Onderhandelingen met België De actie der kleine boeren NIVEA, 'I n I R Beijnes-fabrieken De moordzaak te Oss I i DE LANDBOUWKWESTIE ARCHITECTUUR ENDEN.C.B. I: gr/ IJSEL-SPOORBRUG BIJ ZWOLLE I tl Neem n ’’AKKERTJE” DONDERDAG 10 JANUARI 1935 Compensatie en prijs I Sympathieke geste Groot verachil G. U. G. Schijthuis over leden HET AUTO-ONGELUK TE Het Drielsche Veer MUNSTERSCHEVELD Inbraak met afpersing Mej. Buter hersteld De tegen-organiaatie Wat de N. C. B. deed Goad vertrouwen SCHEIDSGERECHT N. S. Nieuwe voorzitter benoemd Invoer steenkool 1? Tuinbouwcongres 1935 te Rome Uitbreiding Indisch Departement Nederlandach propaganda-comité gevormd Van 1019 Mei tentoonatelling te Amaterdam Geschil in visscherij- bedrijf Uit *a Landa gelden moet f 15.000 worden bijgepaat Doaaier in handen van advocaat- generaal Sterkte-proeven zijn morgen genomen LUCHTDIENSTEN OP PRAAG EN MILAAN b h i r I' Van beide zyden worden ernstige pogingen gedaan, om elkanders standpunt te begrijpen gaf ten slotte maar geld Verklaring van de delegaties Order voor electriachen spoorweg RotterdamHoek van Holland W. J. van Koeverden gekozen tot lid van Ged. Staten van Gelderland AARZELT NIET TE LANG Mededeelingen van besturen der vereenigingen uil zoo n nieuw handig zakdoosje bij Gevalle kou, Griep, Influenza. tl Twintig man nieuw personeel Geen tweedracht Oude vrouw Ook heeft de beer ▼bb Ne- ons spanningmeters waren aangebracht. vroegen van I i l l K. wel eens gemeend Onze correspondenent te Brussel seint d. d. 9 Januari: Al schijnen de te regelen kwesties van moei lijken aard toch koesteren beide delegaties de beste hoop tot een accoord te geraken, waardoor de belangen Tan elke party gevrijwaard sul| n worden. Voor de voortzetting van de besprekingen te Den Haag werden de data 24 en 25 Januari genoemd. aan te voelen, dat de kleine boeren het gevoel hebben, dat in bestuur en vergadering de groo- teren op hen neerzien en hen overeenkomstig behandelen. Ook al zou zulks slechts sporadisch voorkomen, het geeft zoo gemakkehjk aanlei ding tot generaliseeren en het is een der groot ste fouten die in een standsorganlsatle gemaakt kunnen worden, omdat daar juist de menschen binnen de grenzen van den eigen stand, ver- trouweiyke samenwerking moeten vinden. Moge ik dus van meening zijn, aldus de heer v. K.. dat er fouten zijn gemaakt zoowel van tactl- schen als van zakeiyken aard, onjuist is het te beweren, dat de N.CJB. blind geweest zou zijn, of is, voor de belangen van den kleinen boer. De door de R.K. Statenfractie aangewezen candidaat voor het lidmaatschap van de Oed. Staten van Gelderland, die Woensdag voor het tijdvak van ruim 5 maandlj tot lid van genoemd college is gekozen, heeft in overleg met ge noemde fractie besloten de helft van zijn ho norarium als Gedeputeerde te storten in de tas van het Nationaal Crisiscomité. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Nederlandach Instituut van Architecten zal van 10 tot 19 Mel as. in het R. A.-I.-gebcuw te Amsterdam een Bouwcursus met bouw- en ar- chltectuur-tentoonstelling worden gehouden. Dit is de eerste maal, dat een dergelijk bóuw- congres in ons land wordt gehouden. verschillende belangstellende inge- alle deelen des lands, merkten wij linkerrljnoever ..Het Drielsche Op de bijeenkomst voor de landbouwregellng te Den Haag zal België vertegenwoordigd wor den door den heer van Orshoven. kabinetchef van den minister van Landbouw, die nog deze week voor onderhandelingen in Denemarken verbleef, en den heer Hespel. i i i Ook de heer Hespel van de Belgische dele gatie legde er ons den nadruk op, dat er nog niet