H Alkmaar en omgeving in 1934 Illlllllllllllllllllllllllllll H ruchtmakende ontslagen van blijven werken meenen i zakenleven geen gunstig Jaar achter zich heeft. De Gamlt, waarvan het bezoek zeer crre be neden het peil van de vorige Oamlt bleef, recht vaardigt die meening; zij was tevens een tref fend bewijs van de mindere koopkracht van het publiek, vooral van het publiek uit het platte land, dat in dezen moeilijken tijd het ergste getroffen is door de crisis. Zoowel land- als tuinbouw maakten een slecht jaar; hn aantal faillissementen uit de provincie stygt en vele bedrijven op het platteland staan voor den on dergang. ondanks den steun, die de Regeerings- maatregelen bieden. En het kan niet ui: blijven, dat van deze verarming van het platteland de Stad den terugslag ondervindt. Een slecht jaar voor het zakenleven I I MAANDAG 31 DECEMBER 1934 Wijziging der grondpolitiek Het Victoriebad Mutatie» in den Raad - Een lichtpuntje Varia Uitbreiding Het gemeentebestuur Joyeuss entree Vlieg veld plannen Het zakenleven De toestand wordt zorgelyk De brandweer V reemdelingenverkeer Jhr. mr. Een victoriebad in de victoriestad Mutaties in het Gemeentebestuur en reorganisatie van de bedryven De exodus der belasting betalers DE TOESTAND IS ZORGELIJK Personalia H. van Kinschot verliet het landelijke Zuid-Laren, om burgemeester van Alkmaar te worden Da Choorstraat, na de metamorphose, welke sy dit jaar onderging Reorganisatie der bedryven W egverbetering iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiui pen hem zeker dankbaar Is. 1933 er ge- kwam Tr. O. ver ier btf Ing Herinnering aan het afscheid van burgemeester mr. W- C. Wendelaar. De hoog- eerw. heer Deken E. P. Rengs drukt den scheidenden burgervader de hand. Links op de foto de zeereerw. pater L. C. Biesta O-P., die in den loop van dit laar benoemd werd tot pastoor te Nijmegen den. die zich nu elders vestigen, in de gemeente te houden 1? I De gemeente zal od. haar grondpolitiek moe ten wyzlgen. De grondeigenaren zullen straks hun terreinen goedkooper van de hand kunnen doen, dan thans de gemeente. Maar de concur rentie mag toch geen motief zyn, om de vast stelling der uitbreidingsplannen nog langer te traineeren? Lijkt het er niet wat op, dat de ge meente, door op de eerste plaats aan haar eigen grondbedrijf te denken, de kip met de gouden eieren slacht? De Alkmaarsche belastingbetalers, die de accomodatle en de genoegens van het stadsleven genieten, wonen elders, aan den rand van Alkmaar en brengen daar hun belasting gelden. Die exodus van belastingbetalers moet gestuit worden! Ot zou het anders geen overweging verdienen de annexatie van dat gedeelte der randgemeente aanhangig te maken, waar die Alkmaarsche zakenmenschen hun tenten hebben opgeslagen? Bergen en de andere badplaatsen maakten een zeer slecht seizoen. Het ultblljven van Re- geerlngsmaatregelen, om den trek van Hollan ders in de vacantle naar het buitenland tegen te gaan, werkte ook dit jaar fnuikend voor het vreemdelingenverkeer. In de maand Juli alleen verkocht één reisbureau 37.000 spoorblljetten naar Duitschland en 5J4 mlllloen reismarken. Hoeveel Nederlanders, andere relsbureaux, au to- progressle personae le van ver ven oog in- md een die erd ey- 50 gte len ten hts Ing ui len ast ere. Het jaar 1934 is voorbij; het is aan Alkmaar niet onopgemerkt voorbij gegaan, doch het zal gauw vergeten zijn. Het nieuwe jaar, waarin om. de gemeenteraadsverkiezingen vallen, eischt onze belangstelling weer op. Morgen be gint weer de geschiedenis van het nieuwe jaar, de geschiedenis, die wjj in ons volgend jaar overzicht hopen te beschrijven. Moge dat overzicht meer perspectief bieden voor een betere toekomst dan dit. het