Wielrijder gedood Steenkolenbedrijf en ordening HEESCHE KEEL ZADELHOFF DOETINCHEM dan eerst smult UI D^BBELM^N BAKSTEENINDUSTRIE GROOTE BRAND TE BREDA LUCHTDIENST OP INDIË VUURZEE TE ALPHEN MINISTER KALFF ALS SPOORWEG-MAN Kerkelijk Leven 1 MAANDAG 14 JANUARI 1935 Een onthuld geheim Vliegveld te Delft Aanmaak van lucht doelgeschut Aanzienlijke schade Effecten-zwendelaar nader aan AANVULLENDE BEGROOTING SLEEPSCHIP GELICHT GOEDKOOPE BUSDIENST Exploitant krijgt zes dagen Aan bloedvergiftiging overleden De brand te Warffum Eigenaar weer in vrijheid gesteld MISSIE-JUBILEUMFONDS TU1NBOUW-LOONEN DEKEN VAN DER TUYN Snelle carrière op LUCHTPOSTVERVOER ontvangen MGR. COBBEN L H. Bk Mr Oobben, apoetoUmh vtearte M x h Hy ruste la vrsdel a Prijzen aanzienlijk gedaald Op onbewaakten overweg te Tete- ringen door trein gegrepen Gezin aan verstikkingsdood ontsnapt Arbeidscontract voorloopt g verlengd Tent zal plaats bieden 11.000 portonen Algemeene toestand bleef in het najaar van 1934 zeer on bevred igend Brand in groote loods van dak- pannenfabriek F eestelijke ontvangst St. Antoniushove Exploitatiekosten uit de inkomsten te dekken? GASVERGIFTIGING TE ALPHEN VOOR ORDE EN EENHEID IN DE SCHRIJFTAAL NIEUWE SECRETARIS BISDOM HAARLEM n bi x ki 127» cent Nooit bewondering gekoesterd voor de concurrentie tusschen de groote maatschappijen Brandweer stond tegen de telle vuurzee voor een uiterst moeilijke taak Schoenenmagazijn ver woest NIEUW NEDERLANDSCH CIRCUS De doorvoering deaer fusie viel la eeu tyd. -Ük van vermisten man opgehaald Rechtbank gelast een onderzoek I HOtSTBONBONSj Belangryke order voor het buitenland OPQGOEDE ZEEP STAAT De „Peternella” Van Justitie, Volksgezondheid en Oorlog in Indië Onderhandelingen over financie ring door het Werkfonds -1 I on- wordt geborgen Lea Halpern Chr- M W ken beeft. i i i i van lucht onder leiding van Ir. waterstaat gelicht. Omstreeks half vier werd de moeder gewekt doordat zy haar kinderen boorde schreien. Zij Te Alphen Is de familie van V. in de Oranje straat Zondagnacht ternauwernood ontsnapt aan een doodelijke gasvergiftiging, doordat door een scheur in de leiding een groote hoeveelheid gas ontsnapt is. Naar wQ vernemen heeft Z H. Exo. 4e Bls- scbop van Haarlem den weleerw. beer Frans Bank benoemd tot secretaris van net Bisdom Haarlem. ZSerw. to thane werkzaam als as sistent te Hem-Venhulzen De nieuwbenoemde eecretaris la geboren M September 1911 en priester gewfjd 36 Mei van bet vorig Jaar. In hun memorie van antwoord in rake de gemeente-begroeting voor 1935 deeien B. en W. van Den Haag mede, dat omtrent den aanleg van bet gemeenschappelijke vliegveld voor Rot terdam en Den Haag, dat te Delft zal komen, onderhandellngen worden gevoerd over de fi nanciering van de uitvoering van het vliegveld door bet werkfonds 1934. bi so By de behandeling deser zaak op 29 December JX had de Officier van Justitie Mr. Wolfson tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf ge- elacht. De Rechtbank, thans uitspraak doende, acht te het onderzoek niet volledig en be”al. dat nog enkele getuigen en getuigen-deskundigen zullen worden gehoord op Zaterdag 3 Februari as. Een voorstel ter sake zal naar B. en W. hopen, binnen niet te langen tyd aen raad be reiken en wel zoodra omtrent de oeschlkbaar- stelllng van gelden uit het werkfonds voor de vliegplannen meer sekerheid is verkregen. In hun voorstel aan den raad van 3 Juni 1930 werd om. de basis aangegeven, waarop overeenstem ming met Rotterdam was verkregen. Hierin