CALpUINAL Uit het reisrapport van de K XVIII Nachtelijke brand Minder boter in de margarine Hotel in brand ge stoken RADIO-PROGRAM MA EEN GEÏMPROVISEERD KERSTFEEST VERKOUDHEID KROON CACHETS^ verdrijven kou en pijn iQcf Doos i2KROONTJES soei ZATERDAG 12 JANUARI 1935 K XVIII een lichtbaak Eigenaar bekent Geslaagde kerstviering Officier gaat in hooger beroep De prys der merken vastgesteld Eerste waarneming Explosie bij Hembrug Gevaar voor de omgeving? Sinterklaas op zee Maandag 14 Jan. 1935 Afrika in zicht Nota van wijzigingen WW «IJxt VlJrJvcuxli TTxaali iógoed-' Op vier plaatsen trof de brandweer vuurhaarden aan; vloer kleed en waren met benzine gedrenkt electrisch rooster lag in bed Overal werd welwillende mede werking ondervonden Kordate moeder redt met moeite haar drie kinderen Geruchten over de instorting te St. Michielsgestel BELEEDIG1NG VAN TWEEDE KAMER DE GEVOLGEN VAN EEN STOEIPARTIJ REGELING INVOER VERSCHE ZEEVISCH OVERDREVEN VOORSTEL LING VAN ZAKEN Ijsvermaak geeft ruwe huid PUROL verzacht - geneest voorkomen en genezen met TABLETTEN - NATUURLIJK KALKPRODUCT aRHnwW” ooos 'oo f. voor de „Snip” Meeleven met de „Snip” Eenjarig kind ernstig gewond Zondag 13 Januari 1935 15 November 1934. Passeerden Dungeness ten Q ge- de reede van Funchal verlaten. 1571 5.30 RADIO-PARI8) Paul 0.30 Dansmuziek. Om- WIJ Des avonds om 19 uur werd gestopt er. in de boegbulskamer het Kerstfeest herdacht, waarbij een korte Kersttoespraak werd ge houden. Het was een geïmproviseerd maar juist misschien daardoor een zeer geslaagde Kerstherdenking. VERWIJZEN KATHOLIEKEN RADIO0IDS zelve oorzaak zijn, maar vooral ook het feit, dat er landgenooten in Holland zijn, d<e zich zooveel moeite getroosten om ons deze verras sing te bereiden. De commandant schreef het comité natuurlijk een dankbrief, maar willigde ook het verzoek in van verschillende opvarenden om aan het comité In een persoonlijk schrijven uiting te mogen geven aan hun erkentelijkheid. Zoover kwam het echter niet, omdat door het krachtdadig optreden van de brandweren bin nen het kwartier de geweldige vuurgloed be langrijk verminderd was. Eenmaal zoover, gingen verschillende^ brand weerlieden het gebouw binnen en onderwierpen het geheele pand aan een nauwkeurig onder zoek. De officier van Justitie bij de rechtbank te Zutphen heeft, naar „De Telegraaf" bericht, hooger beroep aangeteekend van het vrijspre kend vonnis van den politierechter te Zutphen tegen slager H. T. te Rotterdam, die 9 Jan. j.l. heeft terecht gestaan wegens beleediging van de Tweede Kamer. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met Ingang van 13 Januari, met wijziging van vroegere beschikkingen, de mar garine tenminste 15 pCt. boter dient te be vatten. Eer 100» Het 1.20 n.m. Populair MILAAN. 368.6 M. 4.30 n.m. Dansmu ziek 5.15, 6.20. 6.50 en 7.20 Oramofoon 8.05 Concert 9.20 Kamermuziek. vuld met pijpjes slagsas, opgeslagen. Deze bus- sen waren in vier of vijf lagen opgestapeld en in één van deze 200 bussen Is op den bewusten Oudejaarsavond waarschijnlijk zelfontbranding ontstaan. Omtrent de oorzaak bestaan bij de deskundigen slechts vermoedens. Het verschuiven van een met slagsas gevulde bus schijnt onder bepaalde omstandigheden al tot ongelukken te kunnen leiden. b si SI 6.2o Het van Willy MILAAN, 368.6 M.: 4 35 n.m. Orkeet- concert 7.50 Gramofoonmuzlek. Ferd. en WARSCHAU, 1339 M. 5.85 Pianoreci tal 7.20 Het Omroeporkest 8.90 Ka merorkest 9.35 Dansmuziek. WEENEN, 506.6 M. 7.30 Hst Phllh. Or kest 9.10 Het Radlo-Bymphonle-orksst 11.05—13.20 Oramofoon. KE|LEN 7 50 9 30 Omi Ingediend is een nota van wijzigingen van het wetsontwerp regeling van den invoer van ver- sche zeevlsch met uitzondering van haring. In artikel 2, 4de lid, van t' wetsontwerp wordt bepaald: „Onze minister is bevoegd om boven de Ingevolge het eerste en tweede lid bepaalde contingenten bijzondere contingenten vast te stellen voor den Invoer uit nader door hem aan te wijzen landen.” Volgens de nota van wijzi ging wordt In plaats van „invoer" gelezen „in- en/of aanvoer." In artikel 5, dat strafbepalingen bevat, wordt door de nota van wijzigingen eveneens niet meer alleen van