Onze repliek I O Zuivelafzet in de toekomst Het tijdvraagstuk Dobbemraim leltker.nicin! VERLANGT WAARDE VOOR UW GELD! De Uiverpost is aangekomen Brutale overval WA T MOET GEBEUREN? I f MAANDAG 31 DECEMBER 1934 By de scbiftirtg te Batavia bleek circa 60 ksg. pnontufarbaar verbeter U met en 1 I meer en en Voetbal en Roode Kruis Mogelijkheid van export Dader gearresteerd Eenige vrye markt M. de Groot overleden Te veel spoed betracht NEDERLAND EN PORTUGAL A Op minister Slote maker’* rede Tuxedo. Zie toe, dat U In 1935 voor Uw 15 Cts. sigaretten-kwa- liteit en waarde krijgt Gemaskerde dief bedreigt oude vrouw met vuurwapen Prinses Juliana als toeschouwster by den wedstryd Sparta- F eyenoord GENERAAL DE RIDDER BEGRAVEN danntw sigaretten van 1934 U gaven. Laat 1935 een genotvoller beter jaar voor U zijn met een fijnere sigaret. Kort en goed: By een val van zyn fiats Ernstige bezwar^t pan de Eerste Kamer tegen aanneming van den M.E. T. Meening van den voorzitter van den Bond van Coöperatieve Zuivel-exportveree- nigingen te zyn WISSEL! n (8Jot> BATAVIA, minister af- Verruiming mogelyk Indische pensioenen Aanvt den doen De binnenlandsche markt is nog voor verrui ming vatbaar. Men zal echter daarbU de vol gende punten niet uit het oog moeten verliezen: De prijs van de boter moet lager gesteld wor den dan tot nu toe het geval is geweest. Dit De heer Wassenaar acht het vrij zeker dat in 1935 een minstens even groot kwantum naar Engeland zal worden uitgevoerd dan In 1934 een bepaald uur gereed moet zijn voor afleve ring aan de afnemers. Vele leden hadden den indruk, dat de Minis ter en de andere tak der Volksvertegenwoordi ging zich niet voldoende rekenschap hebben ge geven vgn de gevolgen, welke.zich bij de aan vaarding van het nieuwe voorstel In de prac- tjjk zullen doen gevoelen. Ook uit handelskringen bereikten de Kamer vele bezwaarschriften, waarop verscheidene le den in het kort de aandacht wilden vestigen. Het ware, volgens deze leden, ook gewenscht geweest, dat dit geheel gewijzigde voorste! op nieuw door de afdeelingen der Tweede Kamer ware onderzocht. Door de thans gevolgde wijze van behandelen en den spoed, waarmede het wetsontwerp in de Kamer te afgedaan, hebben bovendien de* belanghebbenden hunne meenlng niet tjjdlg kunnen uiten. i en Irfjven, is eenigen tijd je^oprlchtlng van de ilj van zuivel- halen de ronde gedaan, dat de boter, welke In den afgeloopen zomer naar Engeland werd ge ëxporteerd. 30 cent per kg. opbracht, doch dit te overdreven. De gemiddelde prijs van deze boter was ruim 40 cent, af Nederlandsche haven. Het is dus, naar de meenlng van de leden hier aan hei woord, geenszins san te nemen, dat invoering van den M.E.T. in landbouwkringen op groote schaal soa worden toegejuicht om te ontkomen aan den gehaten zomertijd. Engeland is thans nog de eenige vrije markt van beteekente. Over den export naar dit land De bekende Blaricumsche kunstschilder de heer M. de Groot, is Zaterdagmiddag bij een val van zijn flets, waarschijnlijk tengevolge van hartverlamming, plotseling overleden. Onder zeer veel belangstelling is Zaterdag op de Algemeene Begraafplaats te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gep. generaal-majoor D. M. E. de Ridder, oprichter van de vereeniging T.LB.O. Ten slotte waren er ook leden, die zich met de voorgestelde regeling konden vereenlgen. om dat door aanvaarding daarvan wordt tegemoet gekomen aan wenschen en verlangens van be langrijke groepen onzer bevolking, waart* si) vooral het oog hadden op hen. die in de na bijheid van ome Oostgrens wonen. IBIS >HA* LICHTE PIJPTABAK AeoM Po» lira—’o Tabak as «44a aadssoi tuln- alsook M. de Groot te in 1881 te Amsterdam gebo ren; hij bezocht de Rüksacademie, waarna hl) zich te Londen vestigde. In 1912 kwam hij weer in het vaderland terug en ging in Blaricum wonen. De Groot te een der oprichters van ..De