was een regeling in zake bet bydragen door •*Gra- venhage in de exploitatie-tekorten van Waal haven opgenomen. Indien de plannen nu hun beslag zullen krijgen, zal dit punt thans echter opnieuw onder de oogen worden gezien I Hier is hef geheim van de charme van menige vrouw: „Castello" Dobbelman's schoonheidszeep. Gun U zelf deze weldaad Masseer en parfumeer Uw huid met Castello's geurige oliën. Castello koestert Uw huid tot zij wordt als een wonder van charmante zachtheid. die de propaganda wenscht te bevorderen, kan door bemiddeling van het secretariaat (Alex- anderpletn 5, Hilversum) de noodige circulaires verkrijgen Vlug en aan genaam ver holpen mot Er werd melding gemaakt van een verscherp te concurrentie van fabrikanten, die de pro ductie zoo mogelyk opvoerden om daardoor den kostprijs te drukken. Overigens werd bet prysbederf soms in de hand geweskt door ge dwongen verkoopen door fabrieken, die in fl- nandeele moeiiykheden verkeerden. Biykens een ia de twaalfde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek voorkomend overzicht van de bak steenindustrie bleef de algemeene toestand ge durende de periode 15 Juli tot omstreeks No vember 1934 seer onbevredigend. Door de wei nige vraag werd de campagne over het alge meen vroeg beëindigd, terwyi de veldovens vry- wel alle bleven stiletsen en enkele andere fa brieken eveneens buiten bedrijf waren. Deze cyfers geven een Indruk van de moge- lykheden. welke er bestaan ten aanzien de plannen tot ontwikkeling van het schlpverkeer. in het byzonder tusschen Neder land en Nederlandsch-Indié. Op basis van verschillende gen. die werden uitgewerkt, kwamen wy, besluit de heer v. Tijen, tot de conclusie. Te Werkendam Is het 8-jarig zoontje van den heer Van Drunen aan bloedvergiftiging overleden. Het knaapje had zich eenlge dagen te voren aan een der handen verwond Men schrijft ons; Als spoorwegman beeft de heer Kalft buiten gemeen snel carrière gemaakt. Op 15 Sept. 1894 trad hy In dienst der H IJ. 8. M. Na verschil lende takken van dienst doorloopen te hebben, zien wy hem reeds in 1909 benoemd tot Chef van het Vervoer en als zoodanig deel uitmaken van den Raad van Administratie, het bestuurs lichaam van de H 8. M. Het Belgisch sleepschlp .JStmonne", dat langs door breuk van den tros loeraakte. tegen de stuw te Llnne stuk sloeg en zonk, wordt d Laan van den Ryks- afdoende werd verkregen, is onbestreden de teur. “n h®t «o**» dingen to dan- groote verdienste van den heer Kalff. De Rechtbank te Almelo wees Zaterdag 13 dezer vonnis in de zaak tegen G. B, effecten handelaar. wien ten laste was gelegd, da) hy in de periode van 1 September 1933 tot 31 Augus tus 1934 te Hengelo als effectenhandelaar zeer groote verduisteringen zou hebben gnptecgd met Nederlandsche en buitenlandsche effecten. wel ke hem door verschillende personen waren toe vertrouwd. Eenlgen tyd geleden is de autobus-ondeme- mcr J. de V, die een autobusdienst onderhoudt tusschen Amsterdam en Rotterdam door den kantonrechter veroordeeld tot een heohtenis- etraf van zes dagen Het vonnis werd by ver stek gewezen en hy kwam hiertegen in verzet De ambtenaar van het O. M. etechte thans be krachtiging van dit verstek-vonnls. De kantonrechter veroordeelde hem dienover eenkomstig tot een hechtenlsstraf voor den tyd van see dagen. mlddeliyk ineen. Haar val wekte den heer V, die erin slaagde de deur open te krijgen en de buren te hulp te roepen. De terstond gewaarschuwde arts slaagde erin, by mevr, van v., die er van allen het ergst