Het raadslid en zijn partij Lichtvaardige beschuldigingen H LEIDRAAD DER R.K. STAATSPARTIJ IN ZAKE DEN OPKOOP VAN JONG VEE VRUDAG 18 JANUARI 1935 n. om Het telen van aard appelen NATURALISATIES Neder- Toeat aan van veilingen In den rug geschoten Smokkelaar weigerde te atoppen Commissaris Röell Twintig jaar in functie Geen boter zonder merk Verbod aardappelenteelt BRAND IN BOERDERIJ Reorganiaatie der Centrale overwogen Prepareeren van kaaa verboden VERKIEZING PROV. STATEN NOORD-HOLLAND DE SANEER1NG DER SCHOEN INDUSTRIE Waarom Duitachera graag lander worden Commiaaie ia ingeateld, om een onderzoek in te atellen naar de wenachelykheid en mogelijk heid van een export-mono- polie voor boter Boter-export HANDEN ONBRUIKBAAR Vrouw die hulpeloos was door rheumatiek If 1 J (Ingezonden Mededeeling) Ge- tot in 1) in van kracht op 21 Jan. Brill verwelkomt den technicus Bauman bü aankomst van de „Snip” te Maiquet- te- cht. Uiteraard kan niet worden verhinderd, dat veehandelaren speculeeren op een regee- ringsmaatregel, dien zij als mogelijk ver wachten. voor zoover die personen althans niet uit hoofde van eenlge offlcieele functie kennis kunnen dragen van het voornemen van zulk een maatregel. Evenwel Is zelfs met komen vast te staan dat dit het geval Is geweest, omdat niet gebleken is dat abnormaal groote hoeveel heden jongvee door de door bovenbedoelde Vereenlging genoemde personen zijn opge kocht. ZU, die verzuimen de hiervoren bedoelde aan vrage In -te dienen worden er op opmerkzaam gemaakt, dat het verbouwen van aardappelen zonder bovengenoemde teeltvergunnlng door de nieuwe regeerlngsmaaRegelen terzake van aard appelenoogst 1935, strafbaar zal zijn, terwijl voorts na 1 Februari een aanvrage voor een dergeljjke teeltvergunnlng slechts bij hooge Uit zondering In behandeling zal kunnen worden genomen. 5 r een I te is te bij haar aangesloten teler, een aanvraagformu lier met bjjbehoorende toelichting toegezonden, hetwelk vóór 3 Februari door den teler inge vuld en onderteekend, moet rijn teruggezonden. Ieder, die voor een dergelijke teeltvergunnlng In aanmerking wenscht te komen en op 26 Jan. aa. nog niet In het bezit mocht zijn van een aanvraag-formulier, wordt in overweging ge geven alsnog een biljet aan te vragen bjj de Lanobouw-Crlsls-Organlsatle van die provincie, waaronder de aanvrager ressorteert. 3) 3) 1912 van Ten aanzien van de teeltregellng van aard appelenoogst 1935 kan thans worden medege deeld. dat het verboden zal zijn om aardappe len (andere dan vroege aardappelen en fabrieks aardappelen) te telen op een totaal-oppervlakte grooter dan 5 Aren, zonder een teeltvergun nlng. welke door de besturen der Provinciale Landbouw-Crlsls-Organlsaties op aanvrage zul len worden verstrekt aan telers welke by deze organisaties zijn aangesloten. De bovenbedoelde organisaties hebben dezer dagen aan lederen Tevens wordt bekend gemaakt, dat bij Be schikking van den minister van Economische Zaken d.d. 7 Januari 1935. bet vervoeren, ver- koopen of afleveren van boter In bovengenoem de gebieden zonder merk slechts Is toegestaan in eenheden van 100 Een en ander 1935. Als resultaat van dat onderzoek kan wor den medegedeeld, dat de door de Vereeni- gtng van Veeweiders- en mesters genoem de personen geenszins adviseurs van de Ne derlandsche Veehouderij-Centrale zijn. Geen enkel feit is aan het licht gekomen, waaruit sou kunnen blijken, dat door personen, die Invloed uit konden oefenen op de beslis sing van de Regeering, misbruik is gemaakt van hun invloed ten dese. aanhangers van andere, echte, ernstige partijen? Wie die meening Is toegedaan, zou artikel 51 der Gemeentewet aldus