w Ondervoeding ondervoeding en.. en Het conflict te Culemborg Poging tot moord zelfmoord Dobbefmanti lebber... man! GdukKia Nieuwjaar! TEGEN HOEST SOCIALE GENEESKUNDE - MAANDAG 7 JANUARI 1935 Statistisch mogelijk? De mariniers naar het Saargebied R.K. Landarbeidersbond derd NEDERLAND—BELGIË Steun voor fruit- en war- FELLE BRAND TE ZAANDAM moezerij-gewassen Schepen naar Rusland BEPERKING VAN MELKVEE LOONBELASTING IN IND1Ê Wachtmeester bevor- Wetenschappelijke consta- teering noodig? Poolsche onderschei dingen Poldersecretaris wordt vermist AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Niet verschuldigd over uitkeering aan werkloozen Roode berichtgeving over Oostenrijk i Cleophas Louis van Gasteren hersteld s g. ont- De kwaliteit Dr. Bemelmans t Raad ameer der heid wendt zich telegrafizch tot de Kroon Financieele moeilijkheden de oorzaak? Weg enz verdienstelijk jverk by onderzoek in de moordzaak te Ozz aan dat het die Bij een scheepsbotsing op de East River bij New-York zonk de „Lexington” binnen eenige minuten. Een draadloos overgebrachte foto van het verongelukte schip. Ie jl I t L t L I 1 op te Het bezoek, dat de Commissaris der Konln^ gin in Gelderland onlangs te Culemborg heeft gebracht, om een einde te maken aan het con flict tusschen de meerderheid van den „raad en de meerderheid van het college van B. en W. blijkt niet het gewenschte resultaat te hebben gehad. kg. kg kg. kg kg. kg kg De handelzbetrekkingen in het jaar 1935 De Minister besluit het schrijven met er op te wijzen, dat geen enkele aanleiding bestaat voor de pessimistische verwachtingen van den Nederlandschen Slagershond, doch dat veeleer met vertrouwen een gunstig resultaat ook voor de door den Bond voorgestane slagersbelangen kan worden afgewacht. If e i kr. kr. kg. kg. kg. str. str. kg. boe hes bos st. kg st. kg kg kg kg kg. kg. kg kg. kg. kg. kg. kg. kg. kg. kg kg st. st. kg. kg. kg. st. kg kg. kg. kg kg. kg kg. kg. kg. kg. kg. kg. Jc ■n n n >e De bestonddeelen van Vicks VapoRub thans verkrijgbaar in den vorm van Vicks HoestbonboS be- Dr. Juli Ka- I- I- 5 ifAlz daarvoor een man der weten schap noodig was, ware het heele menzchelyke ge slacht allang ten on der gegaan" te/ IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbolmoon's Tabak on (44 n andere! De tooneelspeler Louis van Gasteren, ver bonden aan de NV. Amsterdamsche Tooneel Vereenlging, is hersteld van een ernstige keel operatie. Zijn wederoptreden kan tegen midden Februari worden tegemoet gezien. Antwoord van den Minister aan den Ned. Slagershond Zaterdagmorgen vroeg heeft de admini strateur van het Gasthuis te Goes, de heer A., gepoogd zich zelf, zijn vrouw en zoon door gasverstikking om het leven te bren gen. Het plan werd door tijdige ontdekking door den zoon verijdeld. De man en de vrouw zijn naar het zie kenhuis overgebracht. De man verkeert In ernstig overspannen toestand. Juist dezer dagen is men bezig met het accountants-onderzoek van de boeken van het gasthuis. Of tusschen dit feit en dc po ging tot moord en zelfmoord verband be staat, is niet te zeggen. Of er een tekort In kas is en hoe groot dit eventueel is, is evenmin bekend. In een Zaterdagavond gehouden verga dering van Burgemeester en Wethouders is de administrateur, hangende het accoun tants-onderzoek, in zijn functie geschorst. bos kg. vanaf 1 Januari 1935 tot 31 December 1935. 