begraven Met militaire eer Sociale ordening Groote hotelbrand te Warffum 3 TREURMARS CH DOOR DEN HAAG GESCHIL MET DE REGEERING HOOG WATER IN LIMBURG VLIEGVELDEN IN DEN MIST L VRIJDAG 4 JANUARI 1935 •- Brandstichting het Windhoos op Madoera Revolvers in beslag genomen Bouw derde kruiser Dividend- en tantième- Kolendampvergiftiging belasting Ir. A. Roebroek GEMASKERDE INBREKERS N Het Vredespaleis in rouw r Onze jongens in het Saargebied HET SMOKKELGEVECHT TE GASTEL NIEUWJ AARSWEN SC HEN AAN HET HOF CONVERS1ELEEN1NG AMSTERDAM E P 9. Het heele gebouw verwoest Oorlogsbodems op reis I en en den 1 I Rede Minister de Graaft Ml 07» per auto overgebracht naar het «r A Zoutemplacement geheel verwoest Vele gewonden Alg. Ned. Bouwarbeidersbond wenscht uitkeeringen stop te zetten Dagelyks wordt styging van het Maaswater gemeld Socialistisch inzicht of katholieke gedachte? Vertraging wegens vastgeloopen machines De bouw van een brag in de Wieringermeer, welke toegang tal geven tot het derde dorp in deze Provincie, Wieringerwerf. Op den achtergrond het terrein, waarop het dorp wordt gebouwd. Onder zeer groote belangstelling en met alle eerbewijzen aan zijn hoogen rang verschuldigd, is gistermiddag op de Algemeene Begraafplaats te 's Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den heer M. Adatsji, rechter en oud- president van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie. Inmiddels hadden zich In den tuin van het Vredespaleis en in da omgeving daarvan mlll- Op de begraafplaats werd nog het woord ge voerd door sir Cecil Hurst, die een 'zatst vaar wel aan zijn thans ontslapen voorganger bracht, waarna de heer Taketoml. Japansch gezant in den Haag en schoonzoon van den ontslapene, voor de belangstelling dankte Nader vernemen wij, dat de hotelhouder e* vermoeden van brandstichting door de mare chaussee aangehouden en naar Groningen over gebracht ia. Waterkracht-Exploltatie-Maatschappy. de Ge meenschappelijke Mijnbouwmaatschappij Billi ton), gedaan, voor zoover die uitdeelingen aan Ned.-Indië toekomen. Hoewel het 't meest voor de hand ligt, in de wet op de dividend- en tantièmebelasting een vrijstelling voor deze uitdeelingen op te nemen, blijkt daarmee de bedoeling niet te worden be reikt. Daar immers de dividend- en tantième belasting wordt geheven ten laste van de ult- deelende vennootschap, zou door een dergelijke vrijstelling de winst van die vennootschap wor den vergroot en de door Nederland vrijgegeven bate slechts voor een deel aan Ned.-Indië en voor het overige deel aan de andere aandeel houders ten goede komen. Dasma las de griffier van het Hof, de heer Hammerskjöld, het levensbericht van den ont slapen oud-president en rechter voor. Vervol gens spraken de President van het Parmanente Hof van Internationale Justitie Sir Cecil Hunt en de vertegenwoordiger van den Volkenbond, de heer de Azcèrate. Als laatste spreker voerde namens de Carnegle-stlchting prof. mr. Fran cois het woord. Met zachte treurmuziek werd de Indrukwek kende plechtigheid besloten. H. M. de Koningin heeft Donderdag des na middags 5.45, ten Palelze Huls ten Bosch te Den Haag de daarvoor volgens gebruik in aan merking komende Nederlandsche Regeerings- autorltelten en om 6 uur de dames en heeren van de Hofhouding in de gelegenheid gesteld hun Nieuwjaarswenschen aan te bieden. Er hangt een sfeer van vrees en onrust boven de lucht der Limburgsche contreien de vrees voor hoog water. De stoet werd gesloten door twee detache menten grenadiers en jagers, gevolgd door een detachement cavalerie. Eenige marechaussees volgden hierna. Onder enorme belangstelling trok de stoet van het Vredespaleis over den Ouden Bchevenlng- scheweg naar de Kerkhoftaan en zoo neer de Algemeene Begraafplaats. FEMAKA8AN, 1 Jan. (Aneta) Het rowt- emplacement Ragoeng