H Onderhoud met commandant der Nederl. troepen THERMOGENE I Late bekentenis Aardappelziekten De goudclausule Het conflict te IJmuiden Brandstichting in Kaatsheuvel BTEBESEESTW X?: R' ZWARE DIENST VOOR DE MARINIERS MINISTER KALFF ALS sfÜORWEG-MAN DINSDAG 15 JANUARI 1935 Gewapende opstand DR. COL1JN Zaandam moet mee Oneerlijke directeur Snelle carrière De moordzaak-Bom N ACHTWAKER-DIEF WHEUMATlEKLIJDEPS F Baron van Voorst tot Voorst naar Genève Verbouw kan worden verboden Het overlijden van minister Kalft GASVERGIFTIGING TE ALPHEN SLACHTOFFER VAN HOTELRAT Een vel A Uitstekende verhouding tusschen Int. troepen Vrijspraak geëischt 35 en 55 Cf. jl Onze mariniers in het Sa argebied leggen een kaartje en ver en Hl* periode De commalffhnt L Rouw Extra-treinen naar Westerveld I Voor besprekingen inzake de int. troepenmacht Minister van Waterstaat ad interim Ontslag aan revolutionnair gezinde ambtenaren Wetsontwerp* ter voorkoming bestrijding ingediend Adviseur van fabrikanten staat in hooger beroep terecht worden of zich op kunnen scheppen, naar de macht de Art. 2 van het ontwerp luidt: „Bij of krachtens alfemeenen maatregel van bestuur kan het verbouwen van bepaald aangewezen, voor aardappelwratstekte vat bare, aardappelrassen worden verboden of niet dan voorwaardeljjk worden teegestaan.” Te Alphen is de familie van V. in de Oranje straat Zondagnacht ternauwernood ontsnapt aan een doodelijke gasvergiftiging, doordat door een scheur in de leiding een groote hoeveelheid gas ontsnapt is. De politie te Rotterdam heeft aangehouden en naar het huis van bewaring overgeoracht den directeur van een meelfabriek te Rotterdam, verdacht van het plegen van onregelmatigheden by den verkoop van bloem. Bjj den verkoop zou verzuimd zijn de wette- Hjk voorgeschreven schriftelijke bevestiging te zenden, terwijl ook aan de Regeerlng g^cn me dedeling werd gedaan. Het Rijk zou voor een bedrag van ƒ30.000 benadeeld zijn. De verdediger, mr. Henks. kwam tot gelijk luidende conclusies. Het Hof zal 28 Januari uit spraak doen. Naar de Telegraaf vermeldt is te Nice de te Amsterdam wonende arte, dr. M.. het slachtoffer geworden van een brutalen hoteldlefstal, waarbij een aantal voorwerpen, met een totale waarde van circa 30.000 francs is ontvreemd. Toen dr. M met «Dn vrouw lijn kamer had verlaten om te gaan dlneeren. heeft een hotol- rat kans gezien door inkllmmlng het vertrek te betreden. De man was blijkbaar goed van de plaatselijke situatie en de gewoonten van het personeel op de hoogte. In het halve uur dat verstreek tusschen zijn komst en den terugkeer van dr. M.. heeft hij alle voorwerpen van waarde ontvreemd. Hieronder bevonden zich juweelen en bont. Dr. M. heeft by de politie van deae beroovlng aangifte gedaan De arts is bij een Nederlandsche maatschappij tegen diefstal ver zekerd. fe Nooit bewondering gekoesterd voor de concurrentie tusschen de groote maatschappijen Wanneer de eerste opwinding voorbij is, hopen wy met de bevolking in vriend schappelijk verkeer te komen” Het voordeel, dat de gunstige positie op de binnenlandsche markt van de door een ver- bouwverbod te treffen rassen aan een deel der verbouwers biedt, weegt niet op tegen de kwade kansen, welke de geheele groep van aardappel telers en bovendien de groepen van boom- en bloembollenkweekers er door loopen en wordt ten koste van deze genoten. „Het was vooral Oostenrijk, dat ons over de machtsverhoudingen binnen het kapita lisme diep tot nadenken heeft gebracht. Een in de dienst vergrijsde veteraan, wiens naam wij moesten verzwijgen, stelde het. probleem van de gewapende nroletarlSche opstand zeer scherp. Een zijner conclusies („grenzen van het geweld”) was een vol strekte veroordeling, gezien de macht en de kracht, waarover het staatsapparaat bij de stand der tegenwoordige geperfection- neerde techniek kan beschikken." In verband met