moeten Interpreteeren: Deze voorstellen houden in het toekennen van de bevoegdheid om bindende besluiten te ne men aan de groepen of groepsbesturen, al naar de verschillende groepsreglementen be palen. Het Algemeen Bestuur kan dese beslui ten vernietigen met gewone meerderheid van stemmen, terwijl het Algemeen bestuur de uit voering. in afwachting van een dergelijke ver nietiging. kan opschorten. Het Algemeen bestuur blijft belast met de algemeene leiding der Centrale en met het ter algemeen verbindendverklaring voordragen (vol gens het aanhangig wetsontwerp) van daarvoor in aanmerking komende groepsbesluiten. Het opleggen van disciplinaire straffen In geval van overtredingen en het beslissen van geschillen wordt opgedragen aan een arbitrage commissie. waarvan de voorzitter bulten de branches der centrale moet staan. Hoogste be roepsinstantie is een rechtspraak-commissle waarvan alle leden niet bij de branches betrok ken mogen zijn. Volgens artikel 51 Is het echter niet ge oorloofd, dat de raad, alvorens eene beslis sing te nemen over een bepaald punt van gemeentebeleid, dit eerst aan een volks stemming onder de kiezers onderwerpt. De raad der gemeente Almelo had dit willen doen met betrekking tot de vraag, of de kermis al dan niet weer zou worden inge voerd, maar het desbetreffend besluit werd bij Kon. besluit van 24 December 1914, Stsbl. 614, wegens strijd met art. 45 (thans 51) der Gemeentewet vernietigd. De raad had de beslissing weliswaar formeel aan zich gehouden, maar de Kroon overwoog, „dat de bedoeling van den raad niet an ders kan zijn dan een onderzoek te doen naar den wensch van de meerderheid der kiezers, teneinde daarmede rekening te houden bij de te nemen beslissing” en „dat zoodanig onderzoek moet worden be schouwd als het houden van ruggespraak door den gemeenteraad met de gezamen lijke kiezers.” 3) aandacht van kaasproducenten. en andere belanghebbenden Toen Woensdagmiddag een uit Duitschland komende vrachtauto ons land by Tegelen wil de binnenrijden, gaf de bestuurder geen gevolg aan de sommatie van den dienstdoenden amb tenaar. De kommies sprong daarop achterop den auto en loste eenlge waarschuwingsschoten In de lucht. Daar de bestuurder in volle vaart doorreed, schoot de ambtenaar hem In den rug. Bjj het tot stilstand komen van den auto, poogde de bestuurder nog te ontvluchten. Hij viel echter neer. Met zware verwondingen werd hij opgenomen en naar het R. K. ziekenhuis te Tegelen vervoerd. Het bleek te zijn de 38-jarige S. uit Belfeld. De auto Is evenals de partij margarine van 2000 K.G., in beslag genomen. Naar wij vernemen zal de verkiezing van Pro- vincale Staten van Noord Holland gehouden worden op Woensdag 17 Nov. a.s. In het bijzonder ten aanzien van den heer J. v. d. Stoel te Leiden, die weliswaar In het schrij ven niet was genoemd, maar omtrent wien de Minister eveneens een onderzoek heeft doen instellen, is komen vast te staan, dat deze zich In geen enkel opzicht heeft schuldig gemaakt aan eenlge handeling, welke hetzij direct of Indirect In strijd zou zijn met zijn positie als lid van voomoemd bestuur. „Op dezelfde wjjze” aldus Oppenhelm. Ie deel bladz. 