Het raadslid en zijn partij Welke tijd op vijftien Mei? leder pak HONIG’s VERMICELLI GRATIS Goederenvervoer Spoorwegen I 7 Neem 'n ’’AKKERTJE’ uit xoo'n nieuw handig zakdoosje bij Rheumaiische pijnen, Spierpijn. INVOER VAN VLEESCH LEIDRAAD DER R.K. STAATSPARTIJ EERSTE KAMER TALMT MET BESLISSING WOENSDAG 16 JANUARI 1935 Vaccinatie tegen pest Crisisvleeschbesluit Steenkolenpositie Een kostbaar mis verstand C. P. J. M SCHLICK t Nog op tijd gereed? mm li De overtreding van de tarwewet Order gaat naar Duitschland DE „MARABOE” AAN DEN GROND bevat ter kennismaking een HONIG’s BOUILLONBLOKJE I DE SUPER OLIE .GRAVENHAGK Heffing by den invoer de In- en uitvoer in 1934 gestegen monopoliewlnst bij het onderzoek Vaccinatie uit gesteld Postvluchten Waar de K. XVIII i. J. P. DE BRABANDER het van i Veertig Nederlanders daardoor zonder werk Komt het spoorboekje op 15 Mei? De directeur tegen cautie vrygelaten Het ontzaglijke werk dat hiervoor verricht moet worden, wordt geweldig bemoeilijkt daar de samenstellers nog niet weten, welke tjjd wordt Ingevoerd op 15 Mei. Immers, alvorens de oopie van het spoorboekje naar den drukker gaat, heeft men maanden de handen vol, deze copie klaar te maken. Kosten ter bestrijding van de uit voering der contingenteering vastgesteld 12l/2 iaar directeur van het Hanze- bureau in het Aartsbisdom Dg „RJjstvogel”, op de thuisreis, is te Athene aangekomen. Aan de genoemde fabriek zijn sinds Augustus 1933 ongeveer 70.000 balen van 50 K.O. bloem IJierult blijkt dus voldoende, dat een spoe dige beslissing omtrent de tljdwljzlging van het hoogste belang is, voor het geval, dat op 15 Mei as. de Midden-Europeesche Tjjd moet wor den ingevoerd, wil men tijdig gereed komen met de nieuwe dienstregeling ingaande dien datum. De Ned. Zuivelbond, waarvan oud-mlnlster Posthuma de leider is. wist bovendien, dat de fabriek in Vries Zuldlaren deze order accep teerde met verlies, alleen om het bedrijf gaan de te kunnen houden en geen menschen te be- Het Nederlandsche motorschip „Maraboe". op reis van Nakskov naar Horsens, is bulten eerst genoemde haven aan den grond gevaren. Men is bezig de lading te lossen. Bij het Departement van Defensie is Dinsdag het volgende telegram ingekomen van den com mandant van de K XVIII „Gegiste plaats te 12 uur 6 gr. 15 mln. Zui der Breedte; 6 gr. 15 min. Wester Lengte. Al les wel.” De tijd die nog rest is te kort om gewenschte maar te ingrijpende wijzigingen in het onder ling verband der treinen aan te brengen. Veiligheid bljjft Er zij met nadruk op gewezen, dat ondank» het alsdan onder hoogen druk afwerken der dienstregeling de veiligheid van bet verkeer op de spoorwegen in geen enkel opzicht in gevaar komt. Of het spoorboekje in de nieuwe Midden- Europeesche TUdregeling 15 Mei as. tijdig ge reed zal komen, hangt voornamelijk af van het feit of de Eerste Kamer thans snel een beslis sing neemt. Wjj wezen reeds op het ontzaglijke werk dat verricht moet worden alvorens het boekje klaar zal zijn. Want het samenstellen der zomer- dienstregeling geschiedt op Hoewel de dienstregeling der reizigers treinen nog v01 gereed zal kunnen komen, zullen de diensten welke de goederentrein- dienstregellng, de samenstelling der treinen regelen, den terugslag van het zeer laat gereedkomen, in ernstige mate ondervinden. De directeur van de N.V. Meelfabrieken der Nederl. Bakkerij te Rotterdam. J. K. P. K.. die door de politie te Rotterdam, naar aanleiding van een onderzoek