Eenheid- of partijenstaat? Medische kroniek Het Nederlandsch Effectenbezit HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans voor lOct SCHEPEN IN DE VAART SNIP"EN„STUrVESANT" F ZATERDAG 19 JANUARI 1935 IDEEËN Spiritisme Noodtoestand in het hotelbedrijf De beurswaarde geweldig gedaald sedert 1929 Comité van Actie Spoorwegen bezuinigen Waarom de „Snip” zweeg Uren van spanning Uit trein gesprongen DR. J. B. HUBRECHT Besprekingen zijn uit gesteld Afschaffing tweede klasse in de goedkoope treinen Met klewang er op los geslagen Arrestant by poging tot ont vluchten gewond Tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld Nederlandsche delegatie zal eerst in April naar Amerika vertrekken Comité van actie ingesteld tot het verkrygen van verbetering i Prachtige hulp van het schip aan het vliegtuig n h f Pz. Coen” en „Edam” zullen vertrekken Restaurant DORRIUS handelsonder- Industrie- en wU Aan (in tnillioenen guldens) vaten. 307 306 366 93 83.8 LIBRA 6853 6343 521 4.48 4.84 Omtrent de rol. die de „Stuyvesant” vervulde tüdens de reis van de „Snip”, werd tot dusverre weinig vernomen In een onderhoud met den kapitein van de .Btuyvesant” vernam de Aneta- correspondent te Paramaribo daaromtrent in teressante bijzonderheden. Op onze vraag, of de verbinding met de „Snip" niet geruimen tijd onderbroken was. vernamen wU van marconist Weber het volgende: regeld toegezonden aan de „Snip” en ook goed ontvangen. laatstgenoemd artikel ontleenen volgende opstelling: De werkzaamheden aan de overspanning voor de Waalbrug te Nijmegen bij de N-V. Werkspoor te Utrecht en van 4 20 4.54 7336 6786 3130 7035 293 3.48 Naar wij vernemen zal het locomotlefdepót Winschoten, ingaande 4 Februari as, worden opgeheven. Dit zal tengevolge hebben dat een 25-tal beambten, machinisten, stokers en poet sers naar elders moeten worden verplaatst. Thans sullen, naar wij vernemen, in verband met het verminderde gebruik, den komenden zomer In de goedkoope treinen, die tot dusverre bestonden uit tweede en derde klasse-rijtuigen, de tweede klasse-rijtuigen niet meer loopen. Er sullen dus voor die treinen ook geen tweede klasse-plaatsbewijzen meer worden uitgegeven. Zooals men weet Is In verband met het ver minderde vervoer in de eerste klasse, reeds op eenlge lijnen, zooals Utrecht-Lelden. die klasse in de treinen afgeschaft. Een deel van de Radlo-kamer was Ingericht als navlgatie-hut, waar alle kaarten en Instru menten waren om elk oogenbllk volledige nau tische gegevens te verstrekken. Dit was het spe ciaal werk van den derden stuurman Piket (soon van kapitein Piket) die eenlge weken heeft ver toefd in de Bilt, om speciaal een studie te maken van de meteorologische gegevens, welke de luchtvaart eiacht. Die gegevens werden re miss tanden het 3153 3642 „Chr. Huygens”, van Batavia van ver- Ter vervanging van het 8. 8. .Johan de Wltt" zal de .Jan Pieterszoon Coen” van de Stoom vaart Mij. „Nederland”, naar het „Volk” mee deelt, 5 Juni as. naar Batavia vertrekken, om op 16 Aug. terug te worden verwacht. Volgens een Reuter-telegram uit Rio de nerto is dr. J. B. Hubrecht. Nederlandsch zant bü de Brazlllaansche regeerlng. onder scheiden met het grootkruis van hot .Cruce Rio do Bul**. 4. Gemidd. koers 5. Gemidd. rende- mentsperc. over 1 6. Idem over 3 1. Nom. waarde 3. Koersw. p. 1 Mei 3. Totaal dlv. of rente over 1934 Vrijdagmiddag hield de Nederlandsche Bond van Werkgevers in het Hotel-, Restaurant- en Cafébedrijf (Horecaf) In het American Hotel te Amsterdam een vergadering van het Hoofd bestuur met den Algemeenen Bestuursraad, af gevaardigden van de afdeellngen. De heer Th. K van 8tlgt opende de verga dering. wees op de groote belangen, die het hotelbedrijf voor ons land heeft en noemde drie punten van actie: tegen de flnancieele en moreele lasten van gemeenten en overheid; tegen de onredelijke en ongemotiveerde prjjs- afbraak van sommige bedrijfsgenooten tegen oneerlijke concurrentie van derden. Daarna