Staatkundige problemen 1 I I. Verbunt - ven Dijk ^KAiswijnen. Codslampolie, Kerk, kunst op elk gebied urg, Casthuisstr. 64 Medische kroniek Het conflict te IJmuiden Mariniers gereed hun taak voor Pensioenen spoorwegambtenaren i ■f if I? WETSWIJZIGING VOOR GESTELD HONIG S - BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL nl' lp r I ZATERDAG 12 JANUARI 1935 IDEEËN Kalk Geen staking? aangewezen rayon Duisternis en bittere kou MERKWAARDIGE WIJDING Ki Minder pensioenlast H erleidingspercentage Nieuw artikel hggv* Herziening pan de grondslagen dient te wbrden bevorderd Korting op loopende pensioenen i 1 w" - It f» f 348, ‘i Maandag nemen de hoofdbesturen der vakorganisaties hun beslissing De uitkeering uit de werkloozenkas Vrydagavo^ laatste nachtelyke oefening in hun voor Zondag IK Restaurant DORRIUS 0^ nen i LIBRA. 1 t hü 4 I i ifl TH. H. SCHLICHTDiG Op de Oost-Pruisische Schichau-werf is een baggermachine gebouwd, die wel de grootste ter wereld is. Zij is bestemd voor China, 'waar zij bij Shanghai gebruikt zal worden in de Wangho-rivier van waar zij httfciBuir gevoeld, dat de normale spon ning tumchen salaris en pensioen afneemt, hetgeen tot onbillijke vertioudingen leidt tusschen het in dienet zfjnde personeel en de gepenaionneerden. der het herleldlngspercentage worden geen dan zal bedragen voor: a. pensioengrondslagen 1 JuU 1922—1 Januari 1924 De voorgestelde regeling aal voor het eerste jaar een vermindering van pensioenlast mee brengen, die op ongeveer f 1.400.060 wordt ge raamd. Ét Omgekeerd dient thans op ruimere schaal de mogelijkheid te worden geopend om de pensioe nen meer met het sterk gedaalde prijspeil In overeenstemming te brengen, teneinde aldus te voorkomen, dat met het betalen van te hooge pensioenen wordt voortgegaan. Na de verlaging met 9pCt. der bezoldiging, Ingevoerd op 1 Januari. 1924, zijn op 1 April 1933 en op 1 Mei 1934 nieuwe verlagingen van 8 en 4 0Ct. In werking getreden. Ten aansien van een groot deel der loo- Thans heeft de Minister van Blnnenlandsche Zaken. Ged. Staten verzocht, den gemeentebe sturen te doen weten, dat er voorshands geen bedenking tegen bestaat, dat onder de aange geven voorwaarden, ook gedurende de verdere trekkingsperiode dus óók na 31 Dec. JJ. toeslagen als bovenbedoeld worden verstrekt. Dit doel kan worden bereikt door het op nemen van een nieuw artikel 80a. waarbij aan Ingediend Is een wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de Spoorwegambte naren 1925. Zoodoende werd er naar gestreefd, de loonen te doen passen bij de wisselende conjunctuur, al kon bet doel gelijk blijven van het reëele inkomen slechte gedeeltelijk warden bereikt. De mogelijkheid hiertoe te bij de pensioenen slechts In beperkte mate gegeven, omdat zij gegrond zijn op in het verleden liggende onver- anderlijke salartenormen. Dit bezwaar klemt vooral, nu in den laatsten tijd verschillende ver lagingen elkaar In vrij snel tempo zijn opge volgd. Intusschen dient te worden afgewacht, welke houding zal worden ingenomen door het Comité van Actie, dat door leden van den Centralen en van den Ohristelijken Bond te gevormd, welke actie geheel omgaat bulten de leiding der belde organisaties. IJmuiden leeft In spanning omtrent de Maan dag as. door de betrokken arbeiders te nemen beslissing. De Ingevoerde loonsverlagingen van 9 pCt. per 1 Januari 1924 van 8 pCt. per 1 April 1933 en van 4 pCt. per 1 Mei 1934 zullen tot één verrekend, het- (Van onzen specialen verslaggever) SAARBRUCKEN, Vrijdagavond.