H 1 E L De Rijksmiddelen in 1934 e Nederland-Japan RIEP WICKS RADIOPROGRAMMA DE VLUCHT VAN DE „SNIP" Bi VRIJDAG 18 JANUARI 1935 a 1 Zaterdag 19 Jan. 1935 5 27 millioen minder dan geraamd Zich zelf ontvluchten Onder tram en trein gedood Kerkelijk Leven PATER F. HENDRICHS S.J. Audiëntie INBREKERS GEARRESTEERD AANSLAG OP EEN VROUW Een jaar achter slot DE BRAND TE NULAND DOOD DOOR SCHULD Een maand hechtenis gevorderd BA1 te DE DOODELIJKE STROOM HC VOETBAL EEN WOEKERSPIN Brand te Halfweg I.V.C.B- Besluiten der protestcommissie IN HET RUIM GESTORT EE I De Belgische handel met Nederland Onderscheiding door den presi dent van Venezuela verleend Paleis voor Volksvlijt affaire „Verbrande” boeken terug gevonden Uitbreiding met moeite voorkomen WEBER NAAR HET KATHO LIEKE KAMP? COI CA BA1 Loodt in de asch gelegd I W VafoRub NA HET ONGELUK VAN DE „OOIEVAAR” De windwaarnemingen op de „Stuyvesant” Onregelmatigheden bij meelfabriek Hot Protest van de stad Cent tegen verscherpte contingenteerin- gen van steenkool en cokes Het circus „Olanda” Laren El Rangeerder en veertienjarige jongen de slachtoffert Tegen den directeur een aanklacht wegens oplichting ingediend Succesvol einde der scheepvaart- conferentie wordt te Tokio verwacht Weduwe van slachtoffer eischt schadevergoeding van de K. L. M. Van een overschryvingsverzoek niets bekend Een hunner van doodslag verdacht U G mag dertig enkele het Huis I Gari Run op de kas Als gevolg van de ontdekte onregelmatig- Hoi 18 negen Haagsche de I i Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 17 Januari: Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag gén audiëntie verleenen. de by het indienen der begroeting nog niet bekende verlaging der opcenten. behandeld. die HE In Kan van Donderdagavond heeft tusschen Kami Groo 1 i 1- en der b n verkoudheid DIRECT behandelenl Wrijf in met Beha Men acht het, aldus wordt verder uit Tokio geseind, zeer waarschijnlijk, dat de Nederlandsch-Japansohe handelsconferentle zal worden hervat met een succesvolle be ëindiging van de Nederlandsch-Japensche scheepvaartconferentle te Kobe, die men met vertrouwen verwacht. By de K. Lu M. Is van den Minister van Binnenlandsche Zaken in Venezuela bericht ont vangen dat op bevel van den president van Venezuela generaal Gomez aan <le vliegers van de „Snip”, de heeren Hondong,' van Balkom, v. d. Molen en Stolk, de orde van den Be vrijder te verleend. Bij het leegen van kruiwagens met kunst mest in een schip is de 23-jarige P. N„ die, na langdurige werkloosheid pas In dienst was ge komen bij de N. V- Handels Mij. vh. Egglnk te Doesburg, in het drie meter diepe ruim van de „Jowi” gevallen. Zwaar gewond is de man naar het St. Elisabethsgestlcht aldaar vervoerd. Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft een 45-jarige vrouw terecht gestaan, verdacht van overtreding van de geldschieterswet. De vrouw had aan verschillende menschen geld uitgeleend tegen een betrekkelijk hoog? rente. De vrouw legde een bekentenis af. President: Dus u hebt er uw bedrijf van ge maakt geldbedragen van f 600 of minder uit te leenen. Het geld moert worden terugbetaald in wekelijksche bedragen verhoogd met een wekeiyksche rente die per jaar omgerekend minstens 40 pet. bedraagt. Een vrouw, die reeds vele Jaren cliënte van verd. te, leent geregeld geld en betaalt ook ge regeld terug. Zij te erg tevreden over de „be diening", het werd haar niet lastig gemaakt als ze eens wat later betaalde. President: Als de rente maar kwam, hé? Getuige: Juist, maar ik was blij, dat ik ge holpen werd. President: Ja, maar u komt er zoo nooit uit, verd. maakt gebruik van de verlegenheid van cliënten. - De officier van justitie, mr. Van Arkel. noem de verd. een woekeraarster van de ergste soort wat de rente betreft. Spr. requireerde een geldboete van 350 subs. 100 dagen hechtenis. De verdediger, mr. 8. B. de Leeuw, bepleitte een voorwaardelijke straf. Vonnis 31 Januari as. Naar wij vernemen is de zeereerw. pater Fr. Hendrichs 8. J„ in het 8t. Elteabeths-Gesticht te Leiden