Jeugd vorming Welke tijd op vijftien Mei? „Burgerlijk” Religieuze kunst R.K. Staatspartij I leder pak HONIG’s VERMICELLI GRATIS Goederenvervoer Spoorwegen Neem n ’’AKKERTJE” uil xoo’n nieuw handig lakdoosje bij Rheumaiische pijnen, Spierpijn. INVOER VAN VLEESCH EERSTE KAMER TALMT MET BESLISSING WOENSDAG 16 JANUARI 193S Vaccinatie tegen peet V erkiezingsplaten Crisis vleesch be sluit Een kostbaar mis verstand Heffing by den invoer P. a Vaccinatie uit gesteld Waar de K. XVIII is J. P. DE BRABANDER C. P. J. SC H LICK t. Nog op tijd gereed 2 Partij raadsvergadering Een woord, dat zyn oorspronke lijke beteekenis heeft verloren Pater Elpidius Bruna O.F.M. voorloopig directeur De verkiezingsactie voor de Provinciale Staten ingeluid CENTRAAL BUREAU SOBR1ËTAS Komt het spoorboekje op 15 Mei? DE „MARABOE" AAN DEN GROND 12l/2 joar directeur van het Hanze- bureau in het Aartsbisdom Kosten ter bestrijding van de uit voering der contingenteering vastgesteld bevat ter kennismaking een HONIG’s BOUILLONBLOKJE De directeur tegen cautie vrijgelaten De tentoonstelling in het Stedelyk Museum te Amsterdam wordt door minister Marchant geopend Order gaat naar DuitschlandB^^ Veiligheid blyft Daardoor wordt de samenstelling van de zomerdienstregeling der Spoorwegen in groote mate bemoeilijkt Het Rijk ontvangt f 30.000 te wei nig aan monopoliewinsten DE SUPER OLIE Op Zaterdag 9 Februari te Utrecht Onrust in de streken waar zy **d worden toegepast ^Je mag niks meer” De A.T.O. biedt de behulp zame hemd de -GRAVENNAGK BATAVIA, 15 Jan. (Aneta). Blijkens inlichtln- de by het onderzoek den jul k Velen vragen rich reeds af, of bet voor de Nederlandsche Spoorwegen nog mogelijk zal zijn, een nieuwe dienstregeling vóór 15 Mei as uit te werken. indien de Eerste Kamer nog langer talmt met een beslissing te nemen tn- zake het wetsontwerp tot invoering van den Mldden-Europeeschen Tijd In Nederland. Wij vernemen hieromtrent dat men op de afdeeling Dienstregeling der Ned. Spoorwegen druk in de weer is met het samenstellen van het nieuwe spoorboekje, echter in den Amster- damschen Zomertijd. De voorbereiding daar voor kost vele maanden arbeid. voor de Hieruit blijkt dus voldoende, dat een spoe dige beslissing omtrent de tUdwljriglng van het hoogste belang Is, voor het geval, dat op 15 Mei as. de Mldden-Europeescbe Tijd moet war den ingevoerd, wil men tijdig gereed komen met de nieuwe dienstregeling Ingaande dien datum. Veertig Nederlanders daardoor zonder werk Het ontzaglijke werk dat hiervoor verricht moet worden, wordt geweldig bemoeilijkt daar de samenstellers nog niet weten, welke tijd wordt Ingevoerd op 15 Mei. Immers, alvorens de oople van het spoorboekje naar den drukker gaat, heeft men maanden de handen vol. dese copie klaar te maken. De tjjd die nog rest is te kort om gewenschte maar te ingrijpende wijzigingen in het onder ling verband der treinen aan te brengen. Hoewel de dienstregeling der reizigers treinen nog wel gereed zal kunnen komen, zullen de diensten welke de goederentreln- dienstregellng, de samenstelling der treinen regelen, den terugslag van het aeer laat gereedkomen, in ernstige mate ondervinden. Bij het Departement van Defensie is Dinsdag het volgende telegram ingekomen van den com mandant van de K XVIII: „Gegiste plaats te 13 uur 6 gr. 15 mln. Zui der Breedte; 6 gr. 15 mln. Wester Lengte. Al les wel." Ot het spoorboekje in de nieuwe Midden- Europeesche TUdregeling 15 Mei az. tijdig ge reed