Met de beeld en geluidcamera het vogelparadijs 3 I IS De volksstemming in het Saargebied. v JII®1 in I pp KW id 14 JANUARI IMS MAANDAG BOEK EN BLAD Kostbaar natuurhisto risch document GEEN WERK VOOR IEDEREEN ONTEIGENING TE ROTTERDAM FOTOREPORTAGE 1111Z MUM» F De en v O. NYPEIB 1 Nieuwe uitgaven echtpaar lepelaar I S N E E K TON N EM A C'E TON N E M A C'1 SN E E K Oud-notaria L. Vermeer overleden Da burgemeester van Dordrecht, de heer de Gaay Fortman, voorzitter van een der stembureaux te Saarbrucken» overhandigt een stembiljet tijdens de groote volksstemming in het Saargebied Tijdens van 8 P VLUG OPLOSSENDE ^ANIJSBLOKJES Op 69-jarlgen leeftijd Is Zaterdag te Wasse naar overleden de heer L. Vermeer, oud-notarls te Dronryp. sbruikte kleur-lnkt. Oreshoff staan broederlijk iét proza van den eerste tee- iéer begaafde Douve prenten en on- ledje-van-den-goeden-ouden-tyd van hangt een verschoten gordijntje. ga eis K, v<x cat ma tec 1 «P< Alvorens do stomcommlssles to Ssarbrücken haar werk samringsn, logdon do lodon dar balds fronten den eod In handen van den voorzitter af. Do burgemeester van Arnhem, do heer Bloomers, tijdens deze plechtigheid D in hi dl ge In lir «P al. Hl va Si de lat va de a; g< d< di tx in Fotografeeren van leeuwen it niet zoo moeilyk alt de vereeuwi ging van lepelaart in wilden ttaat WINTERBOEK 1935 van het Natio naal Comité voor Arbeid aan Werklooze Intellectueelen. Uit voering. van de N.V. De Spaarne- stad te Haarlem. ALS HET WINTERT. Uitgave van H. Netissen te Bilthoven. Bijdragen van Felix Timmer mans, Joan Kat, Marie Koenen, Kees Meekel, Annie Salomons, Antoon Coolen, Jos Panhuysen, Willy van Mook. Geïllustreerd met etsen, houtsneden, teekenin- gen en reproducties naar schil derijen, alle van Anton Pieck 1934. De volksstemming in het Saargebied. Reeds In den vroegen morgen stonden te Saarbrücken in de gangen der stembureaux en daarbuiten velen te wachten om hun stem te kunnen uitbrengen geweren, revolvers, spiesen en stokken, die ze dreigend zwaaien. Bij het fotografeeren van de lepelaars staan dervelljke middelen iemand niet ten dienste Ook is men hier volkomen aan den tijd ge bonden. Om den zonsopgang en het ontwaken van de natuur niet te missen, moet men op „ónmogelijke" tijden de met moeite en Inspan ning gevormde „geluidcablne” opzoeken. De stars ot.der de vogels zijn nog wispelturi ger dan die onder de menschen. Het fataalst is, dat men geen vat op ze heeft. De dames en heeren filmspelers zijn soms nog te beïnvloe den met verstandelijke of met gevoelsargumen ten. Maar probeer zoo iets nu eens bij een aal scholver of een kwak. Toch Is men er In geslaagd niet alleen de lepelaars bij het nestmaken en het broeden gsde te slaan en te filmen, men verschalkte ook de aalscholver en de door de bevolking bijgeloovig gevreesde kwak. Zoo verkreeg men een kostbaar natuurhisto risch document. Het Haagsche Gerechtshof heeft het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank bekrachtigd, waarbij Is ontzegd een vordering van den heer Dupont tegen de gemeente Rotterdam, tot teruggave van een aan hem toebehoord heb- bebbend perceel, dat In 1915 onteigend was voor het verruimen van de verbinding tusarhea bet Van Hogendorppleln en de Blaak k* Rotterdam. verdekte opstelling van cameraman geluidmixer met hun apparaten ter ontstaan, indien u met uw nagel tegen de micro knipt. Dergelljke kleinigheden in