ter verpleging opgenomen, na enkele dagen verpleegd te zijn geweest in de pastorie der St. Petrusparochie. De ongesteldheid van pater Hendrichs is gelukkig niet van ernstlgen aard; eenige weken rust zullen echter nood zakelijk zijn. Buis watei FUru BIEB Aaoll Kami Lage en Z t HOI - ’de i et te misschien een der weinige minder zwarte zijden van de crisis, dat de be langstelling van het publiek voor den gang der rijksmiddelen te opgewekt. In de gouden jaren over de vraag, of het echt goud, dan met verguldsel was, zullen, we het hier maar niet hebben was er voor den maandelljkschen staat der rijksmiddelen weinig of geen Interesse. Donderdagmorgen kwam te Uithuizen de 41- jarlge monteur van t Provinciaal Electrische bedrijf, v. d. W. uit Groningen, in een trans- formatorhulsje in aanraking met de hoogspan- nlngleidlng, met een spanning van 10.000 volt. De ongelukkige werd op slag gedood. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Op z’n best leidde het zien der mlllioenover- schotten tot de verzuchting, dat een of andere belasting, die persoonlijk het meest drukte, toch eindelijk wel eens omlaag moest. Of voor hen die mede aanzaten aan den staatsdisch gaf de te voorzichtig gebleken raming aanleiding tot een versterkte actie voor positieverbetering. Dit alles te wel gewijzigd de laatste jaren. Nu ziet niet enkel de rijksambtenaar, op wiens salarissen of pensioenen nieuwe aanvallen drei gen, met ontsteltenis naar de geregeld aan zwellende tekorten, maar ook de gewone bur german vraagt zich angstig af, welke nieuwe offers van hem in de toekomst weer gevergd zullen worden, teneinde de benoodigde gelden voor de landshuishouding bij elkaar te bren gen. Het spreekt, dat meer dan welke staat ook. die van Januari zich verheugen mag in de al- gemeene belangstelling. Deze immers geeft de slotcijfers van het jaar en maakt het mogelijk de balans op te maken. Al vergete men hierbij niet, dat dit slechts de eene zijde der rijksexplottatierekenlng is, die der baten die der uitgaven komt pas later maar zelfs uit dien eenen kant is wel het een en ander te constateeren betreffende de ge zondheid der landsschatkist. Er zijn omstandigheden waarin men zich zelf wil ontvluchten en in zulke ooggufflikken denken dwazen ver- getemeid te zoeken in den drank. Er zijn levensmomenten waarin men door leed tot deze moedeloosheid komt; er zijn echter andere momenten waarin men een afkeer van zich zelf krijgt om een slechte daad. We schamen ons soms voor ons zelf. Ook wanneer Nie mand iets van ome afkeurenswaar- dige daad afweet, dan nog zijn we misnoegd en ontevreden omdat we het met ons zelf niet op een accoordje kunnen gooien. Ons beter-ik, ons ge weten zegt: dit was niet goed. En we moeten het aan ons zelf wel beken nen wat we aan een ander zouden loochenen. Wanneer we aldus ons zelf zouden willen ontvluchten dan wordt het tijd eens wat beter naar ons zelf te luiste ren. Werkelijk: we hebben ons zelf dan iets te zeggen. We kunnen aan klager en rechter tegelijk zijn. En we moeten ons zelf niet bedriegen. We dienen op dat moment een ernstig krachtig woord tot ons zelf te spre ken. Geen moedeloosheid, geen toch nooit te vinden 'vergetelheid baat; alléén een zich-zelf-beteren. Te Hoogkerk is Donderdagavond de veertig jarige rangeerder R. P., toen hij op een in beweging zijnde stoomtram wilde springen, mis gestapt en onder een der wagens geraakt. Hij was onmiddellijk dood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van zes kinderen. Het stoffelijk overschot is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Donderdagmiddag te op de spoorlijn Hoek van HollandMaassluis het lijk gevonden van een veertienjarigen jongen, v. d. 8t. uit Maas sluis. Het hoofd was van het lichaam geschei den. Het ongeluk te vermoedelijk met den trein van 14.20 uur uit Maassluis gebeurd. We hebben over dit middel in bijna al onze overzichten van het afgeloopeB jaar geschre ven en herhaaldelijk betoogd, dat la het eer ste levensjaar van deze belasting heel wat oor zaken het vlot