ingevoerde, maar ook van aange voerde goederen gesproken. lel- Bel- h 81 18 Ir re Hf st st h< ki cf ds wi se ts ee te sc ks Uil ce ni< ge ko op kr bn cli Wi; Kei op dei ha 1 blr Bu 1ra 'ra vA'ra1 SJ’V* ÏO ’AMÏUSH I 0*0 DER N.V. AMSIERDAMSCHE C HI N I N E F A 6 R I E K BERLIJN. Z58.7 M. roepkleinorkest onder leiding Steiner. Op hun speurtocht ontdekten zij zonderlinge dingen. In het café vonden zij een biervat gevuld met benzine. Op de bovenverdieping troffen zij drie vuur haarden aan, die echter nog niet tot volle wer king waren gekomen. Het meubilair van een der kamers was met benzine begoten, terwijl tusschen de dekens van het ledikant een electrisch broodrooster lag, waarvan het snoer aan het stopcontact was be vestigd. Voorts vonden zij op deze etage een omver- geworpen. opengeschroefde benzlne-bus, waar van de Inhoud nog wegvloeide toen de brand weerlieden de bus vonden. In een der andere kamers was een vloerkleed met benzine gedrenkt, terwijl op dit kleed een electrische kachel stond te gloeien! Nu staan de deskundigen voor een raadsel, hoe het mogelijk is geweest, dat niet de andere 195 bussen met slagsas tot ontploffing zijn ge komen. Ware dit gebeurd, dan zouden de ge volgen van de explosie veel en veel ernstiger zijn geweest. Er is ons, aldus „Het Volk", zelfs verzekerd, dat van de nabijgelegen woonwijk het Havenkwartier, waar eenlge duizenden wo ningen staan, niet veel zou zjjn overgebleven. Met andere woorden: dat een explosie in dezen vorm tot een ware ramp had kunnen lelden! Het bleek, dat haar woning reeds aan alle zijden brandde. Zij zag geen kans het huis langs den gewonen weg te verlaten. Snel be sloten schoof zij een tafel ender het dakvenster en wierp vervolgens haar drie kinderen uit het venster. De beide kinderen van drie jaar, een tweeling, kwamen vrij goed terecht. Het eenjarig kindje echter kreeg tengevolge van den val een schedelbreuk. Dr. Schönfeld uit Garijp, die spoedig gewaarschuwd werd, bracht het kindje met zijn auto naar het Diaconessen huls te Leeuwarden. De toestand van de kleine is ernstig. Van de twee andere kinderen geraakte een jongetje nog bewusteloos, doch kon weer wor den bijgebracht. De vrouw slaagde er in door hard met een stoel op den vloer te bonzen haar schoonvader beneden te wekken. Deze wist zich nog door de vlammen een uitweg te banen. De vrouw zelf sprong eveneens uit het dak venster. Zij kreeg geen letsel. Het huls brandde geheel af. Niets kon worden gered. Zoowel huls als Inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is vermoedelijk daaraan te wijten, dat luiers, die beneden bij de kachel te drogen hingen, in brand zijn geraakt. Dit mede tengevolge van bet feit, dat aan de zijde van de stad achter het gebouwtje, waar de ontploffing plaats vond, de in het belang der veiligheid vereischte aarden wallen geheel ontbreken. Waarbij komt, dat de aarden wallen tusschen de verschillende gebouwtjes op het terrein der A.I., welke wallen zijn aangebracht om eventueele ontploffingen zooveel mogelijk te isoleeren. zoo ver zijn verzakt, dat zij veel te laag zijn geworden om aan het eigenlijke doel te kunnen beantwoorden! oul opera van O. Bovler concert. HAMBI RG. 331.9 M. 10.50 Het Neder- aakalache sympbonle-orkest o. 1. v. Otto Ebel von Sosen 13.30 Muzikaal inter mezzo 7 00 Koorliederen 7.30 Het Radlosym-honle-orkeat 10.2011.20 Het Stettlner concertorkest. Mijnhardt’s Zenuwtabletten. 75 ct. Mijnhardts Laxeertabletten60 ct. Mijnhardta Maagtabletten 75 <x Mijnhardt s Hoorapijntabletten 60 CL „Wat Mijnhardt maakt ia goed." Dakar is reeds een zeer belangrijke aanloop- haven van verschillende groote vaste Euro- peesche scheepvaartlijnen en aan alles bemerkt men, dat het niettegenstaande den druk der tijden, zich in opgaande lijn beweegt. Het zal een zware concurrent worden voor de Kaapver- dische- en Canarische eilanden. Het voor naamste ultvoerproduct is apennootjes. De hier van aan de kaden en in de goedangs opgehoop te voorraden zijn bijzonder groot. Voorts is de prijs van het merk voor mar garine A bepaald op 42 cent per K.O.. met dien verstande, dat de ruilmerken kosteloos ver strekt worden. De prijs van het merk