werd de bespreking van het door den accountant J. P. de Haan samengesteld rapport aan de orde gesteld. Dit rapport betreft het tweede bedrijfs-eco- nomlsche onderzoek van Horecaf-bedrijven. Het ondersoek liep over 113 bedrijven, waar van 87 jaar-ondememlngen en 25 selzoen-onder- nemingen Uit dit rapport bleek, dat de omzetten sedert 1930 onrustbarend terug zijn geloopen en dat het niet is te voorzien, dat deze teruggang in de naaste toekomst tot staan zal komen. Door de sterke omzetdaling zijn de lasten, die een constant karakter dragen, in vele geval len niet meer op te brengen. Dit heeft geleid tot belangrijke kapitaalsverllezen en ondermij ning der bedrijven. Verbetering zou slechts te verkrijgen zijn door: Verlaging van belastingen, accijnzen en tarie ven van overheidsdiensten; verlaging van den rentevoet; bescherming van de leden van Horecaf tegen oneerlijke concurrentie en nadeelige economi sche maatregelen Behalve gewone waarnemingen, zouden ook ballonwaarnemingen daarbij een groote rol ver vullen. Deze ballons in verschillende kleurver- lichtlng worden opgelaten met behulp van waterstof. Zij worden gevolgd door de theodoliet en kunnen tot aanzienlijke hoogte stijgen. De grootste hoogte is daarbij geweest zesduizend meter. Door deze ballons kan men nagaan waar het wolken-,.plafond” begint, wat op verschil lende hoogte de windrichting is, de kracht van den wind. enz. De aldus verkregen gegevens worden overgeselnd aan het vliegtuig, dat nu weet welke wind waait op verschillende hoogden. Men kan het hebben, dat in de benedenste luchtlagen de passaatwind overheerscht, terwijl op zekere hoogte de ballon met snelheid den tegenovergestelden koers volgt. De .Btuyvesant” had instructies van hare Directie om op alle wijzen de „Snip” behulpzaam zijn door waarnemingen, tijdseinen, eventueele hulp bij ongevallen, enz. Obligatién Aandeelen 1929 1934 1929 1934 KOETARADJA, 18 Jan. (Aneta) De Moesa- pat, een Inheemsch Rechtscollege veroordeel de A„ die een aanslag pleegde op de heeren De Wilde en Wiersma, tot elf jaar gevangenis straf zonder aftrek van preventieve hechtenis. (Op 11 Mei 1934 viel de Atjeher de belde Europeanen met een klewang aan. omdat zij naar zijn zeggen .soesah" in zijn kampong ver oorzaakt hadden. Red.) Het defect zijn van een der zenders op de „Snip", verhoogde niet weinig de spanning In de radlokamer op de .Btuyvesant." Men mocht geen minuut laten voorbijgaan zonder inge spannen te luisteren naar de .Bnlp”. In geval zij in nood mocht komen te verkeeren, zou zij wellicht nog enkele tikken kunnen geven, die men moest zorgen op te vangen, om maatrege len te nemen voor assistentie. Flink gebruld, leeuw! zal ieder aanstonds na het lezen van deze mannentaal zeggen. Ver moedelijk zijt ge ook nieuwsgierig, waarde lezer, wie hier aan het woord is. Wij zullen het u zeg gen, omdat gij het in geen tienen zoudt raden, maar vreezen, dat gij ook daarna niet veel wij zer zult zijn geworden. Bovenstaande regelen vormen het begin van een vier kolommen lang artikel, aanvangend op de eerste pagina van het eerste Januarinummer 1935 van „Hier Dinaso!” strijdblad van het Verbond van Dletsche Na- In één woord, een uiting Onze vraag, of aan boord van de .Btuyve sant" bekend was, dat de .Bnlp” een oogen- blik In groot gevaar verkeerde, door hapering in den gasoline toevoer, werd ontkennend beantwoord. Met geen woord is daarvan door de .Bnlp" gewag gemaakt aan de .Btuyvesant." w-w yU beginnen ditmaal met een Vy daar wjj ons nagenoeg nooit aan aan- halingen van anderen bezondigen ver- geve men ons, dat wfj dezen keer om een be paalde reden aandacht vragen voor een ander. Vooraf echter zeggen wij U: ga stevig zitten en lees dan het volgende: Ook de ..Edam” van de Holland-Amerika Lijn, sedert Januari 1932 te Rotterdam opge legd. zal 26 Februari als vrachtschip naar New- York vertrekken. Het maandoverzicht van de Amsterdamsche Bank bevat een artikel van den accountant I. Roet