1.00 0.50 3.00 2 00 3.00 3 00 3.00 2.00 3 00 2.00 3 00 2 00 150 0.75 3.00 2 00 3.00 2.00 0 70 0.50 0.70 0.50 1.00 1.00 2.00 2.00 1.00 0.50 2.00 1.00 4 00 4.00 10 00 10 00 10 00 10.00 0.50 0.50 0.50 0.50 4.00 4.00 2 00 2.00 2 00 2.00 2 00 2.00 2.00 2.00 4.00 4.00 4.00 4.00 Andijvie Andijvie Raapstelen Selderij Kervel Knol- en Bleekselderij Rabarber Bloemkool Witte kool Deensche Witte kool Roode kool Gele kool Groene kool Koolrapen Spruitkool •an het gemiddelde 2661 eenige hechten (elk statisticus zou zeggen, de gemiddelde afwijking te groot is.) En daarom stel ik mij van der gelijke en quêtes weinig voor. Men moet op het ge jonde verstand afgaan van diegenen, die Beregeld met de ondersteunden te maken hebben. Door dit gezonde verstand is het menschelijk geslacht in het leven gebleven Ik wil daarmee natuurlijk aan de waarde *an de voedingsleer niets af doen, maar het is verkeerd, om een onderdeel van die wetenschap welk onderdeel nog zeer wankel staat te gaan gebruiken, om ae grensgevallen te beoordeelen. De straf voor dezen wankelen opzet van Dr. Heyermans ligt in de handige manlei waarop de minister hem (in de Tweede Ka mer) van antwoord gediend heeft. Maar hoe dit ook zij, de zaak is veel en veel te •rnstig, dan dat de minister op deze wjj- BATAVIA, 5 Jan. (Aneta.) De Directeur van Financiën deelde mede, dat geen loonbelasting verschuldigd is over steunultkeeringen aan werklooeen, ook al wordt voor de ultkeering van dien steun eenige arbeidsprestatie ge- elscht. maar dan mag geëischt worden dat zij de wer king der christelijke liefdadigheid vrijlaat. Vervolgens sprak de heer Loerakker nog over de moeilijkheden der werkverschaffing. Het is een groote fout om het gewone uurloon der landarbeiders als basis voor de loonregeling te nemen. Is het ook niet mogelijk om ruimere werkgelegenheid te scheppen? Het land heeft nog vertrouwen genoeg om te kunnen leenen. In verband met een door de afdeellng Anna Paulowna rondgestuurde circulaire, meende de voorzitter aan de vergadering te moeten voor stellen in overweging te nemen iets te zullen doen voor oude leden. Men zal de mogelijkheid bezien om hen ter bijbetaling van een geringe contributie enkele weken steun uit te keeren. Voorstellen tot verhoogde ultkeering van de Werkloozenkas en tot vrijheid van aanslui ting, werden na de uitvoerige uiteenzettingen van den Bondsvoorzitter ingetrokken. Tijdens de besprekingen over de werkloozen- zorg kreeg de voorzitter gelegenheid, hulde te brengen aan den geweldigen socialen arbeid van prof. Aalberse en hem geluk te wenschen met de hooge onderscheiding, welke hij eenige dagen geleden mocht ontvangen. Hjj releveerde nog eens, wat prof. Aalberse voor den arbeider en het volkswelzijn verricht heeft en sprak als tolk der vergadering zijn groote waardeering en dankbaarheid uit. De aanwezigen sloten zich met een hartelijk applaus bij de woorden van den voorzitter aan. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. De regeering heeft gemeend, zich aan deel neming niet te mogen onttrekken, omdat het ging om het emen va preventieve maatregelen teneinde ordeverstoring te voorkomen bij een gelegenheid, waarbij de Volkenbond een bij zondere taak had te vervullen. Volgens de regeering ligt deelneming in het kader van het Volkenbondslidmaatschap. In dien bij deze volksstemming de handhaving der orde niet voldoende zou zijn verzekerd, zouden internationale verwikkelingen kunnen ont staan, welke vérgaande gevolgen met zich zou den kunnen sleepen. De regeering achtte het haar plicht, naar krachten het hare bij te dra gen om deze te voorkomen. Dr. Heyermans heeft natuurlijk het vol gende bedoeld: Er bestaat een (geringe) graad van ondervoeding, waardoor de on- worden. schijnen De Minister van Bultenlandsche Zaken heeft, zooals gemeld, aan de Tweede Kamer doen toekomen een overzicht betreffende de door Nederland verleende medewerking bij de voor bereiding