zal komen, hangt voornamelijk at van het feit of de Eerste Kamer thans snel een beslis sing neemt. Wjj wezen reeds op het ontzaglijke werk dat verricht moet worden alvorens het boekje klaar zal zijn. Want het samenstellen der zomer- dlenstregping geschiedt op graphleken. Het Het Nederlandsche motorschip „Maraboe”, op reis van Nakskov naar Horsens, is bulten eerst genoemde haven aan den grond gevaren. Men is bezig de lading te lossen. Er zij met nadruk op gewezen, dat het alsdan onder hoogen druk afwerken der dienstregeling de veiligheid van het verkeer op de spoorwegen in geen enkel opricht in gevaar komt. Op Vrijdag, 35 Januari des avonds te half acht sal minister Marchant in bet Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling van moderne toegepaste religieuze kunst openen, welke tentoonstelling georganiseerd wordt door de Nederlandsche Vereeniglng voor Ambachts- en Nljverheldskunst en de Algemeene Katho lieke Kunstenaars Vereeniglng, groep Beelden de Kunsten. Deze tentoonstelling is gratis toegankelijk en blijft geopend tot en met 24 Februari. Gedurende dese expositie wordt een viertal voordrachten gehouden met een daaraan ver bonden rondgang, waarover in de dagbladen nader bericht zal worden. Deze zes maanden zijn reeds be langrijk overschreden indien tot in voering op 15 Mei a.s. mocht wor den besloten. Het spreekt vanzelf, dat in dat geval het niet meer mogelijk is om een in alle deelen goed uitgewerkte dienstregeling samen te stellen. Naar „Ons Noorden” verneemt zjjn by de N. V. van Wijk en Boerma te Groningen, die te Vries Zuidlaren een fabriek heeft, waar o. m. de melkkannen voor de zuivelcoöperaties ver vaardigd worden, 40 arbeiders ontslagen door dat een zeer belangrijke order van den Neder- landschen Zuivelbond, de federatie van de Coöperatieve Zuivelfabrieken in Nederland aan deze Nederlandsche fabriek is ontnomen en in Duitschland is geplaatst, niettegenstaande het prijsverschil slechts 5 pet. bedroeg. De directeur van de N.V. Meelfabrieken der Nederl. Bakkerij te Rotterdam, J. K. P. K„ die door de politie te Rotterdam, naar aanleiding van een onderzoek van ambtenaren van den crisisdienst, verdacht van gepleegde onregel matigheden was aangehouden, is gisteren tegen een hooge borgstelling weer op vrije voelen ge steld. Noch door den rechter-commissaris. mr. Bron- ger, noch door de politie worden momenteel nadere mededeelingen in deze zaak gedaan. Zeer vele getuigen zijn gisteren, in bijzijn van een tweetal rljksaccountants gehoord. Het bedrag, waarvoor het rijk benadeeld is moet veel grooter zijn dan aanvankelijk werd gemeld, men spreekt thans van een bedrag van f 120.000. Naar ons ter oore komt is dezer dagen afkondiging te wachten van het crisisvleesch- beslult 1935. In desen algemeenen maatregel van bestuur is bepaald, dat op grond van de Landbouw crisiswet (art. 11) bij den invoer van vleeach een heffing hierop gelegd kan worden. Voorts is dezer dagen de publicatie te wach ten van een minlsterieele beschikking, waarin de bedragen van deze heffing worden vastge legd. Het ligt nJ. in de bedoeling goederen, be stemd voor kleine plaatsen, waar het station verat is gelegen, door de A. T. O. te doen be stellen, die daar dan een bestelkantoor zullen vestigen. Daardoor krijgen de geadresseerden niet alleen gemakkelijker de goederen onder hun bereik, maar deze wijze van transport is ook voor de Spoorwegen zelf economischer, daar hierdoor kosten van