aan i toe was, de levensgeesten weer op te wekken. De toestand van bet gesin is thans bevre digend. In het Ryksmueeum „Huls Lambert van Meer- ten" te Delft wordt van 13 Januari tot 10 Fe bruari een tentoonstelling gehouden van aarde werk door Lea Halpem. Toen in 1913 dit college tot drie personen beperkt werd, behoorde Ir. Kalff tot dit drietal. Op 5 Augustus kreeg de H 8. M een tweehoof dige directie, waarvan de heer Kalff deel uit maakte Ir. Kalff heeft zich nooit een bewonderaar getoond van de grondslagen. waarop de spoor- wegovereenkotnsten van 1890 berustten, nj. de concurrentie tusschen de groote spoorwegmaat- schappyen, de 8 8. en de H. 8 Hy begreep, dat het belang der maatschappijen, noch het algemeen belang blijvend gediend sou kunnen zyn door een onzinnige onderlinge concurren tie. Zyn streven ging doelbewust in de richting van toenadering, van samenwerking. Aan dit streven is te danken de totstandkoplng in 1911 van het voor het geheele land uniforme tarief voor reisigersvervoer. Hy was voortdurend ac tief om de bestaande tegenstellingen te over bruggen en een gemeenschap van belangen te bewerken. Het inzicht van den heer Kalff, dat door de toen optredende omstandigheden de mobilisatie seker begunstigd te. hoeft ten slotte geaegevierd en zyn bekroning gevonden in de spoorwegfusie op 1 Jan. 1917. In de aa- mengevoegde directies van de 8. 8 on H. B. nam de heer Kalff zitting Dat de doorvoering der fusie een omvangryk werk met veel ha ken en oogen na nauwbiyks vier jaren soo Vrijdagavond te half zes is de nieuwbenoem de Deken van Den Haag, de HoogEerw. Heer J. M van der Tuyn, op zijn standplaats aange komen. Als rector van ,JBt. Antonlusnove’* te Voorburg, in welke functie hy wylen Deken van Dam eveneens opvolgde, werd hy aldaar door bet verplegend personeel en de pensioti- naires op feestelyke wyie ontvangen Op den onbewaakten overweg aan het Mo leneind te Teterlngen Js Zaterdagavond te 6.20 de wielrijder 8.. afkomstig uit Teterlngen en omstreeks 46 jaar oud, door den trein overreden en gedood. Toen de trein om 8.45 te Roosendaal aan kwam, werden er op de machine enkele onder deden van een flets aangetroffen. Onmlddeliyk werd langs de lyn een onder zoek ingesteld met vermeld resultaat. Reeds vrij kort na bet uitbreken van den brand, kwam de brandweer ter plaatse, zy was per radlo-alarmslgnaal gealarmeerd en met vol ledig materiaal uitgerukt naar dit bedreigde stadsgedeelte. Opperbrandmeester Korteweg, die de leiding had, nam direct de noodige maatregelen en weinige minuten later vielen zware waterstralen in de vuurzee. Het was echter niet gemakkrfyk deze vuurzee van alle kanten te bestrijden Hooge gebouwen er om heen verhinderden dit. Toch wist de opperbrandmeester tenslotte een zestal slangen in werking te stellen, die het vuur moesten terugdringen in den vuurhaard Een zeer groote hoeveelheid water werd gedu rende een uur In de vuurzee geworpen, die telkens opnieuw den kop opstak, maar toch ook weer werd teruggedrongen. Sinds Vrijdagavond werd te Heerenveen ver mist de ruim 70-jarige Q. Kalsbeek. Da man heeft Vrijdagmiddag syn woning verlaten en is niet teruggekeerd. Daar vermoed werd, dat de vermiste te water was geraakt, werd gister- middag en -avond het kanaal van de Fok af-, gedregd, echter sender resultaat. Hedenochtend - --- --- is het dreggen voortgèset enwerd het Ujk ait van Finland, ia in sUn geböorteatad ItttsM Haven aaa bet Breeds Fsd opgebaald. j aangekomen. Naar wtj vernemen ia te Laren (N.