ONS BLAD Mgr. Schioppa bediend I i f I i *1 a Él NORTH STATE 1 Het nieuws van heden Emigranten uit het Saargebied De Kath. Unie in België De luchtvaart in de Ver. Staten LINDBERGH-PROCES Lloyd George’s herstelplan DE BAROMETER De veroordeeling van Zinowjef c.s. De motiveering van het vonnis Zinowjef Kamenef Het vinden van het kinderlykje De strijd in den Chaco Italië en Abessinië Aanvaring op de Elbe Hitler peetoom Dr. Ley profeteert Eind ’35 geen werkloosheid meer! w» ''d '43 Naar normale toe standen in Spanje Ónmogelijk zich er bij aan te sluiten Bieraccijns in de VJSL verlaagd Nieuwe botsingen in Somaliland gevreesd Passagiersdienst tusschen Atlan- tischen en Stillen Oceaan met luchtschepen Van het 32ste kind van den coupeur Langer te Ratibor Paraguay heeft de uiterste grens bereikt Geen persoonlijke ongelukken, slechts materieels schade WERVELSTORM IN SAO PAULO DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER Staat van beleg vervangen door den staat van alarm? Pater Arendtz brengt verslag uit over het socialistisch plan van den arbeid Z. Hoogw. Exc. Mgr. Lorenzo Schioppa, Pauselijk Internuntius In Den Haag, heeft een rustigen nacht doorgebracht De tempe ratuur blijft nog steeds verhoogd, doch de toestand van het hart Is thans bevredi gend. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, Blsschop van Haarlem, bracht hedenmorgen omstreeks half tien een bezoek aan den zieke. Het Weeiïiiiiiiiiiiiiiiini I Hy bepleit een kabinet van vyf leden; critiek op de Bank van Engeland Na de bekendmaking van den uitslag van het Sqarplebisciet droe gen de Nazi’s een pop door de straten van Saarbrücken, voor-. •tellende Max Braun aan de galg. Donderdagavond hadden 474 per sonen de Fransche grens overschreden ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 r ALTiJO 6O6D 'W? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Te Lissabon is het nieuwe parlement van Portugal onder groote feestelijkheden zijn werkzaamheden begonnen NEW-YORK, 18 Jan. (Reuter.) Uit welin gelichte kringen te Washington verluidt, dat President Roosevelt verscheidene voorstellen zijner luchtvaart- cormnissie heeft goedgekeurd, o. a. het voorstel voor h regelmatigen pas- sagiersdienst tus schen den Atlanti- schen en den Stil len Octa\n met luchtschepen^ als mede het voorstel om vliegtuigen te bouwen met sub sidie der regeering. Het rapport der commissie zal vol gende week, tesa- men met een spe- ROOSEVELT Clale boodschaP' aan het Congres worden voorgelegd. President Roosevelt, zoo wordt verder gemeld, zal het Congres binnen kort voorstellen een groot luchtschip te laten bouwen door een particuliere firma voor den passaglersdienst tusschen Amerika en Europa. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. M Nieuwe botsingen in Somaliland gevreesd. M*rrarinesmokkelaar b(j Tegelen zwaar pwond. O De inspecteur van politie Walsh verklaarde, dat hij het lijkje met een stok heeft aangeroerd. Daarbij heeft de punt van den stok een gat In den schedel veroorzaakt. Stand op Vrijdag 1 aar bjml: TIM Varige stand: 7784 2e. De arbeidskracht moet op meer ratloneele Wijze worden benut, teneinde te voorkomen, dat een permanente werkloozenmassa zou wor den gevormd. Lloyd George «et xjjn herstelplannen uiteen; hij bepleit een kabinet van vijf leden. Donderdagavond hadden reeds 471 emigranten uit het Saargebied de Fransche grens overschre den. F«n boodschap van Roosevelt over sociale her vormingen: belangrijke voorstellen voor steun aan werkloosen en ouden van dagen. Mgr. Malecki, voormalig apostolisch admini strator te Leningrad, overleden. Spanje keert geleidelijk terug naar normale toestanden. 3. Men moet komen tot een betere regeling van de bankbedrijven. Ruime credleten moeten worden verleend, maar de spaarders moeten be schermd worden. Het is niet wenscheltfk, dat enkele groote bankinstellingen een al te groote macht In den staat zouden verwerven. 