Onafhankelijken” te Amsterdam, waarvan hij eenige jaren voorzitter was. Voorts was hij lid van verschillende kunstenaarsvereentgingen. Hij werkte veel onder het Joodsche volk en vooral zijn rabjjnenkoppen zijn beroemd. De leden, hier aan het woord, zouden zich zeer we! hebben kunnen vereenlgen met het oorspronkelijke wetsontwerp. Dat de Minister zijn weloverwogen en duide lijk toegelicht oorspronkelijk standpunt heeft verlaten en plotseling bjj zijne Memorie van Antwoord op het door de Tweede Kamer uit gebracht Voorloopig Verslag aanneming van den M E T. heeft voorgesteld, had bij deze leden te meer bevreemding gewekt, omdat in genoemd verslag wel enkele opmerkingen waren gemaakt, welke wezen op bezwaren, maar deze allerminst overtuigend waren te achten. De zomertijd werkt des morgens ongeveer ge durende 153 dagen. Bjj Invoering van den MET. zal men echter krijgen een vervroeging met veertig minuten gedurende de volle 385 dagen, derhalve gedu rende den geheelen winter eene vervroeging met veertig minuten. In landbouw en veeteelt werkt man vroeg en moet men vroeg werken. Als men thans in den winter om half acht be gint. zal dit bij invoering van den M.ET. in zonnetijd tien minuten vóór zeven zijn, wan neer het nog geheel donker te. Men denke hier bij eens aan bet melkbedrüf, waar de melk op Deze prijs is inderdaad te laag. Evenwel te het begrijpelijk dat onze boter, waarvan de aanvoer tot nu toe hoofdzakeljjk In den zomer plaats had, niet die waardeering vond. waar, op zij volgens de kwaliteit aanspraak zou kunnen maken. Het te echter van het grootste belang dat wij een regelmatigen export naar Engeland hebben en deze mag niet om een bijkomstige reden onderbroken worden het geval te geweest. Men tracht dit te bereiken door de leveringen over een zoo groot mogelijk tijdperk te laten loopen. Indien dit zal worden doorgevoerd zal er dezerzijds voor moeten wor den gezorgd, dat er In den zomer boter In de koelhuizen wordt opgeslagen, welke In den winter kan worden gebruikt en waardoor er meer versche boter voor geregelden export naar Engeland beschikbaar komt. Een exportmonopolle acht de heer Wassenaar zeer ongewenscht. Dit biedt geen voordeelen, doch doet integendeel in één slag alles te niet, wat met jaren lange zorg te opgebouwd. Ook wat België betreft, is de heer Wassenaar van meenlng. dat wij in het komende jaar meer sullen kunnen exporteeren dan In 1934. België ligt voor ons als afzetgebied zeer geschikt; wij hebben daar een natuurlijken voorsprong. Deze kunnen wij echter slechts dan ten volle benut ten, indien de regeering zeer actief optreedt. Wat de afzet in Frankrijk betreft, deze is van geringere beteekente. Op grooter export daarheen kan niet worden gerekend. Ook voor Duitschland zal de toestand wel niet veel verandering brengen. Op 29 December is in het Staatsblad afge- kondlgd het K. B. van 29 December 1934 tot regeling van de uitbetaling In Nederland van de pensioenen en gagementen ten laste-van de Eigen-Pensloenfondsen voor de Indische Lands dienaren. der de nieuwe regeling een uur minder tijd zul len hebben om naar Rotterdam of Amsterdam te «aren wil men den volgenden morgen’zon der tijdverlies met den arbeid beginnen. Andere leden achtten de bezwaren tegen de Invoering van den M.E T. aangevoerd, niet vrij van overdrijving. Een tljdregellng. waarbij ver schil blijft bestaan tusschen den winter- en zomertijd, ontmoet nu eenmaal bij een groot gedeelte der bevolking bezwaren, zoodat op voortdurend bezwaar is te rekenen. Vandaar dat het oorspronkelijk wetsontwerp geen bevredi ging schonk. Deze keuze bood ten slotte de eenige gele genheid voor den landbouw van een gedeelte van den gehaten zomertijd te worden ontslagen en voor velen der overige bevolking toch nog een aanmerkelijk deel van den zomertijd, waarop zoo groote prijs wordt gesteld, te behouden. Al zullen er ook bedrijven