het overlijden van Minister Kalff waren by het Departement van Water staat ten teeken van rouw de gordijnen neerge laten, terwijl aan het gebouw aan het hoofdbe stuur der P. T. T. de vlag halfstok was uitge stoken. Omstreeks half vier werd de moeder gewekt doordat zij haar kinderen hoorde schreien. Zjj stond met zware hoofdpijn op, doch zakte on- middeliyk ineen. Haar val wekte den heer V„ die erin slaagde de deur open te krijgen en de buren te hulp te roepen. De terstond gewaarschuwde arts slaagde erin, bij mevr, van V.. die er van allen het ergst aan toe was, de levensgeesten weer op te wekken. De toestand van het gezin is thans bevre digend. SEMARANG, 14 Jan. (Aneta). De Raad van Justitie ving de behandeling aan van de moord zaak Bom. waarbij de gepenslonneerd machinist van het Baggerwezen Born door een inlander werd gewurgd op aanstoken van de Inlandsche vrouw van den vermoorde. De belangstelling was zeer groot De beklaagde Klso, die feitelijk den moord bedreven heeft, bekende door den stiefvader van de vrouw van wijlen Born overgehaald te zijn voor een bedrag van duizend gulden, in samenwerking met anderen den moord te ple gen. Hij vertelde uitvoerig hoe de moord werd voorbereid en gepleegd. Het Haagsche Gerechtshof klaart beide vorderingen van de Vereen, voor den Ef fectenhandel niet ontvankelijk Generaal-Majoor J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst heeft zich Maandag naar Genève be geven teneinde deel te nemen aan de bespre kingen op Dinsdagmorgen van het Comité, dat door den Volkenbondsraad op 8 December is in gesteld met betrekking tot de organisatie en werkwijze van de internationale troepenmacht in het Saargebled. Deze besprekingen zullen met name betreffen de vaststelling van de daveiyk- sche vergoedingen voor de contingenten der deelnemende staten. Van Genève zal Baron van Voorst tot Voorst zich naar Saarbrücken be geven. andere landen verklaarde de commandant, dat de internationale troepen een uitstekenden op perbevelhebber in generaal Brind en zijn me dewerkers hebben, soodat een zeer goede ver houding tusschen de opperste leiding en de territoriale commandanten bestaat. Ook by de Engelschen, in wier sector kajggcin de Bruyne zyn zetel heeft, verklaarde hij zeer goede vrien den te hebben gevonden. Deze uitstekende ver houding tusschen de verschillende troepen, ver gemakkelijkt natuurlijk de taak en zal ook op de bevolking een prettigen Indruk maken. Onder leiding van een der officieren kon ik daarna de verblijven der manschappen bezich tigen, waarover reeds eerder Is gemeld. D* zalen, waar vroeger de machines stonden, en waar de manden thans op eenvoudige veld bedden met stroozakken slapen, zien er keurig uit. Alles is eenvoudig, doch goed verzorgd. Het is er behaaglijk warm en de soldaten zullen naar het zich laat aanzien, zeker later met genoegen aan hun „oorlogstocht” naar de Baar terug denken. •ïi Onder de hier te lande verbouwde aardappel rassen zijn er eenige. welke een zeer groote ontvankeiykheid voor de wratziekte vertconen. Hiertoe behooren o. a. Bravo's, De Wet en Kam pioen. De Ned. Alg. Keuringsdienst heeft sinds 1928 deze rassen van de keuring voor den uit voer van pootaardappelen uitgesloten. Nu werd de hoop gekoesterd, dat na dezen maatregel ook de Nederlandsche verbouwer zou Inzien, dat zyn eigen welbegrepen belang medebracht den verbouw van dergelyke rassen te staken. Slechts een gering aantal verbouwers Het zich echter overtuigen. Voor het Gerechtshof te Den Bosch heeft gis teren in hooger beroep terecht gestaan de 34- jarige koopman A. J. M. uit Rotterdam, die door de rechtbank te 's-Hertogenbosch was vrijgesproken van de volgende tenlastelegging: 1. dat hy in 1933 te Kaatsheuvel opzettelijk gebruik heeft gemaakt van een vervalschte, ge signeerde en op zegel gestelde schuldbekentenis, groot 5000; 2. dat hy in 1933 