Wielrijder gedood Passiespelen Steenkolenbedrijf en ordening Groote brand te Zwolle HEESCHE KEEL ZADELHOFF DOETINCHEM >ÖBBELM^N BAKSTEENINDUSTRIE LUCHTDIENST OP INDIË GROOTE BRAND TE BREDA VUURZEE TE ALPHEN MAANDAG 14 JANUARI 1935 onthuld geheim Vliegveld te Delft GOEDE ZEEP STAAT PQ GOEDE ZEEP STAAT OP vuurzee voor een moeilijke .taak Schoenenmagazijn ver woest Effecten-zwendelaar nader aan Aanmaak van lucht doelgeschut GOEDKOOPE BUSDIENST TEGEN HET ALCOHOLISME Kerkelijk Leven DEKEN VAN DER TUYN Studiedag te Utrecht Aanzienlijke schade De brand te Warffum SLEEPSCHIP GELICHT MGR. COBBEN Op onbewaakten overweg te Tete ringen door trein gegrepen Prijzen aanzienlijk gedaald Het gebouw der Overyselsche Waterleiding My. is by na geheel uitgebrand Archiefstukken zijn verloren Brand in groote loods van dak pannen/ abriek Onderhandelingen over financie ring door het Werkfonds Feestelijke ontvangst op St. Antoniushove Geen nieuwe wettelijk maatregelen VLEESCH VOOR WERK- LOOZEN DERDE ORDE VAN ST. DOMINICUS Algemeene toestand bleef in het najaar van 1934 zeer onbevredigend BRIEVENMALEN VOOR ONZE OORLOGSSCHEPEN Exploitatiekosten uit de inkomsten te dekken? NIEUWE SECRETARIS BISDOM HAARLEM GROOTE BRAND TE BAREN- DRECHT DE KWESTIE DER TAND- TECHNICI 127» cent Brandweer stond tegen de felle uiterst Tent zal plaats bieden 11.000 personen NIEUW NEDERLANDSCH CIRCUS Het Lyden onzes Heeren zal voortaan elke vyf jaar, dit jaar te beginnen, te Tegelen worden opgevoerd Rechtbank gelast een onderzoek Zoo knippen we uit een bericht, dat de Brusselse!» correspondent van de Nieuwe Rotterdamse!» Courant over de Neder- landsch-Belgische handelsbesprekingen aan Bijn blad zond, het volgende: Belangrijke order voor het buitenland? Subsidieaanvragen vóór 1 Maart Eigenaar weer in vryheid gesteld Exploitant krijgt zeg dagen Inwisseling van bons I op- waren Ongeveer 9 uur was het gevaar, dank zij den o ont- aldus dat van lucht- De volgende jaren werd achtereenvolgens ge geven: 1929: Eva’s Droom van dr. Felix Rutten 1929: Het Oroote Bchouwtooneel van Calderon. 1930: Youssouf van dr. Felix Rutten. Toen rijpte het grootse!» plan Passiespelen te gaan geven. Aan Pastoor van Delft werd gevraagd een tekst er voor te schrijven. De driehonderd medespelenden gaven zich meer dan ooit. Met steeds stijgend succes werd het in t jaar 1931 Zondag na Zondag opge- Voerd. De belangstelling groeide en groeide Er moesten tribunes bijgebouwd worden Dit is het begin geweest van de TVvelsct» Passiespelen, die Tegelen maakten tot een plek, waar voortaan, dit jaar te beginnen, om de 6 jaren de Passie onzes Heeren aal woiden op gevoerd. Naar wj) vernemen Is de heer O. E. die 3 Ja nuari j. I. gearresteerd werd onder verdenking brand te hebben gesticht in siln hotel te Warf fum. thans uit het Huis van Bewaring te Gro ningen, waarheen hü was overgebracht, slagen en naar Warffum teruggekeerd. Vrijdagavond te half zes is de nieuwbenoem de Deken van Den Haag, de HoogEerw. Heer J. M. van der Tuyn, op zijn standplaats aange komen. Als rector van ,jBt. Antoniushove" te Voorburg, in welke functie hij wijlen Deken van Dam eveneens opvolgde, werd hij aldaar door het verplegend personeel en de penslon- nalres op feestelijke wijze ontvangen d< Naar wj) vernemen beeft Z. H Exc. de Bls- schop van Haarlem den weleerw. heer Frans Bank benoemd tot secretaris van net Bisdom Haarlem. Z^erw is thans werkzaam als as sistent te Hem-Venhulaen. De nieuwbenoemde secretaris is geboren 14 September 1911 en priester gewijd 29 Met van bet vorig jaar. In hun memorie van antwoord in zake de gemeente-begrooting voor 1935 deelen B. en W. van Den Haag mede, dat omtrent den aanleg van het gemeenschappelijke vliegveld voor Rot terdam en Den Haag, dat te Delft zal komen, onderhandelingen worden gevoerd over de fi nanciering van de uitvoering van het vliegveld door