voor margarine B bedraagt 49.4 cent per K.G., die van het merk voor margarine B (onvermengde en ritueele onvermengde margarine) bedraagt 56!4 cent per KG. met dien verstande, dat laatstbedoelde merken slechts worden verstrekt tegen betaling van een bedrag naar boven af gerond tot op een cent. Bij aankomst in Dakar werden wi) verrast door zeven kisten, welke door de bierbrouwerij van Vollenhove aan ons waren verzonden ten behoeve van het in Holland door „Onze Man ne” gevormde comité. De fa. van Vollenhoven had er zelf een kist met ongeveer 50 halve fleschjes bier bijgevoegd, die hier in de warmte hun weg wel vinden. De wacht krijgt, zoolang de voorraad strekt, een fleschje. Een der andere kisten bevatte een mooie verzameling van Kerst- boomversierselen. die wjj helaas niet meei ge bruiken konden, maar die naar Indié zal worden doorgezonden. De overige kisten waren gevuld mét leesboeken, sigaren, sigaretten, shag, vloei papier. tabak, pijpen, benevens Kerstkrans. Het behoeft hier niet nader vermeld te woiden hoe alles door de opvarenden op prijs wordt gesteld, waarvan niet alleen de goede gaven op zich Op Donderdag 5 December te 18 uur 45 werd gestopt, teneinde St. Nicolaas en zijn knecht Plet te ontvangen en zooveel mogelljk ieder in de gelegenheid te stellen bij het bezoek van den eerbledwaardigen Bisschop tegenwoordig te zijn. Zonder voorkennis van de opvarenden waren van de echtgenooten, ouders, enz., 8t. Nicolaas-pakjes verzameld en aan boord in gonjezakken opgeborgen onder voorgeven, dat de Inhoud bestond uit boeken voor den profes sor. Bovendien was er voor gezorgd, dat voor leder van de opvarenden een ouderwetsch Hel- dersche taal-taal-pop aan boord was. De kwar tiermeester ten Berg, geassisteerd door een der matrozen als Zwarten Plet, heeft zich op ver dienstelijke wijze van zijn taak als St. Nicolaas gekweten, en aan een leder het hem toekomen de pakje met een toepasselijk woord overhan digd. Het geheel speelde zich af in ons aller tegenwoordigheid in de boegbulskamer. Te ongeveer half vijf Donderdagmiddag brak in hotel „Centraal” (voorheen „Regi na”) te De Bilt, brand uit De brandweren van De Bilt en Bilthoven waren bijna on- niiddelljjk ter plaatse, want er was een groote uitslaande brand gealarmeerd, waar door vermoed werd, dat het geheele hotel ten gronde zou gaan. Op 18 December was het zicht goed, doch bij bet naderen van de kust van Afrika begon het Richt minder te worden tengevolge van het hooge vochtlgheidsgehalte van de lucht. Men bemerkte dit ook aan de wijze, waarop de zon opkwam en onderging, terwijl onmiddellijk na zonsondergang alles aan dek vochtig en klam werd. Bovendien heeft het vliegtuig, hoewel het in onze onmlddellyke nabijheid gepasseerd is, daardoor geen leiding meer gehad aan Hr. Ms. K. 18 als lichtbaak. De commandant had nd. aan den heer Hondong gevraagd of de „Snip” gemak zou kunnen hebben van 'n sterke dekver- Hchting, die aan boord zou kunnen worden op getuigd. Toen daarop een bevestigend ant woord werd verkregen, heeft hij r8et alleen de deklampen met hun schijnsel naar boven laten optuigen, maar bovendien een batterij van 4 zeer sterke lampen, die door lult, ter zeer Wyte- ma voor het opnemen van films worden ge bruikt. Door al deze lampen voerde Hr. Ms. K 18 vanaf 22.00 een zeer felle dekverllchting. Tenslotte zij medegedeeld dat den volgenden dag de reis werd vervolgd, nadat vaststond dat Hr. Ms. 18 op geen enkele wijze meer assisten tie zou kunnen verleenen en dat op aangename wijze met de bemanning van het vliegtuig werd samengewerkt, mede als gevolg van hun kort zakelijke en vlotte wijze van werken. BRUSSEL. 