Jzn., waarin wordt aangetoond hoezeer t Inkomen uit Nederlandsch effectenbeait is achteruitgegaan. Is het eeneraUds jammer, dat door de gebrek kige radio-verbinding niet volledig succes werd bereikt, de „Btuyvesant" heeft zeker geen enkel middel onbeproefd gelaten om de assistentie te verleenen die de Directie van de K. N. 8. M. haar had opgedragen. Onmlddelljjk na de landing In Suriname, seinde dan ook com mandant Hondong, om dank te betuigen voor de prachtige hulp welke de .Btuyvesant" had geboden, een dank waarbij de heer Bouman zich namens de Directie der K. L. M. aansloot. Den Interessante reis, welke ook werd mee gemaakt door den bekenden kunst- en portret schilder Llchtelyn (thans in Paramaribo ver toevend) die oa. een schilderstuk maakte van enkele der gebruikte Instrumenten voor de subtiele ballonwaarnemlngen. Tot omstreeks negen uur des avonds wer den geregeld berichten ontvangen van de „Snip”. Daarop volgde plotseling een stilte. Daar men aan boord van de ..Stuyve-sant” wist, dat een der Radiozenders niet In beste conditie verkeerde, vermoedde men, dat dit de oorzaak was. dat geen berichten verder werden ontvangen. Men bleef daarom van de zijde van de „Stuyvesant” geregeld waar nemingen seinen. Plotseling, na zoowat anderhalf uur, werd weder een bericht ont vangen van de .Snip", hetwelk bevestigde, dat men Radlostoomis had. maar dat het toestel weder in orde was. Dit was echter van korten duur, want onmiddellijk daarna zweeg de .Bnlp" weder. Na een pauze kwam weder een bericht. mat verzoek de positie op te geven, maar niet te rekenen op antwoord. Hierna volgde weder een lange stagnatie. In acht uren tijd vond de .Bnlp” slechts drie keer gelegenheid wat van zich te laten hooren. Wat zij seinde was slechts met de grootste Inspanning te verstaan. Belde marconisten van de .Btuyvesant” bleven onaf gebroken in actie. Met wat zij opvingen vulden zij elkander aan. De heer Weber zat voor den sleutel en tikte tot zijn handen er pijnlijke sporen van droegen. Zijn assistent bediende het speciaal ontvangtoestel dat de Directie der KN8M aan boord had doen plaatsen, een juweel van een Instrument, waarbij men met een rimpelen handgreep op elke gewenschte golflengte kan overgaan. Den derden keer, dat van de .Bnlp” een bericht doorkwam, werd ver zocht, om een weerbericht te vragen te Para maribo. In negen minuten Ujds kon de .Btuy veeant" dit verschaffen. Tijdens zijn overbrenging van Zutphen via Zwolle naar eeuwarden, is gistermorgen de arrestant D. L„ nabij het station Zwolle, uit den trein gesprongen. Hiertoe heeft de man kans gezien, terwijl de twee hem vergezellende rjjksveldwachters hem zijn cape wilden omdoen Een der veldwachters trok aan de noodrem en sprong den arrestant na. Deze lag bewusteloos naast de lijn met een bloedende hoofdwonde en schaafwonden. Per ziekenauto werd hij naar het Sophlazlekenhuls te Zwolle overgebracht. De man had te Leeuwarden slechts een zeer lichte straf te ondergaan. leenschap. Klassen- itrijd en deze tot ver let bedrijfsleven. De één gunt nering; de een tracht de werk- In theorie sluit het systeem dus als een bus, heeft het oogensdhijnlljk alles vóór en kan de meest perfecte bestuursvorm genoemd worden, nl. het meest overeenkomend met de mensche- lijke waardigheid. Practlsch weten wij wel, geeft ook dit stelsel gelegenheid tot misstanden: de beginselstrijd in het parlement kan ontaarden in een belan genstrijd van maatschappelijke groepen, zelfs In In een personenstrijd om persoonlijke belangen. Maar het la een dwaling te meenen, dat deze een noodzakelijk gevolg zijn van systeem en eveneens, dat de volksinvloed der parlementaire democratie zou beteekenen een regeeren naar den volkswil of wel de volks- souvereinlteit. Wanneer wij een volgende maal volksstaat en corporatleven staat tegenover den partijenstaat zullen stellen, willen w(j de valschheid dier dan- ling allereerst aantoonen. Voor heden besluiten wij met dit te constateerenwie