van resultaten kan worden gesproken. De gedane voorstellen moeten eerst van weerszij den rustig worden bestudeerd in het licht van de statistieken en van de meegedeelde ervarin gen. heeft der be- Het is weer te vroeg om van resultaten te spreken. wy hebben van weerskanten de wenschen uiteengezet, welke wij graag zou den zien ingewilllgd. Subcommissies zullen deze wenschen bestudeeren. Er werden drie subcommissies ingesteld, een voor de steen kool, een voor de nijverheid en een voor den J^ndbouw. De subcommissie voor de landbouwkwes tles zal Woensdag en Donderdag Van de volgende week in Den Haag bijeen komen. De subcommissie voor de nijverheid ver gadert te Brussel op Vrijdag 18 en Zater dag 19 Januari. Ook de subcommissie voor de steenkool zal te Brussel vergaderen. De onderhandelingen zullen dan op 25 Januari «s. te Den Haag worden voortgezet. 4 h’ Voor twee Jaar heeft de burgemeester van Rhenen, weldra bijgestaan door verschillende van zijn ambtgenooten, het initiatief ge nomen, de aandacht der regeering te vestigen op de tabakscultuur om langs dien weg de regeering ervan te overtuigen, dat steun aan dit bedrijf niet alleen gemotiveerd maar ook dringend noodlg is. Dit is ook voor Maas en Waal van zeer groot belang. De heer Hespel, die van Belgische zijde de besprekingen over de landbouwkwestles leidt, seide ons, dat hij de Nederlandsche experts had gewezen op de landbouwtoestanden in België, die in groote mate verschillen van de toestan den in Nederland. Na de laatste vergadering van de delegaties van Nederland en van de Belgtech-Luxemburg- sche Unie op het departement van Buiten- landsche Zaken te Brussel, heeft dr. E. F. Pos- thuma ons over de Indrukken van de Neder landsche delegatie het volgende verklaard: Thans begaan de kleine boeren de fout, dat zij een eigen organisatie gaan oprichten. Daar door moeten zjj immers uittreden uit hun bon den en kunnen ook niet meer van de voordeelen daarvan gebruik maken, terwyi de regeering on getwijfeld zal weigeren een nieuwe organisatie naast de bestaande te erkennen. Om tot directe resultaten te komen is het noodzakelijk deze actie te voeren binnen de bestaande organi saties. Op de wijze waarop de actie thans ge voerd wordt, komt men wel tot indirecte resul taten, zoo wordt bijvoorbeeld de nood, die onder de Maas en Waalsche bevolking heerscht, sterk onder de publieke aandacht gebracht, zoodat pers en regeering zich dat lot gaan aantrek ken en men allerwegen n&sr middelen zoekt om dien nood te lenigen. Daardoor ook heeft de steun aan de inlandsche tabak meer kans dan voor dien tijd. En nu nog veertien dagen bedenktijd voor de beide partijen in het vertrouwen, dat wij in Den Haag tijdens het laatste gedeelte der on derhandelingen tot een bevredigend resultaat zullen komen. Wat te Brussel werd verricht is nuttig en hoodzakeiyk voorbereldingswerk. Om één uur werd in Taverne Royale vanwege de Belgische regeering aan de Nederlandsche delegatie en den Luxemburgschen mede onder handelaar een feestmaaltijd aangeboden en te drie uur is een volledige vergadering van de afgevaardigden der drie landen begonnen. De Nederlandsche delegatie zal nog heden avond terugkeeren naar Den Haag. In plaats van mr. dr. A. A. van Rhijn, secre- tarte-generaal aan het departement van Eco nomische Zaken, die voor zijn benoeming heeft bedankt, te tot voorzitter van het scheidsge recht der Nederlandsche Spoorwegen benoemd mr. A. van der Deunt te Bennekom, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland. Onze Bruseeteche correspondent seint ons d.d. 9 dezer: deed. brand trachtten De nieuwe electrische