redenen”, onr den uitdrukking te gebruiken, J. Westerhof. Het ultbljjven van de vorst in December was voor de vele zaken, die het van de winter-arti kelen moeten hebben, een niet in te halen strop. Een meer opzienbarende mutatie In den Raat was het heen-gaan om „hem-moveerende een in Alkmaar klassiek gewor van wethoudei In dit verband dient nog even herdacht te worden het overlijden van den oud-wethouder Jb. Cloeck. die destijds de portefeuille van On derwijs beheerde en van het oud-raadslld O. Veen, die vele jaren de 8. D. A. P. in den Raad vertegenwoordigde. In het afgeloopen jaar kreeg Alkmaar zijn - tennispark en wielerbaan. De telefoon werd ge automatiseerd. De Handelsschool viel gedeelte lijk als slachtoffer van de bezuinigingen van den Minister van Onderwijs en werd beperkt tot een 4-Jarigen cursus. In het Landbouwhuls werd het kantoor van de Landbouwcrisis-orga- nisatie gehuisvest. Een verzoek tot demping van het Verdronkenoord werd met op één na alge meene stemmen door den Raad afgewezen. De tegenstemmer zei. dat het er toch-eens van zal moeten komen. Wij betwijfelen dat nog. Want naarmate we verder in den tijd komen, zal dit stukje oud-Alkmaar slechts winnen aan histo rische waarde en zal men er des te meer prijs op stellen, om dit souvenir van de oude vtctorie- stad van vroeger eeuwen te bewaren als een kostbaar kleinood. De droevige ongevallen, waarbij twee zusjes onder een vallend muurtje bedolven en gedood werden en waarbij een moeder met haar twee jarig zoontje, tengevolge van na een ontsmet ting van hun woning overgebleven cyaan-na- trium-gas den dood vonden, moeten we in dit overzicht even aanstippen. Van historische beteekenis was het bloot- graven van de fundamenten van bet kasteel van de graven van Egmond en het in zijn oude luis ter herstellen van het kasteel Radboud te Me- dembllk. Mede van cultureele beteekenis is de herbouw van den abdij van Egmond, waaraan dit jaar met de stichting van de voorloopige priorij begonnen werd. Met de belangstelling voor den wederopbouw van deze abdij leefde de vereering van St. Adalbert, den patroon van Kennemerland op. Voor de burgerij mag het misschien een licht puntje zijn, dat de gastarleven lager worden; voor de gemeente beteekent dit echter een derving van 25.000. Zij zag zich wel genood zaakt zoo royaal te zijn, om de daling van het gasverbruik, die dit jaar 250.000 M3 bedroeg, te stuiten en de concurrentie met de petroleum, die vooral in de nieuwe vergasslngstoestellen zoo voordeellg is, het hoofd te kunnen bieden. De gasprljs is, wat het vastrechttarlef betreft, teruggebracht tot den petroleumprijs van 8 ct. er nog lager. Mocht de verlaging van het elec- triciteitstarief met 1 cent het vorig jaar een gunstige factor genoemd worden, met deze gas tariefsverlaging is dit, zooals uit bovenstaande blijkt, geenszins het geval. Een ander lichtpuntje voor de burgerij mag ar. Ing Us- te; eld en toa >g- len ten en. mr Jd. n- dieper ingezet en wel zóó, dat vooral de kleinere belastingbetalers en de normale en groote ge zinnen er de dupe van werden, ijs in de heffing van de opcenten op ft belasting, van 85 tot 125, verdween, toen oe- sloten werd 200 opcenten te heffen. Als men bedenkt, dat deze belastingverhooglng 120.000 in het laatje moet brengen, dan ziet men, boe Ingrijpend deze belastingverhooglng is. D'r wacht ons echter nóg een belastingver hooglng; nJ. door de plaatsing van de gemeen te van de eerste in de derde klasse voor de heffing van de gemeentefondsbelasting, welke maatregel 56.000 zal moeten opbrengen. De salarisverlaging zal 55.500 moeten opbrengen; de bedrijven zullen 38.800 meer dan aanvan kelijk geraamd was, moeten ultkeeren en de subsidies worden met