binnenkomen belemmerden. Mep zou kunnen zeggen, dat de motor nog niet op volle toerental heeft kunnen draaier», en het te in leder geval zeker, dat In de eerste maan den van 1935 nog belangrijke bedragen zullen binnenkomen over het dienstjaar 1934. Dit sites neemt echter nlef weg, dat de Mi nister met dit middel te hoog gemikt heeft. Trouwens de veel lagere raming voor 1935 te bet bewijs, dat hij dit zelf ook heeft ingezien. Een andere correctie op de vergelijking tus schen raming en opbrengst, moet aangebi acht Worden ten opzichte van*den sulkeraccijns. Deze bleef ruim 9 millioen onder t geraamde bedrag, wat voor «en goed deel zeker te wijten te aan Onlangs te gemeld, dat te Laren (N.-H.) een zeer groot circus zou worden opgericht, dat den naarn „Olanda” zou dragen. De plannen waren buitengewoon grootsch en de directeur, de heer Q. van V., deed allerlei aanbiedingen op het ge bied van de reclame. Talrijke groote firma’s trachtte hij te bewegen, reclame-contracten af te sluiten voor groote bedragéh. In het circus zou dan tijdens de voorstelling op de een of andere wijze reclame voor deze firma’s wor den gemaakt. Intusschen te van verschillende benadeelden, die de reiskosten en andere uitgaven voor den directeur hadden gedaan, een klaeht binnen gekomen ten parkette van den Officier van Jus titie te Amsterdam. Er zal tegen den heer V. een onderzoek wor den Ingesteld of hij zich heeft schuldig gemaakt aan oplichting. De Haagsche Rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den bankwerker H. L. O„ tegen wlen door het O. M. twee jaar gevangenis straf te geëischt ter zake dat verdachte op 9 October j.L getracht heeft een vrouw van het leven te berooven, door haar, na door verbre king van een ruit van haar woning,te zijn bin nengedrongen met een ijzeren staaf een aantal slagen toe te dienen. De rechtbank veroordeelde O wegens toebren gen van zwaar lichamelijk letsel, tot een Jaar gevangenisstraf. Hoeroeitsji Nagaoka, de leider van de Japan- sche delegatie ter handelsconferentie te Batavia, welke verdaagd te, wordt 18 Januari te Kobe verwacht, komende uit Batavia. Bij zijn aan komst te Tokio za^ hij rapport uitbrengen over het verloop van de conferentie aan het departe ment van buitenlandsche zaken. LUXEMBURG, 1304 M. 8.O5 Gramo foon muziek 8 20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuzlek 12.20 Middagconcert door het Radlo-Orkest o. 1. v. Henrl Peneis. Jocoea, Clemus Tentatlon. Flévet. Carmen, Bizet. Electric Girl. HelenburgHohner. Helnzelmftnnchens Wachtparade, Noack. Faust. Ch. Gounod 1.05 Gevarieerd con cert door het Radlo-Orkest o. 1. v. Henrl Penjsls. Berceuse. Krlcka. Chanson popu laire et Conte, Komzak. Balsers dans 1’Om bre. Michell. Uit „Feramors”, Rubinstein 1.20 Koersen Daarna gramofoonmuzlek 2.20 Koersen 4 05 Koersen 4.20 Ac- cordeonsoll door René Herges, Caprice pol ka. Guldo Delro. Valsons Mignonne, Bou- quette. Marche des Artlstee. Bosc. La Valse Accordéon. Marceau Plstonade. polka. Vri cher 4 20 Vloolrecltal door Théo Ratner. Imnrovlsatlon, Ernest Bloch Airs russes, Wlenlawskl. Poême, Zedenko Flblch Rondo capriccloso, C. Saint-Saëns 5.20 Popu laire liederen, te zingen door Victor Jaans 5 55 Gevarieerd concert door het Trlo- Radio-Luxembourg 6.30 -.Gramofoonmu zlek Opnamen van Crock m. m v. het Orkest René Chapon 6 50 Concert en dansmuziek 7.50 Sportberichten 8 00 Francche uitzending. Accordeonsoll door D Hlrschler. Wlen blelbt Wlen, Schramme Espagnolos. wals. Marceau. LAndler, Derm- merlui. Reine de Musette, wals, Peyonnln. A la Riviera, one-step, Blttellé 8.20 Pers berichten 8,40 Fransch concert door hot Radlo-Orkest o. 1. v. Henrl Peneis. Mme. Germaine Turk, zang Marche militaire franpatse. 8t. Saëns. Cake Walk, Debussy. Le Chanteur médleval. Ray Prince. Anda- lotue et Aubade, Maseenet. Chanson trlste, VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR BERLIJN, 356.7 M. «J0 Fluitconcert 6.50 Volksliederenzang. BEROMUN8TER, 539.6 M. 6 20 nm. Klokgelui der Züricher kerk 720 Het Arbeidersorkest der Stad Bern 0.05 10.20 Dansmuziek. BOEDAPEST, 550.5 M. 7.05 Operettc- ultzendlng 9.10 Het Bachmann Salon- kwlntet 10.00 Het Opera-orkest. BRUSSEL. 