is door een windhoos geheel verwoest. Tachtig woningen, waar van negen van de soutregie, zijn gedeeltelijk vernield. Drie personen zijn zwaar en vele lichtgewond. den post Budel aanmerkelijk versterkt, achttal nieuwe manschappen, bewapend karabijnen, zal aankomen. igt m m. Je IE 57 Vrouw des huizes bedreigd en geslagen De uitvaart van den heer Minei- teiro Adatsji, oud-voorzitter van het Permanent Hof van Internationale Justitie Echtpaar in emstigen toestand naar het ziekenhuis Ingediend is een wetsontwerp tot uitkeering van dividend- en tantièmebelasting aan over zeesche gewesten. Wetsontwerp in zake uitkeering aan overzeesche gewesten In de memorie van toelichting wordt her innerd aan de aanneming van een motie-Hels- dingen door den Volksraad, naar aanleiding waarvan overleg heeft plaats gehad tusschen de ministers van Financiën en van Koloniën, welk overleg hen tot de conclusie heeft geleid, dat het inderdaad niet billijk is, dat Nederland belastingen heft wegens de uitdeelingen door in Nederland gevestigde ondernemingen, welke in Indlë haar bedrijf uitoefenen (b.v. de Ned.-In dische Aardolle-Maatschappij, de Ned. Indische F"" ■-- Onmiddellijk voor de catafalk waren de ze tels voor mevrouw Adatcl, mevrouw Taketoml, den Japanschen gesant en diens belde dochters Ter zijde hadden de president, de rechters en de griffier van het Pemapente Hof van Inter nationale Justitie, allen gekleed in de rechter lijke toga, plaats genomen. Aan de andere zijde waren de zetels voor de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, Graat Dumonceau en kapitein-lultenant ter zee Roet van Tonnlngen Toen de vrouw van den politiebeambte der Staatsmijnen P. 8. te Brunssum Woensdagmid dag, toen haar man afwezig was. achter 1 huis kolen wilde gaan halen, zag zij twee gemas kerde mannen. Een van hen maakte juist aan stalten om van de bovenverdieping van het huis naar beneden te springen. De man, die op den grond stond, dreigde de vrouw met een revol ver, terwijl de ander, toen hij eveneens op den beganen grond stond, haar een klap tegen bet hoofd gaf, waardoor zij neerviel. De mannen zetten het daarna op een loopen, De direct gewaarschuwde politie stelde een onderzoek in en constateerde, dat de bandieten door n boven openstaand raam het huis waren binnengedrongen. Zij hadden alles overhoop gehaald en een geldkistje. Inhoudende 350 gul den. bult gemaakt. De vrouw van S. Is door het gebeurde soo jjan streek geraakt, dat zij haar spraakvermogen heeft verloren. In verband më| het smokkelgeval te Gas tel, gem. Maarheeze. is de grensbezetting op Een met Daar by de Maatschappij .De Schelde” de machines, die voor den derden kruiser bestemd waren, bij het proefdraaien zijn vastgeloopen, is bij den bouw hiervan ernstige vertraging ont staan. Deze vertraging beloopt, naar het „Volk” mee deelt, minstens drie maanden. De admiraliteit heeft een uitstel van oplevering van een half jaar verleend. Er is alle reden om bevreesd te zijn. Van ver uit België worden dagelijks stijgingen van bet Maaswater gemeld. In België zijn alle slui zen geopend. Maastricht, Roermond en Ven lo volgen deze onheilstijdingen op den voet; ook zij blijven was melden. gala-uniformen en ambtsgewaden van de aan wezige hoogwaardlgheldsbekleeders. Te half werd de familie van den overledene naar haar plaatsen geleid. Onder de zachte tonen van de Andante uit de derde symphonic van Beethoven, gespeeld door het Residentie orkest. namen zy haar zetels in. Nadat de laatste klanken in de groote ruimte wagen weggestorven, nam de Minister van Bul- tenlandsche Zaken jhr. mr. De Graeff het woord, om namens de Regeering enkele woor den van afscheid te spreken. Hoewel het wetsvoorstel op het oogenblik voor Suriname of CuAcao weinig of geen belang heeft, is volledigheidshalve de regeling mede voor die gebiedsdeelen getroffen. Het ligt in de bedoeling van de landvoogden der overzeesche gewesten te bevorderen, dat een gelijksoortige regeling wordt getroffen ten aan zien van de winstbelasting, welke aldaar wordt geheven van de uitkeeringen. waartoe de andere deelen des Rijks gerechtigd mochten zijn. Daarom verdient het aanbeveling, de wet op de dividend- en tantièmebelasting bulten de onderhavige kwestie te houden en de ge heven belasting aan Ned.