-H.l op- •ericht de N.V. Clreus „Olanda" Deelnemers In deze N.V. zyn eenlge groote Nederlandsche flnancleele instellingen met een kapitaal van t 1.0MJOOO. Hat voornemen is een dierenpark in te richten voor ongeveer 300 paarden. De tent, plaats biedend aan 11.000 personen, is reeds aangekocht. Tevens zyn aangekocht 50 paarden, welke gestationneerd worden in de manege te Laren. Pogingen worden aangewend om te Laren peraobeel ten getale van 400 man onder <lak te brengen. Gedurende twee maanden zal een reclame- teurnee door geheel Nederland gemaakt temden. Zondagmorgen zyn schepen van Van der Graaf en Koelman’s Bergingsbedrijf van Schel- llngwoude naar het Vrouwesand vertrokken om het 148 ton metende mx „PeterneUa’, schipper Verburg. dat dezer dagen op het Vrouwezand. by Stavoren, is gestrand, te bergen. U houdt natuurlijk ook van cht« Qald«r*ch« ROOKWORST Vraagt daarom Uw leverancier het merk Ongeveer 9 uur was bet gevaar, dank zy den watervloed, vrijwel voorby en was het nu mo- geiyk eens van dlchtby polshoogte te nemen. Uit de magazynen gelykvloers waren twee auto’s van den heer Broeders en een party kis ten. dooeen en pakketten schoenen gered kun nen worden. Zaterdagmiddag heeft een felle brand ge woed in een groote oven-pannen- en machine- loods van de dakpannenfabriek van de N. V Oosthoek en Zn., gelegen aan den Rykaetraat- weg te Alphen a. d. Ryn. BATAVIA. 13 Jan. (Aneta.) De aanvullende begrootlng van het Departement van Justitie voorziet In de aanstelling van 87 volontairs by dit Departement en wel by de rechteriyke macht en het gevangeniswezen. By de aanvullende begrootlng van den Dienst der Volksgezondheid wordt een verhooglng ge vraagd met 30.000, ten behoeve van de mas sale inenting met het. door dr. Otten samenge stelde vaccin tegen pest. Men becyfen dat voor de Inenting van 3.700.000 personen in totaal de artsen 1800 da gen hieraan zullap moeten arbeiden, by een gemiddelde dagprestatie van 1500 vaccinaties per arts. Elke arts wordt bijgestaan door drie mantri-verplegers. By de suppletore begrootlng van het Depar tement van Oorlog wordt een verhooglng ge vraagd van 170.600, als gevolg van de aan het leger opgedragen taak tot het* leiden en bedienen van verdedigingsmiddelen aan den wal. Tot dusverre berustte de verantwoordeiyk- held hiervoor by de Zeemacht. In alle kringen van de maatschappy biykt groote sympathie te bestaan voor georganiseerd optreden tegen de verbreiding van de aan het onderwijs opgedrongen examenspelling. Ook uit onderwijskringen zyn zeer velen tot de ver- eenlglng tóegetreden; tot de nieuwe leden be- hooren tientallen vooraanstaande personen op het gebied van bankwezen, handel. Industrie en scheepvaart. Binnenokrt hoopt het dageiyksch bestuur te beschikken over een eigen maandblad, dat aan alle leden, donateurs en andere belangstellen den kosteloos zal worden toegezonden Door verspreiding op groote schaal van de circulaire der vereenlglng wil het dagelyksch De afgevaardigden van de R K - Neutrale Werknemersbonden hebben AMSTERDAM. Doctoraal-examen in de Ge neeskunde de hoeren: H. B. van Haren. J. J. Henrichs. B. B. Hylkéma en J. Arièns Kappers en Mejuffrouw B. C. Mulders. Academische exiunens Reeds meende men den brand meester te zyn. toen opnieuw gevaar dreigde, doordat bet dak van het hooge steenkolenmagsLzyn van den heer Nys vlam had gevat. De zeer groote voorraden briketten, hier aanwezig, deden bet ergste vreeaen, als' het brandende dak zou Instorten Zoover kwam het gelukkig niet, want direct werd een