een kleine 10.000 ge kort. Al deze bedragen zullen mét de uitkee- ringen voor werkverschaffing en werkloozen- steun het aanvankelijk geraamde tekort op de Begrootlng 1935 van 540.000 moeten dekken. Dit voorproefje van de begrootlng van het volgend jaar. gevoegd bij de sombere geluiden van diverse raadsleden, maken maar al te zeer de woorden van wethouder Van Slingerland waar, dat bet zorgelijk begint te worden met de gemeentefinanciëndoch óók blijkt hieruit, dat de taak van stadsbestuurder er in de toekomst niet lichter op begint te worden. In de raadzaal bracht zijn persoon een geheel andere sfeer. Bij het lelden der verga deringen toont hij niet die diplomatieke eigen schappen, die het kenmerk waren van zijn voorganger, die vanaf het oliedoek nog steeds geëischt als leider in het in hem ten. Bil monde van alle fractievoorzitters heeft de Alkmaarsche bevolking burgemeester Wen delaar In de afscheidsvergadering op 13 Ja nuari haar waardeering uitgesproken voor zjjn werk in het belang van stad en volk. Al die woorden werden geresumeerd in den tekst van de oorkonde, welke de Raad zjjn scheidenden voorzitter aanbood en waarin uiting werd ge geven aan „de gevoelens van bijzondere er kentelijkheid voor zijn beleid en goed inzicht en zijn groote toewijding als burgemeester van 1 December 1919 tot 15 Januari 1934 en mede vertolkt werd de hoogachting, welke de bevolking aan Mr. Wendelaar om zijn hooge plichtsopvatting en om zijn welwillende per soonlijkheid heeft toegedragen.” In den loop van het jaar heeft Mr. Wende laar meermalen blijk gegeven zjjn stad en zijn Alkmaarders nog niet vergeten te hebben. Ook Alkmaar is dezen magistraat nog niet vergeten en zal aan zjjn persoon steeds waar- deerende herinneringen bewaren. Dit is het nieuwe geluld, dat df> nieuwe wethouder van financiën, de heer O. van Slin gerland. in de Decemberzittlng van den ge meenteraad ten aanzien van den ftnancleel- economischen toestand van Alkmaar Het booten. De heer Hoytlnk vond hierin aanleiding te constateeren, dat dit geluid meer objectief was dan hl) tot dusverre van het college, in casu van den vorigen wethouder van financiën, te hooren kreeg en hy stelde reeds meer ver trouwen in het college In het vooruitzicht. De heer Vogelaar Het hierop het pessimis tische geluid hooren, dat niet meer op mee vallertjes gerekend behoeft te worden; zijn fractiegenoot Grondsma dikte deze meening nog even aan, door te vóórspellen, dat de zeven vette jaren nooit meer terug komen. Deze minder aangename geluiden werden door nóg minder aangename raadsbesluiten gevolgd. De salarissen van het gemeen tepersoneel, die het vorig jaar onaangetast bleven, werden met 7.4 pet. verlaagd. De belasting werd verhoogd Beperkte de belastingverhooglng zich het vorig Jaar tot «enige onbeteekenende belastin gen als die op de gebouwde eigendommen en de tonnenbelastlng, dit Jaar werd bat mes er Het bestuur van onze kranige brandweerwelke haar 55-Jarig bestaan herdacht en wier moedig optreden bij de blussching van den brand in den toren der St. Do- minicuskerk aller eerbied af dwong Wat de personalia betreft, herinneren we aan de benoeming van Mr. Boerrigter tot kanton rechter, als opvolger'van Mr. D. Basterd; aan de benoeming van Drs. Van der Weyst, rector van het St. Petrus Canisius-lyceum tot Inspec teur voor het Middelbaar en gymnasiaal Onder wijs in de Eerste Inspectie; hy werd aan het lyceum opgevolgd door Rector Klippers. Het eervol ontslag aan den gemeente-ontvanger Van der Vegt, wegens bet bereiken van den leeftijdsgrens, stipten we reeds aan. Rest ons nog de benoeming te memoreeren van Ir. Alph. Roebroeck, directeur van de Wle- rlngermeer voor Sociale aangelegenheden, tot