483.9 M. 12.18 Gramofoon 5.20 Het Mickey’s Club-orkest 6.20 Gramofoon 6.50 Belgische liederen 7.20 Gramofoon 8.35 .Ja Revue d’ Or chestra”, muzikale schets 9 50 Concert d. h. Omroeporkest 102012.20 Dans muziek. Dupare. Pavane pour une Infante défunte. Ravel. Espana, Chabrler 0.30 Fransch Symph ooncert door het Radlo-Orkest o. 1. v. Henrl Peneis. Bernard Michelin, cello. 1. Concert voor cello en orkest, Lalo 0.50 Causerie 10.00 Music Hall 11.05 „Car men”, Opéra van Georges Bizet (acte UI en IV). Gramofoonopnamen en uitgevoerd door Raymonde Vlconte van de Opéra-Co- mlqué, Georges Thill en Marthe Nespoulos van de Opéra. Andrée Vavon, Andrée Ber- nadet. De heeren Guénot Roussel, Methyl van de Opéra-Comlque Koor en orkeet o. 1. v. M. Cohen 11.50 Dansmuziek door Mai con Littlewood. Het stadsbestuur van Gent heeft naar aanlei ding van de handelsbespreklngen met Neder land en met andere landen protest uitgebracht tegen de inzichten der regeerlng Inzake ver scherpte contingenteeringen van steenkool en cokes. Alle Kamerleden en Senatoren van het district Gent werden uitgenoodlgd op een bij eenkomst ten stadhulze van Gent, waar De 45-jarlge chauffeur F. N. 8. heeft zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden gehad, wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben. Hij zou als autobestuurder op 21 Augustus van het vorig Jaar te Den Haag op het kruispünt Waldorp- straat-Calandstraat, des ochtends te kwart voor zeven, door grove onvoorzichtigheid te gen een vrachtauto van de firma Mussert ge botst zijn, welke bestuurd werd door den 27- jarlgen chauffeur 3. Jongebreen, met het noodlottig gevolg, dat deze, die de aanrijding zag aankomen, van zijn auto wilde springen, daarbij onder zijn auto te terechtgekomen en aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. Belde auto’s kantelden. Het O. M. eischte een maand hechtenis. Uitspraak 1 Februari. WARSCHAU, 1339 M. 4.20 n m. Con cert 5.35 Vloolrecltal 6.20 Zang 7.20 Carnavalsmuziek 820 Monluszko- concert 925 Dansmuziek Zooate men zich herinnert, te op 6 December 1931 het vliegtuig de „Ooievaar" van de KLM op het vliegveld Don Muang te Bangkok ver ongelukt, vermoedelijk tengevolge van het niet of onvoldoende gesloten zijn van het luik boven de cockpit. Dit ongeluk heeft aanleiding gegeven tot een civiele klacht van de weduwe van een der om gekomen passagiers, mevrouw Baudart, die de stelt voor het ongeval, van haar ver- HAMBURG. 331.9 M. 10.50 Het Om- roepklelnorkest 1.50 Gramofoon 320 Het Omroeporkest 5.90 Gramofoon 7 30 „Vom Tingeltangel zum Variété’’ 0.501220 Het Omroepdansorkest. KEULEN (LANGENBERG). 455.9 M. 6.05 Gymnastiek 6.35 Het Omroepkleln- orkest 11.30 Het Omroepklelnorkest 3.30 VroolUk concert 720 VroolUk progr. MILAAN, 368.6 M. 4.30 Dsnsmuzlek 5.18, 6 20. 6.50 en 7.30 Gramofoon 8.05 „La Bohème", opera van G. Puccini. PARIJS (RADIO-PARIS). 1648 M. 12 20 Symphonleconcert 8 20 „Au temps des mervellleuses” v. Chrlstlné en Richepln. M. m. v. orkest o. 1. v. Frlgara en solisten. PARIJS (POSTE PARISIEN). 313.8 M 12.35 n.m.9.30 Gramofoon 13.45 Be richten 6.50 Actualiteiten voor Katholie ken 8.359.05 Concert 9.20 Dansmu ziek 10.5013.05 Gramofoon. ROME. 420.8 M. 4.30 Concert 7.30 Gramofoon 9 20 Concert 9201020 Dansmuziek. TOULOUSE, 328.6 M. 625 njn. Opera- fragmenten 6.50 Populair concert 7 50 Schrammelmuzlek 8.30 .Lee cloches de Cornevllle’’, opera van Planquette 025 Jachthoornconoert 1020 Tzlganemuzlek 11.10 Zangvoordracht. Het Kon. Ned. Met. Instituut deelt mede: Eenige dagen geleden werden in de Bilt de afschriften ontvangen van de weerberichten, die te Porto Praya van de K. 18 en van de „Stuyvesant” waren ontvangen voor de Oceaan- vlucht van de „Snip”. Uit de telegrafische weerberichten bleek, dat de boven windwaar nemingen op den Oceaan uitstekend waren geslaagd, en dat de vllegtuigbestuurder te Porto Praja dagelijks werd