Onderhandelingen met België De actie der kleine boeren NIVEA I I Beijnes-fabrieken l De moordzaak te Oss DE LANDBOUWKWESTIE VROUWEN VAN NAZARETH EN DE N.C.B. IJSEL-SPOORBRUG BIJ ZWOLLE Neem ’n ’’AKKERTJE” n DONDERDAG 10 JANUARI 1935 Compensatie en prijs De jubilaris tijden» zijn dankwoord Het Drielsche Veer Proces verkeerd opgezet Haar nieuw tehuis te Berlyn Sympathieke geste Groot verschil G. NAAR HET SAARGEBIED SCHEIDSGERECHT N.S. Inbraak met afpersing Mej. Buter hersteld Nieuwe voorzitter benoemd De tegen-organigatie Wat de N. C. B. deed GELUKKIGE GEMEENTE 5 Eervolle onderscheiding Uitbreiding Indisch Departement Verklaring van de delegaties Twintig man nieuw personeel Mededeelingen van besturen der vereenigingen W. J. van Koever den gekozen tot lid van Ged. Staten van Gelderland Uit *s Lands gelden moet f 15.000 worden bygepast Voorzitters der stembureaux zyn heden vertrokken Geschil in visscherij- bedrijf HET AUTO-ONGELUK TE MU NSTERSCHEVELD Sterkte-proeven zyn Woensdag morgen genomen Dossier in handen van advocaat- generaal ..O RAN IA" KAN NIET GELICHT WORDEN CLANDESTIEN MARGARINE VERVAARDIGD Van beide zyden worden ernstige pogingen gedaan, om elkanders standpunt te begrypen Order voor electrischen spoorweg RotterdamHoek van Holland Invoer steenkool tntaaschen hebben wy van Belgische ■Ws vernemen, dat het nationals rieea- keisntnriaa, dat 88 venneetechap*4 free. uit zoo’n nieuw handig zakdoosje bij Gevalle kou. Griep,. InLueiua. Goed vertrouwen Geen tweedracht Oude vrouw gaf ten slotte maar geld In een buitengewone Senaatszitting ter viering van den gedenkdag der Technische Hoogeschool te Delft, werd aan Ir. T. H. Vogel, ter gelegenheid van zijn 2S-1arig jubileum, een schilderij aangeboden. ■ii e Ne- 9 dezer: ons heeft nd iet uitvoering BU SS r- AS Onze Brusselsche correspondent seint ons (Ld. Al schijnen de te regelen kwesties van moei lijken aard toch koesteren beide delegaties de beste hoop tot een accoord te geraken, waardoor de belangen van elke party gevrijwaard sullen worden. w- •ds •n m Voor de voortzetting van de besprekingen te Den Haag werden de data 24 en 25 Januari genoemd. it het stor ed betreft. De plannen om de Oranla te lichten zyn op gegeven. Het berglngsvaartulg „Walkyrien” heeft de haven van Lelxos reeds verlaten. 17 iet pn te mt te id» in kt Jtt Onze correspondenent te Brussel seint d. d. 9 Januari: In plaats van mr. dr. A. A. van Rhyn, secre taris-generaal aan het departement van Eco nomische Zaken, die voor zijn benoeming heeft bedankt, is tot voorzitter van het scheidsge recht der Nederlandsche Spoorwegen benoemd mr. A. van der Deure te Bennekom, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland. Ook de heer Hespel van de Belgische dele gatie legde er ons den nadruk op, dat er nog niet van resultaten kan worden gesproken. De gedane voorstellen moeten eerst van weerszij den rustig worden bestudeerd in het licht van de statistieken en van de meegedeelde ervarin gen. Op de bijeenkomst voor de landbouwregellng te Den Haag zal België vertegenwoordigd wor den door den heer van Orshoven, kabinetchef van den minister van Landbouw, die nog deze week voor onderhandelingen in Denemarken verbleef, en den heer Hespel. De door de RK Statenfractie aangewezen candldaat voor het lidmaatschap van de Ged. Staten van Gelderland, die Woensdag voor het tijdvak van ruim 5 maandij tot lid van genoemd college is gekozen, heeft in overleg met ge noemde fractie besloten de helft van zijn ho norarium als Gedeputeerde te storten in de sas van het Nationaal Crisiscomité. le de tar >00 dit la la» xr