van ambtenaren van den crisisdienst, verdacht van gepleegde onregel matigheden was aangehouden, is gisteren tegen een hooge borgstelling weer op vrije voeten ge steld. Noch door den rechter-commissarls. mr. Bren ger, noch door de golitie worden momenteel nadere mededeelingen in deze zaak gedaan. Zeer vele getuigen zijn gisteren, in bijzijn van een tweetal rjjksaccountants gehoord. Het bedrag, waarvoor het rjjk benadeeld is moet veel grooter zijn dan aanvankelijk werd gemeld, men spreekt thans van een bedrag van 120.000. Naar „Ons Noorden" verneemt zijn bij de N. V. van Wijk en Boenna te Groningen, die te Vries Zuldlaren een fabriek heeft, waar o. m. de melkkannen voor de zulvelcoöperaties ver vaardigd worden, 40 arbeiders ontslagen door dat een zeer belangrijke order van den Neder- landschen Zuivelbond. de federatie van de Coöperatieve Zuivelfabrieken in Nederland aan deze Nederlandsche fabriek is ontnomen en in Duitschland is geplaatst, niettegenstaande het prijsverschil slechts 5 pet. bedroeg. resultaat er van wordt daarna in een voor ieder begrljpelljken vorm overgezet en vormt alzoo de copie voor het spoorboekje. De copie moet tien weken vóór den aanvang van de nieuwe dienstregeling ter drukkerij zijn. De oplage van belde spoorboekjes (groot en klein) bedraagt ongeveer 500.000 exemplaren. Alvorens de boekjes gezet, gecorrigeerd, gedrukt, gebrocheerd, geëxpedieerd en verspreid zijn, gaan er tien volle weken voorbij. Velen vragen zich reeds af, of het voor de Nederlandsche Spoorwegen nog mogelijk zal zijn, een nieuwe dienstregeling vóór 15 Mei as uit te werken, indien de Eerste Kamer nog langer talmt met een beslissing te nemen in zake het wetsontwerp tot invoering van den Mldden-Europeeschen Tijd in Nederland. Wjj vernemen hieromtrent dat men op de afdeeling Dienstregeling der Ned. Spoorwegen druk in de weer is met het samenstellen van het nieuwe spoorboekje, echter in den Amster- damschen Zomertijd. De’ voorbereiding daar voor kost vele maanden arbeid. M oeilykhed en Om een denkbeeld te geven van de moeilijk heden, verbonden aan de invoering van den Mldden-Europeeschen Tijd, geven wij hieronder enkele voorbeelden De Internationale treinenloop buiten de gren zen van ons land blijft ongewijzigd, in ons land veranderen zij alle. Dientengevolge worden de aansluitingen welke thans door nationale trei nen op internationale worden bediend gaande naar het buitenland, alle verbroken indien het blnnenlandsche net ten opzichte van de be staande uurregeling niet zou verschuiven. De aansluitingen op treinen, komende vanuit het buitenland, zouden bij een ongewljzlgden toe stand worden verlengd met twintig minuten. Het ligt nJ. in de bedoeling goederen, be stemd voor kleine plaatsen, waar het station veraf is gelegen, door de A. T. O. te doen be stellen, die daar dan een bestelkantoor zullen vestigen. Daardoor krijgen de geadresseerden niet alleen, gen—kUelijker de goederen onder hun bereik, maar deze wjjze van transport Is ook voor de Spoorwegen zelf economischer, daar hierdoor kosten van personeel voor het goede renvervoer aan de stations waar de aanvoer toch betrekkelijk gering is komen te ver vallen. Het is dus onjuist, zooals van verschillende zijden werd gemeld, dat het stukgoederenvervoer voor een groot deel door Van Oend Loos overgenomen zou worden. Zoo zal trein D 271 (Rhelngold en Münchener dagtreln) welke thans uit Arnhem vertrekt om 8.34 uur, bij invoering van den