o De Uiver-ramp Het Ri jkspensioen- fonds u bij het Kind tot staan gebracht sender "innemen VLQJSl RADIOPROGRAMMA Kerkelijk Leven c VRIJDAG 4 JANUARI 1935 Zaterdag 5 Jan. 1935 N ieuwjaarsbrieven Luchtpostvervoer En de premie der Gemeenten I Wilton uit Rotterdam Vrouw mishandeld De valsche H.V.A.- aandeelen Instructie it than* gefloten Schooljongen overleden Valsche patten VECHTPARTIJ TE OSS BENOEMINGEN In het bisdom Breda ONEERLIJK PENNINGMEESTER Inbraak in een kapel Anderhalf jaar geëischt DOODE HAND-BELASTING DEKEN DANKELMAN DOODELIJKE AANRIJDING DE ONNES-ZAAK En de goudclausule BOEK EN BLAD DE KATH. ILLUSTRATIE Audiëntie JUK TE HOOG OPGEVIJZELD LEEKENSPELEN VOETBAL Het uitdrogen van het stoffslijk overschot van Adatsji uit het Vredespelen te Indische ponden obligaties Oorzaak ongeluk Ooster-Ringdijk te Amsterdam MINDER ONTVANGSTEN VAN DE SPOORWEGEN WEBER GAAT IN KATHOLIEK VERBAND SPELEN Overschrijving gevraagd naar Ratti? UITV1NDER EN PUBLIE^J Eerste rapport aan den minister AUTOBUS IN BESLAG GENOMEN Een onderhoud met dr. ir. H. J. v. d. Maas Afdeeling „nieuwe vindingen” op de a.«. Jaarbeurs Concentratie van het bedrgf te Schiedam 69e jaargang no. 14 Met ijzeren staaf ernstig hoofd gewond DE IJMU1DER VISSCHERIJ- CONTRACTEN In Maart voor het Amster damse he Hof Tegen chauffeur twee maanden hechtenis geëischt Adres van de K. u. K. voor Rotterdam aan het WIJ te wond aan hét hoofd, terwljl 'V Ma «Uc rond Tooneel voor jongeren tiee&ter v»n K Metaal- MILAAN. 369 M. 5 15 Grzmoloonmu- zlek 8.05 Gevarieerd programma. ROME. 421 M. «.30 Populair concert 5.15 Gramofoonmuziek. KEI LEN, 456 M. 1.20 Concert 5 35 Gramofoonmuziek 6.20 Kamermuziek 11 20 Populair Concert. Donderdagmiddag heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan de 44-jlrlge bank werker H. L. O. uit Den Haag, thans gedeti neerd. ter zake dat hü 9 October jj. ter uit voering van zijn na kalm beraad opgevat voor nemen om Jacoba K. van het leven te beroo- ven. haar met een Uzeren staaf tegen het hoofd heeft geslagen, zijnde de verdere uitvoering van dit voornemen niet voltooid tengevolge van de omstandigheid dat de aldus mishandelde niet aan de bekomen verwondingen is overleden. had verduisterd, ts voet- de Bossche rechtbank, waar de aanklacht tegen hem werd behandeld, anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. Is vai- WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK WEENEN. 597 M. 7.15 Vloolrecltal door Llaa Mlnghettl 8 36 Joegoslavische volksliederen en dansen 9.15 Het om roeporkest o. 1. v. Josef Hllzer 10.10 Idem 11.05 Weensche muziek. Naar het R K Sportblad voor Twente uit offideele bron vernoemt, sou Weber. de be kende back van A.D.O uit Den Haag en spe ler van het Nederlandsehe elftal overschrijving hebben aangevraagd naar RatU, Apeldoorn. De rechtbank te "s Gravenhage heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak tegen het Comité ter behartiging der belangen van bezitters van Ned- Tndlsche pondenobligaties en den rechtspersoon Nederlandsch-Indië, de Ned. Handel Mü. de Oumbros Bank Cy en Lazard Brothers Com, Gevorderd werd de rentebetaling en aflossing der obligaties te doen geschieden tegen den koers van het in goud inwisselbaar pond Ster ling. zooals het ten tijde der uitgifte in Janu ari 1923 bestond. De rechtbank heeft alle vorderingen ontzegd Deze verdachte,<die ook betrokken is geweest bij de indertijd zoo geruchtmakende Veendam- mer-strafzaak. was vroeger consul van Costa- Rica. Toen hl) reeds ontslagen was. ging hij door thet het afgevm van passen en andere offideele papieren tegen betaling. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in het Grouls-kapelletje te Hun- sel. op den weg naar Ittervoort. Door vemleling van de deur en forceertng van de offerblokken zijn de dieven erin geslaagd een niet vast te stellen bedrag aan geld te ontvreemden. Van ae daders is geen spoor gevonden. De instructie tegen de beide verdachten P. en W die t*n aantal valsche H. V. A -aandeelen aan eetj, commtssionnalr te Amsterdam hebben verkocht en die daarbij °P heeterdaad zijn be trapt. is gesloten. De behandeling van deze zaak ter openbare terechtzitting is dus binnen korten tijd verwachten 5.00 De Havède-Band. refrëinzang tcr-cm 6 20 Weekoverzicht dooi Waart 6 45 De Havède Band 7.15 Katholieke Onder deze omstandigheden kan dr. v. d. Maas zich voorstellen, dat ervan gesproken is. dat de vlakte, waarop het wrak van de „Ulver” ligt, den tndruk maakt van een landingsterrein Na zijn onderzoek ter plaatse te hebben be ëindigd, is dr. v. d. Maas naar Bagdad ver trokken, waar hij zijn bevindingen gecontro leerd heeft met die oer daar aanwezige auto riteiten. Vervolgens is hij naar Amman gegaan waar hij gesproken heeft met de autoriteiten van de R. A. F. en alwaar hij ook den luite- nant-vlieger Stone ontmoette, die zooals men zich zal herinneren het wrak van de „Ulver’ heeft gevonden. Naar de besturen van verschillende groote gemeenten veroaderstellen. betalen zij een te hoog percentage aan het Rljks-pensioenfonds voor de uitkeeringen van haar personeelen. Zijn we goed ingellcht, dan zou het Rijk voor zijn personeel een veel geringer percentage betalen. Een en ander Is In een conferentie tusscheu den desbetreffenden minister en de vertegen woordigers van eenige groote gemeenten be sproken. Daarbij opperde de Minister het denk beeld een commissie te benoemen die een er. ander zou onderzoeken. De vertegenwoordigers der gemeentebesturen uitten de vrees, dat daar mede de zaak zou worden geschoven op de lange baan en de begrootlngsposten dier ge meenten een vermindering der pensioenbijdra gen zeer te stade zou komen. Zij verklaarden zich ten slotte bereid die commissie te vormen en daarin zitting te nemen, mits onmiddellijk ingaande, de pensioen-premie voor hun steden voorloopig met 2 pCt zou worden verminderd. Een en ander wordt thans door de Regeering overwogen. HRUSNEL, «84 M. 12.50 Het sympho- nle-orkest 6.20 Zang-recital 830 Gra mofoonmuziek 9.56 Het symphonie-or- kest 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.50 Ludo Langoue en zijn orkest 6.35 Dansmuziek 7 35 Idem 10.30 Dansmuziek. Bestuurders van Instellingen van de Doode Hand (stichtingen, genootschappen en andere vereenlglngen van allerlei aart!) die den ge stelden termün redelijkerwijs niet In acht kun nen nemen, sullen desgevraagd van den Inspec teur der directe belastingen eenlg uitstel voor het Inleveren van de aangifte voor het belas tingjaar 1934 kunnen verkrijgen. In de vermoedelijk zeldzame gevallen, waarin uitstel tot na 15 Maart wenschelük Is. zal dit slechts verleend worden onder voorwaarde, dat een voorlooplge aangifte (enkel een eindbedrag vermeldende) wordt Ingeleverd. BEROMUNSTER. 540 M. 3.30 Concert 5 20- Gramofoonmuziek 6 40 Idem 9.06 Dansmuziek gr.pl. VERWIJZEN KA THO HEKEN RADIOGIDS Tegen den voormaligen penni de afdeeling Eindhoven van den J bewerkersbond, die In eenige jaren tijde 3900 aan bet gelaat. Van O 'dazrs» weggegaan en begaven zich dokter. Onderweg verloor V. het bewustzijn, waarop van O. een dokter heeft gewaarschuwd, die beiden naar het ziekenhuis beeft laten over brengen K. had intuesehen het geval bij de gemeente politie aangegeven De marechaussée, onder leiding van opperwachtmeester Eftlng, stelde en onderzoek In. Arrestaties zijn niet verricht. Aangenomen wordt dat K. uit zelfverdediging heeft gehandeld. Het onderzoek wordt voort gezet. De toestand van de beide gewonden was he denmorgen naar omstandigheden gunstig. WAMfHAU. 