- Vrijdagavond hebben wjj de laat ste oefening bij gewoond van de Mariniers in het gebied, ZondSg tijdens de stemming dienst Tenslotte zij er op geweien, dat bij het oor deel van de vraag, of en in hoever pensioen grondslagen herziening behoeven, uitsluitend de loonregeling en de daarin aangebrachte of nog aan te brengen wijzigingen als maatstaf worden aangelegd. De Commissie van Bijstand, bedoeld in ar tikel 5 der wet, te over de wijziging geraad pleegd. De besturen van de Vakorganisaties werknemers hebben gisterennamiddag met bestuur van de Reedersvereenlglng te IJmuiden geconfereerd, in verband met de beslissingen, welke In de Donderdag door de Feeders ge houden vergadering zijn gevallen. In mindere mate doen zich overeenkomstige moeilijkheden gevoelen ten aanzien van hen, die den pensioengerechtigden leeftijd genaderd zijn. Een en ander achten de ministers van Water staat en vaa Blnnenlandsche Zaken te minder verdedigbaar, omdat de werkelijke waarde van bet geld In de laatste jaren sterk te gestegen, welke omstandigheid op de regeling der sala rissen wet, doch op de pensioenen niet of slechte zeer geleidelijk haar invloed doet gel den. In de praktijk te reeds gebleken; dat bij sterk opwaartsche beweging der conjunctuur de reeds toegekende pensioenen niet op bet oude peil gehandhaafd konden blijven. Gewezen z(j op de overeenkotpsten, bekrachtigd bij de wet van 11 Juni 1921 waarbij de op 1 Januari 1920 loo pende pensioenen met 40 pCt. zijn verhoogd. Van het vermelde onder a zal alleen worden af geweken ten aanzien van de pen sioenen, die uitsluitend worden berekend naar den laatsten pensioengrondslag. In welk geval als aanvangsdatum wordt aan genomen 1 Januari 1921, omdat de genoem de billijkheidsoverweging In dit geval niet geldt. Op de daarvoor in aanmerking komende reeds toegekende pensioenen zal dan ge kort worden een zoodanig bedrag, als het betreffende pensioen minder zou bedragen bij berekening met Inachtneming van de pensioengrondslagen of bezoldigingsbedra gen, zooals zij nader geacht worden te zijn vastgesteld. I» De leden zullen daarover direct na Maandag as. door de hoofdbesturen worden Ingellcht. Tot zoover het communiqué, dat over de be sprekingen tusschen het bestuur der Reeders- vereeniglng en de besturen j^an den Ned. Bond van Fabrieks- en Vakarbeiders en den Modernen Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders gisterenmiddag zjjn gevoerd. Uitgegaan zal worde® van de loonregeling vap 1 Januari 1921, zoodat pensioengront&lagen of hetgeen daarvoor in aanmerking komt over tijdvakken vóór dien datum in leder geval bul ten beschouwing blijven, wijl het thans geldende loonpeil nog aanmerkelijk hooger te dan het destijds geldende. Op dien grond zal tevens, ofschoon het loonpeil van 1 Januari 1921 tot 1 Januari 1924 ongewijzigd heeft gegolden, als aanvangsdatum voor herleiding van pensioen grondslagen worden aangenomen de daartus- schen juist het midden houdende datum van 1 Juli 1922. Zoodoende zal In voldoende mate rekening worden gehouden met den Invloed, dien de lagere loonen van vóór 1 Januari 1921 op de berekening van de In aanmerking ko mende pensioenen hebben gehad. de Kroon de bevoegdheid wordt gegeven om, indien wijzigingen der loonregelingen voor spoorwegambtenaren daartoe aanleiding geven: a. vroeger vastgestelde pensioengrondslagen, of hetgeen Ingevolge artikel 89 als zoodanig behoort te worden aangemerkt, te herzien zoo wel met het oog op de nog toe te kennen pen sioenen als wat betreft reeds toegekende pen sioenen; b. bijaldien van de onder a bedoelde bevoegd heid gebruik wordt gemaakt, tevens te bepalen, dat op reeds toegekende pensioenen een met de herziening overeenkomende korting zal wor den toegepast of toeslag worden verleend. Wat de reeds Ingetreden loonsverlagingen aan gaat, ligt het In de bedoeling, met gebruik making van het voorgestelde artikel 80a, op den volgenden voet herziening der pensioen grondslagen te bevorderen. In op Maandag as te beleggen vergaderingen van de hoofdbesturen der arbelders-organtea- tles zal In verband met de aan de vertegenwoor digers van de hoofdbesturen gedane mededee- llngen worden beslist over het door de hoofdbesturen dier organisaties In te nemen standpunt. Bjj dit alles blijft dan nog deae vraag on beantwoord: kan een felle, economische crisis ook geen ernstige staatkundige fouten bloot leggen, fouten ook in het