M.E.T. op 15 Mei as. (wij nemen nu even aan, dat dit door gaat) 8.14 uur van Arnhem moeten vertrek ken, om in het buitenland zijn ongewljzlgden loop te behouden. De trein van Twente en Zwolle (trein 704) komt thans te Arnhem binnen 8.22 uur en heeft met een overgang van 12 minuten aansluiting. Wijzigt het binnenlandse!) net niet, dan is de aansluiting verbroken, trein 704 komt dan te Arnhem binnen als trein D 271 al 8 minuten weg is. Immers zooals hierboven vermeld, is trein D 271 reeds 8.14 uur van Arnhem vertrokken. In omgekeerde richting komt, trein D 284 graphleken. Het' thans 14.28 uur te Arnhem aan; bij invoering De justitie te Rotterdam heeft den directeur van de N.V. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij aan een verhoor onderworpen omtrent aan het rijk te weinig gerestitueerde op tarwe. De raad Is altijd een politiek lichaam ge weest. Kan het anders? Ja, wanneer men hem maar het karakter geeft van de col leges van afgevaardigden in dictatoriaal geregeerde landen, doch dan is het geen raad meer, maar een jjoppenkast De Raad is altijd een politiek lichaam geweest, alleen, ten tijde van zijn ontstaan en nog lang daarna, was het een bar een zijdig college, welks leden met elkander wedijverden In conservatisme, hoogtertlg- heid en zelfgenoegzaamheid. De taak der gemeente was een zeer beperkte; de leden van den gemeenteraad kwamen nagenoeg steeds uit eenzelfde milieu; zij werden ge kozen op grond van een zeer beperkt kies recht; leefden In een a-soclale periode begrepen niets van de nooden van het volk en waren hoogstens loereid met neerbui gende welwillendheid eenige armenzorg te beoefenen. O, zeker, bet ging er in die raden bedaarder en deftiger toe dan thans, de meen in gen stonden niet zoo schero tegenover elkaar en er was minder gekra keel; In de „groote lijn" of was het een zeer kleine lijn waren de leden het meestal wel eens; zij dachten en voelden op dezelfde wijze eenzijdig. Is dat het ideaal, dat velen thans weer voor oogen zweeft? En moeten de vertegenwoordigende colleges wederom zóó worden? Men schaf te ze dan liever af. Na verhoor door de justitie is de directeur heengezonden. Er zal een vervolging worden Ingesteld. Men, deelt ons mede, dat het bedrijf door deze handelingen niet benadeeld is en dat het ook geen stagnatie ondervindt. Ij het aanvaarden zijner betrekking legt het gemeenteraadslid in handen van den voorzitter den eed (respect, de belofte) af, dat htj trouw zal zijn aan de Grondwet en de wetten des Rijks en dat hij de belangen der gemeente met al zijn vermogen zal voorstaan en bevorderen (art. 45 der Gemeentewet). En artikel 51 der wet legt het raadslid den plicht op, te stemmen zonder last van of ruggespraak Het zou wat, smaalt men. Het raadslid is niet in staat de belangen zijner gemeente te behartigen en al zou hij het kunnen, dan zou hij het niet mogen, want hij moet niet de belangen zijner gemeente, maar die zijner partij behartigen. En hij is met han den en voeten gebonden aan zijn kiezers of aan vakorganisaties, welke hem dwin gen uitsluitend te letten op de belangen van de leden dier organisaties. En wat dien eed van trouw aan de Grondwet en aan de wetten des Rijks betreft, het staat toch vast, dat in de gemeenteraden zoo goed *ls in andere vertegenwoordigende licha men revolutionnaire elementen zitting hebben, waarvan men met zekerheid weet, dat zij elk oogenblik bereid zijn den eed te schenden. Wat is daarvan? WH zullen er hier niet over twisten, of het niveau van de huidige vertegenwoor digende colleges en hun leden in vergelijk met die van vroeger zooveel is gedaald als men wel pleegt aan te nemen. Iz. J. Lion („Wet, regelende de samenstelling, inrich ting en bevoegdheid der Gemeentebesturen enz. 1851", bladz. 