ONS BLAD Van Cauwelaert afgetreden 'P I “I ill I I i 4 ii De uitslag van het Het nieuws van heden Saarplebisciet Een interview met Schacht 8 DIEPE INDRUK IN POLI TIEKE KRINGEN DE BAROMETER Hongarije’» ant woord Sabotage-proce» te Omsk Wolvenplaag in Roemenië h Zweedsche Rijks dag geopend g Niet bekend voor Dine» dagochtend 8 uur wat AD Duitschlanda weigering Koning Gustaaf Door koning Gustaaf 3i NORTH L lederen dag een aard beving Einde der Spaansche kabinetscrisis Zijn samenwerking met de Bank van Frankrijk Vliegongeluk boven het Bodenmeer Misdaad van Japansch tempelbewaker Wat de B ritte he démarche onhandig? BONNY VAN ZIJN AMBT ONTHEVEN DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN BROEDER-MISSIONARIS VERMOORD JOH. LAÜWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER i! AUe Japanners, die auto’s of motorfietsen bezitten, worden thans in een vrijwilli- gers-corps ingelijfd. Bij gevechten hoopt men hier een krachtigen steun aan te hebben V. Sommige Vlaamtche Kath, partij leider t meenen, dat in de aan vallen op hun voorman niet kan worden berutt STATE Politieke verrassingen te wachten Hij zou niet weten hoe het er thant in Duitschland uit zou zien alt hy niet zoo energiek opgetreden Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiianmiiiiii^ Verwachting: stormachtige, later afne- E mende Zuid-West, tot Noord-Westelijken wind, zwaar bewolkt met regen of hagel- buien, aanvankelijk zachter, later kouder. Verdere vooruitzichten: guur weer kans op nachtvorst. Zy dringen de ttallen binnen en verteheuren het vee ADVERTENTIEPRIJZENi Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 ap. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Per kwartaal voor Alkmaarf 2.— S’-chtt een wrakttuk gevonden Inwoner a van Unity zetten er hun klok op gelyk NOORD-HDLLANDSCH DAGBLAD ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 83 ge- de Indische Staatsregeling 11 et. ons Zal de staking te IJmuiden voorkomen worden? iets CAUWELAERT 9: I De Zeker aldus u 11 Jan. Stand op Zaterdag 9 aar 75*3 Varigo stand: 7693 kal- 275 pr(js- eens: pln- Jan. Te Omsk Is heden een tegen een groep Ingenieurs en SALAMOA iSamoa-ellanden), 11 Jan. iReuter) Een broeder van de Katholieke missie is met twee inlanders vermoord. In December is hier eveneens een Katholieke missionaris vermoord. Brandstichting In hotel te Bothoven; eigenaar heeft een bekentenis afgelegd. Wetsontwerp ingediend tot Wijziging der Pen sioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925. Onze Brusselsche correspondent seinde (Ld. II Jan.: PARIJS, 10 Jan. (Reuter De minister van Binnenlandsche Zaken heeft den door de 8ta- vlsky-affalre zoo berucht geworden polltie-in- specteur Bonny van sijn ambt ontheven. De conferentie der Kleine Entente te Tolheek weer beëindigd. Voornaamste pant bespreking van het accoord van Rome. Dankbetuiging van de K.L.M. voor de deelne ming bjj de -Uiver'-ramp. 3E 19200 —2.10, kg 230 nsche 1.00— Uitslag van het Saarplebisciet niet bekend veer Dinsdagochtend 8 uur. In de sitting van den Volkenbondsraad is Vrfj- dag de overleden president van het Perm. Hof van Int. Justitie Adats# herdacht. Koning Gustaaf opent den Zweedaeben Buks dag. van 5 J'j ‘dam Jes”, J. even ital) iond. olla- door men. Het Prof, it te n” 10. Br. -21.90. -23.90, -9,40. ulgen pond, elilng em n cent, idem 8b. 1.30— kool t kool 130. 40. M. C 1.101 i’oo— 0.70—- i i ge il en i vet- i.OO— 40.00, larlge LOG— ossen en 40 lapen. 