van de volksstemming in het Saar gebied op 13 Januari as. Het is een schriftelijke herhaling van hetgeen de minister reeds uit voerig in de Tweede Kamer heeft medegedeeld bij de behandeling van de interpellatle-Snee- vllet. Over de betaling der koeten deelt de minis ter mede, dat een afzonderlijk plebiscietfonds is gevormd, waarin de Duitsche en Fransche regeering leder een voorschot van vijf mlllloen Fransche francs hebben gestort, terwijl het Raadscomlté, Indien noodig. dezen regeeringen zou kunnen verzoeken een nieuw voorschot te geven. Bovendien zou de Regeeringscommlssie van het Saargebied een voorschot van een mll lloen Fransche francs hieraan toevoegen. De aangewezen Nederlandsche voorzitters der stembureaux zullen 10 Januari gezamenlijk per extra trein naar het Saargebied vertrekken. De toestemming tot deelneming aan het zen. den van troepen heeft de regeering laten af hangen van de deelneming van Zweden en was voorts gebaseerd op de veronderstelling, dat zulks geen uitgaven uit 's Rijks kas zou mede brengen. De gesteunde producten moeten voldoen aan de navolgende voorwaarden: zij moeten ter beoordeellng van de Stichting Nederlandsche Groenten- en Frultcentrale zijn: a. versch geoogst, of in een zoodanlgen staat van verschheld verkeeren als met het oog op de producten wenscheljjk is; b. practised vrij van hagel-, vorst- of wlnd- schade en niet noemenswaard aangetast door rupsen, insecten of plantenziekten; c. van een voldoenden graad van rijpheid en practised vrij van teelt- en andere gebreken; d. gesorteerd, verzorgd en verpakt volgens goed handelsgebruik of de daaromtrent te ge ven voorschriften; e. van voldoende qualiteit voor mensclielijke consumptie of verwerking. De gelden, benoodlgd voor de uitvoering van deze beschikking, zullen worden ontleend aan artikel 95 van de begrootlng van het Land- bouw-Crlslsfonds over het dienstjaar 1935. Deze beschikking kan worden aangehaald Mededeelingen van de regeering in het Witboek De Nederlandsche Slagershond heeft onlangs een schrijven van den Minister van Economi sche Zaken gepubliceerd, waarin bezwaren ken baar gemaakt werden tegen de genomen maat regelen tot beperking van den melk veestapel. In zijn antwoord heeft de Minister er thans op gewezen, dat adressanten de' te verwachten resultaten van de verlaging der crisisheffing op rundvleesch te laag aanslaan. De heffing zal tengevolge van de nieuwe afslachting niet over een langeren termijn bestendigd blijven, zooals de Nederlandsche Slagershond ten on rechte meende. De getroffen maatregelen zijn er Juist mede op gericht een ontwrichting van de markt voor slachtvee te voorkomen niet alleen voor de naaste toekomst, doch ook voor later. De verruimde beschikbaarstelling van blik- De Minister van Economische Zaken heeft besloten aan de telers van fruit en warmoezerij- gewassen. voor zoover dezen aangesloten zijn bij de Stichting Nederlandsche Groenten- en Frultcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, steun te verleenen door den prijs te bepalen waarvoor hun producten op de veilingen door deze Cen trale kunnen worden overgenomen. Zaterdagmorgen om zes uur is in het St. Eli sabeth’s Gasthuis te Haarlem overleden de bijna 70-jarige voddenkoopman J. Hamellnk, die Vrijdag nabij het viaduct van den Jansweg aldaar door een tramtrein van de N. Z. H. van den dienst Haarlem—Lelden werd aangereden, doordat zijn handwagen tusschen. het trottoir en de tram in een boch tbekneld raakte, waarbij H. zwaar werd gewond. Den trambestuurder treft geen schuld. kenfondsen zal komen, zullen de leden deze fondsen verlaten en dan zal een daling van het ziekenfondsinkomen