ingelicht omtrent de hoogtewlnden tot 3000 Meter hoogte. Het totaal aantal waarnemingen bedroeg 9 op 4 dagen. De eerste was op den 16en December te 12 uur, op 24 gr. N.B. en 28 gr. WL, de laatste op den 19en te 14 uur op 12 gr. N.B. en 40 gr. WL, op de vliegroute dus en nog juist op tijd om voor het vertrek van het vliegtuig o verge- selnd te kunnen worden. Deze laatste waar neming reikte tot 3000 Meter hoogte en gaf tot 1000 Meter hoogte als windrichting N 60 gr. 0 met snelheden van 30 tot 35 Kilometer per uur en boven 2000 Meter zwakke wind uit Z.O. De hoogste waarneming van den 18den te 19 uur reikte tot 6000 Meter hoogte. Boven een Oostelljken wind van 22 tot 24 kilometer per uur tot 1000 meter hoogte werd een Zuld- Westelljke stroomlng gevonden met een groot ste snelheid van 40 kilometer per uur op 3 en 4 kilometer hoogte. Op gezag van het R.K. Sportblad voor Twente hebben wij dezer dagen een bericht gepubliceerd, dat de ex-ADO-speler Weber overschrijving sou hebben aangevraagd naar Rattl, een club uit Apeldoorn, die uitkomt in de eerste klassé van den Utrechtschen R.K. Voetbalbond. Naar wü thans in de .jBport-Illustratie” lezen er noch bij de federatie, die toch zulk een overschrljvingsgeval zou moeten behandelen, noch b() den Utrechtsches RK. Voetbalbond iets over het lidmaatschap van Weber bij Rattl bekend. Er te nimmer een verzoek om over schrijving binnengekomen. Trouwens de be palingen voor gerechtigdheid van spelers lulden dusdanig, dat deze overschrijving niet had kun nen worden verleend, juist omdat bij den KNVB nog een overschrijving van Weber loopt van ADO Den Haag naar AGOW. Het protest van Amersfoort betreffende den wedstrijd AmersfoortL.V.V. vervalt, daar op verzoek van L.V.V. de wedstrijd ongeldig te ver klaard en opnieuw wordt vastgesteld. De uitslag van dezen wedstrijd, die op 25 Nov j. L te Amersfoort werd gespeeld, was 21 voor L.V.V. Een protest van Gennep betreffende den wed strijd Best VooruitGennep (gespeeld op 16 Dec. j 1. met ate uitslag een 11 gelijk spel werd toegewesen. maar de wedstrljdultslag wordt hierdoor niet gewijzigd. en tien uur een felle brand gewoed In een loods van de firma Van Baarsen, staande aan den Haarlemmerstraatweg, waarin bouwmaterialen waren opgeslagen en waarin zich eenige vaten met benzine bevonden. Omstreeks negen uur was de arbeider Dek ker in de loods bezig met het aftappen van benzine uit een der vijf vaten, welke daar stonden. Hij gebruikte daarbij een brandende stormlantaarn. Plotseling vatte de gevaarlijke vloeistof vlam en In een oogwenk stond de geheele loods In lichterlaaie. De man kreeg ernstige wonden aan de han den. Onmiddellijk werd de brandweer van Halfweg gewaarschuwd, welke terstond met de automo- blel-brandspult uitrukte en zoo spoedig moge- HJk het vuur, dat krachtig door den sterken Oostenwind werd aangewakkerd, aantastte Niet kon worden voorkomen, dat de benzlne- vaten één voor één ontploften en evenmin slaagde men er In het gebouw te behouden. Toen de vaten waren geëxplodeerd, was de brandweer echter spoedig het vuur meester. Inmiddels was ook dokter J. B. Baumann gewaarschuwd, die den gewonden arbeiders de eerste hulp verleende. nkele middelen geven nog wel aanlei ding tot een afzonderlijke opmerking. Daar te allereerst de Dividend- en Tantièmebelaating. Een belangrijk middel, niet zoozeer, omdat het zoo’n belangrijk bedrag In de kas brengt, doch wijl het zoo’n trouwe afspie geling is van het groote zakenleven. Aan hoofd som en opcenten bracht deze belasting op 13.192 millioen, tegen f 13.572 millioen vorig jaar. Dat te een daling van 380 mille, d.wx nog geen 3 procent. Stelt men daar tegenover dat in 1932 en 1933 die daling resp. 25 en 28 procent bedroeg, dan hier van een stabilisatie gesproken wor den. Vermelding verdient nog, dat de raming hier zelfs met een klein millioen te overschre den. Ook de Invoerrechten hebben zich redelijk gehouden met een opbrengst van ruim 82 mil- lioen, en een overschot op de raming van ruim 7 millioen. Dit middel vloeide de