regeeringssysteem? Natuurlijk; de geschiedenis geeft er vele voor beelden van. Maar men zal dan, zooals wij bo ven reeds zelden, wel moeten nagaan, of het hier gaat om het systeem zelf of om de toevallige uitwassen daarvan; met andere woorden of het noodlg Is van systeem te veranderen of het be staande uit te zuiveren. Een eeuw geleden te na de Fransche omwen teling trapsgewijze In heel de zoogenaamde be schaafde wereld het constitutioneels regeerstel- sel met het .parlementaire systeem ontstaan. Niet geheel ten onrechte wordt daarop In onzen tijd vooral onder den invloed der economische crisis heftige critlek uitgeoefend. Het is echter fout het voor te stellen alsof dat stelsel zoo maar opeens uit de lucht te komen vallen en maar weer zoo spoedig mogelijk door een ander ver vangen moet worden. In Engeland toch was het parlementaire stelsel al lang een beproefd re geeringssysteem gebleken alvorens het op het vaste land van Europa zijn entree deed. En ook hier was het geen nieuwe vinding, maar de natuurlijke overgang van wat In eeuwen ge groeid was. De volksvertegenwoordiging, door algemeen kiesrecht bijeengebracht, naast een staatshoofd, dat den eed op de grondwet heeft afgelegd, is de laatste schakel in de ontwikke ling van den mensch uit slavernij en lijfeigen schap tot het vrije burgerschar), eerst onder een souvereinen vorst dan onder een staats hoofd, gebonden door een grondwet, t Is on loochenbaar, dat die volksvrijheden tot ernstige uitwassen voerden. De parlementen waren vaak verre van voorbeeldige regeerlngscolleges en de waardigheid van het gezag leed ernstig onder het hunkeren naar de kiezersgunst door de ge kozenen. Anderzijds heeft datzelfde democrati sche regeeringssysteem een zóó snelle volksont wikkeling en volksverheffing tot stand gebracht, als bij een ander stelsel allicht niet zou zijn ge beurd. Verbetering van het volksonderwijs en de volkshuisvesting en tal van sociale voorzie ningen zjjn onmiskenbaar vrucht van de zelf- regeering. Daarnaast zjjn In vele landen en niet het minst In het onze een vrije geestelijke ont wikkeling en een katholieke machtsontplooiing mogelijk geweest, waarvan een eeuw geleden nie mand had durven droom en. Nu zijn er die dezen tijd rijp achten om de volksvrijheden weer op te geven en terug te kee- ren naar het absolutisme van den éénen leider, erger dan in den tijd van het absolute koning schap. Het te inderdaad denkbaar, dat de volks rechten zóózeer worden misbruikt en dat de anarchie zóó driest den kop opsteekt, dat orde en welvaart alleen te redden zijn door een straf, eenhoofdig bewind. De groote nadeelen hiervan zijn dan te verkiezen boven de nog ernstiger ge varen, dreigend In een overheersching van de proletarische dictatuur. Maar zóó ver te het In de meeste Europeesche landen en zeker in het onze niet gekomen. Daarom te elk streven naar een vernietiging onzer eenmaal gevestigde volks rechten en een overgaan naar een dictatuur in ons land, zacht gezegd, onverantwoordelijk. De ook hier bestaande parlementaire uitwassen kunnen af gesneden worden; wie de parlemen taire geschiedenis van de laatste kwarteeuw kent ziet nu reeds In de eigen volksvertegen woordiging aanmerkelijke beterschap, vooral In versobering der discussies. Zonder eenige om wenteling of ingrijpen In bestaande rechten kan het openbaar gezag gemakkelijk versterkt wor den. Daarom Is leder streven naar een ander re geeringssysteem, zooals gezegd, onverantwoorde lijk. Voldoende aanleiding daartoe ontbreekt ten eenen male en het buitenland heeft geleerd, dat het risico hetwelk vooral katholieken, bjj zulke polltirite experimenten foopen, zeer groot is. „Wanneer in een land met gemengde bevol- klng als het onze schreef het Nederlandse!) den vastgestelden pensioengrondslag of (afge rond) 89 pCt. c. pensioengrondslagen over tijdvakken van 1 April 1933—1 Mei 1934 98/100 van den vast gestelden pensioengrondslag of 96 pCt. raten te waarschuwen, dan om zich op te wer- pen