x* U* ir- deed, brand trachtten Het Gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in het bekende proces over het Driel sche Veer. Mevr, de'wed. A. P. A. Terwlndt te Nijmegen was elscheres en de Staat der Nederlanden ge daagde. -- Naar wij vernemen zullen aan de as. sluiz en havenwerken te Wijk by Duurstede onge veer 300 personen te werk gesteld kunnen wor den. Hiermede sou dan daar ter plaatse de werkloosheid zijn opgeheven. Over een paar weken zullen de werkzaamheden beginnen. U* ie. k» 11- >n. d- w it. u- iet er- at. eft en en ud Het is weer te vroeg om van resultaten te spreken. Wy hebben van weerskanten de wenschen uiteengezet, welke wij graag zou den zien Ingewilligd. Subcommissies zullen deze wenschen bestudeeren. Er werden drie subcommissies ingesteld, een voor de steen kool, een voor de nijverheid en een voor den landbouw. De subcommissie voor de landbouwkwes- ties zal Woensdag en Donderdag van de volgende week In Den Haag bijeen komen. De subcommissie voor de nijverheid ver gadert te Brussel op Vrijdag 18 en Zater dag 19 Januari. Ook de subcommissie voor de steenkool zal te Brussel vergaderen. De onderhandelingen zullen dan op 35 Januari aa. te Den Haag worden voortgeaet. Voor twee laar beeft da burgemeester van Rhenen. weldra bijgestaan door verschillende van zijn ambtgenooten, het initiatief ge nomen, de aandacht der regeertng te vestigen op de tabakscultuur om langs dien weg de regeertng ervan te overtuigen, dat steun aan dit bedrijf niet alleen gemotiveerd maar ook dringend noodlg la Dit is ook voor Maas en Waal van zeer groot belang. In den nacht van Maandag op Dinsdag, on geveer 1 uur, hebben te Driewegen een of meer personen zich toegang verschaft tot een alleenstaande woning, bewoond door den ruim Na de laatste vergadering van de delegaties van Nederland en van de Belglsch-Luxemburg- sche Unie op het departement van Bulten- landsche Zaken te Brussel, heeft dr. E. F. Pos thuma ons over de Indrukken van de Neder landsche delegatie het volgende verklaard: Vanwege de Staatsspoorwegen zijn Woensdag proeven genomen op de thans bijna voltooide nieuwe IJsel-spoorbrug nabij Zwolle. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur werd een aanvang gemaakt met het nemen van sterkte- proeven. Twee locomotieven van het zwaarste type, waarmede In ons land gereden wordt, waren met de tenders aaneengekoppeld. v»*r- door men de ongunstigste asbelasting verkreeg. De zterkte-proef werd genomen op de span- nlngs-onderdeelen, waarop 30 zelfregistreerend» electrische spanningmeters waren aangebracht. Tot deze bijzondere middelen behoort vooral het verleenen van wederzUdsche persoonlijke diensten, familiehulp en burenhulp. Juist om deze. In zich zoo gezonde gedachte van per soonlijke zelfstandigheid en persoonlijke weder- keerlge hulpvaardigheid, acht de heer v. K deze bevolkingsgroep van zoo buitengewone be- teekenls in het maatschappelijk leven en moet alles er op gericht worden, ze niet alleen te behouden, doch ook hun bestaan mogelijk te maken. Dan is echter ook absoluut noodzakelijk, dat z(j zelf in hun standsorganisaties als den N.C.B., door actieve en vertrouweiyke samenwerking, daartoe meewerken. mee de ambte naren. resp. voor handelspolitiek, export en ad ministratie. De heer Hespel. die van Belgische zijde de besprekingen over de landbouwkwestles leidt, zelde ons, dat hy de Nederlandsche experts had gewezen op de landbouwtoestanden in België, die in groote mate verschillen van de toestan den in Nederland. Naar wij vernemen is het dossier van de beruchte zaak tegen P. de B., die wegens moord op zijn neef G. de B., te Oss, door de Bossche Rechtbank veroordeeld Is tot vijftien Jaar gevangenisstraf. Dinsdag In handen gesteld van den advocaat-gene- raal van het Gerechtshof te Den Bosch, mr. Massink. Wanneer de zaak voor bet Hof komt, is nog niet bekend. Op een andere vraag zelde ons de heer Posthuma dat tot nu toe van de contlngentee- ringen van landbouwproducten nog geen sprake is geweest. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van Provinciale Staten van Gelderland werd de heer G. W. J. van Koeverden gekozen tot ud van Gedeputeerde Staten. De vernieuwing van de tabakscultuur is In twee opzichten van belang en wel op de eerste plaats, omdat zij den verbouwers leder Jaar voor het bewerken van een betrekkelijk klein hoekje grond een voor deze bedrijven niet onbeduidend bedrag oplevert. Waar de opbrengst van de tabak in de laatste dertig jaar varieert tus- schen 10 en 25 per 100 pond, is het uiter aard moeilijk te schatten hoeveel men van een hoekje grond kan trekken. Toch kunnen we vrijwel voor vaststaand aannemen, dat men t>U een prijs van ƒ25 per honderd pond voor een gewas van 14 bunder 3 k 400 gulden ont vangt. welk geld als gezlnsloon beschouwd kan worden, hetgeen er niet weinig toe bijdraagt om deze kleine bedrijven In stand te houden. Mede door deze actie voor den kiemen boer is het vraagstuk van een mogeiyken steun aan de tabakscultuur meer naar voren gebracht. Op de tweede plaats Is de teelt van tabak niet van belang ontbloot, omdat het zoo'n mooie teelt is. De cultuur van tabak geeft aan den verbouwer een soort gezonde zelfvoldaanheid. We zien ook dat juist menschen die leven van het verbouwen van tabak, rustige en tevreden menschen zijn. Dit komt voornamelijk, doordat het zien opgroeten van dit gewas een soort sfeer schept van tevredenheid en voldaanheid. Een drietal Westlanders, KC. en A. B-. dh betrokken waren bij de marganne-knoeieryen, die onlangs In het Westland plaats vonden, zijn door den kantonrechter te Delft veroordeeld tot straffen van resp. vier en twee weken hech tenis, en f 50 boete, subs. 25 dagen. Thans begaan de kleine boeren de fout, dat zU een eigen organisatie gaan oprichten. Daar door moeten zij Immers uittreden uit hun bon den en kunnen ook niet meer van de voordeeten daarvan gebruik maken, terwijl de regeertng on getwijfeld zal weigeren een nieuwe organisatie naast de bestaande te erkennen. Om tot directe resultaten te komen Is het noodzakelijk deze actie te voeren binnen de bestaande organi saties. Op de wijze waarop de actie thans ge voerd wordt, komt men wel tot Indirecte resul taten. zoo wordt bijvoorbeeld de nood, die onder de Maas en Waalsche bevolking heerscht. sterk onder de publieke aandacht gebracht, aoodat pers en regeertng zich dat lot gaan aantrek ken en men allerwegen naar middelen zoekt om dien nood te lenigen. Daardoor ook heeft de steun aan de inlandsche tabak meer kans dan voor dien tijd. Zoo zijn bijv, het stichten van een lagere landbouwschool In Maas en Waal, het finan cieel steunen van de proefmestery te Horssen, het deelnemen In het stichtlngskapltaal van de vruchtenfabriek, belangrijke feiten uit den laat- sten tijd, waardoor de zwakke, economische grondslag van het kleinbedrijf ten zeerste kan worden versterkt. Van economisch standpunt gezien, hebben deze bedrijfjes eigenlijk niet eens bestaansrecht, omdat op zulk een klein stukje grond eigenlijk geen bestaan voor een gezin is te verdienen. Elke berekening ten spot, bestaan zij echter toch en wel met tienduizenden. Hoe dat mo gelijk 1ST Deze stoere werkers hechten