nieuwe slang op dit bedreigde ge deelte gericht en na een kwartier was ook bier vrijwel alle gevaar geweken en geconfe- reerd met de afgevaardigden der diverse sfdee- Mngen van den kring Westland. Chr. Boeren- en Tulndersbond. omtrent het nieuwe arbeids contract. Hierby word van werknemerszyde opgemerkt, dat bat bestaande contract niet van hun zyde opgezegd, doch door de patroons. Erkend werd, dat. gezien de ongunstige tyds- mnatandlgheden. ook voer den tuinbouw, wyzl- glng der arbeidsvoorwaarden beswaren gaf. Daarom ging men van werknemerszyde ac- ooord om voorloopig geen wyzlglng in de loon regeling te brengen. Eerst zullen worden sfge- wacht de resultaten der pogingen, om verhoo glng van de tuinbouarsteungelden te verkry- Naast de vele fabrieken, welke slechts met een hier grooter daar kleiner deel der capaciteit werkten en andere, die geheel stil stonden. wsren er ook, ariër productie weinig of niet afweek van de normale. Van de rap- porteerende fabrieken, die vóór half Juli stil lagen, syn er .sommige weder gaan werken, zy het op bescheiden schaal en of voor kor ten duur. In de min of meer sterk teruggeloopen vraag naar metselsteenen was om. de terugslag ie zien van den verminderden aanbouw Hoewel die naar straatklinkers in het algemeen ge sproken iets beter was dan aanvankelyk ver wacht werd, werd zy deels toch eveneens ver van bevredigend genoemd. In welk verband we der geklaagd werd over de vele toepassing van andere soort materialen by wegenaanleg en -ver betering. Sommige ondernemingen schreven het ge brek aan afzet in haar bedryf vooral op reke ning van de hevige concurrentie der Waai- steenf abrleken. Het „Vad publiceert cyfers, die het blad heeft ontvangen van den heer J. E. van Tyen van het syndicaat voor luchtschlpverkeer met Nederlandsch-Indië. De voorjaarszendlngen waren reeds ontvan gen. zoodat de magazynen voller waren dan ooit. Hy vertelde ons tevens, dat ongeveer een uur, voordat de brand uitbrak, een zyner be dienden nog in de magazynen geweest was, maar niets verds^hts had bemerkt. Van andere zyde echter vernemen wy. dat reeds in den middag door omwonenden een brandlucht was waargenomen Persooniyke ongelukken kwamen niet voor Dit bad echter zeer goed kunnen gebeuren. Langs een der zywanden van het brandende magazijn staat een oude woning aangebouwd, waarin zich een stokoude blinde man en een doofstomme vrouw bevonden Men vond by het betreden der woning belden reeds te bed ip den zolder Zy hsulden niets van den brand gemerkt en moesten In veiligheid worden gebracht. Tegen 10 uur kon een gedeelte van de brand weer Inrukken. De belangstelling van het pu bliek was zeer groot. In de laatste publicatie omtrent het Missie Jublleumfonds werd namens het Comité In Indlë en In Nederland den gevers harteiyk dank gebracht en tevens de mededeellng gedaan, dat volgens den wensch der Indische Kerkvoogden het Missie Jubileum fonds In een permanent fonds Is omgezet, hetgeen dan door geregelde bydragen kon worden Instandgehouden en ult- ge breid. In verband hiermede is het wenschelyk eenlge keeren per Jaar aan de katholieken van Nederland een mededeellng te verstrekken om trent dat fonds Naar Indië is kunnen overgemaakt worden f 17.600. hetgeen volgens den koers sldaar een waarde vertegenwoordigt van t 17.534.36. Verder ia nog ontvangen f 10048.87, waartoe behoort een gift van f 10 000 uit de nalatenschap Tus- veld. zoodat op het oogenbllk in Nederland voor het Mlaslt Jubileum fonds is Ingekomen een to taalbedrag van f 