van de daaraan verbonden artsen een feit worden. Spr. ziet naast uitbreiding van de gemeente lijke geneeskundige verzorging de mogelijkheid dat er nieuwe ziekenfondsen zullen ontstaan met eigen vaste geneeskundige ambtenaren en eigen apothekers. Naar wij vernemen, zullen in verband met de buiten werking treding op 1 Februari a.s. van de op 17 Februari 1934 gesloten contlngentee- ringsovereenkomst 7 dezer te Brussel de be sprekingen aanvangen ter regeling van de handelsbetrekkingen gedurende het jaar 1935 tusschen Nederland en België. De Nederlandsche delegatie is als volgt sa mengesteld: de heer A. Th. Lamping, directeur van de Handelsaccoorden. als voorzitter; ver der als leden de heeren H. A. Hooft, administra teur, chef van de afdeellng Consulaire en Han- delszaken van het Departement van Buitenland- sche Zaken. R. P. Bonthuis, waarnemend hoofd van den buttenlandschen landbouwvoorlich- tlngsdlenst van het Departement van Econo mische Zaken. Dr. F. E. Posthuma, voorzitter van het Centraal Instituut tot bevordering van het normaal handelsverkeer tusschen Ne derland en andere landen, Ir. F H. E. Guljé, voorzitter van de Algemeene R. K. Werkgevers vereniging, Mr. H. van Romburgh, hoofd der handelsafdeellng van H. Ms. Gezantschap te Brussel. Ir. L. A. H. Peters. Rjjkslandbouwcon- sulent te Brussel, en Mr. L. E. M. van Rijcke- vorssel, secretaris der delegatie. Voorts zijn aan de delegatie toegevoegd de heeren Dr. A. H. Phlllpse en Mr. 8. T. J. Tep- pema, resp. hoofdcommies en commies bij het Departement van Economische Zaken, terwijl als deskundigen zijn toegevoegd de heeren Drs. C. Eügenraam. handelsconsulent van den Al- gemeenen Nederlandschen Zuivelbond (F. N. Z.) en Mr. L. Niemöller, secretaris van het Cen traal Bureau voor de Veilingen in Nederland. Toespraak van De Poolsche gezant en mevrouw Babinski Lebben in het legatiegebouw te Den Haag een noenmaal aangeboden, waaraan mr. T. J. Ver schuur, oud-minister van Economische Zaken en diens echtgenoote, de heer H. Kuypers di recteur van De Maasbode” en mevrouw Kuy pers, de heer Fr. Wessels, redactie-chef van „De Maasbode",jnevr. Wessels, pater Hermans, redacteur van Maasbode”, de heer R. A. I. Schmier, burgemester van Brunssum, de heer Tieblckl, legatie-secretaris en mevr. Trebickl. mej. Borszewska, mejuffr. Wanda Babinski, de heer St. Sroczynski, pers-attaché der legatie en de heer J. Sawicki, handelsattaché, aanzaten. Bij deze gelegenheid heeft de Poolsche gezant met een harteiyke toespraak aan mr. Ver schuur, den heer Kuypers, pater Hermans den lieer Wessels en den heer Schmier de versier selen van resp. Grootkruis, Commandeur en Officier Ridder van de orde Polonia Restitute, welke onderscheidingen bun door den president van de Poolsche Republiek zijn verleend, aan geboden. De ingekomen voorstellen betreffende de werkloozenkas vormde het tweede punt van de Zaterdagmorgenvergaderlng. De voorzitter, de heer A. J. Loerakker, begon .net op te merken, dat er geen groep is welke zoo door de crisis wordt getroffen, als de groote groep der landarbeiders. De Minister van Sociale Zaken houdt daar volgens zijn meenlng onvol doende rekening mee. De Bond mag maar zeven weken ultkeeren. De subsidie wordt door de re geering verlaagd en de termijn van ultgetrok- kenen in het reglement genoemd van vijf Jaar wordt op onredelijke wijze teruggebracht tot drie jaar. De Minister moet beter beseffen dat het instituut der werkloosheidsverzekering een instelling van zelf-hulp bedoelt te zijn, die kost wat kost door de moeilijkheden been geholpen moet worden. Spreker gaf toe, dat de Regeering moeilijk nog zwaardere