Onze repliek I Zuivelafzet de toekomst F Brutale overval Het tijdvraagstuk De Uiverpost is aangekomen VERLANGT WAARDE VOOR UW GELD! Dobbelmann leltfcer.fflan! in WA T MOET GEBEUREN? MAANDAG 31 DECEMBER 1934 verbeter U met en meer van en en Voetbal en Roode Kruis Mogelijkheid van export Dader gearresteerd M. de Groot overleden Te veel spoed betracht z.ijn met een fijnere .sigaret. Kort en goed: Op minister Slote- maker’s rede Tuxedo. Zie toe, dat U In 1935 voor Uw 15 Cts. sigaretten-kwa- liteit en waarde krijgt dan uw sigaretten 1934 U gaven. Laat 1935 een genotvoller voor U GENERAAL DE RIDDER BEGRAVEN NEDERLAND EN PORTUGAL WISSEL! n <siot) wat mlnUter af- Eenige vrye markt By een val van zyn fiets Verruiming mogelyk Indische pensioenen 1 Meaning van den voorzitter van den Bond van Coöperatieve Zuivel-exportveree- nigingen Gemaskerde dief bedreigt oude vrouw met vuurwapen Prinses Juliana als toeschouwster by den wedstrijd Sparta F eyenoord Het ia daa, naar de meenin, ran de leden hier aan het woerd, geenailn, aan te nemen, dat Invoering ran den M E T. in landbouwkrln,en op groote achaal aou worden toeje Juicht om te ontkomen aan den gebeten zomertijd. en even Verachenen ia het voorloopt, verslag der Ber ate Kamer over het wetsontwerp tot herziening van den «ettelijken tijd. De blnnenlandsche markt U nog voor verrui ming vatbaar. Men aal echter daarbij de vol gende punten niet uit het oog moeten verliezen: De pri), van de boter moet lager gesteld wor den dan tot nu toe het geval la geweest. Dit een bepaald uur gereed moet zijn voor afleve ring aan de afnemer,. Engeland la thans nog de eenige vrije markt van beteekenls. Over den export naar dit land ia al heel wat te doen geweest. Er hebben ver halen de ronde gedaan, dat de boter, welke in den afgeloopen zomer naar Engeland werd ge ëxporteerd, 30 cent per kg. opbracht, doch dit is overdreven. De gemiddelde prijs van deze boter was ruim 40 cent, af Nederlandache haven. Ten slotte waren er ook leden, die xtoh met de voorgestelde regeling konden vereenlgen. om dat door aanvaarding daarvan wordt tegemoet gekomen aan wenaehen en verlangens van be langrijke groepen onser bevolking, waarbij al) vooral bet oog hadden op hen. die In dB na bijheid van onse Oostgrens wonen. bekende Blaricumsche kunstschilder de M. de Oroot, is Zaterdagmiddag bij een Vele leden hadden den Indruk, dat de Minis ter en de andere tak der Volksvertegenwoordi ging rich niet voldoende rekenschap hebben ge geven van de gevolgen, welke zich bij de aan vaarding van het nieuwe voorstel in de prac- tl)k sullen doen gevoelen. Ook uit handelskrtngen bereikten de Kamer vele bezwaarschriften, waarop verscheidene le den In het kort de aandacht wilden vestigen. Onder zeer veel belangstelling Is Zaterdag op de Algemeene Begraafplaats te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gep. generaal-majoor D M E de Ridder, oprichter van da vereeniglng T.I.B.O. M. de Oroot ia In 1881 te Amsterdam gebo ren; hij bezocht de Ruksacademle. waarna hij zich te Londen vestigde. In 1912 kwam hij weer In het vaderland terug en ging in Blaricum wonen. De Oroot la een der oprichters van „De Onafhankelijken” te Amsterdam, waarvan hU eenige jaren voorzitter was. Voorts was hij lid van verschillende kunstenaarsvereeniglngen. Hij werkte veel onder het Joodsche volk en vooral sün rabjjnenkoppen zijn beroemd. 