te Kaatsheuvel opzetteiyk heeft vervalscht een op zegel gestelde cessie- acte van een vordering ten bedrage van 5070; 3. dat hy in 1933 te 's-Hertogenbosch by de verificatie der schuldvorderingen in het faillis sement van Maria Moonen by de curatrice in dat faillissement, mr. Emma Lion, een in wer- keiykheid niet bestaande gesigneerde schuld vordering van 5000heeft Ingediend; 4. dat hy in 1933 te Kaatsheuvel F. Schr. be hulpzaam is geweest, gelegenheid en inlichtin gen heeft verschaft by de brandstichting by de firma J. M. Bchrauwers— De Vries. de watten.die warmte opwekt^> q Slimme winkelier met een ver radende schel In verhand met de groote belangstelling, te verwachten by de begrafenis van minister Vcov/fo/ Jecovitol levertraan weten- schappelijk de beste lever- traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bii apothekers en drogistendfó.75p.flacon Eenigen tyd geleden bemerkte een winkelier te Eindhoven dat uit het achter zyn woning gelegen pakhuis een kinderwagen was ont vreemd. Daar hy al vaak vermissingen had geconsta teerd besloot hy den dief te vangen en liet daartoe een schelleiding aanleggen van zyn slaapkamer naar bedoeld pakhuis. Op zekeren nacht begon de bel plotseling te rinkelen, waar op de winkelier uit zyn. bed sprong. Hoogelyk verbaasd was hy toen hy by rijn pakhuis een nachtwaker aantrof van den Alg Bewakings dienst (dlr. vh. F. H.) De winkelier zei echter niets, doch waarschuwde de recherche, die een onderzoek instelde in de woning van genoemden nachtwaker, zekeren v. V. en aldaar allerlei goe deren vond, waarvan hy de herkomst niet kon bewyaen. Het baantje van nachtwaker schynt zeer winstgevend te zyn. want deze man beweerde zoo wat van alles te hebben gevonden of gekre gen van vrienden, die in Duitschland wonen. In- tusschen werden verschillende paren schoenen terug herkend als te zyn ontvreemd uit de schoenfabriek die onder bewaking stond van be doelden nachtwaker, terwyi ook de vermiste kin derwagen in beslag werd genomen. Van V. heeft bekend, deze te hebben ont vreemd. Hy wordt ter beschikking gesteld van de Justitie te 's-Hertogenbosch. De tegenwoordige directeur van den Alg. Be wakingsdienst de heer Van Waardenburg heeft met deze diefstallen absoluut niets uitstaande. Doozen iBij alle apothekers en dro g i s t e n De toelichting wyst er nog op, dat dn be voegdheid om de teelt van andere gewassen dan aardappelen aan beperkende bepalingen te onderwerpen, noodlg is om de mogelijkheid eener aan alle gestelde eischen voldoend» con- tröle op den uitvoer dezer gewassen te verze keren. Kapitein de Bruyne gaf vervolgens nog eenige inlichtingen omtrent het verbiyf van het andere deel van zyn troepen in het slot Kraemer in Bt. Ingbert. Hy vertelde, hoe vervallen dit ver biyf er by aankomst uitzag en hoeveel werk noodlg was. om het voor het verbiyf van de officieren en manschappen geschikt te maken. Alles zat dik onder het stof. De troepen dip er **tgen. zyn thans echter zeer tevreden. Over de betrekkingen tot de troepen van de „Ik weet, dat de arbeiders van boven- Stiermarken zullen vechten, maar Ik weet ook, dat niet overal zal worden gevochten en dat de spoorwegarbeiders niet sullen meedoen aan de algemene staking. Ik weet ook, dat ik na de mislukking een van de eerste slachtoffers zal zijn. Ik heb lie ver een spoedig einde dan dit zenuwslo pende leven. Iedere dag en ieder uur dringen de arbeiders op strijd aan, hoofd zakelijk echter zij, die het eerst zullen zijn verdwenen als puntje bij paaltje komt. Wanneer men de mensen het hopeloze van deze strijd aan het verstand wil bren gen, dan krygt men te horen, dat men als goed betaalde „Bonze” bij vechten geen belang heeft. In de laatste tijd heb ik vaak op het punt gestaan mij een kogel door het hoofd te jagen, omdat Ik mij niet voel opgewassen tegen deze aanvallen van twee kanten. Aan de