-Indië uit te be talen. Een raming van het bedrag, dat dit wets voorstel ten laste van de Nederlandsche midde len en ten bate van de Indische middelen zal brengen, is uiteraard niet te maken. Het bedrag is afhankelijk zoowel van de winst, welke de verschillende gemengde bedrijven zullen maken als van het gedeelte daarvan, dat zij tot uit keering zullen brengen. Indien het wetsvoorstel reeds gedurende 1930. 1931, 1932 en 1933 gewerkt had, zou dit bedrag zijn geweest in 1930 189.659.20, in 1931 106.249.11, in 1932 8573.71 en in 1933 9.545.15. Een ernstig geschil is ontstaan tusschen de regeering en het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, meldt de „Tele graaf”, over de gevolgen der verminderde sub sidie aan de Werkloozenkas van den bond er. het heeft nu zoodanlgen omvang aangenomen, dat het organisatiebestuur besloten heeft voor- looplg alle werkloosheidsultkeeringen stop te zetten. Gistermorgen te Imlf zes is te Warffum brand ontstaan in het grbote hotel van den beer G. Engelage. in de Hoofdstraat. Het gezin, bestaande uit man, vrouw, dire kinderen en een dienstmeisje, kon zich, door dat de heer Engelage, die wakker was, den brand ontdekte, in veiligheid stellen. Het vuur is ontstaan in de gelagkamer en breidde zich zoo snel uit, dat aan blusschen niet meer te denken viel. Het geheele hotel, benevens de inboedel, is totaal afgebrand. De naast en tegenover het hotel gelegen huizen bekwamen brand- of waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De marechaussee stelt een onderzoek in. Verzeke ring dekt de schade. Op aanwijzing der politie te Tlenhoven en Maarsenveen is een dezer dagen door de politie te Zuilen huiszoeking gedaan bij van 8.. waarbij gevonden werden tien automatische pistolen en tweehonderd daarbij behoorende patronen. Naar alle waarschijnlijkheid is dit een klein gedeelte van een groote partij gesmokkelde vuurwapenen, waarnaar de politie een ijverig onderzoek instelt om deze op het spoor te komen. Het gevondene werd begrijpelijkerwijze in be slag genomen en tegen van 8. werd --proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Vuurwarpenwet. In Roermond en Venlo zijn reeds de los- en laadkaden overstroomd. De schepen hebben de vluchthaven opgezocht. In Venlo is een hjjsch- kraan buiten werking gesteld, terwijl de an dere, die den grootsten tijd van het jaar „werk loos" is nu begint te werken. De onderste los- en laadkade is reeds geheel aan het water prijs gegeven. Dp kantoortjes op wielen van de scheepvaartmaatschappijen hebben den tocht omhoog reeds aanvaard; alle ladingen die op de kade opgestapeld worden, heeft men naar veiliger oorden versjouwd. Het ergst is de hooge waterstand voor de ar me menschen, die meestal vrijwel in elke stad in Limburg is dat het geval tot dichtbij de Maas samengedreven worden in ellendige krotten, schutterig van voosheid, omdat het vuile sllbdragende Maaswater hun woningen het vaakst en het langst met een bezoek kwelt. Groote bedrijvigheid op Twentsche vliegveld In verband met den mist In het Westen des lands heerschte er op het vliegveld Twente Donderdag groote drukte. Diverse toestellen waren gedwongen op de Twentsche Luchthaven te dalen. Het Dultsche toestel, dat van Londen kwam, kon op Schiphol niet landen en vloog door naar Twente. Nadat passagiers en goederen