personeel voor het goede renvervoer aan de stations waar de aanvoer toch betrekkelijk gering is komen te ver vallen. Het is dus onjuist, zooals van verschillende zijden werd gemeld, dat het stukgoederenvervoer voor een groot deel door Van Oend Loos overgenomen zou worden. Zoo zal trein D 371 (Rheingold en Münchener dagtrein) welke thans uit Arnhem vertrekt om 8.34 uur, by invoering van den M ET. op 15 Mei as. (wy nemen nu even aan, dat dit door gaat) 8.14 uur van Arnhem moeten vertrek ken, om in het buitenland zijn ongewyzigden loop te behouden. De trein van Twente en Zwolle (trein 704) komt thans te Arnhem binnen 8.22 uur en heeft met een overgang van 12 minuten aansluiting, wyzlgt het binnenlandse!) net niet, dan is de aansluiting verbroken, trein 704 komt dan te Arnhem binnen als trein D 371 al 8 minuten weg is. Immers zooals hierboven vermeld, la trein D 371 reeds 8.14 uur van Arnhem vertrokken. In omgekeerde richting komt trein D 384 thans 14.28 uur te Arnhem aan; by invoering van den M.E.T. op 15 Mei as„ wordt dit 14.06 uur. Trein 219 naar Groningen vertrekt thans 14.36 uur van Arnhem; heeft dus met 8 minu ten overgang aansluiting op trein D 284. het geen by invoering van den M.E.T. op 15 Mei (en ongewyzigden treinenloop op het eigen net) 28 minuten zou worden 1 Ditzelfde doet zich ook op de Belgische over- gangen voor. Trein 7'naar Parys vertrekt thans van Roosendaal 12.11 uur, dit wordt by invoe ring M.E.T. 11.51 uur; de aansluiting van Gro ningen. trein 204, komt 11.59 uur aldaar aan; de bestaande aansluiting zal dus verbroken worden. Indien het Nederlandsche net niet zou wyrigen. Het is bekend, dat de Nederlandsche Spoor wegen tegen een tydswyziglng op zich zelf geen bezwaren hebben gemaakt, mits hun dese ty<Mg in casu minstens 6 maanden van te voren be kend zou rijn. den Koninginneweg te den namiddag na leerleden de heer O. eten» van het Neder» Na verhoor door de justitie is de directeur heengezonden. Er zal een vervolging worden Ingesteld. Men deelt ons mede, dat het bedrijf door deze handelingen niet benadeeld is en dat het ook geen stagnatie ondervindt. In dit verband valt nog te melden, dat in den loop der volgende week wanneer vol» doende vaccin beschikbaar zal zyn de af wisselende vaccinatie vervangen zal worden door een algemeene vaccinatie. Hiermede wordt begonnen in Tjlmahi, Rantjaekek, Garoet en Taslkmalaja. Reeds zyn hiervoor maatregelen tot registratie genomen en het merkwaardig ste hierby is, dat in deze districten alles vol slagen rustig biyft. Volgens den resident van Bandoeng is er dan ook geen enkele aanleiding tot ongerustheid. Wellicht echter sullen enkele ontevreden elementen en onruststokers deze gelegenheid te baat nemen om de bevolking op te hitsen. De Ned. Zuivelbond, waarvan oud-minister Posthuma de leider is, wist bovendien, dat de fabriek in Vries Zuidlaren deze order accep teerde met verlies, alleen om het bedrijf gaan de te kunnen houden en geen menschee te be hoeven .ontslaan. Naar het ..A I. D. De Preangerbode" ver neemt zal de massa-vaccinatie tegen pest in de vier onder-districten van Priangan, welke mor gen zou aanvangen, een week worden uitge steld, daar gebleken is dat het vaccin is be dorven en dus de bacillen dood zyn. Men heeft den aanmaak van een nieuwen voorraad aan gevangen. zyn Ingekomen omtrent de nervositeit In In- landsche kringen door de massale vaccinatie veroorzaakt, staat deze stemming in het Soe- medangsche op