27.648 67. Zoo heeft zeker Katholiek Nederland een goe den grondslag helpen vormen voor het fonds, dat gestadig groeiend een krachtige financleele steun zal kunnen wezen voor de Missie In N -O Indië. welk^ missie juist In dese tyden een krachtige financleele hulp noodig heeft. De ka tholieken van Nederland, die dit fonds willen versterken, kunnen hun bydragen daarvoor af dragen aan het Centraal Katholiek Koloniaal Bureau. Laan Copes van Cat ten burg 78. Den Haag Giro 176606 ten name van P G Groe nen. Te drie uur ontdekten eenlge arbeiders den brand, die was uitgebroken in de droogkamers Onmlddeliyk werd de brandweer gewaar schuwd. die weldra met twee motorspulten ter plaatse was. Inmiddels was men reeds met de fabrieka- brandspult begonnen het vuur te bestrijden, doch weldra bleek, dat het seer hard werken zou worden; het vuur greep snel om zich been en vond In de voorraden gretig voedsel. Weldra stond men tegenover een vuurzee en eenlge oogenbllkken dreigden de vlammen over te slaan naar belendende perceelen. De 70 M 4ange schuur brandde geheel af doch met zeven stralen wist men bet vuur te beperken tot dtt gebouw. De schade is nog niet vastgesteld, doch is zeer aanzieniyk en wordt door verzekering op beurspolis gedekt. De totale productie in de by een groote ver- eeniglng asngesloten fabrieken (wier normale productiecapaciteit 700 mlllioen stuks bedraagt) werd op plm. 500 mlllioen gesteld, hetgeen nog iets minder is dan verleden jaar (plm. 525 mülloen). Wat de vlamovens betreft, zy medegedeeld, dat in de by een concern aangesloten fabrie ken niet meer dan plm 60 pet. der capaciteit aan rouwe steen (vormelingen» werd vervaar digd (een 9-tal bedrijven lag nog stil) en dat van het gevormde kwantum plm. straatsteenen en plm. 14 metselsteenen worden gebakken. Naar in het sdgemeen opgemerkt werd, waren de prijzen aanzieniyk lager dan in 1914 en dek ten zy de werkeiyke koeten, zonder rente en afschrijving, nauweiyks. Voor zoover straat klinkers betreft, constateerde men wel, dat de sterke prijsdaling aan de vraag die iets grooter was dan in 1933 Is ten goede geko men en dat de pryzen ten slotte iets zyn aan getrokken. Zaterdagavond even voor acht uur is brand uitgebroken op de Van Polanenkade te Breda in het groote schoenenmagsizyn van den beer Broeders. Het is een der oude stadsgedeelten, waar zich dit magazyn bevindt. Van alle zyden zijn hier oude huizen en groote magazynen te gen dit schoenenmagazyn asmgebouwd, zoodat de hoog oplaaiende vlammen werkelyk de ge heele omgeving bedreigden. De voor schrijven van 2 Januari j.l. aan den Directeur- generaal der Posteryen, Telegrafie en Telefo nie, betreffende luchtpostvervorr, van deze mededeellng ontvangen, dat de Nederlandsche postdienst de luchtpost steeds met de gewone middelen van vervoer verwendt. Indien de over komst daardoor wordt bespoedigd, en niet, aoo- als de Kamer meende, by uitzondering Voorts deelde de Directeur-Generaal mede, dat bevordering van het luchtpostvervoer In studie is «n da Kamer te zyner tyd met den uitslag van des* studto in kannto aal worden gMtSkta veronderstellln- aldus dat het mogelyk moet zyn de exploitatiekosten van diverse door ons beschouwde luchtachipdien- sten uit de Inkomsten te dekken, terwyi de van de passagiers te vragen tarieven ook slechts weinig boven de thans geldende le klasse scheepstarieven zouden behoeven te liggen. De ze conclusie is uitsluitend gebaseerd op geraam de inkomsten uH hoofde van post en passa giers terwyi die. welke uit