254 ..zal moeten worden geoordeeld, als het de bedoeling Is, niet alle kiezers maar degenen, die geacht worden bij een bepaalden maatregel belangheb bend te zijn, daarover een uitspraak te doen geven, bijv, de winkeliers over het uur der verplichte winkelsluiting.” Een referendum moge een erg democra tische Instelling heeten, zijn uitslag heeft alle gebreken van de publieke oplnie-van- het-oogenbllk. Die publieke opinie nu is allesbehalve een veilig compas om op te varen, eerst op den langen duur toch zal uit haar de objectieve waarheid naar voren treden. *s-Gravenhage. Mr. C. CH. A. VAN HAREN „Ofschoon nu alle burgers, niemand uit gezonderd, Iets moeten bijdragen tot de al gemeene welvaart, waarvan een groot ge deelte vanzelf weer aan ieder ten goede komt, kunnen allen toch geenszins hetzelf de, of op gelijke wijze doen. Hoedanig ook de wisselingen zijn in de vormen van het staatsbestuur, steeds zullen er in de bur gerlijke gemeenschappen verschillen aan wezig zijn, zonder welke de Staat niet be staat, ja zelfs niet gedacht kan worden Het is volstrekt noodzakelijk, dat er som migen zijn, die zich wijden aan het be stuur, die de wetten maken, die recht spre ken en door wier beleid en gezag de staats zaken en de verdedigingsaangelegenheden worden verzorgd. Een ieder begrijpt, dat de taak van deze mannen de belangrijkste is en dat zij door het geheele volk 'als de voomaamsten moeten worden aangezien omdat zij het naast en meer dan anderen voor het welzijn zorgen”. 1) De Nederlandsche Vereenlging van Veewei ders en mesters heeft in een schrijven aan den Minister van Economische Zaken, hetwelk des tijds is gepubliceerd, de bewering geult dat ver scheidene adviseurs van de Nederlandsche Vee houderlj-Centrale reeds maanden lang specu leerden op te nemen regeerlngsmaatregelen en jong vee opkochten. Een en ander heeft den Minister aanleiding gegeven aan den Regee- ringkcommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij en aan den Directeur van den Cen- tralen Crisls-Contróle-Dlenst opdracht te ver- leenen met spoed een onderzoek In te stellen en den Minister daaromtrent te rapporteeren. „Het ware” zegt Oppenhelm He deel bladz. 255 ook onbegonnen werk dit te verbieden. Zelfs als door de kiezers van den candidaat algeheele adhaesie wordt ver langd aan de staatkundige geloofsbelijde nis, die zij aankleven, elschen zij niets onwettigs. De onafhankelijkheid van den vertegen woordiger is een groote zaak. Maar verte genwoordiging overeenkomstig de inzich ten van het kiezersvolk Is niet van minder belang.” „Op het punt van beginselen heb ben de Kiezers het recht de algeheele on derworpenheid van den gekozene te vra gen. Maar het oordeel en de stem over de te behandelen aangelegenheden blijft aan hem, aan hem onverkort. Hjj stemt naar eigene, vrije overtuiging.” Woensdag heeft de groep schoenfabrikanten der Centrale-H. L. 8. te Tilburg vergaderd. We gens het groote belang van deze groep was deze vergadering van beslissende beteekenls voor het voortbestaan der Centrale en den voortgang der saneeringspoglngen De verga dering verklaarde rich bereid tot medewerking op gropdslag van de reorganisatievoorstellen van de Commissie, destijds daartoe door het Da- geljjksch bestuur benoemd. et is er verre van. dat deze wijze woorden door de besten der Katho lieken met uitzondering van de allerbesten zijn ter harte genomen. Ieder tijdperk schijnt nu eenmaal door een be paalden graad van eenzijdigheid te zijn ge kenmerkt. Vroeger waren de raden eenzlj - dig samengesteld uit een zich homogeen voelende klasse, thans neigt de eenzijdig heid bedenkelijk in andere richting. Men zegge nu niet, dat degenen, die van nature tot leiding geroepen zijn door het alge meen kiesrecht en wat daarna volgde zijn uitgeschakeld. Voor de stormachtige aan vangsjaren der na-oorlogsche democratie moge In deze beschuldiging een kern van waarheid schuilen, wie goed toe kijkt zaï zien, dat echte en werkelijke verdiensten wel degelijk worden erkend, en dat een on baatzuchtig leiderschap van Intellectuee- len, dat niet naar links of naar rechts ziet en dat niet lijdende is