1345 M. 7.20 Populair concert door bet omroeporkest o 1. v. St. Nawrot 8 20 Het omroepsymphonle-or- xeet o 1. v Ozimlnskl 930 Concert 9.35 Dansmuziek 11.20 Idem. Naar wij van het departement van Flnanclër vernemen. is gebleken, dat voor een aantal In stellingen van de Doode Hand de door de wet gestelde termiin voor de eerste aangifte <9 Januari 1935) korter blijkt te zijn genomen, dan In het belang van een behoorlijke aangifte wenschelljk ia. Z H Exc de Blsschop ven Haarlem zaJ de volgende a'eek Maandag geen audiëntie ver- leenen. Meermalen hoort men vragen of besturen van Instellingen, die geen aangiftebiljet hebben ontvangen, toch aangifte moeten doen. Het antwoord luidt bevestigend, zoodra de waarde van de bezittingen der instelling kerkgebou wen. scholen, armenhuizen, ziekenhuizen, na tuurmonumenten en musea niet meegerekend 2500of meer bedroeg op 31 December 1933 of bij het vroegere einde van het in 1933 geëindigde boekjaar. Xfi dit nummer wordt aandacht gevraagd voor verschillende belangrijke onderwerpen. Voor eerst is daar de Dom van Milaan, dien we als een „gesluierde schoonheid" onder het lichte sneeuwdek krügen te zien Den verhaalt Dr. W. E. Noordman van admiraal Byrd’s jongste ont dekkingen in het Zuidpoolgebied, waarna Dr. A. J. M. Wanden een nieuwe ster aan den hemel bespreekt twee wetenschappelijke belangrijke artikelen, met goede afbeeldingen verlucht. Gil Robles wordt als de sterke man van Spanje geschetst, uit de geschiedenis der Pausen wordt een Interessant hoofdstuk gelicht. Onder den titel „Het Rijk van het Midden” wordt een aaovang gemaakt met een serie artikelen, die in woord en beeld een duidelijk overzicht be loven te schenken van het groote en geheim zinnige China. Schrijver is de heer J. O. ThU» bibliothecaris van het Sinologisch Instituut te Lelden, onder medewerking van j»röf. J. J. L. Duyvendak. en de inleiding over het Chlnee- sche^sshrift en de fraaie foto’s maken alweer benieuwd naar het vervolg Uit den overvlo-d van opstellen memoreeren we nog de Kerstvie ring door de KJ. O. met een Kerstspel van Wim Snitker en de katholieke films „Sparen” en „Herwonnen Levenskracht 1934”. Tusschen de geïllustreerde artikelen <k»r loopen verschillende groote en kleine verhalen. De roman „De weg van den Rooden Pimper nel” vindt een bevredigend slot en bij het „Meisje van Utrecht” komt de liefde in het spel. Joan Kat vertelt boeiend een stuk men- schenleven in „Het gesloten Snoer”. Bart Fran- ken keuvelt gezellig over „Ben aardigheidje voor de feestdagen” en van Caswell Barrie is er een ontroerende schets „De twee reizigers”. Voor de lezeressen en voor de Jeugd, voor spe lers, denkers, zoekers en phllatellsten is er weer eigen lectuur, kortom, wanneer één blad er naar streeft „elk wat wils” te geven, rfan is het wel de K I„ en het dient erkend, dat zij daarin uitnemend slaagt. In het hospitaal te Paramaribo is, aldus „De West”, een schooljongen overleden, van wien beweerd wordt, dat hü door kameraadjes mis handeld zou zijn. De zaak 4 In onderzoek bü de politie. De overledene Is een leerling der Zui ders tadsschool. De omstandigheid, dat volgens de thans gel dende regeling de post alleen per vliegtuig wordt verzonden, wanneer de afzender daartoe uit drukkelijk opdracht heelt gegeven en een spe ciaal recht betaalt, kan In sommige gevallen een vertraging van de verzending ten gevolge hebben. Dit geval doet zich voor, wanneer er ten tijde, dat de post ter verzending wordt aan geboden. geen geëigende luchtpostve’ binding Is en de post dientengevolge, wanneer zij op de gewone wijze zou zijn verzonden, eerder haar bestemming zou hebben bereikt. De Kamer van Koophandel voor Rotterdam heeft nu een adres gezonden aan den Dlrecteur- Generaal der P. T. T.. waarin er op gewezen wordt, dat het In die omstandigheden alleszins redelijk Is. dat de postadministratie zich niet I gedraagt naar de op het poststuk aangegeven aanwijzing betreffende de wijze van verzending, maar naar de bedoeling, waarmede die aanwij zing is gegeven, n.l. om de snelst mogelijke verbinding te waarborgen. Voorts