321.9 M. 12.17 Gramofoon 12.30 Xylophoon-intermezzo 12.50 Het Omroeporkest 1 50 Oramofoon 5 15 Oramofoon 7.20 Oramofoon 8.20 Het Omroeporkeet 10.3011.20 Ora mofoon. In St. Vincent was het niet mogeliik een Kerstboom te koopen, noch om iets extra’s mede te nemen voor deze feestdagen. De sergeant- torpedomaker heeft evenwel kans gezien een kunstkerstboompje te maken, dat, opgesierd met de uit Holland meegenomen Kerstversiering, een volkomen geslaagde Kerstboom is gewor den. Door den kok was „drle-in-de-pan” en krentenbrood gebakken; de gamelle-oliicleren stelden een paar kistjes sigaren ter oeschik- king, terwijl van de chocolade-flrma van Houten 1000 echte sigaretten waren meegegeven Ten slotte had men per hoofd een half mokje bis- schopwjjn laten trekken van wijn uit den voor raad. trossen, waarvoor het schip gemeerd lag. had den door de deining zeer veel te verduren. Ik verliet 30 November ’s morgens net ha ventje en ankerde op de Inmiddels voldoende rustig geworden reede. De ontvangst te Madeira kenmerkte zich door bijzondere vriendelijkheid en voorkomendheid Tot dusver werden 20 zwaartekrachtwaarne mlngen gedaan. Op 5 December, te 9 uur werd het anker ge licht en met omwentelingen voor 8 mijls vaart Gisteravond waren bij de ambachtschool aan de Tamboerstraat te Rotterdam, twee jongens aan het stoelen. De 16-jartge C. Houten uit de Rottestraat. werd door C. W van Es daarbij door een ruit geworpen, waardoor groote glas scherven het lichaam vah C. H. binnendron- gen ter hoogte van het rechtersleutelbeen. MetT een slagaderlijke bloeding werd het slachtoffer in zorgelijkén toestand naar het Ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. WARSCHAU, 1339 M.: 8 23. 8.42 en 9.00 Oramofoonmuzlek 9.25 H. Mis met preek. Hierna gramofoonmuzlek 11.35 Het Warschau1* Phllh. Orkest 4.20 Dansmuziek 6.20 Het Omroeporkeet '7 20 Het Omroepeymphonle-orkeet. WEENEN, 506.8 M.: 8.15 v.m. Grama- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN foonmuzlek 9 00 H. MIs uit de 8t. Fran- clscanenkerk 10.40 Het Weensch Sym- phor.le-orkest 11.50—1.30 n.m Het Om roeporkest 4.205.25 GramöToonmu- zlek 925 Het Omroeporkest 11.05 12.20 Dansmuziek. PARUS (POSTE PARIRIEN), 312.8 M. 12.25 Salonorkeet 6.45 Gramofoon 8.45 Oramofoon 9.25 Kamermuziek 10.30 11.20 Oramofoon. Deze eene bus met slagsas is geëxplodeerd en vier andere eveneens. Doch minder radicaal dan met de eene bus het geval is geweest, want van de vier andere bussen heeft men op het zorgvuldig afgezochte terrein van de A. I. nog overblijfselen gevonden. KEULEN (LAN'GENBERG), 455.9 M. 11.20 Het Bvmphonle-orkeat uit Nedereak- aen o. 1. v. O. Ebel von Sosen 12.20 Hat Radlo-kwlntet 3.20 Het Radlo-Kamer- orkest 5.20 Pianorecital 7.30 Het Om- roepklelnorkast 9 4011.20 Populair concert. Over d* explosie, dio op Oudejaarsavond de omgeving der Artillerie-inrichtingen te Hembrug in opschudding bracht, meent „Het Volk” de volgende mededeelingen te kunnen doen, welke wfj geheel voor rekening van het blad laten. In het gebouwtje waren 200 bussen, alle ge- BERLIJN. 356.7 M. 5.50 Concert 6 20 Interview met den uitvinder v. <1. automatlschen piloot, kapt. Boykow 6 50 De muziek v. d. Commandatuur Berlijn 7.30 Het Omroeporkeet. ROME. 420.8 M.: 3 50 n m. Oramo foonmuzlek 4.20 Concert uit de Au- gusteo onder leiding van Vittorio 8 05 ,.L’ inconto", 8.35 Folkloristisch Er werden op dit traject 22 waarnemingen in zee verricht en 1 in de haven van Jakar. in totaal 23 waarnemingen. Twee malen werd een dubbele waarneming verricht; neemt men dat in aanmerking, dan bedroeg het aantal waarnemingen 25 of sedert het vertrek uit Hol land 68 waarnemingen. Met de instrumenten van prof. Clay werd helaas nog geen resultaat bereikt. De eigenaar v. E., die te De Bilt eenige ja- ren een bekend woningbureau heeft gehad, werd gearresteerd en aan een scherp verhoor onderworpen. Tijdens dit verhoor heeft de man bekend, den brand zelf gesticht te hebben. De man werd ter beschikking gesteld van de Justitie te Utrecht. In den vroegen morgen te omstreeks 3 uur brak Vrijdag brand uit in de woning van den heer J. Vaartjes te Eernewoude. De vrouw, wier man voor werkzaamheden in Leeuwarden was, sliep op de bovenverdieping met haar drie kin deren, te weten een kindje van een jaar en twee jongetjes van 3 Jaar. Beneden sliep haar schoonvader, de 72-jarlge Vaartjes, die stok doof is. De vrouw werd gewekt door het ge knetter van hout en door den hevigen rook. maakt en die zijn wetenschap, vertegenwoordigd door Prot. Ding Metnesz. Hieronder laten wü enkele passages uit het rapport van den commandant volgen: Zoo vangt het reisrapport van de H. Ms. on derzeeboot K XVIII aan. de onderzeeër, die een unleken tocht door de wereldzeeën naar Indië diensten aanbood aan de Ve- DEUTSCHLANDSENOER. 