aan het nooghartlg Zilveren jubileum In het herdenkingsnummer van ..Het Assu- rantie-Kantoor", maandelijkse!) orgaan van de L. T. B., schrijft de heer G. W Kampschöer. algemeen voorzitter van den L. T. B.: 22 Januari as. is een bijzondere dag voo het Assurantiekantoor van den L. T. B-, ge vestigd te Lelden. Op dien dag is de heer Nico van Ommen 25 Jaar als directeur aan deze In stelling verbonden, voorwaar een feit van meer dan gewone beteekenls, vooral als we na gaan de groei van deze Instelling sinds hare geboorte en de vele moeilijkheden die de Di recteur heeft weten te overwinnen. Dat de heer Van Ommen aan die groote ontwikkeling een leeuwen-aandeel heeft behoeft geen nadere verklaring. Allen die den heer Van Ommen kennen, zullen gaarne met mij zeggen, dat hij een hard werker is en daarnaast een accuraat werker, die deze Instelling door zijn enthou siast doorzetten tot bloei heeft weten te bcen- De Minister van Economische Zaten heeft de Vereenlging van Veeweiden en mesters met het resultaat van het ondersoek in kennis gesteld en aan het Bestuur van bedoelde Vereenlging te kennen gegeven, dat z. I. op lichtvaardige wijze verdachtma kingen zijn geult, welke gebleken zijn van lederen grond te zjjn ontbloot. Onder de kaashandelaren wordt gebracht, dat ingevolge artikel 6 van het Crisls-Zuivelbeslult 1934 I, dat op 3 Januari j.l. in werking Is getreden, het z.g prepareeren van kaas is verboden. In verband met de moeilijkheden, welke zich bij den boter-export voordoen en de vraag, welke maatregelen daartegen geno men moeten worden, heeft de minister van Economische Zaken een commissie inge steld. teneinde een onderzoek In te stellen naar de eventueele wenschelijkheid en mo gelijkheid van de instelling van een export- monopolie voor boter. Als leden van deze commissie zijn door den minister aange zocht de heeren Bückmann. Van Zwanen berg, Britzel en mr. Teppema. „Het Is den raadsleden verboden er staat kundige beginselen op na te houden of vol gens vaste beginselen voor hun meening uit te komen.” rtikel 51 sluit geenszins uit. dat er ZX een zekere band mag bestaan tus- x xschen kiezers en gekozenen. Een band tusschen kiezers en gekozenen moet er bestaan, dat kan niet anders. Nu werkt rij weer als de beate .Nadat Ik achttien jaar aan rheumatiek ge leden had in mijn armen, handen, beenen en voeten, besloot ik twee maanden geleden Kru schen Salts eens te probeeren. Ik ben blij U te kunnen zeggen, dat Ik er groote verbetering door gehad heb. Ik heb mij met elektriciteit laten behandelen, en nrobeerde tallooze zooge naamde anti-rheumatlek middelen, doch daarbij was er niet een. dat mij eenlg goed heg daan. Mijn handen waren nu en dan zooi dat ik er onmogelijk iets mee kon vasth< Sinds ik Kruschen Salts gebruik, ben Ik weer in staat praktisch gesproken alles te doen wat ik wil. Ik zal het altijd aanbevelen.” Mevr. L. B. Indien de inwendige organen niet behoorlijk functionneeren. gaan oepaalde zure afvalstoffen zich in het lichaam ophoopen Inplaats van ver wijderd te worden; zij verontreinigen het bloed en veroorzaken lastige symptomen: rheumatiek, overmatige vermoeidheid, etc. Kruschen Balts heeft een stlmuleerenden in vloed op de inwendige organen, waardoor nieren en Ingewanden eiken dag aangespoord worden alle schadelijke afvalstoffen uit het lichaam te verdrijven. Zoo zorgt de .kleine dagelijksche dosis” Kruschen er voor, dat de afvalstoffen zich nooit weer kunnen ophoopen, en zuiver frisch bloed door Uw lichaam stroomt. Kruschen Salts Is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten voor 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rownt.ee Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. „Vooral van hen aldus Leo Xin In de encycliek „Graves de Communl Re” „vooral van hen moet de welwillende mede werking worden ingeroepen, aan wie hun stan- en hun vermogen en hun beschaving van geest en hart wat meer gezag in de maatschappij schenken. Indien hun mede- w.