het werkfonds 1934. Een voorstel ter zake zal naar B. en W. hopen, binnen niet te langen tijd den raad be reiken en wel zoodra omtrent de beschikbaar stelling van gelden uit het werkfonds voor de vliegplannen meer zekerheid is verkregen. In hun voorstel aan den raad van 3 Juni 1930 werd o.m. de basis aangegeven, waarop overeenstem ming met Rotterdam was verkregen. Hierin was een regeling in zake het bijdragen door *sOra- venhage in de exploitatle-tekorten van Waal haven opgenomen. Indien de plannen nu hun beslag zullen krijgen, zal dit punt thans echter opnieuw onder de oogen worden gezien. Op den onbewaakten overweg aan het Mo leneind'te Teteringen Is Zaterdagavond te 6.20 de wielrijder 8.. afkomstig uit Teteringen en omstreeks 45 jaar oud, door den trein overreden en gedood. Toen de trein om 6.45 te Roosendaal aan kwam, werden er op de machine enkele onder deden van een fiets aangetroffen. Onmlddellijk werd langs de lijn een onder zoek ingesteld met vermeld resultaat. ge ver var we- van en -ver- Te half zeven droeg Z. H. Eerw. een plech tig Lof op in de kapel van het gesticht daarbij geassisteerd door den inwonenden rustend pas toor Nuyens. als diaken en Pater Tervoo, as sistent aldaar, als sub-diaken. Tijdens dit Lof bevonden zich o. a in de ka pel de Z. E. Heeren Deken Banboom, van Noordwijk en Pastoor J. Möller. van de 8t. Martlnusparochie te Voorburg. In den loop van den avond maakte de nieuwe Deken-Rector kennis met de bewoners van 8t. Antoniushove. Er bereikt ons het gerucht, dat een order voor den aanmaak van 16 stuks afweergeschut ten behoeve van den afsluitdijk naar het buiten land zal gaan, hoewel er een Nederlandse!» fa briek is. die deze bestelling uit zou kunnen voeren. De commissie voor de werkverruiming houdt zich, zijn wij goed ingelicht, met deze zaak bezig, aldus bericht het „Volk". Op onze Informatie bij de bevoegde autoritei ten deelde men ons mede, dat zij dit bericht noch willen bevestigen, noch willen ontken nen. Hier is het geheim van de charme van menige vrouw: „Castello" Dobbelman's schoonheidszeep. Gun U zelf deze weldaad Masseer en parfumeer Uw huid met Castello's geurige oliën. Castello koestert Uw huid tot zij wordt als een wonder van charmante zachtheid. Omtrent den brand in de vlasschuur te Barendrecht wordt nader gemeld, dat de blus- schlng het grootste deel van den avond in beslag nam. De boerderij heeft groote waterschade ge kregen. De geheele in de schuur opgeslagen vlasoogst is vernietigd. De schade is zeer groot. Omtrent' de oorzaak van den brand staat nog niets vast. watervloed, vrijwel voorbij en was het nu mo gelijk eens van dichtbij polshoogte te nemen. Uit de magazijnen gelijkvloers waren twee auto’s van den heer Broeders en een partij kis ten, doozen en pakketten schoenen gered kun nen worden. Blijkens een ih de twaalfde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek voorkomend overzicht van de bak steenindustrie bleef de algemeene toestand ge durende de periode 15 Juli tot omstreeks No vember 1934 zeer onbevredigend. Door de wei nige vraag werd de campagne over het alge meen vroeg beëindigd, terwijl de veldovens vrij wel alle bleven stilstaan en enkele andere fa brieken eveneens buiten bedrijf waren. Zaterdagavond even voor acht uur is brand uitgebroken op de Van Polanenkade te Breda in het groote schoenenmagazijn van den heer Broeders. Het is een der oude stadgedeelten, waar zich dit magazijn bevindt. Van alle zijden zijn t\ler oude huizen en groote magazijnen te gen dit schoenenmagazijn aangebouwd, zoodat de hoog oplaaiende vlammen werkelijk de ge heele omgeving bedreigden. De Rechtbank te Almelo wees Zaterdag 12 dezer vonnis in de zaak egen O. B., effecten handelaar, wien ten laste was gelegd, dat hij in periode van 1 September 1933 tot 31 Augus- 1934 te Hengelo als effectenhandelaar zeer ote verduisteringen