14- 35.00 MOSKOU, 1/ proces begonnen technici van de locomotieventabriex Rudsutak te Omsk, die beschuldigd worden van econo mische sabotage en contra-revolutionnalr op treden. Eenige beklaagden zouden o.m. gepoogd nebben de vervaardiging van locomotieven te verhinderen. Verder zouden zij fascistische mee rlingen hebben verkondigd en In contact hebben gestaan met contra-revolutionnalre elementen. Voor deze misdaden staat de dooostraf of een minimumstraf van 10 jaren gevangenis Het proces zal 10 tot 12 dagen duren voor den Het liberale „Laatste Nieuws" schrijft, dat naast de aanvallen van flnancleelen kant, er ook nog wel zijn, die In den persoon van minis ter van Cauwelaert de Vlaamsch-gezlnden wil len treffen. Het ontslag van minister van Cauwelaert heeft in politieke kringen veel ophef ge maakt, want ontegenzeglijk is hij een der belangrijkste leidende figuren. Door een Journalist ondervraagd, beeft minister van Cauwelaert verklaard, dat h(j rijn vrijheid terug nam om zijn familie en zich zei ven te verdedigen. De lastercampagne die vroeger tegen hem in kleine chantage- blaadjes waa ingezet sloeg den laatsten tijd naar de groote pers over. Reeds stond zijn besluit sedert een paar dagen vast. Zijn politieke vrienden hadden zich echter tegen dit plan om af te treden verzet. Nu de perscampagne heeft geleid tot een onder soek door het gerecht, dat thans op eigen initiatief zijn onderzoek sou zijn begonnen, verklaarde minister van Cauwelaert, dat hem geen andere weg meer open bleef, dan sijn vrijheid van handelen terug te nemen. De eerste minister heeft zjjn collega’s mede gedeeld. dat verleden Woensdag de heer van Cauwelaert hem den wensch had te kennen ge geven den Koning zijn ontslag aan te bieden, daar de minister van Landbouw en openbare werken opnieuw zijn vrijheid wilde hebben, ten einde zich zelf en de zijnen te verdedigen tegen de aanvallen, die den jongsten tijd tegen hem werden gericht. zet Sauerwein zijn verslag voort denkt ook dr. Schacht dat eenige der in de bank van Frankrijk of in de kous van den Eranschen burger slapende mllliarden den wereld toestand een ander uiterlijk zouden ge ven, wanneer men ze In omloop zou brengen Minister van Cauwelaert is destijds zelf uit de bankunie getreden. Deze bankunle, die overi gens door de crisis zware verliezen heeft ge leden, werd, in overeenstemming met de vol- machtbesluiten. gesplitst. Op 26 November 1934 ontstond dan ook de Antwerpeche Deposltobank waarvan de zoon van den heer van Cauwelaert gedelegeerd beheerder werd. Het kapitaal werd vastgesteld op tr. 10 millioen, waarvan tr. 2 millioen werd volgestort. De ..Libre Belgique” vindt, dat de positie van minister van Cauwelaert onhoudbaar was. om dat bet kapitaal der Antwerpeche Depoalto- bank werd gefourneerd door de „Crédit Généra) Industrie!” filiaal van de Algemeene Bankver- eenlging, die door den Belgischen Boerenbond wordt gecontroleerd, benevens door importeurs van graan, rogge, boter enz. Tegen de inter ventie van de „Crédit Général Industrie!’ wordt bezwaar gemaakt, omdat de Boerenbond steun heeft aangevraagd aan den door de regeering pas ingestelden Centralen dienst voor het kleine spaarkapitaal. Op deze wijze zouden die steun- Vervolgens sprak dr. Schacht het vermoeden uit. dat veel op hem gescholden werd. Daarop kon hü slechts verklaren, dat de tegenwoordige toestand hem zjjn strengheid oplegt. Hij wist niet, hoe het er thans in Dultschland uit zou zien, wanneer hü niet zoo energiek sou hebben doorgetast. Met den dag. waarop de algemeene wereldtoestand zich wijzigt en hij niet meer aan de Dultsche schulden behoeft te denken, zal hjj den volgenden