9) velt het volgende oor- Deze zes maanden zijn reeds be langrijk overschreden indien tot in voering op 1 5 Mei a.s. mocht wor den besloten. Het spreekt vanzelf, dat in dat geval het niet meer mogelijk is om een in alle deelen goed uitgewerkte dienstregeling samen te stellen. Het Ryk ontvangt f 30.000 te wei nig aan monopoliewinsten Daardoor wordt de samenstelling van de zomerdienstregeling der Spoorwegen in groote mate bemoeilijkt BATAVIA. 15 Jan. (Aneta). Blijkens inlichtin gen. welke bij het Binnenlandse!) Bestuur nader zijn Ingekomen omtrent de nervositeit in In- landsche kringen door de 'massale vaccinatie veroorzaakt, staat deze stemming in het Soe- medangsche op zichzelf. In een der districten aldaar stroomde een 200-tal dessamenschen samen en verzette zich tegen de punctie en de maatregelen ter isolatie. De resident van Ban doeng zond onmiddellijk een vrachtauto met veldpolitie naar dit district, terwijl ook de re genten en de assistent-presldent zich derwaarts begaven. Het geheele geval liep met een As ser af. nadat de regent de bevolking had toe gesproken. De bljeengestroomden gingen hierop rustig uiteen. Het was dan ook niet noodlg ar restaties te verrichten. Zooals reeds gemeld is, vond de inenting met het vaccin van Dr. Otten vóór de Lebaran „afwisselend” plaats, teneinde vergelijkend materiaal te verkrijgen. Dit is wel licht een der oorzaken van het, onder de be volking loopende, gerucht als zouden in elk ge zin enkele personen door een „prik" moeten worden gedood. Naar het ..A. I. D. De Preangerbode” ver neemt zal de massa-vaccinatie tegen pest In de vier onder-districten van Priangan, welke mor gen sou aanvangen, een week worden uitge steld. daar gebleken is dat het vaccin is be dorven en dus de bacillen dood zijn. Men heeft den aanmaak van een nieuwen voorraad aan-v gevangen. Zn „De Gemeenteraad", het orgaan van de Federatie van Bonden en Cen trales van R. K. Gemeenteraadsleder, is, mèt den zegen van het hoofdbe stuur der R. K- Staatsparty, af ge drukt het lang verbeide Gemeente- program der partij, of wil men de benaming, welke in de inleiding juis ter wordt genoemd: de Leidraad voor R. K. Gemeenteraadsleden, le den der R K. Staatspartij. Deze Leidraad geeft ons de vol gende beschouwingen in de pen, wel ke naar wij veronderstellen, niet geheel overbodig zijn en welke naar wij hopen met het oog op de a-s. gemeenteraadsverkiezingen eenig nut zullen afwerpen. van den M.E.T. op 15 Mei as, wordt dit 14.08 uur. Trein 219 naar Groningen vertrekt thans 14.36 uur van Arnhem; heeft dus met 8 minu ten overgang aansluiting op trein D 284. het geen bij Invoering van den M.E.T. on 15 Mei (en ongewljzlgden treinenloop op het eigen net) 28 minuten zou worden! Ditzelfde doet zich ook op de Belgische over- gangen voor. Trein 7 naar Parijs vertrekt thans van Roosendaal 12.11 uur, dit wordt bij invoe ring M.E.T. 1151 uur; de aansluiting van Gro ningen. trein 204. komt 11.59 uur aldaar aan; de bestaande aansluiting zal dus verbroken worden. Indien het Nederlandsche net niet zou wijzigen. Het is bekend, dat de Nederlandsche Spoor wegen tegen een tljdswljziglng op zich zelf geen bezwaren