gmflnYLL tandpa/to. Slager-propagandist vrijgesproken Kinderuitzending Conflict bij de Schip gezonken W erk verschaf fing H Dl da%fit e\ke Vervoer per lucht schip PUROL „Sphinx” RADIOPROGRAMMA HET VERGAAN VAN DE „JUPITER” DONDERDAG 10 JANUARI 1935 Subsidie-voorwaarden gewijzigd Met de eer stryken Bemanning gered Boter in margarine Overval gefingeerd Kleine oorzaak met groote gevolgen Vrouw had het geld opgemaakt Kostwinners KANAAL LEIDEN—AMSTER DAM? GROOTHANDELSPRljZEN 1 30 K.M.-marsch van „De Bataven” Nieuw zendstelsel De „Hertog Hendrik’1 Ongesmolten dierlijk vet Regeling der plaatsing van kost winners en kostgangers AUTOBUSDIENSTEN IN DE WIERINGERMEER HU HAD NOG MEER OP ZIJN GEWETEN Verscheidene autoriteiten toonden hun belangstelling Er is meer noodig, om tot een ver- oordeeling te komen OUD-MINISTER BONGAERTS ZESTIG JAAR Verkeersstagnatie te Rotterdam Zal het percentage verminderd worden? e s< ei 4 Ji zi gi SC m St de oc Tl til hc da hc go he ge Onderzoek naar mogelijkheid van luchtreedery De kapitein door den Raad voor de Scheepvaart berispt Zestig arbeiders leggen het werk neer Ruwe t schrale huia en springend* lippen Het is de gewone gang in het dage- lijksch leven: de een doet het werk en de ander gaat met de eer strij ken. De een getroost zich groote moeite en zorgen om een werk tot stand te brengen en later springt een ander op z’n plaats om den lof van het welslagen in ontvangst te nemen. In moeilijke oogenblikken per- •t niet J prik krar derg 8t me Ossche moordenaar verdacht van roofoverval heeft men een daadkrachtige soonlijkheid noodig wien hei om menschelijke erkenning doch om het werk zelf te doen is. Men iaat hem ploeteren en het vuile werk doen om hem gemoedereerd op zif te schuiven wanneer het werk gedaan is en een ander een oog op den titel heeft. Zoo gaat het gemeenlijk in het dagelijksche leven en toch moet dit niemand ontmoedigen. Want we wer ken immers niet voor een mensche- lijke erkenning of voor een voldoe ning doch om iets goeds tot stand te brengen enéén weet alles. Laat dan een ander met de eer strijken! Onlangs ingevoerd systeem maakt twee gesprekken op één radio zender mogelyk ’dc Kostgangers Nieuwe contingenteering in werking getreden Na een aanvaring op de Waal met een ander sleepschip Vrijdag 11 Januari 1935 Het algemeen indexcijfer in December gestegen .,3 Woensdagmiddag omstreeks half vijf is Ferry VJtRWIJZKN WIJ >9 van met Indië, toegepast by de jongste Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken. Eenige bladen hebben gemeld, dat het per centage boter, dat In margarine-verwerkt moet worden, van 25 tot 15 procent terug gebracht zou worden. Naar wy vernemen, moet dit bericht minstens voorbarig genoemd worden. In een vergadering, welke de Crisis Zuivel Centrale vandaag zou houden, zou een dergelijk voorstel aan de orde komen. Als het aangenomen wordt, zal In dien geest worden geadviseerd aan den minister van Economische Zaken, die eerst daarna een be slissing zal nemen. orkest - Clarke's 4 35 Emilio Woensdagmorgen is het verkeer op den Lin ker Maasoever te Rotterdam ten gevolge van een klein defect aan de Spoorweghavenbrug ge durende bijna drie uur gestremd. Nadat de brug even voor acht uur voor de scheepvaart open was geweest, is bij het dichtdraaien een tand van een der tandwielen gebroken en daardoor kon de brug halverwege niet meer dichtgedraaid worden. De brugwachters werden met een roeibootje van de brug gehaald en personeel van de af- deeling Onderhoud Bruggen stelde een onder zoek in. Eerst om kwart voor elf slaagde men er in het defect op te heffen en de brug dicht te draaien. Het verkeer moest gedurende al dien tijd worden omgeleid door de Roode straat. 