eerste maan den van 1934 ongewoon traag, wat natuurlijk veroorzaakt werd door den zwaar geforceerden Invoer einde ’33 met het oog op de Omzetbe lasting. De latere maanden gaven een meer normale opbrengst, al te natuurlijk het extra hooge totaal van 1933 van 97 millioen op geen stukken na bereikt. De Accijnzen demonstreeren wel erg, dat de koopkracht bjj de groote massa nu geweldig ge daald te. Behalve wijn en tabak, welke tonnen boven de raming uitkwamen, bleven alle min of meer belangrijk daar be neden. Hetzelfde geldt ook ten opzichte van de vo rige opbrengsten. Belangrijk te de stijging van de tabak met 2,9 millioen. Daar tegenover staat een daling van gedistilleerd met 2,6 millioen. Misschien dat een verlaging van den accijns de daling wat tot staan weet te brengen. Over de Omzetbelasting spraken wij reeds. ZU bleef ver beneden de verwachting, al te op zich zelf een opbrengst van ruim 54 millioen lang niet te versmaden. Ook de nieuwe Conponbelasttng gaf niet, wat men er van hoopte, zy bleef zelfs een 35 procent beneden de raming. Gunstig deden het daarentegen de Zegel rechten en Registratierechten, welke reep. 19 en 3 ton boven vorig Jaar uitkwamen. Eigenaardig te het, dat terwyi de vermogens natuuriyk nog verder slonken, de Successie rechten zoo’n goed figuur maakten. Met 4.4 en 2.4 kwamen deze resp. boven de raming van het vorig jaar. Het kan moeliyk anders, of dit Is aan het toevallig openvallen van groote er fenissen te danken. Dat de havengelden een styging te zien ga ven, te een klein, maar verheugend teeken van de opleving onzer scheepvaart. Volledigheidshalve vermelden wy nog, dat de Wegenbelasting In 1934 opbracht f 14.335.000, de Rljwielbetasting f 7.498.000. Totaal voor het Wegenfonds dus 21.828.000, tegen vorig jaar 20.6 millioen en 1932 19.8 millioen. Omtrent den brand te Nuland vernemen wy, dat de brand In de kapitale boerdery van den heer H. v. Bakel Woensdagavond half 7 uit brak. Eenige voorbijgangers zagen vlammen uit het dak opslaan en waarschuwden ylings de bewoners, die, nog onbewust van het dreigende gevaar, rustig In huis zatsn. De brand, die in den stal schynt ontstaan te zijn, breidde zich zoo snel uit, dat slechts een gedeelte van het vee kon worden gered. Een viertal koelen en een kalf kwamen in de vlammen om, terwijl nog eenige stuks vee zoodanige brandwonden op liepen, dat het zal moeten worden afgemaakt. Het paard kwam met verschroeide manen en staart uit de vlammenzee geloopen en bleef zoodoende behouden. De geheele Inventaris en een groote vooriaad hooi werden een prooi der vlammen. Het was een groot geluk, dat het stil weer was en dat de wind uit het Noordwesten kwam. By Weste lijken- of Zuidwesteiyken wind was de ramp niet te overzien geweest, daar hier vier groote boer derijen met strooien daken dicht byeen staan. De bewoners wisten met emmers water de meest bedreigde punten der daken nat te houden en uitbreiding van den brand te voorkomen. De burgemeester leidde het blusschlngswerk. De geweldige vuurgloed, die tot In den verren om trek zichtbaar was, trok veel publiek. De woning en de inventaris waren slechts ge- deelteiyk verzekerd. K.LM. aansprakeiyk haar echtgenoot overkomen en langt, dat zy de kinderen van den overledene zal onderhouden. Maandag te deze zaak voor de Rechtbank behandeld. Voor mevr. Baudart pleitte Mr. Beerman, die tot de conclusie kwam, dat het ongeluk te wijten te aan grove nalatigheid van de bemanning, zoodat de elsch moest worden ingewilligd. Mr. Telden, die voor de KLM optrad, kwam tot de conclusie, dat van de beweerde grove schuld niets te gebleken, dat de KJL.M niet aansprakeiyk te en de alimentatlevordering moet worden afgeweten. Uitspraak 14 Februari. Betreffende de zaak van t paleis voor Volks- viyt worden de verhooren nog steeds voortge zet. Het dossier te reeds zeer omvangrijk en by de huiszoekingen is ook een gedeelte van de boeken teruggevonden, dat zoogenaamd ver brand zou zyn. De gearresteerden blijven nog tot Zaterdag, dit te dan in totaal vier dagen, in