29 Dec. 200 IBIS IM«B LICHTf PIJPTABAK ■eeM PaSSilmaaa’a Tabak ae stSs sa demi I I Door aanneming van dit wetsontwerp wordt Nederland, waarvan zelfs het meest oostelijk gelegen punt valt binnen den West-Europce- schen tudgordel, tot een onnatuurlijk aannang- s«l van de Mldden-Buropeeaehe strook gemaakt Bovendien zullen wij dan bet contact verliezen nut België, Frankrijk en Engeland, landen, dlc In dezelfde zóne zijn Ingedeeld als Nederland en die dan ook als tijd den West-Europeeachen hebben aanvaard. Het ware, volgens deze leden, ook gewrnacht geweest, dat dit geheel gewijzigde voorste’ op nieuw door de afdeellngen der Tweede Kamer ware onderzocht Door de thana gevolgde wijze van behandelen en den spoed, waarmede het wetsontwerp in de Kamer Is afgedaan, hebben bovendien de belanghebbenden hunne meenlng niet tijdig kunnen uiten. By de schifting te Batavia bleek circa SO k.g. onontwarbaar te zyn Op 29 December is in het Staatsblad afge- kondigd het K. B. van 29 December 1934 tot regeling van de uitbetaling In Nederland van de pensioenen en gagementen ten laste van de Eigen-Pensioenfondsen voor de Indische Lands dienaren. De heer val van zijn flets, waarschijnlijk tengevolge van hartverlamming, plotseling overleden. gerekend. Ook voor Dultschland zal de niet veel verandering brengen het geval Is geweest. Men tracht dit te bereiken door de leverlngen over een zoo groot mogelijk tijdperk te laten loopen. Indien dit zal worden doorgevoerd sal er dezerzijds voor moeten wor den gêzorgd. dat er in den zomer boter In de koelhuizen wordt opgeslagen, welke In den winter kan worden gebruikt en waardoor er meer versche boter voor geregelden export naar Engeland beschikbaar komt. - Een exportmonopolie acht de heer Wassenaar zeer ongewenscht. Dit biedt geen voordeelen, doch doet integendeel In één slag alles te niet, wat met jaren lange zorg is opgebouwd. Ernstige bezwaren van de Eerste Kamer tegen aanneming van den ME. T. Df heer Wassenaar acht het vrU zeker dat In 193S sen minstens even groot kwantum naar Engeland zal worden uitgevoerd dan In 1934 Deze prijs is inderdaad te laag. Evenwel Is het begrijpelijk dat onse boter, waarvan de aanvoer tot nu toe hoofdzakel^jk in den zomer plaats had, niet die waardeering vond, waar op «U volgens de kwaliteit aanspraak zou kunnen maken. Het Is echter van het grootste belang dat wij een regelmattgen export naar Engeland hebben en deze mag niet om een bijkomstige reden onderbroken worden eenlgen. omdat op deze wflze eene bevredigende oplossing van het tijdvraagstuk niet wordt ver kregen Zij achtten de thans voorgestelde op lossing maatschappelijk en psychologisch niet gewenscht. Zij wezen er op. dat ons land niet In Centra, 1-, doch In West-Europa Is gelegen en dus ook moet behooren tot de landen van de West-Europeesche tljdsónr De Mldden-Ëuro- peesche tijd Is voor ops land ’n abnormale tijd, hetgeen zich vooral dea winters zal doen ge voelen. De Intematonale handel en het geldwezen zijn, zoo wordt betoogd, ten'nauwste betrokken bij de groote beursen In West-Europa en Ame rika. Het Is voor den handel hier te lande van het grootste belang de noteeringen van de goe derenmarkt «n den effectenhandel in die stre ken Intijds te kennen. Bij een aanpassing van den tijd bij dien van onse Ooatelijke naburen, heeft de handel geen belang: daarentegen zijn de daaraan verbonden beswaren seer groot. Dezelfde bezwaren, welke uit handelskrtngen hier te lande werden naar voren gebracht en hier korte! u ka zijn weergegeven, zijn aangevoerd door vooraanstaande Nederlandsch-Indische Im porteurs. Ook voor het scheepvaartbedrijf, zoo gaan eenige leden voort, sal invoering van den M. E. T ernstige bezwaren opleveren. Dé kantoren «uilen dus, wil men deze «poed- eischende zaken kunnen afdoen, 40 minuten lan ger open moeten blijven, hetgeen ongerief voor het personeel en verlies van tijd op andere uren van den dag. bovendien verhooglng van kosten wegens vermeerderd kunstllchtverbrulk. niet slechts des ochtends, doch ook des avonds be ter kent Een ander bezwaar Is hierin gelegen, dat schepen, die des avonds laat gereed komen in naburige havens als Antwerpen an Londen, oa- Voor den liefdadiRheidsvoetbalwedstrijd die Zaterdagmiddag in het Sparta-Stadion te Rot terdam werd gespeeld tusschenFe ij e noord en Sparta en waarvan de baten aan den Rotter- damseben