Directeur-Generaal voor den Landbouw; een benoeming, die vooral op ons platteland met dankbaarheid vernomen zal zijn. Ir. Mesu. technisch directeur vtm de Wlerin- genneer, werd benoemd tot Rljksadvlseur Voor de Werkverschaffing in Drente. De mutaties in de parochies dienen eveneens even herdacht te worden. Pastoor Baetsen werd emeritus en werd opgevolgd door Pastoor Th. Hagemans. Pastoor Biesta van de Bt Domini- cusparochie ging naar Nijmegen en werd opge volgd door Pastoor A. Oorsprong. Pater Tep- pema vertrok naar Rotterdam *n werd ver vangen door Pater Helling; in plaats van Pa ter Rijken, die overleed, werd Pater Sch&fer kapelaan van de ft Domtnlcuskerk. Rector Vis en Kapelaan Pronk vierden deze maand hun koperen priesterfeest. Oud-Pastoor Baetsen vierde zijn 45-jarige priesterfeest. Dn morgen is het de dag. waarop voor 25 jaar de St. Josephkerk werd ingewijd en in gebruik genomen ’Dit blijde feest is echter overschaduwd door het overlijden van den in Alkmaar geboren Pater Llgthart, die de laatste maanden in de pastorie der St. Joeeph-parochle verbleef. het genoemd worden, dat het Prov. Waterlei ding Bedrijf er 1 Januari eindelijk eens toe overgaat de waterleidingtarieven te verlagen; een maatregel waar reeds lang op werd aan gedrongen. Verder dient in dit verband gewag gemaakt te worden van de actie, door het gemeentebe stuur in samenwerking met andere belangheb bende gemeenten gevoerd, om de annexatie van het O. E. B. door het monopolistische P. E. N. tegen te gaan. Het is vooral wethouder Bon sema, die hierin, gesteund door den energieken directeur der Llchtbedrljven. den heer Hofman, voor de gemeente verdienstelijk werk doet. Maatschappelijk Hulpbetoon vorderde dit Jaar een bedrag van 256?J00, terwijl aan werk- looaensteun nog ƒ250.000 werd uitgegeven; to taal dus een uitgave van ruim ‘n half mlllloen. Een teeken des tyds was het raadsbesluit, om v<or werklocfcen en ondersteunden gedeeltelijk de ziekenfondscontributie te betalen. ingewerkt, dat hy zijn meening niet deren prijs geeft en dat hjj de leiding vergaderingen zóó in de hand heeft, dat Ondanks de crisis werden er toch meerdere nieuwe zaken gesticht. De Langestraat werd enkele nieuwe winkels rijker, en momenteel is men bezig aan de uitbreiding van Kofa, daar waar sinds menschenheugenls twee oude patri ciërshuizen stonden. De bouwvakken lijden niet het meest onder de crisis. We herinneren aan den bouw van Rochdale-West, aan de geleidelijke volbouwing yan het Bergerweg-kwartier en het Lyceum- kWartler, aan den bouw van het zenuwpavlljoen met zusterhuis aan het Centraal Ziekenhuis, aar. de uitbreiding van „Westerlicht" en aan de verschiHende nieuwe zaken in de binn nstad, oa. aan de nieuwe Van den Boschstraat. Het plan van „Goed Wonen” voor den bouw van een 30-tal woningen in Plan-West werd door Ged. Staten niet goedgekeurd. WeUlcht is het feit, dat van deze wonlngbouwvereenlglng aan den Baansingel en elders circa 20 woningen leeg staan, hieraan niet vreemd. Van belang voor het zakenleven was de asfai- teering van de Choorstraat en het Ritsevoort en van den Geesterweg; de verbreeding van den Bergerbrug, de aanleg van het trottoir langs de Nleuwesloot, dat de koemarkt heuseb niet in den weg ligt, zooals ’s Reads nestor had voor speld en de. aanleg van het trottoir langs den Kennemer straatweg, dat aan een onhoudberen toestand een eind maakte en dezen toegangs weg tot Alkmaar vanaf het Zuiden tot een mo- numentalen verkeersweg maakte. Al dadelijk had burgemeester van Kin schot, en dit geldt ook voor zijn echtge- noote en kinderen, de sympathie van de Alkmaarsche bevolking gewonnen. Bjj het dagelijks gadeslaan van het leven in de stad is ons dit meermalen gebleken. Een