polltlebewa- ring en worden daarna ter beschikking van den rechter-commlssarte Van Lier gesteld, die vol gens de wet de verdachten twee maal zes dagen kan doen inslulten. Daarna beslist de rechtbank of er voldoende termen aanwezig zyn tot het houden in voorarrest. De rechtbank kan deze aanhouding dan voor een termyn van dagen bevelen. Het te niet onmogelyk, dat nog meer huiszoe kingen zullen volgen. HUIZEN, 3012 M. KRO 8.00 Gramo foonmuzlek 10 00 Gramofoonmuzlek 10 30 Muzlekuitzendlng voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsdien stig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 13.01 Politieberichten 13.15 Oramofoon- muzlek 13.45 Het Kro-orkest o. 1. V. Marlnus van t Woud 1.30 Gramofoon- muzlek 3.00 Halfuurtje voor de rijpere Jeugd door Mevrouw A. Schelfhout v. d. Meulen 3.30 Gramofoonmuzlek 3.30 Klnderuurtje 4.15 Het Kro-orkest o l.v. Marlnus van ’t Woud 5.00 Gramofoon muzlek 5.15 Het Kro-orkest o. 1. v. Ma rlnus van t Woud 6 00 Gramofoon muzlek 6.30 Journalistiek weekover zicht door Paul de Waart 6.45 Het Kro- orkest o. 1. v. MMrlnus van t Woud 7.00 Politieberichten 7.15 Wijsbegeerte en ex perimentele Psychologie (III) door Alph. Chorus 7.35 Gramofoonmuzlek 8.00 Vaz Dlas 8 05 De Bossche revellers 8.15 De Kro-boye o. I. v. Plet Lustenhouwer 8.85 Tusschen twee werelden door Pater J Thewlsaen 8.J. 0 05 Gramofoonmuzlek 9 15 Accordeon-soil door H. Vredebregt 9 35 De Kro-boya 9.50 De Bossche Revel lers 10 00 Accordeon -soli door H Vrede bregt 10 10 De Kro-boys 10.30 Vaz Dlas 10.35 De Bossche Revellers 10.45 De Kro-boys. Gramofoonmuzlek. HILVERSUM. 1875 M. VARA 8 00 Gra mofoonmuzlek 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 13 00 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 13 45 Orgelspel door Joh. Jong 1.00 De Zon nekloppers o. I. V. Cor Steyn 1.30 Orvl- tropla o. 1. v. Jan van der Horst 3.30 De Flierefluiters o 1 v. Eddy Walls 3.10 Reportage uit klankfllm-studlo’s door F. A. Hof (le uitzending) 3.30 Rotterdamsch Phllharmonlsch orkesK 5 35 Gramofoon muzlek 6.00 Eddy Wbtls en zjjn orkest 6.30 „Op Hoop van Zagen uitzending van eenige fragmenten uit de film 7.30 Or gelspel van Cor Steljn 8.00 Herhaling van 8 0 8.-berichten Men vraagtl en WU draaien8.30 Zaterdagsvondfllm- pjes 0.30 Strijkorkest o. 1. v. Eddy Walls 8 45 Schalmei o. 1. v. Pleter Renes 8.55 X-X-ensemble o. 1. v. Cor Steljn 9.15 Orvltropla o. 1. v. Jan van der Horst- 9.30 De Zonnekloppers o. 1. v. Cor Steljn 9 40 De Flierefluiters o. 1. v. Eddy Walls 10.00 Trio Wlggelaar-Wlns-Amende 10.15 Vaz Dlas 10.45 Eddy Walls en zijn orkest 11.10 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 1135 Gramofoonmuzlek 11.30 Vara- orkest o. 1. v. Hugo de Groot. LUXEMBURG, heden gepleegd door den directeur der Meel fabrieken der NederL Bakkery, J. K. P. K., hebben vele bakkers, die by genoemde fabriek een deposlto-saldo hebben staan, hun geld op genomen. Op één dag heeft men aan de kas een be drag van bijna ƒ100.000 terugbetaald. De borgstelling, waartegen de directeur weer op vrije voeten te gesteld, bedraagt ƒ60.000, zijnde het maxlmum-bedrag dat gevraagd kan worden. burgemeester en de wethouder voor de haven- belangen hebben gewezen op de schromelijke ge - volgen, welke de verscherpte contingenteerings- politlek voor het havenverkeer zou medebren gen. Vooral wat steenkool en cokes betreft, sou dit het algeheele verval veroorzaken van de ha veninstellingen alsmede van de Industrieën en allerlei bedrijven, die met de haven verbonden zyn. Al de parlementsleden hebben zich rekenschap gegeven van den ernst van den toestand en verklaard, eensgezind te willen optreden by de regeerlng, om te vermyden, dat by de aan den gang synde handelsbespreklngen, vooral wat steenkool en cokes betreft, de invoer nog meer zal worden beperkt. Te Rotterdam zyn gearresteerd twee man nen, V. en Z., die een groot aantal Inbraken in de Betuwe gepleegd, op hun geweten heb ben. Verschillende gestolen voorwerpen zyn in hun woning aangetroffen. V wordt boven dien verdacht van een