hebben gemaakt, mits hun deze tijdig in casu minstens 6 maanden van te voren be kend zou zijn. Het bezwaar, dat tegen de parlementair- democratlsch vertegenwoordigende colle ges wordt aangevoerd is, dat het politieke lichamen zijn.... geworden. Heel onna denkend en heel oppervlakkig wordt b.v. in het rapport der Commlssie-Oppenhelm tot voorbereiding der herziening van de Gemeentewet opgemerkt: „Hij (de raad) is allengs, bepaaldelijk door de invoering van het nieuwe kiesstelsel een politiek li chaam geworden, waarin het partijwezen zijn invloed krachtig doet gelden. Wij ant woorden: de raad is altijd, vanaf zijn prilste jeugd, een politiek lichaam geweest en wij hopen (want daarmede is de staat kundige vrijheid van het Nederlandsche volk verzekerd), dat hij altijd een veel zijdig politiek lichaam zal blijven. „De leden stemmen zonder last van of ruggespraak met hen, die benoemen" (Art. 51 Gemeentewet). In deze richting wijst ook het geval dat zich te Ngamplang heeft voorgedaan, waar een aan tal dessalieden. met een golok (kapmes) gewa pend, büeenstroomden, ofschoon in het betrok ken gebied noch vaccinatie, noch registratie voor de vaccinatie aan de orde was. Dit in cident heeft zich enkele dagen geleden voorge daan. Toen het bestuur dan ook Informeerde naar de aanleiding van deze samenscholing, bleek het dat de bevolking zich slechts wilde overtuigen wat zou geschieden. In dit verband valt nog te melden, dat in den loop der volgende week wanneer vol doende vaccin beschikbaar zal zijn de af wisselende vaccinatie vervangen zal worden door een algemeene vaccinatie. Hiermede wordt begonnen in TJimahi, Rantjaekek, Garoet en Tasikmalaja. Reeds zijn hiervoor maatregelen tot registratie genomen en het merkwaardig ste hierbij is. dat in deze districten alles vol slagen rustig blijft. Volgens den resident van Bandoeng is er dan ook geen enkele aanleiding tot ongerustheid. Wellicht echter zullen enkele ontevreden elementen en onruststokers deze gelegenheid te baat nemen om de bevolking op te hitsen. De A.T.O. biedt de behulp zame hand T. - Dinsdag herdacht de heer J. P. de Braban der te Utrecht den dag. waarop hij voor 12% jaar in dienst trad als directeur van het Cen traal Hanzebureau te Utrecht. 4. Hoewel de jubilaris in alle stilte dit jubileum wilde voorbij laten gaan, werden toch tal van bloemstukken, telegrammen en andere felici taties uit binnen- en buitenland aan zijn adres bezorgd. Verschillende autoriteiten op mlddenstands- en vakgebied uit het geheele land, doch vooral uit het Aartsbisdom, kwamen zonder dat er van een eigenlijke receptie sprake was, per soonlijk den jubilaris hun gelukwenschen aan bieden. Wanneer gedwemle drie wintermaanden een meter S met —w alle g—mt<(g wordt, welke voor winter- m weerleg .let geiend Ie, iel de slijtage welke gf SCüSr* de eUNage over een r? W»»* l"**1 noWnaal gebrelk. 7 we'ke M| afkoeling ‘".i-’1' -T.<ww Ireteekeet Uw motor aaa oen abo” •nale sHjtage onderwerpen, «ebrvlkt Essolube do sopor oBo, die niet te dte wordt oa dte o«w temperatuur volkomen circuleert. AMESICAN SETkOlEUM COMPANY, GlIOUW MTkOlZA. i Naar wjj van bevoegde zijde vernemen, zal de A.T.O. de Nederlandsche Spoor wegen in belangrljker mate dan tot heden het geval was, behulpzaam zijn bij het eer voeren van stukgoederen, om beter weer stand te kunnen bieden aan de coacurren- tie van particuliere bestelauto-ondernemin- gen. Onrust in de streken waar zy sol worden toegepast