subsidies e d. zou den kunnen voortvloeien, buiten beschouwing werden gelaten. Op de bovenverdiepingen echter, waar de brand was ontstaan, was alles verloren gegaan. De seer groote hoeveelheid schoenen en aan verwante artikelen, was een prooi der vlam men geworden, terwyi ook een voorraad sigaren en sigaretten, toebehoorende aan een winkelier, te Breda woonachtig, eveneens een prooi der vlammen werd. De heer Broeders vertelde ons, dat de voor raad slechts gedeeltelijk tegen brand verzekerd was. Er bereikt ons het gerucht, dat een order voor den aanmaak van 16 stuks afweergeschut ten behoeve van den afsluitdyk naar het buiten land zal gaan, hoewel er een Nederlandsche fa briek is. die deze bestelling uit zou kunnen voeren. De commissie voor de werkverruiming houdt zich, zyn wy goed ingelicht, met deze zaak bezig, aldus bericht het „Volk". Op onze informatie by de bevoegde autoritei ten deelde men ons mede, dat *11 dit bericht noch willen bevestigen, noch willen ontken nen. waarin het spoor wegbedryf met groote moei lijkheden tekorten te kampen had. Deze moeiiykheden vonden tenslotte haar oplossing In de totstandkoming van de overeenkomsten van 1930, waarby de staat de grootste aandeel houder der spoorwegen Was. Nadat de heer Van der Wljck In 1920 en de heer Kretschmar van Veen in 1921 uit de di rectie getreden waren, kregen de Ned. 8p. een tweehoofdige directie. nJ. de heeren Ir. Kalff en Ir. van Manen In de moeliyke jaren, welke de Ned. 8p. doormaakten in de eerste crisis periode na den oorlog, heeft de beer Kalff, door allerlei energieke maatregelen, het ten-, gevolge van de fusie nog wel let of wat top zware spoorwegbedryf weten te aaneeren. On der zyn bestuur zyn de maatregelen tot elec- triflcatle en andere modernlaeeringen getroffen. En toen de bedryfstekorten na enkele jaren tot het verleden behoorden, is onder de krach tige leiding van Ir. Kalff, door de overeenkom sten van 1925 en 1928 met den Staat, de zoo „beruchte" afachrtjvingskwesUe geregeld. In den loop van de Brusaelsche bespre kingen 1», naar mij uit gesprekken met diverse gedelegeerden Is gebleken, alweer de zwakke kant van de Nederlandsche ateenkolenposlUe. welke hoofdzakeiyk een gevolg Is van het gemis aan overleg en sa menwerking tusachen de staatsmynen en de particuliere mijnen in Nederlandse!) Limburg, tot uiting gekomen. De Belgen, die een compacte belangengroep vormen, moeten het in die omstandigheden bijna altijd van de Nederlandsche steenkolenpro ducenten winnen. Het Dageiyksch bestuur van de Nationale Vereenlglng voor orde en eenheid In de schrijf taal deelt mede, dat als gevolg van de onlangs begonnen propaganda-actle het ledental in ssss korten tijd met duiaend ie vermeerderd. Toen de heer Kalff op 1 Juli 1929 van een hoogst eervolien diensttijd van 35 Jaren, waar van 20 jaren als lid der directie, de spoorwe gen verliet, mocht hy voldoening smaken, een goed georganiseerd en bloêtend spoorweg bedrijf te verlaten. Hoe de verhouding van den heer Kalff tot het georganMerde personeel was, bleek duide lijk by het afscheid, dat de Personeelraad op 9 Juli 1929 van hem genomen heeft. By deze gelegenheid werden door de vertegenwoordigers van alle organisaties zeer waardeerende woor den tot den heer Kalff gericht. Hy werd ge roemd als een rechtvaardig, alz een humaan chef. Hem werd vooral lof toegezwaaid voor de breede wijze waarop hy het overleg met de organisaties had ingericht en voor de coulante manier, waarop dat overleg gevoerd werd. En in zyn beantwoording