4. Het bestaan van een bloeienden midden stand Is onmisbaar voor het land. Ten huldigen dage is de middenstand in België in volle evo lutie, maar deze klasse is ook in een onver diende ellende gedompeld. Het Is noodlg haar evolutie te leiden en den middenstand zooveel mogelijk te helpen. voorbaat worden reeds hiervan uitgezonderd de provincies Asturië, Catalonlë, Madrid, Saragossa, Teruel, Navarra, Ouipuzcoa, Palencia, Santander, Huelva en de steden Ceuta en Melilla. Tijdens den ministerraad heeft Lerroux aan president Zamora een uiteenzetting gegeven van zijn plan voor de nationale verdediging. De regeering heeft haar bijzondere voldoening er over uitgesproken, dat het Vaticaan tijdens het huwelijk van infante Beatrice maatregelen heeft genomen, dat er geen monarchistische be- tooging werd gehouden, of onverschilligheid te genover de Spaansche republiek aan den dag werd gelegd. Tot reconstructie van het kabinet wordt de volgende week overgegaan. Zon op 8.03, onder 4.18. Licht pp 4.48. Maan op mn. 346, onder van. 7-3L Volle Maan 18 Januari 444 mm. De Minister van Economische Za>en heeft na ondersoek beschuldigingen van de Vereeniging van Veeweiders en mesters in sake het opkoopen van jong vee als lichtvaardige verdachtmakin gen bevonden. De motiveering van het vonnis tegen Zinowjef «JS. Succesvol scheepvaartconferentie wacht. RIO DE JANEIRO, 18 Jan. Een wervelstorm, die slechte vijf minuten duurde, heeft te Anto nina In den staat Sao Paulo groote schade aan gericht. Van meer dan de helft der buizen wer den de daken afgerukt. De gebouwen van de Fransche en Itallaansche bank werden ernstig beschadigd en verscheidene personen werden ge wond. NEW-YORK, 18 Jan. (Reuter). In de gisteren gehouden zitting van het. proces tegen Haupt mann te Flemington heeft men zich uitvoerig bezig gehouden met het vinden van het kinder lijkje. HiiHititiiiiitnHiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiitiHtmiimiiiiiiiiiiiiiiRiiiNfiiiiniiiH 760 LONDEN, 18 Jan. Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat Engeland gisteren zijn be middeling in het steeds dreigender wordende Italiaansch-Abesslnisch conflict heeft gestaakt. Men vreest nieuwe botsingen aan de grens van Abessinië en Italiaansch-Somallland.. Volgens een nog niet bevestigd bericht zou ds Zwitsersche regeering den leider van het Een heidsfront in het Saargebied. Max Braun, den toegang tot Zwitserland geweigerd hebben en zou Braun derhalve naar Forbach zijn terug gekeerd. De speciale correspondent van de .Jour" te Saarbrücken weet te melden, dat 28 communis ten uit het Saargebied, die zonder papieren door de Fransche grens-autorlteiten rijn toe gelaten. onmiddellijk na hun aankomst in Frankrijk zich met Fransche communisten ver broederd hebben. Onder het ringen van de In ternationale zouden de Saarlanders te Forbach ontvangen zijn. WASHINGTON. 18 Jan. (Reuter). President Roosevelt heeft gisteren een verordening getee- kend, waarbij de bier-acctjns verlaagd wordt tot een halven dollar per gallon (4H liter). De ver ordening treedt over een maand in verklng. De voornaamste landen, die bier uitvoeren naar Amerika zijn Engeland, Tsjecho-Slowakije en Dultschland. De onderteekenlng der verorde ning, aldus zegt men, geschiedde in de verwach ting, dat de stijgende afzet van buitenlandsch bier door deze accljns-verlaglng ook den uitvoer van bepaalde Ainerikaansche producten naar genoemde landen zal stimuleeren. Teraardebestelling van Minister Kalft te Wea- terveld. BANOOR, 18 Jan. (Reuter). Op zijn 72sten vCTjaardag heeft Lloyd George op een groote vergadering in zijn kiesdistrict zijn nieuw eco nomisch plan uiteengezet Hoogste stand: 782.9 te Aberdeen. Laagste stand: 7484 te Vardö. VERWACHTING: Meest matige «•*- delijke tot Oosteltjken wind, gedeel telijk bewolkt weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst Stroom van vluchtelingen Nader wordt gemeld, dat het aantal vluchte lingen uit het Saargebied, dat de Fransche grenzen overschrijdt, steeds grooter wordt. De Fransche politie heeft de douaneformaliteiten vereenvoudigd, zoodat dagelijks 2500 refugie's kunnen binnenkomen. Uit vrees voor repressaillemaatregelen der nationaal-sociallsten zijn vele bewoners gevlucht in de gebouwen der domaniale mijnen. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat visa aan emigranten zullen worden verstrekt door het Fransch consulaat te Forbach. teneinde de emi granten te onttrekken aan de contróle van het Duitsche Front te Saarbruecken. Naar verluidt zouden verscheidene voorstanders van den status quo door leden van het Duitsche Front zijn gearresteerd en ondervraagd. Onze Brusselsche corr. meldt ons: Op de bijeenkomst van het bestuurscomité van de Katholieke Unie van België werd Don derdag door den bekenden socioloog, pater Arendt 8. J., verslag uitgebracht over het socia listisch plan van den arbeid, opgemaakt door Henri de Man. Men weet, dat de socialisten voorstellen, op basis van dit plan van den ar beid, een nieuwe samenwerking tot stand te brengen tusschen de katholieken en de sociaal democraten in België. HAMBURG. 17 Jan. (DNBDe scheep vaart op de Elbe wordt door dichten mist be moeilijkt. Het binnenkomende Nederlandsche schip „Tennessee" is in botsing gekomen met het Britsche schip „Brook". De „Brook” moest met averij naar Hamburg terugkeeren, de „Tennessee” kon zonder schade doorvaren naar Hamburg. De getuigen die het lijkje van Lindbergh’s baby ontdekt, hebben, vertelden vreeselUkê bijzonder heden over hun vondst. Een deel van de vrouwu- lljke aanwezigen barstte in snikken uit. Dr. Charles Mitchell, die het lijkje had onder zocht, verklaarde, dat de baby was gestorven ten gevolge van een zware schedelbreuk, die niet door een schot veroorzaakt was. Het kind moet zonder eenigen twijfel onmiddellijk of bin nen weinige minuten zijn overleden. DE VOLKENBONDSRAAD HEEFT EEN RE SOLUTIE AANGENOMEN, BEHELZENDE DEN TERUGKEER VAN HET SAARGEBIED TOT DUITSCHLAND PER 1 MAART. In den bewonderenswaardigen peest van ge zond verstand, welke thans overheerscht, aldus de „Times” In een hoofdartikel over de beril»- slng van. den Volkenbondsrarid inzake het Saargebied, zijn zoowel de Fransche als de Duitsche verlangens vervuld. Het is te hopen, dat beide partijen elkander in grootmoedigen geest blijven benaderen. Na tuurlijk zijn er nog belangrijke punten die op definitieve regeling wachten. Maar wanneer de huidige goede wil blijft bestaan, dan zouden deze formaliteiten onder de bekwame leiding van Baron Alois! binnen den vastgestelden ter mijn van zes weken behandeld zijn. Zooals Laval gisteren heeft verklaard, blijft de toe nadering tusschen Frankrijk en Dultschland de hoofdzaak. Ingediend is een wetsontwerp tot tolheffing op de groote rivier bruggen. einde der Nederlandsch-Japanoche wordt te Tokte ver- Ingesteid is een commissie tot ondersoek naar de wenschelijkheid en mogelijkheid van een export-monopolie voor boter. Miss Hildegarde Alexander ver- wektee dezer dagen sensatie in het Haupt mann-proces, toen zij ver klaarde gezit's te hebben, dat Hauptmann in 1932, korten tijd na de ontvoering van baby Lind bergh, op een station te New-York geregeld Dr. Condon volgde. MADRID, 18 Jan. (Reuter). De Spaansche re jecting zal binnenkort nagaan, of de staat van beleg in een aantal districten vervangen zal kunnen worden door den staat van alarm. Bü De gezondheidstoestand van den pau- selijken internuntius Z. Hoogw. Excel lentie Mgr.