BANDOENG, 15 Jan (Aneta). In verband met de komende massale vaccinatie met het pestvaccln van Dr. Otten heerscht eenige ner vositeit in de streken waar deze behandeling zal worden toegepast. Deze stemming is vooral merkbaar in de omgeving van Saarpedang en wel in zulk een mate dat het bestuur gedwon gen is zijn toevlucht te nemen tot preventieve maatregelen. Ook te Lembang en te Bandoeng is eenige zer.’iwachtlgheid merkbaar Onder de bevolking doet het verhaal de ronde dat van elke vijf personen er drie door middel van een „prik” moeten worden gedood, aangezien Java overbevolkt is. Dit verhaal vindt venpoedelljk zijn oorsprong in 1 feit dat in diverse gezinnen enkele personen wel en andere niet worden gevaccineerd. Reeds zijn gevallen bekend van hoteljongens te Bandoeng, die hun dienst op zegden, aangezien zij vreesden slachtoffers te zullen worden. deel over de gemeentebesturen vóór de in voering der gemeentewet: ,J)eze besturen konden noch wortel in vasten bodem, noch wasdom bij de natie verkrijgen; verschijnselen van oligarchie, cóteriegeest, uitsluiting, uitdooving van de belangstelling der ingezetenen in zaken van openbaar belang, onderdrukking van den geest der vrijmoedigheid en van onaf hankelijke beoordeeling, geheimzinnigheid eigenbaat, bekrompenheid, waren dan ook bij vele gemeentebesturen op te merken” Van meer belang is de vraag, of het ni veau van thans voldoende is voor de zoo veel meer omvattende taak van Staat en gemeenten. Het is moeilijk hier te bewij zen conclusies te trekken voor een oor deel over de gemeenteraden en de gemeen teraadsleden. Zoo is men tegenwoordig maar al te spoedig geneigd om de desolate boedelkamers der gemeentelijke financiën toe te schrijven aan het wanbeleid der ge meenten. In kringen van handel en nijver heid doet men anders; indien daar de zaken mis gaan schuift men alle schuld op de crisis. Voor de gemeenten echter kent men geen pardon. Men scheert«ze alle over één kam en spreekt eenvoudig over het financieel wanbeleid van de Nederland sche gemeenten. Hoe voorbarig deze con clusie is blijkt uit het eenvoudige feit, dat zonder de crisiswerkloosheid, waaraan de gemeenten toch zeker geen schuld hebben het aantal noodlijdende gemeenten vrijwel nihil zou zijn! Een andere vraag is, of in het zicht van de crisis de gemeentebesturen wel sterk genoeg zijn geweest om het aanpassings proces krachtig genoeg ter hand te nemen. Dit wagen wij te betwijfelen en wij kunnen ons niet aan den Indruk onttrekken, dat de middelen, welke door het Rijk zijn aan gewend, inderdaad noodzakelijk waren om de gemeenten te dwingen haar huishou ding in te krimjjen. Niet in de hoogconjunctuur zijn de groot ste fouten gemaakt; toen hebben de meeste gemeenten haar huishouding niet zoo waanzinnig uitgebreid en hebben zij niet zoo verkwistend gefinancierd als zeer vele particuliere bedrijven, al leefden de ge meenten toen ook wel op tè grooten voet doch al te taai is vastgehouden aan een niveau, dat alleen het legendarisch rijke Holland zich veroorloven kon, doch thans onvermijdelljj^ inoet worden verlaten. ■Bi ëêtr volgend artikel een en ander over de positie van het raadslid. 