beweert, dat de mensch in den „partijenstaat” als kiezer niets anders is dan een nummer en zijn men- schelljke waardigheid verliest, omdat hjj als eenling los komt te staan In een versplinterd volk, terwijl diezelfde burger In den „volks"- of „eenheidsstaat" mensch Is In den vollen zin van het woord, nl. levend deel van een levende ge meenschap, zoo iemand beweert iets op lossen grond, n.l. zonder voor zijn bewering afdoende historische argumenten te kunnen aanvoeren! Het vertrek van de Nederlandsche delegatie, die onder leiding van den heer A. Th. Lam ping besprekingen zou gaan voeren over een nieuw handelsverdrag met de V. 8. is uitge steld tot April. daar de Amerikaansche re- geering haar verlangens niet eerder kenbaar kan maken. Als vertegenwoordiger van Indië zou optre den naast den heer Welter, dr. Mansvelt, hoofd van het kantoor voor de statistiek en van de handelsvoorllchtlng van het departement van oeconomische zaken in Indië. tionaal-solidarlsten. van het VeriHnaso. Wanneer gij ons zoudt zeggen, dat dit alles u heel vreemd klinkt, dat gij er nimmer van gehoord hebt, zouden wij u dit kwalijk moeten nemen. Immers, het orgaan, waaraan wij een en ander ontleenen Is reeds In zijn derde jaar gang en de beweging, waarvan het de spreek buis is, bestaat dus al ettelijke Jaren. Echter: onze tijd Is zóó rijk aan nieuwe bewegingen, dat het onchristelijk zou zijn iemand eenlge onwe tendheid op dit punt niet te vergeven. Maar eenmaal op het spoor gezet moet gij verder! Weet dan, dat het Verdlnaso beoogt alle bewo ners vdh Noord- en Z"*.'’. Nederland. dat zijn dus allen, die hier en in België tot den Neder- landschen stam be hooren, samen te brengen tot één staat, tot één saamhoorlgheid, genaamd Duitschland. Aan de verwezenlijking van dit denkbeeld staan de tegenwoordige staten, Ne derland en België, in den weg, maar geheel in de lijn van de Verdlnaso-propagandlsten ligt de politiek van de tegenwoordige Duitsche regee- ring, die droomt van één volk en één ras en die de menschelljke waarde afmeet naar het bloed, dat door zijn aderen vloeit. Naast de na tionale propaganda voor een Nederlandsen natlo- naal-soclallsme, is er dus ook nog een groot Ne derlandsch streven naar den éénen Staat van den Dletschen stam. Al dezulken hebben in dezen tijd den wind mee, nu een verschrikkelijke en onafrienbare economische crisis heel de wereld teistert en ge zocht wordt naar wegen tot nieuwe welvaart. Hoe gemakkelijk vindt hij niet geloof, die be weert, dat de heerschende wanorde op ieder ge bied geweten moet worden aan het maatschap pelijke en politieke systeem, waarin wij ons be wegen en waarnaar wjj geregeerd worden. In dezen gedachtengang zijn de werkloosheid en de daaruit voortvloeiende ellende te wijten aan het gemis aan een ware haat voerde toj^Qi nletlging v. den ander L. kracht van den ander ten eigen bate uit te bul ten; er is maar één doel, maar één jacht nm.: geld verdienen. Dit is de oorzaak van alle el lende, alle wanorde, alle tuchteloosheid en mis kenning van gezag. Drijf het volk te zamen in één gemeenschap, in één werkelijk vaderland, dat het hartstochtelijk liefheeft en waarvoor het alles over heeft en: de orde is hersteld, de le venslust en arbeidslust keeren terug, de loon slaven en gedwongen nietsdoeners van thans worden weer mensch; mensch, die zich met en door zijn gezin, zijn arbeidsgemeenschap, de streek waar hij woont, één voelt, één weet, één van wil is met zijn volk. Ziedaar de gedachte, die ook op Nederland- achen bodem begint door te dringen, waarvoor vooral de Jeugd In bezieling komt en die onmis kenbaar steun- en trekkracht heeft. En bet is niet zoozeer de politieke leus van de wegwls- achlng der geografische grenzen en het uitzicht op een grooter grondgebied, wat het plan be koorlijk maakt, als wel het verheffende gevoel van als nietswaardige verstoeten eenling, zonder toekomst, hoop en perspectief opgenemen te worden in een groote. sterke