1571 M. 11.20 Concert uit München 12.35 n.m. Het Halle'se Kamer-orkwt 5.15 Concert: H Hoppe, piano en E. Morris, vlooi 5.45 „Saartreue”, terugbllk op ber. uit hst Saargebled 7.30 „Orüaz Kuch Gott. alle mltelnander.ee» „Suppé” met Strauiw Mlllöcker en Zeiler 10.2011.20 Dans muziek. Te 11.50 uur van 14 November werd ont- meerd en de reis aangevangen, na daartoe bekomen opdracht van den Commandant der Marine en nadat Z(jne Excellentie de Minister van Defensie met een treffende rede afscheid had genomen van alle op varenden. Hare Majesteit de Koningin gaf bl(jk van Hare belangstelling in deze Marine ^gebeur tenis, door het doen Benden van een tele gram. Ook overigens was de belangstelling bU het vertrek buitengewoon groot, hetgeen ook reeds bleek uit den stroom van telegram men en brieven, die uit alle deelen van het land venenden waren. Een esquadrille vliegtuigen en eenige O- booten deden Hr. Mb. K XVIII een eind- weegs uitgeleide. LUXEMBURG, 1304 M. 8 05 Gramo- foonmuzlek 8.20 Persberichten. Ver volg gramofoonmuzlek 11.05 Gramo* foonmuzlek 11.20 Populaire melodieën 11.50 Orgelspel door Marcel Dupré 12 10 Persberichten 12 20 Gevarieerd concert 12.50 Dansmuziek 1.20 Dansmuziek 3.20 Gevarieerd concert door Lady Charles Cavendish met mede werking van het Fred Hartley Octet 3.50 Concert 4.20 Filmmuziek 5.20 Dansmuziek door Christopher Stone 5.50 Gevarieerd concert 6.20 Concert 7 20 Dansmuziek door Billy Cotton en eUn Band met medewerking van Christo pher Stone 7.50 Concert- en Dansmu ziek 8.20 Gevarieerd programma met medewerking van Olive Palmer en Paul Oliver en zUn Palmolivers 8.50 Sport berichten 9 20 Dansmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.40 Oramo foon 12.20 n.m. Orgelconcert 1.05 Het BBC-Midland-orkest 2.20 Gramofoon 2.50 Het Western SRidio-orkest 3.35 Dansmuziek 4.05 Concert 4.35 Het or kest v. d. Mc ropolitan Fabrieken 5.35 Sydney Baynes' orkest 8.20 Piano-recital 8.30 .Songs from the Films” 10 20 Kamermuziek 11.3512.20 Het Casani Club Dansorkest. BOEDAPEST, 550.5 M. 5.50 ..Die Meis tersinger von Nürnberg”, opera van R. Wagner 10.45 Bela Racz* Tzigane-orkest. HAMBURG,‘381.9 M.: 5 55 v.m. Saar- klokken en koraal Concert a.b.v.h. Stoomschip ..Hamburg” 7.50 Het Philh. orkest uit Mannheim 9.20 Uit Frank fort: Katholieke Morgenwijding 9.5o Het Omroeporkest uit Stuttgart onder leiding van W* Drost 1.20 Populair concert uit Frankfort. BRUSSEL II. 321.9 M. 10.20 v.m. Gramofoonmuzlek 11.20 Het Omroepor kest onder leiding van Gason 12.17 n.m. Concert uit de .Brasserie Toren kelder” te Antwerpen 1.202.20 Gramofoonmu zlek 5.20 Het Omroeporkest onder lei ding van P. Gason 6 20 Gramofoonmu zlek 7.05 Pianorecital 7.35 Religieuze Causerie 8 20 Salonorkest onder leiding van P. Douliez 9.35 Het Radio-Sym- phonie-orkest 10.3012.20 Dansmuziek. DBUT8CHLAND8ENDER, 1571 M. 7 50 Concert uit Stuttgart: Het Mannheimer Philh. orkest onder leiding van H. Schla- wing 9.20 Uit Frankfort: Katholieke Morgenwijding 9.50 Uit Stuttgart: Het Omroeporkest onder leiding van Drost 1.20 n.m. Populair concert volksmuziek uit Frankfort. DROITWICH. 1300 M. 13 50 Het Bchoteche O.W.8.-orkest onder leiding van G. Hawkins 1.50 Plano-recltal 3 30 Het Hellaster Omroeporkest 3.30 Gramo foonmuzlek 3 50 Het Leslie Brldgewa- ter-kwlntet 7.35 Concert: A Brough, bariton en O Pernel, vlooi 9.30 Het B B. C.-Theater-orkest onder leiding van S. Roblr.son 10.30 Orgelconcert. PARW8 (RADIO-PARI8), 1648 M. 13.30 Het Paacal-orkea. —*8.30 Literair- muzlkaal-progr. 