zijn, voor welke de vervroeging In den winter met veertig minuten bezwaren zal opleveren, deze bezwaren betreffen dan toch een kleinere categorie van personen en bedrijven dan die. welke van den zomertijd voordeel ondervinden. Ook zal, naar de meenlng dezer leden, de M.E.T. over een langer tijdperk voordeelen kun nen bieden, vermits daarbij reeds in April bjj het lengen der dagen veertig minuten aan zon licht kunnen worden gewonnen. Eenige leden verklaarden, dat zij, voorstan ders als zij zijn van den zomertijd, bezwaren hebben tegen de zomertjjdregeling. De thans door oen Minister voorgestelde oplossing heeft het voordeel, dat er eenheid van tijd komt en de leden, hieg aan het woord, waren bereid den M.E.T te aanvaarden als eene proeve om vrede te krijgen in den strijd om de tUdregeling. Deze laatste overweging bewoog ook enkele andere leden zich met het wetsontwerp te ver- Verschenen te het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot herziening van dan wettelijken tijd. Ontleend te daaraan: Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat de Minister na de bedenkingen tegen den z«. „Oreenwichtijd” eindelijk te gekomen met een geheel nieuw ontwerp, waarover de Raad van State niet te gehoord. Door aanneming van dit wetsontwerp wordt Nederland, waarvan zelfs het meest oostelijk gelegen punt valt binnen den West-Eurof>ee- schen tijdgordel, tot een onnatuurlijk aannang- sel van de Mldden-Europeesche strook gemaakt. Bovendien zullen wij dan het contact verliezen met België. Frankrijk en Engeland, landen, die In dezelfde zóne zijn ingedeeld als Nederland en die dan ook als tijd den West-Europeeschen hebben aanvaard. eenigen, omdat op deze wijze eene bevredigende oplossing van het tijdvraagstuk niet wordt ver kregen. Zij achtten de thans voorgestelde op lossing maatschappelijk en psychologisch niet gewenscht. Zij wezen er op, dat ons land niet In Centraal-, doch In West-Europa te gelegen en dus ook moet behooren tot de landen van de West-Europeesche tjjdzóne. De Mldden-Euro peesche tijd te voor ons land 'n abnormale tijd, hetgeen zich vooral des winters zal doen ge voelen. De stukken van de eerste groep konden on- middellijk In den loop van den avond worden besteld, die van de tweede groep zijn gedurende den afgeloopen nacht en - vanmorgen opnieuw verpakt en aan geadresseerden verbonden, die van dé derde groep sullen voorzooverre de adressen leesbaar zijn, in den loop der volgende dégen aan geadresseerden worden uitgereikt. Een en ander veroorzaakte eerf intensieve drukte op het postkantoor te Batavia, waar men eok voor doorzending naar andere plaatsen zorg draagt. De stukken der laatste groep zijn onmiddelljjk naar het hoofdkantoor te Bandoeng doorgezon den. Voor den Uefdadigheidsvoetbalwedstrijd die Zaterdagmiddag In het Bparta-Stadlon te Rot terdam werd gespeeld tusschen Feijenoord en Sparta en waarvan de baten aan den Rotter- damschen Bloedtransfusiedienst van bet Neder landsche Roode Kruis ten goede komen, bestond groote belangstelling, hetgeen niet behoeft te verwonderen, daar H. K. H. Prinses Juliana als voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis het voornemen had te kennen gegeven den wed strijd bij te zullen wonen. Toen de Prinses en haar gevolg bet bordes van het Sparta-kasteel betrad, werd H. K. H. verwelkomd door burgemeester Droogleever Fortuyn. eere-voorzltter van de afd. Rotterdam van het Ned. Roode Kruis. In de vestibule bood mevr, van Dijk namens de voetbalvereenlgingen bloemen aan. In de be stuurskamer waren aanwezig de leden van bet hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis. Na de officleele ontvangst begeleidde de beer Overejjnder, voorzitter van Sparta, de Prinses naar het terrein, waar zij de Transportcolonne van de afd. Rotterdam van het N.RK. inspec teerde. De officleele tribune was met guirlandes ver sierd; de spelers