trelnrij van lichter materiaal zijn dan nu toe in dienst zijn. ZU zullen grootendeels uit aluminium be staan. Dit levert een groote besparing aan stroomverbruik bij het voortbewegen van de treinen op. Overigens zullen de nieuwe rijtui gen ongeveer gelijk aan de tot nu toe gebruikte zijn. Alleen zal bij het nieuwe materiaal auto matische koppeling worden toegepast. Om de order uit te kunnen voeren heeft de Beljnes’ fabriek twintig man nieuw personeel aangenomen. Dit wil ik getuigen: Met de grootste wel willendheid stonden de onderhandelaars te genover elkander en van beide zijden heb ben wij gezien, welke ernstige pogingen werden gedaan om het standpunt -van den ander goed te begrijpen. Meer mag men van een peert, heeft besloten de regeering veer te stellen, dat de invoer van steenkool, cokes inbegrepen, wordt terug gebracht 600.000 ton op 550.000 ton per maand. Deze Invoer geschiedt vooral alt derland en Doltochtend. Voor Nederland soa een vermindering van den invoer met 30.000 ton worden gevraagd. f n Naar wij vernemen is het dossier van de beruchte zaak tegen P. de B.. die wegens moord op zijn neef O. de B., te Oss, door de Bossche Rechtbank veroordeeld te tot vijftien jaar gevangenisstraf, Dinsdag in handen gesteld van den advocaat-gene- raal van het Gerechtshof te Den Bosch, mr. Massink. Wanneer de zaak voor het Hof komt, te nog niet bekend. Op een andere vraag zeide ons de heer Posthuma dat tot nu toe van de contingentee- ringen van landbouwproducten nog geen sprake te geweest. De 21-jarige mej. A. Buter, die bjj het on geluk te Munsterscheveld in den nacht van Woensdag 26 op Donderdag 27 December waarbij zeven personen verdronken, met ver wondingen naar het Academisch ziekenhuis te Groningen werd overgebracht, is Woensdag morgen hieruit hersteld ontslagen en naar haar woonplaats teruggekeerd. Indien U aan verstopping lijdt, aarzelt dan niet te lang met een afvoermlddel te nemen. Maar weest voorzichtig in de keus ervan. Menig afvoermlddel prikkelt de darmen of schaadt de nieren. Daarentegen worden ook door H.H. Doktoren de ISTIZIN-TABLETTEN - als een zacht en onschadelljk afvoermlddel aangeduid ISTIZIN-TABLETTEN veroorzaken bovendien ook geen kramp. Zoo zijn bijv, het stichten van een lagere landbouwschool in Maas en Waal, het finan cieel steunen van de proefmestery te Horssen, het deelnemen in het stlchtingskapitaal van de vruchtenfabriek, belangrijke feiten uit den laat- sten tijd, waardoor de zwakke, economische grondslag van het kleinbedrijf ten zeerste kan worden versterkt. Van economisch standpunt gezien, hebben deze bedrijfjes eigenlijk niet eens bestaansrecht, omdat op zulk een klein stukje grond eigenlijk geen bestaan voor een gezin te te verdienen. Elke berekening ten spot, bestaan zij echter toch en wel met tienduizenden. Hoe dat mo gelijk te? Deze stoere werkers hechten buitengewoon veel aan een zoo groot mogelijke persoonlijke zelfstandigheid, zoowel in het maatschappelijke als in het economische leven. Daarvoor brengen zjj gaarne groote offers van langen en harden arbeid en van sober leven. In die gezonde zucht naar zelfstandigheid, vinden zy middelen om den zwakken economl- schen grondslag van hun bedrijfjes te verster ken, die het groote bedrijfsleven als regel niet kent. Nederland is een goeden afnemer van onze steenkolen en tal van Belgische industriepro ducten, zeide ons de heer Hespel; het te dus te begrijpen, dat het als landbquwland ook com pensaties etecht wat den invoer in België van van landbouwproducten betreft. Maar toch kunnen wjj goede argumenten doen gelden in zake prljzencontröle. Vanwege de Staatsspoorwegen zjjn Woensdag [/roeven genomen op de thans bijna voltooide nieuwe IJsel-spoorbrug nabij Zwolle. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur werd een aanvang gemaakt met <het nemen van sterkte- proeven. Twee locomotieven van het zwaarste type, waarmede in ons land gereden wordt, waren met de tenders aaneengekoppeld. waar door men de ongunstigste asbelasting verkreeg. De sterkte-proef werd genomen op de span- ntngs-onderdeelen, waarop 30 zelfreglstreerende electrische Mede door deze actie voor den kleinen I is het vraagstuk van een mogelyken steun aan de tabakscultuur meer naar voren gebracht. Op de tweede plaats te de teelt van tabak niet van belang ontbloot, omdat het zoon mooie teelt is. De cultuur van tabak geeft aan den verbouwer een soort gezonde zelfvoldaanheid. We zien ook dat juist menschen die leven van het verbouwen van tabak, rustige en tevreden menschen zijn. Dit komt voornamelijk, doordat het zien opgroeien van dit gewas een soort sfeer schept van tevredenheid en voldaanheid. delegatie niet eischen in het aanvangsstadium van zulke onderhandelingen. Hier te Brussel zal geen definitief werk worden verricht; dat zal slechts in Den Haag kunnen gebeuren tijdens het beslis sende gedeelte van deze handelsbesprekin- gen, nadat wij onze regeerlngen op de hoogte zullen hebben gesteld. i tuigen zullen cfle, welke tot Te zijnen huize te op bijna 78-jarlgen leeftijd plotseling overleden de heer U. G. Schijthuis, lid van Ged. Staten van Groningen. De thans overledene, die lid «Os van den Vrjjz Dem. Bond, werd in 1903 lid van de Prov. Staten van Groningen en in December 1909 lid van Ged. Staten van Groningen. HU heeft veel gedaan in het belang van de provincie Gronin gen, in het bUzonder voor de electrlciteltsvoor- zlenlng. HU was Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. In den nacht van Maandag op Dinsdag, on geveer 1 uur, hebben te Driewegen een of meer personen zich toegang verschaft tot een alleenstaande woning, bewoond door den ruim De besturen der bij de onderhandelingen in het visscherUbedrUf betrokken arbeidersorga nisaties hebben in een bespreking met het be stuur der Reedersvereenlglng te IJmulden me- dedeeling gedaan van den uitslag der gehouden stemming over de voorwaarden, waarop nieuwe collectieve contracten tot stand kunnen ko men. Het bestuur der Reedersvereenlglng nota genomen van de mededeeling sturen. Het deelde den besturen mede, dat het in een op korten termijn te beleggen vergadering met de aangesloten leden de gedane mededeelingen zal overbrengen. De besturen der arbeidersor ganisaties zullen daarna eerst spreken over de beslissingen van bedoelde ledenvergaderingen der aangesloten reeders. Het bestuur der Reedersvereenlglng was be reid tot dat tijdstip de voorwaarden ongewijzigd te doen doorloopen. in verband hiermede dee len de besturen der vakorganisaties hun leden mede, dat het ultelndelUk antwoord der Ree dersvereenlglng zal moeten worden afgewacht. Iedere poging tot het verwekken van moeilijk heden, welke de poging tot het bereiken van overeenstemming doorkruist, wordt door de be sturen der vakorganisaties met groote klem afgewezen. falwehen hebben w|j van Belgische atjde vernomen, dat het nationale steen- belmbmiaM. dat 88 venneotecliapptj free. Behalve nleurs uit onder de aanwezigen op den heer E. Niemeyer, bedrljfschef der N.V. .De Schelde”; Ingenieur van den weg Jhr. M. A. F. H. de Ranitz; den chef van den brugbouw der Nederlandsche Spoorwegen, ir. Mundt en den brugopzlchter der Nederlandsche Spoorwegen Ir. H. Rletjens. Hedenmiddag zouden snelheidsproeven