morgen het Dultsche be drijfsleven en de devleaenclrculatle bevrijden van de beperkingen. De schulden echter moet en wenscht hü te betalen, doch hü kan dit slechts, wanneer de financieele voorschriften uitgevoerd. Den lijdensweg wil hü niet weer betreden. TOKIO, 11 Jan. (Reuter). Bü Nara, ten Oos ten van Osaka, heeft een ontslagen tempelbe- waarder een ontzettende misdaad gepleegd. Hü vermoordde in den tempel de vier leden van de prlester-famille. waarna hü den tempel in brand stak. De dader meldde zich daarop bü de politie volkomen worden der credletpolltiek -350, Witlof 1.00—I 5.00— 1 .SO IT.40, Klee- Mot •12.00, 13.90, GENèVE, 11 Jan. Het Hongaarscne antwoord aan den Volkenbond inzake het resultaat van het door de Hongaarsche regeering Ingestelde onderzoek betreffende de Joego-Slav>sche klacnt over Janka Puszta zal. naar verluidt, eerst in bet begin van de volgende week aan de bevoegde Volkenbondslnstantie worden overhandigd. Men heeft heden den indruk, dat de kwestie mogelük niet meer op het program van de huidige raads zitting geplaatst zal worden, waarop ook iet bericht wijst, dat de Joego-Slavische minister president Jeftltsj waarschünlük niet meer naar Genève zal komen. In Joego-Slavische kringen beweert men, dat Hongarije door achterhouding van zün antwoord het onmogelük gemaakt heeft het nieuwe me morandum tüdig zoo grondig te bestudeeren. dat een discussie voor den raad thans waarde zou hebben. PARIJS, 11 Jan. De Faris Soir” publiceert een interview dat de Dultsche minister van Economische Zaken en Rüksbank, president Dr. Schacht aan Jules Sauerwein heeft toegestaan. Dr. Schacht verklaarde In dit onderhoud os. dat Dultschland zoo spaarzaam mogelük moet omgaan met zün bultenlandsche deviezen en moet verhinderen, dat de Mark in het buiten land in omloop is. zoolang Dultschland ge dwongen i* op ds basis van den goederenruil van de nand In den tand te leven. MADRID, 11 Jan. (Reuter.) De minister president verklaarde aan de vertegenwoordigers der pers, dat hü met den leider der Kath. Volkspartü Gil Robles was overeengekomen de huidige constellatie te handhaven. Door dit besluit wordt formeel een einde ge maakt aan de latente crisis in het Spaansche kabinet. De vertegenwoordiger van Hongarije in den Volkenbond F. v. Eckhardt, heeft te Weenen een voordracht gehouden over „Het Vredes-probleem in het Donau-bek- ken”. Von Papen; de Amerikaansche gezant Messer smith; bondskanselier dr. Schuschnigg en minister Fey luisteren aandachtig toe Moeilijke redding bij nachtelijken brand Eernewoude (Fr.)kindje ernstig gewond. Groote brand in *n vlasschuur te BarendrechL Te Moskou. Kiew. Leningrad. Charkow en andere plaatsen zün 90 personen gearresteerd die behooren tot de levensmlddelent' ijfts en er van beschuldigd worden de voorschriften tot afschaffing van de broodkaarten te hebben ge saboteerd en daarmee de broodvoorziening voor de bevolking hebben bedreigd: De voormalige voorzitter van de communis tische Internationale. Ztnovjef. en de voor malige plaatsvervangende voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Soviet-unie, Kemenef. zün op instigatie van de bevoegde partü-instanties van de lijst der mecewerkert van het voornaamste partü-tiidschnfi „Bolsje wiek”. het orgaan van de communls’lsc.te partij der Sowjet-unle ea van de Komintern, ge schrapt. De Engelsche minister van bultenlandsche zaken Sir John Simon heeft hedenavond aan Engelsche journalisten verklaard, dat hü voor het geval van een duidelük resultaat van het Saarplebisciet er groote waarde aan hechtte, dat de Volkenbondsraad dan zoo spoedig moge- Hjk een beslissing over het lot van het Saar gebied sou nemen. Om dese reden wil hij ook aoo spoedig mogelijk de volgende week weer naar Genève terugkeeren. STOCKHOLM. 