's-Gravenhage. Mr. C. CH. A. VAN HAREN. De Staatscourant van gisteravond bevatte een K. B., waarbij de contingenteering van den Invoer van vleesch voor een jaar wordt verlengd. In afwijking van de bestaande regeling wordt er thans onderscheid gemaakt tusschen vier groepen. Voor alle groepen is het percentage van den toegestanen invoer bepaald op twintig van de in de basisjaren Ingevoerde hoeveel heid. Voor versch, gekoeld en bevroren rund- en kalfsvleesch zijn 1929, 1930 en 1931 als basis jaren aangewezen. Voor ander vleesch 1931 en 1932. Voor levende schapen ook 1931 en 1932 en voor slachtpaarden eveneens 1931 en 1932. Naar ons ter oore komt Is dezer dagen afkondiging te wachten van het crisisvleesch besluit 1935. In dezen algemeenen maatregel van bestuur is bepaald, dat op grond vah de Landbouw crisiswet (art. 11) bU den invoer van vleesch een heffing hierop gelegd kan worden. Voorts Is dezer dagen de publicatie te wach ten van een mlnisterieele beschikking, waarin de bedragen van deze heffing worden vastge legd. egenstanders van de parlementair- democratische instituten zullen zeg gen: ,zie hier wederom het bewijs, dat de afgevaardigden ditmaal in de gemeen teraden slechts het partijbelang nastre ven; hun wordt een program vborgelegd, dat zU als trouwe partijleden blindelings hebben uit te voeren; het partijbelang, niet het algemeen belang is het richtsnoer voor hun beleid. Wij willen niet met dezelfde munt terug betalen door ar op te wijzen, dat onder een dictatoriaal regime den afgevaardigden niet eens een keus gelaten wordt om zich ach ter dit of een ander partijprogram dat het dichtste komt bij de door hen voor waar en goed gehouden levens- en wereldbe schouwing te scharen, maar dat zij. met volkomen negatie van eigen meening en beginsel, een levensbeschouwing krijgen opgelegd (iets wat in de praktijk niet ge makkelijk uitvoerbaar zal blijken te zijn) en dat zij als poppen in een marionetten theater tot de willooze werktuigen worden van den „Führer”. Liever willen wij positief uiteenzetten, welke de verhouding is tusschen partij en afgevaardigde, om daardoor te zien wat er blijft van het verwijt, dat het partijbe lang domineert boven het algemeen be lang. Daarbij mogen wij verwijzen naar wat wij reeds schreven in ons praeadvles over: „De Raad, het College van Burge meester en Wethouders en de Burgemees ter in hun onderlinge verhouding”, uitge bracht voor het Congres der Federatie van R K. Gemeenteraadsleden en afgedrukt in den tweeden jaargang van „De Gemeente raad”. ongelukkige omstandigheden. De directeur had de betrokken instanties op de hoogte moeten stellen, dat h(j de bevestigingen niet had ver zonden. De N.V. Meelfabrieken der Ned. Bak kerij heeft vele vaste afnemers en tarwebloem wordt In den regel nogal gerulmen tijd van te voren verkocht op een leveringstermijn. die thans vrtf ver af ligt. Vandaar, dat zich daar bij zeer Ingewikkelde situaties kunnen voordoen, ook In verband met wijzigingen van de markt situaties, tusschen het tijdstip van de inschrij ving van den verkoop en de aflevering der voorraden. Het bedrag waar het hier om gaat, maakt op zich zelf een kleine fractie uit van de betalingen, die tusschen de Meelfabrieken der Nederlandsche bakkerij en de regeering ge schieden. De Minister van Economische Zaken, heeft, In verband met het koninklijk besluit van 15 Januari tot regeling van den Invoer van vleesch. levende schapen en slachtpaarden goedgevonden, het bedrag ter bestrijding van de kosten, aan de uitvoering van deze contin genteering verbonden, vast te stellen voor: a. vleesch op f 0.50 per 100 K.G. met een minimum van f 0.25 per invoermachtlging; b. levende schapen op f 0.50 per stuk; c. slachtpaarden op f 1 per stuk. vermalen, waarvan