Feeststemming aan de Saar Frankrijk en de Saarstemming «8 De Volkenbond en het Saargebied Feestbetooging te Berlijn JONG EN OUD JUICHT Stresemann moet wijken! h HET RESULTAAT WORDT NIET BEKNIBBELD Kerkvervolging in Mexico OVERGROOTE VREUGDE IN DUITSCHLAND WOENSDAG 16 JANUARI 1935 Behandeling te Genève .'t' SAARBRÜCKEN, 15 Januari. Een zwarte vlek op den Saardag Heldhaftigheid van een vlieger Indische vulkanen werken De Krakatau MOTORTRAWLER GERAMD ■Mi Fluch Commissie van Drie dient rapport in Grensgeschil tusschen Perzië en Irak Nieuwe processen der Ritencongregatie Voortdurende afstortingen van den Merapi Marxistische leiders wijken uit "landin verwacht dat Duitschland grootmoedig een uittocht uit het Saargebied zal voorkomen Hoop op waarachtige samenwerking In Engeland zijn voor rekening van Siam vier der modernste torpedojagers gebouwd. Zij moeten Stams kusten verdediaen. Het „Deutsch iet die Saar” klinkt alom in de straten. Tegenparty zwijgt. r iS Hitler spreekt den nazi-leider voor het Saargebied telefonisch zyn dank uit De keurmeesters aan het werk op de groote jaarlijksche Kanarie-tentoonstelling om het kampioenschap van Nederland, welke in „De Klanderij" te Leeuwarden werd gehouden De staat aast op de goederen der geestelijken. Inbeslagnemingen kl Donderdag en misschien Woensdag de beslissing over den datum der „Riickgliederung” Binnenkort heiligverklaring van Thomas Morus? De wereldpers ■S i b« sou Zij zingen oude, vertrouwde liederen, het hun J r De betaling van de Saannijnen la reeds, zelfs 1 Ai (Van onzen speclalen verslaggever) (Per telefoon) heiliges een geleide van gendarmen. Te Rome is don Alessanaro Torloni a in het huwelijk getreden met de infante Beatrice van Spanje. Het bruidspaar in gezelschap van ex- koning Alfonso Het moellljkste probleem, dat van een moge lijke emigratie uit het Saargebied, is wat Frank rijk betreft door een kablnetscommlssle onder voorzitterschap van Herrlot aorgvuldig bestu deerd en voorbereid. Het gaat echter in de eer ste plaats den Volkenbond aan. Deze heeft den plicht degenen die niet voor Duitschland ge stemd hebben, te beschermen tegen alle even- tueele repressailles. wat de uitvoering betreft, bestudeerd. Ik voor zie derhalve bij de kwestie der financleele rege ling. die de publieke en particuliere Fransche rechten in het Saargebied betreft, geen groote moeilijkheden. Zieken en ouden van dagen, die aan de Volksstemming in het Saargebied wilden deelnemen, moesten zich groote opofferingen getroosten trekt ons voorbij. Frontsoldaten oorlogsvlaggen. zwart omfloerst. PARIJS, IS Jan. De Fransche mi nisterpresident Flandin verklaarde he den naar aanleiding van den uitslag van de volksstemming in het Saarge bied: „Frankrijk heeft de eerbiediging der verdragen tot grondslag van zijn inter nationale politiek gemaakt. Het kan zich met de handhaving dezer verdra gen bij de Saarstemming slechts ge- lukwenschen. Geen Franschman zal er aan denken het resultaat der stem ming te bestrijden. schap van den Turkschen Roesjdl Aras behandelde de H .s Door de versierde straten van Saarbrücken trekt in den vroegen 4 vond een elndelooze stoet met wapperend fakkellicht en brandende lam pions. Duizenden staan langs den weg en dui zenden trekken voorbij. Een volk marcheert op den avond der bevrijding, een volk is vereenigd In zijn vreugde. Langs ons gaan ze, mannen en vrouwen van eiken leeftijd, van eiken stand, ouden van dagen en kinderen, knapen In stram me formaties, blonde meisjes met juichende stemmen. van dat de overgroots meerderheid Fransche volk wenscht, da) geleidelijk beter worden, om king in het belang van den/ ging bereikte haar hoogtepunt, minister Goebbels vanaf de van het Rijksdaggebouw de toesprak. BANDOENG. 