Bloedtransfusiedienst van het Neder- landsche Roode Kruis ten goede komen, bestond groote belangstelling, hetgeen niet behoeft te verwonderen, daar H. K. H. Prinses Juliana als voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis het voornemen had te kennen gegeven den wed strijd bij te zullen wonen Toen de Prinses en haar gevolg het bordes van het Sparta-kasteel betrad, werd H. K H. verwelkomd door burgemeester Droogleever Fortuyn, eere-voorzitter van de afd. Rotterdam van het Ned. Roode Kruis. In de vestibule bood mevr, van Dijk namens de voetbalverenigingen bloemen aan. In de be stuurskamer waren aanwezig de leden van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis. Na de offlcleele ontvangst begeleidde de heer Overeljnder, voorzitter van Sparta, de Prinses naar het terrein, waar zi) de Transportcolonne van de afd. Rotterdam van bet N.R.K. Inspec teerde. De offlcleele tribune was met guirlandes ver sierd; de spelers maakten voor den aanvang van den wedstrijd front voor de tribune. De Prinses volgde den wedstrijd met groote be langstelling. De strijd eindigde met gelijk spel <33), waarna Sparta, na het nemen van een straf schop, het veld als winnaar verliet. Na afloop voerde In het clubgebouw van Sparta de heer Hoogweegen, voorzitter van de afd. Rotterdam van het N.R.K.het woord. Bpr. herdacht wijlen Prins Hendrik, die dezen Jaar- lijkachen wedstrijd driemaal heeft bugewoond. Voorts zegde spr. de Prinses dank voor haar belangstelling. De Prinses heeft daarna den prijs, een bord van Delftsch blauw, aan den Sparta-aanvoer der Cohen overhandigd en allen spelers een her- Innerlngsmedaille geschonken. De heer Cohen aegde namens de spelers dank. Omstreeks half vijf vertrok de Prinses naar Den Haag. De Bond van Coöp. Zuivelexportvereenlgln- gen, omvattende 265' coöp. zuivelfabrieken en 350 zelf kanende boerenbedrijven, is eenlgen rijd geleden overgegaan tot de oprichting van de N. A. B O., export-maatschappij van zuivel producten voor gewesten bulten Europa, geves tigd Korte Voorhout 6 te ’sOravenhage In verband met de oprichting dezer maat schappij hebben wij dezer dagen een onderhoud gehad met den voorzitter van den bond, den heer T. Wassenaar en hem naar ztfn Inzichten gevraagJ ten opzichte van de boterproductle en den afzet voor het Jaar 1935, De heer Wassenaar deelde allereerst het een en ander mede over de productie van boter. Wat betreft het vraagstuk of de boterproduc tle zal verminderen, wanneer bijslag op de pielk niét tot 100 pet. zal worden uitbetaald, acht hij het «eer moeilijk hierover een juist oordeel uit te spreken Hij meent echter, dat men, althans voor 193ÜJk hiervan geen al te groote resultaten moet verwachten." »_Indlen de productie, naar uw meenlng, dus weinig verandering zal ondergaan, voorziet U dan geen groote moeilijkheden bij den af zet van boter voor het komende jaar?” De heer Wassenaar wilds niet ontkennen, dat er dikwijls bjj den boterafïet groote moeilijk heden zijn te overwinnen en dat zal ook in 193F wel het geval zijn. Doch hij Is er van overtuigd, dat 'deze niet onoverkomelijk zullen blijken te zijn. Naar zijn meenlng Is de boter- positie op dit oogenblik vrij gezond. Onze beste afnemer is het binnenland en er moet voor worden gezorgd, dat deze afzet niet achteruit loopt, maar In belangrijkheid toe neemt. der de nieuwe regeling een uur minder tijd zul len hebben om naar Rotterdam of Amsterdam te varen, wil men den volgenden morgen «on der tijdverlies met den arbeid beginnen. Andere leden achtten de bezwaren tegen de Invoering van den M ET. aangevoerd, niet vrij van overdrijving. Een tUdregeling, waarbij ver schil blijft bestaan tusschen den winter- en zomertijd, ontmoet nu eenmaal bij een groot gedeelte dfr bevolking bezwaren, zoodat op voortdurend beswaar Is te rekenen. Vandaar dat het oorspronkelijk wetsontwerp geen bevredi ging