als strijders tegen de reclame voor nutte- looze preparaten. De middelen, die op de markt geworpen worden, waar veel reclame voor ge maakt wordt, en waarop veel geld verdiend wordt, zijn zeer vaak onwerkzaam. Zoo ook de reclame voor kalk. Het wordt door het publiek, meestal als een duur preparaat, bij massa's verslonden, want het te overal goed voor. Ge lukkig- te het niet schadelijk. Kan Ik dus van bet algemeen gebruik geen goed zeggen, kwaad mag ik er ook niet van spreken. Ik heb dit dus niet geschreven om het gebruik er van tegen te gaan. De reclame beeft een krachtiger stem dan ik. Eenigen tijd geleden deelde de Minister van Blnnenlandsche Zaken aan de colleges van Ged. Staten mede, dat hij noch zjjn ambtge noot van—Financiën er bezwaar tegen hadden, dat door noodlijdende gemeenten en door gemeenten, welke een gedeelte der crisiswerk loosheidslasten hebben „uitgestooten”, gedu rende de maand December Jl. een toeslag werd verstrekt op de ultkeeringen uit de werkloozen- kassen, voor zoover toestemming van den Mi nister van Sociale Zaken werd verkregen. In- dlen bij laatstgenoemden Minister daartegen evenmin bezwaar bestond, werd ook goedge vonden. dat In den kastoeslag de brandstoffen en huurtoeslag werd begrepen. Al blijven in zoover overwegingen, ontleend aan de flnancieele positie bjj het Spoorweg- - - - pensioenfonds In beginsel bulten beschouwing.] tyn schadelijke prepa- nu blijkens de tweede wetenschappelijke balans - - van dat fonds een toeneming van het tekort met ongeveer 49 millioen. wordt becijferd, te hierin een reden temeer gelegen om niet te blijven doorgaan met betaling van pensioenen, die, naar hun koopkracht gemeten, meer en meer aan den hoogen kant geraken. over tijdvakken van 91/100 x9 2/100 x 96 100 van den vastgestelden pensioengrondslag of (afgerond) 81 pCt. b. pensioengrondslagen over tijdvakken van 1 Januari 1924-1 April 1933 92/100 x 96/100 van Episcopaat verleden jaar in zijn vastenmande- ment een ongecontroleerde macht alles be stuurt met miskenning van alle ander recht, kan volstrekt niemand voorzien, waarheen dit, wel licht ook tegen de bedoeling der leiders zelf in, voeren kan en hoeveel goed, zelfs bij een kort stondig bestuur, belemmerd of zelfs voor goed vernietigd kan worden.” De jongste geschiedenis van het land aan onze oostergrenzen heeft de juistheid van deze uitspraak volkomen bevestigd. Wjj weten, dat wjj het onderwerp hiermee niet hebben uitgeput; dat speciaal ten opzichte van de „partijen’'-regeering als beletsel van een natlonalen opbloei bezwaren blijven bestaan; dat wjj het verband van pplitiek en economlschen toestand in dezen tijd nauwelijks hebben aan geroerd. Wij komen op een en ander terug, maar meenden deze algemeene beschouwing welke de hoofdpunten van de vraag: „oude of nieuwe staatkunde” beheerscht, vooraf te moe ten laten gaan. Alles verliep echter vlot. Overal bij de aan gewezen posten bleken de manschappen bij contróle present. En om half 10 vereenlgde men zich in het station van Blieskastel, waar de mannen bij de groote, snorrende kachel een weinig van de geleden kou konden bekomen Van Blieskastel ging het dan terug naar de kazernes, waar te ongeveer 11 uur de oefening beëindigd was. Een oefening als deze, bij een temperatuur als er op het oogenbllk in het Saargebied heerscht te voor de deelnemers een harde beproeving, die zij echter glansrijk hebben doorstaan. Grondig voorbereid en ter dege geoefend zullen de Ne- derlandsche zeesoldaten dan ook hun opgelegde taak In het hun toegewezen deel van het Saar gebied naar behooren kunnen vervullen. w -w -r te zichzelf wil verdiepen In den chaos yy van hedendaagsche problemen zal goed doen allereerst een scherp onderscheid te maken tusschen staatkundige, soclaal-econo- mteche en ethisch-religieuse vraagstukken. Niet, dat deze geen verband met elkaar zouden hou den, Integendeel. Maar eerst dient men ze af zonderlijk te beschouwen, om daarna te kunnen nagaan, welken