15 Jan. (Aneta). De werking van de Merapi neemt in hevigheid toe. Voort durend hebben afstortingen plaats, terwijl da gelijks gloedwolken opstijgen. Dr. Stehn, hoofd van den Vulcanologischen Dienst, constateerde een nieuwen lavastroom en een nieuwen ringwaJ in den krater. De Krakatau vertoont een zeer verhoogde werking. Zwarte en witte eruptiewolken stijgen op tot een hoogte van zeshonderd meter. De waarnemer van den Vulcanologischen Dienst, de heer Djatikoesoemo, gaat de Slamat observeeren. Ik blijf overigens ervan overtuigd dat de Duit sche regeering vanzelf alle maatregelen zal nemen, om de wereld te toonen, dat zij de min derheidsrechten weet te beschermen en daar door een uittocht uit het Saargebied weet te vermijden. Frankrijk zal zijnerzijds zijn grens niet sluiten voor vluchtelingen die zich bedreigd gevoelen. Het wenscht echter zeer, dat een der- gelijke omstandigheid zich niet voordoet.” BERLIJN, 15 Jan. In het geheele Duitsche rijk aldus meldt het Duitsche Nieuwsbureau was de vreugde over den uitslag van het Saarplebisciet overgroot. Men zag niets an ders dan gelukkige en stralende gezichten. Op de reis van Basel naar Genève waar men in den vroegen morgen van Woensdag hoopt aan te komen, neemt op last der Bondsregee- ring politie de bewaking over. Het secreta riaat van den Volkenbond heeft de Bondsre- geerlng verzocht om voor dit doel de noodige politie ter beschikking te willen stellen. Bij het lezen van een bericht is het ons op den dag, dat wij eerlijk hebben meegevoeld met de vreugde van het Duitsche volk, koud om het hart geworden. De Stresemannstraszc te Berlijn aldus het bericht is veranderd In Saarlandatrasze. De Duitsche politiek en diplomaten zijn altijd de slechtste psycholo gen gebleken, maar deze verandering op dezen dag is erger dan een fout. Terwijl aldus het bericht de Berlijnsche Saarlanders terug keerden, wachtte hun een verrassing. De naam Stresemann werd overplakt.... Men heeft in het Derde Rijk den naam van alle politici van de republiek van Weimar van de straatnaambordjes verwijderd. Den naam van Stresemann, den door de geheele wereld ge- eerden en voor zijn vaderland midden in zijn Flandin verklaarde tenslotte: „Ik heb reeds gezegd, dat de regeling van de Saarkwestle van groote beteekenls is voor de verbetering van de Fransch-Dultsche betrekkingen. Ik ben er zeker van het deze betrekkingen ens tot samenwer- ïuropeeschen vrede te komen. De Fransche publieke opinie, die dik wijls teleurgesteld is, hecht momenteel meer waarde aan daden dan aan woorden. Wanneer wij zoo handelen, dat de liquidatie van het bij zondere Saarreglme in den kortst mogelijken tijd voltrokken wordt, dan hebben wij het recht van de Duitsche regeering een overeenkomstlgen goeden wil en een nauwkeurige eerbiediging der volkenrechten te eischen, die den grondslag van een vertrouwenwekkende «a menwerking «an de volken vormt. Naar Reuter verder verneemt zijn Dinsdag middag de vertegenwoordigers van het Saarge bied, Pirro, Lavacher, Röchiing en Schmelzer naar Genève vertrokken. Vermoedelijk zullen binnenkort in Noord-Ita- lië de Duitsche, Fransche en Itallaansche Saar- experts bijeen komen. Binnen enkele weken zullen de Brltsche troepen het Saargebied ver laten. f 7 Handelsonderhandelingen zullen onmiddellijk beginnen, zoowel om een overgangsregeling van den goederenrull tusschen Frankrijk en bet Saargebied te waarborgen alsook om den Fransch-Dultschen goederenrull aan te passen aan de nieuwe situatie, wanneer het Saargebied weer definitief in het Duitsche douanegebied zal zijn opgenomen. De Engelsche bladen wijzen in het bijzon der op de woorden van Hitler, dat na den terugkeer van het- Saargebied