eene kant zie Ik de onvermijdelijke neder'aag in zulk een strijd, aan de andere kant willen de on- geduldigen deze strijd hoe langer hoe hïftiger. Vooral in Graz Is er een groeo, die zich aan revolutlonnaire strijdfrazen nooit genoeg verzadigen kan; ik ben er echter van overtuigd, dat slechts een klein deel werkeUjk zal vechten...." (pag. It). Kapitein de Bruyne vertelde, dat zyn man schappen er volkomen van overtuigd zyn, voor welke belangrijke zaak zy in het vreemde land *yn en welke delicate, doch ook eervolle missie zy hebben te vervullen. Hy kon niet mededee- len. hoe lang deze missie zou duren. „Wy zyn slechts soldaten.” merkte hy lachend op, „en hebben onze bevelen op te volgen. Overigens hebben wy in deze politiek zoo opwindende dagen, onze manschappen zooveel mogeiyk terug gehouden, zy en de officieren zyn nauweiyks In aanraking ge komen met de civiele bevolking, omdat wy alles wilden vermyden, wat tot ordever storing aanleiding zou kunnen geven. Wan neer echter eerst de volksstemming achter den rug Is en de opwinding is gaan liggen, hopen wy met de bevolking in vriendschap- Peiyk verkeer te komen en het mooie ge bied te leeren kennen, waarin wy ons op hoog bevel bevinden.” Betuigingen van deelneming Zoowel van de zyde van het Permanente Hof van Internationale Justitie als door on derscheidene leden van het Corps Diploma tique is aan de Nederlandsche Regeerlng deel neming betuigd, met bet overiyden van den Minister van Waterstaat, ir. J. A. Kalff. Men schrijft ons: Als spoorwegman heeft de heer Kalff buiten gemeen snel carrière gemaakt. Op 15 Sept. 1894 trad hy In dienst der H. IJ. S. M. Na verschil lende takken van dienst doorloopen te Rebben, zien wy hem reeds in 1909 benoemd tot Chef van het Vervoer en als zoodanig deel uitmaken van den Raad van Administratie, bet bestuurs lichaam van de H. 8. M. Chr. en moderne bonden aanvaar den het contract voor de zeevisschery Kalff te Westerveld, zullen de Nederlands, he Spoorwegen de volgende extra-treinen rijden op Donderdag 17 Januari az: Den Haag HS.M. vertrek 13.38 uur; Leiden vertrek 13.49 uur; Haarlem vertrek 14.12 uur. Westerveld aan 14.18 uur. Amsterdam C.S. vertrek 13.50 uur; Haarlem vertrek 14.06 uur. Westerveld aan 14.14 uur. Van Utrecht tot Amsterdam een extra Diesel- treln. Utrecht C.S. vertrek 13.10 uur; Amster dam C.S. aan 13.43 uur, in aansluiting by den eftra-treln In Amsterdam C.8. vertrek 1350 u. Na afloop van de plechtigheid zullen onmid- deliyk te Westerveld extra-treinen gereed staan richting HaarlemLeiden—Den Haag en rich ting HaarlemAmsterdam. De laatste met aansluiting op een extra Dieseltreln Amster damUtrecht. De aardappelwratziekte, aldus de toelichting, vormt een voortdurende bedreiging voor een niet onbelangrijk deel van onzen landbouwult- voer. De thans geldende Aardappelwet onthoudt aan de regeerlng twee belangrijke middelen, nJ. het verbieden van den verbouw van voor wrat ziekte vatbare aardappelrassen en net aan be perkende bepalingen onderwerpen van de teelt van andere gewassen dan aardappelen. 7 Het wetsontwerp strekt In de eerste plaats tot het verleenen van de bevoegdheia aan de regeerlng om deze middelen aan te wenden. „Wallisch heeft gelijk gekregen, zelfs <n zjjn laatste levensstonde", schrijft „Het Volk”, en het vervoegt: „Omdat wij ervan overtuigd zyn, dat zijn waarschuwing door de arbeiders in de democratische landen wordt begrepen, daarom” volgen leerzame conclusies. Tot deze conclusie behoort ook, dat het doorzetten van de opstandelingen „wel pleitte voor hun karaktervastheid maar minder voor hun politiek verstand." De bekentenis komt wel laat het po litiek onverstand heeft vele dooden ge kost maai is geschikt als propaganda tegen nieuwe experimenten van de revo lutlonnaire romantiek In Europa. „Het Volk” besluit: De regeerlng beeft aan B. en W. van Zaan dam opgelegd de