buitengewoon veel aan een zoo groot mogelijke persoonlijke zelfstandigheid, zoowel in het maatschappelijke als in het economische leven. Daarvoor brengen zij gaarne groote offers van langen en harden arbeid en van sober leven. In die gezonde zucht naar zelfstandigheid, vinden zij middelen om den zwakken economl- schen grondslag van hun bedrijfjes te verster ken. die bet groote bedrijfsleven als regel niet kent Dit wil Ik getuigen: Met de grootste wel willendheid stonden de onderhandelaars te genover elkander en van beide zijden heb ben wij gezien, welke ernstige pogingen werden gedaan om het standpunt van den ander goed te begrijpen. Meer mag men van een BATAVIA, 9 Jan. (Aneta) De „Java-Bode” meldt, dat Mr. Hart. Directeur van net Depar tement van Economische Zaken, een nota aan de Regeertng heeft gericht, waarbij hij verde ren uitbouw van zijn departement voorstelt. De hoogere uitgaven welke deze uitbreiding zal meebrengen, worden begroot op 591473. waarvan uit de baten van de contlngenteering. clearing en restrictie een bedrag van 578213 weer in 's Lands kas zal terugvloelen. aoodat uit 's Lands gelden ruim 15.000.moet wor den bijgepast. De uitbreiding brengt noodzakelijke aanstelling van nieuwe Nederland is een goede afnemer van onze steenkolen en tal van Belgische industriepro ducten, zelde ons de heer Hespel; het is dus te begrijpen, dat het alc londbouwland ook com pensaties eischt wat den Invoer in België van landbouwproducten betreft. Maar toch kunnen wy goede argumenten doen gelden inzake prij- zencontröte. Behalve verschillende belangstellende inge nieurs uit alle deelen des lands, merkten wij onder de aanwezigen op den heer E. Niemeyer, bedrijfschef der N.V. ..De Schelde”; Ingenieur van den weg Jhr. M. A. F H. de Ranltz; den chef van den brugbouw der Nederlandsche Spoorwegen. Ir. Mundt en den brugopzlchter der Nederlandsche Spoorwegen Ir. H. Rletjens. Gistermiddag zouden snelheidsproeven ge nomen worden. Het resultaat der proeven kan eerst over eenlge dagen worden vastgesteld. Inmiddels Is reeds met het afbreken der oude brug begonnen, welke brug gebruikt zal wor den voor de montage. Met de tweede nieuwe Uselspoorbrug hoopt men spoedig te beginnen en er, by gunstige weengesteldheid, eind October mee gereedste zjjn. De verschillende onderdeelen hiervoor lig gen reeds voor montage gereed. En nu nog veertien dagen bedenktijd voor de belde partijen In het vertrouwen, dat wij tn Den Haag tijdens het laatste gedeelte der on derhandelingen tot een bevredigend resultaat ■uilen komen. Wat te Brussel werd verricht Is nuttig en boodzakelijk voorbereid! ngswerk. Om één uur werd In Taverne Royale vanwege de Belgische regeertng aan de Nederlandsche delegatie en den Luxemburgschen mede onder handelaar een feestmaaltijd aangeboden en te drie uur Is een volledige vergadering van de Afgevaardigden der drie landen begonnen. De Nederlandsche delegatie zal nog heden avond terugkeeren naar Den Haag. Op Driekoningendag heeft Z. H. Exc. Mgr. Bares, Blsschop van Berlijn, te Dahlem het tehuis der Vrouwen van Nazareth ingewijd Dahlem is een der bekoorlljkste voorsteden van Berlijn. Het nieuwe tehuis, aan den zoom van het Grünewald gelegen, ziet er ulterlijk zeer aantrekkelijk uit. De inrichting van binnen Is van een verheven soberheid. Het drietal Nederlandsche Vrouwen van Na zareth, dat in 1932 naar Berlijn kwam, is in- tusschen tot een 20-tal, voor het meerendeel Nederlandschen, uitgebreid. Haar werk voor de Berlijnache Katholieke vrouwelijke jeugd wordt door het episcopaat op hoogen prijs gesteld. Aanvankelijk woonden