naar Duitschland geen gebledselsch|n meer Jegens Frankrijk be staan en dat thans de tijd is gekomen voor pacificatie en verzoening. In Itallaansche politieke kringen wordt het resultaat van het Saarplebisciet toegejuicht, aangezien men van meenlng is, dat daardoor een volkomen duidelijke toestand is gescha pen, zoodat de beslissingen van den Volken bond inzake aansluiting van het gebied Duitschland zeer vergemakkelijkt worden. Het resultaat van de stemming in het Saar gebied heeft in Zuid-Sla vië groote verrassing gewekt, daar men hier niet een zoo groote overwinning van het Duitsche front voor mo gelijk had gehouden. De „Prawda” en de „Wreme” merken intusschen op, dat Frankrijk aan de Saar niets gezocht heeft en dus ook niets heeft verloren. De strijd werd gevoerd tusschen twee Duitsche partijen, resp. tusschen twee Duitsche wereldbeschouwingen. De Zwitsersche bondsregeering heeft in ver band met den uitslag van het Saarplebisciet onmiddellijk bevel gegeven tot een verscherpte grenscontrole. De paspoorten zullen aan een extra-onderzoek worden onderworpen, tenein de te verhinderen, dat niet-gewenschte vreem delingen het land binnentrekken. De Volkenbond, die zijn aandeel van hand having van den vrede en organisatie der'inter nationale veiligheid met succes heeft volbracht. heeft de taak de voor den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland voorgeschreven procedure tot het einde te volbrengen. Ik hoop beslist, dat dank zij het moreele gezag van Genève, dank zij het begrip der Duitsche re geering voor haar plichten, dank zij ook de voorbereidingen, die door de Commissie van Drie te Rome reeds voor de Volksstemming waren getroffen, alle vraagstukken, die tus schen Frankrijk en Duitschland wrijving zou den kunnen veroorzaken, onder de leiding van den Volkenbond gemakkelijk geregeld kunnen worden. Te Berlijn werden de extra-editles letterlijk uit de handen der verkoopers gerukt. Allee was in feeststemming. In het middelpunt der perscommentaren staat Hitler’s verklaring.dat na den terugkeer van het Saargebied Duitsch land geen territoriale eischen meer aan Frank rijk zal stellen. De nat-soc. gouwleider voor het Saargebied. BilrkeL heeft van alle kopstukken van het Derde Rijk telegrammen van gelukwensch ont vangen. Hitler zelf heeft Bürckel langs tele- fonlschen weg zijn persoonlijken dank uitge sproken. Dr. Ley heeft aan de Saarlanders een ma nifest gericht, waarin hij met name aan de arbeiders verklaart, dat zij terugkeeren in een nat.-soc. Duitschland, „dat geen kapitalistische knechtschap beteekent, maar een waarachtig socialistische gemeenschap.” De Weensche politie Is heden in gereedheid gehouden, aangezien men in verband met den uitslag van het Saarplebisciet de mogelijkheid onder het oog zag van betooglngen van nat.- soc. zijde. Nog in den loop van den nacht had de politie een verbod uitgevaardigd tot het uit geven van extra edities met de resultaten van de Saarstemming. Vooral bij de Weensche Unl- versitelt, maar ook voor de andere hoogescho- len werd scherp de wacht gehouden. TOKIO, 15 Jan. Aan de kust van Aomori werd een motortrawler door een vrachtschip geramd. Van de elf leden tellende bemanning van het visschersvaartuig kon niemand gered worden. Den 29 Jan. a.s. zal waarschijnlijk de plech tige zitting plaats hebben voor de heiligver klaring van Thomas Morus en kard. John Fisher. In haar zitting van 11 dezer heeft de Riten- Congregatle verhandeld over twee wonderen, die zijn voorgedragen in het Zallgverklarings- proces van den dienaar Gods Ignatius van Laconl, leekebroeder der CapuciJnen. Tevens heeft de Congregatie verhandeld over de vaststelling der nlet-vereering In een zeven tal nieuwe