11 Jan. Hedenmiddag te de Zweedsche Rüksdag door Koning Gustaaf op de gebrulkelüke wüze geopend. In zün troonrede zei de koning over de bul tenlandsche politiek slechts: „Zwedens betrek kingen tot de ouitenlandsche mogendheden zün goed.” Voorts wees hü op de economische ver betering van de laatste jaren. Intusschen moe ten nog uitgebreide maatregelen tot bestrij ding van de werkloosheid en tot steun aan land-, boschbouw en visscherü getroffen wor den. Den Rüksdag zal in den loop van het jaar een wetsontwerp worden voorgelegd inzake economische strijdmiddelen. Een dergelüke wet wilde men In sommige kringen reeds jaren lang ter bescherming tegen de acties der vak bonden. Uit de ontwerpbegrooting blükt, dat zü door het terugloopen van inkomsten en uitgaven met een bedrag dat 40.9 millioen kronen lager dan verleden jaar s,ult. altijv 6060 gelden naar de Antwerpsche Deposltobank af vloeien. Het feit, dat ook kapitaal werd gefourneerd door importeurs van diverse goederen, die hun invoervergunningen van het departement van Landbouw moeten krijgen, wordt verder tegen minister van Cauwelaert uitgespeeld. Van eenige machts- of gezagsmlsbrulk door minister van Cauwelaert wordt echter In geenen deele ge rept. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Adminiifratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS» Voor buiten Alkmaar. f 2.85 'Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de KV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem BAZEL. 11 Jan. (Reuter). De Baseler Nach- rlchten publlceeren een bericht over een vlieg tuigongeval boven het Bodenmeer. Een vlieg tuig sou daar uit een hoogte van 260 M. in het meer zün gestort, ter hoogte van Uttwll. Een vlsscher, die het ongeval zag gebeuren, trachtte nog op de plaats des onheils Iets te vinden, doch slaagde er slechts in een wrakstuk op te vlsschen. dat hü naar Uttwll bracht, waar hü het aan de douanebeambten overhandigde. O. per •6 va- evoerd ilsprüs oo ischt- 5t-, 50 a 12.5 Hongarije's antwoord op de Joego-Slavische klacht betreffende Janka Possta wordt begin volgende week te Genève overhandigd. Schacht geïnterviewd door den Franschen jour nalist Jules Sauerwein. PARIJS, 11 Jan. De afwüaende houding van de Dultsche regeering inzake het Engelsche verzoek een vertegenwoordiger, naar Genève to zenden, wordt door de Fransche bladen bespro ken en daarbij wordt opgemerkt dat de vrede lievende woorden en verklaringen der Dultsche persoonlijkheden slechts leege woorden zün en men thans bij de eerste gelegenheid die zich voor Dultschland aanbiedt em dese woorden ia daden om te letten het bewtys vindt, dat er in werkelükheld niets vèrandkrd is. Het Journal des Débats noemt den Engel- schen stap onhandig. Dultschland heeft den Volkenbond vrijwillig verlaten en moet uit eigen beweging terugkeeren. Het schünt echter of de Engelsche regeering er op doelt Frankrfjk af te brengen van «ün nota van 17 April. pe weigering van Dultschland om deel te nemen aan de zitting van den Volkenbond in zake het Saargebied, heeft In Engelsche regee- ringskrlngen. naar de „Press Association" bericht, geen groote verrassing gewekt. De „Evening News" critiseert in zün hoofdartlkei van heden de Engelsche démarche te Berlijn en schrüft. dat zelfs de Times, die anders met minister Simon door dik en dun gaat, het ant woord