schonk. Deze keuze bood ten slotte de eenige gele genheid voor den landbouw van een gedeelte van den gehaten zomertijd te worden ontslagen en voor velen der overige bevolking toch nog een aanmerkelijk deel van den zomertijd, waarop soo groote prijs wordt gesteld, te behouden. Al sullen er ook bedrijven zijn, voor welke de vervroeging In den winter met veertig minuten beswaren sal opleveren, deze beswaren betreffen dan toch een kleinere categorie van personen en bedrijven dan die, welke van den zomertijd voordeel ondervinden. Ook sal. naar de meenlng deser leden, de M.E.T. over een langer tijdperk voordeelen kun nen bieóen. vermits daarbij reeds In April bU het lengen der dagen veertig minuten aan zon licht kunnen worden gewonnen. Eenige leden verklaarden, dat zij, voorstan ders als zü zijn van den zomertijd, bezwaren hebben tegen de somertiJdregeling De thans door oen Minister voorgestelde oplossing heeft het voordeel, dat er eenheid van tijd komt en de leden, hier aan het woord, waren bereid den MET te aanvaarden als «ene proeve om vrede te krijgen in den strijd om de UJdregellng Dese laatste overweging bewoog ook enkele sndere leden slch met het wetsontwerp te ver- Ontleend Is daaraan Verscheidene leden vestigden er de aandacht op. dat de Minister na de bedenkingen tegen den sg. „OreenwlchtUd” eindelijk Is gekotyen met een geheel nieuw ontwerp, waarover de Raad van State niet Is gehoord Is een eerste etsch van goed koopmanschap: steeds rekening houden met de koopkracht van de afnemers. Daarbij moet er een langdurige, goed gelelde reclame worden gevoerd ter voor lichting van het publiek. Deze reclamecampagne moet zoo spoedig mogelijk aanvangen. Voor den bultenlsndschen afzet Is voor alles noodlg, dat er regelmatig geëxporteerd wordt naar onze voornaamste afzetgebieden: België. Dultschland, Engeland en Frankrijk. Voorts Is er export naar Ned. Ooet-Indi» Deze kan nog Worden vergroot en het Is mU bekend dat er reeds maatregelen genomen zijn om dit te be reiken. In het afgeloopen jaar exporteerden wjj naar Engeland ongeveer 6 mlllloen kg., terwijl naar Ooet-Indlë slechts 7 A S00 000 kg. is ge ëxporteerd. De N. A. B. O heeft een zending naar Indië verzonden en wU hopen dat de han- delsrelatles met onze oveneesche gebieden steeds zullen toenemen Aanvankelijk lag het In het voornemen voor den aomer den Mldden-Europeeschen U|d te doen gelden en voor den winter den West-Euro peeachen tijd, welke regeling, naar de meenlng van verscheidene leden, aan zeer velen In den lande bevrediging zou hebben geachonken. Thana la het de bedoeling ons land voor het ganache jaar bu de Mlddan-Buropeeache UJd- aöoa in te deelen - - --- Vela leden konden zich hiermede niet ver- I bij aena aan het melkbedriK. «sar de melk op De Portugeeache gezant en mevr, de Santos Tavares hebben in het legatiegebouw te Den Haag een diner gegeven, waarbij aanzaten de Minister van Bultenlandsche Zaken, jhr mr A. C. D. de Oraeff en diens dochter mej de Oraeff de heer Lamping, directeur van de Handrisa rcoorden aan bet Ministerie van Eco nomische Zaken, en mevr Lamping, baron Ben- Unck. verbonden aan het Ministerie van Eco nomische Zaken an Barones BenUnck. Oravin Jacqellne van Lynden van Sandenburg. dr Ro- drtque Ayrea de Magelhaea. lagatleaecrrtarts D. AoM do Carmo da Camara, attaché, en mevr, da Oamara BU dese gelegenheid overhandigde de Portu- geeeehe gezant aan jhr de Oraeff, den heer Lamping en Baron BenUnck de verateraelen van rwp Ovaetknus. Oroot-offlcler en Officier der Christuaqpde, welke onderscheidingen hun door de pgrtlünzi ln Reseertng zijn verleend 'Uculieren gegeven wordt, „wellicht" gorden afgetrokken van den iriun, en tenslotte zouden wij geschreven heb ben, dat men alles, wat op vaak pijnlijke wijze is uitgespaard, opgeteerd moet heb ben, alvorens men voor steun in aanmer king komt. a llereerst de