processen, n.l. die van Franciscus Tarin S.J., Galileo Nicolinl van de Congregatie van het H. Kruis en het Lijden o. H., Broeder Exuperianus van de Broeders der Christelijke Scholen, Flllbertus en Camillus Vrau, leeken, Franclsca Ichervler, stichteres van de Congre gatie der Kleine Zusters van St. Franciscus (Aken) en zuster Maria Emilia Pristel, stichteres van de Congregatie der H. Harten van Jesus en Maria. BASEL, 15 Jan. (Reuter). De internationale plebiscietcotnmissie zal Dinsdagavond 23 uur 35 op het Elzasser grensstation alhier aanko men. Dit station ia bij deze gelegen heid voor het publiek gesloten. De commissie reist in een afzonderlijk rjjtuig waarachter een bagagewagen loopt met de urnen waarin zich de 528.704 stemformulieren bevinden. Beide wagons hebben tot aan de Zwitsersche grens een geleide Fransche soldaten en MEXICO CITY (K.W.P.) De Bestuurskamer van het Opperste Gerechtshof In Mexico heelt verklaard dat de onteigening der bezittingen van geestelijken een bestuurskwestle is en geen juridische aangelegenheid. In geval deze op vatting tot wet wordt verheven, kan de regee ring in de toekomst zonder eenige vorm van proces de bezittingen der geestelijken ontei genen. zonder dat daartegen ook maar eenl- gerlel beroep kan Ingesteld worden, zelfs niet bij het Hoogste Gerechtshof. Daarmee wordt de geestelijkheid absoluut rechteloos. In de stad Puebla is een huis van Senora de ürdanivla onteigend, waarin een pensionaat was gevestigd, waar 50 meisjes onderwijs ont vingen. Voortaan zullen op last van den directeur van het Departement van Financiën alle hul zen of gebouwen, die voor religieuze doelein den worden gebruikt of waar godsdienstonder richt wordt gegeven, in beslag genomen wor den. Door het feit van deze beslagname gaan deze goederen over in eigendom van den staat. GENèVE, 15 Jan. D.) Onder voondtter- mlnlster Tewfik Volkenbondsraad hedenmorgen het tusschen Perzië en Irak ont stane grensconflict. De Perzische minister Kazemi verklaarde, dat zjjn land het proto col van Constantlnopel van 1913, dat de grenslijn had vastgesteld, niet erkende. wat reeds bleek uit het feit, dat het Perzische Par lement dit protocol nooit geratificeerd had Perzië wenschte met Irak langs vriendschap- pelljken weg te komen tot een overeenkomst, die met de gerechtvaardigde belangen v»n het land rekening hield. De Brltsche vertegenwoordiger Eden stelde voor dat het conflict, dat voornamelijk van jurl- dischen aard Is. zou worden voorgelegd aan hes Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag. De Itallaansche vertegenwoordiger baron Aloisl, die in deze kwestie tot rapporteur was benoemd, deelde mede, dat hij in den kortst mogelijken tijd rapport aan den Raad zou uit brengen. De Raad van den Volkenbond welke Dins dag in een geheime zitting officieel kennis nam van de resultaten der volksstemming, zal Woensdagmiddag weer bijeen komen om het rapport der Commissie van Drie te bespreken. D. N. B. vreest dat er tijdens deze zitting nog geen beslissingen zullen vallen. Daarentegen meent Reuter te weten dat tot den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland, als ge volg van de volkstemming, zal worden beslo ten. D. N. B. verneemt dat zulks niet voor Don derdag geschieden zal en dat dan tevens de da tum van dit heuglijk feit zal worden vastge steld. Deutschlandlied en het lied van de Saar. Lie deren, ook vol weemoed en heimwee, vol hun kering naar een verloren geluk. Groep na groep - - achter hun Stram mar- cheeren zij en de daver hunner passen op het plaveisel is als de echo van langvergeten krijgs rumoer. 