maakten voor den aanvang d van den wedstrijd front voor de tribune. De Prinses volgde den wedstrijd met groote be langstelling. De strijd eindigde met gelijk spel (38). waarna Sparta, na het nemen van een straf schop, het veld als winnaar verliet. Na afloop voerde in het clubgebouw van Sparta de heer Hoogweegen, voorzitter van de afd. Rotterdam van het N.R.K., het woord. Spr. herdacht wijlen Prins Hendrik, die dezen jaar- lijkschen wedstrijd driemaal heeft bijgewoond. Voorts zegde spr. de Prinses dank voor haar belangstelling. De Prinses beeft daarna den prijs, een bord van Delftacb blauw, aan den Sparta-aanvoer- der Cohen overhandigd en allen spelers een her- Innerlngsmedaille geschonken De heer Oohen zegde namens de spelers dank. Omstreeks half vijf vertrok de Prinses naar Den Haag. De Bond van Coöp. Zuivelexportvereenlgln- gen. omvattende 265 coöp. zuivelfabrieken 350 zelf-kazende boerewbedr" geleden overgegaan tot db- N. A. B. O, export-maatscl producten voor gewesten bulten Europa, geves tigd Korte Voorhout 6 te 'sGravenhage In verband met de oprichting dezer maat schappij hebben wjj dezer dagen een onderhoud gehad met den ..voorzitter van den bond, den heer T. Wassenaar en hem naar zijn Inzichten gevraagd ten opzichte van de boterproductie en den afzet voor het jaar 1935. De heer Wassenaar deelde allereerst het een en ander mede over de productie van boter. Wat betreft het vraagstuk of de boterproduc tie zal verminderen, wanneer de bijslag op de melk niet tot 100 pet. zal worden uitbetaald, acht hij het zeer moeilijk hierover een juist oordeel uit te spreken. HU meent echter, dat men, althans voor 1935, hiervan geen al te groote resultaten moet verwachten." „Indien de productie, naar uw meenlng, dus weinig verandering zal ondergaan, voorziet U dan geen groote moeilijkheden bü den afzet van boter voor het komende jaar?” De heer Wassenaar wilde niet ontkennen, dat er dikwijls bü den boterafzet groote moellük- heden zUn te overwinnen en dat zal ook in 1935 wel het geval zUn. Doch hij Is er van overtuigd, dat deze niet onoverkomeiUk zullen blüken te zUn. Naar zün meenlng Is de boter- posltie op dit oogenbllk vrU gezond. Onze beste afnemer is het binnenland en er moet voor worden gezorgd, dat deze afzet niet achteruit loopt, maar in belangrUkheid toe neemt. dat vele weigerachtige gemeentebesturen tot (betere) armenzorg worden gedwongen. Het moet den minister bekend zijn, dat in vele plattelandsstreken bijzondere toe standen bestaan: dat landbouwers, ders, land- en tulnbouw-arbelders, fabrieksarbeiders vaak dezelfde personen zijn en dat diezelfde personen op elk van hun „economisch” terrein.... armoede lij den: het geval van den Maas-en-Waler, die per dag per gezinslid (ongeacht wat zelf ge teelde aardappelen) 8K cent te verteren heeft (en zoo’n geval Js geen zeldzame uit zondering) werd nog door niemand weer sproken. Ik lag liet in het voornemen voor zomer Men Mldden-Europeeschen tijd te graden en voor den winter den West-Euro- :hea tUd, welke regeling, naar de meenlng van veijcheldene leden, aan zeer velen in den lande bevrediging zou hebben geschonken. Thans is het de bedoeling ons land voor het gansche jaar bij de Mldden-Europeesche tijd- zóne in te deelen. Vele leden konden zich hiermede niet ver- est ons nog de opterlng van gespaard bezit; alvorens men voor ondersteu ning in aanmerking komt: de minister heeft medegedeeld, dat „In het vervolg” kunnen worden vrijgelaten spaargelden tot een maximum van 200. en voorts heeft de minister meerdere ge vallen genoemd, waarin spaargelden of spaargoederen vrij zijn; de vrijlating tot f 200.is echter zeer, zéér nieuw, tot thans toe heeft de ondersteunde alweer: In den regel wel degelijk heel zijn bezit moeten opteren, alvorens voor steun in aanmerking te komen. WIJ kunnen nu slechts hopen, dat de mi- nlsterieele bedoeling ook werkelijk