de Vrouwen van Na- zereth In een flat in bet hartje van Berlijn?,'' Zij hadden bij de oprichting der Graal groot,., succes. Binnen twee jaar had de Graal drie eigen tehuizen te Berlijn. Ook nadat Hitler aan de macht was gekomen, of misschien juist wel daarom, werd de Graal beweging groot. Immers de Vrouwen van Naza reth bewogen zich uitsluitend op religieus terrein en konden zich daarbij vrij ontplooien. Naar wfj vernemen, is aan de N. V. Ko ninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens v-h. J. J Bejjnes. te ^aariem, door de directie van de Nederlandsche Spoorwegen opdracht gegeven tot den bouw van een treinrijtuig en drie teein- stellen, leder bestaande uit twee wagons, voor den bij den aanvang van den na. zo merdienst te openen electrischen spoorweg RotterdamHoek van Holland. De 21-jarige mej. A. Buter. die bij het on geluk te Munsteracheveld In den nacht van Woensdag 28 op Donderdag 27 December waarbij zeven personefl verdronken, met ver wondingen naar het Academisch ziekenhuis te Groningen werd overgebracht, is Woensdag morgen hieruit hersteld ontslagen en naar haar woonplaats teruggekeerd Om 8 uur hedenavond is namens de leiden der delegaties, de heeren Suetens en Lamping een verklaring af gelegd, welke luidt als volgt: Zooala de regeeringen voor het openen der onderhandelingen overeengekomen waren, heeft men heden de besprekingen gestaakt, die op 7 Januari met Nederland aangeknoopt werden om het accoord betreffende de oontlngenteerlngen. dat op 1 Februari vervalt, te hernieuwen. Be doelde handelsbespreklngen zullen worden voortgezet te Den Haag op 25 dezer. Tijdens de vergaderingen, die gehouden zijn, hebben de gedelegeerden na een algemeene wis seling van gedachten de respectievelijke possibl- llté's hunner landen doen kennen en de kwes ties aangeduid, die nog zullen moeten worden opgelost om het onderteekenen van een nieuw verdrag mogelijk te maken. Er Is besloten, dat men subcommissies zal vormen, die er mee zullen worden belast de onopgeloste kwesties te onderzoeken en er de oplossingen van voor te bereiden, die zullen wor den onderzocht tijdens de plenaire zittingen, die op 25 Januari aa. zullen worden gehouden. aan te voelen, dat de kleine boeren het gevoel hebben, dat In bestuur en vergadering de groo- teren op hen neerzien en hen overeenkomstig behandelen. Ook al zou zulks slechts sporadisch voorkomen, het geeft zoo gemakkelijk aanlei ding tot generallseeren en het Is een der groot ste fouten die In een standsorganisatle gemaakt kunnen worden, omdat daar juist de menschen binnen de grenzen van den eigen stand, ver- trouwelljke samenwerking moeten vinden. Moge Ik dus van meenlng zijn, aldus de heer v. K., dat er fouten zijn gemaakt zoowel van tacti- schen als van zakelijken aard, onjuist Is het te beweren, dat de N.C.B. blind geweest zou zjjn, of is, voor de belangen van den kleinen boer. P®ert, heeft brihtm de regeertng veer te stellen, dat de invoer van steenkool, cokes Inbegrepen, wortt terag gebracht tée.tee ton op 550.000 ton per maand. De»e invoer geschiedt vooral uit derland en Duitachland. Voor Nederland zou een vermindering van den invoer met 30 004 ton worden gevraagd. Hedenochtend waren de Nederlandsch-Belgi- sche handelsbespreklngen geheel gewijd aan de landbouwkwestie. Gedurende 3% uur hepft de subcommissie, bestaande uit de heeren Hespel (België) en Posthuma (Nederland), onderhan deld. Na afloop was de heer Posthuma zoo welwil lend ons een en ander mede te deelen. Hjj ver klaarde. dat de onderhandelaars in deze drie dagen In hoofdzaak elkander de wederzjjdsche