10.50 Dansmuziek. Het .nieuwe kerkgebouw te 8t. Michielsgestel, waarvan een der gewelven in den morgen van Zondag 16 December is ingestort, blijft nog steeds gesloten, hangende het onderzoek der justltieele deskundigen. Het zou wel zeer uitzonderlijk zijn, zoo om deze geschiedenis „de volksmond” niet tal vaa geruchten weefde. Het staat niet stil en de eene onthulling volgt op de andere. Dat de bronnen niet altijd even zuiver zjjn, laat zich begrijpen Wij hebben in verband met het hardnekkig opduiken van steeds nieuwe verhalen een zoo nauwkeurig mogelijk onderzoek ingesteld naar feiten en omstandigheden en het is voor ons vrijwel komen vast te staan, dat van beweerde knoeierijen bij den bouw geen sprake Is. Deskundigen zijn het over de oorzaak van de instorting geenszins eens. Wel moet hes vaststaan, dat bouwmeester Valk een gedurfde constructie heeft ontworpen, waarmee echter nog geenszins gezegd is. dat zij niet verant woord was. Ook daaromtrent zullen de mee- ningen wel blijven uiteenioopen. Dat het gebouw niet op een daarvoor geschik- tên bodem zou zijn opgetrokken, schijnt even eens een fabel te zijn. Met groote omzichtig heid is tevoren de bouwgrond onderzocht. Evenmin is de kerk ondergraven, daar zU geen verwarming heeft en uit anderen hoofde even min graafwerk onder het gebouw is verricht. Het geheele geval zal vermoedelUk zijn terug te brengen tot het feit, dat ondanks de beste berekeningen en alle voorzorgen van een be kwaam bouwmeester, het nooit uitgesloten is, dat een deel van een gewelf losraakt. De justitleele deskundigen voeren intusschen rustig hun onderzoek uit en in verband met den tijd, dien dit onderzoek zal nemen, zijn er maat regelen genomen, dat de geloovlgen de H.H. Diensten In het patronaat dat daartoe lij delijk is uitgebreid en elders in kapellen kunnen bijwonen. Dat elders in het gebouw ernstige construc tiefouten zich zouden openbaren is eveneens onjuist. Er doen zich geen andere verschijnse len voor, dan die het normale gevolg zijn van het zich zetten der constructie. De belde by de instorting gewonden zijn in middels nagenoeg geheel hersteld. Tot zjjn ware proporties teruggebracht, moét het geval beschouwd worden als een ongeluk kig toeval en alles wat er door de geruchten meer van wordt gemaakt, gebrulke men voorloo- plg met eenige groote korrels zout. PARUS (Radio Paris). 1648 M.: 11.50 Orgelconcert 13.30 n.m Religieuss cau serie 13 40 Gewijde muziek (gr. pl 8 30 „La vlvar.dlére operette van Godsrd. Met medewerking van koor en orkest on der leiding van Bigot en solisten 10.50 Dansmuziek TOULOUSE, 328.6 M.: 6 30 n.m. Con cert 6 50 Zigeunerorkest 7.35 Or- kestconcert 8.30 „Tosca", opera van Pucclr.l 10.35 Hawaiian Oultaarvoor- dracht 10 50 Vocaal concert 11.10 Bloecooporgelconcert 11.351130 Salon orkest. BRUSSEL. 483.9 M. 13.15 Gramofoon 1.20 Gramofoon 5.15 Het Omroepor kest 7.05 Gramofoon 7.35 Plano- Intermezzo 8.30 Het Radloeymphonie- orkeet 10.2011.20 Optreden v. h. baret Wallins". BÊROMUNSTER. 539.6 M. 6 40 Pia norecital A 4-malns 7.10 „Die Fleder- operette van Joh. Btrausa. BOEDAPEST, 550.5 M.: 8 10 Zang: R. Felekl -5 8.10 Imre Magyarl'a orkeat 10.35 Danamuriek. HUIZEN. 301.5 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo foon 10.30 Morgendienst 11.00 Lezen van Chr. Lectuur 11.30 Oramofoon 12.00 Politieberichten 1215 Gramofoon 12.30 Het ensemble van der Horst 2.00 Uitzending voor scholen 2.35 Gra mofoon 2.45 Wenken voor de keuken 3.15 Cursus knippen en stofversierenHet Instituut E.N S.A I D. Tolsteegsingel 54 te Utrecht 4.00 Bijbellezing 5.00 Gra mofoon 5.15 Christelijk liederen uurtje: Joh. de Heer te Driebergen 6.15 Gramo foon 6.30 Vragenuurtje (le deel) 7.00 Politieberichten en Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 7.15 Gramofoon muzlek of ,,Eep kwartiertje Radio-Repor tage” 7.30 Vragenuurtje (2e deel) 8.00 Vaz Dias 8.05 De Chr. Zangver. ,,Soli Deo Gloria” te Noordwijk aan Zee 9.00 Sprexer namens het Christ. Nat. Vak verbond in Nederland 9.30 Gramofoon 10.00 Vaz Dias 10 05 Concert W. Cle mens. fluit, gebr. F. en J. Kerkhoff. viool en altviool 11.0011.30 Gramofoon. HILVERSl M, 1875 M.: VARA. 9 05 Voetbalmededeelingen 9.10 Tuirbouw- halfuurtje 9.40 Gramofoonmuzlek 10.00 Orgelspel. AVRO: 12.00 Klokken spel en uurslag van de Groote Kerk te Alkmaar 12 01 Disco-nleuws 12.30 Het Wiener Bohéme-orkest 2.00 Boe kenhalfuur 2.30 Het Omroeporkest on der leiding van Nico Treep. Solist: Ca- rel van Leeuwen Boomkamp, cello 4.005 00 (4 45 Sportuitslagen van Vaz Dias). Melle Weersma and hls Red. Whi te and Blue Acea. Zang: Ann Royce. VARA,: 5.00 Orgelspel 5.30 Voetbal van den dag 5.506.00 Jan van Zut- overdekte Tennishal te Amsterdam A.V.R.O: 