aanmerking ne mend, zult li tot de overtuiging komen, dat het opnemen van een eenvoudig eendengekwaak niet zoo simpel Is als sommigen denken. Som mige dierengeluiden zijn niet eens vast te leg gen. Voor den oorlog was Obedska Bara een veel bezocht hertogelijk jachtgebied. Dank zy het initiatief van koning Alexander is er een na tuurreservaat gemaakt, waarin geen schot de nestelende en broedende vogelwereld stoort. Er bevindt zich onder meer een van de zeld zaamste soorten in dit moerasgebied: de lepe laar De witte vogel met zijn roodgelen kraag en kuif oefent een groote aantrekkingskracht uit op moedige cameramen. De lepelaar is een verre verwant van de Egyptische Ibis, die als God vereerd werd. Als echte moerasvogel voelt hij zich hier uitstekend thuis. Obedska Bara kan met iedere Indische jungle wedijveren: om een paar meter op te schieten moet men zich met bijlen en messen een weg banen: de door- eengestrengelde planten loopen tot ver onder den waterspiegel door. Degenen, die in de bioscopen zitten te huive ren. wanneer ze op het doek twintig leeuwen van dichtbij met de tanden hooren knarsen, denken er niet aan. dat het fotografeeren van deze verscheurende dieren met heel wat min der moeilijkheden gepaard ging dan de ver eeuwiging van een paar lepelaars in werkelijk wilden staat. De leeuwen zijn namelijk meestal in een dierentuin opgenomen; ze zijn tam of althans gedresseerd en een heelt staf van mede werkers maakt het elkaar zoo gemakkelijk mo- gelijk. We herinneren ons een uit twee teeke- nlngen bestaande spotprentcncomblnatle, waar op de verfilmde leeuw In beeld is gebracht On der de eerste staat: „Wat het publiek ziet Men aanschouwt op het plaatje van vlak bij den leeuw met opengesperden muil. Onder de tweede prent staat: „Wat de leeuw ziet." Hier op staat de camera afgebeeld en tevens een veertig A vijftig menschen, allen gewapend met Verschenen is de 41ste uitgave van het be kende „South- East African Yearbook ti Guide”, thans gehz-el herzien en bijgewerkt voor 1935 met meer dan 1100 pagina's tekst, voorzien van 64 kaarten van geheel Zuid- en Oost-Afrika in kleurendruk. In het jaarboek zijn verwerkt alle beschikbare gegevens betreffend historie, import en export, wetten, ven oer- en verkeerswezen, industrie, toerisme, klimaat, sport, jachtterreinen, fauna enz. enz. uitgege ven door de Union Castle Line en verkrijg baar bij hare Agenten: De Vries Sc Oo., Dam 6, Amsterdam. Da huldiging van dan haar C. W. H Baard, dan scheidenden directeur van het Stadelijk Museum te Amsterdam, had Zaterdag plaats. De commissaris der Koningin In Noord Hol land, jhr mr. dr. A Röell, overhandigt dan heer Baard een geschenk een korte pauze b een der stemmlngslokalen te Saarbröcken De voorzitter, de burgen. Bussum, de heer de Bordes on zijn helpers laten zich een kopje koffie goed smaken denis van de harp!) rijk geïllustreerd naar de ongemeen fraaie en uit technisch zoowel als artistiek oogpunt verwonderlijk bijzondere pho to’s van Wiel van der Randen, waarvan wij er reeds meerdere in buitenlandsche bladen over genomen vonden, zooals oa. In de Illustration. Daarna volgt in het Winterboek proza van Ar thur van Schendel „De Achterstallige”, waar voor geen beschaafd Nederlander meer een al tijd te zwak woord ter aanbeveling behoeft. Cornells Veth spreekt van „Barthou over Dan ton”, Ina Boudler—Bakker geeft een fragment van een nog te