ge nomen worden. .Het resultaat der proeven kan eerst over eenlge dagen worden vastgesteld. Inmiddels is reeds met het afbreken der oude brug begonnen, welke brug gebruikt zal wor den voor de montage. Met de tweede nieuwe IJselspoorbrug hoopt men spoedig te beginnen en er, bU gunstige weersgesteldheid, eind October mee gereed te zijn. De verschillende onderdeden hiervoor lig gen reeds voor montage gereed. Denkt u, dat de besprekingen tot een roed einde zullen worden gebracht, ook wat de landbouwkwestles betreft? vroe gen wij. Het moet, zeide ons de heer Posthu ma, de omstandigheden noodzaken beide landen er toe, een accoord te sluiten dat beide in redelijke mate voldoening schenkt. Om 8 uur hedenavond te namens de leiden der delegaties, de heeren Suetens en Lamping een verklaring af gelegd, welke luidt als volgt: Zooals de regeerlngen voor het openen der onderhandelingen overeengekomen waren, heeft men heden de besprekingen gestaakt, die op 7 Januari met Nederland aangeknoopt werden om het accoord betreffende de contlngenteeringen, dat op 1 Februari vervalt, te hernieuwen. Be doelde handetebesprekingen zullen worden voortgezet te Den Haag op 25 dezer. Tijdens de vergaderingen, die gehouden zijn, hebben de gedelegeerden na een algemeene wis seling van gedachten de respectievelijke possibi- llté's hunner landen doen kennen en de kwes ties aangeduld, die nog zullen moeten worden opgelost om het onderteekenen van een nieuw verdrag mogelljk te maken. Er is besloten, dat men subcommissies zal vormen, die er mee zullen worden belast de onopgeloste kwesties te onderzoeken en er de oplossingen van voor te bereiden, die zuilen wor den onderzocht tijdens de plenaire zittingen, die op 25 Januari as. zullen worden gehouden In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van Provinciale Staten van Gelderland werd de heer G. W. J. van Koeverden gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten. Tot deze bijzondere middelen behoort vooral het verleenen van wederzljdsche persoonlijke diensten, familiehulp en burenhulp. Juist om deze, in zich zoo gezonde gedachte van per soonlijke zelfstandigheid en persoonlijke weder- keerige hulpvaardigheid, acht de heer v. K. deze bevolkingsgroep van zoo buitengewone be- teekenis in het maatschappelijk leven en moet alles er op gericht worden, ze niet alleen te behouden; doch ook hun bestaan mogelljk te maken. Dan is echter ook absoluut noodzakelijk, dat zij zelf in hun standsorganisatles als den N.C.B., door actieve en vertrouweljjke samenwerking, daartoe meewerken. BATAVIA. 9 Jan. (Aneta) De „Java-Bode” meldt, dat Mr. Hart, Directeur van net Depar tement van Economische Zaken, een nota aan de Regeering heeft gericht, waarbij hij verde ren uitbouw van zijn departement voorstelt. De hoogere uitgaven welke deze uitbreiding zal meebrengen, worden begroot op 591 473. waarvan uit de baten van de contlngenteerlng. clearing en restrictie een bedrag van 576 213 weer in 's Lands kas zal terugvloeien, zoodat uit 's Lands gelden ruim 1 15.000 moet wor den bijgepast. De uitbreiding brengt mee de noodzakelijke aanstelling van nieuwe ambte naren. resp. voor handelspolitiek, export en ad ministratie. Onder de auspiciën van het Ministerie van Landbouw in Italië en de Internationale Com missie voor Tuinbouwcongressen, en in samen werking met talrijke Italiaansche vereenigingen op tuin- en landbouwgebied zal van 16 tot 21 September 1935 te Rome het XI Internatio nale Tuinbouwcongres gehouden worden. Hier te lande heeft zich een Nationaal Co mité gevormd, dat de belangen van de con gressen in Nederland