de Overheid zelf De bedragen voor de werkloozenuitkeeringen. welke voor al deze personen bestemd moeten worden en een enorm bedrag omvatten welk be drag bovendien onproductief is, behoeven in het geval, dat tot den bouw van het schip in ons land besloten wordt, niet te worden uitge keerd. hetgeen bjj de vraag, op welke wtfzg de bouw van een dergeljjk schip gefinancierd mbet worden, niet uit het og mag worden verloren.' BERN. 29 Dec. (Reuter) Het Zwlteerscfi Telegraafagentschap meldt, dat „Bund”, de „Nationalzeitung” en Zürcher Ztg." welke in Duitechland voor onbepaalden tijd en zonder opgaaf van denen zijn verboden, verklaren, dat zij De Eerste Kamer heeft in haar laatste ver gadering van dit jaar nog een agenda afge werkt, waarop een vrij groot aantal niet onbe langrijke wetsontwerpen stond. In hooger beroep stond voor het Gerechtshof te Den Bosch terecht A. J. M„ algemeen leider van het Ned. Volksfascisme, wonende te Olster- wljk. Verdachte was door de rechtbank te Breda veroordeeld tot f 100.boete of veertig dagen hechtenis wegens beleediging van den voorzitter van den Ministerraad Dr. Colijn. Verdachte had de eer en den goeden naam van den mi nister aangerand door opzettelijk een groot aantal exemplaren van een door hem geschre ven pamflet en dat grove beleedigingen Inhield tegen den Minister van Koloniën, in het open baar te doen verspreiden. Er werden geen getuigen gehoord. De advo- caat-generaal las het geheele pamflet voor, waarvan de inhoud een aaneenschakeling was van opruiende uitlatingen, een schelden op den minister. Het moet tot een omwenteling kómen, heet het. De toekomst is aan helJt fascisme. Minister Coljjn stelt zjjn eigenbelang boven dat van het Ned. volk. enz. A Het O.M was van het vonnis in hooger be roep gekomen, op grond, dat de strlftfclicht was voor een zoo ernstig misdrijf tegerv de re geering. Maar ook verdachte berustte,'niet in het vonnis. Want hij had den minister niet willen beleedigen en. ook geen beleediging be doeld. De persoon van minister Colijn kon hem niets schelen: de strtjd ging alleen tegen het systeem van regeeringsbeleid. Verdachte antwoordde kalm en beleefd op wat hem gevraagd werd en niets aan zijn uiter- Hjk verried in hem den leider van „Zwart Front”, den schrijver van een zoo raaskallend beweren. Zoowel de president Jhr. Mr. van Meeuwen als de advocgat-generaal Mr. Massink. toonden met de woorden uit het pamflet duidelijk aan. dat al dat schelden zeer beleedigend was, grof en ongerijmd. Ja, zeide verdachte en tóch heb ik Colijn niet willen beleedigen. Maar de menschen slapen zoo vast, dat men wel krachttermen moet gebruiken, om hen in hun eigen belang eens wakker te schudden. De president wees er op, dat als men kritiek heeft of iets zegen wil, er wel andere wegen ma nier uiting te geven aan wenschen en verlan gens. De advocaat-generaal betoogde, dat het in ons land niet toelaatbaar wordt geacht de ré- geeringspersonen op dergeiyk» manter te sma den en hen te beleedigen op zoo opruienden toon. Er zijn altijd nog menschen onder de massa, die zich door dergeljjk geschrijf laten beïnvloeden en laten opstoken. Daar dient tegen gewaakt! Het gezag moet onaangetast bljjven, wil men niet geducht met den straf rechter te maken krjjgen. Eén senator de sociaal-democraat DANZ heeft over de technische herziening van de Ziektewet een volkomen overbodig betoog ge houden. Ten aanzien van het belangrijkste daarin aangeroerde jxmt het teveel aan bedrjjfsvereenigingen. dat tot een minder wen- schelijken concurrentiestrijd leidt heeft MI NISTER SLOTEMAKER DE BRUINE nog eens herhaald, wat «hjj terzake reeds in de Tweede Kamer gezegd heeft: bjj de herziening van de Ongevallenwet zal een eerste stap in de rich ting van beperking worden gezet. Twee sprekers had dezelfde bewindsman te beantwoorden bjj het ontwerp, dat opnieuw den termijn, waarbinnen de indirecte vaccina- tledwang is opgeheven, met twee jaar verlengi Spr. vindt de straf door de rechtbank opge legd bepaald te gering voor zulke grofheden tegen den voorzitter van den Ministerraad en eischte met vernietiging van het vonnis in zooverre: twee maanden gevangenisstraf. Verdachte beweerde nogmaals geen beleedi ging bedoeld te hebben. De uitspraak werd bepaald op 7 Jan De volgende voor Zondag vastgestelde wed strijden zjjn uitgesteld: De meeste daarvan passeerden enkel woord onder de harde hamerslagen president de Vos van Steenwljk. Van groep dienen vermeld de heffing band met de rubberrestiictie' de tot 't aangaan van overeenkomsten se Indische ondernemingen naar de opsporing en ontginning van allerlei bodemschatten jodium, goud. zilver, koper, zink, lood, man gaan. Ijzer en zwavel in Oost- en West- Java, de wijziging van de Indische Staatsrege ling waardoor de mogelijkheid geopend wordt om den Raad van Nederlandsch-Indië tot een college van vier in te krimpen, de nadere en op de herziene salarissen gebaseerde regeling vanu de tjjdeljjke korting op de Indische pen sioenen en de verlenging van het zoogenaamde Stopwetje voor het Lager Onderwijs. blaoen „Neue opnieuw i re- hun stijl niet kunnen pasklaar maken volgens de buitengewone eischen. welke blijkbaar voor de toelating in Dultschland aan de in de Duiteche taal verschijnende neutrale pers worden ge steld. aangezien het voor hen een onafwijs bare voorwaarde is den polltieken toestand en de gebeurtenissen in het buitenland vrij te kunnen beoordeelen. ten einde de openbare meening in Zwitserland objectief te kunnen Inlichten. Zooals de door* de Duiteche regeering gedu rende de laatste 18 maanden tegenover de pers gevolgde politiek aantoont, kan geen enkel blad, dat plaats verleent aan de verdedi ging der Zwitsersche belangen en aan dte Zwit- sersche opvattingen, zonder sich te laten lei den door overwegingen in verband met den verkoop in het buitenland, ongestraft in Duitechland'worden verspreid. De drie genoemde blade», hebben besloten hun algemeene gedragslijn enkel opzicht te wijzigen ZU weigeren ^m commereieele redenéki spe ciaal voor Duitechland geschikt gemaakte edl- De besturen van de R. K- Werklledenvereeni- ging ..St. Joseph" en den Bestuurdersbond te Culemborg. hebben aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waarin zjj haar bemiddeling inroepen Inzake de woningkwestie. De tusschenkomst van H. M. wordt veraocht opdat aan den onhoudbaren toestand en aan de tegenwerking van huurverlaging en verbetering der volkshuisvesting ren eind worde gemaak-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 25