In prak tijk zal wprden gebracht, opdat de steun geen premie zal blijken op zorgeloosheid en onzuinigheid. Minister Slotemaker moge zich alsnog be zinnen op zün Kamerrede, en méér nog op de brochure, waarin hij zijn rede alreeds ten deele door tegenspraken achterhaald, en daardoor onjuist geworden verschij nen liet. Een gedeelte was practiseh ongeschonden; dan was er sen gedeelte van de poststukken waarbij de hoeken verbrand waren, ten derde was er een gedeelte met verbrande hoeken en door olie besmeurd en tenslotte circa 80 kilogram, bestaande uit een onont warbare massa van uiteen genikte stukken, besmeurd met olie, bloed en modder. bleek het dat de In de zakken verpakte post- stukken naar een viertal graden van beschadi ging te vékdeelen waren: De Portugeesche gezant en mevr, de Santos Tavares hebben In het legatiegebouw te - Den Haag een diner gegeven. waarbU aanzaten de Minister van Bultenlandsche Zaken, jhr. mr. A. O. D. de Graeff en diens dochter mej. de Graeff, de heer Lamping, directeur van de Handelsaccoorden aan het Ministerie van Eco nomische Zaken, en mevr. Lamping, baron Ben-J - tinek, verbonden aan het Ministerie van Eco nomische Zaken en Barones Bentlnck. Gravin. Jacqellne van Lynden van Bandenburg. dr. Ro- drique Ayres de Magelhaes. legatiesecretarH. D José do Carmo da Camara, attaché, en mevr, da Camara. BU dese gelegenheid overhandigde de Portu geesche gezant aan jhr de Graeff, den heer Lamping en Baron Bentlnck de versierselen van mp Gmotkruta. Oroot-offlder en Officier der Christusorde, welke onderscheidingen hun door <4 Portugeeache Regeering zUn verleend m tot ’s minister's „antwoord” op het artikel van Pastoor Van de Wiel over te gaan: het was Z. Eerw. natuurlijk zeer wel be kend, dat giften en gaven van particulieren niet onder alle omstandi^fêden gekort werden op het steunbedrag, maar Z. Eerw. wist óók en dat heeft hij In zijn artikel bedoeld dat in den regel giften en gaven van particuliere liefdadigheid wer den afgetrokken. De minister heeft In de Kafner medege deeld, dat hij op 12 December 1933 In de regeling een wijziging heeft aangebracht In dezen zin, dat wat regelmatige steun is, slechts voor twee derde In rekening wordt gebracht, terwijl voor speciale noodgeval len steun gegeven kan worden zonder dat Iets afgetrokken wordt; de minister heeft natuurlijk waarheid gesproken, maar waar we dit aannemen, moet de ministe- rleele order toch wel heel onvolledig en heel verschillend zijn uitgevoerd; een in- sider-kamerlld wist niet eens, dat een der- gelljke circulaire van den minister was uit gegaan en vast staat, dat men zich in vele gemeent enaan de order in leder geval niets gelegen heeft laten liggen. Regel was, dat alle min of meer regel matig genoten extra-steun-lnkomen (bui ten beloonlng voor arbeidspraestatie) vol ledig In mindering kwam van den steun; hieronder vielen dus ook giften en gaven van particuliere liefdadigheid. De toestand was waarlijk ernstig genoeg, de particuliere liefdadigheid moést er ten zeerste onder lijden, en In de dagen, toen Pastoor Van de Wiel zijn artikel schreef, was er alle aanleiding om te veronderstel len, dat de regeling even ongunstig zou blijven als voorheen; na het verschijnen van 's minister’s memorie van antwoord was men niet ten onrechte ongerust ge worden: In de memorie van antwoord toch was de minister veel minder tegemoetko mend dan men na den door minister Colijn beloofden „ruimeren armslag” had mogen verwachten. Onder den druk van Prof. Aalberse, die sprak namens onze katholieke fractie, heeft de minister eindelijk meer en betere toe zeggingen gedaan, en.... nóg zijn wij er niet heeletnaal gerust op; Immers toen Prof. Aalberse den minister ten slotte uit- noodigde, zijn toezeggingen nog eens nader te formpleeren, is er van die nadere for- muleering niet zóóveel terecht gekomen, dat wij voor honderd procent