gewaardeerd burgervader zal Jhr. van Kin schot zeker zijn; het is vooral zijn een voud, die hem het contact met de bur gerij zoo gemakkelijk mankt. Het bericht hiervan wekte de algemeene wondering. Niet minder dan 24 jaar had veteraan, na den heer Govers de nestor den Raad, de gemeenschap als raadslid gediend, waarvan 8 jaar als wethouder. Hij beheerde in dien tijd de portefeuilles van Onderwijs, Financiën en Sociale Zaken. Zijn heengaan uit het politieke leven werd gevolgd door een heen gaan uit het partljleven en uit het maatschap pelijk leven. Een heengaan, dat weer eens leert hoe Ijdel en vergankelijk alle aardsche glorie is. Hjj werd opgevolgd door mevrouw Jorritsnitv— Sjoers, die reeds eerder eenigen tijd lid den Raad was, doch, als we ons niet gissen, na de gemeenteraadsverkiezingen het volgend jaar daarin wel niet meer terugkeeren. Na het heengaan van den beer Weste werd het aantal wethouders voèt de resteerende 8 maanden dezer periode op drie gesteld; wet houder Van Slingerland nam de portefeuilles van den heer Westerhof over. Heiloo, waar een boerderij nabij de 8t. Willi- brordusstlchting in vlammen opging en in Noord-Scharwoude, waar een warenhuis door brand vernield werd. We herinneren in dit ver band voorts aan den brand .die de hlstorisch- oude Ned. Hervormde Kerk te Noord-Schar woude in asch legde. et overlijden in Juli van den directeur van het Marktwezen* Sportpark en Ha- venbedrl'f, den heer D. Schenk, was voor de reeds in Januari '33 Ingestelde commissie tot reorganisatie der bedrijven 'n hoewel niet ge- wenschte. dan toch bruikbare gelegenheid, om haar rapport inzake de reorganisatie der bedrij ven te besluiten met een voorstel, om het aan tal bedrijfs-dlrecteuren met een te verminderen en de werkzaamheden van wijlen den heer Schenk te verdeelen onder de andere bedrljfs- oirecteuren. Daar de salarissen der overige directeuren na deze verdeellng vooralsnog niet verhoogd wer den. bracht deze reorganisatie wellicht de be oogde bezuiniging. Zal in de toekomst noodzaak van meerdere bezuiniging verdere reorganisatie nog noodig maken? Op het einde van het Jaar kwam de reor ganisatie tot stand van de verificatie en con- tróle; niet zoozeer uit bezulniglngsoverwegln- gen, doch om aan een onhoudbaren toestand een einde te maken. Het heengaan wegens be reikte leeftijdsgrens van den nestor der hoofd ambtenaren, den heer Van der Vegt, als Ont vanger. was voor deze reorganisatie de welkome aanleiding. Omdat de heer Schierbeek als ’’leider van het bureau voor verificatie en con- tróle niet de juiste man op de juiste plaats bleek te zijn, werd hem door den Raad de hoogere functie van Gemeente-ontvanger opge dragen. Een zaak, die eerst na zeer verwarde discussies in den Raad zjjn beslag kreeg. De contröle zal nu worden opgedragen aan het Bureau van de Ver. v. Ned. Gemeenten. e populaire brandweer vierde dtt jaar haar I 1 55-jarig bestaan, een Jubileum, waaraan A—' meer dan gewone belangstelling was ge wijd. omdat het 50-jarig jubUeum door tijds omstandigheden onopgemerkt voorbij was ge- gaan. In het begin van het jaar had de brandweer In de Langestraat een zweren brand te blus- schen op de plaats, waar thans twee mooie nieuwe winkelpanden verrezen zijn. We herinneren voorts aan de redding van de 8t. Domlnicuakerk, die door den bUksem was getroffen en waarbij de brandweer zich zóo had onderscheiden, dat bet kerkbestuur deze kranige prestatie met een gift beloonde en de Brandassurantie-maatschapplj ,J8t. Dunatua” *n bijdrage van 1000 schonk voor de aanschaf fing van laddermaterlaal. Ook bl) den brand van het Volksbondsgebouw, waarbij het archief van de afd. Alkmaar van den R. K. Volksbond verloren ging, beeft de