wordt de wenschelUkheld uitgespro ken van verzending In alle gevallen, waar mo gelijk. per vliegtuig, daar naar het oordeel der Kamer het streven er op gericht dient te zijn, dat de postverzending het meest effi cient is. In het bijzonder voor de ontwikkeling van het handelsverkeer zou een dergelijke regeling van groot nut zijn, daar hst contact met het bui tenland zou worden bevorderd. Gisternacht om ongeveer half 1 heeft te Oas een vechtpartij plaats gehad tusschen van K V. en een chauffeur, van O. genaamd. Deze drie mannen hadden een café bezocht en kregen daar ruzie. Om ongeveer 13 uur begaf K. zich naar huls, kort daarop gevolgd dóór V. en van O. Deze laatsten hebben getracht bij K. binnen te komen, wat tenslotte gelukt is. Er ontstond een worsteling, waarbij van O. en V. rake klappen opliepen. Van -O. werd ge- - ujjj. •en V H)n naar een Het geheele bedrijf van Wilton’s Machine fabriek en Scheepswerf aan den Ruigeplaat- weg te Rotterdam, zal, naar „De Rotterdam- mer” verneemt, met ingang van half Januari ae. naar Schiedam worden overgebracht. Het besluit daartoe werd genomen als de laatste stap voor de concentratie van Wllton- Feljenoord. Gelijk bekend was het bedrijf van FeUenoord reeds eerder naar Schiedam over gebracht. Het moderne bedrijf aldaar is vol ledig In staat al het thans beschikbare werk aan nieuwbouw en reparatie te behandelen. De dokken zullen op 15 Januari naar Schie dam worden overgesleept Alleen de gieterij tal nog korten tijd te Rotterdam gevestigd blijven. Het personeel, dat thans te Rotterdam werk zaam Is, zal in hoofdzaak te Schiedam aan het werk kunnen bHjven. Wel zal de concentratie eenige slachtoffers maken onder het admini stratief en technisch personeel, terwijl aan te nemen valt, dat van het personeel ook metter tijd wel velen naar Schiedam zullen verhuizen, zoodat Rotterdam fn elk geval door deze con centratie getroffen wordt. 9 15 Gevarieerd Fransch concert door bat Radlo-orkest o 1. v Henrl Pensla. Ouv ..Carmen". Bizet Wals uit het ballet ..Nal- la". Delibes. Menuet. Debussy. Berceuse. Godard Habanera. Ravel 9 40 Gramo foonmuziek 9.45 Kroniek 9.50 Gala concert door het Radlo-orkeat o. 1 v. Henrl Pensla. Met medew. van Meester Arthur de Greet. 1. Concert In C-dur. Beethoven. 2. Humoresque. De Greet. 3. Scene de Danse. Henrl Pensfe 10.40 Gramotoonmuzlek 11.05 Music Hall, m m. v. het Radlo-orkest o. 1. v. Henrl Pensls 11.50 Dansmuziek door Maison Littlewood. Z. H.,Exc. Mgr. P. Hopmans, btsschop van Breda, heeft benoemd tot pastoor te Standdaar- buiten den zeereerw. heer A. J. L. Cf. Dlerlck, tot pastoor te Putte den zeereerw. heer J. B. L. M. Wolters; tot kajTelaan te Dongen (St. Lau ren tlus> den weleerw. heer J J Mangnus; tot kapelaan te Beek den weleerw. heer O. Vermunt en tot kapelaan te Terhelde den weleerw. beer G. J. F. A. Rljsloo. Uit Bagdad heeft h(j de terugreis naar het vaderland gemaakt met de „Leeuwerik”, de K. L. M.-machine. waarmede de piloten Gey- aendorfer en SUievls. die door de K. L. M.-Di rectie met het Instellen van een onderzoek wa ren belast, de reis hebben gemaakt. Daar de Jjeeuwerik” echter hedenmiddag in Parijs ts geland, omdat het vliegveld te Brussel evenals „Waalhaven” en ..Schiphol” door de mist .dicht" zaten, beeft dr. v. d. Maas in Parijs den ”»eln genoffam. Zo» kon htf tenminste gister- na vond nog ^n Amsterdam terugkeeren. Met den Parijschen trein, die te 9.50 aan het Centr Station te Amsterdam aankwam, is gis teravond dr. ir. H. J. v. d. Maas van den Rljks- •tudledlenst voor de Luchtvaart, die in opdracht van den minister va^^Waterstaat naar Rut- bah Wells is geweest om een onderzoke In te stellen naar de ramp van de „Ulver" In de hoofdstad teruggekeerd. In een kort onderhoud, dat wij met dr. v. d. Maas hadden, verhaalde hij, hoe hij eerst naar Irak is gegaan, waar de Iraksche. zoowel als de Engelsche