1 i 3 1 t t c B Z n he he wa he lat to He m; die on tie me bit vai gee Lir wei we te tlei In -mi rec var me me tell dez grij hef aan tulg We oud juis dat behan- de ge- Anna- De arbeiders van de afdeeling sanitair aarde werk van „De Sphinx" te Maastricht hebben volgens’ „Het Volk" Woensdagmorgen het werk gestaakt als gevolg van de grieven, die reeds herhaalde malen door de besturen van de arbeiders-organisatles met de directie zijn be handeld, zonder dat dit tot een bevredigend resultaat heeft geleid. en Kle- Land- en Hierdoor is X mogelijk geweest, om op 1 Ja nuari niet minder dan 67 gesprekken met Indië op één zender af te wikkelen. De telefoonverbinding NederlandIndië is ter wereld de éénige kortegolf-verbindlng op groo- ten afstand, welke van het éénzijband-sTtteem met onderdrukte draaggolf gebruik maakt. De Raad voor de Scheepvaart heeft Woens dag uitspraak gedaan Inzake het omslaan en zinken van het motorschip „Jupiter" van de Maatschappij „Jupiter" te Delfzijl. De Raad is van oordeel, dat deze ramp is veroorzaakt door het overgaan van de lading. Een mooi en kostbaar schip Is hierdoor ver loren gegaan. De vraag, of ten deze aan den kapitein eenlg verwijt valt te maken, in dien zin, dat de ramp mede aan zijn schuld te wij ten is, beantwoordde de Raad bevestigend. Pensls. Vagues. Catalanl - 8.55 door 1848 M. ;ramofoon, ber., 3.50 Het Ooldy- De oorzaak van het conflict is, dat de di rectie voor de sanitair-gieters reeds jarenlang een breuk-percentage van vijf percent heeft toegestaan, als erkenning, dat niet alle risico’s op de arbeiders kunnen worden verhaald. Ingaande 1 November 1934 zou hieraan een einde worden gemaakt, behalve voor closets, waarvoor een breuk-percentage van twee per cent bleef toegestaan. Deze maatregel was in strijd met de bepalingen van het collectief contract. Nu de herhaalde waarschuwingen van de organisatie-besturen geen resultaat hebben gehad, hebben de arbeiders het werk neerge-» legd. Het betreft hier een zestigtal arbeiders die bijna allen georganiseerd zijn In de Ned Ver. van Fabrieksarbeiders en den R.K. Fa- brieksarbeldersbond. Heden zal met den rechtskundigen raadsman van de directie, mr. Van Spaendonck. over de dreigende situatie aan de fabriek een conferen tie gehouden worden. in hoofd en neus door inademing n der geneeskrachtige dampen van Wat Mijnhardt maakt la goed Ook uit economisch oogpunt biedt het nieuwe systeem belangrijken vooruitgang, want door de afwezigheid van de draaggolf is de be- noodigde electrische energie veel geringer en bovendien kunnen belde zijbartden gebruikt worden, elk voor een ander gesprek, zoodat over één zender twee gesprekken tegelijk kunnen worden gevoerd! zich kunnen hebben, afe lading deug- controle op eventueele verdiensten moet blijven bestaan; 3e. belanghebbenden zullen steeds opgave heb ben te verstrekken van eventueele wijzigingen In de gezin»- of andere Inkomsten, waarvan door uw tusschenkomst aan de Inspectie der Werkverschaffing mededeellng moet worden gedaan een en ander teneinde een juiste plaat sing te bewerkstelligen. Bij verzwijging van In komsten zal men van plaatsing worden uitge sloten. Zooals wij berichtten, heeft onlangs een roof overval plaats gehad te Brunssum, waarbij twee gemaskerde bandieten een vrouw zoodanig zou den hebben mishandeld, dat zij voor langen tijd haar spraak had verloren. De politie heeft daarop een ernstig onderzoek Ingesteld, en zij bemerkte, dat de gegevens, welke de vrouw ver strekte, elkaar soms merkwaardig tegenspraken. Ten slqtte, meldt de „Telegraaf”, Is uitgeko men, dat de vrouw bet geheele geval slechts heeft gefantaseerd, omdat zij het geld had op gemaakt, en daarop bang werd voor een con flict met haar man. De politie heeft wegens valsche aangifte proces-verbaal opgemaakt. De Minister van Sociale Zaken heeft den Inspecteur voor de Werkverschaffing opge dragen aan belanghebbende gemeentebesturen in hun ressort het bijgaand schrijven te doen toekomen: Naar de Telegraaf verneemt, moet P. W. de B„ die door de Bossche Rechtbank wegens moord werd veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf op 22 Januari as. verschijnen voor de Rechtbank te Roermond als verdacht van een roofoverval op den 73-jarlgen land bouwer Van O. te Deume In den nacht van 3 op 4 Juli 1934. samen met J. P. C. uit Oss, die sinds Juli vorig Jaar gedetineerd is in het Huls van Bewaring te Roermond. Als getuige in deze zaak is gedagvaard v. d. P. uit Os», de kroon getuige uit de moordzaak-De B. Blijkens een bij het Departement