zal behartigen en er pro paganda voor zal maken, terwijl ook andere landen zijn aangezocht, dergelijke comité s te vormen. In het 'Nederlandsche Nationaal Co mité hebben de volgende heeren zitting ge nomen: Jhr. G. F. van Tets van Goldsschalxoord, Zeist, voorzitter; dr. J. D. Ruljs, „De Rolle- paal”, Dedemsvaart, secretaris; jhr. mr. C. De- del, Den Haag; J. Dijkhuis, Boskoop; H. Th. s'Jacob, „Staverden” bjj Elspeet; prof dr. J. Jeswiet, Bennekom; E. H. Krelage, Haarlem; J. Menslng, Aalsmeer; jhr. dr. J. C. Moilerus, Haarlem; B. Ruljs, Dedemsvaart; D. T. Rubs. Wassenaar: dr. M. J. Slrks. Wagenlngen; mr. M. van Toulon v. d. Koog, Haarlem; H. Veen dorp, Leiden. Naar het .Jlandeteblad” verneemt, zullen dezen zomer de F 36 en een F 29 in dienst komen van de K. L. M. Het te de bedoeling van onze luchtverkeersmaatschapplj, om de diensten zoo in te richten, dat de groote vier motorige Fokker F. 36 zal worden ingezet op den dienst BerlijnAmsterdamLonden. De eveneens viermotorige eerste F 22 komt dan op de HJn MalmöAmsterdamLonden als Skandlnavian Air Express. Twee nieuwe K. L. M.-diensten zullen dezen zomer worden ingelegd: een van Amsterdam op Praag met de Fokker F. 18 en een geheel nieuwe luchtlijn AmsterdamMilaan; op die laatste lijn wordt dan de F. 20. welke thans BerlijnAmsterdam vliegt, ingezet. De vernieuwing van de tabakscultuur te in twee opzichten van belang en wel op de eerste plaats, omdat zU den verbouwers leder Jaar voor het bewerken van een betrekkelljk klein hoekje grond een voor deze bedrijven niet onbeduidend bedrag oplevert. Waar de opbrengst van de tabak in de laatste dertig jaar varieert tus- schen 10 en 25 per 100 pond, is het uiter aard moeilijk te schatten hoeveel men van een hoekje grond kan trekken. Toch kunnen we vrijwel voor vaststaand aannemen, dat men by een prijs van f 25 per honderd pond voor een gewas van !4 bunder 3 k 400 gulden ont vangt, welk geld als gezlnsloon beschouwd kan worden, hetgeen er niet weinig toe bijdraagt om deze kleine bedrijven in stand te houden. Doer) absurd te, en heeft de ingestelde Het Gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in het bekende proces over het Drtel- sche Veer. Mevr, de wed. A. P. A. Terwlndt te Nijmegen aas eischeres en de Staat der Nederlanden ge daagde De eischeres heeft gesteld, dat zij te eigena res van den grond aan den aldaar en van het veerrecht Veer”; dat de staat in de rivier de Rijn krib ben doet aanleggen en waterstaatswerken doet uitvoeren, waardoor beslag wordt gelegd op haar grond en de uitoefening van haar veer recht wordt belemmerd zoo niet onmogelijk ge maakt; zij vorderde, dat de President der Rechtbank te Arnhem in kort geding aan den staat zou verbieden daarmede voort te gaan. De Staat heeft geantwoord, dat hjj het veer recht van eischeres erkent, maar dat hij reent heeft de bedoelde werken in de rivier te doen uitvoeren in het belang van de scheepvaart en eischeres dit heeft te gedoogen. De President heeft beslist, dat, wat het stoe ten van zand op etecheresse's perceel betreft, deze dit'op grond van de Rivierenwet heeft te dulden: dat de bewering, dat de Staat water staatswerken ten bedrage van t 185.000 zou laten uitvoeren, alleen om een veer onmogelijk te maken zooals eischeres schijnt te meenen vorde- Er moet evenals vroeger worden vermeden, dat de Nederlandsche Invoer te zeer zou druk ken op de prijzen van onze binnenlandsche markt. Ik meen te mogen zeggen, dat in de sub commissie voor landbouw de Nederlandsche on derhandelaars zich na onze uiteenzetting er rekenschap van geven, dat de prijzen, welke de Belgische boer