zou hebben gepleegd met Nederlandse!» en buitenlandse!» effecten, wel ke hem door verschillende personen waren toe vertrouwd. Hedennacht omstreeks half vier ontdekte de heer Ir. Keiler, directeur der Overfjsel- sche Waterleiding Maatschappij, brand in het trappenhuis van het gebouw dier maat schappij. Spooiderenk genaamd en gelegen even over de grens van Zwolle in de ge meente Zwollerkerspel. Vereenlglngen, als bedoeld onder 1. a of b met een ledental van minder dan 500 komen voor subsidie niet in aanmerking. Ook den besturen van consultatiebureau* enz., die reeds eerder subsidie genoten, wordt, tndien zij dit jaar wederom voor subsidie in aanmer king wenschen te komen, verzocht, hun geze geld verzoekschrift benevens een jaarverslag en rekening en verantwoording in tweevoud, over het laatst afgeloopen vereenlglngsjaar. vóór 1 Maart aa. aan den Minister van Sociale Zaken te doen toekomen. Eenigen tijd geleden is de autobus-onderne- mcr J. de V., die een autobusdienst onaerhoudt tusschen Amsterdam en Rotterdam, door den kantonrechter veroordeeld tot een hechtenis- straf van zes dagen. Het vonnis werd bij ver stek gewezen en hjj kwam hiertegen in verzet. De ambtenaar van het O. M. eischte thans be krachtiging van dit verstek-vonnls De kantonrechter veroordeelde hem dienover eenkomstig tot een hechtenlsstraf voor den tijd van zes dagen. Reeds vrij kort na het uitbreken van den brand, kwam de brandweer ter plaatse. Zij was per radio-alarmslgnaal gealarmeerd en met vol ledig materiaal uitgerukt naar dit bedreigde stadsgedeelte Opperbrandmeester Korteweg, die de leiding had, nam direct de noodige maatregelen en weinige minuten later vielen zware waterstralen In de vuurzee. Het was echter niet gemakkofijk deze vuurzee van alle kanten te bestrijden Hooge gebouwen er om heen verhinderden dit. Toch wist de opperbrandmeester tenslotte een zestal slangen in werking te stellen, die het vuur moesten terugdringen in den vuurhaard. Een zeer groote hoeveelheid water werd gedu rende een uur in de vuurzee geworpen, die telkens opnieuw den kop opstak, maar toch ook weer werd teruggedrongen. uur, voordat dé brand uitbrak, een zijner be dienden nog in de magazijnen geweest was. maar niets verdachts had bemerkt. Van andere zijde echter vernemen wjj, dat reeds in den middag door omwonenden een brandlucht was waargenomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dit had echter zeer goed kunnen gebeuren. Langs een der zijwanden van het brandende magazijn staat een oude woning aangebouwd, waarin zich een stokoude blinde man en een doofstomme vrouw bevonden. Men vond bij het betreden der woning belden reeds te bed op den zolder. Zij hadden niets van den brand gemerkt en moesten in veiligheid worden gebracht. Tegen 10 uur kon een gedeelte van de brand weer inrukken. De belangstelling van het pu bliek was zeer groot. Tengevolge van een misverstand zijn deze week reeds hier en daar aan de ondersteunden nieuwe vleeschbons uitgegeven, waarop zoowel rundvleesch als gehakt in blik verkregert kan worden Deze nieuwe bons sullen echter pas den 2 laten Januari ts. geldig worden; tot dien zijn de oude bons, waarop alleen rundvleesch verkrijg baar is. geldig Men kan de nieuwe bons tot den 21sten Jan as. bewaren. Vóór dien datum kunnen de nieuwe bons voor oude bons worden Ingewlaaeld bij het dagelijkse!» stempelen. van wordt 24 Februari van Het dak stortte in en na vatte eek het ge- lijkvloenche gedeelte vlam. Behalve een keuken en een kamer van den eoncierge. die eveneens In *t gebouw woont met vrouw en kind, is het geheele gebouw nagenoeg uitge brand. Bijna de geheele boekhouding kon wor den gered. Men vreest echter dat een aantal archiefstukken verforen is gegaan. Op de bovenverdiepingen echter, 'waar de brand was ontstaan, was alles verloren gegaan. De zeer groote hoeveelheid schoenen en aan verwante