ONS BLAD Nieuwjaarsreceptie te Berlijn r LAVAL’S BEZOEK AAN ROME J IB Het nieuws van heden 1 Na den moord te Leningrad GENOMEN Nieuwe klacht van Abessinië MGR. ORSENIGO OVER DEN VREDE DE BAROMETER 16 mijnwerkers in levensgevaar Het proces tegen Hauptmann 1 BESLUIT ONVERWACHTS i DONDERDAG 3 JANUARI 1935 VEREEN 1G DE KATHOLIEKE PERS La val De keuze der jury Mijn staat by na onder water geroepen Uit het Saargebied Imbusch levensgevaarlijk gewond Hauptmann Kardinaal Bourne f Hitler maakt zijn oude reserve no ï1 Verblijf te Rome van korten duur Italië zou steeds verder willen oprukken Wensch voor toenadering tusschen de volken als waardorg van den vrede Estlandsche consul-generaal door zijn regeering terug- Na het bloedig drama te Marseille Staking bij koopvaardij te Rio de Janeiro Kardinaal Bourne en de ver zoening der volken Een waardeerend artikel van de „Times” Een lijfwacht voor hooge bezoe kers. Auto zonder treeplank voor Lebrun DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Belangrijke verklaring van Francqui Het lot van Zinovjet en Kamenef ADVERTENTIEPRIJZEN» Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel;idem op pag. één 55 cp.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Woensdagmorgen scheen het nog dat Parys en Rome niet tot overeenstemming zou den komen I r r ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 75 ons o o Ie ▼oor i alzijn De lijkkist, waarin het stof lelijk overschot van Kardinaal Bourne rust, is opge baard in het voorportaal van de Westminster-Kathedraal. De kist is bedekt met een zwart kleed, waarop de Kardinaalshoed ligt alsmede de bonnet REVAL, 3 Jan. De regeering van Estland heeft, naar verluidt, op instigatie van het Russische Volkscommissariaat van Buiten landsche Zaken, den consul-generaal te Le ningrad, Alexander Birsnlek, teruggeroepen. In de kringen van het corps consulaire van Leningrad brengt men dit in verband met de geruchten, welke na de veroordeeling van den moordenaar van Klrof waren op gedoken. andere landen slechts dezelfde erkenning en achting vraagt, als het dezen landen verleent. consu- iad ge Autobus in de rivier de Wampoe (N.-L) ge reden; ses personen verdronken. Na den schouwburgbrand te Arnhem: voorstel lingen eiders? Een der slachtoffers van het autobns-ongeluk te Renswoude overleden. Stand op Donderdp* M nar v.aa: 77X.1 Vorige stand: 77X.4 de stemming in Engeland men schreef toen Juli 1934 was tegenover Duitschland. door dart HU Is De mannen naar de zonder MrrFt-f wen te en fte :n, en »t, ld. Onze Brusselsche correspondent seint d.d. 2 Jan.; NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD In een interview, dat een onzer redacteuren destijds had met wijlen Ka rd Bourne, wees hU er op, dat de Kerkvorst Kard. Schulte van Keulen te gast had gevraagd en vroeg hU. hoe Laval zal drie dagen te Rome blUven. De ministers waren vanmorgen in een langdurigen Ministerraad bijeen gekomen, in welks verloop de minister van buitenlandsche zaken een nauwkeurig overzicht gaf van den stand der Fransch-Italiaansche onderhandelingen. In aansluiting hierop ontving Laval nogmaals den Italiaanschen ambassadeur te Parijs, met wien hij een onderhoud had, dat den doorslag gaf bij het besluit om naar Rome te vertrek ken. Of het Fransche program wijziging heeft ondergaan, is niet bekend Belangrijke verklaring van den Belgischen mi nister Francqui inzake het economisch herstel in Belgie. Zestien mijnwerkers In levensgevaar; zjj moeten voortdurend vluchten om het stijgende water in de mijn. Na den moord te Leningrad. Estlandsche eou- ■ul-generaal teruggeroepen. De Regeering deelt aan de Eerste Kamer mede, overtuigd te zijn dat niet getalmd mag worden met maatregelen, om Amsterdam zijn plaats in het Rljnvaartverkeer te laten behouden. De studenten van het Pauselijk Nederlandseh College door den H. Vader ia audiëntie ont vangen. Ondersoek wordt ingesteld naar aanleiding van publicaties in het orgaan der Nat.