-Icing ontbreekt, kan er moeilijk iets gedaan worden wat werkelijk beteekenls heeft voor het noodzakelijk, welzijn van de volksklasse. Maar des te zekerder en ge makkelijker zal men daartoe komen, naar mate een krachtige en talrijke medewer king van hoogstaande burgers invloed doet gelden. Dezen moeten, wij drukken er op begrijpen. dat het hun niet vrijstaat zich het lot der minderbedeelden aan te trek ken of te verwaarloozen. maar dat zij daar toe strikt verplicht zijn. Want een leder leeft niet alleen voor zijn eigen belangen In de maatschappij, maar ook voor het algemeen belang, zoodat men. wat anderen Donderdagmorgen is tengevolge van een schoorsteenbrand de boerderij van H. P. op Jeth bij Leeuwarden uitgebrand. De brandweer arriveerde te laat, om het woonhuis te kunnen behouden. De schuur leed eenlge brand- en waterschade. Personen en vee bleven ongedeerd. Verzekering dekt de schade. Onder de aandacht van belanghebbenden wordt gebracht, dat, ingevolge de beschikking van den minister van Economische Zaken d.d. 7 Januari 1935, het verboden is boter zonder merk voorhanden te hebben In de gemeente Rotterdam, voor zoover het betreft het gedeelte bekend als Hoek van Holland, in de gemeenten 's-Gravenzande, Monster, Wateringen, Naald wijk. de Lier, Schipluiden. Maasland, Maassluis. Vlaardlngen Vlaardinger Ambacht en Kethel. Voorts In het gebied, gelegen In het Noord oosten en Oosten van de provincie Zuld-Hol- land ten Oosten van de lijn Motorgemaal Leeghwater, Dieper Poel, Norre Meer, de Spriet, Warmonder Lee tot de kruising met den spoor weg HaarlemLeiden, den spoorweg volgende tot de grens der gemeente Lelden, de Noord oost en Oost grens der gemeente Leiden tot de kruising spoorweg LeldenWoerden, ten Noor den van dezen spoorweg tot den overweg te Bodegraven en voorts ten Oosten van de Hjn Westelijke berm van den straatweg Bodegra venGouda tot de grens dier laatste gemeente en verloopende langs de Noordelijke en Ooste- HJke grens van de gemeente Gouda tot den Hol- landschen IJsel, zoomede het gebied van de gemeenten in den Krimpenerwaard gelegen. Met uitzondering van winkels in gebruik bij personen, die bij de Crisis-Zuivel-Centrale zijn Ingeschreven als ompakkers en daarvan een door- of vanwege de Crisls-Zulvel-Centrale af gegeven schriftelijk bewijs kunnen toonen en van woningen voor zoover daar niet meer dan één kwart K.G. boter per inwonenden huisgenoot aanwezig is of zoover door de Crisis-Zuivel- Centrale voor het voorhanden hebben van de aanwezige hoeveelheid boter schrifteljjk toe stemming is verleend. Niemand zal beweren, dat In de gemeen teraden alleen bestudeerde of erg geleerde menschen zitting moeten hebben; er moe ten In de vertegenwoordigende colleges zit ten en er zitten er gelukkig ook die. zonder tot de bestudeerden te behooren toegerust zijn met een dosis gezond ver stand, en die weliswaar een geringe wets- kennls hebben, maar die toch spoedig ge noeg aanvoelen, of het gevoegde beleid In de goede of in de verkeerde richting gaat Onmisbaar Is echter de hulp van hen, die door hunne ontwikkeling en door andere factoren een vooraanstaande positie in de maatschappij Innemen. Dit brengt voor hen, naast vele voordeelen, den niet licht op te vatten plicht mede, zich nuttig te maken voor de gemeenschap. In de Ency cliek Rerum