van Defen sie ontvangen bericht is Hr. Ms. „Hertog Hen drik." Dinsdagavond Dungeness gepasseerd. De Raad stelt voorop, dat wel gebleken is. dat de kapitein, in vol vertrouwen op de deug- delijkheld der door hem getroffen maatregelen, de reis heeft aangevangen. Maar dit op zich zelf Is niet voldoende, om hem te ontlasten. Wanneer de kapitein komt te staan voor het innemen van een hem geheel onbekende la ding en zijn kennis omtrent den aard van de lading hem niets zegt omtrent het al of niet aanwezig zijn van gevaar, dan is hij er niet mee af door zijn gebrek aan inzicht van het gebied der zeemanschap naar dat van de warenkennis te verleggen. Hij moet als zeeman en als ka pitein. die de verantwoording draagt, voor zich de gerechtvaardigde zekerheid dat de wijze van stuwing van deiyk is. den 60-jarige bezorgd, zoo van het R. K. Zie kenhuis te ’s Gravenhage, de R. K. Handels; hoogeschool en de R. K. Leergangen te Tilburg, de Commlsslebank Holland—Indië, den Mid denstandsbond, de Nieuwe Koerier te Roer mond. den Zweedschen gezant te 's Graven - iiage en vele anderen. Het schepenbesluit (art. 91) legt hem de ver plichting op om de lading met goede zeeman schap te stuwen en ervoor te zorgen, dat geen gevaar kan ontstaan, dat de lading of een ge deelte daarvan levendig wordt. In die verplich ting is de betrokkene te kort geschoten. Waar de Raad aan de goede trouw van den kapitein niet twijfelt en hij ook in het alge meen niet blijk heeft gegeven van zorgeloos heid, meent de Raad, hoe ernstig in het onder havige geval de gevolgen van bedoelde tekort koming ook zijn geweest, met een berisping te kunnen volstaan. ZURICH (BEROMUN8TER), 539.6 M. 6.50 n.m. CitherduettenHeinrich en Mini Wolf 7.05 „Radio Willlaau aendet". ge- var. progr. 8.05 Populair concert door het Omroeporkest 8.20 Berichten. Mo- zartooncert 8.50 Pianorecital A quatre- malns 9.30 Mozartconcert: Het Omroep orkest. In de Woensdagmiddag gehouden bijeenkomst van het Kou. Instituut van Ingenieurs heeft de heer A. F. Bronslng. directeur van de Stoom vaart Mij. „Nederland” en een der leiders van het syndicaat Luchtachlpverblndlng met Neder - landsch-Indiè, eenige mededeelingen gedaan over de plannen van het syndicaat, bericht de „Telegraaf”. Uitvoerige studie heeft het syndicaat de over tuiging gegeven, dat luchtschepen een veilig en relatief goedkoop vervoermiddel zijn. Bij he- llumvulllng is de passageprljs gelijk aan eerste- klasse scheepspassage. bij waterstofvulllng zelfs belangrijk lager. Er zijn .natuurlijk nog verbe teringen mogelijk, doch net syndicaat is reeds ruimschoots tevreden. In samenwerking met K.L.M. en riJksBtudle- dlenst voor de luchtvaart wordt een nader onderzoek ingesteld naar dc mogelijkheden van een luchtreederyDe K.LM. werkt nauw samen met de mallreederyen en met het syndicaat. Van deze samenwerking zyn goede resultaten te verwachten. Er zijn nog tal van lacunes in de kennis van de luchtschlpmogeiykheden die aangevuld moeten worden, doch, het syndicaat acht wel reeds het oogenbllk gekomen om het noodlge kapitaal bijeen te brengen. Hierbij internationaal overleg noodzakeiy k om in de naaste toekomst verwoestende concurrentie te voorkomen. 13 Veld 6tev een stnar Or aan. gasti zijn een kend Toen en n neetj ,.U Maai Op Zondag 27 Jan. a s. organiseert de R K. 8. V. ,J5e Bataven” te Leiden een afstands marsen over 30 KM. door de buitengewoon mooie omgeving van Lelden. De inschrijving voor dezen marsch Is opengesteld 'oor alle R.K wandelaars, hetzij in vereenfglngsverband, hetzy individueel, mits zy zijn boven de 14 jaar! Allen die dezen marsch binnen de zes uur vol brengen, ontvangen een keurig uitgevoerd Bataven-kruisje. Vereeniglngen die met minstens tien personen en een leider Inschrijven, en den marsch binnen den vastgestelden tyd zonder uitvallers vol brengen. ontvangen een vereenigmgsprys Bovendien is beschikbaar gesteld: Een beker voor de grootste groep; een oeker voor de grootste K.J.C.