Invloed ze op elkander hebben of wel moesten hebben, terwijl ze onverschillig of vijandig langs elkaar heen of tegen elkander ingaan. wu willen vandaag iets zeggen over de staat kundige stroomlngen van dezen tijd zonder daar bij zelfs maar zijdelings in een politieke dis cussie te vervallen. Geen „politiek” dus in den vulgairen zin van het woord! Veel meer zullen wij trachten na te gaan of en zoo ja in hoe verre de bestaande staatkundige verhoudingen oorzaak van de bestaande economische malaise kunnen zijn en In hoeverre veranderingen in onze staatkundige instellingen tot verbetering van het onderkomen volkshuishouden zouden kunnen lelden. t Ligt, meenen wij, voor de hand, waarom wjj deze vragen stellen. Politieke beschouwingen hebben op deze plaats zonder meer geen zin. Er wordt meer dan genoeg over politiek gepraat en geschreven dan dat het onderwerp ook In deze wekelijksche rubriek nog zou mogen binnenslui pen. Maar, we ondervinden het dagelijksch: In een ovei gangstijd als dezen met zjjn maalstroom van telkens wisselende meeningen is men zoo licht geneigd de schuld van alle kwaad aan de bestaande politieke .verhoudingen en Instellingen te geven en alle heil van een nieuwe staatkunde te verwachten. Daarom kan het nuttig zijn de beteekenis van de staatkunde vóór het openbare leven, speciaal voor de welvaart van een volk, te onderzoeken en te toetsen aan de heerschende politieke instituten en aan de verwachtingen van staatkundige vernieuwingen. Het onderwerp laat zich als welhaast geen ander vrijelijk bespreken. Immers, de katholiek is aan geen enkelen staatkundigen vorm of po litieke geloofsbelijdenis gebonden: hij kan repu blikein of monarchist, democraat of conserva tief zjjn. Hjj heeft slechts rekening te houden met het bestaande gezag en moet dit, wanneer het wettig te, erkennen en zal aan geen revolutionnalre pogingen om dat omver te wer pen. deelnemen. Ongetwijfeld heeft het staatsgezag en hebben de staatsorganen Invloed op het openbare leven. Is echter uiterst moeilijk uit te maken hoe groot deze Invloed op een bepaald oogenbllk en onder bepaalde omstandigheden Is. Achteraf kunnen wü wel constateeren. dat deze of gene vorst In de geschiedenis zijn volk tot armoede bracht, door het voeren van roekelooze oorlogen of door het houden van een weelderigen staat, waarvoor al maar meer belastingen moesten worden opgebracht. Tegenover deze kapitaal ver- sllnderiÖé' uitgaven stonden geen compenseeren- de Inkomsten. Zulk een regeering was dan ook moordend voor de welvaart. We begrijpen ver der. dat een eenzijdig bewind, waarbij de vette landsposten aan enkele uitverkorenen werden gegeven, terwijl het volk zoo goed als rechte loos stond tegenover de knevelarijen en de hoog hartige behandeling van één bepaalden stand, tenslotte tot omverwerping van het bestaande gezag voerde. Maar zulke grove fouten waren doorgaans uitwassen, die langzaam groeiden en niet vastzaten aan een bepaald staatkundig sys teem. Wie de geschiedenis goed leest, leert daar uit, dat een volk bijna onder lederen regeertngs- vorm gelukkig en welvarend kan leven en ook, dat Iedere staatkundige ordening tot wanbeleid en grove misbruiken kan uitgroeien. En nog iets anders leert de historie, n.m. dit: een geweld dadige politieke omwenteling voerde meestal tot het omgekeerde van wat de massa verwachtte. In plaats van uitkomst, vrijheid, welvaart, lever de zij gemeenlijk de bloedige overheersching van een ambitleuse kleine minderheid, een schrik bewind en economische ellende op. Het is een groote fout de politieke verhou dingen In zijn eigen land los van de overige wereld en vooral los van de wereldgeschiedenis te zien. Politiek heeft nu eenmaal een slechten naam. Zeer velen zijn geneigd om niet verder te kijken dan naar de plaatsetljke grootheden van bun gemeenteraad, de toevallig gekozen volksvertegenwoordigers en de aan het bewind zijnde regeeringspersonen. Al deze menschen en instellingen hebben