zichzelf. In een der districten aldaar stroomde een 200-tal dessamenschen samen en verzette zich tegen de punctie en de maatregelen ter Isolatie. Da resident van Ban doeng zond onmiddeliyk een vrachtauto met veldpolitie naar dit district, terwyi ook de re genten en de asslstent-president zich derwaarts begaven. Het geheele geval liep met een sis ser af, nadat de regent de bevolking had toe gesproken. De byeengestroomden gingen hierop rustig uiteen. Het was dan ook niet noodig ar restaties te verrichten. Zooals reeds gemeld is. vond de inenting met het vaccin van Dr. Otten vóór de Lebaran „afwisselend" plaats, teneinde vergeiykend materiaal te verkrygen. Dit is wel licht een der oorzaken van het, onder de be volking loopende. gerucht als zouden in elk ge zin enkele personen door een „prik” moeten worden gedood. Maar er moet een einde komen aan de onmondigheid van de Hollandsche jeugd, die volgens „De Tribune” terecht klaagt: »Je mag tegenwoordig niks meer!” Een (teen door de ruit van de kapitalisten in de bocht van de Heerengracht, zou dat zoo erg zijn? Allemaal geschreven In „De Tribune” voor de jeugdige pioniert]es, de komsomol- len en de ruitentikkers, die barricadenstor- tners moeten worden. Het Kerstkindje was braaf. Maar het is ■oo oud. De pioniertjes, die «uilen een be tere wereld verschaffen! In deze richting wUst ook het geval dat zich te Ngamplang heeft voorgedaan, waar een aan tal dessalieden, met een golok (kapmes) gewa pend. byeenstroomden, ofschoon in het betrok ken gebied noch vaccinatie, noch registratie voor de vaccinatie aan de orde was. Dit in cident heeft zich enkele dagen geleden voorge daan. Toen het bestuur dan ook informeerde naar de aanleiding van deze samenscholing, bleek het dat de bevolking zich slechts wilde overtuigen wat sou geschieden. WawMT eaderawda drla wMamuMM m arator Mto esswswe wordt, walk* voor winter- **".****1 «o4l«—d la. aal do aHftaso wolko ovoroonkomon mot do rlljtago over eoa >7 üfeP*1. "®rm«al sobnrlk. 7 to 'IK—Ml a*o.lto* to dik wordt betookont Uw motor aaa oon abnoZ '"Me aMItaso oadorworpon. SobraUrt Essol u be ee» die Slot te dik wordt ao die Ml etoo temporateer volkomoa clrceloort. AMEtlCAN MTSOLEUM COMPANY, OtIOUW MTSOLCA. ongelukkige omstandigheden. De directeur had de betrokken instanties op de hoogte moeten stellen, dat hy de bevestigingen niet had ver zonden. De N.V. Meelfabrieken der Ned. Bak kerij heeft vele vaste afnemers en tarwebloem wordt in den regel nogal geruimen tijd van te voren verkocht op een leveringstermyn. die thans vrij ver af ligt. Vandaar, dat zich daar- by zeer ingewikkelde situaties kunnen voordoen, ook in verband met vrijzigingen van de markt situaties, tusschen het tijdstip van de inschrij ving van den verkoop en de aflevering der voorraden. Het bedrag waar het hier om gaat, maakt op zich zelf een kleine fractie uit van de betalingen, die tusschen de Meelfabrieken der Nederlandsche bakkerij en de regeering ge schieden. ,J> jeugd is door haar uitbuiters onmon dig verklaard! In het „democratische” Neder land mag een zeer belangryk deel van de bevolking, ondanks zyn byna doorslaggeven de betekenis in het economische leven alleen maar rwygen!” mlng. Als by lagen zyn by de agenda gevoegd: de begrootlng voor 1935; het Reisbesluit, bestemd voor de stemgerechtigde en adviseerende leden van den Partyraad en het Reglement, regelende de aanwyzlng van vertegenwoordigers van den Katholieken arbeid op