bekende bepaling betreffende het ontslag aan ambtenaren met revolutlon naire gezindheid ia het Ambtenarenreglement op te nemen, nadat dit verschillende malen door den gemeenteraad werd verworpen. Het hoofdbestuur van den Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders en de (mo derne) Centrale Bond hebben besloten, het con tract voor de zeevisschers te aanvaarden. Hoewel aanvankeiyk is bericht, dat in over eenstemming met den wensch van minister Kalff by de teraardebestelling van diens stof- feiyk overschot geen toespraken zouden wor den gehouden, heeft, naar wy nader vernemen, de familie gemeend uitzondering te mogen ma ken voor den minister-president dr. Coiyn en voor dr. H. van Manen, directeur der Ned. Spoorwegen om op de begraafplaats hunne ge voelens te vertolken. Gezin aan verstikkingsdood ontsnapt Geleidelijk verheldert het klasse-inzicht. Maar de logica Is eerst aan de erkenning, dat nieuwe opstand vermeden moet wor den „gezien de macht en de kracht, waar over het staatsapparaat bij den stand der tegenwoordige geperfectionneerde tech niek kan beschikken." Zou men die tech niek de baas kunnen andere wijze kansen dan wordt de greep greep naar het recht! Zooals bekend, was M. opgetreden als advi seur van vader en zoon Schr. te Kaatsheuvel, schoenfabrikanten, wier onderneming er verre van florissant voor stond. Op een goeden dag brandde de schoenfabriek af en het bleek na uitgebreid polltle-onderzoek, dat hier brandstichting in het spel was. zoon Schr. werden als getuigen Op het binnenhof achter de poort staat een langgerekt gebouw, dat eens een chemische fa briek herbergde. Thans is het de geïmproviseer de kazerne der Nederlandsche troepen, aldus schrijft ons een speciale VD -verslaggever. Alles gaat streng militair. De post aan de poort drukt op een bel en ik word door een anderen marintor gehaald, die my geleidt naar den dienstdoenden wachtmeester, die my, staal- helm op en stormriem onder de kin. ontvangt. Even later word ik gehaald door een jongen officier, die my langs den adjudant, die juist op dat moment door een persteekenaar vereeuwigd wordt, naar den commandant der Nederiand- sche troepen, kapitein M. R. de Bruyne, brengt. Deze beeft zyn ruime werkkamer op de eerste verdieping en zyn dubbele schrijftafel Is met de Nederlandsche vlag versierd. De vele kaar ten aan de wanden wyzen erop, dat men zich hier In het centrale punt van een ernstige mili taire actie bevindt. De Nederlandsche commandant ontvangt my ■eer vriendelyk en antwoordt zooveel mogeiyk op de vragen, die ik hem stel. Hy wyst er op, dat de Neder landsche militairen, van militair stand punt bezien, geduren de hun verbiyf in het Saargebled zwaren dienst hebben gedaan. In den kortst moge- lyken tyd was het noodlg, een betrekke- Ujk groot gebied In vele dag- en nacht- oefenlngen zoo goed te leeren kennen, dat officieren en man schappen zich in het gebied volkomen ver trouwd voelen. De commandant wijst er daarby op, dat er in dit mooie land welis waar tal van hoofd wegen zyn. doch wei nig dwarswegen. Voor al door de nachteiyke oefeningen hebben de manschappen het gebied echter zeer goed lee ren kennen. Het was hem by de oefeningen opgevallen, dat de bewoners vooral van dit ge deelte van het Saargebled, vriendelyke men- schen zyn, die steeds bereid bleken, de noodige Inlichtingen te verschaffen, wanneer de troepen zich omtrent verbindingen op de hoogte wilden stellen. Vader gehoord. Eerste get. was mej. E. Lion, zy deelde mede, dat thans het faillissement geëindigd is en dat er twaalf procent is uitgekeerd. Get. deed ver der mededeellngen over de ontdekking van de gepleegde valschheden. Vader S.. thans gehoord, gaf ook een uiteen zetting van den gang van zaken. De verd. trad op als een soort rechtskundig adviseur. Hy heeft eens In een café te Rotterdam tegen zyn zoon gezegd getuige was