8.00 Tijdsein Avro-klok. Vaz Dias 8.15 Het Omroeporkest onder lei ding van Nico Treep. Soliste: Vina Bovy, sopraan 9.10 Radio-journaal 9.30 Het Wiener Bohéme-orkest lO.Oo Gra- mofoonmuziek 1015 Jack Hylton en zyn band 11.15 Vaz Dias 11.20— 12.00 Gramofoonmuzlek. HUIZEN, 301.5 M. KRO. 9.30—0.45 Gramofoonmuzlek 9.4511 00 Hoogmis uit de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Beverwijk 11.0012.15 Gramo- foonmuziek 12.151.00 Lunchconcert door het KRO-Orkest onder leiding van Marinus van 't Woud 1.001 20 „Kard. Newman” van Prof. Paul Sobry, besproken door Plet Kasteel 1.202.00 Lunchcon cert (vervolg) .2002.30 Godsdiexiston- ierricht voor ouderen door D. Bort Pr. Leeraar aan het Seminarie Hageveld 2.303.00 Concert door het Harmonie-or- kest ,,8t. Gregorius de Groote” onder lei ding van Joh. Bonte 3.003.30 Gramo- foonmuzlek 3.304.Oo Harmonle-orkest „St. Gregorius de Groote” 4.004.15 Gramofoonmuzlek 4.155.00 Ziekenlof uit de kapel van Kweekschool ..Concordia” te 's-Hertogenbosch 7.457.50 Voetbal uitslagen van de R. K. F. 7?508.10 Van de Gazelle-rivier naar de Boven-Uele, door Dr. Paul Julien 8.108.15 Vaz Dias 8.159.00 Carla Rosen en haar Tzigane-orkest 9.009.15 Internatio nale Volksliederen door Milli Engelmann- Gillrath. A. d. vleugel. Fred. Boshart. 9 151000 Het KRO-Kamerorkest onder leiding van Johan Gerritsen. Solist: H. Cremers, cello 10.0010.15 Internatio nale Volksliederen (vervolg) 10.15 10 30 Het KRO-Orkest onder leiding van Johan Gerritsen 10.3010.35 Vaz Dias 10.3510.40 Gramofoonmuzlek 10.40 4tot 11.Oo Epiloog door het Klein Koor, on der leiding van Jos. H. Plekkers. N.C’R.V.: 8.30 Morgenwijding 5.00 Gramofoonmuzlek 5.20 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Rotterdam. BR18NEL I, 483.9 M. 10.20 v.m. Gra- mofoonmuziek 11.20 Concert uit de Brasserie „Torenkelder” te Antwerpen 12.20 Orgelconcert uit de kerk der E.E. P.P. Karmelieten te Brussel 1.00 Gra- mofoonmuziek 1.202.20 Het Salon orkest onder leiding van Douliez 5.20 Het Mickey’s Club-orkest onder leiding v. Hallet 6.20 Gramofoonmuzlek 6.35 Het Omroeporkest onder, leiding van P. Gason 7.35 Religieuze causerie 8.20 Het Radio-symphonie-orkest, met mede werking van Suzanne Gavre .zang. 10.20 tot 12.2o Ber. Dansmuziek uit het Ma gie Palace te Antwerpen. (Langenherg), 455.9 M.: [et Philh. Orkest uit Mannheim katholieke Morgenwijding 9.50 Het >porkest uit Stuttgart 11.20 •pkleinorkest 12? “7 icert uit Frankfort. BEROMVNSTER. 539.6 M. 6 20 Gra mofoon 7.20 „Haltet den Dieb”, detec- tlvereis door Zwitserland in den winter. Hierna dansmuziek 8.03 Orgelconcert 9.05 Het Omroeporkest. ROME, 420.8 M. 4 30 Zang 4.50 Het Lener-Kwartet 7.30 Oramofoon 8 05 Gramofoon 9.2010.20 Gevar. progr. TOULOUFE, 328.6 M. 6.30 n.m. Con cert 6.50 a''hrammelmusiek 7.35 Koor- concert 7.50 Mandoline-ensemble 8.50 Militaire muziek en operettefragm- 9 35 „Lohengrin”, opera van Wagner 10.50 Balalaikaconcert 11.10 Klankfilmïrag- menten 11.3511.50 Operetteooncert. LUXEMBURG, 1304 M.. 8.05 Oramo foonmuzlek 8.20 Persberichten. Ver volg gramofoonmuzlek 12.20 Middag concert door het Radio-orkest onder ding van Henri Persia. Ouv. .Norma” lini Lotusblume. Ohlsen. Manon Lescaut, Puccini. Lys de Prairie, Mills. Nlna-Nana, Micheli. Quellengelster, Hager. Vier Indi sche Liebeslleder, Woodforde, Finden. Die Fledermaus, Strauss 1.20 Koersen. Daar na: Gramofoonmuzlek 2.20 Koersen 4 05 Koersen 6.50 Concert- en Dansmu ziek 7.50 Sportberichten 8.00 Tech nische uitzending. Accordeon-soli door Marc Braun. Marsch, Holzmann. Morena mta. Tango. Lucchesi. Czardas, Monti. Danse villageoise. wals, Vandeputte Nana, Java. Brattl 8.20 Persberichten 8.40 Gevarieerd concert door het Radio-Orkeat onder leiding van Henri Pensis. En eeballa- dan Vaulet. Ay Royaume de Boudah, Ar- mandola. Vision de Keanne d’arc, Gounod. Hochzeltszug auf Troldhaugen, Grieg. Olseau d’Amour. Wood. Aubade, Caludi. Bur les Bords du Hoang-Ho. Königsberger. Kasperies Wochenende, Flamm 9.30 Vi ool* reel tai door Maurice Duparloir. Sonate, J. 8. Bach. Rive d’Enfant. Yaaye. Caprice viennols, KreUler. La Capricieuse, Elgar. 