8. A. rukt aan. Felle arbeiderskoppen onder zwarte petten. In volmaakte orde trekken zij op achter de roode vanen met het zwarte ha kenkruis. Studenten volgen, Saarvereenigingen uit het buitenland en eindelijk de jeugd: Jung- volk en Hajot in zwarte en bruine uniformen, de Jonge, rapj>e beenen bewegend in de maat. Zij zingen met hooge, harde stemmen. Eindeloos trekken zij op, de gesloten formaties, de in massa voortschuivende groepen. Tegen de hellende straten ziet men tot ver de fakkels en lampions dansen en wemelen boven him hoof den. Deze avond is als een roes. Het felle licht der electrlsche illuminatie, de feestelijke schijn der vetpotjes hoog in de kozijnen, het transparant der vlaggen, de zingende, juichende menigte in de straten der stad, het alles is een belevenis, die men niet licht vergeet. Een enkel oogenblik gaan onze gedachten naar de kleine groep, wie het dezen dag en dezen avond wel vreemd te moede moet zijn. Wat zal er omgaan in de leiders der verslagen beweging van den Status Quo. Ook onder hen waren er toch, die meenden te strijden voor ’n Ideaal. Hadden zjj verwacht, dat hun leuzen sterker zouden zijn dan de stem van het bloed? Nu zingt en juicht de menigte in de straten.” »H1, ha, ho, wo 1st der Status Quo? Ho ha, hutsch, der Status Quo is futsch.” En achter het ijzeren afsluithek van een bioscoop is een graftombe opgericht, met kran sen belegd. Daar rust de Status Quo. Een op schrift vermeldt: „Endllch” en er onder „Das glückliche Volk.” Tot laat in den avond viert Saarbrücken feest. En als de vetpotjes zijn leeggebrand, als de Illuminatie Is gedoofd, de klanken der muziek zijn weggestorven, duurt de feeststemming nog voort In de café’s en kleine kroegjes, bont ver sierd met vlaggen en guirlandes. De rook hangt er als een nevel, maar in den schijn der lampen schuimt het bier en fonkelt de wijn. PARIJS, 15 Jan. (Reuter). Volgens de ,Jour” wordt de leider van het Marxistische Eenheids front, Max Braun, dezer dagen te Toulouse verwacht. Er moeten daar trouwens reeds maat regelen zijn genomen om 6.000 emigranten uit het Saargebied te ontvangen. Op het station te Toulouse zijn cantines Ingericht en men wil de emigranten zoo snel mogelijk over de verschil lende steden van het departement Haute-Ga- ronne, waarvan Toulouse de hoofdstad is, ver- deelen. Vit Forbach wordt gemeld, dat een dertigtal emigranten uit het Saargebied de Fransche grens gepasseerd zijn. Onder hen bevinden zich BERLIJN, 15 Jan. Ter viering van den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland hield de afdeeling Groot- Berlijn der nat. soc. partij hedenavond een groote demonstratie. Deze betoo- toen trappen menigte De Internationale pers wijdt groote aan dacht aan de belangrijke zege, welke Duitschland in het Saargebied beeft be haald. De Fransche pers toont zich niet ver rast over den uitslag. Het Saargebied zal tot Duitschland terugkeeren, schrijft de „Temps”. Het blad hoopt, dat de groote Europeesche gebeurtenissen, welke men te gemoet ziet, hierdoor op minder moeilijk heden zullen stuiten. „Oh, oh, herrliches Deutschland, vorbei ist der und der Schand.'* Uit jonge kelen bruist het refrein. Strakke koppen staan geteekend, stormbanden om de kin, in het dansende licht van de falckels. Hon derden laarzen hameren den grond in straffe maat, een forsch en verbe ten tempo, het rhythme van *t Der de Rijk. Trommen roffelen, muziek schalt breed en vol uit glanzend kof>er. hoog wuiven de vanen over de hoof den. Saarland viert zijn hoogtijdag, het feest der verbondenheid met de Heimat in lief en leed. voorstellen betreffende de besluiten welke in verband met het resultaat der volks stemming van 13 Januari genomen moe ten worden.” arbeid gestorven minister van Buitenlandsche Zaken, waagde men niet te verwijderen. Dc verwijdering van dien naam, een