wetenschappelyk, cul tureel en sociaal gebied in den Partyraad. De vyftlende vergadering van den Partyraad der RK. Btaatsparty zal worden gehouden op Zaterdag 9 Febr. te 10 uur precies in het Jaar beursrestaurant, Vreeburg te Utrecht. De agenda vermeldt o m. de volgende pun ten; verslag namens de begrootlngn commissie BANDOENG, 15 Jan (Aneta). In verband met de komende massale vaccinatie met het pestvaccin van Dr. Otten heeracht eenlge nw- voetteit in de streken waar deze betandeEng zal worden toegepast. Deze stemming is vooral merkbaar in de omgeving van Soemedang en wel in zulk een mate dat het bestuur gedwon gen la zyn toevlucht te nemen tot preventieve maatregelen. Ook te Lembang en te Bandoeng is eenlge aer.'iwachtlgheld merkbaar. Onder de bevolking doet het verhaal de ronde dat van elke .vijf personen er drie door middel van een prik” nooeten worden gedood, aangezien Java overbevolkt is. Dit verhaal vindt vermoedeiyk syn oorsprong in *t feit dat in diverse gezinnen enkele personen wel en andere niet worden gevaccineerd. Reeds zyn gevallen bekend van hoteljongens te Bandoeng, die hun dienst op- segden, aangezien zy vreesden slachtoffers te zullen worden. De centrale propagandadienst van de R. K. Staatsparty heeft aan de afdeellngsbesturen èen circulaire gezonden, waarin hy er op wyst dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten ditmaal byzonder belangrijk zyn. In de nieuwe zittingsperiode treden alle Eerste Kamerleden af. Hoe groot de invloed van onze Party in de te vernieuwen Eerste Kamer zal zyn, hangt dus geheel af van het resultaat dat wy by de ko mende verkiezingen zullen bereiken. •ok zyn deze verkiezingen van groot belang, doordat z.g. „nieuwe" politieke groepen aan den stembusstrijd zullen deelnemen. Een uitbreiding van ons stemmenaantal zal voor die groepen een krachtig „halt” beteekenen. Wy zullen dan ook zeker dezen keer alles op alles moeten zetten om een gunstigen uitslag te verkrijgen. Gaarne verleenen wy hiertoe onze algeheele medewerking. Alle afdeellngen van onze Party willen wy met raad en daad ter zijde staan. Daartoe geeft zy enkele punten in overwe ging, o. a. het houden van streeklanddagen en afdeelingsvergade ringen. Het ligt ook in de bedoeling om de Kringen, Statenkringen en de Afdeelingen in de gelegen heid te stellen om van den Centralen Propa gandadienst een voor het geheele land ge schikte verkiezlngsplaat te betrekken. Over deze in sprekende kleuren uit te voeren en voor een leder te begrijpen plaat zullen binnenkort nadere mededeelingen worden verstrekt. Voortgegaan zal worden met de propaganda voor het orgaan „De Opmarsch”, die in ver kiezingsnummers zal worden uitgegeven. Deze gelegenheid om het doel en het werk van onze Party op groote schaal onder het ge heele Nederlandsche volk bekend te maken moet aangegrepen worden, niet alleen om onze kiezers met voorlichting te dienen, maar ook om vooroordeelen over de vooringenomenheid tegen onze Party veelal gevolg van onwe tendheid te bestrijden. en partij-vorming staande. En zeker zyn zy allerminst als het mo nopolie der zoogenaamde „burgeriyke par tyen” te beschouwen! Het doet, zacht gesproken, vreemd aan, dat de N. 8. B., die in dezen tyd is opge komen en die hare blikken op de toekomst richt, dit verouderde en sinds lang niets zeggende woord van de revolutionnalre partyen heeft overgenomen. Aan de genoemde fabriek zyn sinds Augustus 1933 ongeveer 70.000 balen van 50 K.G. bloem