-, Jonge Wacht- of Verkenners- groep, en een beker voor de verstkomende vereenlgfng. Verder zyn er nog eenige medailles beschik baar voor de netst gekleede groep, voor de verst komende deelnemer, enz. Het inschrijfgeld is laag gesteld. De inschrij ving sluit 20 Jan. Voor inschrijvingen na dien datum wordt het inschrijfgeld verhoogd. Inschrijvingen kunnen geschieden by het secre tarfaat van de R. K. 8. V. „De Bataven" afd. Wandelsport, H. J. Averdleck, Oude Singel 148, Leiden. By de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het district Rijnland is van den heer Wllking te Sasscnheim een plan in gekomen, dat neerkomt op het maken van een open ver binding van de haven van Sassenheim met Haarlem en Amsterdam. 1. In art. 5, le lid, worden de woorden jaar” vervangen door „1 Jaar”. Het laatste lid van dit artikel vervalt. 2. Art. 10 wordt gelezen als volgt: Ieder lid van het personeel moet in het be zit zyn van een verklaring, afgegeven door een geneeskundige, verbonden aan een van Ryks- wege gesubsidieerd Cnsultatiebureau. dat door middel van een Rontgenologisch onderzoek is komen vast te staan, dat hy of zy niet lydende Is aan een vorm van tuberculose, welke be smettingsgevaar voor de kinderen oplevert. Deze verklaring mag niet ouder zyn dan twee jaar. Personeel, dat op 1 Januari 1935 in dienst is, moet vóór 1 Maart 1935 in het bezit zyn van die verkftrlng. Personeel, dat na 1 Januari 1935 in dienst komt, moet op den dag van in dienst treding zoodanige verklaring bezitten. De inspecteur moet by zyn bezoek aan fret kolonlehuls te allen tyde inzage van de ver klaringen kunnen nemen, waarby hem dan te vens overgelegd moet worden een door het be stuur gewaarmerkte iyst, waaróp vermeld zyn de namen van het personeel en de datum van hun indiensttreding. De verklaringen, hlervoren bedoeld, moeten telken jare in de maand Me! of Indien het kolonlehuls alsdan nog niet geopend is, bin nen een maand nA den datum, waarop het ts geopend worden Ingezonden by den Genees kundig Inspecteur van de Volksgezondheid in wiens ambtsgebied het koloniehulië-llgt, onder byvoeglng van een iyst, als bedoeld in het vo rige lid. Het bestuur bevordert, dat op een hiertoe van den Inspecteur ontvangen verzoek, de ver klaring van een lid van het personeel binnen den door den Inspecteur aangegeven termyn by dezen wordt ingezonden en dat het betref fende lid van het personeel zich aan een on derzoek op een Consultatiebureau onderwerpt ter verkryging van een nieuwe verklaring. Deze nieuwe verklaring of de mededeellng dat geen verklaring is uitgereikt kunnen worden, moet vóór den door den Inspecteur aangegeven da tum aan -hem worden toegezonden. 3. Art. 16 wordt gelezen als volgt: „De Vereeniglngen, die kinderen uitzendeu naar gezinnen, moeten ulteriyk vanaf 1 Maart 1935 als inspectrice in dienst hebben een ver pleegster wier benoeming aan de goedkeuring van den Minister is onderworpen. De Vereenl- gingen. die reeds vóór 1 Januari 1935 een in spectrice in dienst hebben, moeten alsnog de goedkeuring van den Minister aanvragen. De inspectrice is belast met de hygiënische keuring der nieuwe gezinnen en met het hy giënisch toezicht op de verzorging der kinderen, waartoe zy tenminste éénmaal de gezinnen gedurende het verbiyi van eenzelfde kind, be zoekt. Vóór den 15den van iedere maand brengt de inspectrice zoowel aan haar bestuur als aan dein) Inspecteur(s) In wiens (wier) ambtsge bied de gezinnen, welke zy ta de afgeloopeu maand bezocht heeft, woonachtig zyn, volgens een door de Geneeskundige Inspectie vastge steld model, verslag uit van haar werkzaam heden en bevindingen. Wanneer aan de Inspectie biykt, dat een ge zin niet aan behoorlijke eischen, zoowel wat betreft den aard der verpeglng als wat betreft het aantal kinderen, voldoet, wordt voor de verpleging In dergeiyke gezinnen geen subsi die toegekend.” Aanvragen om subsidie, geschreven op ge zegeld papier, moeten vóófl Maart worden ingediend. het sleepschip „De Zeven Gebroeders", dat te Ouder kerk aan den IJsel thuisbehoort, op de Waal ter hoogte van de steenfabriek „De Zandberg" te Gent (by Nymegen), aangevaren door het sleepschip „Rhenus 47”, dat vermoedeiyk den verkeerden wal heeft gehouden. De aanvaring was zoo ernstig, dat de „De Zeven Gebroeders" onmiddeliyk zonk. De „Rhe nus" draaide by en nam de bemanning aan boord. De knecht van het zinkende schip raak te daarby te water, doch ook hy kon gered wor den. De „Rhenus" kreeg avery aan den kop en maakte water. Het schip is voor anker gegaan. De (Uaats, waar de „De Zeven Gebroeders” die met grind geladen was, is gezonken, is door bakens aangegeven. Tot nog toe kunnen hoofden van gezinnen en kostwinners eerst voor plaatsing by de werkverschaffing in aanmerking komen, zoo- dra zy den leeftyd van 23. c.q. 18 Jaren hebben welslagen in ontvangst te In moeilijke t 1.’ Een nadere analyse van de verschillende prysindlces doet Intusschen zien, dat zich be- langryke prysverschulvingen hebben voorge daan. Zoo stonden om. prysstygingen voor hooi en peper van plm. 40 pCt., voor enkele granen en sago van 1830 pOt., voor katoen en zilver van plm. 20 pCt., voor T yzer van'13 pCt. te genover een verdere inzinking van de pryzen van cacao, alcohol, lamsvleesch, kaas (2328 pCt.), boter, thee, suiker, macaroni, rund- en varkensvleesch (9—14 pCt.), hout, paardehui- den, leder, tin en petroleum (11—16 pCL). HAMBl RG, 331.9 M. 10.50 Fred o Nle- mann's Blaasorkest 5.20 Dansmuziek 6.20 ,Das Maedlein wollt’ eln’ Freier tia- ben”, muzikaal progr. 10.2011.20 Het Flensburger Grensland-orkest. KALUNDBORG, 1M1 M. 6.2011.20 Diversen 11.20 Uurslag klokkenspel. Tot 1.20 n.m. Concert uit het Bellevue- Strandhotel 2.20 Concert uit Rest. ,,Wi- vex” 4.20 Alette Garde zingt uit Grieg’s Liederencyclus ..Haugtussa*’ 7.25 Uit het Kon. Theater: „Die Zauberflöte”. opera v. Mozart 935 Viool reel talCh. Esbensen 9.55 Balalaika-muzlek 10.2511 50 Dansmuziek. KEI LEN, 455.9M. 10.00 Concert: E. Schroeder-Hallersleben (sopraan), H. Haasz (begel H. Mengelbier en W. Beissel (pia no) 11.20135 njn. Orkest uit Kassei. MILAAN, 36S.6 M. 4 30 n.m Concert 5.15 Berichten, gramofpon 8.20 Sym- phonleconcert. PARIJS (RADIO-PARIS), 7.05 v.m Gymnastiek, gn gymnastiek, gramofoon 12 orkest 10.50 Dansmuziek. L 000b 30-toü.ïUat 45-8üct aiJAPOTH DROITW1CH, 1500 M. 11.20 Orgelspel 1150 Het Trocadero-Clnema-orkest 12.50 n.m. Het BBC-dansorkest 1.35 Ka mermuziek 2.20 Het Schotse be Studio- 3.05 Gramofoon 3.50 Laddie Imperial Hydro Hotel-orkest io Colombo's orkest 5.35 Troi- se's Mandoline-orkest 7.50 Fred Hartley’s Novelty Kwintet 8.55 Het BBC-orkest 10.40 Het Hong. Zlgeuner-orkest 11.85 12.30 Dansmuziek. De regeling van de plaatsing van kostgangers by de werkverschaffing biyft onveraJiderd van toepassing. Deze regeling komt in het algemeen hierop neer, dat kostgangers gedurende een periode van 6 weken, 3 weken by de werkver schaffing geplaatst mogen worden. Van deze tewerkstelling zyn uitgesloten: le. zy, die jonger zyn dan 21 Jaren, met uit zondering van diegenen, wier ouders overleden zyn (personen beneden 18 jaar worden nim mer geplaatst). 2e. z{j, die 21 jaren of ouder zyn en wier ouders in de plaats van inwoning of in een aangrenzende gemeente woonachtig zyn, tenzy de betrokkene reeds langer dan één jaar niet by zyn ouders Inwoont. 3e. zy, die zich reeds tydens hun werkloos heid In de gemeente, waar zy plaatsing by de werkverschaffing verzoeken, hebben gevestigd of tydens de werkloosheid kostganger zyn ge worden, tenzy dit een gevolg mocht zyn van het overiyden van de ouders van den betrok kene. By de toepassing van de regeling hlervoren aangegeven, dient nog met het volgende reke ning te worden gehouden: le. Tewerkstelling kan eerst geschieden, na dat op de gebrulkeiyke wyze de aanvraag-for- mulieren by de Inspectie der Werkverschaffing zyn ingediend en deze de plaatsing heeft ge regeld; 2e. by plaatsing byvoorbeeld gedurende 3 weken in een periode van 5 weken dan wel 5 van de 6 weken, enz., mag gedurende de «re ken, dat geen tewerkstelling plaats vindt, dus volgens de genoemde voorbeelden twee weken en één week, geen steun Ingevolge de steun regeling worden verleend, terwyi door dageiyk- sche melding en anderszins, in de weken waarin de betrokkene niet 18 tewerkgesteld. sedert «erulmen tijd maakt prof. dr. Ir. N- Koomans proeven met radio-uitzendlng „me Mr-zyband” Naar het „Handelblad beeft Kootwyk het systeem nog maakt en wel in de radlotelefonlsche ver Ir. M. C. E. Bongaerts, lid der Tweede Ka mer en oud-minister van Waterstaat, heeft Woensdag zyn 60sten verjaardag gevierd. Te zynen huize in Den Haag werd in den namiddag een receptie gehouden. O. m. ver schenen daar de minister van Staat prof. Aal- berse, minister van Schalk, oud-minister 8. de Graaff, mr. Berger, advocaat-generaal by den Hoogen Raad, dr. Verhoeven namens het R- K- bureau voor onderwys en opvoeding, een depu tatie van het R. K. Ziekenhuis, pastoor Postma. generaal Bauduin en Staatsraad Kooien. Er waren schriftelyke gelukwenschen o. m. van Mgr. Schioppa, den pauseiyken internun tius, Mgr. Diepen, Mgr. Lemmens, Mgr. Aenge- nent, het bestuur en de directie van het Eco- nomlsch-technologisch Instituut in Limburg, de Ver. NederlandPolen, de directie der Staats- mynen, het bestuur der Llmburgsche Scheep- vaartvereenlging, minister Slotemaker de Bruine, minister Steenberghe, minister Deckers, oud-minister Verschuur, Mgr. dr. Poels uit Heerlen, het bestuur der Vereenigde Katholieke Pers, de Kamer van Koophandél te Maastricht, den Noord-Brab. Waterschapsbond te Tilburg, het heemraadschap Roeendaalsche Vliet, water- graaf en griffier van het waterschap Dommel te Boxtel en gen-maj. Baron van Voorst tot Voorst. Talrijke bloemstukken werden ten huize van De Raad van State, afd. voor geschillen van bestuur, heeft een aantal beroepen deld, o. a. van de Ned. Spoorwegen, meentebesturen van Den Helder en Paulowna tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarby aan da West-Frlesche Autocar-Onderneming (W. A. O. O.) te Hoorn vergunning is verleend voor het explolteeren van autobusdiensten In en naby den Wlerlngermeerpolder. Voorts eenige beroepen vandenselfden aard inzake verleende vergunning aan de Holland- sche Autobusonderneming te Noord-Schar- woude. Mr. De Bruyn trad op namens de Nederland- sche Spoorwegen. Wat de diensten der W. A- C. O. betreft, vroeg pl. een vervoerverbod tus- schen de eindpunten van eenige lynen, die con- curreerend zyn met de Spoorwegen. Ook ten aanzien van eenige lynen der H. A. B. O. vroeg pleiter vervoerverboden en voor andere weige ring der vergunningen. Namens de wed. Spaans, de eerste conces sions resse In t Noord-Hollandsche polderland, trad op mr. N. J. van Leeuwen, die betoogde, dat voor deze onderneming geen bestaansmoge- lykheld meer biyft onder den nieuwen toe stand. Dr. I. H. J. Vos verdedigde de belangen van de W.A.C.O. Hy betoogde, dat er geen speciaal spoorwegbelang bestaat, maar dat alleen het algemeen belang den doorslag moet geven. De bedoeling Is, dat de autobussen van de WA.C.O, die uit noodzaak in het leven is geroepen, de kleine plaatsen verbinden, waarby geen concur rentie plaats heeft met de Spoorwegen. Tus- schen de autobusondernemers zal het tot sa menwerking komen Mr. J. A. C. Buiskool trad op voor de HA. B. O-, die voor Iedere lyn op de zakeiyke be zwaren antwoordde. De Kroon zal in deze zaak later beslissox bereikt. Voor het verkrygen van steun geldt deze leeftydsgrens niet. Teneinde nu In dit op zicht overeenstemming aan te brengen zal, te beginnen met 1 Februari as. een bepaalde leeftydsgrens voor plaatsing In de werkver schaffing komen te vervallen. Gehandhaafd biyft echter de bepaling dat zy, die na 1 April 1934 tydens hun werkloosheid zyn gehuwd, niet als gehuwden worden geplaatst, dan nadat zy n a hun huwelyk ten minste drie maanden in het vrije bedryf hebben gewerkt. Diegenen, die gaan huwen, terwyl zy als kostganger waren geplaatst, kunnen mitsdien ook nA hun hu welyk voor plaatsing als kostganger In aan merking biyven komen, zoolang zy nog geen drie maanden in het vrije bedryf hebben ge werkt Het ligt voor de hand dat slechte zy als kostwinner mogen worden beschouwd van wie werkeiyk vaststaat, dat zy ’in het levens onderhoud van het gezin waartoe zy behooren, kunnen voorzien. De Stichting Crisls-Zuivel-Centrale te ’s Gra venhage maakt bekend, dat met Ingang van 1 Januari 1935 een nieuwe contingenteering voor ongesmolten dieriyk vet in werking Is getreden, waarvoor een percentage ad 25 pCt. van het Jaargemiddelde van den Invoer gedurende de basisjaren 1929. 