ontvangt voor zijn producten veel lager zijn, dan aan den landbouwer in Nederland worden betaald. Als een typisch voorbeeld noemde de heer Hespel de prijzen, welke de Nederlandsche boer thans ontvangt voor een kwintaal tarwe. Dit was onlangs nog 12.thans circa 11.50. De Belgische boer echter kan niet meer krij gen dan 40 francs voer een kwintaal tarwe. Voor den oogst van 1933 ontvangt hjj dan van regeeringswege de valorisatiepremle, welke 20 francs per kwintaal bedraagt, zoodat hij totaal 60 francs ontvangt. Dat was nauwelijks een derde van den prijs, welke aan den landbouw in Nederland wordt betaald. Daarenboven te het niet zeker, dat de regee ring voor den oogst van 1934 en voor die van dit jaar nog de valorisatiepremle zal willen betalen. Wat geldt voor de tarwe te ook in het alge meen waar voor de prijzen van dé meeste land bouwproducten in België. Men kan gerust zeggen, dat in België aan alle boeren niet meer dan drie- of viermaal zoo veel als voor den oorlog voor de producten wordt betaald. In feite zou dit zevenmaal zooveel moeten «ön. In dat opzicht te het belangrijk, dat wy van de Nederlandsche experts te hooren kregen om trent de resultaten van de teeltbeperking in den Nederlandschen landbouw. De heer Hespel prees nog in warme bewoor dingen den geest van breede tegemoetkoming en de heldere juistheid by de formuleering van haar desiderata, welke hy by de Nederlandsche delegatie van de landbouwkwestie had ontvan gen. Zn een buitengewone Senaatszitting ter viering van den gedenkdag der Technische Hoogeschool te Delft, werd aan Ir. T. H. Vogel, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum, een schilderij aangeboden. De jubilaris tijdens zijn dankwoord ring ontzegd. Eischeres te hiertegen in hooger beroep ge komen. Het Hof heeft nu beslist, dat de rechterlyke macht niet bevoegd te de Ingestelde vordering, toe te wyzen, omdat deze neerkomt op het aan den Staat verbieden van het uitvoeren van werken in het belang van de scheepvaart, welke met in acht nemen van de bepalingen der Ri vierenwet worden tot stand gebracht; dat eischeres. Indien zy Inderdaad door die werken schade lydt, dan by den burger- lyken rechter vergoeding kan vorderen, doch dat zulks in dit proces niet aan de orde te; Naar wQ vernemen, is aan de N. V. Ko ninklijke Fabriek van Rytoigen en Spoor wagens vJl. J. J Beljnes. te Haarlem, door .de directie van de Nederlandsche Spoorwegen opdracht gegeven tot den bouw van een treinrijtuig en drie trein stellen, ieder bestaande uit twee wagons, voor den by den aanvang van den as. zo. merdienst te openen electriachen spoot weg RotterdamHoek van Holland. De heer van Koeverden hoopte dat deze actie, - - ---- die in zich verschillende goede dingen heeft. d“^,d2Js etscheres d<>or de afwijzing van haar naast verschillende verkeerde, niet zal leiden tot tweedracht in de organisatie en dat de partyen die nu tegenover elkander staan, weer tot eendracht en samenwerking zullen komen. Hy betreurde het met ons, dat elementen als het fascisme van den heer Meyer, de NB.B. e.a. uit. deze actie, deze ontevredenheid munt trachten te slaan, door nog meer ontevreden heid te zaaien, een soort heilstaat voor te spiegelen en zoodoende verschillende goedge- loovende lieden in de val te lokken. Het lot van den kleinen boer te sterker in het centrum der publieke belangstelling komen te staan. Daarom zou het dubbel te betreuren zyn Indien de actie zoodanig verkeerd werd geleld, dat niet alleen dit voordeel teloor sou gaan, doch dat ook de mogeiykheid van aoo spoedig mogeiyk meer en beter te worden ge steund, daardoor ernstig sou