-Soe. Ned. Arbeiders Partij over moord door Joden voor ritueele doeleinden. Hef conflict tusschen Italië <m Abessinië. Nieu we klacht van Abessinië bij den Volkenbond. RIO DE JANEIRO 3 Jan. Tengevolge van de staking bij de koopvaardU zUn vanaf gisteren verscheidene Brasillaansche stoomschepen niet uit Rlo vertrokken. Daar bijna alle vakveree- niglngen, met inbegrip van de vereeniging der kapiteins aangesloten zUn. verwacht men een uitbreiding van de stakingsbeweging. De eischea betreffende aigemeene gageverhooging zjjn ge baseerd op het tot stand komen van de vracht- overeenkomst in de kustscheepvaart, waardoor de reederUen financieel voordeel genieten. De uitbreiding van de staking tot het scheepvaart verkeer in de bocht van Rlo en tot de Leopol- dina-spoorlijn wordt ernstig gevreesd. Zonder den wereldvrede sterft het economi sche loven af. ontbreekt de arbeid en komt de menschelijke vooruitgang tot stilstand. De Nun tius besloot met den wensch uit te spreken, dat het nieuwe jaar de toenadering mocht brengen tusschen de volken, welke de beste waarborg is voor den vrede. In zijn antwoord verklaarde Hitler, dat de woorden van den Nuntius overeenstemmen met de opvatting van het Duitsche volk Geer, land kan meer de behoefte naar vrede gevoelen dan Duitschland. dat al zijn krachten bijeen heeft geraapt voor zijn innerlijk herstel en van de Kort daarop bracht Pfhiegl een bezoek aan den Quay d’Orsay. Daar onmiddellijk daarop het vertrek van Laval naar Rome bekend ge maakt werd, neemt men in welingelichte krin gen aan, dat de bezwaren der Weensche re geering met betrekking tot het garandeeren van de Oostenrljksche onafhankelijkheid door de Kleine Entente ingetrokken, of in ieder ge val niet meer in den tot dusver geldenden om vang gehandhaafd zijn. De minister deelde zelf bij het bekend ma ken van de korte mededeellng Inzake zijn reis naar Rome mede, dat het program van zijn verblijf aldaar nog niet definitief is vastgesteld. In den loop van den dag zal het protocol waar- •ehlinljjk worden ujtgewerkt. Omtrent den Inhoud der politieke overeen komst is tot dusverre nog niets bekend gewor den. Men verwacht, dat de geheimhouding niet zal worden opgeheven voor het onderhoud tus- achen Laval en Mussolini zal hebben plaats gevonden. Het is niet uitgesloten, dat nog eenl- ge punten van de te sluiten overeenkomst open zijn gebleven. Laval sal Vrijdag om 19 15 in Rome aanko men. Dinsdagmiddag daaropvolgend vertrekt hl) weer, soodat hij dan Woensdag weer in Parijs zal kunnen zijn. Maandag zal Laval door den Paus in audiëntie worden ontvangen. Ter gelegenheid van de Jaarswissellng heeft Hitler een opróep uitgevaardigd aan de N.8.D AP., waarin hij zegt, dat het Duitsche volk op alle gebieden van zjjn nationaal bestaan en zelf bewustzijn sterker is geworden. Nadat de partij JJ. zomer gezuiverd Is van onwaardige elemen ten, is zij thans meer dan ooit de werkelijke politieke draagster van den wil der natie. De strijd tegen werkloosheid en socialen nood wor Jt voortgezet. De onbuigbare discipline van de nat.-zoc. partij zal elke poging, om Duitschland schade te doen, laten mislukken. Het onverwacht vaststellen van het ver trek van Laval naar Rome wordt in poli tieke kringen levendig toegejuicht. Nog he denmorgen scheen geen kans te bestaan op een overeenstemming tusschen de belde Latijnsche hoofdsteden. Gedurende den ministerraad, waarin Laval onbeperkte vol macht werd verleend voor de voortzetting der onderhandelingen te Rome, werd Laval aan de telefoon geroepen. Hij ontving on- mlddelljjk daarna den Italiaanschen gezant. Na een kort onderhoud met hem stelde Laval zich telefonisch in verbinding met den Franschen ambassadeur te Rome. GENEVE. 