als onvermüdeUJk heeft aangeduM De Engelsche generale staf te Saarbrücken heeft hedenochtend een persconferentie be legd, waarin de taak van de internationale troepen uiteen te gezet. Hierin werd medege deeld. dat een deel der troepen na de stem ming de stembussen naar Saarbrücken zal overbrengen. Verder is de aanwezigheid van de troepen geen bedreiging, zü zullen slechts optreden wanneer de politie eventueels onlusten niet meer baas kan en dan alleen op verzoek van den directeur van binnenlandsche zaken van de regeeringscommlssie. De rijksminlster van Binnenlandsche Zaken, dr Frlck. heeft aan den Rüksbond van Dultsche ambtenaren een schrijven gericht, waarin hü verklaart, dat leder Dultsch ambtenaar tn het Saargebied na de wederinlüving van het ge bied bü het Rük met volle garandeerlng van zün rechten weer In het vaderland zal worden opgenomen. met het tellen Maandagavond den begonnen, en Dinsdagmorgen om 8 den bekend gemaakt. Dr. Schacht wenschte voorts, dat de handel tusschen beide landen In den vorm van een goederenruil en niet in den vorm van finan cieele transacties op grond van credleten zich zou ontwikkelen. Voorts Is hü van opvatting, dat de politici door overeéhkomsten over de bewapeningen en de veiligheid, een atmosfeer van vertrouwen moeten voorbereiden, zonder welke de toenadering niet de gewenschte ge volgen zou hebben. Wanneer de Fransch-Dult- sche betrekkingen op alle gebied door denzelf- den geest gedragen zouden worden als de be trekkingen van dr. Schacht tot de Bank van Frankrük. dan zou een geheele reeks van pro blemen, welker oplossing thans moellük lükt. gemakkelük geregeld kunnen worden. Büna dagelüks telefoneert zün bestuur met de Bank van Prankrük en men werkt vol ver trouwen en vrlendschappelük met elkander. Spr. had dat jarenlang met Moret. tot dusver gouverneur van de Bank van Frankrük. gedaan en hoopt ook met den nieuwen gouverneur. Tannery, zoo te kunnen voortgaan. Verlaging valt het mengpercentage. Binnenkort nitkeering uit de opbrengst der extra-beffipg op den export van zniveiprodweten. De Belgische Minister van Openbare Werken en Arbeid, de vroegere burge- meeeter van Antwerpen, Van Cauwelaert, heeft heden zjjn ontslag ingediend. Wüziging van voorgesteld. Storm waarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt d.d. 11 Januari E te 15 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit Zuld-Westen". ^IIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlIllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIII^ Zon op 8.08 - onder 4.09 - Licht op 4.39 Maan op v.m. 10.49 onder v.m. 1.06 Volle Maan 19 Januari BOEKAREST. 11 Jan. (Reuter.) In geheel Roemenië zün zware sneeuwstormen voorgeko men, die bet verkeer op de wegen en het trein verkeer ernstig belemmeren. Uil rerschlllende plaatsen wordt gemeld, dat groote troepen wolven zün opgedoken. In een dorp nabij Slstntza drong een troep van circa veertig wolven binnen, waarop de Inwoners de huizen binnenvluchtten. De wolven drongen talrijke stallen binnen en verscheurden het vee. Een tienjarig meisje, dat zich op straat bevond, viel aan de honge rige dieren ten prooi. Een boer, die met zün slede op weg was naar het dorp. Het zün paar den in den steek, en vluchtte In een boom Den volgenden dag vond men hem bevroren in de takken van den boom. De paarden waren door de wolven verslonden. sterke vorst heeft verschillende men- schenlevens geëlscht. Twee Roemeensche grens beambten aan de Dnjestr-grens zün doodge vroren. Ingaande op de aanvaardbare redenen heeft de eerste minister