belastingen zal kunnen heffen, Reeds het feit, dat B. en W. niet opnieuw in den raad zijn gekomen met hun voorstel tot huur van grond, om daarop goedkoopere ar beiderswoningen te kunnen bouwen, wijst erop, dat de stemming in den raad nog niet geheel zuiver is. Een nieuw bewijs is het Incident dat zich nu wederom afspeelt. Het vorig jaar is door den Raad verworpen een voorstel van B. en W. tot het opheffen van een bouwverbod van een perceel grond, dat bij het uitbreidingsplan is aangewezen voor plant soen op grond van de overweging dat o.a. het plan te kort in werking was om een dergelijke afwijking te bewerkstelligen. Dezer dagen echter is door de meerderheid van B. en W. aan den eigenaar van den grond waarvoor het vorige Jaar opheffing van het bouwverbod werd gevraagd, vergunning ver leend tot het bouwen van mlddenstandswonln- gen op dit perceel. In het verzoek daartoe door den eigenaar in- gediend is naar het oordeel van het college van B. en W. duidelijk aangetoond, dat er geen bouwverbod op dezen grond ligt. De meerderheid van den raad is het daar mede niet eens en heeft zich daarom telegra fisch tot de Kroon gewend met het verzoek het besluit van de meerderheid van B. en W- te vernietigen, terwijl een spoedeischende raadsvergadering is aangevraagd teneinde het college ter verantwoording te roepen. Aangezien de raad geen recht heeft een spoedeischende vergaderifig te vragen, is de burgemeester niet voornemens, dit punt op de agenda te_plaatsen van een vergadering anders dan de gewone veertiendaagsche bijeenkomst. ze over het vraagstuk zou mogen beslis sen. Naar mijn oordeel, en naar de in- drukken van hen, die met de ondersteun den geregeld in contact komen, gaat niet om die geringe ondervoeding, eerst na Jaren gevolgen heeft, doch om een ondervoeding, die ernstiger is, en hare ge volgen eerder laat merken. Overigens is het betoog van Dr. Heyer mans In zijn open brief van 30 October j.l. dat de groote andere lasten, zooals de huis huur, maken, dat slechts een klein gedeelte van den steun voor levensmiddelen kan wor den aangewend, voor ieder te onderschrij ven. De minister zal dus wel een onderzoek doen verrichten: een wetenschappelijk on derzoek. Bezwaar kan niemand daartegen hebben. Maar raadpleging van hen. die ge regeld met de ondersteunden In aanraking komen, Is m. 1. even belangrijk om niet te zeggen: belangrtjker zooals Ik boven aangetoond heb. In elk geval kan men niet zeggen: ondervoeding Is pas over jaren te demonstreeren, dus nu behoeven wij er nog niet over te spreken. Den schijn, dit be toogd te hebben, heeft de minister althans op zich geladen door de bedoeling van Dr Heyermans verkeerd te verstaan. Daarvoor Is de zaak echter veel te ernstig Th. H. SCHLICHTING Te Zaandam is Zaterdagmorgen te elf uur *n felle brand uitgebroken In het pand Station straat 51. dat voor de helft bewoond wordt door den advocaat mr. D. Aten, terwijl in het andere deel de bureelen zijn gevestigd van de, inspectie der invoerrechten en accijnzen. In dit laatste gedeelte is de brand staan en wel op de bovenverdieping, waar kan toor werd gehouden en een der ambtenaren be zig was met de administratie der Omzetbelas ting. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door het heet worden van de kachelpijp. In korten tijd heeft het vuur zich over deze afdeellng uitgebreid en sloegen de vlammen uit het dak. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, is er in geslaagd binnen een half uur het vuur meester te worden. Een groot deel der bescheiden ging door het vuur verloren, terwijl het overige materiaal, be nevens het meubilair ernstig hebben geleden door het water. Ook de woning van mr. Aten kreeg belangrij ke waterschade. Geen hoekje van het groote pand bleef in dit opzicht gespaard. De Inlevering van vee loopt bevredigend. In verband met de omstandigheid, dat de prijzen voor in te leveren vee onder geen omstandig heid verhoogd zullen worden, zullen de vee- prjjzen niet kunnen oploopen. Vergadering van de Nederlandzche Vereeniging Zaterdagmiddag belegde de Algemeene Ne derlandsche Vereenlging voor Sociale Genees kunde in Hotel de l'Europe te Amsterdam haar wintervergadering. Minister Slotemaker de Bruine maakte de vergadering mede. Prof. Dr. J. M. Baart de la Faille opende de bijeenkomst met eenige korte woorden, waarin hij Zijne Excellentie en de verdere aanwezigen welkom heette. Daarna nam Mr. J. Bierens de Haan het woord om te spreken over de veranderingen, die zich voltrekken in de economische struc tuur en in den opbouw der bevolking en de ge volgen daarvan voor de bevolking, volksgezond heid en de sociale geneeskunde. Na deze rede sprak de arts J. E. Feisser te Rotterdam over de geneeskundige en hygiëni sche verzorging in Nederland mede m verband met de veranderingen in de economische struc tuur. Wat de preventieve geneeskunde betreft, zijn de zulgelingenbescherming, het geneeskundig/ schooltoezicht, de entingen, bestrijding der tu berculose, de volksgezondheid zeer ten goede gekomen. Spr. wees er op. dat verslapping en ver mindering van preventieve sociaal-hygiënische maatregelen voor de toekomst beteekent ver meerdering van leed, gepaard gaande met een vermeerdering van uitgaven, die de huidige bezuiniging verre zal overtreffen. Het maken van winst uit ziekenfondsen, ont staan door minvermogenden voor hunre ge neeskundige voorziening meer te laten betalen dan zij werkelijk kost, acht spr. onbehoorlijk. Ernstig is het feit, dat met den overgang naar de gemeentelijke voorziening het beginsel van selfhelp is verlaten, dat aan het ziekenfonds wezen ten grondslag ligt en waarom het alleen reeds een sociaal belang is, dat het in stand blijft. Eenmaal gewend aan kostelooze hulp van gemeentewege zal het op den duur steeds moeilijker zijn de uitgetredenen weer tot pre miebetaling te krijgen. Spr. meende dat de ziekenfondspremies te hoog zijn, met andere woorden, dat de fond sen te duur werken. Als men niet tot een be langrijke vermindering der premies b(j de zie- Sedert 2 Januari wordt te Elden bU Arnhem vermist de 56-jarige J. W. Gaasbeek, secretaris van den dorpspolder Elden. HIJ verUet in den voormiddag van dien dag zijn woning, voor gevende naar een bepaald adres te Arnhem te gaan waar hij echter niet te geweest. Sedert dien te hij spoorloos verdwenen. Er wordt aan een ongeluk gedacht. Op het R. K. kerkhof „St. Barbara” te Den Haag te Zaterdag ter aarde besteld het stof- felijk overschot van dr. E. Bemelmans, in leven kg. onder den titel: „Crtete-Steunbeschlkklng 1935" j gepenslonneerd majoor-paardenarts. (fruit- en warmoezerljgewassen) en zal gelden 150 0.75 0 60 0.35 0 60 0.40 2 00 1.00 0 80 0.45 Kroten v. kg. p. st. of meer 0.40 0 30 Radijs 0 50 0 25 Schorseneeren 2.00 1.00 Vergoe- Oph. dings p. Product Periode prijs prijs 100 Sla t.m. 15 Mei 0.50 0.50 Sla na 15 Mei 0.50 0 25 Spinazie t.m. 15 April 3.00 150 Spinazie na 15 April 2.00 1.00 Postelein 2.00 1.00 Andijvie 15 Mrt. t.m. 1 Juni 0.50 050 na 1 Juni 0 50 0.25 2.00 1.00 0.30 0.15 0.30 0.15 0.30 0.15 2 00 1.00 0.50 0.25 150 1.00 0 60 0.40 0.70 050 1.00 0.75 100 0.75 0.40 0.20 0.50 0.25 1.50 0.75 Spruitkool schoongemaakt 150 1.00 kg Spitskool 1.50 0.75 Boerenkool na 15 November 1.50 0.25 Bospeen Breekpeen Uien Prei Kroten ben. kg. p. st vleesch