3- Jan. Het secretariaat van den Volkenbond publiceert een nieuw telegram, dat de regeering van Abessinië aan den Raad en de leden van den Volkenbond heeft ge richt. Inzake d* rek van den minister van buiten. Jandsche zaken van Frankrijk," Laval, naar Rome, beeft het agentschap Stefani hedenmid dag om 3 uur het volgende communiqué gepu bliceerd. Op ultnoodiging van de Italiaansche regee ring zal de Fransche minister van buitenland sche zaken. Laval, Donderdagavond uit Parijs naar Rome vertrekken. Lava! zal met den chef der Italiaansche regeering belangrijke bespre kingen voeren over belangrijke problemen, die de beide landen en de aigemeene politiek betref fen, teneinde de beraadslagingen tot een einde te brengen, welke reeds gerulmen tijd tusschen de belde landen aan den gang zjjn. PARIJS, 3 Jan. (Reuter). Als gevolg van den moord op konlng Alexander en Minister Barthou heeft de regeering besloten, een lijf wacht op te richten ter bewaking van buiten landsche bezoekers. Een corps, bestaande uit speciale politie beambten en leden der Republikelnsche garde', zal koninklijke bezoekers en politici bij offi cieels bezoeken vergezelden en vooraanstaande personen, die incognito reizen. bewaken. Men verwacht dat later de voorstellen behan deld zujlen worden, om kogelvrije auto's te ge bruiken zonder treeplanken. Gisteren heeft president Lebrun voor de eerste maal zijn nieuwe dienstauto gebruikt, waaraan de treeplank ontbreekt. Zooals men weet, heeft de moordaanslag te Marseille aangetoond, dat de treeplank van een auto bij een aanslag de uitvoering van het plan kan vergemakkelijken. In de motiveering van het vonnis was er nj. sprake van, dat een lid van het corpi lal re het z.g. „centrum van Leningrad” steund met geld. Door de Sovjet-Russische radio werd verklaard, dat naam en voornaam van den betrokkene 16 letters hadden. Dit is nu juist voor de Russische schrijfwijze van den naam van den consul-generaal. Birsniek behoorde in 1905 tot de deelnemers aan de revolutie. Uit dien tijd onderhield hij nog tal van relaties met Russische revolutlon- naire kringen. Daarom acht men het ook niet uitgesloten, dat hij betrekkingen heeft onder houden met Zinovjef en Trotzkl, althans met hun aanhangers. In strijd met de berichten in de Engelsche bladen, is over het lot van Zinovjef, Kamenef en hun dertien aanhangers, die in Moskou wer den gearresteerd, nog niet beslist. Naar Reuter meldt, zal de beslissing pas vallen in de vol gende zitting van het hoofdbestuur der com munistische partfj. Zinovjef zou naar Tjoemen In het Oeralge- bergte worden verbannen, waar ook de oud- sovjet-gezant Rakofskl wegens de door hem ge voerde oppositie heeft vertoefd. Kamenef zal waarschijnlijk naar Minoesslnsk worden verbannen, tezamen met zijn aanhan gers, die reeds allen van hun functies zijn ont heven. De andere leiders der-oppositie, Sirtsof, Roe- tln, Bogoeslafski. e. a„ zijn reeds eenigen tijd geleden naar Jakoetien verbannen. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaarf 2.— Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de W.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem genomen, kan men echter voor lederen Belg minstens de mogelijkheid scheppen om te ar beiden. Naar dat beperkte doel streeft de re geering. die zich inspant om levensduurte te doen afnemen, evenals de lasten, welke alle te zwaar drukken op handel en nijverheid. In dien de regeering er in slaagt haar program te verwezenlijking kan men hopen, dat er ver betering zal komen in den toestand, te meer, daar de internationale politiek, welke een grooten invloed uitoefent op de economische verhoudingen. betere vooruitzichten biedt bij deu^aanvang van het nieuwe jaar. sr Francqui vindt het dwaas, vertrou- lellen in bankpapier en niet in staats fondsen, want beide zijn nauw aan elkaar ver bonden. De spaarders moeten opnieuw ver trouwen hebben, de regeering zal hen met al haar macht beschutten. Een der belangrijkste voorwaarden het economisch herstel van België en trouwens ook voor een eventueelen terugkeer van wel vaart in West-Europa, acht de heer Francqui het weer in ciculatle brengen van kapitaal. PARIJS, 2 Jan. (Reuter). De Quai d'Orsay publiceert hedenmid dag het volgende officieele com muniqué „Op uitnoodiging van de Ita liaansche regeering zal de minister van buitenlandsche zaken, Laval zich Donderdagavond te 20.30 uur naar Rome begeven, waar hy be langrijke besprekingen zal voeren, die beide landen interesseeren en betrekking zullen hebben (op aige meene politieke kwesties, ter vol tooiing van besprekingen, die in den laatsten tijd langs diplomatieken weg zjjn gevoerd.'