waren uitgelaten, vervolgde de Junker de reis naar Berlijn. Het uit Berlijn komende Dultsche vliegtuig voor Amsterdam en Londen moest echter op Twente blijven. Evenzoo ging het met de „Uil” van de K. L. M.. welk toestel uit Kopenhagen kwam, de „Zilvermeeuw” van dezelfde Maatschappij, welke op weg was van Berlijn naar Amsterdam en een groot verkeersvliegtuig van de Zweed- sche maatschappij, dat van Malmö kwam. Laatstgenoemde vier toestellen zijn alle op Twente gebleven. Zjj zullen eerst heden de reis kunnen voort zetten. De passagiers, die op reis waren naar verschillende steden in West-Europa, zijn per D-treln verder gegaan. Ook de post is per trein naar Amsterdam vervoerd. De groote en fraaie hall van het Vredes paleis leverde Mn tndrukwekkenden aanbllk. Het groen der palmen en de wlt-marmeren De gemeente Amsterdam stelt de inschrijving open op 25 053.000 nominaal obligaties deel uitmakende van de 4 pet conversieleening 1935, groot 29.400.000, waarvan f4.140 000 geplaatst is bij enkele rykslnstellingen. De koers van uitgifte is bepaald pp 99 pct„ terwijl de In schrijving open staat op 10 dezer. De houders van de nog uitstaande, niet uitgelote 4K pet. obligaties 1916, 1938 III en 1929 I hebben recht van voorkeur. Hr- Ms. torpedoboot jagers „Plet Hein" en „Evertaen" zijn beden te Colombo aangekomen en weder vandaar vertrokken. Vermoedelijk afkomstig van een groote party smokkelwaar Terwijl de Koninklijke Militaire Kapel zachte treurmuziek speelde, schreed de stoet langzaam voorwaarts. Ook op de begraafplaats «ras de be langstelling «Mr groot, toen de rouwstoet om streeks half Mn aankwam. De dood heeft ons een man ontnomen, die een loyaal dienaar van zijn Keizer was. een toegewijd zoon van zijn land, en voorbeeldig burger van die groote gemeenschap, die de wereld is. Deze man was een wijze. Zijn groote scherp zinnigheid veroorloofde hem te onderscheiden hoe hy het allerbest de groote belangen, welke hjj onder z|jn hoede had. kon behartigen. Z|jn ambt heeft In dienst gestaan van twee Ideeën, die van het vaderland en die van het recht. W|j voelen met een beklemd gemoed, dat wij voortaan ons eraan zullen moeten wennen niet meer in staaat te z|jn, Mn beroep te doen op de verlichtheid van dezen zoo goeden, wijzen en buitengewoon scherpzinnigen man. wiens uitnemende hoffelijkheid, welke hem zoozeer kenmerkte, een vorm was om, zijn achting uit te drukken voor de gevoelens en overtuigingen van anderen. Aan zijn echtgenoote, aan zijn vaderland, en niet minder aan het Permanente Hof van In ternationale Justitie, dat zoo wreed getroffen is door dit verscheiden, betuig ik de diepgevoel de deelneming van de regeering van H. M. de Koningin. In artikel 1 zijn uitsluitend genoemd de hoofdsom der dividend- en tantièmebelasting en de daarop geheven wordende Rjjksopcenten. Het ware niet billijk, de opcenten, welke ten be hoeve van de gemeenten geheven worden, in de regeling te begrijpen en zoodoende aan de gemeenten Mn deel van de haar toekomende op- oen ten te ontnemen. Het stoffelijk overschot van Baron Adatsji, oud-president van het Permanent Hof van Internationale Justitie, is te Den Haag ter aarde besteld Het stoffelijk overschot, dat Zaterdag JJ. van Amsterdam naar Den,Haag was overgebracht, was sindsdien opgebaard in Mn chapelle Ar- dente ten huize van de familie Adatsji aan den Badhuisweg te Sfcheveningen. Vandaar werd gisterochtend te half 9 de kist zonder eenlg ceremonieel Vredespaleis. De tallooze bloemstukken en kransen, welke In de laatste dagen aan de woning van den beer Adatsji waren afgegeven werden evenrens naar het Vredespaleis gebracht. De kleine stoet welke In deze vroege ochtend uren zich in beweging zette, bestond uit Me- I trap te samen met een stemmige tapijtenver- vrouw Adatsji, de dochter van den