de schaduwzijden, aan alle menschen en menschenwerk verbonden. In tij den van welvaart lacht men daar wat mee en iaat ,4e politiek” verder rustig langs zich heen’ gaan. Maar zoodra het getij verloopt, de zaken slecht gaan en de arbeider geen werk meer heeft, wordt naar een schuldige gezocht en naar iemand of iets, dat de malaise In nieuwe wel vaart’ kan doen verkeeren; oude, kleine grie ven worden eensklaps ate ondragelijke lasten ge vóeld; onverschilligheid voor „de politiek" slaat over in feilen haat tegen een bestaande regee ring, regeeringssysteem en oude, staatkundige Instellingen. Twee cardlnale fouten worden hier bij dan gewoonlijk gemaakt: 1ste een groot deel van de oorzaken eener economische crisis en zeker van een als die, welke wjj nu doorma ken moet op internationaal terrein worden bezocht, terwijl men de oplossing daarvan ver geefs binnen eigen grenzen wil forceeren; en 2de: voor wat de rest betreft te inderdaad meestal een deel van zulk een crisis te wijten •on onvoldoende of verkeerde regeerlngsmaat- regelen, maar dan van vroegere bewinds lieden. Immers een crisis te het laatste stadium v»n een ziekteproces; bteekt de crisis uit. dan woedden de ziektekiemen al lang in het orga nisme. Laten wjj een voorbeeld nemen uit eigen tend en uit dezen tijd. Een der zwaarst wegen- <te factoren In deze malaise te de overvloed aan tend-, tuinbouw- en zuivelproducten In ons land. Wanneer regeeren vooruitzien beteekent, had vroeger moeten worden bedacht, dat bij een •itijd te wachten economische wereldcrisis het geweldige overschot aan bodemproducten naast *n vrijwel onbeschermde Industrie tot een em- •Hge wanverhouding zou moeten lelden. Zijn nu «tegenen, die mede dezen toestand jaren lang bestendigd hebben en er In den vetten tijd di- of indirect profijt van hebben getrokken. •bo eerlijk om thans een mea culpa te slaan?.... Van officieuze zijde vernemen wjj. dat die besprekingen er toe hebben geleid, dat inzake de zeelieden van de Reedersvereeniging een conces sie is verkregen, zoodat de mogelijk heid, dat te dezer zake een conflict zou uitbreken, in bevoegde kringen als onmogelijk wordt geacht. In hoe verre de havenarbeiders met dezen gang van zaken genoegen zullen nemen, moet worden afgewaakt. De kolenwerkers staan betrekkelijk bulten dit conflict, daar Inzake de vernieuwing hunner collectieve Arbeidsovereenkomst reeds overeen stemming was verkregen. zullen doen, n.l. het Zuid-Oostelijk deel van het Saarland. Aan deze oefening, bedoeld als een ..gene rale repetitie” namen deel 24 man uit St Ing- bert onder bevel van kapitein Schuillng en 48 man. uit SaarbrUcken, onder bevel van kapitein I Langeveld. De geheele oefening stond onder lei ding van commandant de Bruyne. De bedoeling was, dat de mariniers hun pos ten zouden betrekken. In de dorpen bij de stembureaux en verder ter bewaking van de grens. In vier open trucks, vergezeld van leden der motorbrigade als ordonnances, vertrok men om 6 uur uit SaarbrUcken. De manschappen had den zich met dassen, truien, handdoeken en zelfs oude kranten zooveel mogeljjk tegen de bittere kou beschermd. In de trucks was bo vendien ter beschutting stroo gelegd. Onder den vrles-helderen hemel, waaraan de sterren te trillen hingen, reed men het aangewezen rayon binnen, een gebied, ongeveer zoo groot als het eiland Walcheren. En van dorp tot dorp zochten er de mannen hun posten, die dan later door den bevelvoe- renden kapitein werden gecontroleerd. Het was een fantastische tocht door het duistere, bijkans uitgestorven land, langs eenzame we gen en door spaarzaam verlichte dorpjes Hier 1 en daar toonde de bevolking belangstelling en wuifde men hartelijk naar de Hollandsche man schappen, wier helmen geheimzinnig blonken In het Ijle maanlicht. Berg op en berg af be wogen zich de wegen. En nu eens zag men de lichten van de dorpen hoog tegen een helling, dan weer diep in het dal. De autolichten zoch ten hun weg van post tot post, rijdende op de kaart, In het duistere vreemde gebied, waar nergens op knuzingen van die vertrouwde A. N. W. B.