artikelen, was een prooi der vlam men geworden, terwijl ook een voorraad sigaren en sigaretten, toebehoorende aan een winkelier, te Breda woonachtig, eveneens een prooi der vlamnjen wer.d De heer Broeders vertelde ons, dat de voor raad slechts gedeeltelijk tegen brand verzekerd was. Bij de behandeling dezer zaak op 29 December J.l. had de Officier van Justitie Mr. Wolfson tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf ge- eischt. De Rechtbank, thans uitspraak doende, acht te het onderzoek niet volledig en be' al. dat nog enkele getuigen en getuigen-deskundigen zullen worden gehoord op Zaterdag 2 Februari as. Zaterdagmiddag heeft een felle brand ge woed in een groote oven-pannen- en machine- loods van de dakpannenfabriek van de N V Oosthoek en Zn., gelegen aan den Rijksstraat- weg te Alphen a. d. Rijn. z Te drie uur ontdekten eenlge arbeiders den brand, die was uitgebroken in de droogkamen. Onmlddellijk werd de brandweer gewaar schuwd. die weldra met twee motorspulten ter plaatse was. Inmiddels was men reeds met de fabriekB- brandspult begonnen het vuur te bestrijden, doch weldra bleek, dat het seer hard werken zou worden; het vuur greep snel om zich heen en vond in de voorraden gretig voedsel. Weldra stond men tegenover een vuurzee en eenlge oogenbllkken dreigden de vlammen over te slaan naar belendende perceelen. De 70 M lange schuur brandde geheel af doch met zeven stralen wist men het vuur te beperken tot dit gebouw. De schade Is nog niet vastgesteld, doch Is zeer aanzienlijk en wordt door verzekering op beurspolis gedekt Vlug en aan genaam ver holpen met Reeds meende men den brand meester te zijn, toen opnieuw gevaar dreigde, doordat he4"Hak van het hooge steenkolenmagazijn van den heer Nijs vlam had gevat. De zeer groote voorraden briketten, hier aanwezig, deden het ergste vreezen, als het brandende dak zou instorten Zoover kwam het gelukkig niet, want direct werd een nieuwe slang op dit bedreigde ge deelte gericht en na een kwartier was ook hier vrijwel alle gevaar geweken. HOESTBONBQNS I U houdt natuurlijk ook van echte Qelderiche ROOKWORST Vraagt daarom Uw leverancier het merk dan eerst smult UI Aan de opvarenden van H. Ms pantserschip „Hertog Hendrik" zullen de volgende brieven malen worden gezonden: naar Istanbul op 4 t/m 9 Februari M. dagelijks met den trein van 6.37 van Amsterdam en op 10 Februari met den trein van 950 van Amsterdam; naar Mytllini op 11 en 12 Februari met den trein van 5.27 van Amsterdam; naar Tlnos op 16 en 19 Fe bruari met denzelfden trein; naar Syra op 24 Februari met den trein van 6 50 van Amster dam en op 26, 26 en 27 Februari met den trein van 5 27 van Amsterdam; naar Cagliari op 10 Maart met den trein van 6 50 van Amsterdam en op 11, 12 en 12 Maart met den trein van 5 27 van Amsterdam. Correspondentie, welke nog wordt ontvangen na de verzending Op 13 Maart, aal naar Den Helder worden verzonden Aan de opvarenden van H. Ms. onderzee- booten K XVI en K XVII worden de volgende brievenmalen verzonden: naar Alexandra op 1 en 2 Februari met den trein van 19 41 van Amsterdam; naar Port Bald op 7 Februari met don trein van 7J9 van Amsterdam; naar Aden O 14 Februari met den trein van 13.15 van T^Ve liberale pers geeft aan haar antl- l loathie tegen de ordening nu en dan uiting, door lange verhalen af te drukken over mislukking of minder gunsti ge verschijnselen in bedrijfstakken, waar pogingen tot ordening zijn of worden on dernomen. Het is natuurlijk een vrij goed- koope methode, want die fouten zijn meer een gevolg van een min juiste uitwerking van het beginsel der ordening dan van dat beginsel, dat in zich goed is, zelf. En het is niets ge enkunst, tegenover die staaltjes, welke dan tegen de ordening zouden plei ten, andere te zetten, waaruit het groote nadeel blijkt, dat aan afwezigheid van ordening inhaerent is. De voorjaarszendlngen waren reeds ontvan gen, zoodat de magazijnen voller waren dan ooit. HU vertelde ons tevens, dat ongeveer een Amsterdam; naar Colombo op 22 Februari met den trein van 19.41 van Amsterdam en op 28’ Februari met den trein van 7.38 van Amster dam; naar Padang op 7 Maart met den trein van 14.45 van Amsterdam. Later ontvangen cor respondentie wordt naar Batavia—Centrum ge zonden. Aan de opvarenden van H. Ms onderzeeboot K XVIII zullen brievenmalen verzonden wor den naar Kaapstad op 14. 