opmerking, dat wjj In onze ZX artikelen nergens den minister van sociale zaken verantwoordelijk heb ben willen stellen voor iets, waar hij (al dan niet formeel) bulten staat. Wjj hebben in breede trekken het vraag; stuk der dreigende ondervoeding in Neder land willen belichten en wij drongen aan op gehoorzamlng aan vijf geboden (verla ging van vaste lasten, geen aftrek In het algemeen van bijzondere giften en gaven, meer indlvldueele behandeling van gevallen, distributie van overtollige levensmiddelen en vorming van beter-onderlegde huisvrou wen), maar nergens hebben wij dezen of genen minister buiten zijn eigen gebied verantwoordelijk gesteld. Het kan ons volkomen onverschillig zijn, welke minister of welke andere autoriteit verbetering zou kunnen brengen b. v In de en Waal"-toestanden, als er maar verbetering komt. En d a t verbetering in de toestanden al- daar dringende elsch Is. zal geen enkel lid van den ministerraad noch ook eenige andere autoriteit na de artikelen in ve lerlei pers kunnen ontltennen. In „Maas en Waal” (en wat er in ellen- dig-eeonomisch opzicht bij behoort) is én voor minister Blotemaker (steunregeling) dn voor de gemeenten (armenzorg) én voor minister Steenberghe (economische zaken i een heel bijzondere taak te vervullen. Moeten de boeren en boertjes In „Maas en Waal” verkommeren, omdat minister Blotemaker de Bruine meent, dat hy daar buiten staat? zyn de in ons blad gerele veerde feiten niet ernstig genoeg gebleken om tot een ingrypen te noodzaken? De minister heeft den heel by zonderen nood in „Maas en Waal" niet ontkend, welnu, laat hy er dan toe medewerken, dat er voor zoo ver het In zyn vermo gen ligt paal en perk aan gesteld wordt: laat hy er dan b.v. toe bydragen, dat al thans ten spoedigste in alle gemeenten een steunregeling wordt Ingevoerd, laat hy er In den ministerraad dan op aandringen. dat vele weigerachtige gemeentebesturen tot (betere) armenzorg, worden gedwongen. Het moet den minister bekend zyn, dat In vele plattelandsstreken byzondere toe standen bestaan: dat landbouwers, tuin ders. land- en tuinbouw-arbeiders, alsook fabrieksarbeiders vaak dezelfde personen zyn en dat diezelfde personen op elk van hun „economisch" terrein.... armoede iy- den: het geval van den Maas-en-Waler, die per dag per gezinslid (ongeacht wat zelf ge teelde aardappelen) cent te verteren heeft (en zoo’n geval Is geen zeldzame uit zondering) werd nog door niemand weer sproken. De stukken van de eerste groep konden on- mlddellijk in den loop van den avond worden besteld, die van de tweede groep zijn gedurende den afgeloopen nacht en vanmorgen opnieuw verpakt en aan geadresseerden verzonden, dis van de derde groep zullen voorzooverre de adressen leesbaar «ijn, in den loop der yolgende dagen aan geadresseerden worden uitgereikt. Een en 'ander veroorzaakte een Intensieve drukte op het postkantoor te Batavia, waar men ook voor doorzending naar andere plaatsen zorg draagt. De stukken der laatste groep zijn onmlddellijk naar het hoofdkantoor te Bandoeng doorgezon den. n ons eerste repliek-artikel naar aan leiding van Minister Blotemaker de Bruine’, Kamerrede over de steunre geling hebben wy moeten wyzen op twee leer ernstige onjuistheden in het ml- nisterleele betoog: wy noemen in dit ver band slechts de namen van Dr. A. Cop- pes te Enschede, en van Dr. L. Heyer- mans te Amsterdam. Het eerste deel van onze repliek niet moeliyk te leveren: de minister had zich over concrete feiten en onloochenba re perscitaten zeer positief uitgelaten Hch. naar onze bescheiden meenlng, positief vergist. Voorzoover de minister onze artike lenreeks ovv de dreigende ondervoeding overigens In zyn rede betrok, wordt de repliek echter moeiUJker. aangezien wij hier meer op suggesties dan op tastbare beweringen en tegenspraken moeten gaan. Misverstand is hier zeer licht mogeiyk, en wy achten het van