betreft maatschappelijke groepen, die anders niet in staat zouden zijn vleesch te koopen. •w-e directeur van den Geneeskundigen I 1 Dienst te Amsterdam, Dr. Heyermans, had verklaard, dat de gevolgen van ondervoeding eerst na jaren worden gede monstreerd. Bij liet debat over sociale za ken in de Tweede Kamer kwam men uit den aard der zaak ook te spreken over de gevolgen van de steunverlaging in JJ. voor de volksvoeding. Sommige merleden gaven te kennen, dat deze steun verlaging ondervoeding veroorzaakte. Minister Slotemaker de Bruine antwoord de daarop in dezen trant: „Maar, mijne heeren, Dr. Heyermans heeft verklaard, dat de gevolgen van ondervoeding pas na ja ren zijn te demonstreeren; er is dus geen sprake van, dat nu reeds gevolgen zichtbaar zouden zijn van de steunverlaging van Ju li jl Spreekt u er dus niet meer over.” Stel u voor, dat een onderwijzer tot een vader zegt: „Vader, als gij uw kind op de ze wijze blijft opvoeden, zult gij er over drie jaren groot verdriet van beleven” De vader antwoordt dan in minlsterieelen trant: „Onderwijzer, als het pas na jaren te merken is, kunt gij er nu geen oordeel over hebben, dus zwijgt u nu maar.” Of een dokter gaat tot een moeder en zegt: „Moeder, als gij uw kind niet meer te eten geeft, zal het later een zwakke jon gen worden en blijven.” Dan antwoordt de moeder in ministeri- eelen trant: „Dokter, als het pas na jaren te merken is, dan kunt u er nu niet over oordeelen. Houd uwe adviezen nu verder maar voor u zelf.” Na de heropening van de Algemeene Verga dering te Haarlem, gaf de voorzitter Zaterdag morgen allereerst het woord aan den Bonds- advteeur, prof. A. Cleophas De nieuwe adviseur begon zijn toespraak met zich voor te stellen aan de vergadering, die hij voor de eerste maal bijwoonde. Vervolgens sprak hij in het alge meen over de slechte economische toestanden, waarvan de bespreking den hoofdschotel der agenda uitmaakte. Hij deed dit echter op zijn manier door te wijzen op de steed sblljvenre ver houding tusschen stoffelijken en geestelijken welstand. Met bezielende woorden wekte de Bondsadvteeur de aanwezigen op sterk te blij ven staan in geloof en vertrouwen. De econo mische depressie is hiertoe zelfs een groot voor deel; eerst in den nood kunnen de menschen bepalen, hoe sterk hun geloofsleven eigenlijk wel Is. Nadat d voorzitter prof. Cleophas met en- kelljke hartelijke woorden voor zijn vurige op wekking gedankt had, ging men over tot de verdere behandeling der agenda. Naar de ,JJ. Rott. C.” meldt, is de wachtmees ter der Koninklijke marechaussee Curfs, van de brigade Oss, die zich o. m. zeer verdienste lijk heeft gemaakt in zake het onderzoek naar den moord op De Ble, bevorderd tot opper wachtmeester en benoemd tot brigade-com mandant te Vlodrop. Aan een noenmaal aangeboden De prijs voor doe producte op de veilingen Plannen tot aankoop van de Ruzzizche regeering Naar de ..Hamburger Nachrichten”, een scheepvaartblad uit Hamburg meldt, heeft de Russische regeering besloten in Noorwegen en Nederland schepen aan te koopen tot een scheepsruimte van 12.000 ton. Een gedeelte van de betalingen zal direct worden voldaan, het overige op korten termijn. dervoeden nog niet broodmager niet wankelen, niet ongeschikt voor eenigen arbeid; maar wanneer deze Ondervoeding aanhoudt, is de „patiënt” na enkele jaren niets meer waard, en kan hij niet meer in korten tijd tot een gezond en krachtig mensch worden gemaakt; in tegendeel, hij zal dan minstens voor zeer langen tijd niet meer in staat zijn, nor malen arbeid te verrichten." Dr. Heyermans heeft gelijk: een derge lijke ondervoeding bestiat: iedereen grijpt, dat