massa, een harmo nische eenheid, waarin men zijn menachwaar- dlgheld kan terugvinden, waarin men een le vensstijl en levenshouding krijgt WU gelooven aldus aan het nieuwe streven •olie recht te hebben laten wedervaren en mogen daarna ook aandacht vragen voor de keerzijde. Er laten zich toestanden denken en de na- oorlogstUd heeft ons daarvan voorbeelden ge geven dat een volk door verkeerde leiders zóó zeer van een waar volksleven is afgedwaald, dat het zóózeer door partijtwisten is verscheurd, dat het centrale gezag geheel en al is ondermjjnd •n een machtige partU van haters van het ééne vaderland, geholpen door buitenlandse!) geld, met ■11e energie streeft naar een omwenteling en de Proletarische dictatuur. Dan is het begrijpelijk, dat btf zulk aan volksnood een tegenpartij op- (in procenten) 334.4 rekening van nemingen. De schrijver besluit zijn beschouwing met de opmerking, dat in aanmerking moet worden genomen, dat de grootte van de geleden ver liezen bepaald is op grond van beurswaardee- ringen In een hausse- reep crisisjaar. Hoe groot de reëele verliezen In werkelijkheid zul len zijn, zal de toekomst moeten leeren. Het passagiersschip dezelfde reederij, dat 5 Juni trekt, zal de reis niet als gewoonlijk naar Am sterdam maken, doch tot Genua varen, tn welke haven het 35 Juni kan arriveeren. Van daar gaat de „Chr. Huygens" weer naar Indië. om 35 Juli van Batavia op de gewone route naar Amsterdam te vertrekken. Ofschoon de nominale waarden van het bezit zijn toegenomen met 497 millioen gulden, zijn de effectieve waarden gedaald met 3.959 mll- lloen. Er zou dus een kapitaal van circa 414 milliard verloren zUn gegaan. Indien de offl- cieele beursnoteeringen als waardeeringsbasis worden genomen. Dit verlies komt practlsch op rekening van het aandeelenbezlt. Een ander punt, waarop de aandacht valt, is de daling van het inkomen, dat is achter uitgegaan van 673 tot 400 millioen. Het Inko men van de aandeelen daalde zelfs van 366 tot 93 millioen. Houdt men rekening met de ver schillen in nominale waarde tusschen 1929 en 1934. dan blijkt het ,eudement, uitgedrukt In procenten van de nominale waarde, terugge- loopen te zijn: over het geheel van 6.74 pet tot 3.83 pct. of met 43.3 pct., over de aandeelen alléén van 1169 pet. tot 2.92 pct., of met 75 pet. De toeneming van het nominale bezit komt vrijwel geheel op rekening van obligaties. Ook hier komen de gevolgen van de crisis duidelijk tot uitdrukking; de vermeerdering betreft In hoofdzaak Staats-, Gemeente- en Provinciale leenlngen en In mindere mate ook Hypotheek banken Het zijn ook deze leenlngen, welke In de eerste plaats In koers konden stijgen, on danks de daling van het rendement. Wanneer er dan ook verliezen geleden zijn op het obll- gatlebezit, dan komen deze grootendeels op - Heeft de Stuyvesant" de „8nlp" gezien?” Neen, en dat was een groote teleurstel ling. Iedereen, tot de passagiers Incluis, bleef den gsnschen nacht op de been. Ingespannen tu rend om het vliegtuig te zien. Om harerzijds de aandacht te trekken van de Bnlp". werden alle lichten ontstoken en een lichtbundel van duizend kaarsen sterkte omhoog gezonden. Bo vendien werden elk kwartier pijlen afgesebo- ten. In een der weinige oogenbllkken. dat men contact had, stelde .Btuyvesant" de vraag, of de „8nlp” haar lichten en pijlen kon zien. Het antwoord luidde: neen wy ritten boven wol ken. De .Bnlp" rapporteerde overigens steeds: .Alles wel aan boord.” citaat. En staat en de eenheid van aUe volksgenooten. de groote waarde van de eigen natie, de kracht van een sterk gezag predikt. Bjj zulk een noodweer Is overdrijving zelfs begrijpelijk en vergeeflijk. Maar de propaganda om afstand te doen van bestaande en met moeite verkregen volksrech ten, om afschaffing van een zelfregeering door middel van een volksvertegenwtxmdiging en om invoering van een eenhoofdig, almachtig be stuur, woedt al heel spoedig buitensporig en zelfs belachelijk, wanneer zulk een