autoriteiten hem alle mogelltke medewerking verleenden en hij de noodlge ge gevens voor zijn onderzoek kon verzamelen. Vervolgens heeft dr. v. d. Maas zich naar Rutbab Wells begeven en vandaar heeft hij gedurende twee dagen het wrak van de „Ulver" onderzocht. Op den afsluitdijk nabU Wieringen heeft êe rtjksveldwacht. uit Den Oever een volle autobus uit Franeker aangehouden en aan de mare chaussee overgeleverd. Naar aan de „Telegraaf ter oore kwam, past men reeds eenlgen tijd een Hst toe. om de wachtpost van de marechaussee te ver schalken Voor den post stapten de passagiers uit en werden dan met taxi’s langs den post gebracht; de bus kwam leeg voorbij de mare chaussee. en nam een'eind verder zün passa giers weer op. BERLIJN, 357 M. 330 Het kleine om roeporkest o. 1. v. Willy Steiner 6.10 Volksmuziek 6.40 Gramofoonmuziek 9.50 Dansmuziek. Nu de hoofdbestuurJers van den Centralen Bond en den Ned. Bond van Fabrleks- en Transportai beiders geen overeenstemming heb ben bereikt met hun leden, werkzaam in het vlsscbertJbedrUf. over de nieuwe contractvoor- stellen der reeders, heeft opnieuw een bespre king plaats gehad tusschen het bestuur van de Reedersvereeniglng en de hoofdbesturen van de landelijke organisaties. Het ia In deze bijeenkomst den hoofdbestuur- ders van de organisaties gelukt eenige verbe teringen in de voorstellen te verkrijgen. Binnenkort zullen de leden opnieuw ter ver gadering worden ultgenoodlgd ter behandeling dezer nieuwe voorstellen. Na 1 Januari zullen de oude contractvoor waarden nog korten tijd van kracht blijven, teneinde de organisaties In de gelegenheid te stellen met haar leden te vergaderen Met het oog op de omstandigheid, dat vele der thans vaiende leden nog op zee zijn, is er negen dagen gelegenheid gegeven, voordat De arbeidsinspectie heeft een onderzoek In gesteld naar de oorzaak van het ongeluk* aan den Ooster-Ringdijk te Amsterdam. Men Is tot de conclusie gekomen, dat het 30 000 K G. wegende juk te hoog werd opge vijzeld met gevolg dat de schuit Is gaan hellen en de Uzerconstruetle In beweging kwam. Men verzocht ons plaatsing van het volgende Aangemoedlgd door het groote bezoek, dat de afdeeling .nieuwe vindingen” op de voorgaande Jaarbeurzen dagelijks ten deel viel en waardoor opnieuw duidelijk naar voren kwam, dat de ex posanten in ruime mate in de gelegenheid wa ren voor het tentoongestelde contacten te leggen met belanghebbenden, heeft het bestuur van den Bond van Octrooi- en Merkenhouders in overleg met het bestuur van de Jaarbeurs te Utrecht wederom doen besluiten een afdeeling voor „nieuwe vindingen’’ onder auspiciën van den Bond op de a.s. Jaarbeurs In te richten. De deelname in deze afdeeling is voor ieder een mogelijk. Het doel is den uitvinder een gelegenheid te Meden tegen geringe kosten sneller dan anders, contacten te kunnen leggen met belang hebbenden voor verkoop van octrooi of afgifte van een licentie op een octrooi Toegelaten worden ter beoordeellng van tl vanwege den Bond van Octrooi- en Merkenhou ders in overleg met het Jaarbeursbeztuur be noemde commissie a. Nieuwe vindingen, die geoctrooieerd ztjn; b. voor octrooieering in aanmerking komende vindingen, waarvoor eventueel door het Jaar- beursbestuur kosteloos een certificaat wordt af gegeven. opdat de uitvinder ervan in de gele genheid is, binnen zes maanden van af den da tum van de opening der Jaarbeurs een octrooi aanvrage te kunnen indienen in Nederland. De aan toelating verbonden kosten zijn uiterst ^AUen. die zich in den tegenwoordlgen tl)d goed orlënteeren. hebben. meer dan ooit kunnen constateeren. dat .nieuwe vindingen” die werkelijk goed zijn, door liet publiek op prijs worden gesteld Men zoekt Immers steeds het nieuwste en koopt een technisch verbeterd arti kel eerder dan het verouderde Nieuwe artikelen brengen dus de industrie in beweging en zijn dus indirect