-bordjes staan, wat niet geringe moei lijkheden met zich bracht. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Door de sterke schommelingen in het prijs peil tijdens en na den oorlog, Is de loonregeUng van het personeel, in dienst bij de N V. Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en bij de N V. Hollandsche Ijzeren Spoorweg- Maatéchapplj. herhaaldelljk herzien, waarbij aanvankelijk de loonen zeer aanmerkelijk wer den verhoogd, doch nadten geleidelijk onder scheidene verlagingen zijn Ingevoerd. -g-a r bestaat in Nederland een uiterst handig H boekje, nl. het Pharmaco-therapeutisch Vademecum, uitgegeven door Dr. Pinkhof en Prof, van der Wielen. Bijna elke arts bezit het. omdat het een vrijwel onmisbare samen vatting geeft van alle In Nederland gebruikte geneesmiddelen, de te gebruiken hoeveelheid, de ziekten waarvoor zij aangewend worden. Elke arts te den samenstellers van dit boek grooten dank verschuldigd. Ik zelf dus ook. Daarom te het echter niet alles evangelie, wat er In staat. Maar de schrijvers zelve bedoelen dit ook niet zoo. Wanneer zjj zeggen, dat een bepaald nieuw geneesmiddel tegen een bepaalde ziekte doel matig Is, geven zij vaak aan, wie deze toepas sing het eerst beschreven heeft. Daaruit blijkt niet, dat de schrijvers van het nut dezer toe passing overtuigd zijn. Maar om volledig te zijn, geven zjj al deze dingen aan. Zoo ook over kalk. ZU zjjn echter zelf nog al eens twijfel achtig. 'Kalk te volgens hun boek in de volgen de gevallen nuttig, maar hier en daar plaatsen zij een vraagteeken. Calcium (kalk) en calclum-zouten worden toe gediend om de stolbaarheid van het bloed te vergrooten, dus in die ziekten, waarbij gemak kelijk bloedingen optreden. De meest bekende daarvan te de z.g. bloederziekte, waardoor het bloed zoo weinig stolbaar is. dat de patiënt uit een klein wondje doodbloeden kan. De ziekte is zeldzaam. Verder wordt het gegeven tegen tuberculose. Wanneer iemand longtuberculoee heeft en daar van later geneest, dan gebeurt het vaak, dat de tuberculeuze haarden In de long verkalkt zijn. Zoo meende men dus door kalk de gene zing van die longhaarden te kunnen bevorde ren. Ook werd het gegeven tegen longbloeding, met de bedoeling het bloed stolbaarder te kun- maken. Deze toepassingen zijn al weer lang niet algemeen en dan ook minder zeker. Ook In sommige toestanden, die met netelroos In verband staan of daarmee overeenkomen, wordt de kalk zeer veel aangewend. Zoo bijv, bjj het z.g. vluchtig oedeem van Quincke Dit te een plaatselijke zwelling, b.v. van de lip. die zeer snel opkomt en even snel verdwijnt, meest al zonder bekende oorzaak; het te geen ont steking: in kort, het Is een ziekte op zich zelf. Deze ziekte, als men het zoo tenminste noe men mag is het eerst door Quincke beschreven. In mijn verbeelding zie ik Prof. Quincke als een man, die In ’t geheel niet hard werkt, en eigenlijk lui te, maar die iets meer ziet dan een ander, en daarom zoo nu en dan een interes sante ontdekking doet. De beschrijving b.v. van het vluchtig oedeem is iets, waarvoor men in t geheel niet behoeft te werken: men behoeft het maar eenmaal gezien te hebben. Dan heeft Quincke zeer Interessante waarnemingen ge daan over den nagelpols. Bij sommige personen, en vooral bij sommige zieke personen, is nj. de polsslag te herkennen aén de kleur van de nagels. Wanneer men heel zachtjes op den vrijen rand van een nagel drukt. wordt het uiterste stuk van den nagel wit, en het hoo ger gelegen blijft rood doorschijnen. Dan kan men soms bij eiken polsslag dit rood even bree der zien worden: het bloed, dat voortgestuwd wordt, overwint dan den druk op den nagel en kleurt een groot gedeelte rood. Ook dit is een ontdekking, een inval, waar men niet voor be hoeft te werken. Ook heeft Quincke uitgevonden de zeer bekende lumbaal-punctiemen wist dat bij verschillende