vermalen, waarvan de 1.monopoliewinsl per 100 K.G., die aan het rijk had moeten worden gerestitueerd, niet is betaald, omdat geen mededeellng is gedaan van de verkoopen van deze hoeveelheden. Ryksambtenaren hebben ontdekt, dat de verkoopen gedaan waren, maar dat de voorgeschreven mededeellng niet was gedaan. Door het verzuimen dezer opgave is er aan het rijk f 30.000 meer restitutie van monopoliewinsten op buitenlandsche tarwe ont houden, dan waarop het bedrijf recht had. De leiding van het bedrijf verzekerde aan het „Hblddat er in dit geval van frauoe' ten eigen bate geen sprake la. Men schrijft daar het geheele geval toe aan een samenloop van De justitie te Rotterdam heeft den directeur van de N.V. Meelfabrieken der Ned. Bakkery aan een verhoor onderworpen omtrent aan het rijk te weinig gerestitueerde monopollewinst op tarwe. De Staatscourant van gisteravond bevatte een K. B., waarby de contingenteering van den invoer van vleesch voor een jaar wordt verlengd. In afwyking van de bestaande regeling wordt er thans onderscheid gemaakt tusschen vier groepen. Voor alle groepen is het percentage van den toegestanen Invoer bepaald op twintig van de in de basisjaren Ingevoerde hoeveel heid. Voor versch, gekoeld en bevroren rund- en kalfsvleesch zyn 1929. 1930 en 1931 als basis jaren aangewezen. Vcxw ander vleesch 1931 en 1932. Voor levende schapen ook 1931 en 1932 en voor slachtpaarcien eveneens 1931 en 1932. Naar wy vernemen is ter vervanging van den Zeereerwaarden Heer O. J. J. Terwisscha van Scheltlnga, aan wien ziekte-verlof is verleend, met Ingang van 16 Januari 1935, voorloopig voor den tyd van zes maanden benoemd tot direc teur van het Centraal Bureau van Sobrlëtas, secretaris-penningmeester der Federatie 8o- briëtas. hoofdredacteur van „De Kruisbanier en redacteur van „Bonus Miles” de Zeereer- waarde Pater Elpidius Bruna O. F. M. Het adres van Zyn Zeereerwaarde in boven genoemde functies is: Centraal Bureau van Sobriëtas, Verversstaaat 30, te ’a-Hertogen- boech. betreffende de begrootlng voor 1935; vaststel ling van deze begrootlng. Verslag kascommissie over 1934. Behandeling van de nadere beschou wingen der Commissie ter bestudeering van het pachtvraagstuk. Verder zal mr. G. Kropman, wethouder van Amsterdam, een rede houden over de beteeke- nls van de as. Staten- en Raadsverkiezingen voor het werk en het streVen der R.K. Staats party. Z. Exc. Minister van Staat, Prof. P. J. M. Aalberse, voorzitter van de fractie der Tweede Kamer, zal daarna een korte beschouwing ge ven over den algemeenen staatkundigen toe stand en het parlementaire werk Onder de Ingekomen stukken is een brief van het Kringbestuur Haarlem, houdende een voor stel tot wijziging van art. 19 van byzonder reg lement V-A (Kiesreglement Tweede Kamer), betreffende een andere methode van partystem- Blijft de >thans geldende wettely- ke Amsterdamsche tyd gehand haafd, dan zal zich weinig of geen stagnatie voordoen. Want de sa menstellers der nieuwe dienstrege ling werken deze uit in den Am- sterdamschen Zomertijd, daarnaast echter rekening houdende met de mogelijkheid, dat de Midden Euro- peesche Tijd zou kunnen worden ingevoerd I De samenstellers hebben zich zelf een plan uitgedacht, om dienstregeling, samengesteld in T., op practische wyze te verzrfl ren in eene geldende voor den Min den Europeeschen Tyd, indien dezls laatste mocht worden ingevoerd. Omtrent het zeer ingewikkelde „tyd-vraag- stuk” In verband met de nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen, hadden wy een onder houd met den heer G. F. H. Glesberger, hoofd- inspecteur-chef der afdeeling Dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen, die ons heel bereidwillig een groote hoeveelheid gegevens verstrekte. Moeilijkheden Om een denkbeeld te geven van de moeliyk- heden, verbonden aan de Invoering van den Mldden-Europeeschen Tyd, geven wy hieronder enkele voorbeelden. De internationale treinenloop buiten de gren zen van ons land blyft ongewijzigd, in ons land veranderen zy alle. Dientengevolge worden de aansluitingen welke thans door nationale trei nen op internationale worden bediend gaande naar het buitenland, alle verbroken indien het blnnenlandsche net ten opzichte van de be staande uurregeling niet zou verschuiven. De aansluitingen op treinen, komende vanuit het buitenland, zouden by een ongewyzigden toe stand worden verlengd met twintig minuten. Naar wy van bevoegde zyde vernemen, zal de A. T. O. de Nederlandsche Spoor wegen in belangrijken mate dan tot heden het geval was, behulpzaam zyn by het ver voeren van stukgoederen, om beter weer stand te kunnen bieden aan de concurren tie van particuliere bestelauto-ondememln- gen. Dinsdag herdacht de heer J. P. de Braban der te Utrecht den dag, waarop hy voor 12 jaar in dienst trad als directeur van het Cen traal Hanzebureau te Utrecht. Hoewel de jubilaris in alle stilte dit jubileum wilde voorby laten gaan, werden toch tal van bloemstukken, telegrammen en andere felici taties uit binnen- en buitenland aan zyn adres bezorgd. Verschillende autoriteiten op middenstands- en vakgebied uit het geheel*. Jand, doch vooral uit het Aartsbisdom, kwamen zonder dat *r van ey Wljnzlljki receptie sprake was, per- hun gelukwenachen aan- Te zynen huize aadsi Amsterdam is Dinsdag' een korte ongesteldheid P. J. M. Schlick, dire< landsch Telegraaf AgentschapT~~~ De heer Schlick was Hagenaar van geboorte en heeft in de Residentie de eerste schreden gezet op het pad der journalistiek, nj. alg verslaggever by het Inmiddels opgeheven „Dag blad voor Zuid-Holland en ’s-Gravenhage.” Later trad hy in dienst van het Nederlandsen Telegraaf Agentschap, alwur hy gedurende een reeks van jaren als hoofdredacteur leiding gaf aan de Reuter-berichtgeving. In 1925 werd de heer Schlick benoemd tot Directeur van het Nederlandsen Telegraaf Agentschap. De overledene was een der oprichten van „De Amsterdamsche Pers” en heeft vele bui tenlandsche congressen bygewoopd. In Februari 1928. by de viering van zyn 40-jarig jubileum als journalist benoemde de Fransche regeering hem tot „Officier de LTn- struction Publlque.” De regeering van Tsjecho-Slowakye heeft hem benoemd tot Ridder in de Orde van „De Witte Leeuw” en de Nederlandsche regeering erkende zyn verdiensten door hem in Februari 1933 te benoemen tot Ridder In de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal geschieden Vrijdag 18 Januari op het R. K. kerkhof ,De Bulten- veldert" aan dan Amstelveenacheweg. De Minister van Economische Zaken, heeft, in verband met het Konlnkiyk besluit van 15 Januari tot regeling van den invoer van vleesch. levende schapen en slachtpaarden goedgevonden, het bedrag ter bestrijding van de kosten, aan de uitvoering van deze contin genteering verbonden, vast te stellen voor: a. vleesch op f 0.50 per 100 K.G. met een minimum van t 0.25 per invoermachtlglng; b. levende schapen op f 0.50 per