zij moet bestaan. Maar Heyermans heeft twee dingen vergeten, ten eerste, dat er een veel sterker sooit ondervoeding bestaat, waardoor iemand in drie maanden, een maand of nog kor- teren tijd verslapt en verzwakt. Deze on dervoeding, als van korteren duur, is na tuurlijk sneller te verhelpen, maar daarom niet minder ernstig. En deze ondervoeding behoeft niet wetenschappelijke wijze geconstateerd worden; als daarvoor een man der we tenschap noodig was, ware het heele men schelijk geslacht al lang ten onder gegaan; Iedere moeder en iedere vader kan wel zien, of hun kinderen ongeveer genoeg te eten krijgen. Voor de moeilijke gevallen, voor de grens gevallen Is een man der wetenschap noo dig, om een oordeel uit te spreken. En is het nu niet zóó, dat reeds thans zooals ik in een vorig artikel uiteenzette geestelijken, dokters, philanthropen verschillende menschen kunnen zien, ze te weinig te eten krijgen? Daarmee staat in verband het tweede ding, dat Dr. Heyermans vergeten heeft: nJ. een nauwkeurige aanwijzing te ge ven, hoe de man der wetenschap kan constateeren, dat er een zoodanige (ge ringe) ondervoeding bestaat, die eerst in een paar jaren tot ernstige gevolgen leidt. Dr. Heyermans zeide later in „het Volk” van 30 October, dat een hoeveelheid van 2800 calorieën voor een (volwassen werk lozen) man (althans) noodzakelijk was- Maar dit gegeven is onzeker en gevaarlijk. Het is misschien te laag; en dan komt daarbij, dat de geheele materie nog lang niet vaststaat en voor verschillende vol keren zeer verschillend is. Kort geleden heeft b.v. Dr. Tromp uit Utrecht een aantal ondersteunde gezinnen daarop onderzocht: het gemiddelde was voor een volwassen man 2661 calorieën, wat laag is. Maar heeft dit onderzoek eenige waarde? Neen! de cijfers Immers van zijn 15 gezinnen varieerden tusschen 1900 en 4300 calorieën! Geen enkel statisticus zou waarde dat Tulnboonen Stokprincesseboonen Enkele Stamprins.boonen Dubb. Stamprins.boonen Enljboonen Spekboonen Pronkboonen Doperwten Peulen Kaskomkommers Platglaskomkonuners Augurken Tomaten, kas Tomaten, koude grond Meloenen Aardbeien Blauwe Druiven Witte Druiven Appelen Peren Kersen Pruimen Kruisbessen Roode bessen Witte bessen Zwarte bessen Frambozen Dr. Winter niet gearresteerd Het grenst aan het ongelooflijke, welke jour nalistieke enormiteiten de soclaal-democratischa pers lederen dag opnieuw durft publiceeren om trent toestanden en personen in Oostenrijk. Het ware ondoenlljk, al die aperte leugens en insinueerende verdraaiingen telkens weer te weerleggen of ook maar te signaleeren. Daarom grijpen wjj nu en dan maar eens een enkel geval aan; zoo b.v. tbans een sensationeel bericht in „Het Volk", dat Dr. Winter, die door Dollfuss tot vlce-burgemeester van Wennen werd aangesteld en door Schuschnigg in die functie werd gehandhaafd, gearresteerd zou zijn, „omdat hij” ..Het Volk” beroept zich Op het Exchange agentschap „de concen tratiekampen had veroordeeld en zou hebben opgezet tegen het Staatsgezag.” Van dit alles nu het spijt ons voor het op dergelijke politieke sensatie beluste „Volk” is alweer geen woord waar. Er is. naar wjj uit de allerbeste en, we mogen wel zeggen: alleréérste bron vernemen, met de vlce-burgemeester der Oostenrijksche hoofdstad niets, maar dan ook heelemaal niets gebeurd: hy Is nu evenzeer vlce-burgemeester van Wee nen als in de dagen na de roode revolutie, welke voor het Austro-Marrisme zulk een wel verdiend smadelijk einde nam. Zou „Het Volk” maar liever niet ophouden zich telkens weer te blameeren? Pastoor Postma verrichtte cte abeoute en beaarding.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5