poging tot doodslag op een ryksveldwachter. Beiden zijn naar Tiel overgebracht en In -- i van Bewaring aldaar opgesloten. ■W -wanneer we dan nu de totaalcyfers van \A/ het crisisjaar 1934 voor ons zien, dan biykt het niet eenvoudig, daaruit een alles omvattende conclusie te trekken. Op de eerste plaats reeds niet door de sa menstelling van de lijst zelf. Tot en met 1933 werden opgenomen alle ontvangsten, zoowel die der directe, als der Indirecte belastingen. Dit jaar voor het eerst te een scheiding ge maakt. Van de directe belastingen worden nu n ds bedragen opgegeven welke op kohier zijn ge bracht, van de „overige” middelen de werkeiyke ontvangsten. Dit maakt een vergeiyklng met vorige jaren niet gemakkeiyk. Deze kan nu uiteraard enkel maar betreffen deze overige middelen. Op de tweede plaats moeten zelfs op deze ver- geiyklng nog correcties aangebracht worden, doordat dit jaar nieuwe bronnen van inkom sten zijn gaan vloeien, zooate de omzet-belas- ting, couponbelastlng, terwyi andere, zooate de sulkeraccijns, zyn beïnvloed door een verla ging der heffing. NDlt, alles boude men wel voor oogen, wan neer men neiging voelt te juichen over het feit dat 1934 bijna 27 millioen gulden meer heeft opgebracht dan het voorafgaande jaar. Op het eerste gezicht lijkt dit inderdaad zeer verheugend, vooral, omdat 1933 bij z*n voor ganger 8 millioen ten achter bleef en deze op zyn beurt niet minder dan 50 millioen by 1931. Maar dan komt de domper. Eerstens moet deze 27 millioen overschot verminderd worden met de nu niet aan te geven, maar zeker hertaande tekorten op de directe belastin gen. Helaas is dit nog niet het ergst. Aan nieuwe middelen is dit Jaar gecreëerd ruim 5814 mil lioen gulden, zoodat daardoor alleen reeds het overschot wordt omgezet In een nadeellg ver schil van een kleine 22 millioen. Zelfs als wy aannemen wat natuurlijk niet juist kan zijn dat de mindere opbrengst van den suikeraccyns, ad 18 millioen geheel op reke ning komt van de per 1 Juli jJ. verlaagde op centen, dan nog is er een dégrès van ongeveer 4‘4 millioen. Dit wyst er wel op, dat we in 1934 nog niet het dieptepunt der economische depressie ge passeerd zijn, en dat de weg naar nieuwe „prcaperlty’’ nog niet gebaand voor ons ligt. Doch anderszyds llcht-en-schaduwpartyen behooren rechtvaardig verdeeld te worden zijn deze cijfers toch ook niet zoo, dat van een catastrophe, van een hollen naar den afgrond mag gesproken worden. Alleen reeds het feit, dat ons goede landje enkel aan overige mid delen, ruim 359 millioen vermocht op te bren gen, spreekt voor de spankracht van ons eco nomisch leven. Be langrijk er dan een vergeiyking met vorige Jaren te bet naast elkaar zetten van raming en werkelijke opbrengst. Welnu, Minister Oud had verwacht te zullen ontvangen f 386.5 millioen, terwijl per saldo in kas kwam f 359.3 millioen. Een tekort dus van X 27.2 miUloen. Op zichzelf te dit erg genoeg, want de andere Zijde der begrootlng, die der uitgaven, zal ze ker niet met een dergeiyk bedrag verlaagd zijn, integendeel. Toch is er wel een reden aan te geven, welke dit tpkort minder onheilspellend doet zijn. De groote schuldige te nJ. de Omzetbelasting welke maar liefst 27 millioen beneden de ra ming bleef. BRUSSEL, 321.9 M. 12.17 Gramofoon 12.50 Salonorkeet 1.503.30 Gramo foon 6.35 Salonórkest 735 Gramofoon 8.20 Het Radlo-Symphonie-orkeat 920 Salonorkeat 10.30 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENBER. 1571 M. 11.30 Concert 6.00 Gramofoon 7.30 „So achön haben die Gelgen noch nle ee- ■plelt" 9.40—9.55 Wlnteraport-Echo uit OarmlachPartenklrchen. LROITWICH. 1500 M. II 30 Gramo foon 13.05 n.m. BBC-Northern-orkeat 1 20 Het Commodore Grand-orkest 3.20 Gramofoon 4.20 Het Gerahom Parklng- tonkwlntet 5 05 Orgelspel 535 Dans muziek 7.50 Het orkest v. d. Morris Mo tors Fabrieken 8.50 Varlété-progr 10.20 Het BBC-orkest 11.2012.20 Het BBC -dansorkest vJSES?: ^s,ïïm^t5rlchW^?ne" radlopotp. 11.05—1330 Dansmuziek. VERWIJZEN WIJ DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 18