stuk; c. slachtpaarden op f 1 per stuk. n de Kerstdagen hebben de communis ten de dreumesen In de groote steden geleerd, dat het heele Kerstkindje maar een legende is. Erfzonde, bemoeiing van God met de wereld, verlossing, alles verouderde ideologie. Nieuw Is de kleine pio nier, die zal ons straks van het kapitalisme verlossen. Voorloopig mag dat nog In Nederland niet, klaagt „De Tribune”, hier mag de jeufcd niet goddeloos doen. „Tóen zei Wimpie té Pas heel ernstig: Daar weten jullie ook nog niks van We leren op school, dat we vry leven. Maar dan moete jullie maar eens by myn in de plonlersgroep komme, daar leer je wel wat anders. Daar leer je dat er voor arbeiderskinderen geen recht bestaat, dat wy het zyn. die niks mag- ge, omdat onze vaders en moeders geen oen te hebbe. Maar daar leer je ook, hoe we als ar beiderskinderen ons er tegen kunnen verzet ten. Ze zegge wel altyd geen politiek voor de schoolkinderen, maar” enz. enz. resultaat er van wordt daarna in een voor ieder begrypeiyken vorm overgezet en vormt alzoo de copie voor het spoorboekje. De oople moet tien weken vóór den aanvang van de nieuwe dienstregeling ter drukkery zyn. De oplage van beide spoorboekjes (groot en klein) bedraagt ongeveer 500.000 exemplaren. Alvorens de boekjes gezet, gecorrigeerd, gedrukt, gebrocheerd, geëxpedieerd en verspreid zyn, gaan er tien volle weken voorby. 1“v zijn nu drie'groepen of richtingen H in ons land, die op denlgreerende 'wijze spreken vqn „burgerlijke par tijen”, nJ. de sociaal-democraten van di verse pluimage, de communisten en nationaal-soclalisten. Tot de „burgerlijke partijen” worden dan allen gerekend, die niet tot een der drie genoemde groepen behooren, wat In- tusschen geenszins ultslult, dat deze groe pen elkaar wederkeerig ook van „burger lijkheid” betichten. Dit laatste toont op zich zelf reeds aan, hoe Weinig zin het woord heeft en hoe willekeurig het Is In zijn t^S^ing. Als politieke en maatscratMtiike aan- duidlng van Franschen oorsprong had het op het laatst der achttiende en In de eer ste helft der negentiende eeuw zijn betee- kenis, speciaal tijdens de regeering van Louis Philippe, toen de rijke burgerij, de bourgeoisie, vrijwel alle macht in handen had en de arbeiders-klasse zich in een totaal afhankelijke en onmondige positie bevond. Het jaar 1848 maakte aan dien toestand een einde, bracht er althans een grondige verandering in. Toch ging men voort met, ook In polltle- ken zin, van „bourgeoisie” te spreken, en in ons land vertaalde men dit woord door „burgerlijke partijen”, een vertaling, die op zichzelve al niet juist was. Sindsdien heeft het» woord in binnen- en buitenland steeds meer zijn oorspronke lijke beteekenis verloren en kan het nog slechts verwarrjjig stichten, ook omdat het, bij ons ten minste, in meer dan één sin is te verstaan. Een beschaafd man wil niet als „burger lijk” worden aangeduid, onverschillig tot welken stand hij behoort. Maar staatsburgers zijn wij allen, en van zijn burger-rechten en burgerlijke vrijhe den en bevoegdheden zal niemand, ook niet de roodste revolutionnalr, afstand willen doen. Er zijn geen burgerlijke partijen in ons land. Het is niet de stand, die de partij maakt. En er is ook geen partij, dien naam waardig, welke hare leden slechts uit één enkelen stand recruteert. Wel zijn er burgerlijke manieren en dito praktijken; maar die hebben met politiek weinig, of niets ult-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 19