het grootste ge wicht, dat in deze belangryke kwestie al le misverstand uitgesloten wordt en biyft Wie de mlnisterleele rede in de Kamer aanhoord of In de pers gelezen heeft, moet den indruk gekregen hebben, dat onze re dactie en haar medewerkers toch elgeniyk maar zeer matig of niet op de hoogte waren van de belangryke aangelegenheden, waar 't hier om gaat. De afwyzing geschiedde zeer hoffeUjk en zeer vriendeiyk, maar de afwyzing, of lie ver de suggestie der afwyzing, blééf. Inzake „Maas en Waai” zouden wy bewe- ken hebben, dat het vraagstuk der onder voeding over het algemeen niet In genoeg zaam breed kader gezien wordt; het bleek hier te gaan over boeren en boertjes (en niet over crtslswerkloozen, aldus vullen wy bet ministerieel betoog aan), en om te demonstreeren, hoe onschuldig hy aan den nood in „Maas en Waal” is, ging de mi nister voort: Ook wat België betreft, is de heer Wzwenaar van meenlng. dat wil In het komende jaar meer zullen kunnen exporteeren dan in 1934 België ligt voor ons als afsetgebled zeer geschikt; wij hebben daar een natuurlijken voorsprong. Deze kunnen wij echter slechts dan ten volle benut ten, indien de regeering seer actief optreedt. Wat de afzet In Frankrijk betreft, deze iz van geringere beteekenls. Op grooter export daarheen kan niet worden toestand wel „Ik wil nog iets daarbij zeggen. Onop- houdeiyk kryg ik verwyten naar het hoofd omtrent toestanden, waarmede ik niets te maken heb; toestanden, die vallen onder Maatschappeiyk Hulpbetoon of Burgeriyk Armbestuur.” En de minister vertelde- van een Ny- meegsch geval, waarin men een zaak van Armenzorg verward had met een geval van crisissteun. Voorts zou Pastoor Van de Wiel In ons blad gezegd hebben, dat alles, wat aan ga ven en uftkeeringen en bydragen van par- zou ■w^ est ons nog de opterlng van gespaard rc bezit; alvorens men voor ondersteu- ning In aanmerking komt: de minister heeft medegedeeld, dat „In het vervolg" kunnen worden vrygelaten spaargelden tot een maximum van 300. en voorts heeft de minister meerdere ge vallen genoemd, waarin spaargelden of spaargoederen vry zyn; de vryiating tot f 200.Is échter zeer, zéér nieuw, tot thans toe heeft de ondersteunde alweer: in den regel wel degeiyk heel zyn bezit moeten opteren, alvorens voor steun In aanmerking te komen. Wy kunnen nu slechts hopen, dat de ml nisterleele bedoeling ook werkeHjk In prak- tyk zal worden gebracht, opdat de steun, geen premie zal biyken op zorgeloosheid en onzulnlgheid. Minister Blotemaker moge zich alsnog be zinnen op zyn Kamerrede. en méér nog op de brochure, waarin hy zyn rede alreeds ten deele door tegenspraken achterhaald, en daardoor onjuist geworden verschy- nen liet. Een gedeelte was practisch ongeschonden; dan was er een gedeelte van de poststukken waarbij de hoeken verbrand waren, ten derde was er een gedeelte met verbrande hoeken en door olie besmeurd en tenslotte circa 60 kilogram, bestaande uit een onont warbare massa van uiteen gerukte stukken, besmeurd met olie, bloed en modder. Vrijdagavond omstreeks «es uur heeft een brutale roofoverval plaats gehad ten huize van den arbeider Dubbeld te Oude Tonge. Tijdens de afwezigheid van D. la Mn gemaskerd per soon met een revolver in de hand de woning binnengedrongen en dreigde de vrouw van D. neer te schieten, als zij hem niet onmlddellijk al haar geld gaf. De vrouw haalde het geld te voorschijn en deponeerde het op tafel. Onder bedreiging met de revolver, beval de indrin ger de vrouw achter te deur te gaan staan, waarop hij met het geld Werdween. Nadat de vrouw van het geval aangifte had gedaan, heeft de burgemeester, bijgestaan door de rijks- en gemMntepolltie ter plaatse een on derzoek Ingesteld. Het resultaat was; dat te ongeveer tien uur de 21-jarige A. F. uit «ijn woning is gehaald en naar het politiebureau overgebracht. Na aanvankelijk ontkend te heb