worden geachaadl Hedenochtend waren de Nederlandsch-Belgi- ■che handetebesprekingen geheel gewyd aam de landbouwkwestie. Gedurende 3J4 uur heeft de subcommissie, bestaande uit de heeren Hespel (België) en Posthuma (Nederland), onderhan deld. Na afloop was de heer Posthuma zoo welwil lend ons een en ander mede te deelen. Hy ver klaarde, dat de onderhandelaars in deze drie dagen in hoofdzaak elkander de wederzydsche wenschen ter kennis hadden gebracht. Dit te vanmorgen gedurende 3% uur geschied voor de landbouwkwestles. D^n Belgischen afgevaardigde, den heer Hes pel en den Luxemburgschen afgevaardigde, den heer Puts, hebben wy kenbaar gemaakt, wat wy willen in een nieuw handelsaccoord met België. vordering niet te bezwaard en het vonnis van den President moet worden bevestigd met ver- oordeellng van eischeres in de proceskosten van beide instantiën. Aangezien het interview, dat een onzer cor respondenten met den heer G. van Koeverden, lid der Tweede Kamer, had over de actie der kleine boeren en den Noord-Brab. Christ. Boe renbond in het dezer dagen in ons blad ge geven overzicht niet genoegzaam tot zyn recht gekomen te en daardoor tot eenlg misverstand aanleiding zou kunnen geven, plaatsen wy het interview, hieronder nog eens in volledigen vorm: De heer van K. achtte het niet uitgesloten, zelfs begrypeiyk, dat by de uitvoering der Crtetewetten, mede door de plaatseiyke com missies die door den N.C.B. zyn aangewezen, fouten gemaakt zyn. Zoo byvoorbeeld achtte hy het organisatorisch onjuist, dat men zich by klachten onmlddeliyk op het standpunt had ge steld. dat er een formeele reclame ingediend moest worden om fouten of onrecht hersteld te krygen. Evengoed als het uitvoeren der in gewikkelde crteisbesluiten voor vele plaatseiyke besturen groote moeliykheden meebrengt, te het indienen van een formeele reclame voor menig eenvoudig plattelander ook een moeiiyk- heid waar hy tegen op ziet en die hy dus dik- wyis na zal laten, ook al voelt hy zich ver- ongeiykt. Met deze psyche van den plattelander had men rekening moeten houden. Wanneer men eerst gelegenheid had gegeven, om by plaatseiyke of gewesteiyke commissies bezwaren in te dienen, deze bezwaren onder de oogen had gezien en de fouten zooveel mogeiyk hersteld en voor ieder belanghebbende de toewy. zingen ter plaatse desverlangd ter inzage ge legd had, dan zouden er nog altyd ontevrede nen gebleven zyn, doch dan zou niet die sfeer van wantrouwen ontstaan zyn, die men thans kan ontwaren. 70-Jarlgen blinde van de Pas en zyn ongeveer 70-jarlge zuster. Met behulp van een ladder die)gehaald was by eenlge nieuw te bouwen huizen in de buurt zyn de inbrekers do0r het zolderraam op den zolder gekomen De bejaarde zuster hoorde gestommel en dacht dat haar blinde broer niet rustig kon slapen Toen zy naar hem toeging, bleek het echte: dat het gestommel op den zolder plaats had De vrouw had de tegenwoordigheid van geest de zoldertrap weg te trekken en riep, dat ze zou schieten. De inbrekers vroegen haar geld te ge ven en toen de vrouw daaraan niet vlug vol dreigden ze, dat anders het huls in gestoken zou worden. De indringers een gordyn, dat door den regen biykbaar nogal nat was. in brand te steken en dit werd naar beneden gegooid. Daarop heeft de vrouw met een tang wat geld naar boven gestoken en toen daarmee geen genoe gen werd genomen, heeft zy nog meer bank biljetten naar boven gestoken, waarna de in brekers langs denzelfden weg verdwenen als waarlangs zy het huis waren binnenge drongen. De politie stelt een ultgebrela onderzoek in.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5