21 en 28 Maart met den trein van 22.06 van Rotterdam, op 30 Maart met den trein van 10.41 van Rotterdam, op 2 April met den trein van 1120 van Rotterdam en op 4 April met den trein van 22.06 van Rot terdam; naar Durban op 11 en 17 April met den trein van 22.06 van Rotterdam. De verzen ding naar verdere aanloophavens zal nader wor den bekend gemaakt. Aan de opvarenden van H. Ms. torpedoboot- jager „Van Ghent" zullen de volgende brieven malen worden verzonden, waarin ook de corres pondentie voor de opvarenden van H. Ms. torpedobootjager ..Kortenaer" wordt opge nomen naar Aden op 17 en met den trein van 13.15 van Am sterdam; naar Athene op 10 Februari met den trein van 6 50 van Amsterdam en op 11 t/15 Februari dagelijks met den trein van 5.27 van Amsterdam. Later ontvangen correspondentie zal naar Den Helder worden verzonden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle correspondentie, om in deze brievenmalen te worden opgenomen, volledig gefrankeerd moet zijn en voorzien van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. Er werd melding gemaakt van een verscherp te concurrentie van fabrikanten, die de pro- veronderstellin- ductle zoo mogelijk opvoerden om daardoor den kostprijs te drukken. Overigens werd het prijsbederf soms in de hand gewerkt door ge dwongen verkoopen door fabrieken, die in fl- nancieele moeilijkheden verkeerden. Den. t*‘t uren van vereenlglngen, die zich be strijd** van het alcoholisme ten doel stellen, wordt, indien zij dit jaar voor subsidie in aan merking wenschen te komen, verzocht. hun daartoe strekkend op gezegeld papier geschre ven verzoek vóór 1 Maart as te doen toekomen aan den Minister van Sociale Zaken, onder overlegging van een jaarverslag en rekening en verantwoording in tweevoud over het laatst af geloopen vereenlglngsjaar en met opgave van: 1. den aard der vereenlglng; onderscheiden wor den: a. algemeene vereenlglngen voor volwas senen; b algemeene vereenlglngen voor jonge lieden; c vereenlglngen van leden, die een be paald beroep uitoefenen en als zoodanig het al coholisme bestrijden. 2. het aantal leden; te onderscheiden als volgt: a. geheelonthouders; b. afschaffers; c. matlg- heldsleden. Om omstreeks acht uur was de brandweer het vuur meester en kon met de nablusschlng wor den begonnen. Gebouw en inventaris verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand deelde ons de heer Keiler mede, dat deze moet zijn ontstaan door een scheur in een dezer dagen gereed gekomen nieuwen schoorsteen Het Belgisch sleepschlp ..Slmonne". dat on langs door breuk van den tros losraakte. tegen de stuw te Llnne stuk sloeg en zonk, wordt onder leiding van ir. v. d. Laan van den Rijks waterstaat gelicht. Uitgaande van de centrale leiding zal op Zondag 20 Januari e.k. te Utrecht in Hotel „Kasteel van Antwerpen" voor Directeuren, bestuurs- en raadsleden der Dominicaanse!» Derde Orde In Nederland een studiedag .wor den gehouden. De promotor-provlncialis. pater C. Piels O.P. uit Nijmegen, zal .een Inleiding houden over het onderwerp: „Het meer-mannen-vraag stuk", terwijl Pater D. Verstegen O.P., even eens uit Nijmegen zal Inleiden: „Actie tegen de zedelijke volksverwlldering" Tevens zulten nog enkele huishoudelijke aan gelegenheden worden besproken. Z. H. Exc. Mgr Cobben. apotoUsch vicaris van Finland, la in zijn geboortestad Bitterd aangekomen. In