wenschen ter kennis hadden gebracht. Dit Is vanmorgen gedurende 3% uur geschied voor de landbouwkwestles. Den Belgischen afgevaardigde, den heer Hes pel en den Luxemburgschen afgevaardigde, den heer Puts, hebben wij kenbaar gemaakt, wat wij willen in een nieuw handelsaccoord met België. Er moet evenals vroeger worden vermeden, dat de Nederlandsche Invoer te zeer zou druk ken op de prijzen van onze blnnenlandsche markt. Ik meen te mogen zeggen, dat In de sub commissie voor landbouw de Nederlandsche on derhandelaars zich na onze uiteenzetting er rekenschap van geven, dat de prijzen, welke de Belgische boer ontvangt voor zijn producten veel lager zijn, dan aan den landbouwer in Nederland worden betaald. Als een typisch voorbeeld noemde de beer Hespel de prijzen,/vèwlke de Nederlandsche boer thans ontvangt voor een kwintaal tarwe. Dit was onlangs nog 12.thans circa 11.50. De Belgisch# boer echter kan niet meer krij gen dan 40 Yrancs voor een kwintaal tarwe. Voor den oogst van 1933 ontvangt hij dan van regeeringswege de valorisatlepremle, welke 20 francs per kwintaal bedraagt, zoodat hjj totaal 50 francs ontvangt. Dat was nauwelijks een derde van den prijs, welke aan den landbouw in Nederland wordt betaald. Daarenboven Is het niet zeker, dat de regee- ring voor den oogst van 1934 en voor die van dit jaar nog de valorisatlepremle zal willen betalen. Wat geldt voor de tarwe is ook In het alge meen waar voor de prijzen van de meeste land bouwproducten In België. Men kan gerust zeggen, dat in België aan alle boeren niet meer dan drie- of viermaal zoo veel als voor den oorlog voor de producten wordt betaald. In feite zou dit zevenmaal zooveel moeten «Dn. In dat opzicht is het belangrijk, dat wij van de Nederlandsche experts te hooren kregen om trent de resultaten van de teeltbeperklng in den Nederlandschen landbouw. De heer Hespel prees nog In warme bewoor dingen den geest van breede tegemoetkoming •n de heldere Juistheid bij de formuleertng van haar desiderata, welke hij bij de Nederlandsche delegatie van de landbouwkwestie had ontvan gen. delegatie niet elschen in het aanvangsstadium van zulke onderhandelingen. Hier te Brussel zal geen definitief werk worden verricht; dat zal slechts in Den Haag kunnen gebeuren tijdens het beslis sende gedeelte van deze handelsbesprekln gen, nadat wij onze regeeringen op de hoogte zullen hebben gesteld. De heer van Koeverden hoopte dat deze actie, die In zich verschillende goede dingen heeft, naast verschillende verkeerde, niet zal lelden tot tweedracht In de organisatie en dat de partijen die nu tegenover elkander staan, weer tot eendracht en samenwerking zullen komen. Hij betreurde het met ons, dat elementen als het fascisme van den heer Meijer, de NBB. e.a. uit deze actie, deze ontevredenheid munt trachten te slaan, door nog meer ontevreden heid te saaien, een soort heilstaat voor te spiegelen en zoodoende verschillende goedge- loovende Heden in de val te lokken. Het lot van den kleinen boer la sterker In het centrum der publieke belangstelling komen te staan. Daarom zou het dubbel te betreuren zijn indien de actie zoodanig verkeerd werd geleld, dat niet alleen dit voordeel teloor zou gaan, doch dat ook de mogelijkheid van aoo spoedig mogelijk meer en beter te worden ge steund. daardoor ernstig aou worden geechaadl De besturen der bij de onderhandelingen In het vlsscherijbedrijf betrokken arbeidersorga nisaties hebben in een bespreking met het be stuur der Reedersvereenlglng te IJmulden me- dedeellng gedaan van den uitslag der gehouden stemming over de voorwaarden, waarop