noodtoestand en dreigend gevaar voor versplintering der volkseenheid niet bestaan. Immers, bij de tegen stelling, welke gemaakt wórdt tusschen fascisme en democratie, tusschen volksstaat en partijen staat, wordt deze laatste maar al te wak voor gesteld als de consequente verwording van een valsche leer. Wat is In wezen de veelgesmade partijenstaat? Bij een democratisch bestuurs- stelsel wordt aangenomen, dat het volk In zijn overgroote meerderheid verstandelijk rijp is om invloed uit te oefenen op de rechtsvorming Het, is echter onaannemelijk, dat een mlllloenen- massa over staatkundige en maatschappelijke vraagstukken eensgezind denkt. Er zullen groote geestelijke stroomingen zijn, die niet in één bedding loopen. zóó vormen zich de partijen: eensdenkenden over de belangrijkste problemen van den tijd zullen zich aaneensluiten en een „politieke partij" vormen. De partij zendt tiaar afgevaardigden naar de volksvertegenwoordi ging en deze is een afspiegeling van de staat kundige en maatschappelijke opvattingen, le vend In het volk. Wanneer nu. zooals het In onze constitutioneels staten met een parlemen tair regeeringsstelsel gewoonte is, de vorst zjjn ministers kiest uit de vertegenwoordigers van die partijen, »<elke volgens den uitslag der al- gemeene verkiezingen de meeste aanhangers hebben, dan kan het volk zeggen, dat het door parlement en regeerlng zelf invloed uitoefent op de rechtsvorming en het regeerlngsbeleid. In dit stelsel van parlementaire democratie moet de regeerlng de uitvoerende macht en de volks vertegenwoordiging de wetgevende en contro- leerende macht vormen. De eerste kan zonder het vertrouwen van de laatste niet leven. Bjj een conflict moet een van beide wijken en uiteindeljjk geeft het volk aan de stembus weer de richting aan. Dit is geen krisis méér! Neen, dit Is het af- sterven, In elndelooce jammer en ellende, van een systeem dat van zijn ontstaan af, vervloekt was! Men hoeft geen klaargestoofde theorieën tn zijn kop te hebben, zijn kritlschen zin niet te scherpen, om bjj het beschouwen rondom ons van dit s4handig politiek, sociaal en ekono- misch bedrijf, spontaan dit heele demo-llberaal regiem te vervloeken! Ik zeg: dit heele regiem Want de gezonddenkende mensch heeft be grepen dat hier geen verbetering van wetten, geen versterking van de uitvoerende macht, geen heraanpassing van het parlement, geen wijziging van het verkiezingsstelsel, geen oppor tunistisch verhoogen of verlagen van toltarie ven, verscherpen of verzachten van contlngen- teeringsmaatregelen, geen leiding geven aan eene In princiep en tot in merg en been vergif tigde ekonomle, of welkdanige kwakzalverij nog hulp of baat kan bieden! Allen zien zij echter nog niet klaar, DE WER KELIJKE OORZAAK van onzen dreigenden ondergang, nJ. dat men zich van den wezen lijken MENSCH heeft afgekeerd! Meer, men heeft de natuur der dingen, de werkelijkheid des levens, men heeft den mensch VERLOO CHEND! Men heeft een kunstmatige, onbe staanbare wereld gedacht, gewild en tot leven gedwongen, een wereld van KIEZERS, PAR- TIJNÜMMERS, PRODUCTIE-WERKTUIGEN, ENKELINGENwaar voor den MENSCH geen adem, geen licht, geen plaats meer was! DAT WREEKT ZICH THANS! Dat brengt ons onvermijdelijk den ondergang. TENZIJ wij beslist en snel de afdoende remedie toepassen. Bü het voorstel van het hoofdbestuur werd naar aanleiding van dit rapport besloten, een Comité van Actie In te stellen, waarin verschil lende middenstandsbonden, de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer en om. het Verbond teon van Ned. Werkgevers vertegenwoordigd zullen Over zijn. De heer Pfeifer, algemeen secretaris, gaf een uiteenzetting van het werkprogram, hetwelk naar de meenlng van het hoofdbestuur, dit co mité zal kunnen volgen. De steunmaatregelen van de zijde der overheid zullen niet behoeven te bestaan uit het verstrekken van subsidies. ZU moeten het karakter hebben van crisismaat regelen en moeten bestaan uit: Opheffing