verschijnen roman .Dauphine”, voorts Hans Klomp „Variaties over een oud thema” geïll. door H. Moerkerk, Jan Eigenhuis „Beert fluit weer”, A. Vlruly „In den Nacht omhoog!" geïll. met vele en uitnemende pho to’s, Mevr. SzékelyLulofs „De Tragedie van de Juffrouw” geïll. met belangwekkende photo's uit Hongarije, Nanne Ottema spreekt over „De Leeuwarder Musea” en Jan D. Vos kuil over „In een Vrijstaat van Poppen en Ma rionetten"; beide opstellen zjjn uitnemend geïl lustreerd met een enkele zeer goed toegepaste tegenstelling in de gebruikte kleur-lnkt. Felix Timmermans jy Ji naast elkajy^5ff*T kende de der het den tweede Van de Koningin van Engeland vertelt Graaf Julius Batthyany In „Hare Majesteit verfoeit de moderne kunst” en afgaande op de bijge voegde foto's kunnen wij Haar geen ongelijk geven, al zouden wij ons In geweten verplicht vinden dit bij ander materiaal wel te doen. En nu rest nog één derde voor U op te som men: E. H Cordelier, „Zon en Regen” met mooie photo's, Jean E. Marre, „Het Hart van Brocaat”, Mr. A. W. Kamp „De Titel”, een in teressant opstel, goed geïllustreerd, van Ir. H. Thunnlssen: .Druggen-aesthetlek”, J C. Bloem „Bevrijding". een gedicht dat eindigt met der einden einde" dat de vroege droomen Achter de jaren niet gestorven zjjn." Dan volgen Jean E. Marre „Stalenboek” geïll. door Moerkerk, Cha- rivarlus „De nieuwste Spelling", Henriette van Eyk „Scharminkel en de Wonderklulf”. Johan Fabricius „Heksenjacht", een Onbekende „We duwen”, O. F. van Dam „Wij gaan verhuizen”, voorts een Scherenschnltte van Matthias Walter en ten slotte: A. van Duinkerken „Toe spraak tot den Kerstboom.” Tusschen alle dese pennevruchten en vermelde illustraties steekt nog een niet nader te besommen rijkdom aan veelal gekleurde prenten Woont Uw boekhandelaar niet vlak naast de deur? Getroost U de wandeling of belt hem op: voor een luttel bedrag koopt U meerdere ge noeglijke avonden en een durend bezit (heusch. gij speurende naar het prijswaardige!) en U steunt zonder eenlg offer een doel, dat wel niemand de bijvoeging van ..goed" zal durven onthouden! Het jaarboek „Als het Wintert”, reeds lang de huisvriend van vele Roomsche gezinnen, die hun behoeften aan lectuur gaarne bevredigen door te grijpen naar het goede, degelijke en stijlvolle, is dit jaar bijzonder rijk geïllustreerd met werk van den begaafden teekenaar, etser en schilder, aan wiens kunst Felix Timmermans een artikel wijdt. De Lierenaar, wiens „Pallie ter” in de luxe-uitgave door Pieck geïllustreerd werd, vangt aan met eenlge persoonlijke herin neringen, verteld op de wijze, die hem alleen eigen Is, om vervolgens een karakteristiek te geven van de kunst met „Breughelschen Invloed en Pallieterschen inslag”, waarvan hij uiteraard een levendig bewonderaar Is. „Het grijze land der luidelooze klokken" heet de sprookjesachtige novelle, bijgedragen door den begaafden, wel licht In eigen Katholieken kring te weinig ge- waardeerden Joan Kat. Marie Koenen's verhaal ,De Korenschoof”, een Kerstverhaal in den onvergetelijken stijl van „Het Hofke” herinnert ons er aan. dat de Limburgsche romancière nog steeds een aller eerste plaats bekleedt onder de Nederlandsche letterkundigen En Kees Meekel is weer in zijn element met de pralrle-story, die hij .Looping the loop” noemde. Zijn vitale schrijftrant blijft eenlg. Dat onder de oudere Katholieke letter kundigen ook Annie Salomons