brandweer zich als een uitstekend corps doen kennen. Assistentie werd om. verleend te Btompe- toren, waar een bakker!) in brand stond. In r-y oekende naar de oorzaken van den steeds zorgHJker wordenden toestand der ge- meente-financlën, kunnen wij ons niet onttrekken aan de gedachte, dat de vestiging van een niet te onderschatten aantal burgers uit Alkmaar in de randgemeenten, een beteeke- nende factor in dit proces Is. Het zijn er tientallen, die in Heiloo en Bergen zoeken, wat het gemeentebestuur hun in Alk maar onmogelijk maakt te vinden. ZU zoeken een mooie omgeving voor hun landhuizen en voordeellger grond om ze er op te bouwen. Heeft Alkmaar dan geen terreinen? Meei dan genoeg. De uitbreidingsplannen Overdle en Ach- termeer, Zuiderhout en Westerweg-omgevlng wachten echter, en heusch niet aUeen door ge brek aan medewerking van de zijde der grond eigenaren. o p definitieve vaststelling Het Boschplan schijnt steeds minder voor uitvoering vatbaar. Het zou ook geen aanlokkelijk woon oord zijn de eerste jaren. deze open polder, die pas na heel veel jaren. misschien een menschen- leeftljd, een bosch-park zou zijn, dat sommigen zoeken en thans vinden in Bergen of Heiloo. Maar aan onze Hout, het natuurlijke Bosch van Alkmaar, grenst nog terrein genoeg; wij zouden daaraan de voorkeur geven boven den polder aan den Bergerweg, die nog bosch moet wor den. Waarom niet eens by de Regiering erop aangedrongen, die wanstaltige en den Hout- ontalerende Strafgevangenis te mogen sloopen. opdat Alkmaar den grond weer tot zijn beschik king krijge!? Waarom niet eens wat meer mede werking verleend aan de menschen, die hier villnpftrlrftn Willen nm de AllffliaT" nog tydlg gereed te krijgen, in den bouw van de tribune en in de betere accomodatle, dar. in het oorspronkeiyk plan was bedoeld. Hier kan echter direct aan toegevoegd worden, dat de ge meente door dit hooger bedrag niet verder is gegaan, dan het raadsbesluit toellct. zy is ga rant voor de rente en aflossing van 50.000 en voor geen cent meer. Laten we hopen er gehoord de geruststellende verklaring van wet houder Bonsema, dat de exploitatie over dit eerste jaar gunstig mag gedoemd worden, is deze hoop niet ongegrond dat het in de toe komst zoo biyft en deze zweminrichting niet, evenals haar voorgangster, voor de gemee.Jc een Jaariyksch schip van byieg worde. De onverkwikkeiyke geschiedenis met de com missie voor ’t Sportfondsenbad, die haar spaar ders wel wat al te zeer teleurstelde doo- met teekeningen te komen, die niet op de Alkmaar sche plannen sloegen, zullen we maar lazen rusten; daar is al krantenpapier genoeg aan verspUd. we ons aan den arbeid zet ten voor het schrijven van een overzicht van hetgeen in het af- geloopen jaar tot de geschiedenis van Alkmaar en Omgeving gerekend kan worden, dan komt allereerst de ge dachte bij ons op, dat de vrome wensch, waarmee wij ons vorig jaaroverzicht besloten, n. 1-, dat 1934 meer welvaart voor Alkmaar en Omgeving zou bren gen, helaas niet is vervuld. Integendeel: de teekenen wijzen op, dat we verder van de welvaart ver wijderd zijn, dan vorig jaar op Sylves- teravond en dat de zeven vette jaren, die reeds lang voorbij zijn, niet meer terug zullen keeren, ook niet als de zeven magere jaren, waar we nu mid den in zitten, voorbij zullen zjjn. Herinneren we voorts aan de nfeuwe wegen bulten Alkmaar; die door het Geestmerambacht, die van Heiloo naar het Noord-HoUandsch Ka naal en naar de Egmonden en aan den mooien Hoeverweg. die, nu het trammetje van Egmond op 1 October het trammetje naar Purmerend achterna is gegaan en verdwenen is, voorziet in een nieuwe verkeersbehoefte voor de auto bussen van de N.A.C.O. Voor de Egmonden kan het nog van belang