of drastische vermindering van alle fiscale lasten. Herziening van het uitgebeelde stelsel van ver boden en belemmeringen. Een wettelijke rege ling van de rentelasten van het geïnvesteerde kapitaal. Maatregelen tegen minderwaardige bedrijven. Krachtige bevordering van het bln- nenlandsch toeristenverkeer. e geschiedenis van het spiritisme tg vaak 1' verteld, maar dat Is geen bezwaar. Ook het sprookje van Asschepoester is vaak verteld, cn Is nog altijd «en aansporing tot deugd en een vermaning tegen hoogmoed. En de geschiedenis van Johan de Wltt blijft ten eeuwigen dage een waarschuwend vocrbeeld, waartoe de opgehltste volkswoede kan lelden, en de volkswoede niet alleen, maar ook de afgunst. Zoo Is de geschiedenis van het spiritisme een waarschuwing, dat de mensch spoedig tot groote de wei heden kan vervallen. Want hoewel ik vol strekt niet wil beweren, dat alles, wat zich hier bij afspeelt, bedrog is, staat het toch wel vast, dat de spiritistische beweging als een geheel een groote verdwazing ia Het moderne spiritisme is ontstaan in 1847, in het dorpje Hydesville in den Staat New York. Een der inwoners, een zekere Weekmau. boorde 's nachts herhaaldelijk kloppen. Dit begon hen» zoo te vervelen, dat hij vertrok. De volgende bewoner was een zekere Dr. Fox. die daar kwam wonen met zijn vrouw en twee dochters, een van vijftien en een van twaalf Jaren. Deze twee dames werden nu de eerste twee groote spiritis ten. Zij hoorden telkens kloppen, en meenden, dat het de geest van een afgestorvene was. en gingen toen een onderhoud met hem aan. Het oudste meisje kwam op de Idee om verschillende malen in de handen te klappen, en vroeg om antwoord. De geest antwoordde door kloppen. De moeder kwam er ook bU ZU zeide tot den geest: „Wanneer je een geest bent, klop aan tweemaal.” De geest klopte twee malen. „Zijt gU een gewelddadlgen dood gestorven?” Twee slagen. „In dit huls?” Weer twee slagen. „Leeft de moordenaar nog?" Twee slagen. Men kwam met den geest overeen, om het alphabet op te zeggen en de geest zou dan klop pen, wanneer de letters van zun naam afgeroe pen werden. Het bleek de geest van Charles Rayn te z^n: hU was In dat huis vermoord en aldaar begraven. zUn vrouw was sedert twéé jaren gestorven, en er leefden nog vijf kinderen van hem. De familie verhuisde naar Rochester en da geest ging mede. De omgang en de conversatie met den geest ging steeds vlotter. De familie had een eoort omgangstaal met hem overeen gekomen. en spoedig was de familie, In staat om ook andere geesten op te roepen. Behalve het kloppen werden weldra ook an dere verschUnselen waargenomen. In Februari 1850 wordt geconstateerd, dat de tafel bewegingen maakt, aanzlttenden worden door handen zonder armen geslageta men ziet een grijsachtig fluimdum of waas, men hoort al lerlei geluiden, allerlei bewegingen en schijnaels op de plaats, waar de séance gehouden wordt. De familie Fox verhuisde naar New York, en t werd het spiritisme wijd en zijd bekend, overal waar de Jonge meisjes kwamen, geraakte alles vol van allerlei geluiden. Dat althans werd door niemand betwijfeld, schrijft Jules Beis. Zeer vele menschen begonnen de geesten te ondervragen. De geesten begonnen overal de waarheden van het spiritisme te prediken. Na tuurlijk werd ook de wetenschappelUke wereld er In gemoeid. Drie geleerde commissies moesten erkennen, dat zU er niets van begrepen. Er wa ren echter ook tegenstanders en er wordt zelfs verteld, dat bet volk van New York de familie wilde lynchen. Enfin, het succes was enorm. Een New Yorker schreef er over aan een vriend in Bremen en toen werd ook in Duitschland het spiritisme bekend en beoefend, riet was vooral de tafeldans, die gepractiseerd werd. In Frankrijk verscheen er een brochure van Guillard: ,De tafel die danst, en de tafel, die antwoordt”. In 1853 begonnen de séances In Bourges. S^ASsburg en ParUs. De tafel kon niet alleen draaten en dansen, maar ook tromgerof fel nadoen, een