onts>apene slering gaven aan het gehMl Mn bijzonder aan- en haar echtgenoot, den heer Taketoml, Ja-1 zien, dat nog verhoogd werd door de tallooss In het Saargebied door ons betracht, en onze commandant laat spoelen en zwabberen, dat het een lieve lust is. Maar we maken ook ter rein- verkenningen Zoo hebben we een tocht ondernomen over St. Ingbert, Hassel en Bie- slngen, naar Etssweller, waar de Haarlemsche motorbrigade ons heeft opgewacht, en weer naar onze verblijven terug bracht. Het was een marsch, die aan natuurschoon vmI deed genieten. Buiten 8t. Ingbert werd even halt gehouden, teneinde aan de jongens gelegenheid te geven Mn hoogte te beklimmen, vanwaar een pracht uitzicht over de omgeving werd verkregen. Bij het gedenktMken in Assweller, voor hen die in den wereldoorlog zijn gesneuveld, heb ben we eenlgen tijd vertoefd. Hier had ren treffen plaats tusschen Fransche- en Dultsche troepen; de eerste slag werd hier geleverd. En nu staan hier de vreemde troepen, om mede te werken aan de handhaving van den vrede Onze troepen maken uitstekenden indruk in Saarbrtlcken, en algemeen is de belangstelling, die zich vaak uit in tal van fotografen en ca- mera-mannen. En. de internationale persvertegenwooMlgers hebben in hun onderscheidene bladen met lof gewag gemaakt van de entree onzer Marine- troepen. Het stemt ons, Nederlanders, tot trots tevredenheid. De Minister van Sociale Zaken hMft Bond telegrafisch medegedeeld, dat hij ver langt. dat alleen uitkeering zal worden ge geven aan hen, die in ren jaar gedurende zes weken in het, bouwbedrijf hebben ge werkt en dat voortaan de halve contributie aan de Werkloozenkas zal worden gevorderd van alle leden die werkloos zijn of tot nog toe om andere redenen van de bijdrage voor 8e werk loozenkas z|jn vrijgesteld. De bondsraad wenscht de leden, die in 1933 en 1934 het maximum aantal dagen uitkMring hebben genoten, in 1935 niet voor verdere uit keering in aanmerking te doen komen. Een op het Departement van Sociale Zaken gehouden conferentie hMft tot resultaat gehad, dat de vertegenwoordiger van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond heeft toegezegd aan zijn Bondsraad te zullen voorstellen de stopzetting der werklooaenuitkeering ongedaan te maken. „Het was thuis toch prettiger geweest" Een lid van de Nederlandsche troepen in 1 Qaargebied, schrijft ons over hun Kerstfeest- vftring: De Kerstdagen voor onze mariniers zijn ge opend met een appèl, en Inspectie door pre sident Knox en den hoofdcommandant van *t internationale detachement, generaal Brind En daarna werd voor den middag het passa gieren toegestaan. Het optreden van kapitein de Bruyne en de maatregelen die door hem zijn genomen, ge tuigen van ’n wijs beleid, terwijl ze toch anders- zins ook weer blijk geven van ren medeleven met de manschappen, al is waar dat zij zich tenrille van den goeden gang van zaken en kele kleine opofferingen getroosten moeten. En. als wjj in ons eigen land waren gebleven, dan sou Kerstmis thuis toéh wel heel wat prettiger zyn geweest. Nu hebben we ons soo goed mogelijk ge schikt. Er was gezorgd voor ren kerstboom. Hol- landsche vrienden en bekenden, en ook Mnlge zakenmenschen hadden voor geschenken ge zorgd. „Eigen krachten” hebben voor verdere ge zelligheid zorg gedragen. s Kerstmis passMrde in Saarbrtlcken rustig, en we verwachten dat de rust ook wel zal blijven bestaan. Voor de villa, waarin onze troep is gebivak keerd. is Mn groot grasveld, en darop kunnen we voetballen. „Onze villa”, vroeger eigendom van den heer Orkmer, is ruim genoeg voor onze troepen. De heer Crttmer was eigenaar van de groote ijzer fabriek, die hier vlak b|j ligt en die in handen der Franschen is. Ds bekende Hollandsche zindelijkheid wordt Donderdagmorgen kreeg men tot ongeveer 11 uur geen gehoor aan de woning van het echtpaar Blom aan de Kamperfoeliestraat, te Goes, soodat men ren ongeluk vermoedde. De politie werd gewaarschuwd en verschafte zich toegang tot de woning Het bleek toen, dat het echtpaar bet slacht» offer van kolendampvergiftiging was. De heer en mevrouw Blom werden bewusteloos in de slaapkamer gevonden, terwijl in de woning Mn zware kolenlucht hing. In een der beneden» vertrekken brandde Mn haard. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, werden de patiënten overge bracht naar het R.K. Ziekenhuis. Hun toe stand is ernstig, al begon later in den middag het bewustzijn bij beiden terug te kreren. -j-w-ort geleden heeft de Nieuwe Rotter in dartische Courant zy heeft af en A^-toe behoefte aan een uitspraak ex cathedra, welke zij voor tegenspraak niet vatbaar waant het voortschrijden van de ordeningsgedachte een overwinning van het socialistisch inzicht genoemd. De so- ciaal-democratische Arbeiderspers vatte deze uitspraak, welke natuurlijk een af schrikking bedoelde van het poovere restje, dat er nog aan liberalen en llberaliseeren- den over is, uiteraard als een complimentje op. Ziet, riep zij in zelfvoltjaahheid uit, selfs het gezag van de Witte de Withstraat, Rotterdam, moet nu erkennen, dat het streven, hetwelk zich momenteel in allerlei kamp openbaart, koers heeft naar het so cialisme! ,J)e Nederlander” heeft intusschen dezen droom reeds verstoord. Het betoog der Christelijk-Historische redactie liep merk waardig parallel met wat wij op 23 Augus tus van het vorige jaar in een entrefilet op merkten naar aanleiding van een mee- ningsverschil, dat toen terzake van de or dening tusschen dezelfde Nieuwe Rotter- damsche Courant en dezelfde Arbeiders pers bestond. Het liberale orgaan had te gen het ontwerp tot het verbindend ver klaren van ondememersovereenkomsten opgemerkt, dat dit stuk „ordening” den pas zal afsnijden aan den „eenzamen durver", aan den industrieelen en commercleelen pionier, die by de opkomst van het moder ne kapitalisme zoo’n zegenrijke rol gespeeld heeft. Die figuur had, volgens de Arbei derspers, reeds afgedaan. „In het geratio naliseerd bedrijf van na 1918 zou deze een zame durver staan als een geharnast en moedig ridder in den modernen oorlog.” De roode redactie haalde er Wemer Lom- bart by, om, met diens gezag gesterkt, te eonstateeren: „De particuliere onderne mingen zyn zoo groot geworden, beïnvloe den in zoo sterke mate de welvaart van het geheele volk, dat de overheid er zich wel mee bemoeien moes t.” En met zeker leedvermaak kreeg de bewonderaar van den „eenzamen durver” ultgelegd, dat hy even eenzaam was als zyn held en dat hy worden zou „met den dag eenzamer in een wereld, die met niet te stuiten stelligheid naar economische ordening gaat.” wy hebben toen aan die roode Schaden freude op onze beurt „unsere kleine Freu- de” gehad. „Want” zoo schreven we, .naar mate de economie meer aan banden gelegd wordt door een overheid, die pal staat voor het algemeen belang, naarmate de wille keur van den particulieren ondernemer wordt ingetoomd en naarmate die onder nemer, geleidelijk door den Staat opgevoed tot een menschelfjker en socialer denkwy- ze, zich instemmende! neerlegt by zyn vrij heidsbeperking, wordt het ook minder noo- dag, dat de Staat den eigendom der pro ductiemiddelen aan zich trekt, verschuift ook verder naar de toekomst de socialisti sche maatschappy.” De voorstanders van de „ordening” ver werpen dus niet alleen, zooals „De Neder lander” reeds aanstipte, de socialisatie, maar, wat van grooter beteekenls is, hun streven maakt, als het verwezeniykt wordt, de socialisatie volmaakt overbodig. De toestanden tydens het bloeitydperk der mlddeleeuwsche gilden hebben dat overtui gend aangetoond. IJcht men uit de socialistische economie haar