de oorzaak van een betere circu latie van het ruilmiddel Juist hetgeen wij nu zoo hoog noodig hebben Het geld moet rollen, dat erkennen mannen van naam op monetair gebied. Op dus allen naar Utrecht op de Jaarbeurs, die er kunnen brengen ..nieuwe vindingen ”1 Hun. «lie er belang b« hebben aan deze ten toonstelling deel te nemen, wordt verzocht zich De Haagsche rechtbank zette de behandeling voort van de geschorste zaak tegen den 31- jarigen chauffeur F. C. J. B.. die in den mid dag van 7 Augustus jJ. met een door hem be stuurden auto op de Prins Mauritslaan bij het Kruispunt Frankenslag te Den Kaag door een verkeerde manoeuvre ter plaatse het trottoir opreed, waardoor een zich aldaar bevindend voetganger, de heer K. A. L. Wettstetn. zoo danig werd getroffen, dat hyXort daarop aan de gevolgen is overledgpe* Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, telde mr. H 8 Hoekstra, die het O.M. waar nam, dat de verdachte geen voldoende aandacht heeft geschonken aan het geven van voorrang. Daardoor was hjj plotseling gedwongen te rem men met een auto, waarvan de remmen niet in orde bleken te sljn. In leder geval heeft de verdachte veel te hard gereden toen hij bij een druk Icrulspunt kwam, alwaar hij onder alle omstandigheden op zijn hoede diende te zijn. Volgens den officier staat de schuld van ver dachte aan deze aanrijding vast en mitsdien concludeerde hij tot veroordedlng van B. tot twee maanden hechtenis en Intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Uitspraak 17 Januari ten spoedigste schriftelijk met Insluiting van porto voor betaald antwoord te wenden tot den heer J. Kelser, 2e Schuytstraat No. 155, telephoon No. 335138, 's-Gravenhage. Gaarne wordt aan genoemd adres ontvangen In den na middag voor mondelinge inlichtingen na schrlftelljke kennisgeving. Besprekingen over nieuwe vindingen, waarop nog geen octrool-aanvrage werd ingediend, blij ven absoluut geheim. Hoe meer deelname hoe meer bezoek op d< Jaarbeurs. De toestand van den eére-kanunnik J. F. L Dankelman, deken van Delft en tot voor kort waarnemend deken van Den Haag. is. naar wij hedenmorgen vernamen, vooruitgaande en geelt geen reden tot ongerustheid. Zün hoogeerw. is ongesteld geworden op den morgen van den Tweeden Kerstdag. Na het uitreiken der H. Communie In de kapel van ’t 8t. Hlppolytusgesttcht. waaraan hü als rector verbonden Is. voelde hü zich onwel. De hem voorgeschreven rust heeft thans een gunstigen keer in zün toestand gebracht. Naar wü vernemen, zal de zaak tegen den Nüenrode, die door hem De strafzaak tegen P. Sr., den vader van den verdachte In de H. V. A.-zaak, die door de rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het verstrekken van sche passen, zal 24 Januari a.s. door bet Hof In hooger beroep worden behandeld KALI NOBOKG, 1261 M. 11.30 A Ben- dlx' ensemble 2.20 Arnold Nielsen's en semble 7.30 Folmer Jensen speelt plano 9.36 Het omroeporkest o. 1. v. Launy Grön- dahl 1030 Dansorkest. Het December-nummer van „Katholiek Too- neel” bevat een artikel over den eersten bundel leekenspelen, uitgegeven door bovengenoemd fonds. op Initiatief van de Interdiocesane Jeugdcommissie gesticht, waaraan we ’V volgen de ontleenen: ..Het is een niet te ontkennen feit, dat het fonds met prüzenswaardlge voortvarendheid ar beidt. Immers In Mei ).l. opgericht, kon het reeds In October den eersten bundel leekenspelen doen verschünen. In het geheel houdt deze in twee en twintig meestal korte spelen, dia büna alle genres vertegenwoordigen en zoo den bun del voor iedereen dienstig maken. Met enkele korte woorden wordt hü Ingeleld. Wel namen wü terdege kennis van 1 woord van rector B. H. de Groot, voorzitter der ..Interdiocesane Jeugd commissie": ..Deze eerste bundel is een proeve en een begin.” doch wü aarzelen niet er aan toe te voegen dat een dergelük begin In zün grootheid, strengheid