prees de heer Kalff zelf dat overleg als een voorbeeld voor Neder land. Vermelding verdient in dit verband nog. dat den scheidenden directeur Ir. Kalff namens de organisaties een geechllderd portret werd aangeboden. Al zal de sympathie in de kringen van het spoorwegpersoneel voor den persoon van den heer Kalff ieta bekoeld zyn. vooral tengevolge van de maatregelen, die by ate Minister van Waterstaat ten aanzien van de salariseen van dit personeel gemeend heeft te moeten nemen, zijn zoo plotseling verscheiden uit dit leven aal by het spoorwegpersotMei over sUn optreden na t verlaten van den spoorwegdienst heen, dank bare gevoelens opwekken voor den oud-dlrec- Naar wy vernrmen is de beer G. K die 3 Ja nuari j. L gearresteerd werd onder verdenking brand te hebben gesticht tn zyn hotel te Warf fum, thans uit het Huls van Bewaring te Gro ningen. waarheen hy was overgebracht, ont slagen en naar Warffum teruggekeerd Kamer van Koophandel en Fabrieken Rotterdam heeft in antwoord op haar liberate pers geeft aan haar antl- 1^1 pathle tegen de ordening nu en dan uiting, door lange verhalen af te drukken over mislukking of minder gunsti ge verschijnselen in bedrijfstakken, waar bestuur met de propaganda voortgaan. Ieder pogingen tot ordening zijn of worden on- --v“ --- demomen. Het is natuurlijk een vrij goed- koope methode, want die fouten zijn meer een gevolg van een mtn juiste uitwerking van het beginsel der ordening dan van dat beginsel, dat in zich goed te, zelf. En het is niets ge enkunst, tegenover die staaltjes, welke dan tegen de ordening zouden plei ten, andere te zetten, waaruit het groote nadeel blijkt, dat aan afwezigheid van ordening inhaerent is. Zoo knippen we uit een bericht, dat de Brusselsche correspondent van de Nieuwe Rotterdamsche Courant over de Neder landse h-Belgische handelsbesprekingen aan zijn blad zond, het volgende: Dit geluid stemt precies overeen met dat. hetwelk os. de Katholieke afgevaardigde Henri Hermans tal van malen in de Kamer heeft doen hooren. Als de Katholieke Staatspartij om ordening roept, zyn de liberalen en ook een Christelijk-Historicus als het Eerste Kamerlid Mr. Pollema in diens polemiek met „De Nederlander" zoo keurig, om te tnslnueeren, dat zij dit doet „om niet nader te noemen redenen”. Zij geven daarmede blijk, dat zij doof zijn voor de harde werkelijkheid, welke zie boven genoemde uitlating van een liberaal jour nalist om ordening schreeuwt en welke de door de Katholieken op grond jmui hun beginselen gevoerde politiek stem- H»elt tot Realpolitik in den besten zin des woords. Tb half seven droeg Z. H. Eerw. een plech tig Lof op In de kapel van het gesticht daarbU geassisteerd door den inwonenden rustena pas toor Nuyen». ah diaken en Pater Tervoo, as sistent aldaar, als sub-diaken Tydens dit Lof bevonden zich o. a in de ka pel de Z. E. Heeren Deken Bonboom, van Noordwyk en Pastoor J. Möiler, van de 8t- Martlnusparochle te Voorburg. In den loop van den avond maakte de nieuwe Peken-Rector kennis met de bewoners van 8t. - Antoniushove stond met zware hoofdpUn op, doch zakte on- BH het hoofdbestuur van den C.BT.B sal aangedrongen worden hiertoe aandrang nog uit te oefenen, te samen met Werknemersbon- Oevraagd werd de meenlng van de werkne mersorganisaties omtrent verlengen van den arbeidstijd. Hiertegen werden echter bezwaren ■ongevoerd. Besloten werd het arbeidscontract voorloopig nog te verlengen. ZE HELFEN OOEO ZE SMAKEN OOED

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 24