daarby ..Brandde de boel maar af. dan was je veel beter af.” Hy heeft ook eens aangeboden voor het afbranden te zorgen. Verd. heette deze verklaring een leu gen. 8. Jr. verklaarde ook. dat M. gezegd had, dat het t beste was den boel af te laten branden. Ook dat ontkende M.. die verder verklaringen aflegde omtrent de knoeierij met acten in ces sies. welke verklaringen daarop neerkwamen, dat hy alles gedaan had in opdracht van 8. Sr. Met den brand had hy absoluut niets te maken. Hy heeft zelfs afgeraden brand te stichten. Conclusie advocaat-generaal De advocaat-generaal mr. Massink meende, dat met de hier ten laste gelegde feiten weinig eer te behalen zou zyn. Wat jammer is. want het Is sprekers overtuiging, dat M. wel degelyk actief Is geweest in deze zwendel-affalre. Voor het eerste feit vroeg spr. vrijspraak. Voor het tweede verklaring van onbevoegdheid van de Rechtbank te 's-Bosch om van de zaak kennis te nemen. Voor het derde feit vrijspraak. Voor het vierde ontslag van rechtsvervolging. Toen de heer Kalff op 1 Juli 1929 van een hoogst eervollen dienst tyd van 35 jaren, waar van 20 jaren als lid der directie, de spoorwe gen verliet, mocht hy de voldoening smaken, een goed georganiseerd en bloeiend spoorweg- bedryf te verlaten. Hoe de verhouding van den heer Kalff tot het georganiseerde personeel was, bleek dulde- iyk by het afscheid, dat de Personeelraad op 9 Juli 1929 van hem genomen heeft. By deze gelegenheid werden door de vertegenwoordigers van alle organisaties zeer waardeerende woor den tot den heer Kalff gericht. Hy werd ge roemd als een rechtvaardig, als een humaan chef. Hem werd vooral lof toegezwaaid voor de breede wijze waarop hy het overleg met de organisaties had Ingericht en voor de coulante manier, waarop dat overleg gevoerd werd. En in zyn beantwoording prees de heer Kalff zelf dat overleg als een voorbeeld voor Neder land. Vermelding verdient in dit verband nog, dat den scheidenden directeur Ir. Kalff namens de organisaties een geschilderd portret werd aangeboden. Al zal de sympathie in de kringen van het spoorwegpersoneel voor den persoon van den heer Kalff Iets bekoeld zyn, vooral tengevolge van de maatregelen, die hy als Minister van Waterstaat ten aanzien van de salarissen van dit personeel gemeend heeft te moeten nemen, zyn zoo plotseling verscheiden uit dit leven zal by het spoorwegpersoneel over zyn optreden na t verlaten van den spoorwegdienst heen, dank bare gevoelens opwekken voor den oud-dlrec- teur, aan wien het vele goede dingen te dan ken heeft. Hy ruste in vrede! By K.B. is tydens de ontstentenis van een Minister van Waterstaat het beheer van het departement van Waterstaat ad Interim opge dragen aan den Minister van Staat, Minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers, dr. H. Coiyn. Ingediend is een wetsontwerp tot voor koming en bestrijding van ziekten van aardappelen. Onder zeer groote belangstelling heeft het Haagsche Gerechtshof gisterochtend arreet ge wezen in de beide zaken van de „Vereenlglng voor den Effectenhandel” tegen de „Bataaf- sche” en tegen de „Konlnkiyke” met betrekking tot de vordering der Vereeniging” tot uitbe taling op goudbasis van de vervallen coupons der door de genoemde maatschappijen uitgege ven Amerikaansche Dollarleenlngen. Het Haagsche Gerechtshof heeft bevestigd het vonnis van de Haagsche Rechtbank, waar- by de „Vereenlging voor den Effectenhandel” niet ontvankeiyk is verklaard in haar vordering tegen de Bataafsche en voorts heeft het Hof vernietigd het vonnis van de Haagsche Recht bank, waarby de vordering van de „Vereeni- ging” tegen de „Konlnkiyke” is toegewezen en recht doende in Hooger Beroep ook deze vor dering niet ontvankeiyk verklaard. Toen in 1912 dit college tot drie personen beperkt werd, behoorde Ir. Kalff tot dit drietal. Op 5 Augustus kreeg de H. S. M. een tweehoof dige directie, waarvan de heer Kalff deel uit maakte. Ir. Kalff heeft zich nooit een bewonderaar getoond van de grondslagen, waarop de spoor- wegovereenkomsten van 1890 berustten, nj. de concurrentie tusschen de groote spoorwegmaat- schappyen, de 8. 