genoemd worden, dat gedurende den tyd. dat de Alkmaar Packet haar bootdienst uitjefent, deze maatachappy ook een busdienst mag on derhouden van Akersloot, over Hetloo naar Eg mond aan Zee en dat de N.V. Auvcbusonaerne- ming Van Geelen en Van den Berkhof haar dienst Egmond aan Zee—HeilooAlkmaar mag gcan uitbreiden, zóó, dat deze bussen 17 keer per dag uit beide richtingen aansluiting geven op de uit Heiloo vertrekkende treinen naar Amsterdam, waardoor Heiloo voor de Eg monden het aangewezen station is geworden. Eind Juli bedankte na een vijftienjarig raadsUdmaatschap de heer J. Ringers wegens gezondheidsredenen als lid van den Raad. In September -23 werd de heer Ringers met de heeren Leesberg. Thomsen en Westerhof tot wethouder gekozen. Vier jaar later maak te hy met de twee eerstgenoemden ook deel van het z. g. elftalcollege uit, waaraan de veelbewogen wethouderscrisis van November 1930 een einde maakte. Als wethouder be heerde de heer Ringers de portefeuilles van de Bedrijven, doch meestentijds die van Pu blieke Werken. Ook na zyn wethoudersperiode bleef hy de speciale deskundige voor dezen tak van gemeentedienst. Zyn adviezen werden steeds op hoogen Prijs gesteld. Uit zijn eigen mond vernamen we, dat er weinig hoop is. dat hy nog eens in den Raad terugkeert. Met hem is een verdlenstelyk burger uit het raads- coUege heengegaan. Hy werd opgevolgd door den heer O. Grondsma, die in den Raad nog niet veel gelegenheid gehad heeft te toonen, wat we als raadslid aan hem hebben. Hy heeft echter reeds zyn deelname aan het be- grootingsdebat in het vooruitzicht gesteld en gehoord de bloemryke taal, die hy tot dus verre, zy het in beperkte mate, den Raad te genieten gaf, belooft dit een welkome variatie te worden by de meestal saaie begrootings-be handeling. Een joyeuse entree werd den nieuwen bur gemeester Jhr. Mr. F. H. van Kinschot be reid. toen hy op Maandag 15 Januari naar Alkmaar kwam, om het bestuur van de stad over - te nemen. Hy kwam van het .Jieerendorp” Zuidlaren in Drente en de overgang van dit rustige na- tuurdorp naar de bedrijvige centrumstad van Hollands Noorderkwartier zal hem niet ge- makkeiyk gevallen zyn. het velletje papier, dat hy in zyn rechterhand houdt op 1 schlldery van dezen magistraat, dat thans de raadzaal siert. „D'r zit méér in Jë”; de waarheid van deze woorden heeft Mr. Wendelaar, voor wat zyn persoon betreft, bewezen. Na een 14-jarig burgemeesterschap in de victoriestad werd hy door zyn party op- en als vertegenwoordiger iarlement, om daar het meerdere, dat was, te kunnen ontplooien naar bul- Het bestek van een overzicht van het beuren in stad en omgeving leent er zich ech ter niet voor, om daarover uitgebreide be schouwingen te houden. We kunnen slechts constateerendat dit algemeene tydsverschyn- •el aan Alkmaar niet is voorbygegaan. Mr. Koelma, de gemeente-secretaris, dit Jaar voor op de-.voordracht voor gemeente secretaris te Den Haag; werd benoemd tot buitengewoon lector aan de Handelshoogeschool te Rotterdam en zag zich deze maand onder scheiden door zyn benoeming tot lid van een der stembureaux gedurende de stemming voor het Saarplebisciet. r et de kwytscheldlng van het restant der IV'I schuld, die de oude Alkmaarsche Bad- A v X en zweminrichting nog by de gemeente had dat restant bedroeg ruim 6000 is waarschyniyk het laatste woord over die oude inrichting aan het Zeglls in den Raad gespro ken. De toestand daar was al jaren onhoudbaar en het vorig jaar had de Raad dan ook besloten tot stichting van een nieuwe open zweminrich ting by het Sportpark. De zaak werd echter ge traineerd door het hooger beroep der V.B.