gerust kun nen zijn. Vrijdagavond omstreeks zes uur heeft een brutale roofoverval plaats gehad ten huize van den arbeider Dubbeld te Oude Tonge. TUdens de afwezigheid van D. is een gemaskerd per soon met een revolver in de hand de woning binnengedrongen en dreigde de vrouw van D. neer te schieten, als zU hem niet onmlddelHjk al haar geld gaf. De vrouw haalde het geld te voorschUu en deponeerde het op tafel. Onder bedreiging met de revolver, beval de Indrin ger de vrouw achter te deur t« gaan staan, waarop hU met het geld verdween. Nadat de vrouw van het geval aangifte had gedaan, heeft de burgemeester, bUgestaan door de rijks- en gemeentepolitie ter plaatse een on- derzoek Ingesteld. Het resultaat was, dat te Is al heel wat te doen geweest. Er hebben ver- ongeveer tien uur de 21-Jarige A. F. uit zUn woning is gehaald en naar het politiebureau overgebracht. Na aanvankelUk ontkend te heb ben, heeft F. een volledige bekentenis afgelegd. De revolver; en het geld, dat op hem werd ge vonden, zUn in beslag genomen. Op last van den burgemeester is hU Zaterdag ter beschik king van de Justitie te Rotterdam gesteld, waarheen hU dienzelfden morgen Is vervoerd. re perscitaten zeer positief uitgelaten zich, naar onze bescheiden meenlng, positief vergist. Voorzoover de minister onze artike lenreeks over de dreigende ondervoeding overigens In zUn rede betrok, wordt de repliek echter moellljker, aangezien wij hier meer op suggesties dan op tastbare beweringen en tegenspraken moeten gaan- Misverstand is hier zeer licht mogelijk, en wij achten het van het grootste ge wicht, dat In deze belangrijke kwestie al le misverstand uitgesloten wordt en blijft Wie de mlnisterieele rede In de Kamer aanhoord of in de pers gelezen heeft, moet den indruk gekregen hebben, dat onze re dactie en haar medewerkers toch eigenlijk maar zeer matig of niet op de hoogte waren van de belangrijke aangelegenheden, waar t hier om gaat. ï- De afwijzing geschiedde zeer hoffelijk en zeer vriendelijk, maar de afwijzing, of lie ver de suggestie der afwijzing, blééf. Inzake „Maas en Waal” zouden wU bewe zen hebben, dat het vraagstuk der onder voeding over het algemeen nl«t In genoeg zaam breed kader gezien wordt; het bleek hier te gaan over boeren en boertjes (en niet over crlsiswerkloozen, aldus vullen wij het ministerieel betoog aan), en om te demonstreeren, hoe onschuldig hij aan den nood in „Maas en Waal” Is, ging de mi nister voort: n ons eerste repllek-artikel naar «an- leidlng van Minister Slotemaker de Bruïne’s Kamerrede over de steunre geling hebben wij moeten wijzen op twee zeer ernstige onjuistheden In het mi- nlsterieele betoog: wij noemen in dit ver band slechts de namen van Dr. A. Cop- pes te Enschede, en van Dr. L. Heyer- mans te Amsterdam. Het eerste deel van onze repliek was niet moeilijk te leveren: de minister had «ich over concrete feiten en onloochenba- en even „Ik wil nog iets daarbij zeggen. Onop houdelijk krijg ik verwijten naar het hoofd omtrent toestanden, waarmede ik niets te maken heb; toestanden, die vallen onder Maatschappelijk Hulpbetoon of Burgerlijk Armbestuur." En de minister vertelde van een Nij meegsen geval, waarin men een zaak van Armenzorg verward had met een geval van crisissteun. Voorts zou Pastoor Van de Wiel In ons blad gezegd hebben, dat alles, wat aan ga ven en ultkeeringen en bijdragen van par ticulieren gegeven wordt, „wellicht” zou worden afgetrokken van den steun. en tenslotte zouden wij geschreven heb ben, dat men alles, wat op vaak pijnlijke wijze Is uitgespaard, opgeteerd moet heb ben, alvorens men voor steun in aanmer king komt. is een eerste eisch van goed koopmanschap: steeds rekening houden met de koopkracht van de afnemers. DaarbU moet er een langdurige, goed geleide reclame worden gevoerd ter voor lichting van het publiek. Deze reclamecampagne moet zoo spoedig mogelUk aanvangen. Voor