Novarum lezen wij het vol gende conservatisme van het doorsnee-raadslid uit een vroegere periode, graag wordt aan vaard. De besten onder onze raadsleden zijn daarvan het bewijs. Degenen, die zich mokkend hebben teruggetrokken, omdat zij niet hun zin. kregen en omdat een nieuwe tijd een nieuw geluld deed hooren, zullen het „noblesse oblige” niet langer mogen vergeten en de jongere generatie zal zich haar taak bewust moeten worden. De bes ten kunnep niet worden gemist. Voor de Vereenigingen van R. K. meenteraadsleden en voor de landelijke Fe deratie is met het Adviesbureau voor ge meenterecht en gemeentepolitiek der R. K. Staatspartij de taak weggelegd om de cri- tlek, die dikwijls terecht op de gemeente raden en haar leden wordt uitgeoefend, naar best vermogen den wind uit de zei len te nemen. Iedere kiezer, ieder raadslid en elke afdeeling der partij zal daartoe echter moeten medewerken. Het onverkwik kelijke schouwspel, dat de gemeenteraads verkiezingen In vele gemeenten te zien ge ven, de persoonlijke strijd, de strijd van belangengroepjes, zullen moeten plaats maken voor een hooge opvatting van de taak van het raadslid, voor een krachtige partijdiscipline, welke niet terugdeinst voor het nemen van maatregelen, ook wanneer daarvan het gevolg zou zijn, dat malcon tenten zich aan het partijverband ont trekken. Volgens het Crisls-Tuinbouwbeslult 1935 I en de daarbij aansluitende Crisls-Tulnbouw- beschlkklng 1935 I Is het veilen van fruit en warmoezerijgewassen slechts toegestaan over door de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale erkende veilingen of veilinghouders. Die veilingen en veilinghouders, die tot op heden nog geen aanvraag indienden om door bovengenoemde Centrale te worden erkend, kun nen tot 20 Januari alsnog een verzoek om er kenning richten tot de Nederlandsche Groen ten- en Frultcentrale, waarna het benoodigde formulier zal worden toegezonden. Zooals gemeld was de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland jhr. mr dr. A. Röell Woensdag twintig jaar als zoo danig in functie. Aan dit jubileum was geen ruchtbaarheid gegeven. Wij vernemen echter, dat bet college van Gedeputeerde Staten den Commissaris Woens dagmiddag In Intlemen kring en op beschei den wijze heeft gehuldigd. De leden hebben gezamenlijk een bloemstuk gezonden. Het oudste lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. H. Gerhard, heeft den Commissaris toegesproken en deze heeft met J g ft raadslid, zegt men, Is gebonder zün partij, hij moet partjjbe- langen behartigen. Hoe Is dit te rij- nfen met zijn taak, welke bestaat In behar tiging van het algemeen belang? En er zijn ^raadsleden, die In (gesalarieerden) dienst 'staan van een vakorganisatie; hoe kan men van dezulken verwachten, dat zij anders dan eenzijdig de belangen dier organisatie hun opdrachtgeefster, waarnemen? Is dat alles te rijmen met artikel 51 der Gemeen tewet, dat den leden van den raad voor schrijft te stemmen als vrije mannen zon der last van of ruggespraak met hen, die benoemen; meer, is dit te rijmen met den eisch, dat de gemeenteraad de vertegen woordiging der gansche burgerij moet uitmaken? De heerschende phraseologle zegt: de raadsleden zitten er om partijbelangen voor te staan, om politieke winst te behalen. Nemen wij eens een oogenbllk aan, dat er geen partijen In den. Staat zouden zijn Men zou dan toch afgevaardigden moeten kiezen. Op grond waarvan zou men voor keur geven aan dezen of genen candidaat? Toch zeker omdat men meent, dat de be ginselen, welke men voorstaat en welke men toch gaarne in practljk ziet gebracht bij dezen of genen candidaat aanwezig zijn. Men bespeurt