* L. 61e reeds eenigen tijd te wenschee overttet, is sedert Woensdag ernstig achteruit ge- gaan. Z. Hoogw. Exc. is lijdende aan een zware bronchitis, gepaard gaande met dubbelzijdige longontsteking. Door Pater J. M. A. Heijdenreyck SJ. zijn Woensdaggmorgen aan den patiënt de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Heftig critiseerde Lloyd George daarop de Bank van Engeland, wier raadgevingen in het verleden, volgens zijn meenlng, tot vergissingen hebben geleid, bekrompen, kortzichtig en scha delijk waren. Lloyd George wenscht niet, dat de bank een regeeringsdepartement wordt, doch wel verlangt hij nauwer contact met industrie en handel; van nationalisatie der banken is h(j een tegenstander. BUENOS AIRES, 18 Jan (VB.) Van Para- guaansche zijde wordt gemeld, dat Paraguaan- sche troepenafdeellngen de Parapitlrlvier heb ben bereikt, de uiterste grens van het gebied, dat door Paraguay in den Gran Chaco wordt opgeëischt. In deze streek gaat het dorre Chaco- gebied over in vruchtbaar weideland, dat het eigenlijke Bolivlaansche gebied vormt, doch waarom de strijd nooit ging. De Paraguaansche troepen zouden thans de voornaamste verbin dingswegen beheerschen. Uit La Paz wordt gemeld, dat het besluit van den Volkenbond om het wapgn-embargo voor Bolivia op te heffen als dreigement tegen Para guay groote voldoening in Bolivia heeft gewekt. President Sorzano verklaarde, dat daardoor „het evenwicht van de Internationale zeden werd hersteld”. Lloyd Oeorge begon met een beschouwing over de buitenlandsche politiek, waarin h(j vaststelde, dat thans de tijd is gekomen, om tot algemeenen vrede te geraken. Ten aanzien van de oplossing der Saarkwestie zeide hij, dat het verdrag van Versailles een succes is ge weest. Daarna overgaand tot rijn herstelplan, zeide Lloyd Oeorge, dat aan de werkloosheid een einde moet gemaakt worden door groote open bare werken, welke van algemeen belang moe ten xijn. Dit kan ook geschieden door meer werkgelegenheid in den landbouw. De besluiten, door pater Arendt voorgesteld, werden door het besCUurscomilA ander streept. Zij lulden; le. dat het voor Katholieke leiders ónmogelijk is zich bij het plan van den heer de Man a^p te sluiten, maar dat 'n zuiver negatieve houding is eveneens onaannemelijk. De Kath. partit moet de oplossing kenbaar maken, die zjj zich 2elf voor stelt voor de groote vraagstukken van dezen tijd en de verwezenlijking van die oplossing na streven. Deze organisatie heeft getracht alle Sovjet- rijandige elementen in zich te vereenigen en de politiek van partij en regeering te sabotee- ren en te doorkruisen. Wel heeft het onderzoek aan het licht ge bracht, dat Zinowjef en andere deelnemers aan HAMBURG, 17 Jan. (Reuter). In een hier gehouden réde heeft dr. Robert Ley. de leider van het Arbeidsfront, het einde van de werk loosheid in Dultschland voorspeld. Aan het eind van dit jaar, aldus dr. Ley,, zal elke Duitacher die wil werken een betrekking heb ben. Wij beloven dit niet alleen maar wij weten het positief. Er zullen altijd elementen over blijven die niet willen werken, maar die tellen niet mee. In politieke kringen te Leningrad verluidt, dat het milde vonnis zeer de aandacht heeft getrokken. Op aanwijzing van hoogere instan ties was Immers door verschillende organisaties van partij- en staatswege veel propaganda ge voerd, met als resultaat den eisch tot het ult- 'spreken van de doodstraf. Volgens politieke kringen hier is de gematigde straf slechts te verklaren door de niet onbeduidende verdien sten. die Zinowjef en Kamenef zich tijdens de revolutie voor de Sovjets hebben verworven. PARIJS, 18 Jan. (Reuter.) Volgens offlcieele mededeellngen van de Fransch-Saarlandsche grens hadden gisteravond te acht uur 474 emi granten de Fransche grens overschreden. De Parljsche bladen maken melding van verschil lende Incidenten, die in het Saargebied zijn voorgekomen. De leider der communistische partij in het Saargebied, Pfordt, is gisteren te Parijs aange komen en heeft in het gebouw van de Anti- Fascistische Liga de Fransche pers ontvangen om zijn oordeel over den toestand te geven. HIJ geloofde dat Max Braun en Hoffmann namens het Eenheidsfront tegen de -stemming zouden protesteeren. de samenzwering niet onmlddellijk aandeel hebben gehad in den moord op Kirof, maar daar staat tegenover, dat bewezen is. dat Zi nowjef en de zijnen zeer nauwkeurig op de hoogte waren van revoluttonnalre bedoelingen der terroristische Leningrader groep, die onder leiding van Nlkolajef op 1 December 1934 den moord op den partijsecretaris Kirof heeft ge pleegd. In de motiveering wordt er de nadruk op gelegd, dat Kamenef en twee andere beklaag den geen rol van beteekenis in deze organisa tie hebben gespeeld. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Met aeillustreerd Zondagsblad f 0.60 hooga. Dagblad uitgegeven door de Toen de agent der bondspolltie, Siek, getuigde over de vondst van het losgeld in de garage van Hauptmann, sprong deze plotseling op en riep uit: „Mijnheer, u liegt!” De rechter riep det) verdachte terstond tot de orde en de cipiers dwongen hem weer te gaan zitten. De wijze van vragen stellen van den verdediger scheen er op te wijzen, dat hjj een andere doods oorzaak trachtte aan te toonen. In ’t vedere verloop der zitting werden em ployés der Morgan-bank gehoord oóer de ter beschikking stelling van het losgeld. In het verdere verlóóp van het proces vertelde de getuige Slsk. dat in de portefeuille van Hauptmann een goudbiljet van 20 dollar, af komstig uit het losgeld, gevonden was. Haupt mann had verklaard, dat dit een deel van rijn spaargeld was en zijn laatste goudbiljet. Terwijl de woning van Hauptmann doorzocht werd, had deze heimelijk naar bulten gekeken, klaar blijkelijk naar de garage. Op de vraag of het geld in de garage was, had Hauptmann ontkend in net bezit van het geld te zijn. Onder den vloer van de garage was echter een bus gevon den. waarvan Hauptmann aanvankelijk ver klaarde niets te weten. Den volgenden dag had hjj echter toegegeven in deze bus drie weken voor zijn arrestatie geld te hebben bewaard. Bü deze verklaring riep Hauptmann den ge tuige toe, dat h|j stond te liegen. Nadat de procureur-generaal had verklaard, dat hij wilde bewijzen, dat de beklaagde na 2 April 1932 niet meer gewerkt had, werd het pro ces verdaagd. Men verklaart, dat indien Amerikaansche en Duitsche luchtschepen voor den gemeenschap- pelijken dienst bruikbaar zijn, wekelijks min stens een tocht in elke richting kan plaats hebben. Aan het slot van de uiteenzetting zijner plannen, welke hij niet beschouwd wenscht te zien als die van een bepaalde partij, «ide de oud-premler: Engeland heeft duizenden mlllloe- nen uitgegeven voor vernietiging tijdens den oorlog, waarom sou men er dan voor terug schrikken eenige honderden millloenen beschik baar te stellen om de schade te herstellen, welke de oorlog heeft veroorzaakt? LENINGRAD, 18 Jan. In de motiveering van het vonnis wordt verklaard, dat het feit van hoogverraad bewezen is. Alle beklaagden en personen, die in verbinding hebben gestaan met de samenzwerings-organlsatie van Zinow- Jef aldus .de motiveering hebben rich schuldig gemaakt aan het delict van hoogver raad. In plaats van het kabinet van twintig man nen, wier aandacht geheelydoor administra tie ven arbeid in beslag wordt genomen, bepleitte Lloyd Oeorge een kabinet van vijf leden, zooals ook in den oorlog bestond; dit kabinet «>u zich voortdurend moeten bezighouden met de bin- nenlandsche en buitenlandsche politieke kwes ties. RATIBOR, 18 Jan. (D N B.) Eenigen tijd geleden deed het bericht de ronde, dat Hitler het peetschap op rich had genomen van t 19e kind van den coupeur Langer in Ratibor. De „Oberschlesische Anzeiger” brengt een verbe tering van dit bericht. Langer is niet de gelukkige vader geworden van zijn 19e, maar van zijn 32ste kind, dat ter wereld is gebracht door zijn derde vrouw. Slechts twee zijner kinderen zijn gestorven. Dit kindertal is zelfs voor het kroostrijke Op- per-Sllezlë een record. -4* le 7. k t, n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13