en schoonheid het woord „proeve” doet wüken. In den bundel staan 22 spelen van Fransche. Dultsche, Oostenrüksche en Nederlandsche auteurs, maar tot onze spüt zün de laatste zeer in de minderheid. De bewerkingen en vertalingen zün meestal van de hand van Kees Spiering» en Pieter van der Valk. Men heeft zich daarbü niet alleen tot de Fransche en DulUch-Oostenrtjkache let terkunde bepaald Spiering» gaf een bewerking naar de novelle De Schaduw van den Dean Jdrgenaen. terwül ook Brochet den Deenschen sprookjeaschepper Andersen tot voorbeeld nam In een buitengewoon etherisch poppenspelHet Herderinnetje en de Schooreteenveger. De Pran- schen dan zün er vertegenwoordigd om. door Gheon. Du ma Ine (den bekenden redacteur van Nos Spectacles) en den reeds genoemden Broehtl. Dultschland en Ooetenrük reap door os Bacil- Het wrak ligt op een hoogvlakte van groote uitgestrektheid, waarin echter groote gaten voorkomen, ter wijl zich hier en daar hduvels ver heffen. Vlak in de nabijheid ia een riviertje, de Wadi, die in den regel droog ia, doch thans wat zelden voorkomt (dr. v. d. Maas sprak van ééns in de vier jaren) veel water heeft en buiten z(jn oevers is ge treden. De definitieve ontvangsten der Ned Spoorwe gen over September 1934 bedragen met ƒ9.335 444.25; slechts ƒ260 000 meer dan de geschatte. Zü zün ƒ641.804 78 minder dan die over de maand September 1933. Hiervan komen voo rekening van het reizlgenvervoer rond 330 000 en voor rekening van het goederenvervoer rono 300 000. In totaal werd van Januari t.m. September 1934 minder ontvangen dan over hetzelfde tüd- vak van het voorafgaande Jaar rond ƒ6.160 mlllloen. Ofschoon September nog een van da minst ongunstige maanden mag genoemd worden, be hoeft het geen verwondering te baren dat men bü de spoorwegen reikhalzend blüft uitzien naar de In uitzicht gestelde Regeerlngsmaatregelen. heer M. Onnes van Nüenrode, die door de rechtbank 1» vrügesproken van de hem ten laste gelegde oplichting, waarschünlük einde Maart In hooger beroep door het Amsterdam- sche gerechtshof worden behandeld. Destüds is de appèl-behandellng uitgesteld wegens ziekte van den heer Onnee. Als verdedigers treden wederom op mr. T. Muller Maasls en mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello. LI XEMBI KG, 1304 M. 8 06 Gramo foonmuziek 8 20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 1230 Middagconcert door het Radlo-orkest o. 1 v. Henrl Pensls. Paragraaph 111. Suppë Suite varlée, Pler- ne. Dans la Vle. Nerinl. Balletmuziek uit „De Jodin". Halevy. Le letzeburger Le’w, marsch. Albrecht 1 05 Gevarieerd con cert door bet Radlo-orkest o 1. v. Henrl Pensls. 1. Chant sans paroles. Tscbalkofskl. 2. Intermezzo. Flevet. 3 Acceleratlonen- Walzer. Strauss 120 Koereen Daamr Gramofoonmuziek 230 Koersen 4.03 Koereen 4 20 „Madame Butterfly, Puc cini. opgenomen op gramofoonplaten. en uitgevoerd door solisten.koor en orkest van de Scala te Milaan o. I. v Lorenzo Mol..- Joll 5.05 Gramofoonmuziek 5 45 Ka mermuziek -630 Gramofoonmuziek 6.50 Gevarieerd concert en dansmuziek 7.50 Sportberichten 8.00 Fransche uit zending. Accordeoneoll door Réné Herges. Abschled der Gladiatoren, marsch. Blan kenburg Valse amerlcalne. Guldo Delro Marle-Henrlette, Montagne. Boule de Nelge. Marceau. Avlatlc. marsch. Marceau. Gracleuse. wals. Mlchel Pegurl 8 20 Pers berichten 8 45 Zang-recltal door Mlchcl Wlroth. Die belde Grenadiers. Schumann Les Forests. Gretchanlnow La jolle Fllle de Pertbe. Georges Bizet. Don Carlos, G. Verdi. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN HUIZEN, 302 M. KRO 8.00 Mor- genconoert 10.00 Gramofoonmuziek 1030 Muzlekultzendlng voor fabrieken 1100 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdien stig halfuurtje door L H. Perquln 12 00 Politieberichten 12.15 Gramofoonplaten r 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schelfhoutv d. Meulen 2.30 Gramofoonmuziek 3.00 Klnderuur- tje - - - - Marlce Renom Paul 8e 7 00 Politieberichten Radio Unlversltelt 7.35 Solokwartet Con Amore. Eindhoven, o. 1. v Martin Grult- huyzen 8.00 Vaz Dl»s 8 05 Kro-orkest o. 1. v. Mar. v, ’t Woud 8.35 „Stilzwe gen" door pater J. Thewlssen 9 05 Kro- orkest o. 1. v. Mar v ’t Woud 9 30 „Een Amsterdamsen praatje over de Gysbrecbt” door Leon v. d. Hulst 9.50 Kro-orkest 10.15 Gramofoonmuziek 10 30 Vaz Dlaa 10.35 Kro-orkest 11.00 Gramofoontnu- ziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 10.15 Uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven 13.00 Orvltropla o. 1. v. J. v. d. Horst 13.30 Gramofoonmuziek 13.45 Orvltropla 1 15 De Zonnekloppers o. 1. v. Oor Steyn 2.20 De Barbier van Sevilla, verkorte opera van Rossini, gr.pl. 3 15 Overgang naar Kootwijk 3 30 Rotterdamsch Ph'.l- harmonlscb orkest o. 1. v. Eit. Fllpse. mej. D. Erkens sopraan Sam Swaap. vlooi. K. v. Baaren, plano. M v. Leeuwen, orgel. Vrouwenkoortje 5.50 Platen der maand' 6.30 Joh Jong, orgel 8 00 Herh 806- berlchten 8.05 Bonte avond. Uit te zen den vanuit de gemeentelijke concertzaal te Haarlem 8 40 Gramofoonmuziek 9.00 Verv. uitzending uit Haarlem 9.30 Vaz Dies 9.40 Het Castro Cuban-orkest - 9.50 Bonte avondverv. 11.15 Vroolüke gr.pl. 12.00 Sluiting. DKOITWICH. 1500 M. 13.05 Orkest- ccncert 350 Concert o. 1. v. Frank Tho mae 5.35 Ambrose en zijn orkest 8.50 Music Hall-programma 10.35 Het BBC- orkeet Aid. C o 1. v. Joeeph Lewie 1130 Het BBC-dansorkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS (POKTE FARISIEN). 313 M. 7.50 Gramofoonmuziek 8.10 Idem 9 20 Het omroepdansorkeet o 1. v. Alaln Romans 10-50 Populair concert. PARIJN (RADIO). 1848 M 13.20 Or- kestconcert o. 1. v. Raoul Labis 830 „Grafln Marltza”. operette van Kalman 10.50 Dansmuziek. HAMBURG. 332 M. 1.35 Gramofoon muziek 330 Populair orkestooncert 9.50 Dansmuziek. Uittreksel» uit de wet worden aan belang hebbenden op aanvraag verstrekt door de In spectiën der directe belastingen Levert het In vullen van een aangiftebiljet moe Hü kb eden op dan zal een bezoek bü den Inspecteur die door gaans wel uit den weg ruimen. De ervaring be- wü«t, dat de Inspecteurs gaarne bereid zün van raad te dienen. Over de resultaten van zün onderzoek kon dr. v. d. Maas zich in geen enkel opslcht uit laten, daar hü als vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat dit onderzoek heeft ingesteld en aan dezen bewindsman zün rap port moet uitbrengen. Wat een rommel onbenulligheid brengt de post met Nieuwjaar. Zoo ooit dun is het in deze dagen dat men kan ervaren hoe moeilijk het is om een brief te schrijven, zij ’t in Mar- chantsche verarming of De Vries- Hocus-pocus. Zoo weinige weten iets eigens te schrijven. De meeste brie ven zijn even banaal en nietszeggend als de gedrukte kaartjes. Alleen de adresseering doet ons goed: Men heeft ons dus niet vergeten. Men heeft ons nog een attentie willen be wijzen. Maar de brief zelf? Een pot nat, gl die brieven. Tot plotseling een ons verlijdt met ‘n episteltje waarin een ander ons werkelijk iets te zeg gen heeft, ons iets schrijft dat in zijn hart oorsprong nam. Wat is brieven schrijven toch, een moeilijke kunst’ schijnbaar. Onze jeugd te onderwij zen in een nieuwe spelling naast de oude kan misschien heel nuttig, mis schien dubbel nuttig zijn.... maar zou het ook niet zaak zijn de jeugd eens wat meer de kunst van brieven schrijven bij te brengen, in welke spelling dan ook? Het O. M.. waargenomen door mr. Hoekstra, zelde, dat naar zün oordeel zware mishande ling ten laste moet worden gelegd. Verd. heeft de vrouw eqjstjg met de üzeren staaf gesla gen, zoodat sprake der sware mishandeling vaststaat, waarvoor de Officier 2 jaar gevan genisstraf eischte. Mr. Mazel pleitte clementie. Uitspraak 17 Jan. »z.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 6