recht op een eereplaats heeft, bewijst ze door een fijne ver telling te leveren, getiteld „Zuster Elisabeth" In het rijke Brabantsche sagenboek van onzen medewerker J. R. W Slnnlnghe vond Antoon Coolen aanleiding tot het styleereg van een sprookje over „de koe, die aan Sint Antonlus verkocht werd"; Jos Panhuysen, uitstekend ken ner der Engelsche literatuur, bewerkte een Engelsch vertelsel In zijn fljn-genuanceerd Ne derlandsen. Een nieuweling (e.,?) In de litera tuur is Willy van Mook met 'de "Brabantsche schets „De Vijf Vrienden”, die dit Winterboek waardig besluit. Het Initiatief, acht jaar geleden genomen, om het Nederlandsche volk een goed vertelselboek te schenken omtrent den Kersttijd, blijkt ook dit jaar dus weer een goed Initiatief te zijn ge weest. De laatste pagina geeft een overzicht van alles, wat het jaarboek „Als het Wintert” in den loop der jaren geboden heeft en dat Is heusch niet gering: populair werk van de beste Katholieke schrijvers der oudere en der jongere 'generatie, met gevoelige verluchtingen en In goede rangschikking. Eén opmerking zouden we ons willen ver oorloven. Waarom zou de heer H. Nellssen. die dit boek jaarlijks zoo goed verzorgt, ook niet wat poëzie opnemen? Enkele venen per jaar, b.v. de allerbeste en meest populaire poëzie, die in den loop van het jaar In de Katholieke tijdschriften verscheen. Niet alleen het verhaal en de prent, ook het gedicht moet zijn weg vin den naar het Roomsche gezin. Wellicht kun nen volgende deelen In dien zin worden ver volmaakt. D. Een intellectueel, zoo hij dezen naam ver dient, want juist In deze selectie blijft nog eenlg kaf onder het koren, is nimmer werkloos in den intellectueelen zin des woords. Maar het huldig maatschappelijk bestel, dat hoe lan ger hoe pijnlijker neigt naar een welhaast vol slagen onverschilligheid voor heel zijn geestelijk en dus eenigst waardevol bezit, heeft In ont stellende mate 't aantal dergenen zien groeien, wien geen loonend werk meer gegeven wordt voor hun intelligente bedrijvigheid. Deze nood ts dubbel nijpend, zoowel In persoonlijk als maat schappelijk opzicht I Het uitgebreid eere-comlté en het vastberaden werk-comité van bovenge noemd Nationaal-Comité vinden dan ook een ruim en dankbaar gebied voor hun actie, die, naar wij hopen, voor de werklooze Intellectuee len en de veelal werkeloos toeziende maatschap pij gulden vruchten moge dragen. Het Comité, Laan Copes van Cattenburch 6, Den Haag, houdt blijkbaar niet van halve maat regelen, want voor ons ligt ter bespreking een lijvig boekdeel In groot formaat, dat bij aller eerste aanschouwing reeds zoozeer de aandacht weet te boeien, dat de nadere kennismaking een niet meer te onderdrukken voldoening aan de gezonde menscheiyke weetgierigheid Is. Mocht iemand deze gewenschte verleiding om eenlgerlei reden ontgaan zjjn of thans voor het eerst van deze uitgave hooren verluiden, dan zullen wij hier een ernstige poging wagen om dit verzuim te herstellen. Dit boek van 104 bladzijden, die heusch leder voor twee tellen, zoodat de Inhoud op normaal boekformaat veilig ver over de 200 bladzijden te stellen is, Is zonder eenlg voorbehoud een uitnemend staal van de allerbeste moderne Ne derlandsche drukkunst De Haarlemsche druk kerij, die dit kloeke boekdeel van de persen bracht in een feillooze afwerking en met een volkomen beheerschlng van uitgebreide techni sche mogelijkheden, geeft