nieuwe collectieve contracten tot stand kunnen ko men. Het bestuur der Reedersvereenlglng nota genomen van de mededeellng der be sturen. Het deelde den besturen mede, dat het In een op korten termijn te beleggen vergadering met de aangesloten leden de gedane mededeelingen zal overbrengen. De besturen der arbeidersor ganisaties zuUen daarna eerst spreken over de beslissing*! van bedoelde ledenvergaderingen der aangesloten Feeders. Het bestuur der Reedersvereenlglng was be reid tot dat tijdstip de voorwaarden ongewijzigd te doen doorloopen. In verband hiermede dee len de besturen der vakorganisaties hun leden mede, dat het ultelndelijk antwoord der Ree- dersvereenlging zal moeten worden afgewacht. Iedere poging tot het verwekken van moeilijk heden, welke de poging tot het bereiken van overeenstemming doorkruist, wordt door de be sturen der vakorganisaties met groote klem afgewezen. Om 9.06 uur vertrok van het derde perron te Amsterdam de extra-treln met voorzitters van de stem bureaux naar Baarbrücken. De trein bestond uit vijf Nederlandsche D-treinwagens eerste en tweede klas en twee restauratiewagens van de Wagons Lite plus een bagagewagen. Op de wagens waren nieuw geshllderde koen borden bevestigd, waarop stondNederland Saarbrücken. Een veertig voorzitters kwamen te Amster dam in den trein plaats, meerendeels burge meesters van kleine plaatsen. Velen van hen werden door famiUeleden uitge leide gedaan. Voorts reisde mede de heer Post humus Meijer van de Ned. Spoorwegen uit Utrecht. In Roermond zal de trein gecombineerd wor den met den extra-treln, welke uit Zwolle ver trekt. De trein komt te 19 37 uur vanavond te Saar- brücken aan. De nieuwe electrische trelnrij tuigen zullen van lichter materiaal zijn dan die, welke tot nu toe in dienst zijn. Zij zullen grootendeels uit aluminium be staan. Dit levert een groote besparing aan stroomverbruik by het voortbewegen van de treinen op. Overigens zullen de nieuwe rijtui gen ongeveer gelijk aan de tot nu toe gebruikte zijn. Alleen zal b|j het nieuwe materiaal auto matische koppeling worden toegepast. Om de order uit te kunnen voeren heeft de Beynes’ fabriek twintig man nieuw personeel aangenomen. >ft gesteld, dat zij is eigena- aan den Unkerrynoever ..Het Drielsche De Zweedache Academie van Wetenschap pen heeft tot buiteniandach lid benoemd prof. Heltssprung, hooglezreer In de sterrekunde te Leiden. Denkt u, dat de besprekingen tot een goed einde zullen worden gebracht, ook wat de landbouwkwestles betreft? vroe gen wij. Het moet, zeide ons de heer Poothu- ma, de omstandigheden noodzaken beide landen er toe, een accoord te sluiten dat beide in redelijke mate voldoening schenkt. De eischeres res van den grond aldaar en van het veerrecht Veer”; dat de staat in de rivier de RHn krio- ben doet aanleggen en waterstaatswerken doet uitvoeren, waardoor beslag wordt gelegd op haar grond en de uitoefening van haar veer recht wordt belemmerd zoo niet onmogelijk ge maakt; zy vorderde, dat de President der Rechtbank te Arnhem in kort geding aan den staat zou verbieden daarmede voort te gaan. De Staat heeft geantwoord, dat hij het veer recht van elscheres erkent, maar dat hij reent heeft de bedoelde werken in de rivier te doen uitvoeren in het belang van de scheepvaart en elscheres dit heeft te gedoogen. De President heeft beslist, dat. ten van zand op elscheresse’s i deze dit op grond van de Rivierenwet heeft te dulden; dat de bewering, dat de Staat water staatswerken ten bedrage van f 185.000 zou laten uitvoeren, alleen om een veer onmogelijk te maken zooals elscheres schynt