1930 en 1931 voor de periode van 1 jaar is vastgesteld. Aanvragen ter verkryging van een vergun ning voor invoer van ongesmolten dieriyk vet welke na 31 Januari 1935 worden Ingeleverd, kunnen niet meer in behandeling worden ge nomen. PARIJS (POSTE PARISIEN), 3126 M. 12 25-2.20 n.m. Oramofoon. Ber. 6 49 8.30 Gramofoon. Berichten 8.35 Operet- te-ultzendlng 10.50 Oramofoon. ROME. 4Ï0.8 M. 3.20 n.m. Cellorecital: O. Platlgorsky 6.30 Berichten. Gramo foon 8.05 „Prlmarosa”, operette v. Pletrl. TOULOUSE. 328.6 M. 8.05 Balonorkeet 8 36 Duetten. Sollatenconcert 9.20 Laloconcert 9.50 Accordeonmuziek 10.20 Operette-fragmenten 11.35 Tango's 11.50 Weenjsche muziek 13.10 Zang- voordracht 12.30 Berichten. Gevar. pro gramma 12 3513.60 Operaconcert. WARSCHAU, 1339 M. 4.35 n.m. Piano recital 5.35 Gramofoon 6.20 Zang: W. Wermlnska 6.50 Gramofoon 7.36 Con cert: Het Phllh. Orkest en solist. 10 00 Concert 10.20 Berichten. Dansmuziek. WEENEN, 506.8 M. 6.46 Ui te uit de Staataopera 1020 Het Omroeporkest 11.0511.30 Het Gustav Macho-kwartet. In de voorwaarden gesteld ter verkryging van een subsidie in de kosten van de kinder uitzending, opgenomen In de Nederlandsche Staatscourant van 17 Januari 1934, no. 12, wor den de volgende wyziglngen gebracht: H. Kaulsr. M m. v. solisten en H. Kaulcr en E. Hanschmann (plano's) 9.40 Het Wendllng-kwartet. BOEDAPEST, 550.5 M. 6.66 De stafmu- zlek v. h. late R. 7. Honved 10.00 Het Opera-orkest m. m. v. A. Jambor (plano). BRUSSEL. 483.9 M. 1360 Het Balon- orkeet 3.00 Gramofoon 5 15 Het Ra- dlosymphonle-orkest 765 Plano-lntsr- mezzo 8 30 Uitzending v. Oud-Strydera. m m v. een Militair Orkest, een vocaal kwintet, dlv. solisten en spreken 10.45 Gevar. concert: De „Club Symphoniqus”. BRUSSEL, 3216 M. 13.50 Het Omroep orkest 5.16 Dlv. ber. Het Salonorkeet 6.30 Gramofoon 6.35 Het Balonorkest 8 30 ZaSgrecital: Ré Koster 9.40 Het Radloeymphonle-orkest 10.3011.30 Ber. John Rutten's orkest In den Torenkelder te Antwerpen. DEUTSCHLAND8ENDEB, 1571 M. 1120 Het N.B.-Franken-orkest 13.35 n.m. Con cert uit Kassei 5.30 Vocaal concert door de BdM 6.20 Dansmuziek. Voor ^ln politierechter te Zutphen werd Woensdag de zaak behandeld tegen den gewe zen NB-B.-propagandlst, den slager H. Th. R,, uit Rotterdam, aan wien was ten laste gelegd, dat hy In een openbare vergadering te Die penveen de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zou hebben beleedigd. R. zou o.m. gezegd hebben, dat de Tweede Kamer een poppenkast was. Nadat een tweetal getuigen A décharge ge zegd had. dat zy niet den indruk hadden ge kregen, dat verd. de bedoeling had gehad om zich beleedlgend uit te drukken, achtte de Of ficier van Justitie het ten laste gelegde bewe zen en elschte een maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. Frowein, betoogde, dat het nieuwe artikel 173A van het W. v. S. niet toe- passeiyk is op hetgeen hier ten laste was gelegd. De politierechter zelde. dat uit de stukken is gebleken, dat de gewraakte uitdrukkingen in grocter verband zyn gebezigd en er meer noo dig was om tot een veroordeeling van verdachte te komen. Hy sprak daarom verdachte dan ook vry. HUIZEN. 301.5 M. KRO 8.009.15 Morgenconcert (Gramof.) 10.0010.30 Marek Weber en zijn orkest {Gramof.) 10.3011.00 Muzlekuitzendlng voor fabrie ken (gramof.) 11.0011.30 „Kwartet in C gr. terts op. 20 No. 2” van Jo». Haydn 11.3012.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12.0112.15 Politie berichten 12.15—12 30 „Klankfilm-schla- gers” (gramof.) 12.301.20 Het Kro- orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 1.201.40 „Uit en over ons land” (gramof.) 1.40 2.30 Het Kro-orkest (vervolg) 2.303.00 Zang- en Klavierrecital door Sophie Brautt- gam—tides, sopraan en Agnes Maria Luns. Klavlêr 3.00—3.45 Het Kro-orkest o. i. v. Johan Gerritsen 3.454.00 Gramo- foonmuziek 4.164.45 Zang- vierrecital (vervolg) 4.455.00 Tuinbouwhalfuurtje door Th. Arts 5.30 6.00 Gevarieerd programma door de Kro- Boys 6.006.20 Gramofoonmuzlek 6 207.00 Gevarieerd programma door de Kro-Boys (vervolg) 7.007.15 Politiebe richten 7.157.35 Land- en Volken kunde. „Ceylon, de parel van Indië” door pater H. Breukers 7.358.00 De Kon. Zangvereeniging „Roermonds Mannenkoor* o. 1. v C. A. M. de Rooy 8.008.05 Va® Dias 8 058.15 Russische Potpourri van Sorokin, «itgevoerd door de Oeral-Kozak ken o. 1. v. A. Scholuch (gramof.) 