hiermede een be- nijdenswaardlg voorbeeld aan meerdere makers van gelegenhelds-uitgaven. die ons sedert jaar en dag met onbeduidende prullen in schaam teloos slecht gewaad gestoken pogen wijs te maken, dat men In Nederland niets beter» en mooiers zou kunnen vinden. Het goede voorbeeld Is nu gesteld.... alleen de navolging zal moeilijk vallen, zooals immer, wil men daarbij de altijd slechte imitatie ver mijden. De opzet van dit Winterboek Is zoozeer te prijzen, dat wij gaarne eenlge aanmerkingen achterwege willen laten, omdat de tegenvallers, die aan iedere poging als gevolg kleven, gemak kelijk by een volgende uitgave te corrlgeeren vallen. Valt de uitvoering met den meesten lof te prijzen, de inhoud blijkt daarnaast alleszins be langwekkend, hetgeen den bezitter niet minder zal verrassen. De voorzitter van het comité, lultenant-gene- raal b.d. en oud-chef van den Genenden Staf, H. A. Seyffardt, geeft met een helder en pittig woord het goede doel dezer uitgave aan. En dan volgen allereerst een zestal prachtige strophen van Henrtëtte Roland Holst, waarna In bonte verscheidenheid elkander opvolgen in dicht en ondicht: Herman Moerkerk Kleine Steden, geïll. doog den auteur, Jo van AmmersKuiler Sanatorium, geïll. door Jo Spier en photo's 8 Bottenheim De Harp van Koning David tot Rosa Spier (dit is geen humoristische no velle, maar een gedegen opstol over de geschle- In het moerasgebied van Obedska Bara aan de Save ligt het grootste vogelparadijs van Joego-Slavlë. Voor een jager met de camera Is het een lust daar op avontuur uit te gaan, ten minste wanneer hij het klappen van de zweep kent. Het is namelijk geen werk voor iedereen vogels te vereeuwigen. Uren en uren kort het instellen van de camera, waar de opgeschrikte dieren aan moeten wennen. Het Is daarom zaak het apparaat eerst een tijd zonder film te laten snorren en wel totdat de dieren het gewoon winden en het blijkbaar als een onschadelijk natuurverschijnsel accepteeren. Pas dan gaan ze weer hun gewonen gang en kan men ze wer kelijk in hun natuurlijken staat opnemen Het neerzetten van de microfoon baart niet minder zorg; dat moet namelijk zoo gebeuren, dat het geluld zoo werkelijkheidsgetrouw als moge lijk is, óverkomt. Zij, die iets van mlcrofoon-tech- niek weten, moet het bekend zijn, dat allerlei onverwachtheden op acoustlek gebied zich voor doen. Wat Is namelijk het geval: de microfoon noteert weliswaar de geluiden, maar hy ver oorlooft zich daarby eenlge afwykingen van de methode, die ons oor gewend is toe te passen sommige trillingen neemt hy beele- maal niet op, andere in een gewy- zigde verhouding, zoodat de gere produceerde klankencombinatie vaak heel ander» wordt dan de rechtstreeksche, de natuuriyke. U beeft wel gehoord van microfonl- jche stemmen: dat MJn stemorga nen die geschikt zyn om door de microfoon te worden verwerkt. Er bestaan echter ook nlet-mlcrofo- nische stemmen. Iemand die zoon geluid bezit, kan in het dageiyksch leven byvoorbeeld heel goed ver staanbaar zyn, via de microfoon •venwel niet. Dat bewyst al dat de microfoon Iets aan bet geluid ver andert. Als u een pistool by de ge luidsinstallatie afschiet m de ver- pachting, dat u by reproductie den Knal te hooren zult krygen, mis rekent u rich. U asult een geluid •grammen alsvan een oorvijg. De gsnt van een pistoolschot zal ech- V

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 4