* KATTOWITZ, 3 Jan. Voor een week had de mijnoverheid bevel gegeven tot stopzetting van de Baskamijn bij SosnowiU, aangezien groote hoeveelheden water de mijn binnendron gen, hetgeen gevaar oplevwMe. Inmiddels is inderdaad de mijn onder water geloopen. 16 van de 110 mijnwerkers echter weigerden, toen zij hoorden, dat het bedrijf ztUgelegd zou kor den, de mijn te verlaten, teneinde hiermede een voortzetten van het bedrijf af te dwingen. Alle pogingen van de overheid de ongelukkigen te bewegen de mijn te verlaten, zijn tot dus verre vergeefsch geweest. Sinds zeven dagen zijn de mannen nu reeds In de mijn, voort durend op de vlucht voor de binnendringende watermassa’s, die met groote snelheid de mijn gangen overstroomen. Sinds Maandag is de toestand der vrijwel hopeloos. Zij zijn gevlucht hoogst gelegen mijngangen, waar zij, voedsel in volslagen duisternis, in het Ijskoude water staan. De aanwezige Richt is bijna ge heel verbruikt en overigens vol mijngas. De opwinding onder de bevolking is zeer groot. Het terrein van de mijn is door de politie af gezet, daar men onlusten vreest. De .Jleichspost” meldt uit Saarbrücken, dat tijdens een vergadering van den Kathollsche Volksbond der Saargebleter” te Bliescastel de eerste redenaar, Imbusch (opvolger van Steger- wald indertijd als voorzitter der „Chrstliche Gewerkschaften") door een knokploeg der nazi’s werd aangevallen. Imbusch kreeg 35 zware slagen en werd levensgevaarlijk gewond, opgenomen in het gasthuis St. Imberg. politie onderzoekt het geval. BERLIJN, 2 Jan (D.N.B.) Zooals gebruikelijk op Nieuwjaarsdag, had gisteren bij rijkskanseller Hitler de receptie plaats der buitenlandsche di plomaten, die hem hun gelukwenschen aan boden. De deken van het diplomatieke corps, de Nuntius Mgr. Orsenlgo, hield een toespraak in het Fransch, waarin hij o.a. zeide, dat onder de goederen, waarnaar de menschen thans het meest verlangen, de wereldvrede met zijn uit werkingen op politiek, oeconomisch en sociaal terrein, ver uitsteekt boven anderen. NEW-YORK, 3 Jan. (Reuter). Hedenmorgen is te Flemington in New-Jersey het proces be gonnen tegen Hauptmann met de keuze der ju ryleden. De belangstelling was enorm. Men ver wacht. dat Vrijdag de jury compleet zal zijn. Hauptmann en Lindbergh zaten slechts op enkele passen afstand van elkander. De eerste persoon, die voor de samenstelling der jury gehoord werd was een vrouw op leeftijd. ZIJ wei gerde echter een benoeming, daar zij, naar zij verklaarde, tegen de doodstraf was. Ongeveer 700 verslaggevers, filmoperateurs en telegrafis ten etc. woonden de zitting bij. LONDEN, 3 Jan. De reis van Laval naar Rome wordt in Engelsche politieke kringen zeer toegejuicht, o.m. omdat daarmede ook het ontworpen bezoek van Lkval aan Londen meer mogelijkheid krijgt. Laval wordt onmiddellijk na zijn onderhoud met Mussolini in Londen verwacht. De voor eenige dagen opgedoken berichten omtrent een ontmoeten tusschen Mussolini en Sir John Simon zijn aldus wordt verklaard door de Inmiddels Inge tre den gebeurtenissen achterhaald. Abessinië handhaaft het standpunt, dat Italië den aanval heeft geopend. Italië heeft overigens ook kort geleden weer een punt be zet, dat ongetwijfeld en zelfs volgens de Ita liaansche kaarten tot het Abessinische gebied behoort. Tegenover het dementi van Italië, verzekert de Abessinische regeering, dat