snelvuur, de kanonnade, het ge luid van een zaag, hamerslagen, het rhythme van een liedje. iMen vraagt zich steeds Af, wat het belang Is van deze bewegingen; Inderdaad is de platvloerechheld en de onbeteekeuendheld der geesten datgene, wat den buitenstaander het meest opvalt en In verbazing brengt.) De tafel kon niet alleen Ja en neen kloppen, maar langzamerhand ook alle letters van het alphabet aangeven. Toen begon men weer iets anders, om de conversatie met de geesten ge- makkelüker te maken. Aan den poot van een lichte tafel werd een potlood aangebracht; dit ging uitstekend, de tafel ging schrijven, en langzaam aan ging men over tot het gebruik van de bekende „planchette", een plankje, waar aan een potlood was vastgemaakt, en da» onder de hand van het medium ging schrijven. Het medium! want ja. het bleek hoe langer zoo dul- delUker, dat de eene persoon voor al deze proef nemingen veel geschikter was dan de andere, en iemand, die speciaal geschikt was, ontving den naam van medium, tusschenpersoon tusschen menschen en geesten. De mediums openbaren allerlei dingen, waarvan zij nooit eenlge kennis hadden. Sommigen schrijven met de planchette, of met andere Instrumenten, anderen teekenen. anderen geven teekenen, anderen spreken, som migen brengen kloppende geluiden te voorschijn In muren en wanden. Allerlei beroemdheden zaten om de spiritis tische tafel; zelfs een gouverneur van Java wordt genoemd; maar zeker kwamen daar vader en zoon Sardou. de tooneelschrUvers, de be roemde Flammarion, Saint-René Talllandler, lid van de Académie. Allen waren vol enthousiasme. Op een goeden avond bracht Sardou een zeke ren Rlvall mee. boekhouder van het dagblad LTJnlvers (het bekende katholieke olwd van Veuülot). Dat was een handige vent, en toen bet eerste geklop hoorbaar werd, barstte hü In een gewel digen lach uit. Maar hU begon zich toch voor de zaak te Interesseeren. en toen verklaarden de geesten, dat Rlvall hunne openbaringen moest rangschikken en publlceeren. Rlvall werd een beroemd man, of liever zijn schuilnaam Allan Kardec. HU schreef onder dien naam het ,X4vre des esprits". Dit werd het evangelie van het spiritisme en van de spiritisten, het gaf dan ook een soort spiritistische wijsbegeerte, alles, wat de geesten openbaarden, sloot wonderwel bjj dit boek aan. De klopgeesten, de tafeldans, de planchette, het oproepen van geesten door deze middelen de rU der spiritistische verschUnselen Is daar mee niet geëindigd. In 1868 begonnen dé z<, materialisaties. Er werden stoffeUjke omtrekken waargenomen. Voorwerpen bewogen zich, zonder dat iemand ze aanraakte; potlooden bewegen en schreven, zonder dat zU vastgehouden werden. Men zag hoofden, armen, lichamen, die in da lucht bewogen, midden in de donkere kamer. Zelfs beroemde natuurkundigen hechtten hun zegel aan de waarheid dier verschUnselen. Zoo professor William Crookes, die in 1873 waar nam, dat er muziekstukjes gespeeld werden op een accordeon. terwUl het onmogelUk was, dat iemand de toetsen zou aangeraakt hebben. De wereld, en vooral de geleerden, toonden hoe langer zoo meer belangstelling voor het «piritlsme; het beroemde of beruchte medium Eusapla Palladino werd getoetst door geleerden als de heer en mevrouw Curie, d'Aracnval en vele anderen. Hoewel er veel bedrog ontdekt werd, waren er toch ook feiten, die niet ver klaard konden worden, waarvoor men althans geen verklaring kon vinden. Een geleerde Engelsche professor schreef een geheel boek over de openbaringen en mededee- lingen, die zUn zoon hem bad gedaan na diens dood. De mededeellngen waren uiterst flauw en onbeteekenendhet scheen alsof het hierna maals op een straat in Londen geleek. Robert I Hugh Benson schreef zijn prachtigen roman „The necromancera" (De toovenaara) om tegen I spiritisme te waarschuwen. I TH. K BOHUCBrnNO 92 8 935 N.Z. Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN LA CARTE -x Al

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 17