ben, heeft F. een volledige bekentenis af gelegd. De revolver sn het geld, dat op hem werd ge vonden, «ijn in beslag genomen. Op last van den burgemeester Is lijj Zaterdag ter beschik king «van de Justitie te Rotterdam gesteld, waarheen hij dienselfden morgen is vervoerd. BATAVIA, 29 Dec. (Aneta). Toen op het postkantoor de 200 K.O. UlvermaU, met de .JUjstvogel" aangebracht, werd opengem skt, bleek het dat de In de zakken verpakte post stukken naar een viertal graden van beschadi ging te verdeelén waren: m tot ’s minister's „antwoord” op het I 1 artikel van Pastoor Van de Wiel over te gaan: het was Z. Eerw. natuuriyk zeer wel be kend, dat giften en gaven van particulieren niet onder alle omstandigheden gekort werden op het steunbedrag, maar Z Eerw. wist óók en dat heeft hy In zyn artikel bedoeld dat In den regel giften en gaven van particuliere liefdadigheid wer den afgetrokken. De minister heeft In de Kamer medege deeld, dat hy op 12 December 1933 in de regeling een wyzlging heeft aangebracht In dezen zin, dat wat regelmatige steun is slechts voor twee derde in rekening wordt gebracht, terwyi voor speciale noodgeval len steun gegeven kan worden zonder dat iets afgetrokken wordt; de minister heeft natuuriyk waarheid gesproken, maar waar we dit aannemen, moet de mlniste rleele order toch wel heel onvolledig en heel verschillend zyn uitgevoerd; een in- slder-kamerlid wist niet eens, dat een der- gelijke circulaire van den minister was uit gegaan en vast staat, dat men zich In vele gemeent enaan de order In ieder geval niets gelegen heeft laten liggen. Regel was. dat^alle mln of meer regel matig genoten extra-steun-lnkomen (bul ten beloonlng voor arbeldspraestatie) vol ledig In mindering kwam van den steun: hieronder vielen dus ook giften en gaven van particuliere liefdadigheid. De toestand was waariyk ernstig genoeg, de particuliere liefdadigheid moést er ten zeerste onder lyden, en In de dagen, toen Pastoor Van de Wiel zyn artikel schreef, was er alle aanleiding om te veronderstel len, dat de regeling even ongunstig zou bleven als voorheen; na het verschynen van 's minister’s memorie van antwoord was men niet ten onrechte ongerust ge worden: In de memorie van antwoord toch was de minister veel minder tegemoetko mend dan men na den door minister Coiyn beloofden „ruimeren armslag” had mogen verwachten. Onder den druk van Prof. Aalberse, die sprak namens onze katholieke fractie, heeft de minister eindelijk meer en betere toe zeggingen gedaan, en.... nóg zyn wy er niet heelemaal gerust op; Immers toen Prof. Aalberse den minister ten slotte ult- noodigde, zyn toezeggingen nog eens nader te formuleeren, Is er van die nadere for- muleerlng niet zóóveel terecht gekomen, dat wy voor honderd procent gerust kun nen rijn. De leden, hier aan het woord, «ouden zich «eer we! hebben kunnen vereenlgen met bet oorepronkeiyke wetsontwerp. Dzt de Minister «yn weloverwogen en duide lijk toetrllcht oorspronkelijk standpunt heeft ‘vetlaten en plotseling bij «Ijne Memorie van Antwoord op het door de Tweede Kamer uit gebracht Voorlooplg Verslag aanneming van den MET heeft voorgeateldhad bij deze leden te meer bevreemding gewekt, omdat in genoemd venlag wel énkele opmerkingen waren gemaakt, welke wezen op bezwaren, maar deze allerminst overtuigend waren te aehten. De tomertijd werkt des morgens ongeveer ge durende 1S2 dagen. DU Invoering van den MET. «al men eehter krijgen een vervroeging met veertig minuten gedurende de volle 365 dagen, derhalve gedu rende den geheelen winter eene vervroeging met veertig minuten In landbouw en veeteelt werkt men vroeg en moet men vroeg werken All men thana in den winter om half acht be gint, cal dit bj) Invoering van den MET. in aonnetUd tien minuten vóór «even zijn, wan neer het nog geheel donker Is Men denke hier-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 32