8.15— 9.00 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwvr 9.009.15 „De postzegel verovert de wereld’’ door L. Abor 9 1510 00 Bol is- tenconcert door het Kro-Symphonie-orkest (U 8.0.) o. 1. v. Henri van Goudoever m m. v Renée Chemet, viool 10.0010.15 Gra mofoonmuzlek 10.1510.45 Het Kro- Symphonie-orkest (U.S.O.) 10.4510.50 Vaz Dias 10.5012.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSl M. 1875 M. VARA 8 (X) Gramofoon 10.85 Orgelspel 11.20 Onze serie groote meesters der toonkunst (gram.) (Debussy-programma) 11.45 1200 Gramofoon AVRO 12 00 Gramo foon 12.30 Het Omroeporkest 2.30 4 00 Voordracht: Dora Walland en zang- voordracht: Henk Angenent; a. d. vleugel: Egbert Veen. Af gewisseld met gramofoon muzlek VARA 4.05 Vara-knlpcunus (voor gevorderden) 4.50 Gramofoon (Le- har-programma) 5.45 De Zonnekloppers 6.15 Orvitropla 7.00 Men vraagt en wfi draaien 7 50 Oramofoon (De Nobel- progr.) 7.578.00 Herhaling van 8OS- ber. 1100 Tijdsein Jazz-muziek (gra mofoon) 11.3012.00 Populaire gramo foon platen. LUXEMBURG, 1304 M. 8 05 Gramo- foonmuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuzlek 12 20 Middagconcert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pen- sis. Die Zauberflöte. ouv., Mozart. Amina. Llncke. Danse rougei Frémeaux. Rococo ga votte. Translateur. Humoresque. De Taeye. Ballade des Amoureux. Michell 12.50 Het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensls. Marche lorraine. Ganne. Brune ou blonde, Waldteufel. Suite pour mes petite Amis, Gabriel Pierné. Parade des Saltimbanques. Paul Pierné. Marche russe. Louis Ganne 1.20 Koersen 1 25 Gramofoonmuzlek 1.55 Operette-selectiés 2.20 Koersen 4.05 idem 6.50 Concert en dansmuziek 7.50 Sportberichten 8.00 Hollandsche uitzending. Radio-Cabaret van gram.platen 8.20 Persberichten 8.40 Gevarieerd concert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Serenade, Moszkowski. Danse des CLtr’iuj. Patrouille: nêgre, Ketel- bey 8.55 Causerie 9.00 Gevarieerd concert door het Radio-Orkest o. 1. v. Herirl Pensls- De Calif van Bagdad, Boiel- dieu. Ballet uit „Coppélia”, Delibes. Rhap sodic. Dohnanyi. Angelus, Debussy. Suite lyrlque. Grieg. Chant hlndou, Rimski-Kor- sakow. Caprice italien, Tschalkofski 10.05 Pianorecital door Nathalie Radlsse Twee Sonates, Scarlatti. Twee Koralen. Bach-Busoni. Noctirne, Op. 27, No. 1, Cho pin. Jeux d’Eau, Maurice Ravel. Gitane- rlas, Manuel Infante 10.45 Dansmuziek door het Radio-Jazz-orkest o. 1. Jusa. BERLIJN, 356.7 M. 3 20 n.m. Het Om- roepkleinorkest 5.50 Zang: Mia Neusit- ®erThönissen (sopraan), a. d. vleugel W. v. Vultée 6.20 und tut es immer wieder!’’, progr v. K. G- Grabe, muziek v. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS In December 1934 is het algemeen Indexcyfer der groothandelspryzen met 0.6 pCt. gestegen. Zoowel in de groep voedingsmiddelen als in die der industrieele waren hadden de prysstygin gen eenlgszinü de overhand. In eerstgenoemde groep stonden tegenover hoogere prijzen voor rogge en thee (plus 7 pCt.), haver en mals (plus 5 pCt), melk, boter en groene erwten (resp. 4, 3, 2 pCt.), piljsdaUngen van 10 a 13 pCt. voor cacao, lamsvleesch en kaas en van 2 A 3 pCt. voor eieren, aardappelen en peper. In de groep Industrieele waren werd een 11 pCt hoogere prtj» voor vlas, een styging van 5 pCt. voor lynolie en een geringere verhooging voor de noteeringen van katoen, zwavelzure ammoniak en terpentyn geregistreerd, terwyl petroleum 4 en hars 3 pCt. in prtjs daalde. Het prijsniveau lag In 1034 voor het eerst sedert verschillende jaren gemiddeld hooger dan In het voorafgaande jaar, doch de alge- meene prijsbeweging wa» «eer aarzelend. In December wa» het algemeen Indexcyfer dan ook weer even hoog als een jaar geleden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 6