ziekten, vooral bij menin gitis, ziekelijke afwijkingen voorkwamen In het hersenvocht en ruggemergsvocht. Quincke kwam op het denkbeeld, een geheel nieuw denkbeeld, om op een bepaalde plaats tusschen twee len denwervels in het wervelkanaal te prikken, e0 zoo eenlg vocht door een holle naald af te tappen; thans wordt deae methode. zoowel voor de diagnostiek, als voor de genezing, in de daarvoor in aanmerking komende gevallen al gemeen aangewend. Ook dit is weer een een voudige. hoewel geniale uitvinding. En zoo zie ik in mijn verbeelding Prof. Quincke ate iemand, die beroemd is geworden, niet door werken, maar door enkele gelukkige, geniale Invallen. Evenwel. Goethe heeft ge zegd: Genie te vlijt; en daarom zal Prof. Quincke zijn geniale Invallen wel aan een groote werkzaamheid te danken hebben. Het vluchtig oedeem, naar hem genoemd, kan evenwel ook aan het strottenhoofd voorkomen, en dan te het niet zoo onschuldig, want dat kan den patiënt zeer benauwd maken. Ook het asthma wordt gerekend tot deze groep van riekten, en ook daar wordt kalk nog al eens toegepast. Verder wordt het aangewend bij aanleg tot kramp, en bij sommige angsttoestanden. Daar mee te de lijst nog lang niet afgeloopen. Lijders aan albumlnurie (eiwit in de urine), zoo ver volgen de schrijvers van het Vademecum, acute waterzucht, winterhanden en -voeten, bevrie zing. adderbeet, neusverkoudheld, asthma, Engeteche riekte, tetanle, hyperthyrevidiclne (d.i. verhoogde werking van de schildklier), hooikoorts, longontstekingen, zouden allen gunstlgen invloed Van dit middel ondervinden. Nog zijn wjj niet aan het einde. Ook bleeke, onrustige kinderen worden daardoor genezen; ook werkt het gunstig tegen het nachtzweet van lijders aan tuberculose. Hiermee is de lijst af geloopen; en vermelden wij nu nog, dat de auteurs crltlsche menschen zijn, die waarschijn lijk nog heel wat hebben weggelaten. Kalk te een merkwaardig element; men weet, dat het In het lichaam voor verschillende ver richtingen noodzakelijk Is. Dat het been zonder kalk niet solide kan zijn, weet Iedereen. Ook is het zeker, dat het voor de stolbaarheid van het bloed noodlg te; en dat een fout In de kalkstofwteseling,waarbij het kalkgehalte daalt, tot krampen aanleiding kan geven. Maar een geheel andere kwestie Is, of men hier door kalktoedlenlng de ziekte kan verhelpen. Wan neer men een poeder met kalk Inneemt, kan men er geen label op plakken met de bestem ming: naar de beenderen, of naar het bloed. De ziekte is immers Juist daarin gelegen, dat de gewone kalk uit het voedsel den weg niet meer vindt naar die weefsels en die vochten, waar het moet zijn. De behandeling geschiedt bij dergelijke riekten In den regel dan ook niet door directe toediening van kalk, maar door een zoo danige beïnvloeding van het organisme, dat de kalkstofwteseling weer hersteld wordt. Het zal den opmerkzamen lezer niet ont gaan zijn, dat kalk ongeveer voor alles goed te, althans volgens sommigen. De lezer zal eveneens gemakkelijk begrijpen, dat dit waar- schijnlUk sterk overdreven te. Zooals vroeger Plnk-plllen en Haarlemmerolie, zoo zijn thans verschillende meer wetenschappelijke prepa raten goed voor alles. Het groote voordeel te, dat deze preparaten vrijwel altijd onschuldig zyn Dat heeft een zeer eenvoudige oorzaak. De middelen, waarvoor onder het publiek zeer veel reclame gemaakt wordt, mogen nJ. wel onwerk zaam, d.l. nutteloos zijn, maar niet schadelijk. De medische stand als geheel acht rich nJ. veel N.Z. Voorburgwal b.h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN LA CARTE In de abdij der Norbertijnen te Leffe, nabij Dlnant, te den eerw. heer Jos. Relntjes, uit Houthem, door Z. H. Exc. Mgr. Heylen, bis- schop van Namen, het sub-dlaconaat toege diend. De eerw. heer Relntjes Is 63 jaar oud, en trad 6 jaar geleden In de orde der Norbertij nen. Als gepenslonneerd militair genoot een bescheiden pensioen. i-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5