10 05 Tchechlsche Symph. muziek door het Radlo-Orkest onder leiding van Henri Pensis Sir.fonletta, Krejnct. Nocturne voor viool en orkest. J Irak. Le Secret, Sme tana 10.50 Dansmuziek. Blijmoedigheid Sint Franciscus is voor de massa misschien daarom mede zoo’n ge vierde heilige omdat hij ons de blij moedigheid als levensdeugd heeft voorgehouden. Hij wist in het leven het licht te zien en zong een hymne aan de zon. We moeten weten blij te zijn. Het is juist in depressietijden als welke we thans doorleven allemoo- digst door voorbeelden gelijk Sint Franciscus aangezet te worden de op geruimdheid als levensdeugd te be trachten. Want wat is het leven en wat is de wereld toch schoon, gezien door het oog van den Christen! Wanneer huldigen we gaarne een geleerde of een kunstenaar of een magistraat bij een of ander feest? Juist wanneer hij een hartelijke, vriendelijke mensch is die wat zon rondom zich verspreidt. „Wees blij moedig” zij de raad van dit kalen derblaadje. 1230 h„ gingen onderwater, om de boot af te trimmen in rustig water. Deden tevens de eer ste zwaartekracht-waarneming. Vervolgen koers langs de lichtschepen Royai-Souvereign en Owers. Te 9 uur van 24 November werd de reede van Funchal aangeloopen en gem?erd in het kleine haventje, genaamd Ponthlna-Bay. De Op 19 December werd door luitenant ter zee der 2e. klasse Ter Poorten een lezing gehouden over den tocht van de „Snip” en de rol. die H.Mj K XVIII daarbij zou vervullen. Hieraan zjj tegevoegd, dat door den luitenant ter zee Ter Poorten en de beide telegrafisten tijdens den overtocht van de „Snip” uitstekend en in spannend werk is verricht. Practlsch zijn zjj 24 uur achtereen bezig geweest. Het feit, dat er vermoedelijk in verband met de inrichting van de stationsafspraken wa ren gemaakt in een groot aantal verschillende golflengten, maakte het volgen van de verschil lende correspondentie zeer moeilijk en ver zwaarde het werk in D. T.-hut omdat de roep lijden niet allen bekend waren. Er moest dus „gezocht" worden, waarbij steeds verschillende spoelen verwisseld moesten worden en de zender toor nieuwe golflengten afgestemd. Dit blijven volgen van de correspondentie ook nadat de K 18 door de jBnlp” gepasseerd was, was nood zakelijk, ook door andere stations slechts een paar malen even iets van de „Snip” werd ver nomen. Bovendien vroegen andere stations ons voortdurend om nieuws over de „Snip”. De verbinding te, nadat de zender van het vliegtuig direct na het opstijgen gestoord is geweest, voor zoover hier was na te gaan, goed geweest, over het gedeelte waarover de K. 18 voor de gere gelde berichtgeving had te zorgen. Helaas was het op den avond van 19 December bijna voort durend bewolkte nemel. in tegenstelling met de vorige avonden. Dit maakte het werk van de luitenants ter zee Wytema en Marcus oog niet eenvoudiger, omdat zij voortdurend uitzien naar sterren, welke even dóór kwamen, om daaruit zoo nauwkeurig mogeljjx onze eigen plaats te bepalen. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 13 Januari de prijs van de vervoervergunning voor margarine B, bestemd voor erkende margarineproducenten, vastgesteld is op 75 cent per K.G. HILVERSUM. 1875 M. AVRO 8 00 a Gramofoon 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoon 10.30 Emile Kelïenaers draagt voor 11.00 Orgelconcert: Frans Hasse laar m. m. v. Dzjobs Ising, alt 12.00 ïlet Tuschlnski Select Salon-Orkest 1.45 Vioolspel: Harry v. d. Lijn met gitaarbe- geleidlng van Antonio Folcini; plano-spel: Hugo v. Dalen; afgewisseld met gramo- foonmuzlek 3.00 Vlaamse he volksvertel sels 8.30 Gramofoon 4.00 Het Om roeporkest o. 1. v. Nico Treep 4.30 Disco- causerie: Max Tak 5.30 Het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep 7.00 Gramo foon 7.30: G. de Josselin de Jongh over: „Leeuwen” 8.00 Vaz Dias 8.05 Wie ner Bohéme-orkest 8.50 Jack Hilton en zijn band 9.45 Gramofoonmuzlek 9.50 Studio-opvoering v. „De Pelgrim”, spel in één bedrijf door Charles Vlldrac 10.30 Wiener Bohéme-orkest 11.00 Vaz Dias 11.1012.00 Salon- en. dansmuziek door het ensemble Lajos Klss (Aansluiting met restaurant „Heek” te Den Haag)* e d n ti E n ii n r h r o c

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 10