kenmerk, de socialisatie, dan biyft er alleen de hang naar ordening over. Maar die hang naar ordening was er reeds eeuwen, voordat de eerste socialist geboren werd, zy berust op de sociale theorie, wel ke in oorsprong Katholiek is reeds by de mlddeleeuwsche Scholastici treft men haar aan en welke later ook bulten het Ka tholieke kamp fervente aanhangers gevon den heeft. We behoeven er maar aan te herinneren, dat reeds in 1878 Dr. Kuyper voor haar in het kryt trad. 2 Januari hreft Ir. Alpb. Roebroek de lei ding der Directie van den Landbouw aanvaard. De nieuwe Directeur-Generaal werd In zijn kafner namens alle ambtenaren der Directie verwelkomd, waarna hij dankte voor de tot hem gerichte woorden en de hoop ultaprak. dat allen eendrachtig met hem in de beste verstand houding zouden willen samenwerken en dat op dezen gemeeuschappelljken arbeid Gods Ze gen moge rusten tot heil van den zwaar be proefden landbouw en dus ook van ons Vader land. waarin de landbouw zulk ren belang rijke plaats inneemt. talre troepen opgesteld, welke deel namen aan het militaire eerbetoon. In den tuin, aan WMrs- zljden van het bordes, waren de vier detache menten van de grenadiers en jagers opgesteld met het vaandel der grenadiers. Ook de Ko ninklijke Militaire Kapel was b|j dezen troep In gedeeld. Buiten het terrein van het Vredes paleis had inmiddels de cavalerie en de artil lerie zich opgesteld. Deze troepen waren be reden, terwijl voorts alle militairen gewapend waren. De stoet werd geopend door eenige marechaussees. Daarachter volgden de trompet ters der cavalerie en hierachter reed de stan- daardwacht der huzaren en de standaardwacht met den standaard van het regiment. Ver volgens reed het eerste detachement der cava lerie langzaam voor den eigenlijken rouwstoet uit. Hieraan gingen vooraf de tamboers en hoornblazers van de brigade grenadiers en ja gers en daarna kwam de Koninklijke Militaire Kapel. Hierachter reed de garnizoenscomman dant. kolonel Sillevis met sljn Staf, gevolgd door de vaandelwacht met het vaandel van de gre nadiers. Toen kwam het eerste detachement van de grenadiers en jagers, waarachter de trompetters der bereden artillerie zich opstel den. gevolgd door ren batterij artillerie. Ver volgens kwam de rouwwagen gevolgd door de gala-hofrytuigen en circa twintig volgrytulgen Als sllppendragers fungeerden de minister van Bultenlandsche Zaken, de president en de griffier van het Permanent Hof van Internatio nale Justitie, alsmede een der leden van de Ja- pansche legatie. pansch gezant in Den Haag, met zyn belde dochters. Omstreeks negen uur arrivrerde de stoet voor het Vredespaleis. Reeds zeer vroeg in den morgen had een groot aantal belangstellenden zich langs den weg. welken de stoet zou volgen, opgesteld. Leden van het Internationaal Gerechtshof, de gezant van Japan, de vertegenwoordigers van H. M. de Ko ningin, van den Volkenbond, gezanten van vreemde naties, diplomaten en militairen pas- seerden In een bonte file van wagens het pu bliek, terwijl zy zich naar het Vredespaleis be-, gaven. De groote hall van het Vredespaleis was voor deze gelegenheid gedeeltelik in rouw gehuld Zwarte draperieën ■waren voor den ingang gr- hangei». De kist ward geplaatst op ren katafalk op het eerste bordes van de groote eer 3trap Qp het tweede bordes was 'n palmenverslering atm- gebracht. De kist was gedekt door een wit rouw kleed, waarop het ambtsgewaad van den ont slapene, de rechteriyke toga, was gelegd. De ontelbare kransen en bloemstukken werden rond de katafalk en langs de eerste treden van de trap gerangschikt. Op de eerste verdieping onmiddeliyk boven de hall had het Resldentle-orkest zich opge steld, dat met passende muziek de stemming dezer plechtigheid verhoogde.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5