zij twee niet geëxplodeerde bommen In haar bezit heeft. Italië wil blijkbaar steeds verder voor waarts dringen. De Abessinische regeering heeft Italië reeds op 13 December voorgesteid zoo snel mogelijk de grenzen overeenkomstig het verdrag van 1908 vast te stellen. Thans neemt Abessinië kennis van de verklaring der Italiaansche regeering, volgens welke deze be reid is daartoe over te gaan, doch maakt be zwaar tegen de voorwaarde, dat de Abessini sche regeering satisfactie moet geven aan Italië voor de verschillende incidenten, alvo rens hiertoe, kan worden overgegaan. De re geering van' Abessinië verklaart zich bereid alle eischen in te willigen Indien is gebleken, dat zij inderdaad verantwoordelijk is. Staking bij de koopvaardij te Rio de Janeiro. Laval’s beeoek aan Rome; besluit onverwacht* tjjdens den ministerraad genomen; Dinsdag middag vertrekt Laval weer uit de Itallaanacho hoofdstad. Kardinaal Boume antwoordde: „Wij hebben oorlog gevoerd en vrede gesloten. Vrede is vrede. WU, Engelschen, hebben Goddank de deugd, niet blijvend afkeerig te kunnen zijn. En ik zelf heb willen bewijzen, dat riSt ons ernst was met het gebod van^Utwdstus: ..Hebt uw naasten lief.” Toen de Keulsche Aartsbis schop in het H. College der Kardinalen was opgenomen, ben ik Z. Em. in Rome gaan be groeten. En nu heb ik den edelen Duitachen prelaat te gast gevraagd. Den „vrede van Chris tus in het Rijk van Christus” wil de Paus. En wij zullen toonen, zijn woord te begrijpen. Wjj hebben het hongerlijdende Rijnland gesteund en zoo willen toonen, dat het ons ernst was met den vrede.” De „Times”, welk blad op Nieuwjaarsdag zijn 150-jarig bestaan herdacht, wijdt een uitvoerige beschouwing aan den arbeid en de beteekenls van den Maandagavond ontslapen primaat van Engeland. Z. Em. Kardinaal Bourne Het blad vangt zijn artikel aan met de vol gende woorden van waardeering: „De dood van Kardinaal Bourne, welken wij heden met groot leedwezen aankondigen, is een groot verlies, niet alleen voor zjjn eigen geloofsgenooten, door wie zjjn heengaan diep betreurd zal worden, maar ook voor de geheele natie. Hij zal vooral herdacht worden zoowel voor zijn arbeid op opvoedkundig terrein, waar hij blijk gaf van waarachtig staatsmansbeleid, als wegens zijn typisch Engelsch karakter. Zjjn voortdurend streven was. rustig en volhoudend zjjn plicht te doen zonder ophef of overgevoelig heid Veel meer dan dat heeft bij échter tot stand gebracht. HIJ heeft zich de toewijding van zijn eigen kudde verworven en den, op rechten eerbied en bewondering van al zijn landgenooten De minister-president Theunls heeft op Oudejaarsavond getracht in een korte radio rede, welke weinig nieuws bracht, den Belgen moed in te spreken. Zijn rede heeft hier echter een verkeerde uitwerking gehad, omdat zij niets positiefs be vatte. Naast een mln of meer oppervlakkige samenvatting van de verschenen volmachta- beslulten bracht deze radiorede slechts vage aanduidingen over de voorwaarden tot een eco nomisch herstel. In ruimen kring heeft het teleurstelling ge wekt. dat de premier niets zeide over een ver lichting van lasten, waarop men hier met ongeduld wacht. Anderzijds heeq^ het bestuur van den nationalen bond van den R. K. mid denstand zoo Juist een vrij hevige critiek uit gebracht op de huidige huurwet, het hypothe cair regiem, de' contróle op den vleeschhandel en de credietverleenlng aan den midden stand. Kemachtiger klonken intusschen de verkla ringen. welke Woensdag zjjn afgelegd minister Francqyi, waarvan ieder weet, hU, alhoewel minister zonder portefeuille, de effectieve leider is van de financieele en eco nomische politiek van de huidige Belgische re geering. Er Is geen sprake, zeide de heer Francqui. dat wjj België In één slag, als met een toover- staf, in een luilekkerland zouden kunnen ver anderen. Mits strenge discipline in acht wordt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1