te meenen absurd is, en heeft de ingestelde vorde ring ontzegd. Eischeres is hiertegen in hooger beroep ge komen. zou schieten. De Inbrekers vroegen haar geld te ge ven en toen de vrouw daaraan niet vlug vol- dreigden ze, dat anders het huls in gestoken zou worden. De indringers een gordijn, dat door den regen biykbaar nogal nat was. in brand te steken en dit werd naar beneden gegooid. Daarop heeft de vrouw met een tang wat geld naai boven gestoken en toen daarmee geen genoe gen werd genomen, heeft zij nog meer bank biljetten naar boven gestoken, waarna de in brekers langs denzelfden weg verdwenen als waarlangs zij het huls waren binnenge drongen. De poUtle stelt een uitgebreid onderzoek in Aangezien het interview, dat een onzer cor respondenten met den heer G. van Koeverden, lid der Tweede Kamer, had over de actie der kleine boeren en den Noord-Brab. Christ. Boe renbond in het dezer dagen in ons blad ge geven overzicht niet genoegzaam tot zijn recht gekomen Is en daardoor tot eenlg misverstand aanleiding zou kunnen geven, plaatsen wij het Interview, hieronder nog eens in volledigen vorm: De héter van K. achtte het niet uitgesloten, zelfs begrijpelijk, dat by de uitvoering der Crislswetten, mede door de plaatseiyke com missies die door den N.C.B. zyn aangewezen, fouten gemaakt zyn. Zoo byvoorbeeld achtte hy het organisatorisch onjuist, dat men zich by klachten onmlddeUUk op het standpunt had ge steld, dat er een formeels reclame Ingediend moest worden om fouten of onrecht hersteld te ktygen. Evengoed als bet uitvoeren der In gewikkelde crislsbeslulten voor vele piaataeiyke besturen groote moeliykheden meebrengt, is het indienen van een formeele reclame voor menig eenvoudig plattelander ook een moeliyk- heid waar hy tegen op ziet en die hy dus dlk- wyis na zal laten, ook al voelt hy zich ver- ongeiykt. Met deze psyche van den plattelander had men rekening moeten houden. Wanneer men eerst gelegenheid had gegeven, om by plaatseiyke of gewesteiyke oom missies bezwaren In te dienen, deze bezwaren onder de oogen had gezien en de fouten zooveel mogeiyk hersteld en voor leder belanghebbende de toewU- zlngen ter plaatse desverlangd ter Inzage ge legd had. dan zouden er nog altyd ontevrede nen gebleven zyn, doch dan zou niet die sfeer van wantrouwen ontstaan zijn, die men thans kan ontwaren. Ook heeft da haar v. K. wel eens gemeend 70-Jarigen blinde van de Pas en zyn ongeveer 70-jarige zuster. Met behulp van een ladder die gehaald was by eenlge nieuw te bouwen huizen in de buurt zyn de inbrekers door het zolderraam op den zolder gekomen De bejaarde zuster hoorde gestommel en dacht dat haar blinde broer niet rustig kon slapen Toen zy naar hem toeging, bleek het echte- dat het gestommel op den zolder plaats had De vrouw had de tegenwoordigheid van geest de zoldertrap weg te trekken en riep, dat ze Het Hof heeft nu beslist, dat de rechteriyke macht niet bevoegd Is de Ingestelde vordering toe te wyzen, omdat deze neerkomt op het aan den Staat verbieden van het uitvoeren van werken In het belang van de scheepvaart, welke met in acht nemen van de bepalingen der Ri vierenwet worden tot stand gebracht; dat elscheres. Indien zy Inderdaad door die werken schade lydt, dan by den burger- lyken rechter vergoeding kan vorderen, doch dat zulks in dit proces niet aan de orde ts; dat dus elscheres door de afwyzing van haar vordering niet Is bezwaard en het vonnis van den President moet worden bevestigd met ver- oordeeling van eischeres in de proceskosten van beide instantiën.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13