den buitenlandschen afzet is voor alles noodig. dat er regelmatig geëxporteerd wordt naar onze voornaamste afzetgebieden: België. Duitschland, Engeland en Frankrijk. Voorts is er export naar Ned. Ooet-Indlë Deze kan nog worden vergroot en het is mU bekend dat er reeds maatregelen genomen zün om dit te be reiken. In het afgeloopen Jaar exporteerden wU naar Engeland ongeveer 6 mlllloen kg.. terwUl naar Oost-Indlé. slechts 7 4 800.000 kg. is ge ëxporteerd. De N. A. B. O. heeft een zending naar Indlë verzonden en wU hopen dat de han. delsrelaties met onze overzeesche gebieden steeds zullen toenemen De Intematonale handel en het geldwezen zün. zoo wordt betoogd, ten nauwste betrokken bü de groote beurzen in West-Europa en Ame rika. Het is voor den handel hier te lande van het grootste belang de noteeringen van de goe derenmarkt en den effectenhandel In die stre ken Intijds te kennen. Bü een aanpassing van den tUd bü dien van onze Oostelüke naburen, heeft de handel geen belang; daarentegen zün de daaraan verbonden bezwaren zeer groot. Dezelfde bezwaren, welke uit handelskringen hier te lande werden naar voren gebracht en hier kortelüks zün weergegeven, zün aangevoerd door vooraanstaande Nederlsndsch-Indische Im porteurs. Ook voor het scheepvaartbedrijf, zoo gaan eenige leden voort, zal invoering van den M.E. T. ernstige bezwaren opleveren. De kantoren zullen dus, wil men deze spoed- elschende zaken kunnen afdoen, 40 minuten lan ger open moeten Müven, hetgeen ongerief voor het personeel en verlies van rijd op andere uren van den dag, bovendien verhooging van kosten wegens vermeerderd kunstllchtverbruik. niet slechts des ochtends, doch ook des avonds be treken t. Een snder bezwaar is hierin gelegen, dat schepen, die des avonds laat gereed komen in naburige havens als Antwerpen en Londen, on yx llereerst de opmerking, dat wij In onze ZX artikelen nergens den minister van x sociale zaken verantwoordelijk heb ben willen stellen voor iets, waar hij (al dan niet formeel) buiten staat. WIJ hebben in breede trekken het vraag stuk der dreigende ondervoeding In Neder land willen belichten en wij drongen aan op gehoorzaming aan vijf geboden (verla ging van vaste lasten, geen aftrek in het algemeen van bijzondere giften en gaven, meer Individueele behandeling van gevallen, distributie van overtollige levensmiddelen en vorming van beter-onderlegde huisvrou wen), maar nergens hebben wü dezen of genen minister buiten zijn eigen gebied verantwoordelijk gesteld. Het kan ons volkomen onverschillig zijn, welke minister of welke andere autoriteit verbetering zou kunnen brengen b. v. In de „Maas en Waal”-toestanden, a 1 s er maar verbetering komt. En da t verbetering in de toestanden al daar dringende eisch is, zal geen enkel lid van den ministerraad noch ook eenige andere autoriteit na de artikelen In ve lerlei pers kunnen ontkennen. in go wat cr in aüsn*- dlg-economisch opzicht bü behoort) is én voor minister Slotemaker (steunregeling) èn voor de gemeenten (armenzorg) én voor minister Steenberghe (economische zaken) een heel büsondere taak te vervullen. Moeten de boeren en boertjes in ..Maas en Waal” verkommeren, omdat minister Slotemaker de Bruine meent, dat hü daar buiten staat? Zün de in ons blad gerele veerde feiten niet ernstig genoeg gebleken om tot een Ingrijpen te noodzaken? De minister heeft den heel büzonderen nood in „Maas en Waal” niet ontkend; welnu, laat hü er dan toe medewerken, dat er voor zoo ver. het In zün vermo gen ligt paal en perk aan gesteld wordt; laat hü er dan b.v. toe büdragen, dat al thans ten spoedigste In alle gemeenten een steunregeling wordt ingevoerd; laat hü er in den ministerraad dan op aandringen. 2» Dec. (Anefa)j Toen op het postkantoor de 200 K.O. Divermall, met de „RUstvosel" aangetraéht, wérd opengem akt» n 1 i.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5