een zekere mate van over eenstemming tusschen de staatkundige denkbeelden van den candidaat en van zichzelf. Men bespeurt die overeenstemming ook bjj andere kiezers. Wat ligt meer voor de hand dan dat die kiezers hun keuze bepalen op den candidaat, die het meest aan hun denkbeelden beantwoordt en wat is meer natuurlijk dan dat een dergelijk< groep kiezers zulks mln of meer georgani seerd, d.l. in partijverband doen? Wat willen zij, die geen partijverband willen? Wenscht men dan beginsellooze af gevaardigden? Maar dat is onmogelijk! Wij hebben reeds in een vorig artikel af gerekend met het idee, als zoude de ge meenteraad een politiek college zijn ge worden. De afgevaardigden uit de een zijdige liberale periode hadden toch ook staatkundige donkbeelden en beginselen, zij deden toch ook aan politiek. Iedere afge vaardigde moet volgens eerlijke overtuiging het algemeen belang dienen zooals h ij dat ziet. Indien nu een raadslid zich be kent tot de Katholiek-staatkundige begin selen, *lndien hij voor de R. K. Staatspartij zitting neemt, en overeenkomstig de be ginselen, welke hij voor de juiste houdt naar eerlijke overtuiging een beleid na streeft, dat het meest dienstbaar is aan het welzijn van de gemeente, mag hij dan worden uitgekreten voor den man, die het algemeen belang achterstek bij het partij belang? En mag men dat zeggen van de T T 7 *J ga<n nlet verd« uitweiden over yy het feit dat vele gemeenten veel te lang op te grooten voet geleefd heb ben; een erkend financieel expert heeft zich eens in de vingers gesneden, toen hij de gemeenten van wanbeheer beschuldig de; iemand, die geen expert is, zooals on- dergeteekende, past het niet hem daarin te volgen. Liever willen wij den vinger leg gen op enkele wonde plekken der na-oorlog- sche gemeentelijke democratie. En dan zeggen wij niet, dat de gemeenteraden en dat de raadsleden niet voor hun taak be rekend zijn, maar dan wijzen wij met Mr. Romme in ,X>e Maasbode” van 12 Septem ber 1933 allereerst: „op een omstandigheid, waaraan de kwa de naam der gemeenteraden ml ook niet vreemd is, en die wij. Katholieken, ons wei in het bijzonder hebben aan te trekken „Dat is” aldus Mr. Romme „dat het voeren van gemeente-politiek pleegt te worden overgelaten aan de spelers van het tweede plan, zulks ten nadeele van de ge meentepolitiek en haar naam, ten nadeele wellicht ock van de .ykspolitiek. Men ver sta mij wel: ik pleit niet voor Gemeente raadsledenKamerleden, maar wel voor Kamerleden, vooraanstaande Kamerleden- Gemeenteraadsleden, nog preciezer: voor aanstaande Kamerleden-groote-stads-ge- meenteraadsleden. De gemeenteraad schijnt vooral in onzen Katholieken kring een soort school te zl'n, die men verlaat om over te gaan (natuurlijk a I s men overgaat) naar de Kamer. Voor dat verlaten van den Raad en het niet meer terugkeeren in eenigen Raad kunnen uiteraard soms prac- tische redenen bestaan, maar in wezen is het „systeem” m.i. fout, miskent het ten eenenmale het belang, dat aan de gemeen tepolitiek verbonden is en in de gemeente politiek opgesloten ligt. „Er zijn eenlge partijen, die dat anders doen en haar sterkste menschen ook doen zetelen in de groote gemeenteraden. Het ware m.i. niet ongewenscht, indien men ter bevoegder plaatse ook hierover zijn gedach ten eens liet gaan en van hét verloop van dien gedachtengang liet blijken.” In de Memorie van Antwoord van een aan tal naturalisatle-ontwerpen aan de Eerste Ka mer zegt de Minister van Justitie o. m.: Dat er onder de verzoekers vele Duitschers zijn, moet samenhangen met het verkeer, het welk er tusschen Nederland en het naburige Duitschland steeds geweest is. Voor