den loop van de Brusselse!» bespre kingen Is, naar tnU uit gesprekken met diverse gedelegeerden is gebleken, alweer de zwakke kant van de Nederlandse!» steenkolenpositie, welke hoofdzakelijk een gevolg Is van het gemis aan overleg en sa menwerking tusschen de staatsmijnen en de particuliere mijnen In Nederlandsch Limburg, tot uiting gekomen. De Belgen, die een compacte belangengroep vormen, moeten het In die omstandigheden bijna altijd van de Nederlandse!» steenkolenpro ducenten winnen. De totale productie In de bij een groote ver- eenigtng aangesloten fabrieken (wier normale productiecapaciteit 700 mlllioen stuks bedraagt) werd op l)).m. 500 mlllioen gesteld, hetgeen nog iets minder U dan verleden jaar (pl.m. 525 mlllioen). Wat de vlamovens betreft, zij medegedeeld, dat in de bij een concern aangesloten fabrie ken niet mer dan pl.m. 60 pCt. der capaciteit aan rauwen steen (vormelingen) werd vervaar digd (een 9-tal bedrijven lag nog stil) en dat van het gevormde kwantum pl.m. straatsteenen en pl.m ^4 metselsteenen worden gebakken. Naar in het algemeen opgemerkt werd, waren de prijzen aanzienlijk lager dan In 1914 en dek ten zij de werkelijke kosten, zonder rente en afschrijving, nauwelijks Voor zoover straat klinkers betreft, constateerde men wel, dat de sterke prijsdaling aan de vraag die iets grooter was dan in 1933 is ten goede geko men en dat de prijzen ten slotte Iets zijn aan getrokken. Het „Vad." publiceert cijfers, die het blad heeft ontvangen van den heer J. E. van Tijen van het syndicaat voor luchtschipverkeer met Nederlandsch-Indië. Deze cijfers geven een indruk van de moge lijkheden. welke er bestaan ten aanzien de plannen tot ontwikkeling van het schlpverkeer. in het bijzonder tusschen Neder land en Nederlandsch-Indië. Op basis van verschillende gen. die werden uitgewerkt, kwamen wij, besluit de heer v. Tijen, tot de conclusie, het mogelijk moet zijn de exploitatiekosten van diverse door ons beschouwde luchtschlpdlen- sten uit de Inkomsten te dekken, terwijl de van de passagiers te vragen tarieven ook slechts weinig boven de thans geldende le klasse scheepstarieven zouden behoeven te liggen. De ze conclusie is uitsluitend gebaseerd op geraam de inkomsten uit hoofde van post en passa giers, terwijl die, welke uit subsidies e d. zou den kunnen voortvloeien, bulten beschouwing werden gelaten. Dit geluid stemt precies overeen met dat, hetwelk o.a. de Katholieke afgevaardigde Henri Hermans tal van malen in de Kamer heeft doen hooren. Als de Katholieke Staatspartij om ordening roept, zijn de liberalen en ook een Christelijk-Historicus als het Eerste iKamerUd Mr. Pollema In diens polemiek met „De Nederlander” zoo keurig, om te insinueeren, dat zij dit doet „om niet nader te noemen redenen". Zij geven daarmede blijk, dat zij doof zijn voor de harde werkelijkheid, welke zie boven genoemde uitlating van een liberaal jour nalist om ordening schreeuwt en welke de door de Katholieken op grond van hun beginselen gevoerde politiek stem pelt tot Realpolitik in den besten zin des woords. Naast de vele fabrieken, welke slechts met een hier grooter daar kleiner deel der capaciteit werkten en andere, die geheel stil stonden. waren er ook, wier productie weinig of niet afweek van de normale Van de rap- porteerende fabrieken, die vóór half Juli stil lagen. zijn er sommige weder gaan werken, zij het op bescheiden schaal en of voor kor ten duur. In de min of meer sterk teruggeloopen vraag naar metselsteenen was o.m. de terugslag ce zien van den verminderden aanbouw Hoewel die naar straatklinkers in het algemeen sproken iets beter was dan aanvankelijk wacht werd, werd zij deels toch eveneens van bevredigend genoemd. In welk verband der geklaagd werd over de yete toepassing andere soort materialen bjj wegenaanleg betering. Sommige ondernemingen schreven het ge brek aan afzet in