de f 1.monopollewlnst per 100 K.G., die aan het rijk had moeten worden gerestitueerd, niet is betaald, omdat geen mededeeling is gedaan van de verkoopen van deze hoeveelheden. Rljksambtenaren hebben ontdekt, dat de verkoopen gedaan waren, maar dat de voorgeschreven mededeeling niet was gedaan Door het verzuimen dezer opgave is er aan het rijk 30.000 meer restitutie van monopoliewinsten op buitenlandsche tarwe ont houden, dan waarop het bedrijf recht had. De leiding van het bedrijf verzekerde aan het „Hbld.”, dat er in dit geval van fraude ten eigen bate geen sprake Is. Men schrijft daar het geheele geval toe aan een samenloop van hoeven ontslaan. Te zijnen huize aan den Koninginneweg te Amsterdam Is Dinsdag in den namiddag na een korte ongesteldheid overleden de heer C. P. J. M Schlick. directeur van het Neder landse!) Telegraaf Agentschap. De heer Schlick was Hagenaar van geboorte en heeft In de Residentie de eerste schreden gezet op het i>ad der journalistiek, nd. als verslaggever bij het inmiddels opgeheven ..Dag blad voor Zuid-Holland en ’s-Oravenhage." Later trad hij In dienst van het Nederlandsen Telegraaf Agentschap, alwur hij gedurende een reeks van jaren als hoofdredacteur leiding gaf aan de Reuter-berlchtgevlng. In 1925 werd de heer Schlick benoemd tot Directeur van het Nederlandse!) Telegraaf Agentschap. De overledene was een der oprichters ..De Amsterdamsche Pers" en heeft vele bui tenlandsche congressen bijgewoond. In Februari 1928, bij de viering van zijn 40-jarlg jubileum als journalist benoemde de Fransche regeering hem tot „Officier de LIn struction Publlque.” De regeering van Tsjecho-Slowaklje heeft hem benoemd tot Ridder in de Orde van „De Witte Leeuw" en de Nederlandsche regeering erkende zijn verdiensten door hem in Februari 1933 te benoemen tot Ridder In de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal geschieden Vrijdag 18 Januari op het R. K. kerkhof „De Buiten- veldert” aan den Amstelveenscheweg. t. Blijft de thans geldende wetteljj- ke Amsterdamsche tijd gehand haafd, dan zal zich weinig of geen stagnatie voordoen. Want de sa menstellers der nieuwe dienstrege ling werken deze uit in den Am- "Sterdamschen Zomertijd, daarnaast echter rekening houdende met de mogelijkheid, dat de Midden Euro- peesche Tijd zou kunnen worden ingevoerd I De samenstellers hebben voor zich zelf een plan uitgedacht, om de dienstregeling, samengesteld in A. T., op practische wijze te verande ren in eene geldende voor den Mid den Europeeschen Tijd, indien deze laatste mocht worden ingevoerd. Omtrent het zeer Ingewikkelde „tjjd-vraag- stuk” in verband met de nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen, hadden ^Nj een onder houd met den heer G. F. H. Oiesberger. hoofd- inspecteur-chef der afdeeling Dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen, die ons heel bereidwillig een groote hoeveelheid gegevens verstrekte. Blijkens de gepubliceerde jaarcijfers over 1934 Is de uitvoer van steenkolen, cokes, bruin kolen en brikettten in dat jaar iets hooger ge weest dan In 1933. In laatstgenoemd jaar was de uitvoer 5.775.000 ton, tegen In 1934 5.797.008 ton. Het was voornamelijk cokes, dat tot een hoo ger kwantum werd uitgevoerd. De invoer steeg evenwel ook; van 6.230.000 ton In 1933 tot 6.573 000 ton in 1934. De gaarde van den uitvoer ging met 8 pet. achteruit; de waarde van den invoer daalde met 14 pet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9