Duitschers, evenals voor andere blijvend hier te lande ge vestigde vreemdelingen, die naturalisatie vra gen, zal de aantrekkelijkheid hierin zijn gele gen, dat zij zich aan de omgeving hebben aan gepast en meenen, als Nederlander er in n zullen opgaan. De oud-NederJanders onder de verzoekers zijn In meerderheid in het Duitsche Rijk woonach tig. Dit moet ook een gevólg zijn van het hler voren genoemd verkeer. De Minister meent algemeen te mogen zeg gen. dat bij de onderhavige wetsontwerpen voorgedragen vreemdelingen waarborgen ople veren, dat zij goede vaderlanders zullen zijn. De leden, die het hun plicht achten, aan dacht te blijven vestigen op gevallen, waarin huns Inziens zonder voldoende aanleiding tot naturalisatie wordt overgegaan, hebben. geljjK ook weder in deze Memorie van Antwoord uiteengezet, den Minister niet vermogen overtuigen. Het omgekeerde is van beschou wingen zijnerzijds klaarblijkelijk tot dusver evenmin het gevolg geweest. Den regel, dat naturalisatie nu en zelfs normale tijden uitzondering zou moeten zijn, vindt men in de wet op het Nederlanderschap en het Ingezetenschap niet neergelegd In zoo verre kan het gevoelen der betrokken leden worden onderschreven, dat naturalisatie niet mag worden verleend, dan op goede gronden en na voldoend onderzoek, waarnaar wordt ge streefd. ■elf niet voor hun deel in de algemeene belangen kunnen bijdragen, op ruimer wijze moet aanbrengen, als men er toe in wtaat Is.” 2) Onder de vroege aardappelen worden'ver staan: Eersteling. Schotsche muls. Paarspltten. Kra len. Opperdoezer ronde. Schoolmeesters, Ideaal. Wilde Due, Ninety fold, Sutton, Duke of York. Arran Crest. Voor de teelt van pootaardappelen van de vroege soorten speciaal van belang voor Eerste lingen en Ideaal zal echter een uitzondering worden gemaakt met betrekking tot de voor den tuinbouw voorgeschreven beperkingsschaal. Verbouwers van pootaardappelen van vroege rassen, die hunne velden aan den Neder 1. Algemeenen Keuringsdienst ter keuring opgeven, zullen tot een maximum van 2/3 van hun uit poot van pootgoed in 1933 mogen telen. Aangezien dit een afwijking is van de voor schriften voor den tuinbouw, zu'len aardappelen van deze velden ook niet voor de consumptle- markt geleverd mogen worden in den tijd dat de Nederlandsche Groenten- en Frultcentrale de afzetregelingen treft. Wel zullen de aardappelen boven 55 mm. van deze velden in de consumptieregeling wor den opgenomen. Alle niet onder de vroege soorten gerang schikte aardappelen, welke dus niet ressortee- ren onder de Tulnbouwsteunregeling (speciaal van belang voor middel-vroege soorten als Eigenheimers en Bintje) mogen niet gerooid worden in den tijd, dat de Nederlandsche Groen ten- en Frultcentrale, den afzet voor vroege aardappelen regelt, d. 1. tot 1 Augustus 1935, tenzij naar het oordeel van voornoemde Cen trale de marktsituatie toestaat, dat vóór dien datum met rooien een aanvang gemaakt kan worden. ..Rerum Novarum” in de uitgave ,J*au- seljjke Documenten”, verzorgd door prof. Aen- genent, bladz. 73. Pauselijke Documenten, bladz. 109). Een soortgelijk besluit van Naarden genomen werd niet vernietigd. Volgens Poelje „Hedendaagsch Gemeenterecht" bladz. 145. terecht, omdat de bepaling van arti kel 45 (thans 51) een voorschrift behelst voor de leden individueel, niet voor den raad als zoodanig en omdat de uitslag van het referen dum toch slechts een advies kan zijn, waarbij de raad zich kan, maar niet behoeft neer te leggen. De eerste vlucht van de ^Snip” van Curasao naar Venezuela. De Nederlandsche Consul te Curasao, de heer

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 21