8. en de H. 8. Hy begreep, dat het belang der maatschappyen. noch het algemeen belang biyvend gediend zou kunnen zyn door een onzinnige onderlinge concurren tie. zyn streven ging doelbewust in de richting van toenadering, van samenwerking. Aan dit streven is te danken de totstandkoming in 1911 van het voor het geheele land uniforme tarief voor relzlgersvervoer. Hy was voortdurend ac tief om de bestaande tegenstellingen te over bruggen en een gemeenschap van belangen te bewerken. Het inzicht van den heer Kalff, dat door de toen optredende omstandigheden de mobilisatie zeker begunstigd is, beeft ten slotte gezegevierd en zyn bekroning gevonden in de spoorwegfusle op 1 Jan. 1917. In de sa mengevoegde directies van de 8. 8. en H. 8 nam de heer Kalff zitting. Dat de doorvoering der fusie een omvangrijk werk met veel ha ken en oogen na nauw’eiyks vier jaren zoo afdoende werd verkregen, is onbestreden de groote verdienste van den heer Kalff. De doorvoering dezer fusie viel in een tyd, Voor een groote poort van een ge bouwencomplex in de Bleichstrasse nabjj de Sear in Saarbrücken, staat een Nederlandsche marinier op post en boven de poort staat een bord, in de Nederlandsche kleuren, dat melding maakt van de aanwezigheid van de troepen, die de eer hebben, het Nederlandsche volk als politie- orgaan van den Volkenbond in het Saargebied te vertegenwoordigen. De staf van de Nederlandsche af- deeling mariniefs in Saarbrücken be vindt zich eigenlijk in een vreemden sector, namelijk in dien van de En gelschen. Want den Nederland- schen troepen is een groot deel van het Saargebied in de districten St. Ingbert en Homburg in het Zuid oosten van het Saargebied ter bewaking toegewezen. 1 waarin het spoorwegbedryf met groote moel- hJkheden tekorten te kampen had. Deze moeiiykheden vonden tenslotte haar oplossing in de totstandkoming van de overeenkomsten van 1920, waarby de staat de grootste aandeel houder der spoorwegen was. Nadat de heer Van der wyck In 1920 en de heer Kretschmar van Veen in 1921 uit de di rectie getreden waren, kregen de Ned. 8p. een tweehoofdige directie. n.l. de heeren Ir. Kalff en Ir. van Manen. In de moeiiyke jaren, welke de Ned. Sp. doormaakten in de eerste crisis na den oorlog, heeft de heer Kalff, door allerlei energieke maatregelen, het ten gevolge van de fusie nog wel let of wat top zware spoorwegbedryf weten te saneeren. On der zyn bestuur zyn de maatregelen tot elec- trificatle en andepe modernlseeringen getroffen. En toen de bedryfstekorten na enkele jaren tot het verleden behoorden, is onder de krach tige leiding van Ir. Kalff, door de overeenkom sten van 1925 en 1928 met den Staat, de zoo „beruchte” afschryvingskwestle geregeld. erhaaldelljk wezen we bij de revolu ties In Spanje. Oostenrijk en de bar- ricaden-relletjes in de Jordaanbuurt op de revolutlonnaire romantiek, bet ge volg van de spanningen In den daadwer- keiyken klassenstrijd. Ook „Het Volk" schijnt thans tot de conclusie te komen, dat deze ophitsende romantiek, die ten slotte de menschen in den dood jaagt, niet kan ultbiyven bij zoo felle dynamiek van den arbeldersstrjjd. Althans vestigt het blad de aandacht op een brochure over leven en sterven van den door „Het Volk” be wonderden opstandeling en partijgenoot Koloman Wallisch, na de nederlaag in Wee nen met den dood gestraft. Zijn weduwe, de schrijfster van het boekje, herinnert zich kort voor het uitbreken van den op stand een bekentenis van haar man, die zij in haar geschrift heeft vastgelegd. Hier volgt deze leerzame bekentenis van den opstandeling:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9