den heer van Cau welaert de gevoelens van waardeering en sympathie van zün collega's betuigd De minister van Bultenlandsche Zaken heeft zich bü de woorden van den heer Theunls aangesloten. Sommige Vlaamsche Katholieke partij leiders zün de meenlng toegedaan, dat in de aanvallen op den Vlaamschen Katho lieken voorman niet zonder meer kan wor den berust. Indien dit solidariteitsgevoel vaste vormen aanneemt, zouden verdere poli tieke verrassingen niet uitgesloten zün. In het verdere verloop van het onderhoud wees dr. Schacht op een radlo-rede. gehouden voor den Franschen zender van Straatsburg, waarin de Saarbevolking opgeroepen was de Fransche francs tüdig op te ruimen, aangezien zü anders door de rijksregeerlng tn beslag zou den worden genomen. De spreker heeft daarbü alleen maar ver geten. dat volgens de Dultscb-Fransche over eenkomst Frankrijk voor zün domaniale mü- nen slechts zooveel francs in contanten zal ontvangen als zich in het Saargebied bevinden en het resteerende bedrag tn kolen moet aan vaarden. Het ligt echter voor de hand, dat Frankrük contanten prefereert. De spreker voor den Straatsburgschen zender heeft derhalve door zün uiteenzettingen Frankrük self nadeel be zorgd. Dr. Schacht heeft deze tegenspraak me degedeeld aan de Bank van Frankrük en sinds dien hebben deze raadgevingen opgehouden. Al deze aangelegenheden kunnen gemakkelük geregeld worden, wanneer men elkaar begrijpt en elkander wederkeerlg acht. Sauerwein trekt uit het onderhoud de con clusie, dat de Dultscb-Fransche economische betrekkingen zeker nog verder zouden kunnen worden uitgebreid, maar alleen onder voor waarde, dat Frankrük sterk te en dat het met evenveel deskundigheid en wilskracht als Dultschland geregeerd wordt. UNITY (Saskatchewan, Canada) (Reuter.) Gedurende minstens twee jaér wordt hier In de nabüheld eiken morgen een aard beving gevoeld, met zulk een regelmaat, dat de bewoners van het gebied er hun klokken op gelük zetten. De aardbeving begint om 3.45 in den morgen en wordt gevolgd door een gerommel, dat vüf- tien minuten aanhoudt. Deskundigen zün tot de overtuiging gekomen dat de schokken veroorzaakt worden door gas sen, welke zich hebben gevormd in de oliebron nen. die zich daar onder den grond bevinden. In het voorjaar wil men olieboringen verrich ten op de plaats waar de schokken het hevigst zün. Terzelfdertüd. dat hü den minister-pre sident zün ontslag aanbood, verzocht hü den voorzitter van de Katholieke Unie zoo spoedig mogelük een enquête over zün ge val te openen. De .XJbre Belgique” die in de laatste da gen de campagne tegen minister van Cauwelaert heeft ge leld. schrijft heden, dat de onkreukbaar heid en eerlükheid van minister van Cauwe laert als particulier persoon volkomen onaan getast blüft. Het blad maakt echter uitvoerig gewag van de vüandschap die tusschen oud- minlster Sap en minister van Cauwelaert was gerezen. Deze vüandschap zou aan de gebeur tenissen van heden niet heelemaal vreemd zün Op directe wüze blükt thans minister van Qau- welaert niets ten laste te zün gelegd. SAARBRÜCKEN, I I Jan. (Reuter) Naar heden officieel aan de inter nationale pers wordt medegedeeld, zal het resultaat van de volksstem ming in het Saargebied niet acht uur Dinsdagmorgen van .Wartburg" worden bekend maakt. Het gebouw zal worden be waakt door Britsche troepen, die vanaf Zondagavond gewapend zul len zün met de bajonet op het ge weer. Een nader Reuter-bericht meldt, dat de stemmen om uur zal wor- het resultaat dan uur zal wor-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1