symbool van toenadering en vrede onder de volkeren, meer dan een verwijdering zijn geweest, een verklaren van het tegendeel van den vredes- geest, verbonden aan dien naam. Op den dag van heden heeft het Bruine Duitschland die naamsverwljderlng aange durfd. Dit is een kaakslag in het gelaat van de wereld en van den Volkenbond, die ontstel lend duidelijk den geest toont van het Derde Rijk na het plebisciet aan de Saar. Het Derde Rijk kan het blijkbaar Strese mann niet vergeven, dat het hem wellicht ge lukt zou zijn, het Saargebied zonder stemming aan Duitschland terug te geven. Die naamsverandering Is een zwarte vlek op dezen dag. verschillende gezinnen van leiders van het Marxistische Eenheidsfront. In gloeiende bewoordingen sprak de minister zijn groote vreugde uit over het resultaat dat aan de Saar was bereikt, niettegenstaande in het Saargebied „alles bijeen was gekomen, wat haat had gezworen tegen Duitschland en het nat. socialisme.” Goebbels deed terloops nog een aanval op de regeeringscommissle in het Saargebied, welke hij in tegenstelling met de plebiscietcommlssie groote partijdigheid verweet. Men kan thans niet meer zeggen, zoo vervolg de Goebbels, dat de groote overmacht van het nat. socialisme te danken is aan het feit, dat het nat. socialisme geen andere meenlng aan het woord laat, omdat het zijn tegenstanders tn concentratiekampen opsluit. In het Saargebied waren er geen concentratiekampen en toch was de stemming voor Duitschland, voor het nat. socialisme en voor Hitler zoo overweldigend, dat zelfs de verwachtingen van een optimist over troffen zijn. De mannen en vrouwen, die hun stem voor Dulttschland hebben uitgebracht, waren geen kapitalisten. Het waren menschen die met zwaren dag- en nachtarbeid hun dageljjksch brood verdienen. Zoo is opnieuw het woord van den dichter bewaarheid, dat Dultschlands arm ste zonen ook zijn trouwste zijn. Thans Is het mogelijk, de stem van den vre de in Europa lulde te laten klinken, doch van een vrede welke berust op de eer van allen en geen kiemen voor een nieuwen oorlog In zich draagt. Wanneer de nat. soc. staat u. mannen, opvoedt, dan Is dat niet opdat ge oorlog zult voeren, maar opdat ge den vrede zult kunnen handhaven (stormachtige bijval). Een vrede van eer hebben w|j noodig voor onze binnen- landsche opgaven. Dinsdagmiddag kwam te Genève de Com missie van Drie bijeen. Volgens D. N. B. werd aan het einde der zitting het vol gende communiqué uitgegeven: „De Com missie van Drie voor de Volksstemming in het Saargeblgd heeft heden onder voor zitterschap van Baron Aloisl vergaderd. De commissie redigeerde een rapport dat zij morgen aan den Raad van den Volken bond zal voorleggen. Dit rapport bevat D. N. B. geeft rijn verwondering te kennen over het feit dat de Commissie van Drie in haar communiqué niet uitdrukkelijk vermeldt, tot de conclusie gekomen te zijn dat geen andere oplossing meer mogelljk Is dan de te rugkeer van het Saargebied naar Duitsch land. Nader seint hetzelfde bureau echter vernomen te hebben, dat de commissie tijdens haar geheime besprekingen wel tot deze slot som kwam. TOKIO 15 Jan. (Reuter). Een officier-vlieger bemerkte tijdens een dienstvlucht tot zijn schrik, dat er brand was in zijn toestel. Zijn eerste ingeving was, zich met behulp van zjjn parachute te redden, doch hij bedacht dat het vliegtuig dan wellicht op het munitiede pot terecht zou komen, hetgeen zonder twijfel talrijke menschenlevens zou eischen. De vlieger besloot derhalve aan den stuur- knuppel te blijven en met stoïcijnsche kalmte slaagde hij, erin, het vliegtuig veilig op den grond te zetten, waarna de vlammen konden warden gebluscht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15