- fractie en het onthouden van de goedkeuring aan het raadsbesluit door Ged. Staten, die de garantie, welke de gemeente op zich nam. voor dezen tyd te riskant oordeelden. In de raadsvergadering van 8 September 33 werd echter een commissie geïnstalleerd, die 'n mlnder-grootsch-opgezet plan zou voorberei den, en wethouder Bonsema besloot de discus sies in die vergadering met den wensch, da. Alkmaar in 1934 over goed zwemwater zou mo gen beschikken. Die wensch is thans vervuld, al bleek by de interpellatie-Vogelaar over een voorbarige fail lissementsaanvrage van de N.V., die het bad exploiteert, dat het .jninder-grootsch-opgezet plan” duurder is geworden, dan de opzet was. In plaats van 65.000, heeft het 95.000 gekost, hetgeen zyn oorzaak vindt in het snel.ere tem po, waarin gewerkt moest worden om het bad Wat het tunnelplan betreft, kunnen we dit jaar volstaan met te constateeren, dat geen enkel teeken er op gewezen heeft, dat er asm deze plannen gewerkt wordt. Wel is vanuit den Raad van Alkmaar het initiatief uitgegaan het was in de vergade ring van 29 Maart om met belanghebbende buitengemeenten en andere Instanties een co mité te formeeren, ter voorbereiding van de plannen voor een vliegveld in de nabyheid van Alkmaar. Uit dit groote comité heeft zich een kleine werkcommlssle gevormd, die niet stil zit. Dezer dagen hoorden we by geruchte, dat er onder Bergen reeds twee boerderijen aangekocht waren, oyp voor den aanleg van een vliegveld gesloopt te worden. Dit gerucht 's ech ter onjuist gebleken. Wel ligt het In de bedoe ling in de omgeving van Alkmaar een vliegveld te stichten, als één in de ring van vliegvelden in ons land, nJ. Amsterdam, Alkmaar, de Ei landen, Groningen, Twente, Eindhoven, Haam stede en Rotterdam. Voor ons komt de ligging van het vliegveld te Bergen, als centrum van een drietal seizoenplaatsen en in de onmid- deliyke nabyheid van Alkmaar, voor het zaken leven zoowel als voor het vreemdelingenverkeer, het meest gewenscht voor. cars en auto's naar het buitenland sleepten, is moeliyk te raden. Maar als men bedenkt, dat in 1933 door Hollanders in het buitenland ruim 30 mlllloen werd uitgegeven tegen 5 mlllloen door buiten landers in ons land, dan ziet men welk een kapitaal er aan de bedrijven, die in het vreem delingenverkeer hun bestaan vinden, onttrokken is. Regeeringsmaatregelen mogen dan ook met uitbiyven. Voor het vreemdelingenverkeer in Alkmaar is de kaasmarkt nog steeds een welvaartsbron van beteekenis en het is daarom een gelukkig fe8t te noemen, dat in Alkmaar de kaasmarkt niet, zooals in Purmerend, plaats heeft moeten ma ken voor een kaasbeurs. De kaasprijzen bewogen zich gedurende het heele jaar op een laag ni veau. DersHeuwjaarsredevoeringen van den bur gemeester en van den voorzitter van de Kamer van Koophandel zullen hierover ongetwyfeld, evenals over de andere takken van bedrijf, meerdere gegevens verschaffen. oewel er geen aanwysbare symptomen zyn van stopzetting van bedrijven de ver schillende industrieën zyn zonder ge- i personeel door we toch, dat het de discussies met belangstelling schynt te volgen en aan wiens presidium menig raads lid zoo ongemerkt nog wel eens stilletje* zal terugdenken. Burgemeester Van Kinschot heeft echter in dit eene jaar reeds getoond, dat hy zich merk waardig vlot in de hangende kwesties heeft voor an der - er minder lange en langdurige discussies „ver duurd” behoeven te worden. Iets, waarvoor de Wanneer we ons dan beperken tot het eigen- UJkë gebeuren in Alkmaaé en Omgeving gedu rende het voorbye jaar, dan moet allereerst herdacht worden het vertrek van oud-burge- meester Wendelaar, dat in de maand Januari viel. „Plus est en vous,” staat er geschreven op OP N- ari. nk. en en. or- l

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 21