haar bedrijf vooral op reke ning van de hevige concurrentie der Waai- steenfabr leken. De minister van Sociale Zaken heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer een brief ge schreven, bevattende inlichtingen op het adres van den voorzitter en den secretaris van den Nederlandschen Bond van Tandtechnici (zelf- atandlg werkende), te Amsterdam, houdende verzoek om wijziging der wet van 1925, welke de bevoegdheid der tandiechnici regelt. De minister schrijft geen termen te vinden om de tot standkomlng van nieuwe wettelijke maatregelen te bevorderen. Wat de critiek be treft, welke in het verzoekschrift wordt uitge oefend op den datum van 10 Juni 1913. deze datum In de wet van 1925 was logisch, omdat de fout van het weglaten in 1913 van een overgangsbepaling moest worden hersteld. Overigens opent het adres geen nieuwe ge zichtspunten, die aanleiding zouden kunnen zijn te bevorderen, dat voor afgewezenen op nieuw een mogelijkheid wordt geopend door bet houden van een nieuw examen. Naar wij vernemen is te Laren (N.-H.) gericht de N.V. Circus „Olanda". Deelnemers in deze N.V. zijn eenlge groote Nederlandse!» financleele instellingen met een kapitaal van f 1000 000. Het voornemen is een dierenpark in te richten voor ongeveer 200 paarden. De tent, plaats biedend aan 11.000 personen, is reeds aangekocht. Tevens zijn aangekocht 50 paarden, welkë gestationneerd worden in de manege te Laren. Pogingen worden aangewend om te Laren personeel ten getale van 400 man onder dak te brengen. Gedurende twee maanden zal een reclame- tournee door geheel Nederland gemaakt worden. We hebben de schoonste herinnering aan het eerste passiespel, dat eenlge jaren geleden te Tegelen werd gegeven Het was zoo ongekun steld met algeheele overgave door eenvoudige lieden gespeeld, zonder pretentie en daardoor juist zoo treffend. Want niets kan fnuikender worden voor een schoon begin dan opgeblazen reclame-artlkelen en overdreven aanprijzing. De menschen dachten er niet aan Oberammergau te evenaren, Oberammergau werd zelfs met ge noemd Ze wilden in vromen zin Christin’ lij den uitbeelden zonder allerlei kunstbeschou wingen in theorie. En ze slaagden De liefde voor het tooneel is steeds in het Zuiden warm gebleven, zoo schrijft men. De katholieke godsdienstige volksaard vraagt een xlch uiten in spel en zang. In 1925 werd te Venlo het openluchtspel van O. L. Vrouw van Genoot gegeven: net was ge schreven door Pater Justlnus Jansaen O. F. M Toen begon ook Tegelen zich voor het open luchtspel te interesseeren en In 1927 werd er het eerste gegeven over 8t Franciacus. ook ge schreven door denzelfden kunstzinnige!: zoon van dezen heiligen troubadour. Men had een idyllisch plekje gevonden, zoo- als er geen tweede in ons land is. De Doolhof is een oud loofboach met eiken, beuken en berken boom en Het Is er doodstil. Midden in dat kleine, doch fijne bosch ligt een droomvijvertje. Hier is eens een klooster geweest. Daar werd het gewijde tooneelspel ee>. gebed. De voortvarende regisseur J. Leenders die in 1933 stierf na een smartelijk lijden in Bad Godesberg wist deze hooge bezieling op ge lukkige wijze te benutten. De heer Keiler, die in het gebouw woont, ontwaakte door een ongewoon geluld. HU ging kijken en zag een vlam, welke hij bluschte met een^fimer water. Toen hij daarna een onder zoek wilde Instellen op de tweede verdieping, was deze reeds niet meer te bereiken. Onmlddellijk werd de brandweer van Zwoller- kerst»! gewaarschuwd, die met al haar mate riaal uitrukte en. onder leiding van den burge meester van Zwollerkerspel, den heer U. P. Ca- valjé, het vuur met een aantal stralen aan tastte. Op de tweede en zolderverdieping woedde het vuur hevig en in korten tijd stond ook de eerste verdieping in lichter laaie. ZE HELFEN GOED - ZE SMAKEN GOED

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 12